Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad [Prawdziwe przykłady]

CV | 2017-06-27
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? Czy to w ogóle możliwe?

 

Pamiętam, jak dawniej sam wysyłałem dziesiątki CV. Zazwyczaj otrzymywałem zaledwie kilka odpowiedzi. Zawsze się zastanawiałem:

 

Dlaczego nie chodzę na rozmowy? Przecież moje profesjonalne CV idealnie się nadawało na to stanowisko?!
Jak pisać CV, aby zawsze otrzymywać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Odpowiedź na te pytania odkryłem dopiero wtedy, gdy zostałem rekruterem.

 

Czy wiesz, że na 50 wysłanych CV kandydat otrzymuje średnio ok. 3 zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne?

 

To nie jest dobry wynik. Niektórzy kandydaci otrzymują nawet 5-6 x razy więcej zaproszeń! Jak się pisze CV, aby uzyskać taki wynik?

 

Pokażę Ci wszystko krok po kroku na przykładzie CV Grzegorza. CV po prawej stworzyliśmy dla niego w naszym kreatorze (stwórz swoje CV w 5 minut) Zobacz jak bardzo różni się pod względem treści, układu i wyglądu. 

 

jak napisać cv przykład

 Jeden z szablonów CV z kreatora - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj

 

CV Grzegorza tworzyłem z moją listą. Chcesz poprawić CV według moich wskazówek i dostać więcej odpowiedzi od pracodawców? Pobierz bezpłatny ebook: "47 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wyślesz CV." (pobierz)

 

Czego się dowiesz po przeczytaniu tego poradnika?

 

  1. w jaki sposób pracodawca ocenia aplikacje i dlaczego Twoje CV odpada;
  2. jak sprawić, że Twoje CV przejdzie etap pierwszej selekcji i zainteresuje pracodawcę;
  3. jak opisać swoje doświadczenie oraz podkreślić umiejętności i dokonania zawodowe;
  4. jak napisać CV do pracy i dopasować je do wymagań pracodawcy, aby zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pisanie CV może być łatwiejsze niż sądzisz! Najpierw zobacz krótki spis treści:

 

Jak napisać wzór CV, które zapewni Ci pracę? 9 wskazówek from Piotr Sosnowski

 

Dla kogo jest ten przewodnik?

 

Wskazówki opisane w tym artykule przydadzą Ci się najbardziej jeśli masz już poprawnie napisane CV oraz kilka lat doświadczenia.

 

Jeśli piszesz pierwsze CV, przeczytaj ten artykuł.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak pisać CV po angielsku, tutaj znajdziesz nasz przewodnik.

 

Pracodawca spędza przeciętnie nad CV 6 sekund! 

 

Czy to prawda?

 

Badanie przeprowadzone przez The Ladders, największy portal rekrutacyjny na świecie, pokazuje, że to pierwsze 6 sekund decyduje, czy Twoje CV zostanie odrzucone! Tyle przeciętnie masz czasu, żeby przekonać rekrutera, aby zapoznał się dokładnie z Twoim curriculum vitae. Wnioski zostały potwierdzone przez pracuj.pl

 

Zobacz, jak po 2 różnych CV wędruje wzrok 30 profesjonalnych rekruterów, którzy wzięli udział w badaniu.

 

Kolor czerwony oznacza dłuższe skupienie uwagi, natomiast żółty i niebieski szybsze przeglądanie CV. Na białe pola praktycznie nikt nie zwracał uwagi.

 

jak-napisac-cv-by-przykulo-uwage

 

Czy to w ogóle możliwe, żeby ocenić CV w ciągu 6 sekund?

 

Oczywiście, że nie. To tylko średnia długość czasu, którą rekruterzy poświęcają na przejrzenie jednego życiorysu. Zdarzają się aplikacje kompletnie nietrafione np. na stanowisko aptekarza aplikuje kandydat bez odpowiedniego wykształcenia. Takie CV można rzeczywiście odrzucić po pierwszym spojrzeniu.

 

Uwaga: Zauważ, że wzrok rekruterów układa się na kształt litery „F”. W dalszej części poradnika pokażę Ci, jak skutecznie wykorzystać ten fakt, aby napisać dobre CV.

 

Musisz jednak wiedzieć, że Twoje CV jest rzadko czytane w całości. Pracodawcy szukają w nim konkretnych informacji. Im lepiej je podkreślisz i opiszesz, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak napisać CV wzór, który zapewni Ci pracę?

 

Zastosuj 9 poniższych wskazówek, aby napisać CV! 

 

Uwaga: Część wskazówek pokażę Ci wykorzystując przykłady CV stworzonych przy pomocy naszego kreatora CV. Szablony zaprojektowaliśmy tak, aby były czytelne i spełniały wszystkie założenia opisane w tym artykule.

 

Jeśli chcesz, możesz stworzyć swoje CV w kreatorze tutaj. Kreator zawiera przewodnik, który krok po kroku podpowie Ci, jak opisać każdą sekcję np. doświadczenie, umiejętności itp.

 

przykład CV Dominiki

CV Dominiki (umieszczone za zgodą) po prawej - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj

 

1. Jak napisać CV, które zadziała na pracodawcę? Przykuj jego uwagę! 

 

W CV najważniejsza jest treść. Kropka.

 

Jeśli Twoje CV jest nieczytelne, może trafić do kosza, nawet jeśli posiadasz wymagane doświadczenie i kwalifikacje!

 

Natomiast przemyślne i dobrze zaprojektowane curriculum vitae pozytywnie Cię wyróżni i umiejętnie podkreśli najważniejsze informacje. Jak pisać CV, które przyciąga uwagę pracodawcy? Pokażę Ci kilka prostych kroków:

 

Pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. To pomaga zbudować wrażenie, że napisałeś CV konkretnie na daną ofertę.

 

Umieść umiejętności oraz podsumowanie zawodowe (o tym, jak je opisać dowiesz się w punkcie poniżej) w widocznych miejscach CV. Naturalnym sposobem skanowania wzrokiem jest tzw. model litery F, dlatego najważniejsze informacje powinny być na górze i po lewej stronie CV.

 

Koniecznie dodaj sekcję „osiągnięcia” i upewnij się, że opis dwóch ostatnich stanowisk mieści się na pierwszej stronie CV (to najważniejsza część Twojego CV).

 

Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę? Upewnij się, że wszystkie wyżej wymienione miejsca są wyraźnie widoczne w Twoim CV. Używaj odstępów, pogrubień lub innego koloru. Zauważ, że w badaniu przykładowe CV po prawej znacznie lepiej skupia uwagę rekrutera, ponieważ umiejętnie korzysta z pogrubień i wypunktowań.

 

Postaraj się, by Twoje CV miało odpowiednio dobrane kolory i aby nie zawierało elementów odciągających uwagę od najważniejszych treści.

 

Zauważ, jak np. szablon Cascade (zobacz) rozmieszcza wszystkie najważniejsze elementy po lewej stronie i na górze kartki:

 

jak napisać cv

 Szablon CV Cascade - zobacz inne szablony CV i listu

 

Na samej górze znajduje się podsumowanie zawodowe oraz imię i nazwa stanowiska, na które aplikujesz. Główne kompetencje i umiejętności są po lewej stronie. Każda pozycja doświadczenia wyraźnie odznacza się od pozostałych dzięki wykorzystaniu koloru, pogrubień i wielkości czcionki.

 

2. 9 na 10 kandydatów nie dodaje tej sekcji do CV, a Ty?

 

Umiejętnie napisane podsumowanie zawodowe to Twoja tajna broń. Dlaczego?

 

Po pierwsze, wzrok rekrutera zawsze kieruje się w stronę doświadczenia. Jeśli dodasz podsumowanie zawodowe, rekruter przeczyta je jako pierwszy element Twojego CV.

 

Po drugie, to doskonałe miejsce, aby spersonalizować CV (o tym więcej w punkcie X) oraz wypisać swoje największe osiągnięcia i umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

 

Po trzecie, 9 na 10 kandydatów nie dodaje podsumowania zawodowego. To idealna okazją, aby się wyróżnić!

 

Jak napisać podsumowanie zawodowe, które zainteresuje pracodawcę? Kiedy piszę CV dla kandydatów w czasie konsultacji (zobacz), zawsze skupiam się na osiągnięciach i kluczowych umiejętnościach kandydata. Następnie dopasowuję je do konkretnej oferty pracy. Musisz pokazać, jakie korzyści oferujesz pracodawcy.

 

Dodaj te 3 elementy:

 

  1. Napisz, kim jesteś (np. „Jestem menedżerem sprzedaży z ponad 10 letnim i popartym sukcesami doświadczeniem”.)
  2. Wymień 2-3 dokonania zawodowe lub ważne umiejętności (np. „W ciągu 10 miesięcy pozyskałem ponad 900 klientów”.)
  3. Napisz, gdzie chcesz się rozwijać zawodowo (np. „Szukam wyzwań zawodowych w zarządzaniu zespołem sprzedaży w branży IT”.)

 

Uwaga: Podsumowanie i cele zawodowe muszą być silnie związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Postaraj się nie przekraczać 3 linijek tekstu! Napisanie skutecznego podsumowania w takiej krótkiej ilości tekstu to prawdziwa sztuka. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak napisać idealne podsumowanie zawodowe:

 

"Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

 

jak się pisze cv

 

3. Jak napisać CV do pracy? Opisz doświadczenie w ten sposób...

 

Doświadczenie to najważniejsza część Twojego CV. Czy na pewno wiesz, jak je opisać?

 

Pokażę Ci, jak to zrobić krok po kroku.

 

W doświadczeniu najważniejszą rolę odgrywają Twoje 2 ostatnie stanowiska. Użyj pogrubienia, aby odróżnić nazwę stanowiska oraz pracodawcę od opisu doświadczenia wykonywanych obowiązków.

 

Pamiętaj, aby umieścić dokładne daty. Rekruterzy zawsze zwracają na nie uwagę. Nigdy nie zawyżaj swojego doświadczenia. Jeśli pracowałeś w jakieś firmie od XII 2014, napisz tak w CV, zamiast podania samego roku. Rekruterzy wiedzą, że kandydaci pomijają daty miesięczne, aby pozornie wydłużać swoje doświadczenie.

 

A teraz najważniejsze…

 

Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą i poszukujesz nowego przedstawiciela handlowego do swojej firmy. Który opis zakresu obowiązków kandydata jest dla Ciebie bardziej przekonujący?

 

Opis 1
- sprzedaż produktów firmy;
- pozyskiwanie nowych klientów;

 

czy może...

 

Opis 2
- w ciągu 12 ostatnich miesięcy zrealizowałem 140% planów sprzedażowych;
- pozyskałem 7 kluczowych klientów, dzięki którym obroty działu sprzedaży wzrosły o 20%;

 

Większość kandydatów będzie miało podobne doświadczenie i umiejętności. Ci kandydaci działają według sposobu przedstawionego w opisie 1. Trudno będzie Ci się wyróżnić, jeśli Twoje CV wygląda jak 90% pozostałych.

 

Jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi?

 

Wykorzystaj liczby, aby atrakcyjnie przedstawić doświadczenie i umiejętności.

 

Po pierwsze, konkretne i mierzalne dane mają magiczną moc przyciągania.

 

Po drugie, pokażesz pracodawcy, dlaczego jesteś lepszy niż inni kandydaci.

 

Użyj pogrubienia, aby podkreślić najważniejsze informacje! Możesz nawet dodać specjalną sekcję „osiągnięcia”, która podkreśli Twoje największe sukcesy zawodowe.

 

Jak opisać kolejne stanowiska? Nie duplikuj obowiązków, nawet jeśli były podobne. Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę? Pokaż, jak rozwijały się Twoje obowiązki na przestrzeni kolejnych stanowisk.

 

UWAGA: Pamiętaj, aby opisu doświadczenia i umiejętności nie powielać w liście motywacyjnym. Tutaj dowiesz się, jak napisać list, który zachwyci każdego pracodawcę:

 

"Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

 

jak się pisze cv

 

4. Jak wykorzystać "umiejętności", aby napisać skuteczne CV?

 

Zaraz po doświadczeniu, umiejętności to druga najważniejsza sekcja profesjonalnego CV. Aby ją wykorzystać, musisz wiedzieć, jak opisać swoje kompetencje oraz… w którym miejscu CV je umieścić.

 

Błędem, który popełnia wielu kandydatów jest umieszczanie kluczowych umiejętności na samym dole życiorysu tuż pod opisem doświadczenia. To sprawia, że Twoje najważniejsze atuty mogą zostać niezauważone. Zwłaszcza jeśli Twoje CV ma 2 strony.

 

Jak napisać poprawne CV i gdzie dodać umiejętności, aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami?

 

Najważniejsze umiejętności umieść w widocznym miejscu! Najlepiej na górze lub z boku pierwszej strony CV. Zobacz, jak to wygląda na przykładowym szablonie CV Jupiter:

jak napisać CV przykład dominiki

CV Dominiki na szablonie CV Jupiter  - stwórz CV w 5 minut tutaj

 

Upewnij się, że umieszczasz najważniejsze informacje na samej górze dokumentu lub w innym widocznym miejscu.

 

Kiedy tylko możliwe, opisz je precyzyjnie przy użyciu liczb albo konkretnych danych. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeśli znasz specjalistyczne oprogramowanie, opisz w jakim stopniu. Potrafisz zarządzać zespołem? Napisz, ile osób Ci podlega. Pamiętaj, że na dane stanowisko aplikują osoby o podobnych umiejętnościach. Im konkretniej opiszesz swoje kompetencje, tym skuteczniej się wyróżnisz.

 

Co brzmi lepiej?

 

- znajomość MS Excel

 

Czy?

 

 - MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

Potrzebujesz więcej przykładów, jak opisać umiejętności w CV? Przeczytaj ten artykuł:

 

"Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad" (czytaj)

 

cv jak napisać

 

5. Uważaj na sekcję wykształcenie / edukacja.

 

Jak się pisze CV mając długie doświadczenie? W sekcji wykształcenie podaj tylko najważniejsze informacje i nie wnikaj w szczegóły.

 

Jeśli masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, Twoje wykształcenie, tytuł pracy magisterskiej i specjalizacja tracą na znaczeniu. Wyjątkiem jest oczywiście ścieżka kariery, w której potrzebujesz konkretnego dyplomu do wykonywania zawodu jak np. inżynier, lekarz, prawnik etc.

 

Nie muszę chyba wspominać, że nazwa i adres liceum to kompletnie zbędne informacje?

 

Działalność studencka, koła naukowe i inne akademickie osiągnięcia będą mile widziane głównie na początku kariery. W miarę upływu lat pierwsze praktyki lub staże odbyte w czasie studiów również stają się coraz mniej ważne. Nawet jeśli decydujesz się je pozostawić w swoim CV, nie wnikaj w szczegółowy opis obowiązków.

 

Wiem, że pisząc życiorys, chcesz umieścić jak najwięcej danych dotyczących swojego doświadczenia i umiejętności. Te zbędne informacje działają jednak na Twoją niekorzyść i odciągają uwagę od istotnych elementów.

 

jak napisać dobre cv

 

6. Ten błąd popełnia 95% kandydatów. A Ty?

 

Zastanów się, co wolisz:

 

Wysłać CV do 50 firm i dostać odpowiedzi z 2-3 z nich?

 

Czy z 50 wybrać 20 najlepszych ofert, wysłać skuteczne CV i otrzymać 8 zaproszeń na rozmowy?

 

Wybór wydaje się oczywisty, jednak zdecydowana większość kandydatów popełnia błąd i aplikuje masowo do dziesiątek firm, do których wysyła to samo tzw. uniwersalne CV.

 

Kiedy przygotowuję profesjonalne CV dla kandydatów, często słyszę pytanie, jak napisać CV uniwersalne, które będzie można wszędzie rozsyłać! To największy błąd, jaki możesz popełnić. Dlaczego?

 

Uniwersalne CV nie podkreśla informacji, których pracodawca poszukuje. Zazwyczaj rekruter ma do przejrzenia kilkadziesiąt albo nawet kilkaset CV. Jeśli nie podkreślisz umiejętnie informacji, których szuka, Twoje CV może odpaść.

 

Zatem jak pisać CV dopasowane do wymagań pracodawcy?

 

To wymaga pewnej praktyki. Musisz wiedzieć, które umiejętności oraz wymagania są kluczowe dla pracodawcy. Zazwyczaj jest ich kilka - około 5. Kiedy rekruter dokonuje pierwszej selekcji CV, przegląda jedynie dokumenty w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Jeśli umiejętnie je podkreślisz, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną masz prawie w kieszeni. Jak to zrobić?

 

Przeczytaj uważnie ofertę pracy i spróbuj oszacować, które informacje będą najważniejsze pod kątem danego stanowiska. Następnie upewnij się, że nawiązujesz do nich w CV.

 

Użyj cyfr, mierzalnych danych i faktów (patrz punkt 3), aby opisać te informacje. Sam używam tej strategii pisząc CV dla kandydatów. Jeśli dobrze ją zastosujesz, zaczniesz otrzymywać nawet kilka razy więcej zaproszeń na rozmowy. I to z firm, w których najbardziej chciałbyś pracować. 

 

7. Jak napisać CV, które nie rozprasza pracodawcy?

 

Na koniec jedna z najtrudniejszych wskazówek do zastosowania.

 

Musisz usunąć część informacji z CV…

 

Kandydaci często myślą, że im więcej obowiązków oraz umiejętności wpiszą, tym ich CV będzie bogatsze i bardziej przekonujące. To błąd! Im więcej zbędnych informacji wpiszesz, tym większa szansa, że pracodawca nie znajdzie tego, czego szuka!

 

Co usunąć z CV?

 

Bezpłatny ebook, o którym wspominałem na początku artykułu, zawiera listę zbędnych informacji, które kandydaci najczęściej wpisują do CV. Pobierz ebook tutaj i sprawdź, czy Twoje CV nie zawiera tych niepotrzebnych danych.

 

Następnie przeczytaj ponownie ofertę pracy oraz swoje CV. Zaznacz wszystkie informacje, które nie są wymienione w ofercie pracy, a znajdują się w Twoim CV. Teraz zastanów się, czy każda umiejętność, przebyte szkolenie albo dawny zakres obowiązków będą wartościowe dla potencjalnego pracodawcy?

 

Jeśli się wahasz, wykreśl te informacje z CV.

 

Dawne szkolenia i konferencje niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, szczegółowy opis doświadczenia na stanowiskach sprzed kilku lat, nieprzydatne umiejętności – to częste błędy w CV kandydatów.

 

Możliwe, że tracisz cenne miejsce w CV na opis swoich danych personalnych. Wpisujesz w CV swój adres? Może się zdziwisz, ale pracodawca wcale go nie potrzebuje! Zobacz, co usunąć z sekcji dane osobowe i zyskać miejsce na opis Twoich sukcesów w artykule o danych personalnych w CV (czytaj)

 

Warto usunąć obszerną listę zainteresowań. Pozostaw te 2-3 najciekawsze albo bezpośrednio wiążące się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak napisać CV i umiejętnie opisać zainteresowania, przeczytaj ten artykuł:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad, jak je opisać" (czytaj)

 

Pamiętaj: Jeśli zależy Ci na danej ofercie pracy, dopasuj CV i list motywacyjny konkretnie do niej!

 

pisanie dobrego cv

 

8. Czy to prawda, że listów motywacyjnych nikt nie czyta?

 

Zdecydowanie nie.

 

Są stanowiska, na których list motywacyjny jest mniej ważny. Jeśli jednak mimo wyraźnej prośby pracodawcy decydujesz się go nie załączyć ryzykujesz, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona.

 

Pokażę Ci coś:

 

Poniższy screen przedstawia panel pracodawcy w pracuj.pl.

 

brak listu motywacyjnego

 

Kandydaci aplikowali na ofertę pracy, która wymagała od nich przesłania listu motywacyjnego. Jak sądzisz, jak reaguje pracodawca, jeśli widzi, że nie zadałeś sobie nawet trudu, aby napisać list, o który prosił Cię w ofercie?

 

Nawet 30-50% kandydatów nie wysyła listów mimo wymagania z oferty pracy!

 

Jeśli potrafisz napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę, możesz zyskać olbrzymią przewagę nad innym kandydatami. To prawda, że jeśli Twoje CV zostanie odrzucone, listu nikt nie otworzy. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już, jak napisać skuteczne CV. Teraz poświęć chwilę i napisz list, który upewni pracodawcę, że powinien Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pokażę Ci, jak to zrobić. Przeczytaj ten artykuł:

 

"Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

 

Jeśli zechcesz napisać list motywacyjny po dopasowany do CV możesz to zrobić w naszym kreatorze CV.

 

Aplikacja sama tłumaczy stałe fragmenty dokumentów, więc możesz je napisać CV i list kilku róźnych językach. Zobacz jak wygląda list motywacyjny dobrany do CV:

 

jak napisać cv po angielsku

 Szablon CV po angielsku i listu motywacyjnego Jupiter - Stwórz profesjonalne CV w 5 minut 

 

9. Już wiesz, jak napisać CV idealne. A czy wiesz, jak je wysłać?

 

Jeśli stosujesz powyższe wskazówki, masz już skuteczne i dopasowane od oferty pracy dokumenty.

 

Czy wiesz, jak wysłać CV i list, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy? Zobacz:

 

jak wysyłać cv

 

Tak zazwyczaj wygląda ogólna skrzynka pracodawcy. Dziesiątki maili o tym samym tytule. W środku praktycznie wszędzie ten wzór wiadomości:

 

W nawiązaniu do oferty pracy zamieszczonej…

 

Jeśli aplikujesz w ten sposób, jesteś jednym z dziesiątek kandydatów. Zastanów się:

 

  • Co mogę zrobić lepiej niż inni kandydaci?
  • Jak skutecznie dotrzeć do pracodawcy?
  • Jak napisać wiadomość, aby zainteresować pracodawcę, jeszcze zanim otworzy moje CV?

 

Bezpłatny ebook: Jak szybko poprawić CV i dostawać więcej odpowiedzi od pracodawców? Pobierz : "47 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wyślesz CV."

 

jak napisać cv, które da Ci pracę

 

Podsumowanie

 

Codziennie spotykam dobrych kandydatów, którzy przegapiają część ofert pracy, ponieważ nie potrafią umiejętnie opisać swoich dokonań zawodowych i umiejętności.

 

Często słyszę też narzekanie, że to przecież rola rekrutera, aby sprawdzić kompetencje każdego kandydata. Niestety rolą rekrutera jest znalezienie dobrego kandydata na dane stanowisko.

 

Jeśli ułatwisz mu pracę i umiejętnie podkreślisz swoje kluczowe kompetencje, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie oferty pracy. Jeśli nie potrafisz podkreślić swoich atutów w CV i liście, tracisz część możliwości zawodowych.

 

Zastosuj powyższe wskazówki, aby opisać swoje umiejętności i sukcesy oraz pamiętaj, aby zawsze dopasować aplikację do oferty pracy. Zajmie Ci to 15 minut dłużej, ale otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy.

 

Jak napisać CV, aby dostawać więcej ofert pracy? Co sądzisz o wskazówkach, które tu opisałem?

 

Może o czymś zapomniałem albo chcesz zadać pytanie? Wypowiedz się w komentarzu.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.7 (300 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-18 15:40:07

Możesz napisać, że dzięki pracy w tej samej branży masz rozeznanie dotyczące firmy i dzięki temu szybko wdrożysz się do pracy.

Loterro 2016-01-14 20:24:28

Witam,
Aplikuję do firmy, z którą rozmawiałem jako potencjalny klient. Najprawdopodobniej mam zastąpić osobę z którą wcześniej rozmawiałem. Ostatecznie do współpracy pomiędzy naszymi firmami nie doszło nie doszło. Czy wspomnieć o tym kontakcie pisząc list motywacyjny?

Piotr Sosnowski 2016-01-14 08:26:56

Dzięki za komentarz.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że projekty są ok, ale jeżeli jest ich dużo a dotyczą podobnych działań - możesz spróbować zgrupować je w jedną sekcję, opisać doświadczenie i dopiero na końcu dodać daty. Trudno mi podpowiedzieć coś konkretnego bo nie znam dobrze Twojego doświadczenia i tego czym się zajmujesz.

Marta Marek 2016-01-13 18:36:11

Dobry wieczór :)

A ja mam pytanie o chronologie :)
Moje doświadczenie zawodowe opiera sie w głównej mierze na kontraktach z ktorych część powtarza się co rok (np. 2003 - obecnie, 2010 - obecnie) oraz kontraktach 'jednorazowych' trwajacych np 6 miesięcy (np. maj - listopad 2010, maj - sierpień 2012 ). Do tego dochodzi kilka współpracy kilkuletnich (np. 2006 - 2010)
Jak przedstawić to w CV?

Doświadczenie:
2010 - obecnie .......
maj - sierpień 2012 .......
maj - listopad 2010 .......
2006 - 2010 .......
2003 - obecnie .......

Tak będzie dobrze?

Dziekuję za pomoc

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:49:07

Jasne :) Dlaczego nie?

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:48:58

Tak, oczywiście, dobrze jest dodać te wszystkie informacje, gdy ma się mniejsze doświadczenie w CV. Nie ma jednak potrzeby aby szeroko opisywać zbieranie owoców. Pozdrawiam :)

Marta. 2016-01-12 15:15:47

Witam. W czerwcu ukończyłam technikum budowlane, w październiku zaczęłam studia na kierunku zarządzanie i właśnie zaczynam poszukiwać pracy na stanowisku pracownika biurowego. W wakacje byłam za granicą i pracowałam tam przy zbiorze owoców w sadzie. Czy mogę to także zamieścić w cv czy jednak lepiej nie?

Aleks Liniewicz 2016-01-12 15:00:18

Cześć, czy wpisywać kurs języka angielskiego w obecnej pracy z native speakerem?
Z góry dziękuję)

Piotr Sosnowski 2016-01-09 12:36:26

Zakres obowiązków w cv dobrze jest opisywać w każdym przypadku.

Piotr Sosnowski 2016-01-09 12:35:59

Dodaj wszystkie prace sezonowe i dodatkowe, bo to pokazuje, że starasz się być aktywna. Nie musisz opisywać ich bardzo szeroko, bo nie mają bezpośredniego związku z poszukiwaną pracą. Pokaż jednak, że jesteś aktywna.

Powodzenia :)

Marta 2016-01-06 18:33:40

Jestem studentką.Czy składając CV na stanowisko pracownika do sklepu internetowego powinnam napisać praktyki wakacyjne w laboratorium medycznym? Czy w tym wypadku całkiem pominąć rubrukę doświadczenie, czy ew dodać pracę sezonową w sadzie?

misiak 2016-01-06 17:52:45

witam. czy będąc urzędnikiem wpisać w cv również zakres obowiązków, czy wystarczy nazwa pracodawcy i zajmowane stanowisko

Piotr Sosnowski 2016-01-05 11:20:55

Dzięki za Twój wpis. Oczywiście - możesz dodać takie informacje do zainteresowań albo sekcji "działalność dodatkowa".

Powodzenia w pisaniu CV :)

Iga 2016-01-03 19:02:55

Witam, chciałam zapytać czy będąc zawodniczką miejscowego klubu mogę dodać taką informację do swojego CV? Nie wiem czy jest to potrzebne czy może jednak okazać się pomocne. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-12-21 17:06:55

Napisz po prostu, że to studia inżynierskie, ale nie określaj zdobytego tytułu. Możesz zaznaczyć, że jeszcze studiujesz albo że je przerwałeś. Wykształcenie średnie sugerowałoby że nie uczyłeś się później.

Piotr Sosnowski 2015-12-21 17:05:41

Pokaż atuty personalne i wszystkie działania dodatkowe związane np. z zainteresowaniami.

ppaula9 2015-12-17 13:55:27

Witam,

wszystko super jak mamy doświadczenie, a co jeśli chce zmienić branżę i mam tylko skończoną szkołę? Czym przekonać swojego przyszłego pracodawcę do siebie skoro moim atutem nie jest moje doświadczenie?

Piotr 2015-12-11 02:20:08

Witam.

Mam pewien problem jeśli chodzi o moje wykształcenie. Ukończyłem studia inżynierskie, ale nie obroniłem pracy dyplomowej. Teoretycznie studia mam zakończone, ale nie mam uzyskanego tytułu naukowego (z różnych względów, planuje obronić się za 2miesiące). Jak zapisać to w CV? Jako studia w trakcie (2011-) czy ukończone, lecz w rubryce wykształcenie wpisać "średnie"?

Piotr Sosnowski 2015-12-10 09:27:49

O Matko :) W dobie poszukiwania pracy przez Internet nie trzeba podpisywać CV. Nie ma sensu tego wszystkiego aż tak formalnie komplikować.

john 2015-12-09 08:54:33

Witam,
Napisałem CV w którym jest informacja o zgodzie na przetwarzanie danych. CV nie jest podpisane. Podpisane oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych jest na osobnej kartce. Jak wiadomo, CV jest załącznikiem do listu motywacyjnego, a załączników się nie podpisuje. List jest podpisany. Czy moje CV jest "ważne"? Dopiero po wysłaniu listu doczytałem, że CV ma być podpisane. Ten podpis chyba tyczy się tej zgody. Jak sądzicie? Dzięki wielkie.

Piotr Sosnowski 2015-12-07 10:58:38

Tutaj opisałem trochę szerzej to, co można zrobić w takiej sytuacji.

Powodzenia :)

https://interviewme.pl/blog/of...

Monikaa 2015-12-04 12:40:22

Witam. Poszukuję pracy od dwóch miesięcy, wysłałam jakiś czas temu swoją aplikację do pracodawcy , który podziękował mi za aplikację jednak poinformował mnie że na tą chwilę nie ma dla mnie propozycji pracy.ok. przyjęłam do wiadomości i szukam dalej. Jednak w moim zdziwieniu w dniu dzisiejszym znów ukazała się aplikacja oferty pracy, na którą w/w aplikowałam. Moje pytanie, czy mogę jeszcze raz wysłać swoją aplikację? czy lepiej odpisać na maila, którego dostałam z odmową w celu zachęcania jednak do zaproszenia mnie na rozmowę kwalifikacyjną?

Piotr Sosnowski 2015-12-03 10:28:29

Nie kłam w CV, bo to bardzo krótkowzroczne rozwiązanie. Zaznacz, że to praca tymczasowa i nie opisuj dokładnie zakresu obowiązków, jeżeli nie jest związany z poszukiwanym stanowiskiem.

MP 2015-12-02 09:48:55

Jak piszecie CV na stanowiska innowatorów napiszcie tematy swoich magisterek itp. To ważne nikt nie pisze :/.
Dostajemy do firmy CV kandydatów na stanowisko chemik i są po prostu słabe.
Szukamy informacji o tym co dana osoba robiła gdzie działała, temat pracy magisterskiej to praca badawcza która mocno interesuje mnie jako pracodawce.
Doświadczenie zawodowe nie związane z profilem firmy jest ważne ale nie najważniejsze.

Anna Deptuła 2015-11-29 19:45:00

szkoda że tak drogo i nie stać mnie :(

MN 2015-11-27 19:43:18

Przez ostatni czas miałem trochę zakrętów w życiu i kiedy w ostatnie wakacje straciłem pracę a nie znalazłem w swoim zawodzie (co gorsza - znalazłem gdzie pracuję fizycznie) ale się już pozbierałem i chcę ponownie zacząć szukać pracy w IT. I teraz nie wiem czy wpisywać tą obecną pracę, a jeśli tak, to czy kłamać co tam robię (jest mi wstyd z tego powodu) czy powiedzieć prawdę na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Piotr Sosnowski 2015-11-22 13:39:03

Oczywiście :) Tutaj więcej szczegółów: https://interviewme.pl/cv-na-z...

Anna Deptuła 2015-11-21 18:25:09

Witam a czy piszecie list motywacyjny za kogos, bo chce napisać a nie wiem jak się zabrać za to

Piotr Sosnowski 2015-11-20 09:17:21

Wybierz tylko te, które mogą przydać się w przyszłej pracy Pomaganie w remontach i prowadzenie fanpage raczej nie łączą się w jednym stanowisku :)

Filip 2015-11-19 22:37:53

Ale wszystko z tej listy się nadaje?

Piotr Sosnowski 2015-11-19 09:08:15

Jeżeli stanowiska miały podobne zakresy obowiązków, połącz je w jedną sekcję np. - "Koordynator Marketingu / Junior Marketing Manager / Marketing Manager " - to przykład. Jeżeli nie da się ich połączyć, zrezygnuj z długiego opisu doświadczeń najstarszych :)

Piotr Sosnowski 2015-11-19 09:03:30

Dodaj informacje, że to Twoje działania dodatkowe. Szkoda byłoby nie wpisać tak wielu doświadczeń.

Filip 2015-11-18 23:05:14

Witam. Jestem jeszcze uczniem technikum i jako tako nie miałem żadnej legalnej pracy. Ale za to:
-pracowałem przez wakacje na czarno w hotelu (w sumie to robiłem tam rzeczy od remontów, po rozwożenie cateringu, po pomoce komputerowe)
-dorabiałem na serwisowaniu komputerów, konsol, telefonów u siebie w domu,
-zajmowałem się importem gier, konsol z UK, a następnie sprzedawałem to w Polsce,
-prowadziłem własne radio internetowe (zarządzałem grupą 8 osobową),
-dodawałem produkty w sklepach internetowych,
-pomagałem przy remontach (malowania, panele, kucia, montaż instalacji grzewczej, montaż anten, telefonu) - głównie prace u siebie w domu, ale nie tylko.
-W szkole nauczyłem się montażu kamer, prowadzenia instalacji ethernetowych - ale nie mam zbytnio doświadczenia w praktyce.
-stworzyłem strony internetowe dla kilku znajomych (w tym jeden sklep internetowy, który ostatecznie nie wystartował ale sama strona działała)
-hobbystycznie nagrywam i montuje dość profesjonalne filmy na youtube (nie z gier, m.in. poradniki z naprawy urządzeń)
-założyłem i prowadzę fanpage na fb z 10tyś ludźmi, oraz podgrupę tej strony gdzie dodatkowo zarządzam 6 osobami.
Co z tego mogę wpisać do swojego pierwszego CV? Jak mogę wpisać w swoje CV pracę na czarno? Bo chyba lepiej wpisać coś niż zostawić pole Doświadczenie puste.
Z góry dziękuję za pomoc :)

Filip 2015-11-18 22:57:40

Witam. Jestem jeszcze uczniem technikum i jako tako nie miałem żadnej legalnej pracy. Ale za to:
-pracowałem przez wakacje na czarno w hotelu (w sumie to robiłem tam rzeczy od remontów, po rozwożenie cateringu, po pomoce komputerowe)
-dorabiałem na serwisowaniu komputerów, konsol, telefonów u siebie w domu,
-zajmowałem się importem gier, konsol z UK, a następnie sprzedawałem to w Polsce,
-prowadziłem własne radio internetowe (zarządzałem grupą 8 osobową),
-dodawałem produkty w sklepach internetowych,
-pomagałem przy remontach (malowania, panele, kucia, montaż instalacji grzewczej, montaż anten, telefonu) - głównie prace u siebie w domu, ale nie tylko.
-W szkole nauczyłem się montażu kamer, prowadzenia instalacji ethernetowych - ale nie mam zbytnio doświadczenia w praktyce.
-stworzyłem strony internetowe dla kilku znajomych (w tym jeden sklep internetowy, który ostatecznie nie wystartował ale sama strona działała)
-hobbystycznie nagrywam i montuje dość profesjonalne filmy na youtube (nie z gier, m.in. poradniki z naprawy urządzeń)
-założyłem i prowadzę fanpage na fb z 10tyś ludźmi, oraz podgrupę tej strony gdzie dodatkowo zarządzam 6 osobami.
Co z tego mogę wpisać do swojego pierwszego CV? Jak mogę wpisać w swoje CV pracę na czarno? Bo chyba lepiej wpisać coś niż zostawić pole Doświadczenie puste.
Z góry dziękuję za pomoc :)

M. 2015-11-18 18:36:16

Witam,

Mam dość łatwe pytanie, z tym że nie wiem do końca jak to ugryźć w CV.
W obecnej firmie miałem kilka stanowisk, w różnych działach więc pytanie jak to zamieścić w CV?
Wiem że najlepiej było by umieścić wszystkie, jednak biorąc pod uwagę moje doświadczenie w kilku wcześniej firmach + opisy stanowisk to w sumie mogło by się z tego wszystkiego zrobić 3-4 strony więc trochę za duzo..

Z góry dziękuję ;-)

Piotr Sosnowski 2015-11-18 09:21:46

Chyba najsensowniej będzie wpisać obie szkoły.

Sylwia 2015-11-17 16:17:42

Wiem, że to może dziwnie brzmi, ale chodzi o to, że jestem dyplomowaną fryzjerką i kiedy chciałam poszerzyć swoje umiejętności niestety nie mogłam. Chciałam się dalej uczyć, więc znalazłam szkołę lecz nie było tam już tego kierunku i poszłam do technikum, żeby pracować w sklepie, bo uznałam, że fryzjerstwo nie jest dla mnie i tutaj mam takie pytanie. Czy w CV powinnam wpisać oby dwa te zawody czy tylko technikum?

Piotr Sosnowski 2015-11-15 19:47:04

Dzień dobry :)

Nie do końca rozumiem pytanie. Skoro w CV nie ma doświadczenia to skąd bierze się zawód? Czy chodzi o wykształcenie zawodowe?

Sylwia 2015-11-14 13:31:32

Dzień Dobry ! Mam takie pytanie dotyczące CV, niestety nie potrafię go napisać sama, ponieważ nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, gdyż właśnie skończyłam szkołę średnią. Jak powinnam napisać CV, skoro mam dwa różne zawody?

Piotr Sosnowski 2015-11-12 12:00:43

Dodawanie urlopu macierzyńskiego i pokazanie, że dodatkowo kandydatka rozwijała się w ramach tego czasu to dobra praktyka :)

Piotr Sosnowski 2015-11-12 11:01:01

Dzień dobry,

oczywiście - wszystkie elementy CV w Kreatorze można nazywać inaczej niż jest to przypisane automatycznie. Czy mogę dopytać, czego konkretnie dotyczy problem?

Piotr Sosnowski 2015-11-12 11:00:24

Dzień dobry :) Nie ma trudnych przypadków :)

Jeżeli nie ma Pani dużego doświadczenia kierunkowego - będzie trudno o pracę na wyższych stanowiskach. Opisałbym czym się Pani zajmowała w pracy i dodał też więcej informacji o studiach. Liczyłbym na to, że dodanie celów zawodowych i umiejętności wyniesionych ze studiów pomoże w lepszej ocenie Pani kandydatury przez osoby zatrudniające.

Piotr Sosnowski 2015-11-12 10:56:07

Dzień dobry - oczywiście, wszystkie sekcje są możliwe do edycji jeżeli chodzi o ich treść.

Kate 2015-11-09 19:03:17

Dzień Dobry! mam pytanie dotyczące kwestii technicznej, mam wykupiony w interviewme kreator cv/lm. Doradca zawodowy zwrócił mi uwagę na pewne błędy w "nagłówkach"jakie w nim występują jak również brak pewnych sekcji czy jest możliwość edycji /modyfikacji czy jest to nie do ruszenia???

oko 2015-11-06 10:37:46

napisz normalnie w zatrudnieniu , wychowanie dziecka to tez praca, traktuj ten okres jako zatrudnienie , ja osobiscie jesli widze, ze osoba pisze takie cos to ma DUZEGO plusa (szczegolnie jesli nawet ten okres potrafi opisac jako czas dobrze wykorzystany do wzbogacenia swoich umiejetnosci :) np cierpliwosc , elastycznosc , odpowiedzialnosc itp wychowanie dziecka daje wiecej doswiadczenia niz niejedna praca ) , nie ma sie czego wstydzic , to jest powod do dumy , szczegolnie jak to jest tak krotki okres jak 1,5 roku , pozdrawiam

D 2015-11-02 14:47:31

Witam
Panie Piotrze mój przypadek jest trudny;) skończyłam chemię na Politechnice, nie pracowałam w zawodzie. Po studiach zajęłam się dziećmi i był to świadomy wybór. Przez dłuuugi czas pomagałam mężowi w prowadzeniu działalności. Jest to sklep stacjonarny i internetowy w dziale IT od jakiegoś czasu szukam pracy, chciałabym wrócić do zawodu ale boję się, że nie mam szans bez doświadczenia. Co mi może Pan poradzić, jak napisać CV żeby mnie pracodawcy nie odrzucali na wstępie? Będę wdzięczna za odpowiedź:)

Poszukująca 2015-10-14 09:52:05

Mam pytanie. Z ostatniej pracy zrezygnowałam sama ze względu na nieuczciwość pracodawcy. Po tej rezygnacji półtora roku poświęciłam dziecku. Była to moja świadoma decyzja i mój wybór. Teraz chciałabym wrócić na rynek pracy. Od miesiąca wysyłam CV ale nikt się nie odzywa. Myślę, że wpływ na to ma moja długa przerwa, która może być odbierana przez pracodawców jako długi okres moich bezowocnych poszukiwań pracy. Moim zdaniem sadzą, iż inni rekruterzy zweryfikowali już moje kwalifikacje na rozmowach więc "nie chcą tracić już na mnie czasu". Do tej pory nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem pracy. Zajmowało mi to nie więcej niż tydzień. Chciałabym się dowiedzieć w którym miejscu CV i w jaki sposób opisać krótko moją sytuację i podkreślić, iż przerwa w świadczeniu pracy wynika z mojej decyzji?

Pacjent 2015-10-05 07:30:01

polecam forme kreatywnego CV, mi pomogło www.smartmbc.pl:))

Piotr Sosnowski 2015-09-29 09:15:06

Oczywiście - coraz więcej firm prowadzi konsultacje przez Skype. Może Pani zawrzeć taką informację na początku CV, albo w informacjach dodatkowych.

Piotr Sosnowski 2015-09-29 09:14:26

Proszę opisać wszystkie informacje, które zawarła Pani w tym wpisie :) Sprzedaży można się nauczyć, o ile faktycznie jest Pani zmotywowana do osiągania wyników w tej dziedzinie. Jeżeli dobrze podkreśli Pani powyższe cechy CV będzie skuteczniejsze.

MN 2015-09-28 20:59:36

Niestety nie powiedział mi rekruter co miał na myśli mówiąc że moje CV jest przejrzyste.

Piotr Sosnowski 2015-09-28 14:18:43

Dzięki :) Która część okazała się najbardziej pomocna?

MN 2015-09-28 14:10:55

Odkąd chodzę na rozmowy dzisiaj pierwszy raz usłyszałem że moje CV jest przejrzyste! A spotkałem różnych rekruterów i mam do nich prośbę - może nie wszystkich ale dając ogłoszenie o pracę też piszcie więcej o stanowisku bo później wychodzą różne kwiatki! Nasz czas też jest cenny!
Oczywiście moje CV było przejrzyste dzięki temu że je "odchudziłem" zgodnie ze wskazówkami zawartymi tutaj! WARTO. Ciężko zrezygnować z np.kursu i nie napisać o nim ale faktycznie warto tworzyć nowe CV pod konkretną ofertę pracy!
Dzięki że ten portal jest!

Marta 2015-09-26 21:26:57

Dziękuję, za cenne porady:) Mam pytanie dotyczące CV. Szukam pracy jako przedstawiciel medyczny/ farmaceutyczny. Z wykształcenia jestem pielęgniarką, ukończyłam studia wyższe a także, wiele kursów, szkoleń, oraz studia podyplomowe. Kilka lat pracowałam na oddziałach szpitalnych. Mam pojęcie o lekach.Mam rozwinięte umiejętności interpersonalne itd. Nie mam doświadczenia w sprzedaży. Co powinno zawierać moje CV aby zainteresowało potencjalnego pracodawcę. Pozdrawiam Marta

,

Adam 2015-09-15 20:47:59

Witam. Mam nietypowe pytanie, od 2lat mieszkam na stale w Holandii, rozważam aby wrócić do Polski, lecz wpierw chce zrobic rozpoznanie na rynku pracy a więc chcę wysłać CV do kilku firm, lecz w gre wchodzi tylko interview na zasadzie telekonferencji. I tu moje pytanie jak zawrzeć to w Cv? I czy to w ogóle ma jakies szanse?
Ps. Bardzo ciekawa strona. Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-09-10 07:57:30

Dzięki za miły komentarz :)

Jeżeli bardzo dobrze radzisz sobie w języku polskim możesz wysyłać swoje CV na stanowiska sprzedażowe także w Polsce. Powodzenia!

She Cari 2015-09-09 10:38:21

Bardzo fajna strona! Tyle przydatnych informacji! Bardzo aktualne w mojej sytuacji Bo akurat szukam wiedzy na temat CV I LM! Pochodze z Bialorusi, skonczylam studia wyzsze w Polsce,urodzilam dziecko I wyjechalam na Bialorus. Tu od 2 lat pracuje w banku (Specialista ds sprzedazy produktow bankowych). Za miesiac wyjezdzam do Polski szukac prace. Czy w moim przypadku jakies dodatkowe informacj musza sie znalezc w CV czy LM? I czy w ogole praca w banku na Bialorusie "sie liczy"?

Piotr Sosnowski 2015-09-06 13:12:05

Jeżeli masz małe doświadczenie, każe z nich może być cenne w CV. Tutaj opisywałem jak tworzyć CV z małym doświadczeniem: http://kariera.goldenline.pl/5...

Piotr Sosnowski 2015-09-06 13:10:59

Dziękuję za komentarze. Ujmij w CV wszystkie doświadczenia, które zawierały w sobie prace biurowe. Najlepiej jeżeli będą one umieszczone na samej górze CV.

Iwona 2015-09-03 14:48:12

Mam 38 lat. Dwa miesiące temu obroniłam licencjat (administracja). Dotychczas pracowałam jako pracownik produkcyjny, w swoim zakładzie nie mam szans na zmianę stanowiska pracy. W naszej miejscowości powstaje nowy zakład, chciałabym złożyc tam CV. Nie ukrywam, że zainteresowana jestem stanowiskiem biurowym. Problem w tym, że nie mam żadnego doświadczenia.. Jedynie półroczny staż jaki odbyłam 7 lat temu w Urzędzie Miejskim. Dwa lata byłam członkiem Rady Nadzorczej w obecnym zakładzie pracy. Proszę mi powiedzieć, czy mogę to ująć w CV? Proszę o pomoc? I z góry dziękuję.

Com 2015-09-02 12:29:59

Witam. Mam 20lat skończyłam technikum i mam maturę oraz zdalam egzamin zawodowy i mam tytuł technika ekonomisty mam dyplom ale niestety nie mam doświadczenia zawodowego. Jedyne co mialam to praktyki miesieczne w ksiegowosci oraz pracowała w okresie wakacji jako niania. To też należy napisać w CV? Zapisalam się również na studia zaoczne na administracje. Czy to też napisać??

Piotr Sosnowski 2015-08-20 08:53:13

Cześć.

Jasne, możesz dodać w CV każdą praktykę, która może pomóc w Twojej ocenie. Szczególnie jeżeli nie masz długiego doświadczenia zawodowego. Język i jego dobre określenie w CV są zawsze mile widziane przez osoby zatrudniające :) Powodzenia w pisaniu CV!

Sylwia 2015-08-18 13:03:05

Pomocny artykuł, proszę o pomoc. Chciałbym się dowiedzieć czy wpisać do cv bądź opisywać w liście motywacyjnym praktykę zawodową organizowaną w szkole ? Jestem dopiero po zakończeniu szkoły i szukając pracy mam z tym problem bo nigdzie nie pracowałam, albo jak określić poziom języka W szkole miałam bardzo dobre wyniki i na maturze też, ale szkoła to szkoła a praca wykaże, stres też więc chyba nie powinnam pisać o bardzo dobrym ? Dodam, że na stanowisko, na które się ubiegam wymagany jest bardzo dobry.
Pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-08-04 08:49:53

Umieść je w CV - to źródło Twojego doświadczenia więc możesz je opisać w tym dokumencie. Czy możesz zdobyć referencje z tego miejsca pracy? To uwiarygodniłoby Cię w oczach pracodawców. Nie musi to być umowa czy wpis w indeksie, wystarczy opinia o współpracy z Tobą od przełożonego/koordynatora projektów.

Agnieszka 2015-08-03 21:42:14

Mam pytanie: Chciałabym znaleźć pracę/praktyki jako web developer / front-end developer. Rok temu byłam na miesięcznej praktyce na takim stanowisku, ale niestety nie mam żadnego potwierdzenia (umowy, wpisu w indeksie itp). Projektów wykonanych podczas praktyk nie mogę nigdzie umieścić, pokazać, ze względu na prawa autorskie grafika itp. Czy mimo to informację o tych praktykach mogę w jakiś sposób wpisać w CV?

Piotr Sosnowski 2015-08-03 08:31:07

Jeżeli w ogłoszeniu jest wymaganie dotyczące znajomości angielskiego na określonym poziomie - dobrze jeżeli w CV jest podobny poziom. Gdy angielski nie jest wymagany, nie ma konieczności podawania go w CV w przypadku tej konkretnej oferty.

Pozdrawiam.

aga 2015-07-31 21:05:53

Dziękuję za świetny artykuł,
Mam pytanie. : co zrobić jeśli moja znajomość j. angielskiego na dzień dzisiejszy jest na poziomie podstawowym (niestety) - czy powinnam to wpisać w CV czy pominąć ten punkt ( nie pokazywać braków ?)

Piotr Sosnowski 2015-06-30 10:11:17

Dziękuję a komentarz. Byłoby idealnie jakby w życiu nie było żadnych przeszkód :) Co do Pani sytuacji - wydaje mi się, że wszystko da się zgrabnie opisać w CV i dodać do CV umiejętności, które zdobyła Pani w trakcie pracy, a które pomogą w ocenie przy kolejnych rekrutacjach. Aby odwrócić uwagę od zmian pracy i przerw, dobrze jest pokazać umiejętności i zgrabnie opisać cele zawodowe. Dzięki temu jest większa szansa na powodzenie takiej aplikacji.

mama 2015-06-29 13:14:05

witam, podoba mi się ten przemyślany i konkretny artykuł, dlatego postanowiłam zwrócić się do Pana o pomoc, jestem kobietą bliżej 40, doświadczenie zawodowe mam spore ale różnorakie, począwszy od stażu w przedszkolu, skończywszy na sprzedawcy tel. komórkowych, studiów brak z powodu przeszkód życiowych i rodzinnych, dwa 2-letnie studium (?) zawodowe: komputerowe techniki informacyjne oraz technik usług kosmetycznych te drugie były realizacją moich marzeń o pracy w tym zawodzie, przepracowałam kilka lat jako kosmetyczka ale skończyło się to astmą (choroba zawodowa) i koniecznością zmiany pracy, dorobiłam się własnego salonu, który odsprzedałam, sama zostałam bezrobotna, po ok dwóch latach znalazłam pracę ale po trzech miesiącach nie przedłużono mi umowy - ani tego nie chciałam ani nie sprawdziłam się w tej branży, jeszcze w trakcie ale już pod koniec trwania umowy zaszłam w ciążę i w tym momencie zajmuję się małym 20-miesięcznym dzieckiem, jak w tym momencie przekonać jakiegokolwiek pracodawcę, że nadaję się i jestem zdolna wykonywać obowiązki jakie mi powierzy mimo wieku, długich przerw w pracy, choroby zawodowej itp.? zamierzam starać się o pracę sprzedawcy lub kasjera (posiadam doświadczenie o raz kurs obsługi kas fiskalnych), gdziekolwiek???? dodam, że gdybym tylko mogła i byłoby mnie stać ukończyłabym studia ale edukacja jest już niemożliwa z powodu braku środków finansowych oraz jak to bywa w przypadku wielu mam - licznych obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego :) pozdrawiam

xdcv 2015-06-25 09:20:30

Witam Bardzo dziękuję wam za poświęcony artykuł który mi pomógł zrozumieć błędy w moim CV i mam nadzieję że dzięki temu artykułowi znajdę pracę. Pozdrawiam

Aleksandra Stachecka 2015-06-05 11:43:46

Dziękujemy za Twój komentarz.

Aby napisać CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną trzeba dokładnie sprawdzić, czego oczekuje potencjalny pracodawca.

Opis każdego stanowiska najlepiej dostosować do opisu obowiązków z konkretnego ogłoszenia. W ogłoszeniu warto zwrócić uwagę na dwie sekcje: obowiązki i wymagania.

Sprawdź, co z Twojego doświadczenia w ramach prowadzonej działalności, pokrywa się z ogłoszeniem i na tych kwestiach najbardziej się skup.

A waszym zdaniem dopasowanie CV do konkretnego ogłoszenia jest skuteczne?

katherina 2015-06-05 11:21:23

Dzień dobry,
mam pytanie, jak opisać w CV zakres obowiązków, kiedy prowadziło się własną działalność (jednoosobową)? Wiadomo, że we własnej działalności robi się wszystko, od samej pracy związanej z branżą (architektura), przez reklamę, pozyskiwanie klientów, wystawianie Fv, pozyskiwanie dotacji itd itd. Co może być tu konkretnie zaletą wartą wyeksponowania, którą będzie zainteresowany potencjalny pracodawca z branży?

Piotr Sosnowski 2015-05-22 09:19:06

Dziękuję za Twój komentarz.

Warto opisać szczegóły Twojego zatrudnienia z wcześniejszych miejsc pracy. Nie ma sensu opisywać pracy kosmetyczki. Skup się na tych umiejętnościach, które nabyłaś wcześniej i które mogą zostać wykorzystane w nowej pracy. Polecam ten wpis: https://interviewme.pl/blog/cu...

kawoszka 2015-05-20 15:23:25

Witam Panie Piotrze,
Jestem osobą wykształconą posiadam tytuł magistra inż. w dziedzinie chemii przez 2 lata pracowałam w laboratorium następnie zajmowałam się nauczaniem tego przedmiotu przez 4 lata. Niestety zawsze pracowałam na umowę zastępstwo i tak rok temu musiałam szukać nowej pracy. Od 9 miesięcy pracuję w charakterze kosmetyczki w GB (uprawnienia też mam) pragnę jednak powrócić do wykonywania zawodu chemika praktyka-laboranta w jaki sposób ułożyć moje cv aby szczególną uwagę zwróciły moje umiejętności praktyczne.Czy wspominać o projektach realizowanych podczas pracy z uczniami? Mimo, iż dotyczyły one chemii z zasady były bardziej teoretyczne. Obawiam się, że pomimo posiadanego doświadczenia zawodowego przyszły pracodawca potraktuje mnie jako teoretyka. Czy w takim przypadku wspominać o umiejętnościach nabytych podczas praktyk na studiach?

Piotr Sosnowski 2015-05-14 08:36:15

Jeżeli nie masz w ogóle doświadczenia CV nie będzie zbyt okazałe. Spróbuj znaleźć pracę bezpośrednio. Stwórz dokument który ma dane kontaktowe do Ciebie oraz pokazuje Twoje atuty i cechy osobowości. Zostaw go w miejscach, w których mogłabyś pracować w Twojej okolicy, a po kilku dniach wróć i podpytaj czy jest szansa na zatrudnienie, abyś mogła zdobyć doświadczenie.

sabina 2015-05-13 18:12:24

Witam, jestem tegoroczną maturzystką, chciałabym znaleźć zatrudnienie, ale szczerze to nie wiem od czego zacząć i gdzie są jakie szanse na znalezienie pracy. Moje doświadczenie ogranicza się do dystrybuowania ulotek oraz dawania korepetycji, ale za to jestem laureatką wielu konkursów językowych i stypendium prezydenta miasta, czy warto zapełniać luki doświadczenia osiągnięciami, chcąc ubiegać się np. o stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym, czy jest to zwyczajnie śmieszne? Warto pochwalić się kursem I pomocy czy certyfikatem językowym? Czym zwrócić na siebie uwagę, aby otrzymać pracę bez wykształcenia wyższego (na razie) i czy ma Pan pewien pomysł, gdzie mogę jej szukać w tym wieku?

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:43:52

Jeżeli podejmowałeś pracę w trakcie studiów, albo zdobywałeś dodatkowe doświadczenie, ten wydłużony czas nie powinien być ogromnym problemem - zawsze będziesz mógł podkreślić, że zdobywałeś już umiejętności praktyczne. Czy możesz pokreślić inne elementy życiorysu tak aby odwrócić uwagę od dłuższego studiowania?

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:29:51

Dodaj swoje dane kontaktowe, cele zawodowe (dlaczego akurat ta firma i to stanowisko - 2 zdania), umiejętności miękkie i edukację, którą już masz na swoim koncie. Jeżeli znasz język - koniecznie to podkreśl. W takim przypadku mogą pomóc też zainteresowania, które można opisać tak, aby były pasujące do Twojej przyszłej pracy. Powodzenia :)

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:28:18

Może doświadczenie i działalność dodatkowa?

sasquaczek 2015-04-29 13:24:16

Jak najlepiej napisac CV jeżeli pisze do firmy niewymagajacej żadnego wykształcenia ani doswiadczenia a sam tez nie mam nic od zaoferowania bo mam 18 lat jak lepiej siebie sprzedać

Kam 2015-04-29 08:16:34

Witam, mam pytanie. Ponieważ nie mam żadnego długotrwałego zatrudnienia
na swoim koncie chciałbym podzielić na dwie części swoje doświadczenie.
1. To zatrudnienia poniekąt związane z aplikowanym stanowiskiem, a 2.
to pozostałe. I moje pytanie brzmi - Jakie nadać tytuły 1. i 2. części?

Mateusz 2015-04-23 22:02:17

Panie Piotrze
Obecnie jestem na końcówce drogi do tytułu inżyniera. Pozycja obowiązkowo do wpisania jednak lata jakie mi zeszły na zdobycie tytułu już nie bardzo. Patrząc na datę rozpoczęcia nauki powinienem być już mgr inż, ale klops. Zaczynałem dziennie, później miałem 2 lata przerwy i wróciłem na studia tym razem już zaocznie i są już prawie skończone. Jak zatem wypisać pozycję edukacja? Nie chce żeby ktoś patrzył na moje CV ze śmiechem na twarzy, że inżyniera robiłem np 6 lat.

Marcin Piętka 2015-04-23 13:02:43

Jak nic nie robiłas/łeś to nie oczekuj że teraz ktoś da Ci "złote porady gwarantujące wysokopłatną pracę".

Piotr Sosnowski 2015-03-24 09:53:28

Wydaje mi się, że doświadczenie jako gamer będzie trudne do zrozumienia dla osób, które są starsze od Ciebie i prowadzą rekrutacje do dużych korporacji. Chyba że chcesz pracować w branży związanej z grami komputerowymi?

Piotr Sosnowski 2015-03-24 09:51:38

Staram się, aby wpisy były uniwersalne. Według mnie wiele z tych porad możesz śmiało stosować do branży finansowo prawniczej. To w czym możesz mieć problem to zainteresowanie pracodawcy swoim poprzednim doświadczeniem, bo pewnie nie masz jeszcze ciekawych osiągnięć na swoim koncie.

Branża finansowa i prawnicza ma szczególnie ciekawe osiągnięcia do opisania :) Wystarczy, że zastanowisz się, w jakich sprawach brałaś udział, jak optymalizowałaś procesy lub jak dodatnio wpłynęłaś na swojego pracodawcę pod kątem wsparcia (organizacyjnego, administracyjnego, tworzenia umów etc).

Postaram się dodać kolejny wpis o tym jak napisać CV z doświadczeniem 0-2 lata.

Pozdrawiam :)

Agata 2015-03-23 19:46:08

Dołączę się do grona osób, proszących o jakiś nowy wpis - nowy w sensie dla odmiany nieskierowany jedynie do osób pracujących w handlu / grafice / marketingu / tym podobnych. Np. ja trafiłam do branży finansowo-prawniczej, dopiero zaczynam, z płatną pracą jest ciężko, a z przyzwoitą umową (niekoniecznie nawet o pracę) to już w ogóle dramat. Jakieś doświadczenie mam, jestem w trakcie dalszego zdobywania tegoż, ale poczucia stabilizacji jakoś nie mam. Nie jest to do końca branża, gdzie osiąga się jakieś wymierne sukcesy (wzrost sprzedaży czy coś), zespołem można kierować, jak już się ma dużą wiedzę i doświadczenie, a nie będąc wiecznie na praktykach...

Adidas 2015-03-22 19:41:43

Jestem studentem, który kandyduje na praktykę (bez doświadczenia). Prowadziłem kiedyś na żywo "koreptetycje" z pewnej gry e-sprotowej, gdzie analizowałem powtórki graczy wskazując ich błędy. Średnio oglądało mnie około 100 osób. Byłem również dystrybutorem złota w grze MMO, gdzie miałem kontakt z klientem, musiałem zadbać o terminową dostawę itd. Czy coś takiego nadaje się do wpisania w rubryce umiejętności/doświadczenie? Jeżeli tak, to w jaki sposób to ująć ,żeby było to zrozumiałe dla pracodawcy (praktykodawcy?)?

Piotr Sosnowski 2015-03-18 16:13:31

Absolutnie nie trzeba chować się do szafy :)

Pisałem o tym tutaj: http://kariera.goldenline.pl/5...

Na pewno wrócę jeszcze do tematu pisania CV przy mniejszym doświadczeniu zawodowym.

MM 2015-03-18 16:06:00

Ale jeśli nie pracowało się podczas studiów, lub była to tylko praca dorywcza niezwiązana z zawodem to mam się teraz zamknąć w szafie i zostać bezrobotną... może wziąć by jednak pod uwagę i napisać jakiś sensowny artykuł o znalezieniu pierwszej "prawdziwej" pracy :)

Piotr Sosnowski 2015-02-04 08:17:34

Zaznacz w curriculum vitae lata, w których studiowałeś i nie dodawaj tytułu naukowego w opisie. Jeżeli to studia, które mogą pomóc w nowej pracy warto je zostawić.

niedoszły inżynier 2015-02-02 15:19:10

Czy w wypadku gdy studiowałem ale studiów tych nie ukończyłem powinienem wspominać o tym w cv? Chodzi mi o to, że wpisując w rubryce "wykształcenie" jedynie ukończenie liceum pomijam całą swoją wiedzę nabytą na politechnice

Piotr Sosnowski 2015-02-01 19:44:47

Jeśli nie masz się czym chwalić, najlepsza porada to spróbować popracować nad tym, aby jednak móc coś do CV wpisać. Niestety bez żadnego doświadczenia będzie trudno.

anna 2014-12-23 15:00:11

Opisz swoje projekty w CV. Nigdy nie zakładaj, że to co robiłeś nie jest warte pokazania, że to nic nie znaczy. Popatrz, ja już po drugim Twoim zdaniu wiem, że coś robiłeś, chciałabym wiedzieć co? Jeśli dasz mi pustą kartkę, pomyślę, że nie robiłeś nic, a swój czas marnowałeś, mam Cię zatrudnić? No way. Rozumiesz już? ;) Pisz, pisz...

Maciek 2014-12-01 19:27:44

Jestem po studiach inżynierskich jednak z barakiem doświadczenia w branży, a wszędzie potrzebują specjalistów z doświadczeniem. Miałem projekty ale ich przecież nie będę opisywał w CV bo moja wiedza, doświadczenie i umiejętności z branży to poziom akademicki. Pracowałem w innych pracach z różnej branży ale mam 26 lat i chciałem w końcu zacząć pracę w branży IT. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych pracodawców bez większego doświadczenia?

plugastwo 2014-11-21 22:00:50

tia. porady jak zwykle dla osób, które mają czym się chwalić.

"wyeksponuj swoje doświadczenie", którego masz wow, jedną pracę póki co.
"opisz aktualne stanowisko", jak opisać bezrobocie?
zainteresuj rekrutera. taaa. najlepiej zainteresowaniami. BRAK.

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:28:32

Jeżeli faktycznie wykonywałaś te działania promocyjne, można o nich napisać w CV. Często zakres obowiązków na różnych stanowiskach jest inny.

Joanna 2014-09-16 06:25:24

A jak napisać CV aby zainteresować potencjalnego pracodawcę, jeśli przez ostatnie 5 lat pracowałam jako pomoc administracyjna? Pomimo iż odpowiedzialna byłam za promocję gminy, imprezy gminne, pisałam wnioski o dotację, organizowałam letni wypoczynek dla dzieci, prowadziłam Wiejski Dom Kultury to jednak na umowie mam tak napisane, a potem na świadectwie pracy też będzie pomoc administracyjna.

Piotr Sosnowski 2014-09-08 18:00:56

Oczywiście, że poprzednia praca ma znaczenie, tylko trzeba stworzyć CV w którym bardziej będziesz pokazywała swoje umiejętności i cele, a poprzednie doświadczenie okroisz tylko do elementów, które mogą się przydać w przyszłej pracy.

Aga 2014-09-01 11:48:21

A ja chcę się przebranżowić. Szukam pracy,która nijak się ma do tej,którą wykonywałam. A dobijała mnie kilkanaście lat. Równie dobrze mogę w nic nie wpisywać w doświadczenia, bo to nie ma znaczenia. Choć zaraz ktoś powie,że ma;)

Piotr Sosnowski 2014-08-13 21:48:48

Masz szanse! Spróbuj wyciągnąć swoje cele zawodowe przed inne doświadczenia. Do tego podkreśl dobrze umiejętności, które mogą być poszukiwane na nowym stanowisku.

To nie jest sytuacja bez wyjścia tylko trzeba umiejętnie stworzyć CV i nie eksponować najbardziej stanowisk ostatnich, choć rzeczywiście na nich uwaga skupia się zawsze najbardziej.

Ewa 2014-08-13 14:23:38

No właśnie... a co jeśli właśnie chciałabym powrócić do stanowiska/zadań związanych z moim doświadczeniem sprzed kilku lat i takiej pracy szukam... i wcale nie zależy mi na tym, żeby rekruter skupiał się i postrzegał mnie przez pryzmat ostatniej, czy ostatnich dwóch "prac"? Nie mam szans?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii CV
Artykuły o podobnej tematyce