Moje konto
Jak napisać list motywacyjny - wzór klasycznego listu do pracy

Jak napisać list motywacyjny - wzór klasycznego listu do pracy

Tutaj dowiesz się, co to jest i jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę, a także znajdziesz wzór klasycznego listu motywacyjnego.

Wiele osób uważa, że nie warto pisać listów motywacyjnych, ponieważ pracodawcy i tak ich nie czytają.

 

Oczywiście, część z nich tego nie robi. Jednak głównym problemem jest co innego. Po prostu niewiele osób potrafi napisać list motywacyjny, który sprawi, że rekruter od razu złapie za telefon i wykręci numer do kandydata.

 

Jak stworzyć taki dokument?

 

W tym artykule znajdziesz:

 

 • wyjaśnienie, co to jest list motywacyjny i w jakim celu się go pisze
 • wskazówki, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę
 • wzór klasycznego listu motywacyjnego do pracy.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Co to jest list motywacyjny?

 

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o stanowisko, awans czy też podwyżkę. Najczęściej list motywacyjny składa się do pracy, jako jeden z dokumentów aplikacyjnych (obok curriculum vitae).

 

List motywacyjny, w przeciwieństwie do podania o pracę, składa się w odpowiedzi na ogłoszenie (czyli wtedy, gdy pracodawca prowadzi rekrutację).

 

Czy wysyłanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe? Nie zawsze — nie każdy pracodawca tego wymaga. Jednak zdecydowanie warto to zrobić — w ten sposób pokażesz pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie rozsyłasz identycznych dokumentów aplikacyjnych do wielu firm.

 

Chcesz również stworzyć skuteczny życiorys zawodowy? Zajrzyj do poradnika: Jak napisać CV do pracy

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak napisać list motywacyjny, który będzie skuteczny?

 

List motywacyjny, jak każdy formalny dokument, musi mieć określoną strukturę. Jakie elementy powinien zawierać?

 

Jak napisać list motywacyjny — najważniejsze elementy

 

 • aktualna data i miejscowość
 • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata
 • dane pracodawcy
 • zwrot grzecznościowy
 • wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
 • rozwinięcie, w którym kandydata wyjaśnia, dlaczego jest idealnym kandydatem na stanowisko
 • zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania
 • zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego (własnoręczny, jeśli list motywacyjny jest wysyłany pocztą lub jako skan)

 

Jednak poprawna struktura to nie wszystko. Pisząc list motywacyjny powinieneś przede wszystkim zadbać o jego treść. To właśnie w ten sposób wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

 

List motywacyjny — jak napisać, aby zainteresował pracodawcę?

 

 1. List motywacyjny zaadresuj do konkretnej osoby.

 

Pracodawcy nie lubią dostawać „uniwersalnych” listów motywacyjnych, które zostały stworzone na potrzeby wielu rekrutacji. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że świadomie wybrałeś ofertę pracy. Już adresując list, wpisz konkretnego odbiorcę — np. kierownika działu czy też HR managera. 

 

 1. List motywacyjny dopasuj do oferty pracy.

 

Jak podkreślają doradcy MiT, list motywacyjny powinien być dopasowany do konkretnego stanowiska i firmy. To kluczowa zasada przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że spełniasz większość (lub wszystkie) wymagania z oferty pracy. Warto również odnieść się do wartości i celów firmy i pokazać, że w pełni je podzielasz.

 

 1. W liście informacyjnym skup się na tym, jakie korzyści przyniesiesz pracodawcy.

 

Eksperci serwisu edukacyjnego MyComputerCareer.edu podpowiadają, aby w liście motywacyjnym skupić się na korzyściach, które możesz przynieść pracodawcy. Możesz np. opisać, w jaki sposób usprawnisz jakiś proces lub zwiększysz sprzedaż. Pokaż, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie! W ten sposób wyróżnisz się wśród kandydatów, którzy opisują tylko swoje kompetencje oraz doświadczenie i nie potrafią postawić się w roli pracodawcy.

 

 1. W liście motywacyjnym bądź konkretny i szczegółowy.

 

W liście motywacyjnym nie ma sensu pisać, że „jesteś odporny na stres” lub „cechuje Cię duża ambicja”. Pracodawcy oczekują konkretów. Podaj przykłady konkretnych sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje umiejętności i doświadczenie. Pokaż, w jaki sposób Twoje kompetencje przełożą się na codzienne obowiązki. Wyjaśnij, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Warto też pochwalić się konkretnymi sukcesami i liczbami (np. zmniejszyłem koszty firmy o 15%).

 

 1. W liście motywacyjnym nie kopiuj CV.

 

Dobry list motywacyjny nie jest kopią CV. W curriculum vitae kandydat wypisuje jedynie swoje umiejętności, doświadczenie, osiągnięcia czy też zdobytą wiedzę. List motywacyjny powinien bazować na tych informacjach, jednocześnie je poszerzając. Dokument ten jest też świetną okazją do tego, aby pokazać swoją ludzką twarz.

 

 1. W liście motywacyjnym stosuj poprawne zwroty grzecznościowe.

 

Zadbaj także o poprawne zwroty grzecznościowe do listu motywacyjnego. W ten sposób okażesz szacunek odbiorcy. Zwroty grzecznościowe dopasuj do odbiorcy (np. Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo).

 

 1. Zadbaj o to, aby list motywacyjny nie był za długi.

 

List motywacyjny powinien być krótki i treściwy. Nie ma sensu pisać wielostronicowego dokumentu — pracodawcy nie mają czasu na tego typu dokumenty. List motywacyjny powinien zmieścić się na 1 stronie A4.

 

 1. Sprawdź poprawność swoich danych kontaktowych.

 

Przed wysłaniem listu motywacyjnego upewnij się, że podałeś poprawne dane osobowe i kontaktowe. Pamiętaj też, aby unikać prywatnych adresów e-mail. W sprawach zawodowych powinieneś używać maila zawierającego jedynie Twoje imię i nazwisko.

 

Pamiętaj też, aby dokładnie sprawdzić, czy w dokumencie nie znalazły się także inne literówki lub błędy ortograficzne. Tego typu wpadka może zniechęcić pracodawcę, który uzna, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.

 

Wygląd Twojego listu motywacyjnego również jest bardzo ważny. Zadbaj o to, aby był przejrzysty, czytelny i estetyczny. Taki dokument łatwo przygotujesz w kreatorze listu motywacyjnego.

 

Gotowy list motywacyjny najlepiej wysłać w PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dokument wyświetli się u pracodawcy poprawnie.

 

Dopiero zaczynasz karierę zawodową? Zajrzyj do naszego poradnika: List motywacyjny bez doświadczenia

 

3. Jak napisać klasyczny list motywacyjny — wzór

 

Już wiesz, jaka powinna być struktura i treść listu motywacyjnego. Jednak jak zastosować te wskazówki w praktyce? Poniżej zobaczysz przykład skutecznego listu motywacyjnego.

 

Jak napisać list motywacyjny — wzór

 

Warszawa, 01.06.2021

 

Jan Tomczyk

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Marta Nowak

HR manager

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowna Pani,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na stanowiskospecjalisty ds. marketingu w Państwa firmie.

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na tym stanowisku?

 

Jestem kandydatem, za którego przede wszystkim przemawiają wyniki. W mojej obecnej firmie udało mi się podnieść sprzedaż produktów przez instagrama o 35%, przy zachowaniu wcześniejszego budżetu reklamowego. Jestem pewien, że w Państwa firmie uda mi się osiągnąć podobne, a nawet lepsze wyniki.

 

Jestem osobą zaangażowaną i bardzo łatwo nawiązuję przyjacielskie relacje z klientami. Z tego względu, w mojej obecnej firmie byłem opiekunem kluczowych partnerów. Wierzę, że będę w stanie pozyskać dla Państwa nowych, strategicznych klientów, którzy pozwolą firmie szybko wskoczyć na jeszcze wyższy poziom.

 

Mam również bardzo dobry kontakt ze współpracownikami oraz podwładnymi. W dotychczasowej karierze kierowałem 5-osobowym zespołem, uzyskując bardzo dobre wyniki (m.in. pozyskanie najważniejszego klienta). W przyszłości, chciałbym w Państwa firmie zbudować własny zespół marketingowy, skupiony przede wszystkim na klientach zagranicznych.

 

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoich kompetencjach i doświadczeniu, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Jan Tomczyk

 

Na samym dole dokumentu dodaj również klauzulę do listu motywacyjnego (nie jest to obowiązkowe, jeśli wysyłasz również CV zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych).

 

Więcej wzorów znajdziesz tutaj: List motywacyjny — wzór i 50+ przykładów.

 

Zastanawiasz się także, jak napisać list motywacyjny po angielsku? Zajrzyj do naszych poradników:

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Piszesz list motywacyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz zadać je w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: jak napisac list motywacyjny do firmy
Średnia: 3.69 (1005 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły