![CV barmana - przykład jak napisać [+ List motywacyjny]](https://cdn-images.interviewme.pl/pages/cv_barmanka.jpg)
CV barmana - przykład jak napisać [+ List motywacyjny]
W pracy barmana najważniejsze są umiejętności i doświadczenie.
Po co pracodawcy moje CV i list motywacyjny? Przecież i tak musi zobaczyć mnie w akcji!
Tak myśli wielu kandydatów. Przez to nie przykładają się do pisania tych dokumentów. I nie dostają zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.
Jeśli chcesz zdobyć pracę u najlepszego pracodawcy, z atrakcyjnym wynagrodzeniem i w przyjaznej atmosferze, musisz zrobić dobre wrażenie już na pierwszym etapie rekrutacji.
Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać CV i list motywacyjny barmana, aby pracodawca zaprosił do współpracy właśnie Ciebie!
Nie chcesz męczyć się z przygotowaniem CV barmana? Żaden problem. W kreatorze InterviewMe znajdziesz profesjonalne szablony CV, które uzupełnisz zgodnie ze swoimi potrzebami.
Skorzystaj też z gotowych wzorów CV — dla barmana i 75+ innych zawodów.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zacząć swoje CV, aby od razu zainteresować pracodawcę.
- Jak opisać doświadczenie i umiejętności, aby się wyróżnić.
- Czy wykształcenie i zainteresowania mają znaczenie w CV barmana.
- O czym powinieneś pamiętać przygotowując CV barmana po angielsku.
- Jak napisać list motywacyjny barmana, który wyróżni Cię na tle innych kandydatów
1
Od czego zacząć CV barmana, aby zwrócić uwagę pracodawcy?
Jak od razu zyskać przewagę nad innymi kandydatami i przykuć wzrok pracodawcy? Zobacz jak napisać CV, które Ci w tym pomoże.
Przygotowując tzw. podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów wciąż nie wie, że w ten sposób mogą zainteresować rekrutera.
Czym jest podsumowanie zawodowe? To krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć na samej górze CV barmana. Dzięki profilowi zawodowemu od razu pokazujesz pracodawcy, że jesteś osobą, której szuka.
O czym napisać w podsumowaniu zawodowym w CV barmana / barmanki?
- Kim jesteś? W jednym zdaniu napisz czym się zajmujesz i jakie jest Twoje najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy doświadczenie zawodowe (np. Jestem barmanem z 5-letnim doświadczeniem m.in. w warszawskim klubie Sketch).
- Jakie są Twoje najważniejsze kwalifikacje i osiągnięcia? Postaraj się jak najbardziej konkretnie opisać, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na stanowisko barmana i dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie (np. Ukończyłem kurs barmański w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów. Jako barman pracowałem m.in. podczas Open’er Festival).
- Jaki jest Twój cel zawodowy i co wniesiesz do miejsca pracy? Wyjaśnij, dlaczego interesuje Cię właśnie ta oferta pracy i co zyska pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie (np. Moje barmańskie doświadczenie pozwoli rozszerzyć ofertę Państwa restauracji).
Podsumowanie zawodowe nie powinno być dłuższe niż 50 słów (ok. 4-5 linijek tekstu). Pisz konkretnie i pokaż pracodawcy, że będziesz dla niego prawdziwym zbawieniem.
Przykładowa oferta pracy dla barmana:
Dopasowane do oferty podsumowanie zawodowe w CV barmana - wzór:
Od 3 lat pracuję jako barman w klubie Neptun w Sopocie. Kurs barmański w języku angielskim ukończyłem w European Bartender School w Niemczech. Uwielbiam pracę z ludźmi - dbam o dobre relacje ze współpracownikami oraz zadowolenie klientów. W Państwa restauracji chciałbym zadbać o najwyższą jakość serwowanych drinków.
Więcej porad i przykładów profilu oraz celów zawodowych znajdziesz w artykule: Profil zawodowy w CV - 3 rady jak napisać. Wzór + 10 przykładów.
2
Doświadczenie w CV barmana - jak zainteresować pracodawcę?
Teoretycznie barmanem może być każdy. Wystarczy skończyć jeden z wielu weekendowych kursów.
Jednak najlepsze miejsca pracy są zarezerwowane dla osób z największym doświadczeniem.
Dla pracodawcy Twoje barmańskie doświadczenia to dowód na to, że posiadasz niezbędne umiejętności i odnajdujesz się w pracy w zespole.
Jak zatem opisać swoje poprzednie miejsca pracy, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów?
Jak opisać doświadczenie w CV barmana, aby zainteresować pracodawcę?
Krok 1. Podaj dokładne nazwy miejsc, w których pracowałeś jako barman. W ten sposób wzbudzisz większe zaufanie pracodawcy, który będzie mógł łatwo zweryfikować te informacje.
Krok 2. Podając okresy zatrudnienia wpisuj miesiąc i rok (np. 10.2015 - 12.2016). Czasami kandydaci chcąc ukryć podejrzanie krótki czas pracy podają tylko lata. Zadbaj o to, żeby pracodawca czytając Twoje CV nie miał żadnych wątpliwości.
Krok 3. Opisz konkretnie czym zajmowałeś się w poprzednich miejscach pracy. Unikaj trudnych do zweryfikowania ogólników, które wpisują wszyscy kandydaci (np. Praca na barze). W pierwszej kolejności opisz te obowiązki, które pojawiają się w wymaganiach w ofercie pracy. Jeśli np. pracodawca szuka barmana posługującego się językiem angielskim, możesz napisać: “Obsługa klientów z Polski i zagranicy”.
Krok 4. Jeśli masz szczególne osiągnięcia, koniecznie się nimi pochwal (np. Poprowadziłem warsztaty barmańskie dla ponad 40 osób). W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nie jesteś tylko “zwykłym” pracownikiem.
Krok 5. Zadbaj o to, żeby Twoje CV dobrze się czytało. Unikaj bloków tekstu, stosuj kategorie, punktory i pogrubienia. Dzięki temu pracodawca łatwiej odszuka interesujące go informacje. Proste CV jest najskuteczniejsze.
Pamiętaj, że pisząc CV powinieneś skupić się na doświadczeniach, które mają związek z wymaganiami w ofercie pracy. Nie ma sensu opisywać stanowisk sprzed lat, które nie mają żadnego związku z pracą barmana.
CV barmana / barmanki - przykład opisu doświadczenia:
DOBRZE |
---|
10.2014 - 11.2016 Klub Zagadka we Wrocławiu
Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
Osiągnięcia:
|
ŹLE |
---|
2014 - 2015 Klub Zagadka Serwowanie drinków Dokumentacja sprzedaży Współpraca z zespołem kelnerek Udział w wydarzeniach organizowanych przez klub
|
3
Jak opisać umiejętności barmana, aby wyróżnić swoje CV?
W zawodzie barmana umiejętności są kluczowe. Szczególnie jeśli jesteś kandydatem bez doświadczenia i musisz dopiero zapracować na zaufanie pracodawcy.
I nie chodzi tylko o twarde, barmańskie umiejętności.
Dla pracodawców bardzo ważne jest Twoje pozytywne nastawienie, życzliwość, umiejętność pracy z ludźmi (tzw. umiejętności miękkie). W końcu to w dużej mierze od Ciebie zależy, czy klienci będą się czuli dobrze. To duża odpowiedzialność!
Opis Twoich umiejętności, tak jak doświadczenia, powinien znaleźć się na pierwszej stronie CV barmana.
W naszym kreatorze możesz przygotować dokument, w którym wyróżnisz umiejętności w dodatkowej bocznej kolumnie. To najlepszy sposób, aby zwrócić uwagę pracodawcy!
Wskazówka: Pamiętaj, aby zawsze w pierwszej kolejności opisywać te umiejętności, które są związane z wymaganiami w ofercie pracy. Staraj się pisać konkretnie, unikaj ogólników, które może wpisać każdy kandydat (np. Jestem pracowity).
Przykłady umiejętności w CV barmana / barmanki:
- wiedza z zakresu alkoholoznawstwa (w szczególności towaroznawstwa oraz podziału alkoholi i koktajli)
- doskonała znajomość komponowania napojów mieszanych (Miksologia)
- specjalizuję się w komponowaniu drinków na bazie alkoholi białych (wódka, gin, tequila, rum)
- przygotowywanie drinków bezalkoholowych
- doskonała znajomość funkcjonowania sprzętu barowego
- specjalizuję się w dekorowaniu drinków
- obsługa gości przy barze i przy stoliku
- znajomość realiów pracy kelnerskiej
- dbałość o swój wygląd i pozytywny wizerunek
- wysoka higiena pracy
- aktualne badanie sanitarno-epiedmiologiczne
- inwencja i kreatywność przy tworzeniu drinków
- wysoka kultura osobista i poczucie humoru
- otwartość i łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami
- cierpliwość i wyrozumiałość
- prowadzenie dokumentacji sprzedaży
- umiejętność radzenia sobie z wymagającymi lub “problemowymi” klientami
- dbałość o przyjazne relacje ze współpracownikami
W pracy barmana bardzo ważna jest również znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego.
Poziom znajomości języków powinieneś opisać na 1. stronie CV, najlepiej pod sekcją z umiejętnościami. Możesz to zrobić opisowo - np. Język angielski - poziom średniozaawansowany (B2) lub za pomocą ocen / gwiazdek.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć wyróżniający się opis umiejętności w CV? Przeczytaj artykuł: Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? Przykłady
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4
Jak opisać edukację w CV barmana?
Bądźmy szczerzy - jeśli masz umiejętności i doświadczenie, Twoje wykształcenie nie będzie miało znaczenia dla pracodawcy.
Oczywiście, zdobycie pracy może ułatwić ukończenie szkoły gastronomicznej lub kierunku związanego z hotelarstwem. Jednak pracodawcę będzie interesował przede wszystkim ukończony kurs barmański.
W CV dla barmana na pewno nie warto wpisywać ukończonego liceum, a tym bardziej gimnazjum czy podstawówki. Wspomnij tylko o swoich studiach.
W opisie edukacji warto skupić się przede wszystkim na kursach barmańskich i innych szkoleniach oraz certyfikatach, które potwierdzają Twoje umiejętności.
CV barmana - przykład opisu wykształcenia (wzór)
DOBRZE |
---|
2016 - obecnie: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie Kierunek: Turystyka i Rekreacja (studia licencjackie)
Ukończone kursy i szkolenia:
|
Więcej o tym, jak opisać swoją edukację, przeczytasz w naszym artykule: Wykształcenie w CV. 5 rad jak opisać Twoją edukację.
5
Jak opisać zainteresowania, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?
Zawód barmana w dużej mierze opiera się na… rozmowach z klientami i dbaniu o przyjazną atmosferę.
Dlatego pracodawcy preferują ciekawych kandydatów, którzy nie będą mieli problemu z rozmową na różne tematy.
Pamiętaj również, że pracodawcy lubią, kiedy praca jest jednocześnie Twoją pasją. Dlatego warto wspomnieć o zainteresowaniach związanych z zawodem barmana.
Oczywiście nic na siłę. W CV nie warto kłamać! Prędzej czy później zakrzywianie rzeczywistości wyjdzie na jaw.
W CV barmana warto wspomnieć o zainteresowaniach związanych z gastronomią (np. Uwielbiam odkrywać nowe potrawy i drinki z różnych zakątków świata) czy też podróżami (np. Kocham południowo-wschodnią Azję. W czasie jej zwiedzania staram się odkrywać sekrety tamtejszych barmanów).
Opisując swoje zainteresowania staraj się przede wszystkim powiązać je z branżą i konkretną ofertą pracy.
6
CV barmana po angielsku - o czym musisz pamiętać?
Szukasz pracy za granicą? Niestety przetłumaczenie 1:1 polskiego CV nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Aby uniknąć wpadki, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych różnicach między CV po angielsku i po polsku.
O czym pamiętać pisząc CV barmana po angielsku?
- Jeśli wysyłasz CV do miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie lub Australii, pamiętaj, aby nie podawać wieku, płci, miejsca urodzenia oraz stanu cywilnego. W ten sposób pracodawcy chronią się przed zarzutami o dyskryminację.
- Z tych samych powodów nie powinieneś dodawać do CV po angielsku swojego zdjęcia.
- Na początku życiorysu barmana musi znaleźć się podsumowanie zawodowe. W Polsce to ciągle rzadkość, natomiast za granicą norma.
- Twoje CV powinno zmieścić się na 1 stronie.
- Pamiętaj, że zagraniczny pracodawca prawdopodobnie nie będzie znał miejsc, w których wcześniej pracowałeś. Opisz krótko czym zajmowali się Twoi poprzedni pracodawcy.
- W CV po angielsku na wszelki wypadek dodaj klauzulę zgodną z przepisami RODO. Tutaj dowiesz się, jak wyrazić zgodę na przetwarzenie danych w CV (Klauzula).
Masz dobre relacje z poprzednimi pracodawcami? Poproś ich o przygotowanie referencji. Mają one duże znaczenie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nowoczesne CV zawiera załączniki z referencjami.
Zobacz też: Sommelier — kto to? Jakie ma zarobki? Jak zrobić kurs?
7
Jak napisać list motywacyjny barmana?
Zastanawiasz się, kiedy warto wysłać list motywacyjny? Zawsze!
W ten sposób pokażesz pracodawcy, że bardzo zależy Ci na oferowanym stanowisku.
Pamiętaj jednak, że taki efekt osiągniesz tylko wtedy, jeśli dopasujesz swój list do oferty pracy. Masowe wysyłanie tego samego dokumentu do wszystkich pracodawców nie ma sensu.
List motywacyjny barmana krok po kroku
Krok 1. Nie kopiuj informacji z CV. List motywacyjny jest po to, aby je rozbudować. Opisz dokładniej swoje osiągnięcia i kluczowe umiejętności.
Krok 2. Staraj się odpowiedzieć na potrzeby pracodawcy. Nawiązuj do wymagań opisanych w ogłoszeniu, posługuj się językiem korzyści. Wyjaśnij, co wniesiesz do nowego miejsca pracy.
Krok 3. Opisuj dokonania i osiągnięcia związane ze stanowiskiem, które mogą wyróżnić Cię na tle innych kandydatów.
Krok 4. Zadbaj o to, aby Twój list był przejrzysty i czytelny. Stosuj akapity, punkty i pogrubienia. Unikaj bloków tekstu, które męczą wzrok czytającego.
Krok 5. Postaraj się ustalić, kto będziesz czytał Twój list motywacyjny i zaadresuj go właśnie do tej osoby.
Krok 6. List motywacyjny powinieneś wysłać w formacie PDF (taki list możesz przygotować i pobrać w PDF w naszym kreatorze).
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak napisać wyróżniający się list motywacyjny? Przeczytaj artykuł: Jak napisać list motywacyjny do pracy? 8 rad, przykłady i wzory.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wciąż masz wątpliwości, jak napisać CV i list motywacyjny barmana, który zainteresuje pracodawcę? Wpisz swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.