Moje konto
List motywacyjny — wzór i 50+ przykładowych listów do pracy

List motywacyjny — wzór i 50+ przykładowych listów do pracy

List motywacyjny — co to za dokument i jak wygląda? Oto definicja, wzory listów motywacyjnych dla wszystkich zawodów i porady, jak stworzyć profesjonalny list do pracy dla siebie.

List motywacyjny (po angielsku Cover Letter) to dokument, który wyjaśnia, dlaczego kandydat zdecydował się aplikować na daną ofertę pracy. Dobry list motywacyjny jest osobistą reklamą piszącego i zawiera dodatkowe informacje, których nie zawarto w CV. List motywacyjny — jako swego rodzaju dodatek do CV — nie musi być długi. Jedna strona całkowicie wystarczy. 

 

To nie wszystko.

 

Żeby wiedzieć, jak napisać list motywacyjny do pracy, potrzebny Ci przykład dokumentu dla Twojego zawodu, prawda? Tak będzie Ci łatwiej zorientować się, co musisz napisać. Dlatego pokażemy Ci zaraz profesjonalny list motywacyjny na wzór — i przykłady listów motywacyjnych dla ponad 50+ różnych zawodów.

 

W tym artykule zobaczysz:

  • ogólny wzór listu motywacyjnego
  • przykłady listów motywacyjnych do pracy dla 50+ zawodów
  • wskazówki, jak napisać list motywacyjny, który zaciekawi pracodawcę i zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora listu motywacyjnego, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

List motywacyjny — wzór klasyczny

 

Szanowny Panie [nazwisko] / Szanowna Pani [nazwisko] / Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy].

 

Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w pracy na takich stanowiskach jak [nazwa stanowiska] i [nazwa stanowiska].

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się, pracując jako [nazwa stanowiska]?

 

  1. Na stanowisku [wpisz nazwę] udało mi się [opisz swoje osiągnięcie, którym aktualny pracodawca będzie zainteresowany]. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć, pracując w [nazwa firmy].
  2. Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić/ulepszyć dla danego pracodawcy]. Na stanowisku [nazwa] udało mi się [wpisz dokonanie zawodowe, które potwierdzi Twoją umiejętność].
  3. W ciągu swojej kariery zawodowej zawsze starałem się rozwijać w obszarze [wpisz swoją specjalizację]. Widać to w licznych [szkoleniach, konferencjach, kursach – informacje, które potwierdzą Twoje zainteresowania].

 

Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

[imię i nazwisko]

 

Oto przykładowy list motywacyjny do pracy. Jego struktura jest prosta i łatwo ją dostosować do konkretnego pracodawcy. 

 

List motywacyjny — co to jest za dokument? Jakie elementy zawiera?   

Wzory listów motywacyjnych, które zaraz zobaczysz, na pewno pomogą Ci stworzyć swój dokument. Ale przyda Ci się również kilka wskazówek. Każdy przykładowy list motywacyjny z listy poniżej zawiera dane adresata i nadawcy, formułę grzecznościową, zdanie wstępu i wyliczenie największych atutów kandydata. Na koniec listu motywacyjnego trzeba wyrazić nadzieję, na możliwość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Nie zapomnij również o tym: 

 

Pamiętaj również, że dobry list motywacyjny nie ma takich błędów, jak nieczytelna czcionka (np. Comic Sans), zbyt duże bloki tekstu lub złe formatowanie.

 

Właśnie dlatego przejrzyj poniższe wzory listów motywacyjnych. Zauważ, jak zaprojektowano w nich nagłówki i marginesy. Przyjrzyj się rozwiązaniom graficznym. Wygląd Twojego listu motywacyjnego ma naprawdę duże znaczenie dla Twojego powodzenia w rekrutacji. 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Jak napisać list motywacyjny? Wzór klasycznego listu do pracy

 

1. List motywacyjny — wzór dla pracownika biurowego

 

 

Wzór listu motywacyjnego, który widzisz powyżej, jest dopasowany do oferty pracy. Musisz zrobić to samo, bo tylko wtedy Twój dokument od razu zwróci uwagę rekrutera. Odpowiedz na wymagania zawarte w ogłoszeniu, a pracodawca na pewno chętniej rozważy Twoją kandydaturę. 

 

Przeczytaj więcej: List motywacyjny — wzór dla pracownika biurowego + przykład jak napisać list motywacyjny do biura. 

 

2. Dobry list motywacyjny do urzędu — wzór

 

 

Ten przykładowy list motywacyjny ma dobrą strukturę i profesjonalnie zaprojektowaną treść. Zobacz, jak taki prezentuje na ciekawym szablonie. Pamiętaj, że list motywacyjny różni się od podania o pracę między innymi tym, że jest dopasowany wizualnie do CV. 

 

Przeczytaj więcej: List motywacyjny do urzędu — jak napisać list motywacyjny na stanowisko urzędnicze?

 

3. Gotowy list motywacyjny — wzór dla osób bez doświadczenia

 

 

Powyższy wzór listu motywacyjnego z kolei świetnie pokazuje, jak istotny jest ostatni akapit tego dokumentu. Pracodawca musi widzieć, że z przekonaniem myślisz o tym, że zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę.

 

Pamiętaj, żeby na końcu listu motywacyjnego zawsze wspomnieć o swoich nadziejach na osobiste spotkanie z przyszłym przełożonym lub rekruterem. Zaraz pod tym akapitem umieść stosowny zwrot grzecznościowy oraz swoje imię i nazwisko. 

 

Przeczytaj więcej: List motywacyjny — Wzór dla osoby bez doświadczenia (+Przykłady)

 

4. List motywacyjny — wzór dla sprzedawcy 

 

 

Przykładowy list motywacyjny powyżej — w tym przypadku odpowiadający na ofertę pracy dla sprzedawcy, zawiera cztery podpunkty. Każdy z nich odpowiada na pytanie: Dlaczego warto Cię zatrudnić?. Taki sposób prezentacji swojej kandydatury jest bardzo skuteczny. 

 

Dlaczego? Dzięki temu ułatwiasz rekruterowi zadanie. Pokazujesz już na samym początku, dlaczego warto przeczytać Twój list. Gwarantuję Ci, że pracodawca z zaciekawieniem się z nim zapozna.

 

Zobacz więcej: List motywacyjny — Wzór dla sprzedawcy

 

5. List motywacyjny — wzór dla przedstawiciela handlowego

 

 

Jak już widziałeś na przykładzie innych wzorów listów motywacyjnych, dobre argumenty są bardzo istotne. I należy je wymienić w kilku podpunktach. Możesz jednak zrobić coś jeszcze, by zwiększyć swoje szanse.

 

Przykład listu motywacyjnego, który widzisz u góry, zawiera jeszcze dwa zdania dodatkowe. Zawierają one wzmiankę o zainteresowaniach kandydata, które pokrywają się z wykonywanym przez niego zawodem. To bardzo skuteczny trik, który naprawdę podnosi wartość listu motywacyjnego. 

 

Przeczytaj więcej: List motywacyjny — wzór dla przedstawiciela handlowego.

 

6. List motywacyjny — wzór dla księgowego

 

 

Przykładowy list motywacyjny dla księgowego, a więc osoby, od której wymaga się dokładności i dbałości o szczegóły, świetnie prezentuje, w jaki sposób komponować treść dokumentu. 

 

Jak widzisz w powyższym wzorze listu motywacyjnego, cały tekst podzielony jest na akapity, które oddzielone są od siebie jednowersowymi odstępami. To bardzo dobrze wpływa na czytelność dokumentu i pokazuje, że jesteś osobą, która dba nawet o najmniejszy szczegół.

 

Zobacz więcej: List motywacyjny — Wzór dla księgowej (też bez doświadczenia)

 

7. List motywacyjny — wzór dla pracownika produkcji

 

 

Widziałeś już kilka wzorów listu motywacyjnego i na pewno zauważyłeś, że we wszystkim imię i nazwisko kandydata jest odpowiednio zaprezentowane. Ty też postaraj się wyróżnić w jakiś sposób swoje imię i nazwisko. 

 

Musisz też wiedzieć o tym, że wybór stanowiska, które wymieniasz tuż pod nazwiskiem, nie może być przypadkowy. W liście motywacyjnym trzeba wpisać nazwę stanowiska dokładnie w takim brzmieniu, jakie widnieje w ofercie pracy, na którą aplikujesz.

 

Zobacz też: List motywacyjny — Wzór dla pracownika produkcji + Przykłady.

 

8. List motywacyjny — wzór dla informatyka

 

 

Przykładowy list motywacyjny, który widzisz u góry, zawiera link do profilu na LinkedIn we sekcji z danymi osobowymi. Jeśli zależy Ci na rozwoju kariery, Ty również powinieneś założyć konto na LinkedIn.

 

Nie tylko w branży informatycznej liczy się obecność na tym portalu. Pracodawcy szukają tu talentów z różnych dziedzin. Jeśli dodasz link do profilu na LinkedIn w liście motywacyjnym, pokażesz, że znasz najnowsze standardy w szukaniu pracy i rekrutacji . 

 

Zobacz też: List motywacyjny — Wzór dla programisty (Przykładowy list motywacyjny do IT).

 

9. List motywacyjny — wzór dla sekretarki 

 

 

Ten wzór listu motywacyjnego pokazuje, jak istotny jest pierwszy akapit dokumentu. W tym miejscu musisz przykuć uwagę pracodawcy swoim największym osiągnięciem zawodowym. 

 

Napisz list motywacyjny w ten sposób, a już w pierwszym zdaniu przekonasz pracodawcę, że to właśnie Ciebie chce zatrudnić. Pamiętaj też, że warto odnieść się do potrzeb firmy, do której aplikujesz — a nie do potrzeb własnych.

 

Zobacz też: List motywacyjny — Wzór dla sekretarki + Przykłady.

 

10. List motywacyjny — wzór dla nauczyciela

 

 

Każdy list motywacyjny prezentuje tylko fragment całej Twojej historii zatrudnienia. Najważniejsze jest jednak to, byś nie powielał w nim informacji zawartych już w CV. 

 

List motywacyjny ma za zadanie uzupełniać treść Twojego curriculum vitae. Masz zatem możliwość w interesujący sposób rozwinąć suche fakty z CV i napisać o sobie coś więcej. 

 

Zobacz więcej: List motywacyjny — Wzór dla nauczyciela (Przykładowy list motywacyjny do szkoły)

 

11. List motywacyjny — przykłady dla 40+ innych zawodów

 

Jeśli nie znalazłeś jeszcze wzoru listu do pracy dla siebie, przejrzyj poniższą listę przykładów listów motywacyjnych dla najpopularniejszych zawodów. 

 

Listy motywacyjne - przykłady dla innych zawodów:

 

 

Każdy z przykładowych listów motywacyjnych, które prezentujemy powyżej, został napisany w naszym kreatorze listu motywacyjnego

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

12. Jak napisać wzorowy list motywacyjny? 

Na koniec pokażemy Ci małe podsumowanie i wzór na napisanie listu motywacyjnego:

  

 

 

Musisz napisać CV i list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory curriculum vitae do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Może Cię zainteresować także:

 

Masz jeszcze jakieś pytania? Wiesz już, jak napisać wzorowy list motywacyjny do pracy? Dodaj komentarz na forum poniżej, a my chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości.

Oceń mój artykuł: list motywacyjny wzor
Średnia: 3.52 (251 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Idealne CV - wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV (+ Przykłady)

Idealne CV - wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV (+ Przykłady)

Zobacz wzór i sprawdź, jak napisać idealne CV. W artykule znajdziesz 7 wskazówek, z których dowiesz się, jakie elementy powinno zawierać perfekcyjne CV, jak wyróżnić życiorys na tle innych kandydatów, jak stworzyć idealne CV po angielsku i jak skorzystać z kreatora online.