Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadać pracodawcy?

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-05-16
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Co dalej?

 

Po pierwsze, poszukaj informacji o pracodawcy i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Po drugie, pamiętaj, aby przygotować odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Na większości rozmów trafisz na te same lub podobne pytania. Przećwicz wcześniej odpowiedzi i naucz się odpowiadać w sposób, który pokaże pracodawcy korzyści z zatrudnienia Ciebie.

 

Co jeszcze?

 

Przemyśl jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Dokładnie. Oprócz przygotowania się do rozmowy, koniecznie opracuj pytania, które warto zadać pracodawcy.

 

Do każdego stanowiska należy dobrać te pytania indywidualnie. Powtarzam o tym zawsze kandydatom, których przygotowuję do rozmowy kwalifikacyjnej (zobacz tu). Co zyskujesz zadając odpowiednie pytania?

 

Na pewno pomoże Ci to sprawić wrażenie osoby zaangażowanej. W rezultacie zwiększysz szanse, że pracodawca Cię zatrudni. Dodatkowo, odpowiednie pytania pomogą Ci upewnić się, że nie będziesz rozczarowany nowym miejscem pracy. Zobacz, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę? Sprawdź poniżej:

 

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

1. Jaki jest zakres obowiązków stanowiska, na które aplikuję? 

 

Nigdy nie rezygnuj z tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej! Dzięki niemu pokażesz inicjatywę i zbudujesz wizerunek kandydata zainteresowanego pracą. Ustal, jakie dokładnie będą Twoje obowiązki. Zapytaj, czy będziesz musiał wyjeżdżać służbowo, a także, jakiego rodzaju aktywności i obowiązki pojawią się w Twoim dniu pracy.
 
Jakie jeszcze pytania warto zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej? Zapytaj, jak wygląda typowy tydzień osoby na tym stanowisku. Po rozmowie to przede wszystkim Ty musisz wiedzieć, czy chcesz w danej firmie pracować.

 

Wiesz jaki jest klucz do sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej? Musisz udowodnić pracodawcy, że doskonale sprawdzisz się wykonując obowiązki na nowym stanowisku. Kiedy opracowuję dla kandydatów CV i list (zobacz tu) w czasie konsultacji pokazuje im, jak opisać swoje doświadczenie i umiejętności, aby podkreślić osiągnięcia i dokonania zawodowe.

 

To najważniejsza umiejętność na rozmowie kwalifikacyjnej. Potrzebujesz przykładu?

 

Nie mów:

- sprzedawałem produkty firmy X

- realizowałem kampanie reklamowe

 

Powiedz:

- pozyskałem 6 kluczowych klientów w ciągu 4 miesięcy, zwiększyłem obroty o 20%

- zrealizowałem kampanie reklamową, która zwiększyła sprzedaż produktu X o 17%.

 

Daj pracodawcy powód, aby chciał Cię zatrudnić i pokaż mu, co oferujesz. Pamiętaj, że mówienie o faktach nie jest chwaleniem się. Dlatego warto umieć przekonująco opowiedzieć o swoim doświadczeniu i osiągnięciach...i warto też zapytać rekrutera, jakie jeszcze będą Twoje obowiązki.

 

Chcesz wiedzieć więcej, jak skutecznie opowiadać o swoim doświadczeniu i częściej chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? Upewnij się, że Twoje CV jest dopasowane do oferty pracy, a zobaczysz, o ile częściej będziesz otrzymywać oferty pracy. Przeczytaj ten artykuł:

 

"Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę?" (czytaj)

 

jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

 

2. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Ustal jakie są plany firmy i działu.


Ustal, jak wyglądają najbliższe plany działu, do którego aplikujesz. To dobre pytanie otwierające dyskusję o tym, jakie wyzwania stoją przed firmą, w której chcesz pracować. 

 

Zadaj to pytania, a rekruter najpewniej odbierze Cię, jako osobę zainteresowaną stanowiskiem i rozwojem wewnątrz firmy.

 

Ty, z kolei, zorientujesz się, na co w największym stopniu kładziony będzie nacisk, jeśli zostaniesz przyjęty.

 

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przeczytaj też ten artykuł:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 7 błędów, przez które nie dostajesz pracy" (czytaj)

 

3.  Jakie są możliwości rozwoju i ścieżka kariery w firmie?

 

Jakie pytania warto zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Koniecznie dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery i rozwoju na stanowisku, na które aplikujesz. To pytanie stawia Cię też w roli ambitnego kandydata. Warto, aby ścieżka rozwoju proponowana przez firmę, pokrywała się z Twoimi planami zawodowymi. Przeczytaj ten artykuł, aby zobaczyć, jak wyznaczać cele zawodowe.

 

Pytanie o rozwój pozwala Ci zobaczyć, czego możesz się spodziewać za rok lub dwa. To cenna wiedza, która pomoże Ci specjalizować się na danym stanowisku. Zapytaj, co trzeba zrobić, aby dostać awans. Pokaż, że Ci zależy od samego początku. Wrażenie ambitnej i poszukującej rozwoju osoby jest niezwykle ważne! 

 

Chcesz napisać CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych kandydatów i częściej chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? Sprawdź nasz kreator CV online i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

 

Stwórz profesjonalne CV w 5 minut

(wejdź tutaj)

 

 

szablony cv

Szablon  CV Cascade - zobacz inne szablony CV

 

4. Ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuję?

 

Dzięki temu pytaniu dowiesz się, z kim będziesz pracował i jak liczna to będzie grupa. Możesz też dopytać, jaki jest podział obowiązków w zespole, jaka jest średnia wieku tych osób, a także, czym dokładnie się zajmują.

 

Twoje przyszłe otoczenie to ważny element dobrego samopoczucia w pracy. Spróbuj ustalić, czy łatwo będziesz w stanie dopasować się do zespołu, który już pracuje w firmie. 

 

Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do rozmowy i wiedzieć, na co zwracać uwagę przy rekrutacji, w której bierzesz udział, przeczytaj koniecznie ten artykuł:

 

"Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

5. W jaki sposób są mierzone efekty mojej pracy?

 

Czym byłaby Twoja praca bez rezultatów? Ustal na rozmowie, jak będziesz rozliczany ze swoich zadań. Czy będziesz miał do realizacji targety, czy inne formy raportowania rezultatów?

 

Pytanie o wysokości poszczególnych wskaźników zostaw na dalsze etapy rekrutacji, ale już na pierwszej rozmowie możesz śmiało zapytać, jak rozliczane są efekty pracy i czy będziesz za nie dodatkowo wynagradzany.

 

Pamiętaj, że Twój sukces, aby był dostrzeżony, musi być w jakiś sposób zmierzony. Zobacz, w jaki sposób mogą być mierzone kluczowe wskaźniki efektywności.

 

o co warto pytać pracodawcę

 

6. Kto będzie moim przełożonym i jaki ma styl zarządzania? 

 

To pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które musisz zadać pracodawcy lub rekruterowi.

 

Pytanie o szefa jest niezwykle istotne. Zadając je dowiesz się, kim jest ta osoba, w jaki sposób znalazła się w firmie, oraz czym zajmowała się wcześniej.

 

Sprawdź profil tej osoby na Linkedin lub Goldenline. Ustal wstępnie, jakie ma doświadczenie i wiedzę. Sprawdź, czy uda Ci się w siecie znaleźć opinie współpracowników i podwładnych.

 

To cenne informacje dla Ciebie. Dzięki nim będziesz mógł przybliżyć sobie obraz osoby, która będzie Cię motywować do pracy i rozliczać z efektów. 

 

7. Jak wyglądają następne kroki rekrutacji?

 

To pytanie zadane na koniec rozmowy pozwala określić, co wydarzy się dalej. Ile masz czekać na kontakt ze strony pracodawcy? Kto pierwszy wyjdzie z inicjatywą? Czy rekrutacja ma dalsze etapy i jeśli tak to jakie?

 

Warto poprosić rekrutera o kontakt, nawet gdyby decyzja miała być negatywna. To dobra okazją, aby uzyskać ocenę swojej osoby przez rekrutera, o ile oczywiście ten się z Tobą skontaktuje.

 

Zdobądź możliwie najwięcej informacji. Dzięki nim na następnej rozmowie kwalifikacyjnej poradzisz sobie znacznie lepiej. Przeczytaj też poniższy artykuł, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

"Rozmowa rekrutacyjna - 6 rad jak ją przejść z sukcesem" (czytaj)

 

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto zadać pracodawcy? Masz swoje pomysły? Podziel się nimi ze mną w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (318 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-09 12:38:46

Zapytaj o to, jakie konkretne projekty/wyzwania będziesz realizować na początku swojej pracy jeżeli ją dostaniesz. Z tego pytania może wynikać wiele dodatkowych jeżeli zaczniesz rozmowę na temat priorytetów po przejściu do drugiego działu. Jeżeli wszystko już wiesz o stanowisku, podpytaj o dalsze możliwości rozwoju. Powodzenia!

Mar5ta 2016-01-05 19:13:04

Aplikuję na stanowisko w firmie, w której już jestem zatrudniona - staram się o pracę w innym dziale. W tej sytuacji znam już odpowiedzi na większość powyższych pytań, znam swojego potencjalnego szefa dość dobrze, współpracowników również, specyfikę pracy na danym stanowisku także. Czy są jakieś pytania (poza kolejnymi krokami procesu rekrutacyjnego), które byłyby dla mnie pomocne, a jednocześnie pokazały zainteresowanie stanowiskiem, o jakie się ubiegam?

Piotr Sosnowski 2015-12-15 08:56:38

Proszę :)

Róża 2015-12-15 02:36:44

Dzięki za odpowiedź, Piotrek :)

Piotr Sosnowski 2015-12-14 13:50:48

Zapytaj o to, jak wdrożą Cię do pracy, co możesz zrobić aby w przyszłości awansować, jakie osoby są najczęściej doceniane w tej pracy... To tylko przykłady. Według mnie każde stanowisko daje jakiś rozwój i wiedzę :)

Róża 2015-12-12 14:33:25

Panie Piotrze, o co mogę spytać pracodawcę jeżeli ubiegam się o pracę w sklepie spożywczym? chyba nie o możliwości rozwoju? ;)
Będę wdzięczna za wszelkie propozycje

Kinga 2015-12-08 21:00:13

Witam. aktualnie przebywam na wypowiedzeniu, zostałam zwolniona bez podania konkretnych powodów- zwolnienie miało miejsce z pobudek czysto personalnych. proszę o odpowiedź, co konkretnie mam powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnych pracodawcą, jak wybrnąć z sytuacji, kiedy zostanę zapytana o powód rezygnacji z obecnej pracy. z góry dziękuję

Piotr Sosnowski 2015-11-18 13:47:40

Gratulujemy :) Takie luźne pytania pozwalają często zbudować fajne relacje. Najważniejsze, że udało się zdobyć upragnioną pracę. Powodzenia!

Ania 2015-11-18 12:36:23

Na pierwszej rozmowie w mojej aktualnej firmie wyczerpaliśmy już absolutnie wszystkie tematy, a na koniec zostałam zapytana o to, czy mam swoje pytania. Niestety wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, więc jedyne co przyszło mi do głowy to "co wam najbardziej podoba się w swojej pracy?". Ku mojemu zaskoczeniu dostałam naprawdę obszerne odpowiedzi i udało mi się też dowiedzieć paru rzeczy :)
Ostatecznie - nie wiem czy to pytanie było odpowiednie na 1 rozmowę, ale pracę dostałam :)

Piotr Sosnowski 2015-11-18 09:22:33

Przeczytaj ten wpis, może przyda się w przygotowaniach :)

https://interviewme.pl/blog/ro...

Jola 2015-11-17 21:36:02

Witam, mam problem z pewnością siebie na rozmowach kwalifikacyjnych ciężko mi mówić o sobie znaleźć jakieś odpowiednie słowa zwykle gdy zadają je mężczyźni jak radzić sobie ze stresem, dodam że na co dzień jestem gadułą i nie brakuje mi języka w buzi. Pozdrawiam Jola

Piotr Sosnowski 2015-10-26 11:03:29

Nie zwracałbym uwagi na rolę osób prowadzących spotkanie. Najlepiej jest skupić się na odpowiadaniu na pytania. Jeżeli zapyta Pani prowadzącego rozmowę o to, czy wszystko jest w porządku - może to być źle odebrane.

Aga 2015-10-26 10:57:32

Panie Piotrze, jak Pan sądzi, jak powinnam zareagować w sytuacji, gdy podczas mojej rozmowy rekrutacyjnej przeprowadzanej przez dwóch managerów działu do którego aplikowałam (wyraźnie jeden gra dobrego, drugi złego policjanta), obaj panowie podczas moich wypowiedzi wymieniają co jakiś czas miedzy sobą "znaczące uśmieszki"? Miałam ostatnio taką sytuację, i zazwyczaj w życiu zodziennym, gdy odczytam cos takiego z mimiki twarzy drugiej osoby, wprost sie pytam czy cos nie tak powiedziałam/ czy wszystko w porządku. W tej sytuacji jednak starałam sie nie pokazywać po sobie ze to zauważyłam, chociaż nie wiem czy sie udało. Jak powinnam w takiej sytuacji zareagować? Czy zapytanie sie o to, czy wszystko w porządku będzie oznaka komunikatywnosci, czy raczej brakiem dobrych manier?

MoniS 2015-09-18 18:32:09

Witam, proszę Pana o pomoc, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Jak mam przekonać pracodawcę, że to ja jestem odpowiednią osobą? Nie mam doświadczenia, 6 lat spędziłam w domu, zajmowałam się dziećmi, które już chodzą do szkoły, przedszkola? Mam skończone studia, ale, jak wspominałam zero doświadczenia. Jak i czy w ogóle pytać o zarobki? Mam ogromną chęć podjęcia pracy zawodowej, o wiele większą niż od razu po studiach. Martwi mnie jednak mój brak doświadczenia, czym się bronić?

Piotr Sosnowski 2015-07-28 11:06:51

Jasne, można to ustalić w trakcie rozmowy tym pytaniem.

magda 2015-07-27 10:36:00

a propos pytania 2 - czy można zadać po prostu pytanie dlaczego poszukują kandydata na stanowisko na które aplikujemy? Żeby dowiedzieć się np. że tworzą nowy zespół, poszerzają działalność itp?

Ines 2015-04-08 10:30:11

Dziękuję za odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2015-04-01 08:45:38

Pewnie pomyślałbym, że chcesz zmienić pracę na ciekawszą, albo masz przed sobą plan który zakłada nowe wyzwania. Jeżeli pracujesz dłuższy czas u jednego pracodawcy na pewno trafi się pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które będzie dotyczyło motywacji.

Ines 2015-03-31 06:04:45

Ja również mam pytanie z "innej beczki". O czas pozostawania w jednym zakładzie pracy. Jak rekruterzy spojrzą na relatywnie młodą osobę (27 lat), która od 7 lat pracowała w tym samym zakładzie pracy i nagle postanowiła coś zmienić (sama chce zmienić pracę - nie musi). Dodam, że chodzi o stanowisko związane z urzędem (ten rodzaj pracy chyba dodatkowo nie jest mile widziany przez pracodawców "prywatnych") a zmiana ma być zmianą z urzędu na firmę prywatną.

jasia 2015-03-31 05:27:21

bardzo dziękuję za ten blog. zastosowałam wiele Pana porad od napisania cv do przygotowania się na rozmowę i dostałam ciekawą pracę :)

Piotr Sosnowski 2014-12-12 08:43:32

Dziękuję za Twój komentarz Ms Hutch.

Pisałem o tym we wpisie: http://kariera.forbes.pl/5-naj...

Dobrze jest powiedzieć o innych stanowiskach, na które się aplikuje jeżeli są spójne z tym, którego dotyczy rozmowa. To pytanie sprawdza strategie szukania pracy :)

Czasami pozwala też zobaczyć, czy kandydat ma inne, konkurencyjne propozycje.

Piotr Sosnowski 2014-08-18 16:28:08

Zawsze możesz spróbować ją zmienić. 3 lata to czas, gdy już można myśleć o zmianach i dalszym rozwoju. Powodzenia!

bebini 2014-08-18 12:31:21

No ja obecnie jestem 3 rok w pierwszej pracy... i szczerze mam dość braku organizacji i konkretnego przydziału pracy więc dziękuję przede wszystkim za pierwsze trzy :)
ale wszystkie te pytania moim zdaniem warto zadać

Ms Hutch 2014-08-17 20:17:36

A ja mam pytanie z innej beczki - nie wiem czy gdzieś już padło. Jeśli na rozmowie pytają, czy aktualnie aplikujemy gdzieś jeszcze lub czy chodzimy na rozmowy, to czy istnieje coś w rodzaju "prawidłowej" odpowiedzi? Zastanawia mnie, czy w zależności od tego, jaka jest prawda, powinno się podawać jakąś uniwersalną odpowiedź. Jest taka?

Anna Boruch 2014-06-04 10:20:49

Panie Michale, skanowany podpis jest nieważny z punktu widzenia prawa. Podpis dokumentu musi być albo odręczny, albo elektroniczny.

W przypadku zgód na przetwarzanie danych osobowych stosujemy dołączanie klauzuli do zgłoszenia (tutaj rekrutacyjnego) i tylko jeśli chodzi o przetwarzanie danych wrażliwych potrzebna jest zgoda i podpis na piśmie.

Inna sprawa, że odręczny podpis (np. zeskanowany i wklejony do dokumentu) dobrze o nas świadczy i dużo może powiedzieć. Chociaż ja stosuję go tylko w przypadku listu motywacyjnego i do z rzadka pisanych tradycyjnych (!) życiorysów.

Piotr Sosnowski 2014-05-21 20:03:59

Dziękuję bardzo za Twój komentarz Marta :)

Jeżeli pytamy o idealnego kandydata na to stanowisko, to z samego założenia tego pytania dobrze jest później podkreślić, że te cechy mamy. Niekoniecznie wprost i w tym samym momencie. Można do tego kreatywnie wrócić. To ciekawe pytanie, które pozwala zdobyć cenne informacje nawet na późniejsze etapy rekrutacji :)

Pytań o rotację i to ile osób będzie przyjętych nie umieszczałem na tej liście, bo wiem, że niektórzy rekruterzy ich nie lubią. Mi osobiście one nigdy nie przeszkadzały i nie miałem problemu w odpowiedzi na nie, jeżeli ten aspekt był ważny dla kandydata, a ja wiedziałem że tą wiedzą mogę się podzielić :)

Jakie pytania zadane przez Ciebie dały Ci dużo informacji o pracodawcy? Jeżeli masz swoje kolejne typy - podziel się nimi ze mną w komentarzu :)

Marta 2014-05-21 19:49:52

Ciekawa lista, kilka z pytań zazwyczaj zadaję.

Moja propozycje to: "Jaka osoba sprawdziłaby się na tym stanowisku? Jakie cechy powinna mieć osoba, której Państwo szukają? Wtedy można nie tylko dowiedzieć się więcej o specyfice obowiązków, ale w umiejętny sposób odbić piłeczkę i pokazać rekruterowi, że te pożądane cechy nie są nam obce. Coś na zasadzie: "Cieszę się, że wspomina pani o umiejętnościach analitycznych, bo odnosiłem wiele sukcesów wykorzystując je podczas pracy w xyz i chciałbym, aby moja przyszła praca dawała mi szansę dalej je rozwijać".

Dwa pytania, ciekawe z punktu widzenia pracownika, ale dość kłopotliwe dla pracodawcy to pytanie o rotację w firmie/dziale i o to, ile osób na danym stanowisku firma planuje zatrudnić. Będziemy mogli wtedy dowiedzieć, czy razem z nami dołączy 10 osób bo firma rozbudowuje cały dział, czy też może ktoś odszedł/komuś podziękowano i szukają kogoś na jego miejsce..jeśli, oczywiście, przyszły pracodawca zechce się z nami takimi informacjami podzielić ;)

Pozdrawiam!

Piotr Sosnowski 2014-05-21 19:25:27

Bardzo dobrzy Rekruterzy :) Pełna jasność, co do stanowiska, procesu i rozwoju!

Na jakie stanowisko aplikowałeś? Czy zadałeś inne pytania z dziedzin, które Cię interesowały?

Piotr Sosnowski 2014-05-21 19:24:06

Ala - myślę, że dużo zależy też od kontekstu rozmowy, Twojego tonu głosu i nastawienia. Jeżeli poczujesz, że lepiej go nie zadawać - nie zadawaj.

Ale myślę, że jeżeli zbudujesz całą wypowiedź na zasadzie: "Chciałabym się rozwijać w Państwa firmie, bo bardzo dobrze czuję się w opisywanym zakresie obowiązków i proponowanych warunkach." I dalej podpytasz o to tak: "Czy przewidujecie Państwo szansę przyswojenia nowych kompetencji i rozwoju na tym stanowisku?" - to pytanie nie powinno być problemem.

Tym bardziej, że to dla Ciebie ważne!

Jak chcesz szerzej opisać swój konkretny przypadek - napisz do mnie na priv :)

Ala 2014-05-21 12:27:21

nad możliwością rozwoju i ścieżką kariery - jest to dla mnie ważne, ale boje się, że może to zostać źle odebrane, "dajemy ogromną szansę rozwoju dając w ogóle pracę osobie bez żadnego doświadczenia i oferując szkolenia oraz pomoc, jeszcze pani nic nie umie, a już pyta o awans" - takie mam obawy tym bardziej, ze rozmowa jest z przełożonym, a nie z profesjonalnym rekruterem

Jaca 2014-05-20 23:38:18

Pytania dobre, ale praktycznie żadnego z nich nie musiałem nigdy zadawać. Rekruterzy na początku rozmowy sami udzielali takich informacji.

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:11:15

Dziękuję za Twój wpis Ala :)

W moim odczuciu - nie. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem, dobrze jest wiedzieć, czym się będziesz zajmować i na co możesz liczyć w kontekście rozwoju, czy miejsca pracy.

Ja odebrałbym Cię bardziej jako osobę ciekawą stanowiska i rozwoju, a nie nieskromną.

Nad którym pytaniem zastanawiasz się w swojej rekrutacji najbardziej?

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:07:55

Dziękuję za ten komentarz :) Aktualnie nie zatrudniam korektora, ale postaram się jeszcze bardziej dopracować styl pisania tekstów.

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:05:35

Bardzo dziękuję za komentarz.

Tak - rozmowa to bardzo dobra okazja do tego, by dopytać o zakres obowiązków w konkretach i szczegółach. Oferty często mówią o ogólnym zakresie obowiązków, więc możemy go doprecyzować.

Czy próbowałeś kiedyś użyć tego pytania o przybliżenie zakresu obowiązków?

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:04:08

Nie ma problemu - cała przyjemność po mojej stronie :)

Które okazało się najbardziej pomocne?

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:03:16

Tak, jasne - zapraszam do kontaktu :)

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:03:03

Dziękuję za komentarz Panie Michale.

Postanowiłem odpowiedzieć jako osoba, która przeglądała mnóstwo CV. Chciałem napisać, jak wygląda praktyka. Nigdy nie miałem polecenia przełożonych by odrzucać CV, które nie były podpisane. Myślę, że CV podpisane własnoręczne zdarzają ostatnio rzadko.

Rynek pracy stawia na szybkość znajdowania i dostarczania kandydata a ten proces (podpisanie i wysłanie każdego CV) znacząco wydłuża szukanie pracy.

Co innego jeśli w wymaganiach ogłoszenia o pracę jest takie polecenie. Wtedy nie należy go zaniedbywać.

Dziękuję za wszystkie sugestie.

Ala 2014-05-20 12:42:41

A czy jeśli jestem zupełnym nowicjuszem w danej branży i firma, do której aplikuje, będzie musiała mnie wszystkiego nauczyć, to zadanie niektórych z tych pytań może zostać odebrane jako nieskromne?

zadziwienie 2014-05-20 12:22:54

Osoba, która pisała ten tekst powinna zatrudnić korektora. W wielu miejscach występują zbędne powtórzenia, które nic nie wnoszą do ogólnego odbioru. Lipa trochę.

Michał Ojrowski 2014-05-20 12:11:20

Panie Piotrze, nie zgodzę się, że odrzucanie CV w formie elektronicznej, gdy nie ma podpisu, uniemożliwiałaby ich wysyłkę przez internet. Jeśli komuś na prawdę zależy na pracy, a nie ma w domu ani drukarki, ani skanera, może pójść do pierwszego z brzegu punktu xero, gdzie najpierw tej osobie wydrukują CV, potem można podpisać i na koniec poprosić o zeskanowanie. Nie jest to nic skomplikowanego, a można wtedy wysyłać podpisane CV. Osobiście uważam, że podpis pod CV nie jest do niczego potrzebny, ale żeby mieć 100% pewności, należałoby sprawdzić czy nie regulują tego jakieś przepisy prawne.

Michał 2014-05-20 12:09:06

Małe pytanie - czy jeżeli zakres obowiązków jest już podany na "karcie" oferty na stronie pracodawcy lub u pośrednika, czy dalej pytać o to? Czy np spytać o przybliżenie zakresu obowiązków?

Guest 2014-05-20 11:58:46

Dzięki wielkie za pytania! :)

Guest 2014-05-20 11:55:37

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy można skontaktować się z Panem również na priv?

Piotr Sosnowski 2014-05-20 10:43:30

Dziękuję za ten komentarz :)

To bardzo ciekawy aspekt pracy w HR. Ja nigdy nie odrzucałem niepodpisanych CV. Jeżeli nie jest to podpis odręczny to taki skan podpisu i wklejenie go nie ma zbyt dużego znaczenia prawnego. Praktyka odrzucania CV w wersji elektronicznej gdy nie ma podpisu uniemożliwiałaby ich wysyłkę przez Internet...

Dlatego w moim odczuciu nie jest to integralna część CV. Jeżeli wysyłasz CV papierowe - można podpisać je pod klauzulą.

Rozumiem pytanie, bo kiedyś czytałem na forum, że kandydat został odrzucony przez brak podpisu. Ja o takiej historii w mojej pracy i pracy moich znajomych z HR nie słyszałem. Jeżeli kandydatura jest ok - zapraszamy na rozmowę :)

Czy zastanawiasz się nad podpisaniem swojego CV? Gdzie szukasz pracy?

Guest 2014-05-20 09:39:58

Witam,
Czy pod klauzulą w CV należy złożyć własnoręczny podpis? Czy brak podpisu wpływa na proces rekrutacyjny?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce