Moje konto
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Ile powinna trwać? (17 rad)

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Ile powinna trwać? (17 rad)

Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.

 

Dlaczego jest to ważne? Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko czas testowania potencjalnego pracownika. To także moment testowania potencjalnego pracodawcy.

 

Czasy, w których kandydaci cieszyli się, że dostali zaproszenie na rozmowę, dawno minęły.

 

Jeśli chcesz zbudować silny zespół, który z Twojej firmy stworzy uwielbianą markę i finansową potęgę, to Ty musisz zainteresować najlepszych kandydatów.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jak wygląda profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna
 • ile trwa dobrze przygotowana rozmowa o pracę
 • jakie pytania warto zadać kandydatowi
 • jakie błędy świadczą o tym, że rekrutacja jest prowadzona nieprofesjonalnie

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1

Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

 

Oczywiście każda rozmowa kwalifikacyjna jest nieco inna.

 

Wiele zależy od branży, stanowiska, o które ubiega się kandydat, jego doświadczenia, czy też wielkości firmy.

 

Jednak aby można było mówić o profesjonalnie poprowadzonej rozmowie rekrutacyjnej, pracodawca musi spełnić kilka warunków.

 

Jakich?

 

Jak profesjonalnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

 

 1. Przygotuj się do spotkania. To absolutna podstawa. Przed rozmową rekruter powinien zapoznać się z CV kandydata, znać jego imię i najważniejsze fakty z zawodowej kariery. Powinien również umieć opowiedzieć krótko o tym, czym zajmuje się firma i jakie obowiązki czekają na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja. Należy również przygotować listę najważniejszych pytań.

 

 1. Zadbaj o przyjacielską atmosferę. Rekruter powinien przywitać się z kandydatem, podziękować za zainteresowanie ofertą, zaproponować coś do picia. Warto rozluźnić atmosferę uśmiechem i pytaniem niezwiązanym z rekrutacją - np. o dojazd czy też pogodę. Rekruter powinien również zadbać o prywatność podczas rozmowy (pusty pokój lub salka), a także okazać szacunek rozmówcy (np. poprzez wyciszenie telefonu).

 

 1. Krótko opisz firmę i stanowisko. Na początku rozmowy rekruter powinien krótko wyjaśnić, czym zajmuje się firma, jakie są jej cele i dlaczego szuka pracownika właśnie na to stanowisko. Warto również wspomnieć o najważniejszych obowiązkach, z którymi będzie się musiał zmierzyć zatrudniony.

 

 1. Pytania do kandydata. Oczywiście jest to kluczowy moment rozmowy. Rekruter powinien przede wszystkim zadawać pytania dotyczące doświadczenia, kompetencji oraz ewentualnych wątpliwości. Warto poprosić kandydata o krótkie opisanie dotychczasowego przebiegu kariery, a także zadawać otwarte pytania, które wymagają większej kreatywności niż odpowiedź “tak / nie”. Dobrym sposobem na rozmowę jest prośba o zaproponowanie rozwiązania dla konkretnego problemu. Aby kandydat poczuł się pewniej, warto wyrazić uznanie dla jego dotychczasowych doświadczeń i specjalistycznych umiejętności. Rekruter powinien słuchać swojego rozmówcy i jeśli to możliwe - notować najważniejsze informacje.

 

 1. Oddaj kandydatowi część czasu. Pod koniec rozmowy rekruter powinien dać kandydatowi możliwość zadania własnych pytań. Odpowiadając na nie z jednej strony powinno się ukazać firmę w jak najlepszym świetle, z drugiej - szczerze przedstawić wyzwania lub trudności, jakie czekają na nowego pracownika.

 

 1. Poinformuj go o kolejnych etapach rekrutacji. Rekruter powinien poinformować kandydata, jakie będę kolejne kroki rekrutacji. Może być to zadanie rekrutacyjne lub kolejne spotkanie (np. z pozostałą częścią zespołu). Należy również poinformować kandydata, w jakiej formie zostanie poinformowany o wyniku rekrutacji (najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna).

 

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcecj na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna?

 

Oczywiście, czasami na zebranie wszystkich informacji wystarczy 20 minut, a niekiedy 2 godziny to za mało.

 

Jednak dobrze przygotowana rozmowa kwalifikacyjna powinna trwać od 1 do 1,5 godziny.

 

W tym czasie profesjonalny rekruter jest w stanie zdobyć wszystkie kluczowe informacje i poznać kandydata.

 

Rozmowa, która trwa 10 minut lub 3 godziny, zazwyczaj świadczy o słabym przygotowaniu rekrutera.

 

A jak do rozmowy powinien przygotować się kandydat? Najważniejsze zasady znajdziesz w artykule: “Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować i dostać pracę? (7 rad)”.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi?

 

Jak już wspominałem, rozmowy kwalifikacyjne się różnią i pytania powinny być dopasowane do branży, stanowiska oraz konkretnego kandydata.

 

Istnieje jednak pula uniwersalnych pytań, z której warto skorzystać.

 

Zadając kilku kandydatom to samo pytanie, znacznie łatwiej jest ich porównać.

 

Jakie pytania warto zadać na profesjonalnej rozmowie rekrutacyjnej?

 

 1. Co wiesz o naszej firmie? W ten sposób rekruter sprawdza, czy kandydat podjął minimalny wysiłek i sprawdził, czym zajmuje się jego potencjalny pracodawca. Tak odsiewa się osoby, które trafiły na rozmowę “z przypadku”.

 

 1. Dlaczego chcesz zmienić pracę? Odpowiedź na to pytanie pokazuje, czy kandydata rzeczywiście interesuje nowe stanowisko i firma, czy po prostu chce “uciec” od poprzedniego pracodawcy, z którym np. był skonfliktowany.

 

 1. Dlaczego zainteresowała Cię nasza oferta? To kolejne pytanie odsiewające osoby, które trafiły na rekrutację przypadkiem. Osoba, która naprawdę chce pracować w danej firmie, od razu będzie wiedziała, jak na nie odpowiedzieć.

 

 1. Jaki masz cel zawodowy? W ten sposób rekruter sprawdza, czy kandydat ma sensownie zaplanowaną ścieżkę zawodową. Takie osoby zazwyczaj chcą doskonalić konkretne umiejętności i są otwarte na stały rozwój.

 

 1. Jakie są Twoje główne zalety i wady? Pytanie o zalety, wady, sukcesy i porażki pozwala sprawdzić samoświadomość kandydata. Dzięki temu rekruter może zorientować się, czy pracownik wie, w jakich sferach chce się poprawić.

 

Szukasz dodatkowej inspiracji? Ponad 20 przykładów pytań na rozmowę kwalifikacyjną znajdziesz w naszym artykule: “Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i najlepsze odpowiedzi. Przykłady” (czytaj).

 

3

Profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna - jakich błędów powinien unikać rekruter?

 

Niestety wiele rekrutacji wciąż jest prowadzona mało profesjonalnie.

 

Rekruterzy popełniają proste błędy, które zniechęcają nawet najbardziej zmobilizowanych kandydatów.

 

I w ten sposób stawiają w złym świetle całą firmę!

 

Jak tego uniknąć?

 

Jakie sygnały sugerują, że rekrutacja jest prowadzona nieprofesjonalnie?

 

 1. Brak podstawowego przygotowania rekrutera. Jak poznać, że rekruter nie odrobił pracy domowej? Przede wszystkim pobieżnie zna życiorys kandydata. Drugi symptom to brak znajomości oferty pracy. Mgliste opowiadanie o obowiązkach, możliwościach rozwoju czy zarobkach może świadczyć o tym, że firma ich jeszcze nie określiła. Albo po prostu rekruter ich nie poznał!

 

 1. Widoczny brak doświadczenia. Rekruterzy, którzy źle wypadają na rozmowach kwalifikacyjnych, zazwyczaj nie zajmują się ich przeprowadzaniem na co dzień. Wiele osób mających złe wspomnienia z rekrutacją wskazuje na to, że rozmowa nie była prowadzona przez pracowników HR. Czasem rekrutacje zleca się pracownikom innych pionów, którzy z zatrudnianiem nie mają wiele wspólnego. Manager marketingu nie musi mieć wiedzy HR! Drugi typ to rekruterzy początkujący, którym głos drży bardziej niż kandydatowi. Łatwo ich poznać po standardowych pytaniach, braku płynności rozmowy i napiętej atmosferze. Słabym rekruterom często brakuje również asertywności - pozwalają kandydatowi na przejęcie kontroli nad rozmową i omijanie niewygodnych kwestii.

 

 1. Dziwne pytania o sprawy osobiste. Prawo zabrania dyskryminowania kandydatów ze względu na płeć, religię, orientację seksualną czy plany związane z życiem rodzinnym. Takie pytania nie powinny się na rekrutacji pojawiać. Nie powinny, ale wiem, że bardzo często się pojawiają. Kandydat nie musi na nie odpowiadać! Kandydatura nie powinna być oceniana przez pryzmat życia osobistego. Rekruter nie powinien również mieć wyrobionego zdania o pracowniku i myśleć schematami (np. zakładać, że kandydat nie sprawdzi się w korporacji, jeśli całe życie prowadził firmę).

 

 1. Niesłuchanie kandydata. Jak zachowuje się rekruter, który nie słucha kandydata? Przede wszystkim mówi dużo o firmie, o sobie, o możliwościach rozwoju, ale nie zadaje pytań lub pyta kilka razy o to samo. Rekruterzy, którzy nie słuchają, często nie kontaktują się z kandydatem i nie pamiętają o ustaleniach z rekrutacji.

 

 1. Brak kontaktu po rozmowie kwalifikacyjnej. Wysłanie maila czy krótka rozmowa telefoniczna nie zajmują zbyt dużo czasu. Jeśli rekruter obiecał kandydatowi, że skontaktuje się z nim po rozmowie, musi to zrobić. W innym przypadku pokazuje, że nie ma do niego szacunku lub nie potrafi przekazać złych wiadomości. Kandydat powinien dowiedzieć się, dlaczego nie otrzymał pracy - pomoże mu to w przyszłości nie popełniać tych samych błędów lub skupić się na rozwoju niezbędnych kompetencji.

 

A czego na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinien mówić kandydat? Dowiesz się tego z artykułu: “Co mówić na rozmowie o pracę, a czego nie? Unikaj tych 9 zwrotów” (czytaj).

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A według Ciebie, jaki największy błąd popełniają nieprofesjonalni rekruterzy? Wpisz swoje obserwacje w komentarzu poniżej, chętnie poznam Twoją opinię!

Oceń mój artykuł: rozmowa kwalifikacyjna 5 niepokojacych oznak
Średnia: 3.71 (402 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły