Moje konto
Jak napisać CV do pracy? Pisanie dobrego CV (wzór i porady)

Jak napisać CV do pracy? Pisanie dobrego CV (wzór i porady)

Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę? Czy to w ogóle możliwe?

 

Pamiętam, jak dawniej sam wysyłałem dziesiątki CV. Zazwyczaj otrzymywałem zaledwie kilka odpowiedzi. Zawsze się zastanawiałem:

 

Dlaczego nie chodzę na rozmowy? Przecież moje profesjonalne CV idealnie się nadawało na to stanowisko?!
Jak pisać CV, aby zawsze otrzymywać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Odpowiedź na te pytania odkryłem dopiero wtedy, gdy zostałem rekruterem.

 

Czy wiesz, że na 50 wysłanych CV, kandydat otrzymuje średnio ok. 3 zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne?

 

To nie jest dobry wynik. Niektórzy kandydaci otrzymują nawet 5-6 razy więcej zaproszeń! Jak się pisze CV, aby uzyskać taki wynik?

 

Pokażę Ci wszystko krok po kroku na przykładzie CV Jana. CV po prawej stworzyliśmy dla niego w naszym kreatorze (stwórz swoje CV w 5 minut) Zobacz jak bardzo różni się pod względem treści, układu i wyglądu.

 

Z tego poradnika dowiesz się:  

 

 • jak napisać CV do pracy i dopasować je do wymagań pracodawcy, aby zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną
 • w jaki sposób pracodawca ocenia aplikacje i dlaczego Twoje CV odpada
 • jak sprawić, czy Twoje CV przejdzie etap pierwszej selekcji i zainteresuje pracodawcę
 • jak opisać swoje doświadczenie oraz podkreślić umiejętności i dokonania zawodowe w CV.

 

jak napisać cv przykład

Jeden z szablonów CV z kreatora - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Jak napisać CV?

 

W CV najważniejsza jest treść. Kropka.

 

Jeśli Twoje CV jest nieczytelne, może trafić do kosza, nawet jeśli posiadasz wymagane doświadczenie i kwalifikacje!

 

Natomiast przemyślne i dobrze zaprojektowane curriculum vitae pozytywnie Cię wyróżni i umiejętnie podkreśli najważniejsze informacje. Jak pisać CV, które przyciąga uwagę pracodawcy?

 

W dobrym CV powinny się znaleźć:

 

 • Dane osobowe i kontaktowe - w nagłówku z danymi personalnymi musi znaleźć się imię i nazwisko, numer telefonu (najlepiej prywatnego telefonu komórkowego) oraz profesjonalny adres e-mail (najlepiej zawierający Twoje imię i nazwisko). Możesz też wpisać nazwę Twojego obecnego stanowiska lub wyuczonego zawodu, miejse zamieszkania oraz datę urodzenia (chociaż nie jest to wymagane). W ten sposób ułatwisz rekruterowi skontaktowanie się z Tobą.

 • Podsumowanie z celem zawodowym - jest to sekcja, którą wpisuje się na samej górze dobrego CV. Podsumowanie to krótki opis Twoich kluczowych kwalifikacji, kompetencji, wiedzy, doświadczenia, umiejętności oraz planów zawodowych. Dzięki tej sekcji od razu pokażesz pracodawcy, że jesteś kandydatem niemal idealnym.

 • Doświadczenie zawodowe - współcześnie dla większości pracodawców jest to najważniejszy element CV. Powinieneś wpisać nazwy swoich poprzednich firm i stanowisk, okresy pracy (podając miesiąc i rok), a także wykonywane obowiązki i osiągnięcia. Poprzednie miejsca pracy wpisujemy w odwróconej chronologii (na górze obecne lub niedawne stanowisko). Opis doświadczenia dopasuj do wymagań pracodawcy.

 • Umiejętności twarde i miękkie - na pierwszej stronie dobrego CV wypisz swoje specjalistyczne umiejętności, które są najbardziej interesujące dla pracodawcy i mogą wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. Opisz także kompetencje miękkie - np. zarządzanie zespołem czy też chęć do nauki. W tej sekcji podaj również swoje poziomy znajomości języków obych.

 • Kursy, szkolenia i certyfikaty - pokaż pracodawcy, że cały czas się dokształcasz i zdobyłeś niezbędne uprawnienia do wykonywania danego zawodu. Wpisz nazwy szkoleń i certyfikatów, a także rok ich ukończenia/uzyskania.

 • Wykształcenie - w tej sekcji skup się przede wszystkim na edukacji, która ma związek z interesującym Cię stanowiskiem lub wymaganiami w ofercie pracy. Nie ma sensu opisywać podstawówki, gimnazjum, czy nawet liceum (jeśli nie miało profilu interesującego pracodawcę). Ogranicz się do szkół wyższych (dopisz jaki dyplom uzyskałeś) czy też szkół zawodowych.

 • Zainteresowania - ten element nie jest obowiązkowy podczas pisania CV, jednak może zadziałać na Twoją korzyść. Pokaż, że Twoje hobby i pasje są w jakimś stopniu związane z przyszłą pracą. Pracodawcy preferują kandydatów, dla których przyszłe zajęcie będzie nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością. Bądź szczegółowy, nie wpisuj typowych zainteresowań, takich jak "książki, seriale, sport". Postaraj się wyróżnić.

 • Aktualna klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych - jest to obowiązkowa klauzula, którą umieszcze się na samym dole CV. Bez niej, pracodawca może od razu odrzucić Twoją aplikację (ponieważ nie będzie miał prawa do kontaktu z kandydatem).

 • Zdjęcie kandydata - dodawanie fotografii do CV nie jest obowiązkowe. Zdjęcie może jednak przyciągnąć wzrok rekrutera i ułatwić mu zapamiętanie kandydata. Pamiętaj jednak, że fotografia musi być profesjonalna (schludny ubiór, jasne tło), najlepiej wykonana przez zawodowego fotografa. Do CV nie dodaje się "selfie" czy zdjęć z wakacji!

 

Co jeszcze musisz wiedzieć?

 

Umieść umiejętności oraz podsumowanie zawodowe (o tym, jak je opisać dowiesz się w punkcie poniżej) w widocznych miejscach CV. Naturalnym sposobem skanowania wzrokiem jest tzw. model litery F, dlatego najważniejsze informacje powinny być na górze i po lewej stronie CV (zobacz nasze wzory CV do pobrania).

 

Upewnij się, że wszystkie wyżej wymienione miejsca są wyraźnie widoczne w Twoim CV. Używaj odstępów, pogrubień lub innego koloru. Zauważ, że w badaniu przykładowe CV po prawej znacznie lepiej skupia uwagę rekrutera, ponieważ umiejętnie korzysta z pogrubień i wypunktowań.

 

Postaraj się, by Twoje CV miało odpowiednio dobrane kolory i aby nie zawierało elementów odciągających uwagę od najważniejszych treści.

 

Zauważ, jak np. szablon Cascade (zobacz) rozmieszcza wszystkie najważniejsze elementy po lewej stronie i na górze kartki:

 

Szablon CV Cascade - zobacz inne szablony CV i listu

 

Na samej górze znajduje się podsumowanie zawodowe oraz imię i nazwa stanowiska, na które aplikujesz. Główne kompetencje i umiejętności są po lewej stronie. Każda pozycja doświadczenia wyraźnie odznacza się od pozostałych dzięki wykorzystaniu koloru, pogrubień i wielkości czcionki.

 

Jeśli chcesz, możesz stworzyć swoje CV w kreatorze tutajKreator zawiera przewodnik, który krok po kroku podpowie Ci, jak opisać każdą sekcję np. doświadczenie, umiejętności itp.

 

CV Marty po prawej - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj

 

Poniżej znajdziesz więcej porad, które pomogą Ci napisać CV, które zainteresuje pracodawcę.


2. 9 na 10 kandydatów nie dodaje tej sekcji do CV, a Ty?

 

Umiejętnie napisane podsumowanie zawodowe to Twoja tajna broń. Dlaczego?

 

Po pierwsze, wzrok rekrutera zawsze kieruje się w stronę doświadczenia. Jeśli dodasz podsumowanie zawodowe, rekruter przeczyta je jako pierwszy element Twojego CV.

 

Po drugie, to doskonałe miejsce, aby spersonalizować CV (o tym więcej w punkcie X) oraz wypisać swoje największe osiągnięcia i umiejętności (także umiejętności interpersonalne) związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

 

Po trzecie, 9 na 10 kandydatów nie dodaje podsumowania zawodowego. To idealna okazją, aby się wyróżnić!

 

Jak napisać podsumowanie zawodowe, które zainteresuje pracodawcę? Tworząc CV zawsze skupiam się na osiągnięciach i kluczowych umiejętnościach kandydata (zobacz szablony curriculum vitae). Następnie dopasowuję je do konkretnej oferty pracy. Musisz pokazać, jakie korzyści oferujesz pracodawcy.

 

Dodaj te 3 elementy:

 

 1. Napisz, kim jesteś (np. „Jestem menedżerem sprzedaży z ponad 10 letnim i popartym sukcesami doświadczeniem”.)
 2. Wymień 2-3 dokonania zawodowe lub ważne umiejętności (np. „W ciągu 10 miesięcy pozyskałem ponad 900 klientów”.)
 3. Napisz, gdzie chcesz się rozwijać zawodowo (np. „Szukam wyzwań zawodowych w zarządzaniu zespołem sprzedaży w branży IT”.)

 

Uwaga: Podsumowanie i cele zawodowe muszą być silnie związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Postaraj się nie przekraczać 3 linijek tekstu! Napisanie skutecznego podsumowania w takiej krótkiej ilości tekstu to prawdziwa sztuka. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak napisać idealne podsumowanie zawodowe:

 

"Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

 

jak się pisze cv

 

3. Jak napisać CV do pracy? Opisz doświadczenie w ten sposób...

 

Doświadczenie to najważniejsza część Twojego CV. Czy na pewno wiesz, jak je opisać?

 

Pokażę Ci, jak to zrobić krok po kroku.

 

W doświadczeniu najważniejszą rolę odgrywają Twoje 2 ostatnie stanowiska. Użyj pogrubienia, aby odróżnić nazwę stanowiska oraz pracodawcę od opisu doświadczenia wykonywanych obowiązków.

 

Pamiętaj, aby umieścić dokładne daty. Rekruterzy zawsze zwracają na nie uwagę. Nigdy nie zawyżaj swojego doświadczenia. Jeśli pracowałeś w jakieś firmie od XII 2014, napisz tak w CV, zamiast podania samego roku. Rekruterzy wiedzą, że kandydaci pomijają daty miesięczne, aby pozornie wydłużać swoje doświadczenie.

 

A teraz najważniejsze…

 

Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą i poszukujesz nowego przedstawiciela handlowego do swojej firmy. Który opis zakresu obowiązków kandydata jest dla Ciebie bardziej przekonujący?

 

Opis 1
- sprzedaż produktów firmy;
- pozyskiwanie nowych klientów;

 

czy może...

 

Opis 2
- w ciągu 12 ostatnich miesięcy zrealizowałem 140% planów sprzedażowych;
- pozyskałem 7 kluczowych klientów, dzięki którym obroty działu sprzedaży wzrosły o 20%;

 

Większość kandydatów będzie miało podobne doświadczenie i umiejętności. Ci kandydaci działają według sposobu przedstawionego w opisie 1. Trudno będzie Ci się wyróżnić, jeśli Twoje CV wygląda jak 90% pozostałych.

 

Jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi?

 

Wykorzystaj liczby, aby atrakcyjnie przedstawić doświadczenie i umiejętności.

 

Po pierwsze, konkretne i mierzalne dane mają magiczną moc przyciągania.

 

Po drugie, pokażesz pracodawcy, dlaczego jesteś lepszy niż inni kandydaci.

 

Użyj pogrubienia, aby podkreślić najważniejsze informacje! Możesz nawet dodać specjalną sekcję „osiągnięcia”, która podkreśli Twoje największe sukcesy zawodowe.

 

Jak opisać kolejne stanowiska? Nie duplikuj obowiązków, nawet jeśli były podobne. Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę? Pokaż, jak rozwijały się Twoje obowiązki na przestrzeni kolejnych stanowisk.

 

UWAGA: Pamiętaj, aby opisu doświadczenia i umiejętności nie powielać w liście motywacyjnym. Tutaj dowiesz się, jak napisać list, który zachwyci każdego pracodawcę:

 

"Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

 

jak się pisze cv

 

4. Jak wykorzystać "umiejętności", aby napisać skuteczne CV?

 

Zaraz po doświadczeniu, umiejętności to druga najważniejsza sekcja profesjonalnego CV. Aby ją wykorzystać, musisz wiedzieć, jak opisać swoje kompetencje oraz… w którym miejscu CV je umieścić.

 

Błędem, który popełnia wielu kandydatów jest umieszczanie kluczowych umiejętności na samym dole życiorysu tuż pod opisem doświadczenia. To sprawia, że Twoje najważniejsze atuty mogą zostać niezauważone. Zwłaszcza jeśli Twoje CV ma 2 strony.

 

Jak napisać poprawne CV i gdzie dodać umiejętności, aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami?

 

Najważniejsze umiejętności umieść w widocznym miejscu! Najlepiej na górze lub z boku pierwszej strony CV. Zobacz, jak to wygląda na przykładowym szablonie CV Modern:

CV Dominiki na szablonie CV Modern - stwórz CV w 5 minut tutaj

 

Upewnij się, że umieszczasz najważniejsze informacje na samej górze dokumentu lub w innym widocznym miejscu.

 

Kiedy tylko możliwe, opisz je precyzyjnie przy użyciu liczb albo konkretnych danych. Potrzebujesz przykładów?

 

Jeśli znasz specjalistyczne oprogramowanie, opisz w jakim stopniu. Potrafisz zarządzać zespołem? Napisz, ile osób Ci podlega. Pamiętaj, że na dane stanowisko aplikują osoby o podobnych umiejętnościach. Im konkretniej opiszesz swoje kompetencje, tym skuteczniej się wyróżnisz.

 

Co brzmi lepiej?

 

- znajomość MS Excel

 

Czy?

 

- MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr i tabel przestawnych)

 

Potrzebujesz więcej przykładów, jak opisać umiejętności w CV? Przeczytaj ten artykuł:

 

"Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad" (czytaj)

 

cv jak napisać

 

5. Uważaj na sekcję wykształcenie / edukacja.

 

Jak się pisze CV mając długie doświadczenie? W sekcji wykształcenie podaj tylko najważniejsze informacje i nie wnikaj w szczegóły.

 

Jeśli masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, Twoje wykształcenie, tytuł pracy magisterskiej i specjalizacja tracą na znaczeniu. Wyjątkiem jest oczywiście ścieżka kariery, w której potrzebujesz konkretnego dyplomu do wykonywania zawodu jak np. inżynier, lekarz, prawnik etc.

 

Nie muszę chyba wspominać, że nazwa i adres liceum to kompletnie zbędne informacje?

 

Działalność studencka, koła naukowe i inne akademickie osiągnięcia będą mile widziane głównie na początku kariery. W miarę upływu lat pierwsze praktyki lub staże odbyte w czasie studiów również stają się coraz mniej ważne. Nawet jeśli decydujesz się je pozostawić w swoim formularzu CV, nie wnikaj w szczegółowy opis obowiązków.

 

Wiem, że pisząc życiorys, chcesz umieścić jak najwięcej danych dotyczących swojego doświadczenia i umiejętności. Te zbędne informacje działają jednak na Twoją niekorzyść i odciągają uwagę od istotnych elementów.

 

jak napisać dobre cv

 

6. Ten błąd popełnia 95% kandydatów. A Ty?

 

Zastanów się, co wolisz:

 

Wysłać CV do 50 firm i dostać odpowiedzi z 2-3 z nich?

 

Czy z 50 wybrać 20 najlepszych ofert, wysłać skuteczne CV i otrzymać 8 zaproszeń na rozmowy?

 

Wybór wydaje się oczywisty, jednak zdecydowana większość kandydatów popełnia błąd i aplikuje masowo do dziesiątek firm, do których wysyła to samo tzw. uniwersalne CV.

 

Często słyszę pytanie, jak napisać CV uniwersalne, które będzie można wszędzie rozsyłać! To największy błąd, jaki możesz popełnić. Dlaczego?

 

Uniwersalne CV nie podkreśla informacji, których pracodawca poszukuje. Zazwyczaj rekruter ma do przejrzenia kilkadziesiąt albo nawet kilkaset CV. Jeśli nie podkreślisz umiejętnie informacji, których szuka, Twoje CV może odpaść.

 

Zatem jak pisać CV dopasowane do wymagań pracodawcy?

 

To wymaga pewnej praktyki. Musisz wiedzieć, które umiejętności oraz wymagania są kluczowe dla pracodawcy. Zazwyczaj jest ich kilka - około 5. Kiedy rekruter dokonuje pierwszej selekcji CV, przegląda jedynie dokumenty w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Jeśli umiejętnie je podkreślisz, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną masz prawie w kieszeni. Jak to zrobić?

 

Przeczytaj uważnie ofertę pracy i spróbuj oszacować, które informacje będą najważniejsze pod kątem danego stanowiska. Następnie upewnij się, że nawiązujesz do nich w CV.

 

Użyj cyfr, mierzalnych danych i faktów (patrz punkt 3), aby opisać te informacje. Sam używam tej strategii pisząc CV dla kandydatów. Jeśli dobrze ją zastosujesz, zaczniesz otrzymywać nawet kilka razy więcej zaproszeń na rozmowy. I to z firm, w których najbardziej chciałbyś pracować.

 

7. Jak napisać CV, które nie rozprasza pracodawcy?

 

Na koniec jedna z najtrudniejszych wskazówek do zastosowania.

 

Musisz usunąć część informacji z CV…

 

Kandydaci często myślą, że im więcej obowiązków oraz umiejętności wpiszą, tym ich CV będzie bogatsze i bardziej przekonujące. To błąd! Im więcej zbędnych informacji wpiszesz, tym większa szansa, że pracodawca nie znajdzie tego, czego szuka!

 

Co usunąć z CV?

 

Bezpłatny ebook, o którym wspominałem na początku artykułu, zawiera listę zbędnych informacji, które kandydaci najczęściej wpisują do CV. Pobierz ebook tutaj i sprawdź, czy Twoje CV nie zawiera tych niepotrzebnych danych.

 

Następnie przeczytaj ponownie ofertę pracy oraz swoje CV. Zaznacz wszystkie informacje, które nie są wymienione w ofercie pracy, a znajdują się w Twoim CV. Teraz zastanów się, czy każda umiejętność, przebyte szkolenie albo dawny zakres obowiązków będą wartościowe dla potencjalnego pracodawcy?

 

Jeśli się wahasz, wykreśl te informacje z CV.

 

Dawne szkolenia i konferencje niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, szczegółowy opis doświadczenia na stanowiskach sprzed kilku lat, nieprzydatne umiejętności – to częste błędy w CV kandydatów.

 

Możliwe, że tracisz cenne miejsce w CV na opis swoich danych personalnych. Wpisujesz w CV swój adres? Może się zdziwisz, ale pracodawca wcale go nie potrzebuje! Zobacz, co usunąć z sekcji dane osobowe i zyskać miejsce na opis Twoich sukcesów w artykule o danych personalnych w CV (czytaj).

 

Warto usunąć obszerną listę zainteresowań. Pozostaw te 2-3 najciekawsze albo bezpośrednio wiążące się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak napisać CV i umiejętnie opisać zainteresowania, przeczytaj ten artykuł:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad, jak je opisać" (czytaj)

 

Pamiętaj: Jeśli zależy Ci na danej ofercie pracy, dopasuj CV i list motywacyjny konkretnie do niej!

 

pisanie dobrego cv

 

8. Czy to prawda, że listów motywacyjnych nikt nie czyta?

 

Zdecydowanie nie.

 

Są stanowiska, na których list motywacyjny jest mniej ważny. Jeśli jednak mimo wyraźnej prośby pracodawcy decydujesz się go nie załączyć ryzykujesz, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona.

 

Pokażę Ci coś:

 

Poniższy screen przedstawia panel pracodawcy w pracuj.pl.

 

brak listu motywacyjnego

 

Kandydaci aplikowali na ofertę pracy, która wymagała od nich przesłania listu motywacyjnego. Jak sądzisz, jak reaguje pracodawca, jeśli widzi, że nie zadałeś sobie nawet trudu, aby napisać list, o który prosił Cię w ofercie?

 

Nawet 30-50% kandydatów nie wysyła listów mimo wymagania z oferty pracy!

 

Jeśli potrafisz napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę, możesz zyskać olbrzymią przewagę nad innym kandydatami. To prawda, że jeśli Twoje CV zostanie odrzucone, listu nikt nie otworzy. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już, jak napisać skuteczne CV. Teraz poświęć chwilę i napisz list, który upewni pracodawcę, że powinien Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pokażę Ci, jak to zrobić. Przeczytaj ten artykuł:

 

"Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

 

Jeśli zechcesz napisać list motywacyjny po dopasowany do CV możesz to zrobić w naszym kreatorze CV.

 

Aplikacja sama tłumaczy stałe fragmenty dokumentów, więc możesz je napisać CV i list kilku róźnych językach. Zobacz jak wygląda list motywacyjny dobrany do CV:

 

Szablon CV po angielsku i listu motywacyjnego Modern - Stwórz profesjonalne CV w 5 minut

 

9. O czym jeszcze warto wiedzieć?

 

Być może słyszałeś o tym, że pracodawca spędza przeciętnie 6 sekund na lekturze CV.

 

Czy to prawda?

 

Badanie przeprowadzone przez The Ladders, największy portal rekrutacyjny na świecie, pokazuje, że to pierwsze 6 sekund decyduje, czy Twoje CV zostanie odrzucone! Tyle przeciętnie masz czasu, żeby przekonać rekrutera, aby zapoznał się dokładnie z Twoim curriculum vitae. 

 

Zobacz, jak po 2 różnych CV wędruje wzrok 30 profesjonalnych rekruterów, którzy wzięli udział w badaniu.

 

Kolor czerwony oznacza dłuższe skupienie uwagi, natomiast żółty i niebieski szybsze przeglądanie CV. Na białe pola praktycznie nikt nie zwracał uwagi.

 

jak-napisac-cv-by-przykulo-uwage

 

Czy to w ogóle możliwe, żeby ocenić CV w ciągu 6 sekund?

 

Oczywiście, że nie. To tylko średnia długość czasu, którą rekruterzy poświęcają na przejrzenie jednego życiorysu. Zdarzają się aplikacje kompletnie nietrafione np. na stanowisko aptekarza aplikuje kandydat bez odpowiedniego wykształcenia. Takie CV można rzeczywiście odrzucić po pierwszym spojrzeniu.

 

Uwaga: Zauważ, że wzrok rekruterów układa się na kształt litery „F”. W dalszej części poradnika pokażę Ci, jak skutecznie wykorzystać ten fakt, aby napisać dobre CV.

 

Musisz jednak wiedzieć, że Twoje CV jest rzadko czytane w całości. Pracodawcy szukają w nim konkretnych informacji. Im lepiej je podkreślisz i opiszesz, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak napisać CV wzór, który zapewni Ci pracę?

 

Wskazówki opisane w tym artykule przydadzą Ci się najbardziej jeśli masz już poprawnie napisane CV oraz kilka lat doświadczenia.

Jeśli piszesz pierwsze CVprzeczytaj ten artykuł.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak pisać CV po angielskututaj znajdziesz nasz przewodnik.

 

10. Już wiesz, jak napisać CV idealne. A czy wiesz, jak je wysłać?

 

Jeśli stosujesz powyższe wskazówki, masz już skuteczne i dopasowane od oferty pracy dokumenty.

 

Czy wiesz, jak wysłać CV i list, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy? Zobacz:

 

jak wysyłać cv

 

Tak zazwyczaj wygląda ogólna skrzynka pracodawcy. Dziesiątki maili o tym samym tytule. W środku praktycznie wszędzie ten wzór wiadomości:

 

W nawiązaniu do oferty pracy zamieszczonej…

 

Jeśli aplikujesz w ten sposób, jesteś jednym z dziesiątek kandydatów. Zastanów się:

 

 • Co mogę zrobić lepiej niż inni kandydaci?
 • Jak skutecznie dotrzeć do pracodawcy?
 • Jak napisać wiadomość, aby zainteresować pracodawcę, jeszcze zanim otworzy moje CV?

 

Bezpłatny ebook: Jak szybko poprawić CV i dostawać więcej odpowiedzi od pracodawców? Pobierz : "47 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wyślesz CV."

 

jak napisać cv, które da Ci pracę

 

Podsumowanie

 

Codziennie spotykam dobrych kandydatów, którzy przegapiają część ofert pracy, ponieważ nie potrafią umiejętnie opisać swoich dokonań zawodowych i umiejętności.

 

Często słyszę też narzekanie, że to przecież rola rekrutera, aby sprawdzić kompetencje każdego kandydata. Niestety rolą rekrutera jest znalezienie dobrego kandydata na dane stanowisko.

 

Jeśli ułatwisz mu pracę i umiejętnie podkreślisz swoje kluczowe kompetencje, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie oferty pracy. Jeśli nie potrafisz podkreślić swoich atutów w CV i liście, tracisz część możliwości zawodowych.

 

Zastosuj powyższe wskazówki, aby opisać swoje umiejętności i sukcesy oraz pamiętaj, aby zawsze dopasować aplikację do oferty pracy. Zajmie Ci to 15 minut dłużej, ale otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy.

 

Pamiętaj, że dobre CV na nic się nie zda, jeśli nie dopełnisz formalności. Zobacz, jak powinna wyglądać klauzula CV w 2020 (zgoda na przetwarzanie danych osobowych)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jak napisać CV, aby dostawać więcej ofert pracy? Co sądzisz o wskazówkach, które tu opisałem?

 

Może o czymś zapomniałem albo chcesz zadać pytanie? Wypowiedz się w komentarzu.

Oceń mój artykuł: jak napisac cv eyetracking
Średnia: 3.79 (874 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły