Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować i dostać pracę? (7 rad)

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-04-10
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna?

 

Gratulacje! Do tego etapu dochodzi zaledwie około 10% kandydatów, którzy aplikowali na stanowisko. 

 

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, Twoje doświadczenie i umiejętności są interesujące dla przyszłego pracodawcy. 

 

Teraz praktycznie od Ciebie zależy, czy dostaniesz pracę! 

 

Jak nie zepsuć dobrego wrażenia na rozmowie o kwalifikacyjnej i nie stracić szansy na pracę?

 

Wyeliminuj poniższe błędy:

 

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 https://interviewme.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jakie-warto-zadac

 

1. Nie umiesz mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach.

 

Kiedy piszę dla kandydatów profesjonalne CV albo przygotowuje ich do rozmowy kwalifikacyjnej, zawsze skupiam się na 1 rzeczy.

 

Umiejętnościach i osiągnięciach kandydata.

 

Cała rozmowa kwalifikacyjna polega na sprawdzeniu, jak sprawdzisz się na danym stanowisku. Jeśli wiesz, jak podkreślić swoje umiejętności i osiągnięcia, ofertę pracy masz w kieszeni.

 

Niestety, większość kandydatów nie potrafi mówić o swoich umiejętnościach i osiągnięciach. 

 

Jak przygotować się do tej najważniejszej części rozmowy kwalifikacyjnej? 

 

Przeczytaj ponownie ofertę pracy. Najważniejsze wymagania i obowiązki kandydata będą na górze listy. Pokażę Ci przykład.

 

Pracodawca chce sprawdzić, które umiejętności przydadzą Ci się na nowym stanowisku. Jego pytanie może brzmieć: 

 

  • Jakie są Pani / Pana silne strony?
  • Dlaczego powinniśmy Panią / Pana zatrudnić na stanowisku specjalisty ds. marketingu?

 

Teraz zastanów się, jak możesz opowiedzieć o swoich osiągnięciach. Użyj tych 3 kroków:

  1. Co zrobiłeś? (Znam się na marketingu internetowym. W poprzedniej pracy jednym z moich większych osiągnięć było zwiększenie liczby klientów pozyskiwanych przez internet).
  2. Jak to zrobiłeś? (Zajmowałem się tworzeniem nowych treści, stron sprzedażowych oraz pisaniem bloga). 
  3. Jaki był efekt? (Dzięki moich działaniom w ciągu 10 miesięcy liczba klientów pozyskiwanych przez nasz serwis www wzrosła o 65%).

Potrzebujesz więcej przykładów, jak mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach? 

 

Przeczytaj mój poradnik o tym, jak napisać profesjonalne CV. Możesz też napisać CV w naszym kreatorze CV i listu (tutaj). Narzędzie podpowie Ci, jak opisywać wszystkie sekcje i pomoże Ci stworzyć profesjonalne CV w kilka minut.

 

CV skupione na osiągnięciach pomoże Ci też dostawać nawet kilka razy więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Zobacz jak możesz łatwo zmienić swoje CV:

 

CV Grzegorza

CV Grzegorza po prawej - zobacz inne szablony i stwórz profesjonalne CV tutaj

 

2. Nie przygotowujesz tych informacji...

 

Jeżeli nie wiesz, czym zajmuje się firma, w której będziesz miał interview, jest mała szansa na to, że pójdzie Ci dobrze.

 

Pytanie o to, co wiesz na temat miejsca, do którego aplikujesz, pojawi się niemal na pewno. Poświęć czas na zdobycie informacji w sieci. Im więcej się dowiesz, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.

 

Co powinieneś sprawdzić?

 

  • Czym dokładnie zajmuje się firma?
  • Jakie są jej problemy, wyzwania i ostatnie sukcesy?
  • Jakie są obowiązki osoby na stanowisku, na jakie aplikujesz? Pomyśl jak opowiedzieć o swoich kompetencjach, w sposób, który przedstawi Cię jako idealnego kandydata. Skup się na korzyściach i osiągnięciach, jakie możesz zaoferować. 
  • Z kim odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna? Nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą Ci pomóc nawiązać dobre relacje!

 

Sprawdź, co znajdziesz w Google i koniecznie obejrzyj profil firmy w mediach społecznościowych.

 

UWAGA: Pamiętaj, że przed zaproszeniem Ciebie na rozmowę, albo przed samą rozmową pracodawca może sprawdzić również Ciebie. Upewnij się, że Twoje CV jest zgodne z informacjami, które można znaleźć na Twój temat w sieci.

 

rozmowa kwalifikacyjna rady

 

3. Rozmowa kwalifikacyjna - są pytania, których możesz być pewien.

 

Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda podobnie i na większości z nich powtarzają się pewne pytania.

 

Tymczasem większość kandydatów zazwyczaj nie jest do nich perfekcyjnie przygotowana. Jakie są przykłady takich pewnych "pytań"?

 

Pamiętaj, że rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej oczekuje określonych odpowiedzi.

 

Możesz przygotować te pytania i odpowiedzi w sposób, który pomoże Ci zyskać przewagę nad innymi kandydatami.

 

Jak przygotować odpowiedzi na pytania pracodawcy?

 

Przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jakie są najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i jak powinieneś, na nie odpowiadać, aby zainteresować pracodawcę.

 

 "Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

rozmowa kwalifikacyjna pytania

 

4. Zły ubiór i nieodpowiedni język ciała

 

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna?

 

Wiesz, że 65% szefów przyznaje, że ubiór jest ważnym elementem spotkania.

 

Koniecznie zadbaj o właściwy strój. Najlepiej postaw na stonowaną elegancję i nie przesadzaj ze zbyt wyszukanymi ubraniami. Musisz czuć się elegancko i wygodnie. Zobacz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Uważaj też na odpowiedni język ciała. Wiem, że trudno na tym zapanować w stresie. Ten będzie jednak znacznie mniejszy, jeśli odpowiednio przygotujesz się do rozmowy.

 

Na rozmowach kwalifikacyjnych zazwyczaj najlepiej wypadają kandydaci , którzy chodzą na nie często. Warto śledzić aktualne oferty pracy i jeśli coś Cię zainteresuje, wyślij CV. Może akurat dostaniesz bardziej atrakcyjną ofertę pracy? Jeśli nie, samo pójście na rozmowę oswoi Cię ze stresem i będziesz lepiej przygotowany do następnej.

 

Jeśli stresują Cię rozmowy kwalifikacyjne, zobacz 11 prostych sposobów, jak radzić sobie ze stresem (czytaj).

 

Jeżeli masz okazję, spróbuj przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną ze znajomym lub profesjonalnym rekruterem (zobacz tutaj).

 

Co zyskasz?

 

Druga osoba zwróci Ci uwagę na elementy Twojego zachowania, których możesz nie być świadomy. Za nasze decyzje często odpowiadają emocje i wrażenie, które po sobie zostawisz, może mieć wpływ na zatrudnienie. 

 

Chcesz napisać profesjonalne CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych kandydatów i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? Wypróbuj nasz kreator CV online i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 20 szablonów CV i listu motywacyjnego.

  

CV dominiki

CV Dominiki po prawej - zobacz inne szablony i stwórz profesjonalne CV tutaj

  

5. Tych pytań lepiej nie zadawaj na pierwszej rozmowie o pracę

 

Pytania o urlop, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy czy podwyżkę, lepiej pozostaw je na późniejsze etapy rekrutacji.

 

Postaraj się unikać pytań, które stawiają Cię w pozycji osoby już przyjętej do pracy. To jest odbierane jako osaczanie rekrutera, a nikt nie lubi być stawiany w takiej sytuacji. Nie chcesz też sprawić wrażenia osoby roszczeniowej, która więcej oczekuje od przyszłego pracodawcy, niż sama zamierza zaoferować. O co jeszcze lepiej nie pytać na samym starcie? Przeczytaj ten artykuł:

 

"7 pytań, których nie powinieneś zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej" (czytaj)

 

rozmowa-kwalifikacyjna-7-bledow

 

6. Te pytania warto zadać pracodawcy.

 

W punkcie powyżej pisałem o pytaniach, których nie powinieneś zadawać na pierwszym spotkaniu. 

 

Są też pytania, które warto zadać.

 

Dlaczego?

 

Dzięki temu pokażesz, że jesteś zmotywowany i zależy Ci na pracy. Innymi słowy: staniesz się bardziej wartościowym kandydatem w oczach pracodawcy. 

 

O co pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj:

 

"Pytania, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej - Top 7" (czytaj)

 

6. Najprostszy, ale jednocześnie nadal częsty błąd...

 

To jeden z najprostszych błędów do uniknięcia. Jednocześnie na każdą rekrutację około 10% kandydatów się spóźnia. To najprostszy sposób, aby już na starcie stracić kilka punktów więc...nie spóźniaj się!

 

Dzień wcześniej zaplanuj sobie dokładnie trasę do miejsca spotkania i sprawdź, ile czasu potrzebujesz, aby się tam dostać. Warto ustalić, czy o godzinie Twojej rozmowy kwalifikacyjnej nie ma korków i czy jakieś ulice nie są aktualnie zamknięte w wyniku remontu (pracując w agencji rekrutacyjnej ciągle słyszałem to tłumaczenie) Najprostszy sposób, aby to sprawdzić - dzień przed spotkanie o tej samej porze uruchom Google Maps i sprawdź, ile zajmie Ci dotarcie. Dolicz kwadrans na znalezienie dokładnego miejsca.  

 

Jeżeli wiesz, że możesz się spóźnić na rozmowę, uprzedź o tym rekrutera. Koniecznie wcześniej zapisz jego numer telefonu. Może Ci się bardzo przydać w sytuacji, na którą nie masz wpływu (korki, spóźnienie autobusu, awarie etc.). Podobnie, jeżeli nie przyjdziesz na rozmowę, daj znać rekruterowi. Nigdy nie wiesz, czy nie będziesz mieć z nim kolejnych rekrutacji. Przeczytaj też:

 

"5 rad rekrutera jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej" (czytaj)

 

błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

 

7. Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Według badań aż 53 na 100 kandydatów kłamie w CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej. Czasmi jest to "ulepszanie" swoich umiejętności, ale czasami kandydaci kłamią nawet w kwestii byłych miejsc pracy, zajmowanych stanowisk albo ukończony uczelni. Pisałem o tym w artykule "9 najczęstszych kłamastw na rozmowie kwalifikacyjnej".  

 

Koloryzując swoje doświadczenie, nic nie zyskasz. Dlaczego?

 

Większość informacji jest bardzo łatwa do zweryfikowania. Coraz częściej sprawdzane są Twoje referencje. Rekruterzy wiedzą, też jak zadawać pytania, aby ustalić prawdziwość danych informacji. Niedoskonałości w Twojej aplikacji niekoniecznie Cię dyskwalifikują. Jeśli wyjdziesz na kłamcę, jesteś automatycznie skreślony. Tutaj znajdziesz więcej przydatnych rad, co zrobić, kiedy czeka Cię rozmowa o pracę.

 

"Rozmowa rekrutacyjna - 6 skutecznych rad jak ją przejść z sukcesem" (czytaj)
 

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej (pobierz ebook)

 

O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy zbliża się ważna dla nas rozmowa kwalifikacyjna? Jakie są najczęstsze błędy kandydatów? Dodaj komentarz i pulub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.6 (715 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-13 08:27:23

Jeżeli nastawisz się na słuchanie i uzyskanie opinii o kandydaturze, możesz zyskać ciekawe informacje. Szczególnie od rekruterów zewnętrznych. To cytat z tego artykułu:
"Koniecznie zapytaj też o odczucia dotyczące siebie: Czy moja osoba mogłaby się wpasować w Państwa firmę? Na co u kandydatów zwracają Państwo najbardziej uwagę? Jakie są Pani/Pana odczucia, co do mojej osoby na tym stanowisku? Czy mogę prosić o szczerą opinię dotyczącą, tego jak poszła mi rekrutacja? Określ, że bardzo zależy Ci na opinii rekrutera. Ludzie uwielbiają wiedzieć, jak ważne jest ich zdanie. Ważne, by potrafić wyciągnąć z tego aktywnego słuchania odpowiednie wnioski. Wnioski zapisz po wyjściu, chyba, że masz dobrą pamięć. Warto do nich powrócić "

benek 2016-01-12 22:51:05

co to znaczy dobrze rozegrać rozmowę?
w tym artykule jest, zeby zapytać rekrutera o to jak znalazł się w tej firmie. Co to niby mi da? Z tego nie dowiem sie nic. Szczególnie jak rekrutacją zajmuje sie firma zewnętrzna.
Z mojego doświadczenia to rekruterzy zwykle kluczą i odpowiadają ogólnikami. Raz na pytanie czy odpowiedziałem dobrze na wszystkie pytania uzyskałem odpowiedź, że tak, ale to firma wybiera pracownika. I generalnie potem i tak nie zadzwonili, więc wniosek jest taki, ze to było klamstwo, albo jakieś inne tajemnicze przyczyny tego były. Tak więc dalej nic z tego się nie dowiedziałem.

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:50:58

Jeżeli postarasz się o opinie i dobrze rozegrasz rozmowę, jest większa szansa na to, że dostaniesz szerszy feedback niż opisany przez Ciebie. Poczytaj ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/dl...

benek 2016-01-12 13:27:38

"Nawet jeżeli nie dostaniesz tej pracy, będziesz mógł się sprawdzić i dowiedzieć więcej o sobie."
W jaki sposób mamy się więcej dowiedzieć? Przecież z tych rozmów zwykle nie ma żadnej informacji zwrotnej poza tym, ze tydzien później dowiemy się, ze nas nie zatrudniono. Ale z jakiego powodu to zwykle jest zagadka. Nawet czasami jak uda się jakoś uzyskać powód, bo osoba rekrutujaca od razu nam powie, że się nie nadajemy i odpowie nam dlaczego to jest to cos w stylu "nie pasujesz do naszego zespołu"

Gosia 2015-12-11 14:35:22

Witam,
ja miałam kiedyś podobną rozmowę; po sprawdzeniu moich wiadomości - jestem księgową, mężczyzna który mnie rekrutował (był to chyba kierownik ale nie pamiętam dokładnie gdyż było to 6 lat temu) spytał jakie mam plany życiowe i czy planuję mieć dzieci. Wtedy miałam 27 lat i byłam zaręczona. Powiedziałam, że nie mam jeszcze konkretnych planów ale dzieci na pewno chcę w przyszłości mieć. W odpowiedzi usłyszałam, że wszystkie kobiety w tej firmie które były w ciąży miały tą ciążę albo zagrożoną albo poroniły. Po tej rozmowie zadzwoniono do mnie z ofertą ale ja nie chciałam już z nimi rozmawiać. Było to jakieś biuro rachunkowe na bemowie. Koszmar...

Piotr Sosnowski 2015-11-12 11:04:23

Aleksandra Stachecka z InterviewMe napisała bardzo dobry artykuł na ten temat:

http://posukcesnaszpilkach.pl/...

ence 2015-10-26 22:25:48

Ja mam 27... jutro idę na rozmowę i w razie takiego pytania planuję powiedzieć, że nie planuję dzieci przed 30tką. Może mając 32-35 lat, gdy już będę miała na tyle stabilną sytuację finansową i okażę się na tyle dobrą pracowniczką, że po macierzyńskim będę mogła z radością wrócić do pracy...
Pozdrawiam

Kasia 2015-10-22 09:54:42

Witam,

dziś miałam rozmowę kwalifikacyjna i na wstępie od razu zostałam
poczęstowana opowieścią o kobietach odchodzących na urlop macierzyński i
o stratach, jakie z tego powodu firma ponosi. Potem od ręki
zostałam zapytana o wiek (mam 30 lat) i o moje plany odnośnie ciąży. Co
w takich sytuacjach powinno się powiedzieć? wiem, że takich pytań w
ogóle być nie powinno, ale niestety się pojawiają...

Piotr Sosnowski 2015-10-15 07:25:24

Oczywiście może Pani zgłosić, że wyglądało to totalnie nieprofesjonalnie, ale boję się że nic to w Twojej sytuacji nie zmieni, oprócz tego, że możesz przestrzec innych przed nieuczciwością pracodawcy.

dika 2015-10-14 20:20:13

witam. miałam rozmowę kwalifikacyjną na staż który znalazłam poprzez pośrednika w Urzędzie Pracy. Pracodawca przeprowadził ze mną 2 rozmowy kwalifikacyjne podczas drugiej rozmowy podał mi rękę i powiedział że za kilka dni widzimy się w pracy tylko następnego dnia musi załatwić formalności z UP. Tego następnego dnia zadzwoniono do mnie że odwołuje staż ze mną...bez podania przyczyny? Czy mogę coś z tym zrobić!bo przez jego zachowanie straciłam czas w którym mogłam prowadzić inną rozmowę kwalifikacyjną? czy mogę to zgłosić w UP gdyż wydaje mi się to mało profesjonalne?

dika 2015-10-14 20:12:35

Dika

Piotr Sosnowski 2015-09-13 12:55:50

Powiedz o tym wprost, gdy rozmowa kwalifikacyjna będzie dotyczyła tego, kiedy możesz zacząć pracę. Zdecydowanie lepiej jest grać w otwarte karty przy takich pytaniach.

Anna 2015-09-11 09:47:45

Witam, mam pytanie co do punktu 7.Kłamstwo na rozmowie rekrutacyjnej. Ja akurat w CV nie kłamie, wydaje mi się, że przygotowałam je profesjonalnie pod kątem przyszłej pracy. Ale teraz idę na rozmowę do wymarzonej pracy, którą (jak wypadnę pozytywnie na rozmowie) to zacznę od początku października, z tymże w połowie października jadę na długo wyczekiwaną rehabilitację nogi, aż na 3 tygodnie. I mam udawać podczas rozmowy, że nic takiego się nie wydarzy (czyli kłamać) czy powiedzieć, że mam planowaną rehabilitację (czyli skazać się na brak zatrudnienia)?

Piotr Sosnowski 2015-08-16 15:40:09

Jeżeli to Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, postaraj się kompleksowo przygotować informacje o pracodawcy. Zastanów się, dlaczego chcesz pracować akurat w T-mobile i jak chcesz pokierować swoją karierą. Jeżeli osoby prowadzące rekrutację zauważą, że jesteś przygotowany merytorycznie, wypadniesz korzystniej. Powodzenia :)

Nexus 2015-08-14 22:00:57

Witam w przyszłym tygodniu mam rozmowę kwalifikacyjną w t mobile na stanowisku obsługi klienta w jednym z punktów.
Oprócz przyswojenia ich ofert, jak powinienem się zaprezentować czy zachować ? To będzie moja pierwsza rozmowa i chciałbym zrobić dobre wrażenie.

Piotr Sosnowski 2015-07-30 12:57:27

Formalnie w CV jest Pani cały czas zatrudniona w firmie, więc na etapie skanowania CV nie ma tego problemu. Jeżeli przy rozmowie kwalifikacyjnej pojawiłoby się pytanie o szczegóły, lepiej ich nie ukrywać i powiedzieć jak wygląda naprawdę. Wszystko jest możliwe do zweryfikowania u poprzednich pracodawców w formie referencji, dlatego lepiej grać w otwarte karty.

ab 2015-07-29 22:04:20

Witam mam pytanie może trochę dziwne :/ obecnie oficjalnie jestem zatrudniona od ok 4 lat w pewnej firmie. Ale pod koniec listopada 2013 r. poszłam na zwolnienie z powodu ciąży. Pozostałam na L4 do końca ciąży; później miałam roczny macierzyński. Obecnie do września jestem na urlopie wypoczynkowym zaległym. Szukam nowej pracy. I tu pojawia się pytanie, jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą? Czy otwarcie wprost mówić, że od dłuższego czasu jestem poza rynkiem pracy; czy powiedzieć dopiero gdy zapyta; czy opowiadając o obowiązkach w obecnej firmie powinnam mówić: "zajmuję się" w czasie teraźniejszym, mimo iż dosyć dawno się nie zajmowałam niczym związanym z pracą zawodową? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-03-18 16:16:48

Dobre doświadczenie i osiągnięcia to podstawa. Pozytywne nastawienie może je jedynie wspierać. Jeśli nie mas umiejętności, uśmiech nie wystarczy.

A1 2015-03-18 11:08:39

Wielu naprawde zdolnych i odpowiedzialnych ludzi będzie miało problem z tym żeby go zaakceptował rekruter, przez taki jak sama powiedziałaś "głupi uśmiech". Jeśli ktoś okaże się genialnym programistą, to jakie ma znaczenie czy się uśmiecha? Może właśnie się nie uśmiecha bo cały czas myśli o tym jak usprawnić kod, a to absorbuje. Faktycznie rerkuterowi jest milej, ale czy po to sie przychodzi na rozmowę, żeby miło porozmawiać, czy po to żeby w rezultacie przydać się na coś firmie?

Beata 2015-02-04 13:47:04

Myślę, że czeka mnie jeszcze dużo rozmów kwalifikacyjnych ;) Ale to niestety dopiero jak skończę leczenie... Mam nadzieję, że do końca roku uda mi się wyrobić.
To generalnie ciężki punkt rozmów z pracodawcą. Poznanie takiego, który oprócz korzyści finansowych bierze pod uwagę również inne, organizacyjne konsekwencje stanu zdrowia pracownika mam jeszcze przed sobą. :)

PrawdeMowie 2015-02-03 20:16:32

Pomocne byłyby przykłady ubioru w formie fotografii, właściwie to temu tematowi można poświęcić osobny artykuł, w końcu jest tyle zasad które należy przestrzegać. Jeżeli ktoś kończy studia i szuka związanej z nimi pracy to tylko dobrze dobrany garnitur lub garsonka. Jeżeli aplikujemy do sklepu spożywczego lub sklepu z odzieżą to skórzane buty, spodnie na kant i koszula powinny wystarczyć, chociażby ze względu na koszt bardziej eleganckiego ubioru.

Piotr Sosnowski 2015-02-03 19:41:18

Dziękuję za Twój komentarz. Myślę, że jest różnica pomiędzy Twoją sytuacją, a taką, gdzie kandydat (u którego elastyczny czas nie jest niezbędny) pyta na pierwszej rozmowie, czy będzie mógł zaczynać w poniedziałki o 11.

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej w Twoim przypadku jest jak najbardziej zasadne i na pewno nie będzie odebrane jako postawa roszczeniowa.

Czy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna?

Beata 2015-02-03 19:20:58

Mam pytanie odnośnie roszczeniowości. Podałeś Piotrze przykład pytania o możliwość pracy zdalnej lub elastyczne godziny pracy. Dla mnie jednak są to kwestie zasadnicze (jestem osobą niepełnosprawną i praca na pełen etat bez elastycznego podejścia pracodawcy jest nie do zrealizowania). Jeśli potencjalny pracodawca nie jest otwarty na takie rozwiązania to nie ma sensu bym przechodziła przez kolejne etapy rekrutacji. Czy nie uważasz, że w takich sytuacjach lepiej byłoby otwarcie rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach już od początku? Co doradzasz?

Piotr Sosnowski 2014-09-23 18:12:08

Dziękuję za Twój wpis.

Spróbuj sprawdzić mój artykuł o pewności siebie na rekrutacjach, może Ci się przyda: https://interviewme.pl/blog/ro...

Jeżeli nie posiadasz zbyt wielu kwalifikacji do nowego etapu w życiu skup się na pokazaniu dobrej motywacji i swoim planie zawodowym. Pomoże też dokładne przygotowanie się przed rozmową: https://interviewme.pl/blog/py...

Magdalena 2014-09-17 20:09:11

Witam, powiem szczerze,że mnie zawsze powala stres na rozmowie rekrutacyjnej , przeszłam już ich trochę podczas poszukiwania dobrego stażu podczas studiów w fajnych , dużych firmach, w końcu na szczęście zdobyłam olbrzymią szansę rozwoju , a pozniej i pracy ,ale... No właśnie zanim to się stało słyszałam wypowiedzi rekruterów,że jestem za mało pewna siebie, że nie pasuje do " struktury firmy", że taka młoda osoba powinna być bardziej świadoma swoich atutów.Było mi przykro,bo po prostu należę do osób , które na początku nie są zbyt otwarte i nie mam w zwyczaju od razu wpadać do firmy w stylu bomby atomowej ,potrzebuję czasu na aklimatyzację. Szkoda,że czasami rekruterzy zapominają o fakcie ,że rozmowa rekrutacyjna to olbrzymi stres i sytuacja średnio naturalna, rozumiem ,że w pracy też są sytuacje stresowe, ale jestem zwolenniczką teorii ,że wszystkiego można się nauczyć i że też rolą pracodawcy jest odpowiednie przygotowanie nowej osoby do warunków panujących w firmie. Ale do rzeczy... Czy masz może jakieś rady jak przygotować się do rozmowy na stanowiska marketingowe, jest to nowy etap w moim życiu i nie posiadam w tym zakresie zbyt wielu kwalifikacji... pozdrawiam!

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:38:15

Lepiej pomyśleć o tym, co stanowisko na które masz rekrutacje może Ci zaoferować pod kątem rozwoju. Najeżdżanie na swojego pracodawcę może być źle odebrane przez rekruterów. Lepiej skupić się na pozytywach związanych z możliwą zmianą.

MS 2014-09-14 20:50:46

Zawsze zastanawia mnie, a co za tym idzie rodzi duży problem, kwestia wytłumaczenia dlaczego chcemy zmienić pracę. Jeżeli twierdzimy, że jest ok to po co jesteśmy na tej rozmowie. Z drugiej strony mam walić prosto z mostu, że obecny pracodawca to tyran, kłamca i zrobię wszystko, aby od tego uciec??? Jak rozwiązać taką sytuację? Słodkim kłamstwem czy niewygodną i brutalną prawdą???

Piotr Sosnowski 2014-09-08 18:02:18

O wiele bliżej mi do wypowiedzi Kasi niż Twojej Maciej :) Dziękuję za oba wpisy!

KasiaM 2014-09-01 11:41:25

1. A te mrożonki to ryby, warzywa, owoce, mięso? W całości z miejsc produkcji czy tam, gdzie je sortują/kroją? A dostawy to do sąsiednich wiosek i małych sklepików, do hurtowni po całej Polsce czy za granicę? Do małych firm? Do dużych przetwórni? A bank to bardziej detal czy dla firm? Zajmuje się raczej rozdawaniem kart kredytowych czy kredytów hipotecznych? A jak działają tam ubezpieczenia i jakie mają produkty na rynku? Czy są bankiem małym polskim czy potęgą światową? Bo powiedzieć, że bank zajmuje się pieniędzmi a firma z mrożonkami - mrożonkami to tak, jak powiedzieć, że Ty, Macieju, to człowiek. Niby prawda - ale ile jeszcze można dodać i się dowiedzieć, nie? Nikt się nie chwali problemami, ale można o nich przeczytać w prasie lub wydedukować z dostępnych informacji. Podobnie z sukcesami. Można się o nich dowiedzieć z wielu źródeł, tylko trzeba trochę pogłówkować i poszukać. Dla chcącego nic trudnego (piszę z autopsji). Rzeczywiście doskonałe przygotowanie bardziej obowiązuje managera niż kierowcę. Ale jako kierowca też dobrze wiedzieć, czy będziesz woził tusze czy śliwki i czy do Pasikurowic Dolnych, czy do Hiszpani - nie uważasz?

4. A czy Ty byś zatrudnił delikwenta, który z nosem na kwintę przyszedł Ci się wypłakać? Co pracodawcę obchodzą nasze prywatne problemy? On nie ma obowiązku ich rozwiązywać - to my sami jesteśmy za to odpowiedzialni i nie obarczajmy tym innych. Jeśli nie stać Cię na głupi uśmiech podczas rekrutacji, to znajdziesz energię na wykonywanie pracy? Chcesz pracę - wysil się, przygotuj cv, list i uśmiechnij się (nikt Ci nie każe być hiperaktywnym, skakać pod sufit i rechotać jak klaun). Tym bardziej, że uśmiech NIC nie kosztuje, a może zapewnić nam sympatię rekrutera i potem pracę.

Może jesteś sfrustrowany zbyt długimi poszukiwaniami pracy, nie wiem, ale gdbybym to ja była rekruterem i usłyszała/zobaczyła takie ignoranctwo, jakie pokazałeś w swoim wpisie, nie zatrudniłabym Cię.

Mimo wszystko życzę wszystkiego dobrego i powodzenia w życiu zawodowym i prywatnym!

Maciej 2014-08-26 14:58:50

Nie bardzo rozumiem punktu 1.
- Czym dokładnie zajmuje się firma? - Znaczy się, skoro aplikuję jako kierowca wozu dostawczego w firmie produkującej mrożonki, to... produkują mrożonki? Jeżeli aplikuję na konsultanta do banku... Jest to bank, więc... operują pieniędzmi!
- Jakie są jej problemy, wyzwania i ostatnie sukcesy? - Tego totalnie nie rozumiem. Która firma chwali się swoimi porażkami? Kto na zdrowy rozsądek przyzna się do błędu, pokaże, że jest słaby i niekompetentny? Wszyscy chwalą się najlepszymi rozwiązaniami, wyspecjalizowaną kadrą, zrealizowanymi projektami, ale to wszystko jest nieskazitelne. W portfolio nikt nie ma firmy X, której nie zdołali dostarczyć projektu na czas, albo firmy Y, której inwestycja okazała się porażką. Chyba, że w internecie piszą o firmie X, że nie wywiązują się z umów i mają ogólne negatywną opinię. Jednak czy chciałbym wtedy pracować w takiej firmie?
Wszelkie plany to raczej tajemnica i też nikt nie będzie się chwalił jakimś przetargiem na duże czy małe pieniądze. Takie informacje pojawiają się po fakcie (czyli sukcesie), ale też nie zawsze. Kiedyś ktoś powiedział mi, że chwalenie się swoimi klientami, chociażby zamieszczając ich logotypy, jest to jakieś ujawnianie (najwidoczniej niezwykle tajnych) informacji...
- Jakie są obowiązki osoby na stanowisku, na jakie aplikujesz? - Jeżeli nie było tego w ofercie pracy, to skąd mam to wiedzieć? Jeżeli chcę startować na kierowcę tych surówek, to powinienem się zapytać, czy mam także załadowywać i rozładowywać auto, pisać jakieś raporty dostaw, itp., czy tylko zawieźć towar z punktu A do punktu B i tyle.
- Z kim odbędzie się rozmowa? - Z reguły mam się stawić w budynku przy ulicy X, w pokoju Y. I to wszystko. Nawet jeżeli poznam imię i nazwisko rekrutera, to co? Mam prześledzić jego profil na fejsie? Dowiedzieć się, jakim jeździ autem? W której restauracji chodzi na lunch? No, czasem może to się przydać i można coś zagaić podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zyskać sympatię rekrutera dzięki tym samym upodobaniom.

Ogólnie takie detale pasują dla osób na odpowiedzialnych stanowiskach, np. jakiś menadżer, dyrektor działu czy placówki, taka osoba faktycznie powinna prześwietlić firmę, gdzie będzie się ubiegać o pracę i poznać jej horyzonty, pozycję na rynku i inne sprawy. W pozostałych przypadkach można skomentować to krótko: "Just give me money, and I'll do shit for you".

4. Brak uśmiechu. Proszę powiedzieć to komuś, kto zalega z rachunkami, ciąży nad nim komornik, wykupno lekarstw dla kogoś chorego z rodziny i jeszcze potrzebuje pieniędzy na wyprawkę do szkoły dla dziecka. Fakt trochę przesadziłem, ale doprawdy...

Piotr Sosnowski 2014-08-13 21:55:13

Dziękuję za Twój komentarz Michał!

Brak uśmiechu przez stres - oczywiście do wybaczenia :)

Czasami brak odpowiedzi nie wynika ze złej woli. Ja uniknąłbym wyrażania negatywnych opinii na temat jakiejkolwiek firmy. Czy dostałeś już odpowiedź na swoją wiadomość z przypomnieniem?

P.S. Link już działa poprawnie :)

Piotr Sosnowski 2014-08-13 21:53:29

Można przecież wspomnieć, że to kolejny etap w który można się czegoś nauczyć.Rekrutacja to nie jest obsadzanie na stanowisko do końca życia! Dobrze o tym pamiętać!

Asia 2014-08-12 14:32:02

co powinnam odpowiedzieć na pytanie o moją wymarzoną pracę a ubiegam sie na stanowisko asystentki i wiadomo, ze to nie jest moja praca marzeń?

Michał 2014-08-12 14:02:51

Myślę że każdy z opisanych aspektów jest ważny i nie powinien być pomijany przez rekrutera. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przymknięcie oka na brak uśmiechu - często rozmowa, szczególnie pierwsza w życiu może być niesamowicie stresująca. A nie u każdej osoby uśmiech idzie ze stresem w parze!

Trochę pytanie nie do końca związane z błędami które zostały opisane ale czy jeżeli na rozmowie zostałem zapewniony przez dwie osoby (głowny HR siedziby w Polsce oraz "objazdowy" HR z siedziby w Anglii), że zostanę poinformowany o wynikach do końca tygodnia a nie dostałem ani wiadomości e-mail ani telefonu to czy powinienem pierwszy napisać? Jeżeli tak, to jeśli dostanę odpowiedź przepraszającą za późną odpowiedź i informacje że pracy nie dostałem to czy wyrażenie mojej opinii na ten temat będzie czymś zły? Raczej na pewno nie będę składał ponownie CV do tej firmy po takim traktowaniu.

PS: Link "jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną" nie działa :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce