Moje konto
Jak napisać list motywacyjny? Wzór klasycznego listu (8 porad)

Jak napisać list motywacyjny? Wzór klasycznego listu (8 porad)

List motywacyjny to dokument aplikacyjny w formie listu, który wysyła się razem z CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Przekonujesz w nim pracodawcę, dlaczego warto Cię zatrudnić i wyjaśniasz swoją motywację do podjęcia pracy.

 

Wysłanie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane. Warto jednak dołączyć taki dokument, jeśli naprawdę zależy Ci na konkretnym stanowisku. Tylko z listami motywacyjnymi jest pewien problem...

 

Praktycznie nikt nie wie, jak napisać list motywacyjny, który jest wart przeczytania. Kandydaci z reguły kopiują ciągle powtarzane zwroty typu.: „W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w…

 

Jest jednak mało znany, ale prosty sposób, by zainteresowań pracodawcę swoim listem motywacyjnym… Ta technika działa skutecznie, bo skupia się na korzyściach dla pracodawcy. Zaraz ją poznasz.

 

Dowiesz się również: 

  • jak napisać klasyczny list motywacyjny, który będzie skuteczny
  • jak rozpocząć i zakończyć list, motywayjny
  • jak dopasować list motywacyjny wyglądem do CV.

  

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

list motywacyjny wzór

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

 

List motywacyjny warto napisać, nawet jeśli nie wymaga tego ogłoszenie o pracę

 

Będę z Tobą szczery... Jeśli Twoje CV nie zaciekawi rekrutera, list motywacyjny nawet nie zostanie otwarty. 

 

Z drugiej strony…Jeśli Twoje CV jednak wyda się interesujące, list może zadecydować, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę o pracę.

 

Jeśli nie napiszesz listu motywacyjnego (mimo wyraźnej prośby pracodawcy), Twoja aplikacja może zostać odrzucona.

 

Dlatego przygotuj skuteczne CV i napisz przekonujący list motywacyjny. Następnie dopasuj je do oferty pracy i wyślij do wybranych pracodawców.

 

Ta strategia działa! Idealnie napisana aplikacja sprawia, że jesteś wśród 10% najlepszych kandydatów. Nie rezygnuj z tej szansy!

 

Chcesz dowiedzieć się, jak wysłać gotowy list motywacyjny i CV, aby dostawać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Przeczytaj: Co napisać w mailu z CV?

 

jak napisać list motywacyjny wzór

 

A oto jak napisać list motywacyjny krok po kroku:

 

1. Zadbaj o formę listu motywacyjnego

 

List motywacyjny (po angielsku cover letter) powinien odpowiadać na ofertę pracy, a jednocześnie zawierać takie informacje, których nie ma w CV. W ten sposób pracodawca ma szansę dowiedzieć się o kandydacie czegoś nowego.

 

Treść warto podzielić na kilka akapitów, by była czytelna. Wygląd listu należy zaplanować tak, by był dopasowany do CV.  Zadbaj też o estetykę. Niechlujnie napisane dokumenty mogą przekreślić szanse nawet najlepszego kandydata. 

 

Pokażę Ci przykład:

 

 Szablon CV i listu motywacyjnego - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj

 

CV po prawej stronie pochodzi z naszego kreatora CV (stwórz CV i list tutaj).

 

Zwróć uwagę, jak skutecznie podkreśla najważniejsze informacje: umiejętności (w lewej dedykowanej kolumnie) oraz doświadczenie i osiągnięcia. 

 

Możesz też dobrać bardziej klasyczny szablon (zobacz przykłady tutaj) albo oczywiście stworzyć dokumenty samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby istotne informacje były widoczne i łatwe do odnalezienia. 

 

Twój list powinien formą nawiązywać do CV. Użyj tego samego typu i rozmiaru czcionki, odstępów i kolorów. 

 

Widzisz, jak oba dokumenty mogą tworzyć całość?

 

Zobacz inny przykład listu motywacyjnego dopasowanego do CV:

 

szablony cv

Szablon CV i listu motywacyjnego Primo - zobacz inne szablony i napisz CV i list tutaj 

 

Jest powód, dla którego firmy zawsze wysyłają korespondencję na specjalnej papeterii. To wygląda profesjonalnie.

 

Potrzebujesz wskazówek, jak napisać list motywacyjny po angielsku? Koniecznie przeczytaj: Jak napisać list motywacyjny po angielsku? [Wzór]

 

2. Już w pierwszym zdaniu listu wymień swoje zalety 

 

Wyszukałeś w Google hasło "list motywacyjny przykład" i swój list zacząłeś w ten sposób?

 

“W odpowiedzi na ogłoszenie z ... , chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”.

 

Najpewniej skończy w koszu...

 

Dla rekrutera nie ma nudniejszego początku niż list zaczynający się od tych słów. Unikaj używania innych typowych zwrotów ze wzoru listu motywacyjnego znalezionego w Internecie. To oznaka, że Twój list nie wnosi nic nowego i napisałeś go bez przemyślenia.

 

Bądź sobą i postaraj się zaciekawić rekrutera. Pokaż, że wiesz jak napisać list motywacyjny do firmy specjalnie dla niego. Nie zapomnę listu, który zaczynał się od słów:

 

"Chciałbym przedstawić 5 powodów, dla których uważam, że jestem idealnym kandydatem na stanowisko...".

 

Szkoda, że taki profesjonalny list motywacyjny trafia się raz na 1000.

 

Jak zacząć list motywacyjny? Przykłady.

 

Jako social media manager w firmie X koordynuję kilka kanałów mediów społecznościowych. Wprowadziłem innowacyjne zmiany, dzięki którym w ciągu ostatniego roku udało mi się zwiększyć ilość obserwujących średnio o 60%. Sprzedaż z tych kanałów wzrosła o 27%. Co mógłbym zrobić dla Państwa?

  

Idealnie jest zacząć list od polecenia przez jednego z pracowników.

 

Mam przyjemność znać jednego z doradców w Pana zespole, Pana Jana Kowalskiego.To dzięki niemu dowiedziałem się, że poszukujecie Państwo pracownika i otrzymałem kontakt do Pana.

 

Bonus: Potrzebujesz dodatkowych przykładów jak rozpocząć list motywacyjny? Jak zacząć list pisany bez oferty pracy? Jak zacząć od swoich osiągnięć zawodowych? Pobierz bezpłatny Ebook tutaj! 

 

Te przykłady powinny Ci pomóc zrozumieć, jak zainteresować pracodawcę. Po pierwsze nie zaczynaj tak jak każdy. Po drugie, daj pracodawcy powód, aby chciał przeczytać Twój list motywacyjny. Najlepszy sposób to skupić się na korzyściach dla firmy!

 

Wskazówka: Pamiętaj, by rozpocząć list motywacyjny zwrotem grzecznościowym.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

 

3. Nie kopiuj informacji zawartych już w CV

 

Profesjonalne CV pokazuje Twoje umiejętności i doświadczenie. List motywacyjny powinien opisać, jak możesz je wykorzystać, aby przynieść korzyści dla pracodawcy. Nie powtarzaj tego, co już napisałeś w swoim CV.

 

Nie pisz w liście zbyt wiele o swoich cechach charakteru.  Prawda jest taka, że niestety nikogo to nie obchodzi....

 

W końcu każdy może napisać, że jest "pracowity, sumienny, kreatywny i łatwo przystosowuje się do zmian." Wiesz ile listów motywacyjnych jest napisane w taki sposób? Większość. Dokładnie ta część, która ląduje w koszu.

 

Uwaga: Warto upewnić się, że Twój list motywacyjny nawiązuje wyglądem do CV. Wtedy dokumenty tworzą jedną całość. Zauważ, że do każdego szablonu CV w naszym kreatorze (wypróbuj bez rejestracji tutaj) dobraliśmy pasujący szablon listu motywacyjnego. Wykorzystaj to!  

 

Chcesz wiedzieć jak napisać list motywacyjny dla osoby z krótszym doświadczeniem? Szukasz stażu albo pierwszej pracy? Przeczytaj: Jak napisać list motywacyjny na staż? 

 

jak napisać list motywacyjny przykłady

 

4. Pokaż pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni

 

Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę? Przestań skupiać się na sobie. Przykład?

 

Doświadczenie opisałeś już szczegółowo w CV. Nie powielaj go w liście. 

 

Nie skupiaj się na powodach, dlaczego Ty chcesz pracować w danej firmie. Widziałeś kiedyś reklamę, która zaczyna się od 

 

"Chcemy, abyś kupił nasz produkt, ponieważ...?"

 

Założę się, że nie.

 

Jak napisać list motywacyjny, który da Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Pokaż pracodawcy, że jesteś tego wart. Zastanów się, jakie są Twoje najsilniejsze strony, największe osiągnięcia zawodowe i najważniejsze umiejętności. Profesjonalny list motywacyjny przekona pracodawcę, że musi się z Tobą spotkać, ponieważ inaczej straci szansę na zatrudnienie wartościowego pracownika.

 

 Zobacz też: Krótki list motywacyjny (także po angielsku) - wzór jak napisać.

 

5. Umieść w liście motywacyjnym liczby, procenty i konkretne fakty

 

Użyj konkretnych danych, faktów i liczb!

 

Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą i poszukujesz managera marketingu. Zakres obowiązków większości kandydatów, którzy wysłali do Ciebie aplikację, był podobny. Każdy z nich pewnie zajmował się:

 

  • realizacją kampanii marketingowych
  • zarządzaniem treścią strony www
  • komunikacją w social media

 

Praktycznie każdy z nich opisze te punkty w CV i liście motywacyjnym.

 

Teraz widzisz, dlaczego większość kandydatów nie otrzymuje zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne?

 

Nie wiedzą jak napisać list motywacyjny i CV w przekonujący sposób. Ich aplikacje wyglądają jak setki innych. Chcesz dostać pracę? Pokaż, że jesteś lepszy. Czy te punkty nie brzmią lepiej?

 

List motywacyjny: przykład korzyści, jakie możesz zaoferować

 

  • W ciągu 6 miesięcy zwiększyłem ilość wejść w serwisie www o ponad 30%. Moje wyniki przełożyły się również na wyraźny wzrost sprzedaży. Jestem przekonany, że moja wiedza i doświadczenie pomogą mi uzyskać podobne rezultaty dla Państwa.
  • Odpowiadałem za prowadzenie 4 firmowych profili społecznościowych. W ciągu 4 miesięcy udało mi się zaplanować i wprowadzić nową strategię dotyczącą publikowanych treści. Skróciłem też czas oczekiwania użytkowników na zadawane pytania. Moje działania zwiększyły ilość klientów pozyskiwanych z social media o 172%.

 

Wiesz już, o czym mówię?  

 

Teraz zastanów się, jakie korzyści przyniosły poprzednim pracodawcom Twoje umiejętności i doświadczenie.

 

Możesz je opisać wykorzystując model STAR. Rekruterzy lubią ten sposób prezentowania się kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych. Pokażę Ci, jak wykorzystać go na przykładzie projektu stworzenia kampanii komunikacyjnej.

 

Situation – Sytuacja: „Firma X, w której pracowałem, jako Y nie była nigdy obecna w mediach społecznościowych.”

 

Task - Zadanie: „Byłem odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie od podstaw strategii obecności firmy w sieci.”

 

Action - Akcja: „Dzięki uruchomieniu przeze mnie bloga i kanału Youtube (tu można dodać adresy!), które promowałem na Facebooku, udało mi się osiągnąć wymierne korzyści”.

 

Results – Wymierne rezultaty: „Nasza strona internetowa zyskała dwukrotnie więcej odwiedzin, a na Facebooku udało nam się zebrać 500 osób obserwujących profil”.

 

Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Wybierz 3 najbardziej doniosłe wydarzenia z Twojej kariery i opisz je w podobny sposób w liście. Pokażesz, że umiesz zdobywać korzyści dla pracodawcy i jesteś świadomy własnej wartości.

 

Chcesz częściej chodzić na rozmowy i szybciej znaleźć pracę? Musisz mieć CV i profesjonalny list motywacyjny, które skutecznie podkreślą Twoje silne strony i będą idealnie dopasowane do ogłoszenia.

 

Zobacz, jak to zrobić: Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad [Prawdziwe przykłady]

 

jak napisać list motywacyjny który naprawdę działa

  

6. Zaadresuj list do konkretnej osoby

 

Personalizacja przede wszystkim. Tak jak Ty nie lubisz dostawać maili, które adresują Cię jako Drogi Użytkowniku, tak pracodawcy nie lubią Szanowni Państwo.

 

Do kogo adresować list motywacyjny?

 

List motywacyjny najlepiej adresować do osoby, pod którą będziesz pracować. Jeśli nie jest to jasne, zaadresuj go do rekrutera, który zajmie się naborem. Imię znajdziesz w ogłoszeniu. Szanowna Pani [imię], lub Szanowny Panie [imię], jest dobrym wyborem. Jeśli informacji brak, zacznij od Szanowni Państwo.


W Polsce adresowanie listu do konkretnej osoby, działu i na jedno stanowisko zdarza się tak rzadko, że zwyczaj czytania listów często odchodzi w zapomnienie. Jeżeli chcesz wyróżnić się z tłumu kandydatów, zaadresuj list do konkretnej osoby. 

Czasem w ofertach pracy znajdziesz imię i nazwisko tej osoby albo chociaż adres email np. a.kowalska@firma.pl. Użyj Google, Goldenline lub LinkedIn i ustal, do kogo piszesz. Znajdź stanowisko tej osoby. Na pewno będzie pozytywnie zaskoczona, kiedy wśród dziesiątek listów motywacyjnych otworzy jeden, który jest przeznaczony konkretnie dla niej.

 

Jeśli naprawdę Ci zależy na pracy, możesz nawet zadzwonić do danej firmy i spróbować zdobyć dane rekrutera. Nie zawsze się uda, ale warto spróbować.

 

Możesz również w tytule pliku dodać stanowisko lub nazwę firmy (np. Piotr_Sosnowski_Consultant_firma.pdf) i od początku pokazywać, że nie wysyłasz go wszędzie. To wszystko sprawi, że Twój profesjonalny list motywacyjny będzie bardziej dopasowany do oferty pracy i tym samym bardziej skuteczny.

 

Jeżeli nie znasz personaliów rekrutera, zaznacz, że wysyłasz go do konkretnej firmy. Tutaj przeczytasz, w jaki sposób wysyłać wiadomość z CV i listem motywacyjnym, aby zwiększyć szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną:

 

"Jak znaleźć pracę wysyłając mail z CV? Zobacz 6 porad!" (czytaj)

 

profesjonalny list moywacyjny

  

7. Użyj tej porady dla zaawansowanych...


Spotkałem się kiedyś z interesującym listem, który wywarł na mnie ogromne wrażenie.

 

Kandydat postanowił zaproponować rozwiązanie problemu związanego z wysoką rotacją pracowników w pewnej firmie.

 

Opisał, jakie narzędzia stosował do działania i zaproponował, w jaki sposób ich użyje w nowym miejscu pracy.

 

Jeżeli potrafisz pokazać, że Twoje doświadczenie może pomóc firmie, zrób to!

 

Nawet jeżeli firma nie ma podobnego problemu biznesowego, i tak będziesz lepszy niż setki kandydatów. Nie warto zastanowić się, jak napisać list motywacyjny w podobny sposób?

 

list motywacyjny przykłady jak się wyróżnić

 

List motywacyjny - wzór, który zawsze działa!

 

Uwaga: Nie kopiuj tego wzoru listu motywacyjnego. Użyj go, aby napisać własny skuteczny list oparty na osiagnięciach zawodowych i korzyściach dla pracodawców.

 

Szanowny Panie [nazwisko] / Szanowna Pani [nazwisko] / Szanowni Państwo,
z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.
Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w pracy na takich stanowiskach jak [nazwa stanowiska] i [nazwa stanowiska].
Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się pracując jako [nazwa stanowiska]?
1. Na stanowisku [wpisz nazwę] udało mi się [opisz swoje osiągnięcie, którym aktualny pracodawca będzie zainteresowany. Pamiętaj, aby używać liczb i konkretów, zgodnie ze wskazówką z punktu 6 tego artykułu]. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć pracując w [nazwa firmy]
2. Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić ulepszyć dla danego pracodawcy]. Na stanowisku [nazwa] udało mi się [wpisz dokonanie zawodowe, które potwierdzi Twoją umiejętność].
3. W ciągu swojej kariery zawodowej, zawsze starałem się rozwijać w obszarze [wpisz swoją specjalizację]. Widać to w licznych [szkoleniach, konferencjach, kursach – informacje, które potwierdzą Twoje zainteresowanie].
Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu.
Z poważaniem 
[imię i nazwisko]

 

Bezpłatny ebook, z dodatkowymi przykładami. Jak zakończyć list motywacyjny, aby zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Pobierz bezpłatny Ebook tutaj!

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki, przykłady i wzór pomogą Ci pisać skuteczne listy motywacyjne. 

 

Pamiętaj: Przestań skupiać się na opisywaniu swojego doświadczenia i na powodach, dlaczego Ty chcesz pracować w danej firmie. Pracodawcy to nie interesuje. Zamiast tego, przekonaj go, że warto Cię zatrudnić. 

 

Podczas tworzenia listu motywacyjnego oraz CV, pamiętaj o klauzuli do CV. Wzór klauzuli do CV: Zgoda na przetwarzanie danych osobowych — wzór klauzuli do CV po RODO. Wzór klauzuli do listu motywacyjnego: Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w liście motywacyjnym

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Zobacz też: Podanie o pracę - wzór DOC i PDF. Jak napisać podanie?

 

Dlaczego w Polsce piszemy listy, w których prosimy o pracę? Masz swoje sposoby, jak napisać list motywacyjny, który przekona pracodawcę? Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: jak napisac list motywacyjny do firmy
Średnia: 3.69 (999 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.