Moje konto
Przykładowy list motywacyjny do pracy - gotowy wzór i porady

Przykładowy list motywacyjny do pracy - gotowy wzór i porady

Tutaj znajdziesz przykładowy list motywacyjny (gotowy wzór), kreator listu motywacyjnego online oraz szczegółowe porady jak napisać list motywacyjny.

Część kandydatów myśli, że pracodawcy nie czytają listów motywacyjnych. Dlatego nie przygotowują tych dokumentów lub robią to niedbale.

 

To duży błąd!

 

Profesjonalny list motywacyjny może ostatecznie przekonać pracodawcę, aby na rozmowę kwalifikacyjną zaprosić właśnie Ciebie.

 

Musisz jednak wiedzieć, jakich zasad przestrzegać i na co zwrócić uwagę.

 

W tym artykule znajdziesz:

 • przykładowy list motywacyjny (gotowy wzór)
 • kreator listu motywacyjnego online
 • szczegółowe poradniki, z których dowiesz się, jak napisać list motywacyjny np. nie mając doświadczenia lub po angielsku (a także dla ponad 50 zawodów)
 • uniwersalne wskazówki, jak napisać skuteczny list motywacyjny.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list teraz

 

1. Przykładowy list motywacyjny

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko sprzedawcy w Państwa firmie. Od lat imponuje mi Państwa działalność i wierzę, że w pełni uosabiam wartości, które wyznajecie.

 

Dlaczego uważam, że sprawdziłbym się na stanowisku sprzedawcy?

 • Od ponad 2 lat pracuję jako przedstawiciel handlowy, więc zdobyłem już niezbędne doświadczenie na podobnym stanowisku. Dzięki temu znacznie szybciej wdrożę się w nowe obowiązki i będę mógł zająć się sprzedażą Państwa produktów.
 • Mam świetne wyniki sprzedażowe. W 2019 roku byłem czołowym pracownikiem mojej obecnej firmy i w skali roku podniosłem sprzedaż o 25%. Wierzę, że podobne, a nawet lepsze wyniki mógłbym osiągnąć w Państwa firmie.
 • Od dziecka pasjonuję się motoryzacją. Dlatego codzienne obowiązki w Państwa salonie samochodowym będę wykonywał z wielką przyjemnością. Wierzę, że swoją pasję i entuzjazm będę w stanie przelać zarówno na klientów jak i współpracowników. 

 

Jestem gotowy spotkać się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach, a także odpowiedzieć na inne pytania.

 

Z poważaniem,

[Twoje imię i nazwisko]

 

Więcej przykładów znajdziesz w naszym zestawieniu: Wzory listów motywacyjnych dla ponad 40 zawodów

 

2. Jaki jest najlepszy sposób na stworzenie listu motywacyjnego?

 

Jak napisać list motywacyjny? Zdecydowanie najszybciej i najwygodniej list motywacyjny stworzysz w kreatorze online. Będziesz miał też pewność, że dokument będzie wyglądał w pełni profesjonalnie.

 

Co zyskasz, korzystając z kreatora listu motywacyjnego?

 

 1. 18 szablonów listu motywacyjnego w 400 wersjach kolorystycznych

 

Dzięki kreatorowi listu motywacyjnego InterviewMe będziesz miał pewność, że Twój dokument będzie unikalny i w pełni dopasowany do CV. Wystarczy wybrać interesujący Cię szablon i jego kolorystykę. Poniżej zobaczysz przykładowe listy motywacyjne z kreatora.

 

Przykładowy list motywacyjny nauczyciela

 

 

Przykładowy list motywacyjny do marketingu

 

 

Przykładowy list motywacyjny dla sprzedawcy

 

 

Przykładowy list motywacyjny dla pracownika produkcji

 

 

Chcesz zobaczyć inne szablony? Przejdź do kreatora listu motywacyjnego tutaj.

 

 1. Wygodny edytor listu motywacyjnego

 

Nie musisz martwić się formatowaniem dokumentu, wyglądem nagłówków czy też rozmieszczeniem poszczególnych informacji. Kreator automatycznie ułoży dokument tak, aby wyglądał profesjonalnie i nowocześniej.

 

 1. Wskazówki ekspertów

 

W kreatorze listu motywacyjnego znajdziesz eksperckie porady, przykłady do wykorzystania dla różnych branż i stanowisk oraz podpowiedzi, co wpisać w poszczególnych sekcjach dokumentu. Narzędzie również automatycznie doda odpowiednie zwroty grzecznościowe na początku i końcu Twojego dokumentu.

 

 1. Możliwość pobrania listu motywacyjnego w PDF

 

Gotowy list motywacyjny możesz od razu pobrać w formacie PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pracodawca wyświetli go poprawnie i nikt nie wprowadzi w nim żadnych zmian.

 

 

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Przykładowe listy motywacyjne — szczegółowe poradniki

 

Oczywiście nie każdy list motywacyjny jest taki sam. Jak już wspomniałem, powinien on być dopasowany do oferty pracy, a także do Twojego doświadczenia i kwalifikacji.

 

Aby dodatkowo ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy szczegółowe poradniki z przykładowymi wzorami listów motywacyjnych dla różnych zawodów.

 

Przykładowe listy motywacyjne:

 

Poradniki, jak napisać listy motywacyjne dla ponad 50 zawodów:

 

4. Jak napisać skuteczny list motywacyjny? Uniwersalne wskazówki

Przygotowując list motywacyjny, musisz spełnić określone wymogi i zainteresować pracodawcę.

 

O jakich elementach musisz pamiętać?

 

Przykładowy list motywacyjny — co zawiera?

 

 1. Dane osobowe i kontaktowe.

 

Na samej górze listu motywacyjnego musi znaleźć się Twoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz zawodowy adres e-mail. Podaj także dane pracodawcy, w tym jego stanowisko i nazwę oraz adres firmy, do której aplikujesz. 

 

 1. Zwroty grzecznościowe i wstęp.

 

W zależności od tego, do kogo piszesz, użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego — Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo (jeśli nie wiesz, kto będzie odbiorcą). W pierwszym akapicie listu motywacyjnego wspomnij, o jakie stanowisko się ubiegasz i dlaczego w ogóle zainteresowała Cię oferta.

 

 1. Rozwinięcie, które przekona pracodawcę, aby zatrudnić właśnie Ciebie.

 

W treści listu motywacyjnego nie kopiuj CV. Skup się na tym, w jaki sposób Twoje doświadczenie i kwalifikacje przełożą się na sukces firmy. Wyjaśnij także, dlaczego zależy Ci na danym stanowisku i czym wyróżniasz się na tle innych kandydatów.

 

 1. Zakończenie i podpis.

 

W ostatnim akapicie listu motywacyjnego wyraź gotowość do osobistego spotkania (czyli rozmowy kwalifikacyjnej). Dokument zakończ zwrotem grzecznościowym (np. „Z poważaniem”) i podpisem (jeśli list wysyłasz pocztą, wystarczy podpis elektroniczny). Wiele przydatnych zwrotów znajdziesz w naszym poradniku: Zwroty do listu motywacyjnego.

 

Jak przypominają doradcy MIT, każdy dobry list motywacyjny musi być dopasowany do stanowiska i oferty pracy. Dlatego przed jego napisaniem, dokładnie przejrzyj wymagania w ogłoszeniu oraz informacje o firmie.

 

Jak długi powinien być list motywacyjny? Eksperci podkreślają, że musisz zmieścić się na 1 stronie (A4). Pracodawcy nie mają czasu na wielostronicowe dokumenty! 

 

Możesz również dodać zgodę na przetwarzanie danych do listu motywacyjnego. Nie musisz tego robić, jeśli pamiętałeś o klauzuli CV.

 

Na koniec pamiętaj, że nawet jeśli piszesz list motywacyjny na wzorze DOC, lepiej wysłać go jako PDF. Dzięki temu plik poprawnie wyświetli się na każdym urządzeniu.

 

Więcej wskazówek znajdziesz w poradniku: Jak napisać krótki list motywacyjny?

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Piszesz list motywacyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz zadać je w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: list motywacyjny przyklad
Średnia: 5 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły