Moje konto
Umiejętności w CV - jakie wpisać? [Uniwersalne przykłady]

Umiejętności w CV - jakie wpisać? [Uniwersalne przykłady]

Zobacz, jak wpisać umiejętności w CV. Sprawdź, które przykładowe umiejętności są istotne dla pracodawców. Stwórz idealną listę umiejętności do CV.

Umiejętności w CV to zbiór kompetencji (miękkich i twardych), które odnoszą się do danego stanowiska i sprawiają, że kandydat będzie w stanie dobrze wykonywać swoją pracę.

 

Pracodawcy kochają aplikacje, z których wynika, że wdrożenie nowego pracownika przebiegnie błyskawicznie, bo wszystkie wymagane umiejętności ma on w jednym palcu. Tylko o jakie umiejętności właściwie chodzi?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • jakie mogą być przykładowe umiejętności do CV
 • jak opisać umiejętności w CV
 • czy wpisywać dodatkowe umiejętności do CV.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Co wpisać w sekcji Umiejętności w CV

 

Wpisz do CV umiejętności, które liczą się w Twoim zawodzie. Jeśli nie jesteś pewien, jakie to konkretnie kompetencje, przeczytaj uważnie ofertę pracy, na którą aplikujesz. Tam jest napisane, czego wymaga od kandydata dane stanowisko.

 

Warto jednak wyjść poza minimum opisane w ogłoszeniu i dodać do CV umiejętności, które wzbogacą obraz Twojej kandydatury. Oto przykłady.

 

Przykładowe umiejętności do CV istotne dla pracodawców

 

W sekcji umiejętności w CV warto wpisać: 

 

 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • odpowiedzialność
 • samodzielność
 • zdolności przywódcze
 • dobre zarządzanie czasem
 • pracowitość
 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • dobra organizacja pracy (także przy pracy zdalnej)
 • szybka adaptacja do nowych warunków
 • myślenie analityczne
 • łatwość uczenia się nowych rzeczy
 • inicjatywa
 • rozwiązywanie konfliktów
 • empatia
 • umiejętność motywowania innych
 • umiejętność współpracy.

 

Powyższa lista przedstawia dość uniwersalne cechy dobrego pracownika. Ale to nie wystarczy, bo pracodawcy poszukują osób, które mają odpowiednią kombinację dwóch rodzajów umiejętności — odpowiednich cech charakteru i wyuczonych kompetencji.

 

Dlatego w CV muszą się znaleźć umiejętności miękkie i twarde. Bez jednych lub drugich Twój dokument będzie niepełny. 

 

Umiejętności miękkie

 

To te, które wymieniłam na liście powyżej, czyli cechy charakteru kandydata i jego kompetencje dotyczące pracy z ludźmi, podejścia do pracy, wrodzonych lub wypracowanych zdolności natury psychicznej. 

 

Niezwykle istotne są umiejętności komunikacyjne w CV. Nauka potwierdza, że profesjonaliści, którzy efektywnie pracują z innymi, mogą to robić właśnie dzięki rozwiniętym umiejętnościom komunikacyjnym.

 

Takie kompetencje jak umiejętność aktywnego i uważnego słuchania, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność przekazywania informacji zwrotnejjeszcze długo będą odróżniać nas od robotów.

 

Umiejętności twarde

 

Są związane bardzo ściśle z zawodem kandydata. W przypadku kasjera będzie to np. obsługa kasy fiskalnej, programistybiegłość w języku C++, w CV do pracy biurowejznajomość narzędzi pakietu MS Office.

 

A co zprawem jazdy w CV? W rzeczywistości prawo jazdy oznacza umiejętność prowadzenia pojazdu, a więc pasuje idealnie do sekcji z umiejętnościami twardymi. Inne uprawnienia typu książeczka sanepidowska czy obsługa wózków widłowych również powinny znaleźć się w tej rubryce.

 

Jeśli masz trudność ze stworzeniem sekcji umiejętności w CV, nasz kreator CV oferuje Ci pomoc. Po wybraniu zawodu lub stanowiska, na które aplikujesz, narzędzie pokaże Ci listę umiejętności, dopasowaną do Ciebie. 

 

 

Zauważ, że cechy charakteru w CV mieszają się tu z kompetencjami zawodowymi. To prawidłowy zapis, ale żeby ułatwić rekruterowi odczyt Twojego dokumentu, możesz podzielić listę umiejętności na miękkie i twarde.

 

Zobacz też: Atuty w CV — jak dobrze opisać swoje mocne strony?

 

2. Jak opisać umiejętności w CV?

 

Zapisz umiejętności w CV w formie listy punktowanej — jedna umiejętność pod drugą (nigdy w tym samym wierszu i po przecinku!). Niech to będzie oddzielna sekcja, w której zaprezentujesz najważniejsze kompetencje, niezbędne w pracy na danym stanowisku. 

 

Oto przykład umiejętności w CV sprzedawcy

 

 

Jak widzisz, wymieniając swoje umiejętności w CV, należy każdy podpunkt zapisać wielką literą, bez znaków interpunkcyjnych (przecinków lub kropek). 

 

Korzystając z kreatora CV, możesz też wskazać poziom niektórych umiejętności w CV — dotyczy to przede wszystkim umiejętności twardych, bo takie cechy jak komunikatywność czy odpowiedzialność zawsze powinny mieć 5 gwiazdek!

 

 

Ile umiejętności wpisać do CV?

 

Nie wpisuj do CV zbyt wielu umiejętności. Wystarczy 10 podpunktów. Postaw na te umiejętności, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy i które stanowią Twoją mocną stronę. W końcu będziesz musiał przekonująco o nich opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Zobacz też: Wzór CV 2021: przykładowe CV do pracy [Pobierz gotowe CV]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Czego nie wpisywać w sekcji Umiejętności w CV?

 

Niby każdy wie, jak napisać CV, a jednak warto przypomnieć sobie najważniejszą zasadę. Zwłaszcza w kontekście opisywania swoich umiejętności. Dobre CV to takie, które odnosi się do wymagań pracodawcy. Zbyt wiele dodatkowych informacji obniży wartość dokumentu. 

 

Jeśli praca wymaga takich kompetencji jak znajomość MS Office i wysoka kultura osobista, to nie ma sensu chwalić się w CV np. obsługą kasy fiskalnej. Nawet jeśli pracowałeś kiedyś w sklepie i naprawdę dobrze się tam sprawdzałeś. 

 

Oto pozostałe zasady, których warto przestrzegać, opisując umiejętności w CV:

 

 1. Pomiń w CV umiejętności, które brzmią bardzo ogólnie i są oczywiste.

 

Kreatywność, punktualność, asertywność — każdy może je wpisać do CV i większość kandydatów tak robi. 

 

 1. Znajomość języków obcych umieść w oddzielnej sekcji.

 

Stwórz sekcję języki obce w CV i opisz w niej dokładnie znajomość angielskiego, niemieckiego, czy innego języka, którym się posługujesz.

 

 1. Umiejętności komputerowe opisz precyzyjnie.

 

Nie używaj w CV sformułowania: obsługa komputera, bo nic ono nie znaczy. Zamiast tego wymień konkrety, np.: znajomość pakietu Google Workspace, zaawansowana obsługa Excel.

 

 1. Nie umieszczaj w CV umiejętności, których nie masz.

 

Kłamstwo w CV się nie opłaca. Jeśli pochwalisz się w CV umiejętnością opanowywania stresu, a podczas rozmowy o pracę oznaki Twojego zdenerwowania będą widoczne na pierwszy rzut oka, stracisz wiarygodność w oczach rekrutera. 

 

 1. Unikaj wpisywania do CV umiejętności, które mogły się już przeterminować.

 

Takie umiejętności jak wyszukiwanie informacji, używanie Microsoft Paint czy umieszczanie postów w social mediach dawno przestały być unikalne. Dlatego nie wspominaj o nich w CV. Podobnie z innymi umiejętnościami, które posiadłeś w przeszłości i których nie wykorzystywałeś w pracy przez dłuższy czas. 

 

Na koniec — pamiętaj — warto dobrze wykorzystać sekcję z umiejętnościami w CV i nie zaśmiecać jej banałami lub nieprawdziwymi informacjami. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy umiejętnościami zawodowymi a wyróżniającymi Cię cechami charakteru. Wszystko po to, by pokazać pracodawcy, że jesteś pracownikiem świadomym swoich mocnych stron. 

 

Jeśli nie wiesz, jak wpisać umiejętności po angielsku do CV, które wysyłasz za granicę, przeczytaj ten artykuł: CV po angielsku — wzór. Jak napisać CV po angielsku (też z pomocą kreatora)? 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: cv umiejetnosci cv
Średnia: 3.73 (997 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły