Moje konto
Umiejętności w CV, które doceni rekruter [Przykłady, co wpisać]

Umiejętności w CV, które doceni rekruter [Przykłady, co wpisać]

W sekcji z umiejętnościami w CV wpisujesz: kreatywność, praca pod presją czasu, MS Word? Pora to zmienić! Sprawdź, jak opisać swoje umiejętności, by rekruterzy byli pod wrażeniem.

Umiejętności (po ang. skills) to zdolności naturalne lub nabyte. Jeśli masz umiejętności, to znaczy, że robisz coś dobrze i jesteś w czymś biegły. 

 

Odpowiednio opisane umiejętności w CV pokazują pracodawcy Twoją wartość jako kandydata. Zapowiadają też korzyści, jakie przyniesiesz firmie. 

 

To mogą być zarówno umiejętności miękkie, czyli związane z cechami charakteru, jak i umiejętności twarde, czyli takie, które odnoszą się do kwalifikacji zawodowych. Razem tworzą idealną listę umiejętności w CV.

  

Jeśli wiesz, jak skutecznie opisać w CV umiejętności zawodowe, możesz pokonać innych kandydatów. Większość z nich wymienia w CV wszystkie umiejętności, jakie posiada: znajomość niemieckiego, prawo jazdy kategorii B, punktualność itp. Są cenne, ale nie zawsze przydatne w pracy na danym stanowisku. 

 

Wiele więc zależy od tego, w jaki sposób opiszesz w CV umiejętności zawodowe. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Nie masz pomysłu, jakie umiejętności wpisać w CV?

To normalne. Wcale nie tak łatwo przychodzi nam chwalenie się swoimi kompetencjami. 

 

Nie martw się. Stworzyliśmy listę umiejętności do CV, która może służyć Ci jako ściągawka. Dzięki niej pokażesz pracodawcy korzyści, jakie osiągnie, jeśli zatrudni właśnie Ciebie. 

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV (stwórz profesjonalne CV tutaj) zauważ, że sekcja umiejętności w CV zawsze jest wyraźnie widoczna. Na niektórych szablonach CV umieszczamy ją z lewej strony kartki, aby od razu rzucała się w oczy.

 

Uwaga: Nigdy nie zostawiaj opisu umiejętności na samym końcu swojego CV!

 

skorzystaj z kreatora cv

2. Umiejętności w CV istotne dla pracodawców w 2020 roku 

 

Nie musisz dodawać bardzo długiej listy umiejętności do CV. Postaw na kilka najważniejszych. Portal LinkedIn co roku publikuje listę umiejętności najbardziej pożądanych przez pracodawców. Warto sprawdzić, które z nich naprawdę się dziś liczą.

 

Umiejętności w CV to zarówno Twoje kompetencje miękkie, jak np. kreatywność czy samodzielność, jak i wyuczone umiejętności zawodowe (umiejętności twarde), jak dobra znajomość Photoshopa, obsługa urządzeń biurowych, czytanie rysunku technicznego.

 

Pamiętaj, że wszystko zależy od tego, w jakiej branży starasz się znaleźć pracę. Pracowitość czy uczciwość to umiejętności, które są tak oczywiste, że czasami warto zrezygnować z wpisywania ich do CV na rzecz kompetencji, które mogą Cię naprawdę wyróżnić. 

 

Umiejętności w CV, które zrobią wrażenie na pracodawcy, to: 

 

 • dobra organizacja pracy (także przy pracy zdalnej)
 • umiejętność przekonywania
 • umiejętność współpracy
 • praca pod presją czasu
 • umiejętność adaptacji do nowych warunków
 • inteligencja emocjonalna
 • umiejętności sprzedażowe
 • zdolności przywódcze
 • doskonałe zarządzanie czasem
 • umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe
 • analityczne myślenie
 • zdolności manualne
 • znajomość lokalnego rynku/branży
 • obsługa kasy fiskalnej
 • umiejętność prowadzenia dokumentacji
 • znajomość narzędzi pakietu Office
 • UX Design
 • tworzenie prezentacji multimedialnych.

 

W CV wymienia się również często cechy charakteru. Sprawdź: Cechy charakteru do CV: jakie wpisać i jak to zrobić? [15 cech] 

 

3. Czego nie wpisywać do umiejętności w CV?

Nie każdą listę umiejętności CV jest w stanie pomieścić. Pewnych kwalifikacji nie warto też wpisywać. Jakich?

 

Pomiń w CV umiejętności miękkie, które brzmią bardzo ogólnie i są oczywiste: kreatywność, punktualność, asertywność. Każdy może je wpisać do CV i większość kandydatów tak robi. Czy każdy z nich rzeczywiście jest kreatywny i naprawdę efektywnie pracuje w stresie? Taka deklaracja jest bezwartościowa dla pracodawcy. 

 

Wpisz do CV tylko konkretne umiejętności miękkie, o których pracodawca wspomina w ofercie. Najlepiej poprzeć je przykładami sytuacji, w których je wykorzystałeś. Więcej dowiesz się z naszego artykułu: "Umiejętności miękkie i twarde - lista z przykładami. Jak je wpisać w CV?" (czytaj).

 

Zbyt duża liczba informacji wcale nie działa na Twoją korzyść. Im więcej zbędnych danych podasz, tym mniejsza szansa, że pracodawca przeczyta Twoje CV.

 

Usuwanie zbędnych informacji to zawsze jeden z najtrudniejszych momentów przy pisaniu CV. Ale uwierz,  że część umiejętności w CV warto pominąć! 

 

Prawo jazdy raczej nie będzie atutem na stanowisku księgowego (chyba że dana oferta pracy wymaga od Ciebie mobilności), ale może się już liczyć w zawodzie geodety.

 

Podstawowa znajomość niemieckiego nie zwiększy Twojej szansy na pracę, jeśli oferta wymaga biegłej znajomości angielskiego.

 

Ale już umiejętności komunikacyjne są przydatne w każdym CV, a zwłaszcza w tych zawodach, które wymagają kontaktu z ludźmi. 

 

Umiejętności techniczne dodasz do CV, jeśli szukasz pracy np. w branży IT (osoby z umiejętnościami technicznymi są poszukiwane przez pracodawców).

 

Umiejętności organizacyjne to podstawa na takich stanowiskach jak office manager czy rejestratorka medyczna

 

Przeczytaj też, jak wykorzystać zainteresowania w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy: "Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

przykładowe umiejętności do CV

 

 4. Jak opisać umiejętności w  CV, by zainteresować pracodawcę?

 

To proste. Wpisz te umiejętności, które są wymagane w ofercie pracy. Jak je wybrać i jak opisać oraz które umiejętności pominąć w CV? Pisałem o tym szczegółowo w artykule "Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę."

 

Jak pisać w CV o swoich umiejętnościach?

 

1. Po pierwsze, sprawdź dokładnie wymagania wobec kandydata. Tam właśnie znajdziesz listę umiejętności, które cechują idealnego pracownika. 

 

2. Upewnij się, że w swoim CV odnosisz się do każdego z wymagań. Chodzi zarówno o umiejętności miękkie, jak i twarde.

 

3. Możesz pójść krok dalej i sprawdzić inne ogłoszenia na to samo stanowisko. Może posiadasz dodatkowe umiejętności zawodowe, które pozwolą Ci zyskać przewagę nad resztą kandydatów? Wystarczy wyszukać w Google np. “Kontroler finansowy, opis stanowiska.” Jeszcze więcej informacji odnajdziesz, jeśli poszukasz na anglojęzycznych stronach.

  

5. Umiejętności CV - przykłady, jak opisać swoje kompetencje zawodowe

 

Opisz umiejętności w CV konkretnie i precyzyjnie. Jeśli tylko możesz, użyj liczb i faktów. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeżeli zarządzasz zespołem, dodaj informacje, ile osób Ci podlega. Jeśli prowadziłeś szkolenia, dodaj informacje o tym, jakiego były rodzaju. Dopisz, ile godzin szkoleń przeprowadziłeś. Im bardziej konkretnie opiszesz swoje silne strony, tym lepiej wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

Przykładowe umiejętności do CV:

 

 • Zarządzanie zespołem + 10 osób
 • Zarządzanie projektami (budżet > 1 mln złotych)
 • Wdrażanie strategii komunikacji (branża X)
 • Prowadzenie szkoleń (>400 godzin)

 

Musisz tak dopasować swoje CV do każdej oferty pracy, aby przekonać pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem. 

 

Co zrobić, jeśli chcesz podkreślić ważną umiejętność, a nie możesz jej opisać przy pomocy liczb? Pamiętasz kandydata, o którym wspominałem we wstępie artykułu? Jak opisał znajomość Excel'a?

 

MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

9 na 10 kandydatów napisze, że dobrze zna Excela. Znajdź sposób, aby się wyróżnić! Może uda Ci się przedstawić daną umiejętność w postaci dokonania zawodowego? To jest najlepsze rozwiązanie np.

 

Doskonała znajomość narzędzia X pozwoliła mi obniżyć koszty o Y.

 

Warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie tej części CV (zobacz szablon curriculum vitae), w której omawiasz umiejętności i dokonania zawodowe. To są najważniejsze informacje dla pracodawcy!

 

6. Czy warto samemu oceniać umiejętności w CV?

 

Kwestia ocen umiejętności ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Niektórzy twierdzą, że samodzielna ocena przez kandydata mija się z celem, ponieważ nie oddaje rzeczywistości. Są jednak sytuacje, gdy kandydaci oceniają swoje umiejętności np. programowania w różnych językach. To pomaga rekruterowi lepiej poznać ich mocne strony oraz to, jak sami je postrzegają. 

 

Jeżeli decydujesz się ocenić swoje kompetencje, pracodawca będzie świadomy, że to tylko Twoja subiektywna opinia. Pamiętaj, że wpisanie umiejętności do CV wraz z ich wysoką oceną, zachęca rekrutera do ich zweryfikowania. Wpisywanie świetnej znajomości Excela bez opanowania zaawansowanych funkcji np. tabel przestawnych, może nie zostawić po Tobie dobrego wrażenia. 

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora online, umiejętności w CV możesz ocenić graficznie, opisać lub skorzystać jednocześnie z obu rozwiązań. Szablony CV zaprojektowaliśmy tak, aby ta sekcja automatycznie przykuwała uwagę rekrutera.

 

Stwórz CV online w 5 minut
(wejdź tutaj)

 

7. O czym jeszcze pamiętać opisując umiejętności w CV?

 

Programy i języki wpisz w oddzielnych, wyodrębnionych miejscach w CV. Pozwoli Ci to uzyskać czytelny układ informacji. Ułatwisz pracodawcom szybkie przeglądanie Twojego CV.

 

Wskazówka: W trakcie pisania Twojego CV nie zapomnij o formalnościach. Aktualna klauzula RODO do CV (2020) — za darmo

 

Unikaj szczegółowego opisywania swoich umiejętności (zwłaszcza umiejętności miękkich). W tej sekcji często widuję długie opisy w stylu „umiem aktywnie słuchać moich rozmówców, dzięki czemu analizuję lepiej możliwości zaproponowania im produktów, którymi dysponuje moja aktualna firma”. Każdą umiejętność w CV opisz w maksymalnie 4 słowach.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz więcej wskazówek, jak skutecznie opisać umiejętności, zainteresowania i inne elementy CV? Chcesz napisać CV, które zapewni Ci pracę? Pobierz bezpłatny ebook tutaj!

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jak jeszcze można opisać umiejętności w CV, aby zainteresować pracodawcę? Wziąż nie wiesz jakie umiejętności wpisać w CV? Zadaj pytanie lub wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: cv umiejetnosci cv
Średnia: 3.71 (974 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły