Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? (Przykłady)

CV | 2017-03-20
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Czy odpowiednie dopisanie umiejętności do CV może pomóc Ci zdobyć pracę? 

 

Przypomniała mi się pewna historia. Prowadziłem rekrutację na stanowisko specjalisty ds. marketingu. Wymagania z oferty były typowe dla tej pozycji: 

 

Chętnych do pracy w marketingu jest zawsze wielu, więc otrzymałem… ponad 100 aplikacji! 

 

Pewnie się zastanawiasz…

 

Jakie są w ogóle szanse, że dostanę pracę, skoro jest aż 100 innych kandydatów?

 

Bardzo duże, jeśli wiesz, jak skutecznie opisać w CV umiejętności zawodowe i osiągnięcia. Pokażę Ci przykład:

 

Większość kandydatów wymieniała wszystkie umiejętności jakie posiadała: znajomość niemieckiego, prawo jazdy kategorii B, punktualność itp.

 

To na pewno cenne umiejętności, ale… ja ich wcale nie wymagałem od kandydata. Praca była typowo biurowa, więc prawo jazdy mogło pomóc najwyżej w dojazdach do pracy. 

 

Inni kandydaci przepisywali do CV wymagania z oferty pracy np. „dobra znajomość MS Excel”. 

 

To lepsze rozwiązanie, ale dlaczego akurat Ty masz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, skoro 20 innych kandydatów "dobrze zna MS Excel"?

 

Wiele zależy od tego, jak umiejętnie opiszesz w CV umiejętności zawodowe, doświadczenie i osiągnięcia. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić.

 

Jakie umiejętności wpisać do CV i jak je opisać, aby dostać pracę? Zastosuj poniższe 6 wskazówek.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej rad i przykładów jak opisać umiejętności, osiągnięcia i zainteresowania? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

lista umiejętności CV

 

1. Czy warto dodać sekcję umiejętności do CV?

 

Oczywiście, że tak!

 

W CV umiejętności i dokonania zawodowe to najważniejsze sekcje. To właśnie one pokazują pracodawcy korzyści jakie osiągnie, kiedy zatrudni właśnie Ciebie. Twoje kompetencje powinny też wyróżniać Cię na tle innych kandydatów.

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV (stwórz profesjonalne CV tutaj) zauważ, że sekcja umiejętności zawsze jest wyraźnie widoczna. Na niektórych szablonach CV umieszczamy ją z lewej strony kartki, aby od razu rzucała się w oczy.

 

Uwaga: Nigdy nie zostawiaj opisu umiejętności na samym końcu swojego CV!

 

Zobacz, jak sekcja umiejętności wygląda na nowym CV Dominiki  po prawej stronie (zdjęcie umieszczone za zgodą). Stworzyliśmy dla niej listę umiejętności i umieściliśmy w widocznym miejscu na pierwszej stronie CV.

 

przykłady umiejętności w CV

Szablon CV Cascade (zobacz inne szablony i stwórz CV w 5 minut)

 

2. Czego nie wpisywać do umiejętności w CV?

 

Pomiń w CV umiejętności miękkie (kreatywność, punktualność, praca w stresie). Każdy może to wpisać i większość kandydatów tak robi. Czy każdy z nich rzeczywiście jest kreatywny i naprawdę efektywnie pracuje w stresie? Taka deklaracja jest bezwartościowa dla pracodawcy. Lepiej zastanów się, jak skutecznie zainteresować rekrutera swoją aplikacją... 

 

Wpisz do CV tylko te umiejętności, które przydadzą Ci się na nowym stanowisku. Zbyt duża ilość informacji wcale nie działa na Twoją korzyść. Im więcej zbędnych informacji podasz, tym mniejsza szansa, że pracodawca przeczyta Twoje CV.

 

Usuwanie zbędnych informacji to zawsze jeden z najtrudniejszych momentów przy pisaniu CV. W czasie konsultacji dla kandydatów, którym piszę skuteczne dokumenty (tutaj) muszę niejednokrotnie ich przekonywać, że część umiejętności w CV lepiej pominąć! 

 

Prawo jazdy raczej nie będzie atutem na stanowisku księgowego (chyba, że dana oferta pracy wymaga od Ciebie mobilności). Podstawowa znajomość niemieckiego nie zwiększy Twojej szansy na pracę, jeśli oferta wymaga biegłej znajomości angielskiego. Przeczytaj też, jak wykorzystać zainteresowania w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

przykładowe umiejętności do CV

 

 3. Jakich umiejętności w Twoim CV szuka pracodawca?

 

To proste. Wpisz te umiejętności, które są wymagane w ofercie pracy. Jak je wybrać i jak opisać oraz które umiejętności pominąć w CV? Pisałem o tym szczegółowo w artykule "Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę."

 

Po pierwsze, sprawdź dokładnie wymagania wobec kandydata. Tam właśnie znajdziesz listę umiejętności, które cechują idealnego pracownika. 

 

Upewnij się, że w swoim CV odnosisz się do każdego z wymagań.

 

Możesz pójść krok dalej i sprawdzić inne ogłoszenia na to samo stanowisko. Może posiadasz dodatkowe umiejętności zawodowe, które pozwolą Ci zyskać przewagę nad resztą kandydatów? Wystarczy wyszukać w Google np. “Kontroler finansowy, opis stanowiska.” Jeszcze więcej informacji odnajdziesz, jeśli poszukasz na anglojęzycznych stronach.

 

 "Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę" (czytaj)

 

lista umiejętności do CV

 

4. Umiejętności w CV przykłady.

 

Opisz umiejętności w CV konkretnie i precyzyjnie. Jeśli tylko możesz, użyj liczb i faktów. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeżeli zarządzasz zespołem, dodaj informacje, ile osób Ci podlega. Jeśli prowadziłeś szkolenia, dodaj informacje o tym, jakiego były rodzaju. Dopisz, ile godzin szkoleń przeprowadziłeś. Im bardziej konkretnie opiszesz swoje silne strony, tym lepiej wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

Przykładowe umiejętności do CV:

 

  • Zarządzanie zespołem + 10 osób
  • Zarządzanie projektami (budżet > 1 mln złotych)
  • Wdrażanie strategii komunikacji (branża X)
  • Prowadzenie szkoleń (>400 godzin)

 

Uwaga: Musisz tak dopasować swoje CV do każdej oferty pracy, aby przekonać pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem. Dopasowanie dokumentów do oferty pracy zajmie Ci chwilę, ale dzięki temu otrzymasz nawet kilka razy więcej zaproszeń na rozmowy!

 

Uczę tej strategii na naszym kursie pisania i wysyłania CV. Możesz zapisać się na bezpłatny kurs online tutaj!

 

Co zrobić jeśli chcesz podkreślić ważną umiejętność, a nie możesz jej opisać przy pomocy liczb? Pamiętasz kandydata, o którym wspominałem we wstępie artykułu? Jak opisał znajomość Excel'a?

 

MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

9 na 10 kandydatów napisze, że dobrze zna Excela. Znajdź sposób, aby się wyróżnić! Może uda Ci się przedstawić daną umiejętność w postaci dokonania zawodowego? To jest najlepsze rozwiązanie np.

 

Doskonała znajomość narzędzia X pozwoliła mi obniżyć koszty o Y.

 

Kiedy prowadzę konsultacje z kandydatami przed opracowaniem dla nich CV i listu, najwięcej czasu poświęcam na omówienie ich umiejętności i dokonań zawodowych. To są najważniejsze informacje dla pracodawcy!

 

Jeśli chcesz, żebym przeprowadził z Tobą szczegółowy wywiad i na jego podstawie stworzył skuteczne CV i list, zobacz, jak mogę Ci pomóc:

 

6 rzeczy, które zmienię w Twoim CV, abyś szybciej zmienił pracę. 

 

cv umiejętności

 

5. Czy oceniać samemu umiejętności?

 

Kwestia ocen umiejętności ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Niektórzy twierdzą, że samodzielna ocena przez kandydata mija się z celem, ponieważ nie oddaje rzeczywistości. Są jednak sytuacje, gdy kandydaci oceniają swoje umiejętności np. programowania w różnych językach. To pomaga rekruterowi lepiej poznać ich mocne strony oraz to, jak sami je postrzegają. 

 

Jeżeli decydujesz się ocenić swoje kompetencje, pracodawca będzie świadomy, że to tylko Twoja subiektywna opinia. Pamiętaj, że wpisanie umiejętności do CV wraz z ich wysoką oceną, zachęca rekrutera do ich zweryfikowania. Wpisywanie świetnej znajomości Excela bez opanowania zaawansowanych funkcji np. tabel przestawnych, może nie zostawić po Tobie dobrego wrażenia. 

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora online, umiejętności w CV możesz ocenić graficznie, opisać lub skorzystać jednocześnie z obu rozwiązań. Szablony CV zaprojektowaliśmy tak, aby ta sekcja automatycznie przykuwała uwagę rekrutera.

 

Stwórz CV online w 5 minut
(wejdź tutaj)

 

przykłady umiejętności w CV lista

Po prawej szablon CV z naszego kreatora CV - stwórz profesjonalne CV tutaj

 

6. O czym jeszcze pamiętać opisując umiejętności w CV?

 

Programy i języki wpisz w oddzielnych, wyodrębnionych miejscach w CV. Pozwoli Ci to uzyskać czytelny układ informacji. Ułatwisz pracodawcom szybkie przeglądanie Twojego CV.

 

Unikaj szczegółowego opisywania swoich umiejętności. W tej sekcji często widuję długie opisy w stylu „umiem aktywnie słuchać moich rozmówców, dzięki czemu analizuję lepiej możliwości zaproponowania im produktów, którymi dysponuje moja aktualna firma”. Każdą umiejętność w CV opisz w maksymalnie 4 słowach.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej wskazówek, jak skutecznie opisać umiejętności, zainteresowania i inne elementy CV? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

Jak jeszcze można opisać umiejętności w CV, aby zainteresować pracodawcę? Co warto pominąć, a co dodać? Zadaj pytanie lub wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (323 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-12-14 13:52:41

Dziękuję za Twój komentarz :) Według mnie możesz zaznaczyć lekarza medycyny, jeżeli jest równoznaczny. Czy korzystasz z jakiegoś formularza?

Według mnie, możesz dodać notkę o szkole muzycznej w zainteresowaniach - jeżeli nie aplikujesz do pracy związanej z muzyką, ta edukacja nie będzie aż tak istotna.

maxinne 2015-12-12 14:20:54

Witam. Aplikuję na stanowisko Przedstawiciela medycznego, jestem absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej. Gdy w szablonie cv mam zaznaczyć poziom wykształcenia po studiach to mam do wyboru albo magister albo lekarz medycyny.... ja mam tytuł lekarza medycyny weterynaryjnej, tytuł który podobnie jak lekarz medycyny (ludzkiej) jest równorzedny z poziomem magistra... czy wiec mam zaznaczyć poziom :lekarz medycyny ? (skoro jak dla mnie brakuje tam słowa :weterynaryjnej). A pytanie drugie to czy fakt iż dawniej ukonczyłam Państwową Szkołę Muzyczna powinnam wpisać w cv np w zainteresowaniach czy może w wykształceniu? szkoła ta nie ma co prawda znaczenia w firmie farmaceutycznej ale może świadczyć o szerokich zainteresowaniach itd....

Ewelina 2015-10-19 15:17:04

Witam, mam pytanie jakie umiejętności wpisać albo jak miałabym je opisać jeśli staram się o staż lub praktykę w firmie chemicznej ( branża chemiczno-biologiczna, laboratoryjna, kontrole jakości, kontrole żywności itd.)Jestem bardzo dokładna, precyzyjna, wręcz pedantyczna, miałam mnóstwo zajęć praktycznych na laboratoriach, znam specjalistyczny sprzęt używany w pracowniach (z czego jest wykonany i dlaczego właśnie z tego), pracowałam na wielu urządzeniach typu spektrometr atomowy, wykonywałam chromatografię gazową, również wysokociśnieniową, urządzeniach do pomiaru pH, wykonywałam pomiary absorbancji i fluorescencji, i niezliczoną ilość preparatów chemicznych z ich oczyszczaniem i analizami TLC. Może i coś znaczą te "aktywności" ale nie bardzo wiem jak je ubrać w słowa. Mogłabym prosić o pomoc?

Piotr Sosnowski 2015-09-29 08:56:37

Jasne, dlaczego nie. Jeżeli nie masz zbyt wielu doświadczeń zawodowych, każe z nich może być cenne.

Edyta 2015-09-12 22:21:33

Dobry wieczór,
Jestem absolwentką ekonomii oraz europeistyki. W rubryce doświadczenie mogę wpisać praktyki zawodowe, natomiast jedyną płatną pracą na umowę zlecenie była praca hostessy - czy takie "doświadczenie" warto wpisywać ?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Sandra 2015-09-07 15:00:04

Dzień dobry,

Mam do Pana osobiste pytanie, ponieważ po przeglądnięciu artykułów
dotyczących planowania i pisania cv, nie znalazłam odpowiedzi na swoją sytuację.
Wyjechałam za granicę, na rok czasu, aplikując na międzynarodowy program: International
Experience Canada, Working Holidays- do pracy, żeby podszkolić język i poznać
nową kulturę.
Niestety z braku znajomości języka francuskiego, nie miałam za dużego wyboru w pracy,
ale w końcu udało mi się dostać do świetnej restauracji. Wykonywałam jednak
czasem obowiązki menadżera i recepcjonistek. Teraz, kiedy już wróciłam, interesuje
mnie praca w zawodzie - ukończyłam licencjat na kierunku Dziennikarstwo i
komunikacja społeczna, spec. PR a teraz zaczynam studia magisterskie na
kierunku: Zarzadzanie, spec. Marketing i Logistyka.
Mimo, że moje praca w Kanadzie odbiegała od takiej, w której mam i w dalszym
ciągu zdobywam wykształcanie, cały ten wyjazd był dla mnie najcenniejszym
doświadczeniem w życiu. Czy powinnam więc to umieścić „gdzieś” w swoim cv? Czy
może samą pracę w restauracji i w opisie dodać informację o programie w
ramach którego wyjechałam?

Dziękuję i pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-09-06 13:10:08

Dziękuję za Twój komentarz dotyczący umiejętności w CV. Odpowiadając na pytania:

1. Dodaj studia i zaznacz, że je przerwałeś.

2. Jeżeli aplikujesz na stanowisko magazyniera to dlaczego wpisywać gdzieś pomocnik majstra?

3. Możesz dodać takie informacje jeżeli przybliżą Cię do wymarzonej pracy.

4. Dodaj je jak już rozpoczniesz naukę.

5. Umiejętności specjalistyczne.

6. Dlaczego nie?

Pozdrawiam.

Jakub 2015-09-04 19:43:55

Witam
Mam dosyć nietypową sytuację i kilka pytań co wpisać, a czego nie, w moim pierwszym CV
Mam 22 lata i szukam mojej pierwszej pracy, aby opłacić studia zaoczne.
Ukończyłem LO ze zdaną maturą. Następnie z marszu poszedłem na studia (lotnictwo stacjonarne). Po 4 semestrach musiałem zakończyć naukę ze względów osobistych, więc szkoły nie skończyłem. W czasie nauki rozpocząłem kursu do licencji na latanie turystyczne, tzw. PPL(A), wylatałem 40h, jednak z przerwaniem studiów musiałem przerwać licencję. Po szkole pozostałą mi dobra znajomość pakietu office i "liźniecie" programu SolidWorks do tworzenia grafik 3D. Po tym epizodzie dorywczo pomagałem jednemu z członków rodziny w pracy przy montowaniu instalacji elektrycznych. Nabrałem dużego doświadczenia w tej branży,
od:
-planowania instalacji elektrycznej w całym domu jednorodzinnym,
-montowaniu i podłączaniu tablicy rozdzielczej (do 30 elementów (bezpieczników))
-podłączaniu gniazdek i przełączników,
-dorabianiu elementów do starej instalacji
po:
-obsługę wiertarki
-szlifierki kątowej
-młotka
-przecinaka
Moje stanowisko mogę określić jako "Pomocnik Majstra przy montowaniu instalacji elektrycznych". Nie jest to stanowisko udokumentowane, bo w zasadzie polegało na "pomocy", a w praktyce robiłem wiele. Trwało to przez ok 1.5 roku.
Teraz dostałem się na studia zaoczne, które rozpocznę od października tego roku.
Staram się o o moją pierwszą pracę. Może to być praca w magazynie, w sklepie internetowym, jako kierowca (prawo jazdy kat. B), jako recepcjonista w hotelu (dobra aparycja, wysoka kultura, schludność, język angielski na poziomie komunikatywny).
Pytania:
1. Czy w CV wpisywać moją nieukończoną szkołę, wspomnieć o niej? W przeciwnym razie pozostanie spora luka.
2. Czy aplikując na takie stanowisko jak, np.magazynier, wpisywać "Pomocnika majstra"?
3. Czy w zakładce "Doświadczenia" wpisywać nalot 40h na samolocie?
4. Czy wpisywać, że za miesiąc rozpocznę studia?
5. Jak nazwać swoje umiejętności obsługi np. wiertarki?
6. Czy wpisywać jako swoje umiejętność coś takiego jak "Umiejętność planowania przestrzennego"?

karol 2015-08-29 21:05:24

doradca się znalazł. dodaj dodatkowo, jeszcze cofnij do tułu i podskocz do góry

Piotr Sosnowski 2015-08-10 08:45:12

Spróbuj opisać krótko wszystkie doświadczenia, które zdobyłaś nawet na studiach (projekty studenckie, wolontariaty, projekty naukowe) oraz dodaj trochę informacji o Twoich atutach personalnych. Pierwsze CV do pierwszej pracy nie musi być długie i zawierać tych wszystkich elementów, które mają dokumenty osób z dłuższym doświadczeniem (osiągnięcia, umiejętności specjalistyczne, referencje).

Agata 2015-08-07 12:20:53

Witam.
Nie mam kompletnie pomysłu jak zapełnić CV. Pierwsza praca, o którą chcę się starać (na prostym stanowisku - kasjer/obsługa klienta) ma się nijak do moich studiów. Odbyłam praktyki w laboratorium w szpitalu, więc prócz umiejętności miękkich nie mam nic do zaoferowania. Co mi po obsłudze sprzętu laboratoryjnego. Jako, że praca, której szukam nie wymaga praktycznych umiejętności, może powinnam jednak postawić na takie cechy jak zaangażowanie itp?
Czytając rożne artykuły, dostrzegam, że są one napisane raczej dla osób aplikujących na poważniejsze stanowiska, czy takie, w których chcą się rozwijać w przyszłości.

Piotr Sosnowski 2015-07-21 10:14:03

Dzień dobry, dodaj dodatkowo do celów zawodowych w CV informacje o tym, w którym kierunku chcesz się rozwijać i co jest Twoim najważniejszym atutem.

magdalena 2015-07-20 14:41:18

Dzień dobry,
poszukuję pracy w gabinecie stomatologicznym na stanowisku asystentka stomatologiczna. Mam pytanie w związku z umiejętnościami i celami zawodowymi zamieszczonymi w CV. Czy poniższe moje sformułowanie będzie prawidłowe?

CELE ZAWODOWE/PODSUMOWANIE ZAWODOWE: Jestem absolwentką szkoły policealnej. Kształciłam się na jednorocznym kierunku - asystentka stomatologiczna i chciałabym podjąć pracę w tym zawodzie.
UMIEJĘTNOŚCI:
znajomość zasad etyki zawodu
znajomość zasad BHP
znajomość narzędzi niezbędnych do pracy

Bardzo proszę o odpowiedź,
Magdalena

Piotr Sosnowski 2015-07-06 18:14:48

Postaw na kontakt osobisty z pracodawcami. Mniejsze firmy nie muszą ogłaszać się na pracuj.pl. Znajdź w swoim pobliżu wszystkie firmy, które potencjalnie mogą Cię zatrudnić i zostaw u nich swoje CV. To sposób, który będzie efektywniejszy niże odpowiadanie na ogłoszenia.

KasiaKatarzyna 2015-07-03 20:45:40

Witam. Skończyłam pierwszą klasę liceum i szukam pracy sezonowej. Złożyłam ankietę w Młodzieżowym Biurze Pracy w moim mieście, ale nie dostałam jeszcze żadnej odpowiedzi i chciałabym znaleźć coś sama. Na jakich portalach mam szukać? Jakie umiejętności mogę przedstawić w cv , aby zainteresować potencjalnego pracodawcę? Interesuje mnie branża gastronomiczna. Dziękuje z góry za odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2015-06-29 07:30:53

Dziękuję za Twój komentarz :) To temat na oddzielny wpis dotyczący tego, jak przejść przez aplikację uzupełniającą CV. W skrócie: wykształcenie najlepiej wpisać ostatnie wyższe (nie podyplomowe), chyba że podyplomowe łączy się bezpośrednio z pracą. Co do zarobków, dobrze jest wpisać swoje oczekiwania. Jak je określić? Pisałem o tym tutaj: https://interviewme.pl/blog/py...

Kasia820 2015-06-25 10:40:05

Witam, Dziękuję za tak przydatne wpisy. Moje pytanie dotyczy finalnej części aplikacji czyli samego wysłania. Obecnie wielu pracodawców jak i portale internetowe żądają dodatkowych informacji. Wygląda to tak, że wciskając przycisk "aplikuj" pojawia się nowa odsłona, gdzie należy wpisać kilka rzeczy, m.in. wykształcenie. Jakie wykształcenie mam wpisać, skoro przyjęte jest żeby wpisywać, ostatnie, to najwyższe, czyli w moim przypadku podyplomowe (które wybrać skoro różnią sie od siebie?) No i czy w przypadku kiedy wykształcenie podyplomowe niezbyt przyda mi się na aplikowanym stanowisku mam wpisywać magisterskie? Kolejna rubryka często dotyczy zarobków na danym stanowisku. Co powinno się wpisywać? Oczekiwane wynagrodzenie? Obawiam sie, że zbyt wysokie może skutkować brakiem zaproszenia na rozmowę. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2015-06-23 07:45:17

Jeżeli to zainteresowanie opisz, że interesujesz się dokumentami i ich tworzeniem :)

zamyślona6 2015-06-22 18:21:49

Jak mam wpisać że interesuję się dokumentami, pracami biurowymi, że lubię pisać, przepisywać ? Proszę o szybką odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2015-05-29 07:45:50

Trudno będzie pomóc jeżeli nie znasz stanowiska. Jeżeli nie masz doświadczenia, to oczywiście możesz je pominąć i napisać o edukacji, atutach osobistych czy umiejętnościach uniwersalnych. Dodaj zainteresowania i CV będzie pełniejsze. Powodzenia!

Piotr Sosnowski 2015-05-29 07:44:37

W takim razie zastąp taką sekcję "cechami osobowymi" albo "atutami" - zawsze możesz spróbować dodać coś w zamian.

Ewa 2015-05-28 17:03:29

Kończę gimnazjum i szukam pracy sezonowej, rozsyłam ogłoszenia i właśnie dostałam pierwszą prośbę o CV. Nie mam żadnego doświadczenia, za to posiadam umiejętności uniwersalne takie jak pracowitość, kultura, sumienność i komunikatywność. Chciałam prosić o radę, czy warto pisać CV, jeśli nie podam żadnego doświadczenia zawodowego? Dodatkowo nie wyjaśniono mi jeszcze jakie stanowisko miałabym dostać, więc nie mam pojęcia czego ode mnie oczekują. Mogę liczyć na pomoc?

Piotr Sosnowski 2015-05-07 14:52:20

Pisałem o tym szerzej tutaj: http://kariera.goldenline.pl/5...

Skup się na tym, co do tej pory robiłaś. Nie znam charakteru pracy w biedronce, ale jestem pewien że 2 - 3 umiejętności mogłaś tam podszlifować.

patrycja 2015-05-07 05:49:47

No dobrze, a co pisac jak nie ma sie doswiadczenia ? Czyz nie pozostaje wtedy wpisanie oklepanych umiejetnosci ? Jestem w trakcie studiow i probuje znalezc prace, poniewaz mam zarowno malo zajec jak i malo pieniedzy. Moje doswiadczenie opiera sie na miesiecznej pracy w biedronce i zbiorach sezonowych, wiec nie ma czym sie chwalic... Czy jest dla mnie jakas nadzieja ??

Piotr Sosnowski 2015-05-04 09:28:29

Jaka branża? Czy to duża firma, czy mniejsza? To są cenne informacje, które można przemycić później w CV. Jeżeli mała firma - ogromna multizadaniowość przed Tobą. Jeśli duża - sporo pracy rozliczeniowej, pilnowania procedur etc. Bardzo dużo zależy od stylu pracy firmy i branży. Jeśli ją znasz - to dodatkowy plus do CV :)

jwaniowska 2015-05-03 15:12:14

Administracja...jednym ogólnym słowem.

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:33:50

Dzięki za komentarz :)

Określ jaki to typ stanowiska. Spróbuj odszukać w sieci podobne ogłoszenia (może pracodawca poszukiwał kiedyś takich specjalistów albo szuka ich w innych krajach?) - dzięki temu zobaczysz jakie są wymagania dotyczące umiejętności i doświadczenia. Zawsze możesz też podpytać osoby od której wiesz o tej rekrutacji, jacy kandydaci mają największe szanse. Zanotuj wszystko, co uda Ci się odnaleźć i dopasuj do tego profilu swoje umiejętności oraz osiągnięcia w curriculum vitae. Źródeł takich informacji jest mnóstwo :)

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:31:22

Umiejętności, które posiadasz mogą przydać się także na innych stanowiskach, bo oprócz sprzedaży pewnie też tworzysz oferty, obsługujesz klientów, tworzysz umowy etc - część z tych umiejętności w cv może przydać się na nowym stanowisku, więc możesz je dopasować do poszukiwanej pracy.

jwaniowska 2015-05-03 12:29:04

Wszystko ładnie, ale co zrobić, gdy nie ma jeszcze ogłoszenia na stanowisko pracy, a ja wiem, że poszukują kandydatów. To trochę dziwne, ale tak jest. Nie wiem za bardzo jak to ugryźć.

Kasia 2015-04-29 07:39:14

Zastanawiam się nad zmianą pracy i po przeczytaniu tego artykułu dochodzę do wniosku, że nie mam co wpisać w rubrykę umiejętności. Od ponad 7 lat jestem sprzedawcą i uważam, że jestem w tym dobra, co potwierdzają wyniki w konkursach i rankingach tworzonych przez pracodawcę. Nie mam na koncie szkoleń poza tymi wewnętrznymi, dotyczącymi produktów, które sprzedaję. Znam niektore techniki sprzedaży - manipulacji i potrafię operować językiem korzyści. Czy w takim razie powinnam tworzyć rubrykę z umiejętnościami czy sobie to darować?

monroesrose 2015-04-14 14:07:01

Nie wiem jakie cechy wpisać w wypadku, gdy aplikuję na aktorkę niestacjonarną.

Piotr Sosnowski 2015-02-13 14:57:27

Lepiej opisać rozwój Twoich umiejętności w curriculum vitae i to, jak nowe stanowiska owocowały w kolejne obowiązki. Nie ma sensu wypisywać wszystkich w każdym z punktów, bo czasami to jest zrozumiałe z samej istoty stanowiska.

Piotr Sosnowski 2015-02-13 14:56:25

Potwierdzam, jeżeli nie masz znajomości wymaganego języka, może być trudno. Szczególnie jeżeli pracodawca wymaga tego już w ogłoszeniu.

Toppersonel 2015-02-13 13:42:42

Jeżeli niemiecki wymieniony jest jako wymóg konieczny, to niestety nie jesteś Kandydatem, którego Pracodawca poszukuje. 40% aplikacji, które spłynęło w ostatniej rekrutacji jaką robiłam dla mojego klienta pochodziła od kandydatów znających angielski średnio, albo znających niemiecki podczas gdy wymogiem jasno określonym w ogłoszeniu była: swobodna znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Jest to jedno z najbardziej mnie, jako rekrutera irytujących zachowań kandydatów, generujących dodatkowo dużo zbędnej pracy. Profil kandydata we wszystkich profesjonalnych rekrutacjach tworzony jest na bazie analizy stanowiska i związanych z nim obowiązków, a z nich bezpośrednio wynikają wymagania w ogłoszeniu. Pozdrawiam

justyna 2015-02-09 12:23:53

Mam bardzo ciekawe pytanie. Otóż chcialabym aplikować o stanowisko, w którym jedno z głównych wymagań jest znajomość języka niemieckiego. Problem w tym, że znam jezyk angielski bardzo dobrze. Reszta wymagań jest wręcz odzwierciedleniem moich umiejętności i mojej osoby. Kompletnie nie wiem jak można przekonać pracodawcę, iż pomimo jednego (dość istotnego) braku jestem kandydatem, którego poszukuje?

Bianka 2014-11-07 19:19:59

Witam proszę o podpowiedz co zrobić w sytuacji gdy pracowałam na kilku stanowiskach (Kierownik Regionalny, Koordynator Regionalny, Kierownik Sprzedaży) na których mój zakres obowiązków był identyczny? Bez sensu wydaje mi się przepisywanie bądź obieranie w inne słowa tych samych obowiązków pod stanowiskiem. Czy przytaczać liczby jak proponują Państwo powyżej? Proszę o poradę :)

Piotr Sosnowski 2014-11-06 17:05:27

Czy przykładacie się do opisania umiejętności w CV? Czekam na Wasze opinie, jak zawsze odpiszę na wszystkie :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii CV
Artykuły o podobnej tematyce