Moje konto
Umiejętności w CV. Jakie wpisać, by dostać pracę? (Przykłady)

Umiejętności w CV. Jakie wpisać, by dostać pracę? (Przykłady)

W sekcji z umiejętnościami w CV wpisujesz: kreatywność, praca pod presją czasu, MS Word? Pora to zmienić! Sprawdź, jak opisać swoje umiejętności, by rekruterzy byli pod wrażeniem.

Umiejętności — po ang. skills — to inaczej zdolności naturalne lub nabyte. Jeśli masz umiejętności, to znaczy, że umiesz robić coś dobrze i jesteś w czymś biegły. Definicja obejmuje umiejętności miękkie, czyli związane z cechami charakteru oraz twarde, czyli takie, które odnoszą się do kwalifikacji zawodowych. Wszystkie wyróżnia Europejska Rama Kwalifikacji.

 

Czy odpowiednie dopisanie umiejętności do CV może pomóc Ci zdobyć pracę? 

 

Przypomniała mi się pewna historia. Prowadziłem rekrutację na stanowisko specjalisty ds. marketingu. Wymagania z oferty były typowe dla tej pozycji: 

 

Chętnych do pracy w marketingu jest zawsze wielu, więc otrzymałem… ponad 100 aplikacji! 

 

Pewnie się zastanawiasz…

 

Jakie są w ogóle szanse, że dostanę pracę, skoro jest aż 100 innych kandydatów?

 

Bardzo duże, jeśli wiesz, jak skutecznie opisać w CV umiejętności zawodowe i osiągnięcia. Pokażę Ci przykład:

 

Większość kandydatów wymieniała wszystkie umiejętności, jakie posiadała: znajomość niemieckiego, prawo jazdy kategorii B, punktualność itp.

 

To na pewno cenne umiejętności, ale… ja ich wcale nie wymagałem od kandydata. Praca była typowo biurowa, więc prawo jazdy mogło pomóc najwyżej w dojazdach do pracy. 

 

Inni kandydaci przepisywali do CV wymagania z oferty pracy np. „dobra znajomość MS Excel”. 

 

To lepsze rozwiązanie, ale dlaczego akurat Ty masz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, skoro 20 innych kandydatów "dobrze zna MS Excel"?

 

Wiele zależy od tego, jak umiejętnie opiszesz w CV umiejętności zawodowe, doświadczenie i osiągnięcia. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić.

 

Jakie umiejętności wpisać do CV i jak je opisać, aby dostać pracę? Zastosuj poniższe 6 wskazówek.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej rad i przykładów jak opisać umiejętności, osiągnięcia i zainteresowania? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

lista umiejętności CV

 

1. Czy warto dodać sekcję umiejętności do CV?

 

Oczywiście, że tak!

 

W CV umiejętności i dokonania zawodowe to najważniejsze sekcje. To właśnie one pokazują pracodawcy korzyści, jakie osiągnie, kiedy zatrudni właśnie Ciebie. Twoje kompetencje powinny też wyróżniać Cię na tle innych kandydatów.

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV (stwórz profesjonalne CV tutaj) zauważ, że sekcja umiejętności zawsze jest wyraźnie widoczna. Na niektórych szablonach CV umieszczamy ją z lewej strony kartki, aby od razu rzucała się w oczy.

 

Uwaga: Nigdy nie zostawiaj opisu umiejętności na samym końcu swojego CV!

 

Zobacz, jak sekcja umiejętności wygląda na nowym CV Dominiki  po prawej stronie (zdjęcie umieszczone za zgodą). Stworzyliśmy dla niej listę umiejętności i umieściliśmy w widocznym miejscu na pierwszej stronie CV.

 

przykłady umiejętności w CV

Szablon CV Cascade (zobacz inne szablony i stwórz CV w 5 minut)

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

2. Czego nie wpisywać do umiejętności w CV?

 

Pomiń w CV ogólne umiejętności miękkie (takie jak kreatywność, punktualność, odporność na stres). Każdy może je wpisać i większość kandydatów tak robi. Czy każdy z nich rzeczywiście jest kreatywny i naprawdę efektywnie pracuje w stresie? Taka deklaracja jest bezwartościowa dla pracodawcy. 

 

Wpisz do CV tylko konkretne miękkie kompetencje, o których pracodawca wspomina w ofercie. Najlepiej poprzeć je przykładami sytuacji, w których je wykorzystałeś. Więcej dowiesz się z naszego artykułu: "Umiejętności miękkie i twarde - lista z przykładami. Jak je wpisać w CV?" (czytaj).

 

Zbyt duża liczba informacji wcale nie działa na Twoją korzyść. Im więcej zbędnych danych podasz, tym mniejsza szansa, że pracodawca przeczyta Twoje CV.

 

Usuwanie zbędnych informacji to zawsze jeden z najtrudniejszych momentów przy pisaniu CV. Wiedz jednak, że część umiejętności w CV lepiej pominąć! 

 

Prawo jazdy raczej nie będzie atutem na stanowisku księgowego (chyba że dana oferta pracy wymaga od Ciebie mobilności). Podstawowa znajomość niemieckiego nie zwiększy Twojej szansy na pracę, jeśli oferta wymaga biegłej znajomości angielskiego.

 

Ale już umiejętności komunikacyjne są przydatne w każdym CV, a zwłaszcza w tych zawodach, które wymagają kontaktu z ludźmi. 

 

Umiejętności techniczne dodasz do CV, jeśli szukasz pracy np. w branży IT (osoby z umiejętnościami technicznymi są poszukiwani przez pracodawców).

 

Umiejętności organizacyjne to podstawa na takich stanowiskach jak office manager czy rejestratorka medyczna

 

Przeczytaj też, jak wykorzystać zainteresowania w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy: "Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

przykładowe umiejętności do CV

 

 3. Jakich umiejętności w Twoim CV szuka pracodawca?

 

To proste. Wpisz te umiejętności, które są wymagane w ofercie pracy. Jak je wybrać i jak opisać oraz które umiejętności pominąć w CV? Pisałem o tym szczegółowo w artykule "Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę."

 

Po pierwsze, sprawdź dokładnie wymagania wobec kandydata. Tam właśnie znajdziesz listę umiejętności, które cechują idealnego pracownika. 

 

Upewnij się, że w swoim CV odnosisz się do każdego z wymagań.

 

Możesz pójść krok dalej i sprawdzić inne ogłoszenia na to samo stanowisko. Może posiadasz dodatkowe umiejętności zawodowe, które pozwolą Ci zyskać przewagę nad resztą kandydatów? Wystarczy wyszukać w Google np. “Kontroler finansowy, opis stanowiska.” Jeszcze więcej informacji odnajdziesz, jeśli poszukasz na anglojęzycznych stronach.

  

 

lista umiejętności do CV

 

4. Umiejętności w CV przykłady.

 

Opisz umiejętności w CV konkretnie i precyzyjnie. Jeśli tylko możesz, użyj liczb i faktów. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeżeli zarządzasz zespołem, dodaj informacje, ile osób Ci podlega. Jeśli prowadziłeś szkolenia, dodaj informacje o tym, jakiego były rodzaju. Dopisz, ile godzin szkoleń przeprowadziłeś. Im bardziej konkretnie opiszesz swoje silne strony, tym lepiej wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

Przykładowe umiejętności do CV:

 

  • Zarządzanie zespołem + 10 osób
  • Zarządzanie projektami (budżet > 1 mln złotych)
  • Wdrażanie strategii komunikacji (branża X)
  • Prowadzenie szkoleń (>400 godzin)

 

Uwaga: Musisz tak dopasować swoje CV do każdej oferty pracy, aby przekonać pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem. Dopasowanie dokumentów do oferty pracy zajmie Ci chwilę, ale dzięki temu otrzymasz nawet kilka razy więcej zaproszeń na rozmowy!

 

Co zrobić, jeśli chcesz podkreślić ważną umiejętność, a nie możesz jej opisać przy pomocy liczb? Pamiętasz kandydata, o którym wspominałem we wstępie artykułu? Jak opisał znajomość Excel'a?

 

MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

9 na 10 kandydatów napisze, że dobrze zna Excela. Znajdź sposób, aby się wyróżnić! Może uda Ci się przedstawić daną umiejętność w postaci dokonania zawodowego? To jest najlepsze rozwiązanie np.

 

Doskonała znajomość narzędzia X pozwoliła mi obniżyć koszty o Y.

 

Warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie tej części CV, w której omawiasz umiejętności i dokonania zawodowe. To są najważniejsze informacje dla pracodawcy!

 

 

cv umiejętności

 

5. Czy oceniać samemu umiejętności?

 

Kwestia ocen umiejętności ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Niektórzy twierdzą, że samodzielna ocena przez kandydata mija się z celem, ponieważ nie oddaje rzeczywistości. Są jednak sytuacje, gdy kandydaci oceniają swoje umiejętności np. programowania w różnych językach. To pomaga rekruterowi lepiej poznać ich mocne strony oraz to, jak sami je postrzegają. 

 

Jeżeli decydujesz się ocenić swoje kompetencje, pracodawca będzie świadomy, że to tylko Twoja subiektywna opinia. Pamiętaj, że wpisanie umiejętności do CV wraz z ich wysoką oceną, zachęca rekrutera do ich zweryfikowania. Wpisywanie świetnej znajomości Excela bez opanowania zaawansowanych funkcji np. tabel przestawnych, może nie zostawić po Tobie dobrego wrażenia. 

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora online, umiejętności w CV możesz ocenić graficznie, opisać lub skorzystać jednocześnie z obu rozwiązań. Szablony CV zaprojektowaliśmy tak, aby ta sekcja automatycznie przykuwała uwagę rekrutera.

 

Stwórz CV online w 5 minut
(wejdź tutaj)

 

przykłady umiejętności w CV lista

Po prawej szablon CV z naszego kreatora CV - stwórz profesjonalne CV tutaj

 

6. O czym jeszcze pamiętać opisując umiejętności w CV?

 

Programy i języki wpisz w oddzielnych, wyodrębnionych miejscach w CV. Pozwoli Ci to uzyskać czytelny układ informacji. Ułatwisz pracodawcom szybkie przeglądanie Twojego CV.

 

Wskazówka: W trakcie pisania Twojego CV nie zapomnij o formalnościach. Aktualna klauzula RODO do CV (2020) — za darmo

 

Unikaj szczegółowego opisywania swoich umiejętności. W tej sekcji często widuję długie opisy w stylu „umiem aktywnie słuchać moich rozmówców, dzięki czemu analizuję lepiej możliwości zaproponowania im produktów, którymi dysponuje moja aktualna firma”. Każdą umiejętność w CV opisz w maksymalnie 4 słowach.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej wskazówek, jak skutecznie opisać umiejętności, zainteresowania i inne elementy CV? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

Jak jeszcze można opisać umiejętności w CV, aby zainteresować pracodawcę? Co warto pominąć, a co dodać? Zadaj pytanie lub wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł
Średnia: 3.7 (954 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!

Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!

Użyj programu do pisania CV, aby szybko stworzyć życiorys, który zainteresuje pracodawcę. W tej aplikacji znajdziesz praktyczne porady, ponad 350 szablonów do wypełnienia, wykadrujesz i dodasz do CV zdjęcie oraz pobierzesz dokument w PDF. Napiszesz także CV np. po angielsku.