Moje konto
Umiejętności w CV - jakie wpisać, a jakie pominąć? Przykłady

Umiejętności w CV - jakie wpisać, a jakie pominąć? Przykłady

W umiejętności w CV wpisujesz banały typu kreatywność, praca pod presją czasu, MS Word? Pora to zmienić! Sprawdź, jakie umiejętności w CV są teraz ważne dla rekruterów.

Umiejętności (po ang. skills) to zdolności naturalne lub nabyte. Jeśli masz umiejętności, to znaczy, że robisz coś dobrze i jesteś w czymś biegły. 

 

Odpowiednio opisane umiejętności w CV pokazują pracodawcy Twoją wartość jako kandydata. Zapowiadają też korzyści, jakie przyniesiesz firmie. 

 

To mogą być zarówno umiejętności miękkie, czyli związane z cechami charakteru, jak i umiejętności twarde, czyli takie, które odnoszą się do kwalifikacji zawodowych. Razem tworzą idealną listę umiejętności w CV.

 

Stworzyliśmy taką listę. Możesz jej użyć jako ściągawki. Za chwilę będziesz wiedział, jakie umiejętności wpisać w CV.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

 

 

Umiejętności w CV, które warto wpisać [Lista]  

 

Nie musisz dodawać bardzo długiej listy umiejętności do CV. Postaw na kilka najważniejszych kompetencji. Oto lista przykładowych umiejętności do CV, które w 2021 roku cenią rekuterzy:

 

Jakie umiejętności wpisać w CV

 

 • odpowiedzialność
 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • dobra organizacja pracy (także przy pracy zdalnej)
 • umiejętność adaptacji do nowych warunków
 • samodzielność
 • zdolności przywódcze
 • dobre zarządzanie czasem
 • myślenie analityczne
 • znajomość określonej branży
 • umiejętność motywowania innych
 • umiejętność współpracy
 • tworzenie prezentacji multimedialnych
 • znajomość narzędzi pakietu MS Office.

 

Jak widzisz na przykładzie powyżej, umiejętności w CV to zarówno Twoje kompetencje miękkie, takie jak odpowiedzialność czy samodzielność, ale też wyuczone umiejętności zawodowe (tzw. umiejętności twarde), takie jak dobra znajomość Photoshopa czy czytanie rysunku technicznego. W CV warto wpisać oba typy umiejętności, bo dzięki temu w pełni zaprezentujesz rekruterowi swoją kandydaturę.

 

Pamiętaj jednak, żeby uniknać banałów. Pracowitość czy obsługa komputera to umiejętności, które są tak oczywiste, że już na wstępie warto zrezygnować z wpisywania ich do CV. Więcej zyskasz, jeśli skupisz się na kompetencjach, które mogą Cię naprawdę wyróżnić — szczególnie gdy są to konkretne umiejętności specjalistyczne związane z Twoim stanowiskiem lub branżą.

 

Jak zdecydować, które umiejętności warto wpisać w CV? Po pierwsze, przyjrzyj się dokładnie wymaganiom z oferty pracy i wpisz w swoje CV umiejętności, które najbardziej się z nimi pokrywają.

 

Po drugie, pisząc CV warto zaglądać do tego zestawienia pożądanych przez pracodawców umiejętności, które portal LinkedIn aktualizuje co roku. Dzięki czemu szybko dowiesz się, jakie umiejętności w CV obecnie naprawdę się liczą, a jakie możesz pominąć.

 

W CV wymienia się również często cechy charakteru. Dowiedz się więcej: Cechy charakteru do CV: jakie wpisać i jak to zrobić? [15 cech] 

 

Jakie umiejętności w CV są zbędne?

 

Nie każdą listę umiejętności CV jest w stanie pomieścić. Pewnych kwalifikacji nie warto też wpisywać. Jakich?

 

Tak jak wspomniałem w poprzedniej sekcji, pomiń w CV umiejętności miękkie, które brzmią bardzo ogólnie i są oczywiste: kreatywność, punktualność, asertywność. Każdy może je wpisać do CV i większość kandydatów tak robi. Czy każdy z nich rzeczywiście jest kreatywny i naprawdę efektywnie pracuje w stresie? Taka deklaracja jest bezwartościowa dla pracodawcy. 

 

Wpisz do CV tylko konkretne umiejętności miękkie, o których pracodawca wspomina w ofercie. Najlepiej poprzeć je przykładami sytuacji, w których je wykorzystałeś. 

 

Zbyt duża liczba informacji wcale nie działa na Twoją korzyść. Im więcej zbędnych danych podasz, tym mniejsza szansa, że pracodawca przeczyta Twoje CV.

 

Usuwanie zbędnych informacji to zawsze jeden z najtrudniejszych momentów przy pisaniu CV. Ale uwierz,  że część umiejętności w CV warto pominąć! 

 

Prawo jazdy raczej nie będzie atutem na stanowisku księgowego (chyba że dana oferta pracy wymaga od Ciebie mobilności), ale może się już liczyć w zawodzie geodety.

 

Podstawowa znajomość niemieckiego nie zwiększy Twojej szansy na pracę, jeśli oferta wymaga biegłej znajomości angielskiego.

 

Ale już umiejętności komunikacyjne są przydatne w każdym curriculum vitae, a zwłaszcza w tych zawodach, które wymagają kontaktu z ludźmi. 

 

Umiejętności techniczne dodasz do CV, jeśli szukasz pracy np. w branży IT (osoby z umiejętnościami technicznymi są poszukiwane przez pracodawców).

 

Umiejętności organizacyjne to podstawa na takich stanowiskach jak office manager czy rejestratorka medyczna

 

Przeczytaj też, jak wykorzystać zainteresowania w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy: "Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

przykładowe umiejętności do CV

 

Jak opisać umiejętności w CV, by zainteresować pracodawcę?

 

To proste. Wpisz te umiejętności, które są wymagane w ofercie pracy. Jak je wybrać i jak opisać oraz które umiejętności pominąć w CV? Pisałem o tym szczegółowo w artykule "Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę."

 

Jak pisać w CV o swoich umiejętnościach?

 

Po pierwsze, sprawdź dokładnie wymagania wobec kandydata. Tam właśnie znajdziesz listę umiejętności, które cechują idealnego pracownika.

 

Dobre CV to takie, które odnosi się do każdego z wymagań pracodawcy. Chodzi zarówno o umiejętności miękkie, jak i twarde.

 

Możesz pójść krok dalej i sprawdzić inne ogłoszenia na to samo stanowisko. Może posiadasz dodatkowe umiejętności zawodowe, które pozwolą Ci zyskać przewagę nad resztą kandydatów? 

 

Wystarczy wyszukać w Google np. “Kontroler finansowy, opis stanowiska.” Jeszcze więcej informacji odnajdziesz, jeśli poszukasz na anglojęzycznych stronach.

 

Przykłady, jak opisać swoje kompetencje zawodowe

 

Nawet w prostym CV możesz opisać umiejętności konkretnie i precyzyjnie. Jeśli tylko możesz, użyj liczb i faktów. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeżeli zarządzasz zespołem, dodaj informacje, ile osób Ci podlega. Jeśli prowadziłeś szkolenia, dodaj informacje o tym, jakiego były rodzaju. Dopisz, ile godzin szkoleń przeprowadziłeś. Im bardziej konkretnie opiszesz swoje silne strony, tym lepiej wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

Musisz tak dopasować swoje CV do każdej oferty pracy, aby przekonać pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem. 

 

Co zrobić, jeśli chcesz podkreślić ważną umiejętność, a nie możesz jej opisać przy pomocy liczb? Pamiętasz kandydata, o którym wspominałem we wstępie artykułu? Jak opisał znajomość Excel'a?

 

MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

9 na 10 kandydatów napisze, że dobrze zna Excela. Znajdź sposób, aby się wyróżnić! Może uda Ci się przedstawić daną umiejętność w postaci dokonania zawodowego? To jest najlepsze rozwiązanie np.

 

Doskonała znajomość narzędzia X pozwoliła mi obniżyć koszty o Y.

 

Warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie tej części CV (zobacz szablon curriculum vitae), w której omawiasz umiejętności i dokonania zawodowe. To są najważniejsze informacje dla pracodawcy!

 

Chcesz zobaczyć przykłady CV z sekcją umiejętności dla różnych zawodów? Przejdź tutaj: Przykładowe CV wzory na 50+ stanowisk

 

Czy warto samemu oceniać umiejętności w CV?

 

Kwestia ocen umiejętności ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Niektórzy twierdzą, że samodzielna ocena przez kandydata mija się z celem, ponieważ nie oddaje rzeczywistości. Są jednak sytuacje, gdy kandydaci oceniają swoje umiejętności np. programowania w różnych językach. To pomaga rekruterowi lepiej poznać ich mocne strony oraz to, jak sami je postrzegają. 

 

Jeżeli decydujesz się ocenić swoje kompetencje, pracodawca będzie świadomy, że to tylko Twoja subiektywna opinia. Pamiętaj, że wpisanie umiejętności do CV wraz z ich wysoką oceną, zachęca rekrutera do ich zweryfikowania. Wpisywanie świetnej znajomości Excela bez opanowania zaawansowanych funkcji np. tabel przestawnych, może nie zostawić po Tobie dobrego wrażenia. 

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV online, umiejętności w CV możesz określić graficznie, opisać lub skorzystać jednocześnie z obu rozwiązań. Szablony CV zaprojektowaliśmy tak, aby ta sekcja automatycznie przykuwała uwagę rekrutera.

 

Stwórz CV online w 5 minut
(wejdź tutaj)

 

O czym jeszcze pamiętać opisując umiejętności w CV?

 

Każde nowoczesne CV powinno być przejrzyste. Dlatego programy i języki wpisz w oddzielnych, wyodrębnionych miejscach w CV. Pozwoli Ci to uzyskać czytelny układ informacji. Ułatwisz pracodawcom szybkie przeglądanie Twojego CV.

 

Wskazówka: W trakcie pisania Twojego CV nie zapomnij o formalnościach. Aktualna klauzula RODO do CV (2020) — za darmo

 

Unikaj szczegółowego opisywania swoich umiejętności (zwłaszcza umiejętności miękkich). W tej sekcji często widuję długie opisy w stylu „umiem aktywnie słuchać moich rozmówców, dzięki czemu analizuję lepiej możliwości zaproponowania im produktów, którymi dysponuje moja aktualna firma”. Każdą umiejętność w CV opisz w maksymalnie 4 słowach.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej wskazówek, jak skutecznie opisać umiejętności, zainteresowania i inne elementy CV? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jak jeszcze można opisać umiejętności w CV, aby zainteresować pracodawcę? Wziąż nie wiesz jakie umiejętności wpisać w CV? Zadaj pytanie lub wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: cv umiejetnosci cv
Średnia: 3.72 (984 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły