Moje konto
List motywacyjny na Erasmus - wzór jak napisać [+ wskazówki]

List motywacyjny na Erasmus - wzór jak napisać [+ wskazówki]

Zobacz wzór listu motywacyjnego na Erasmus. Poznaj sekret, który stoi za skutecznym dokumentem, dobrze uzasadniającym chęć wyjazdu na Erasmusa.

Masz dobrą średnią ocen, nieźle mówisz po angielsku i skończyłeś pierwszy rok studiów. Pora sprawdzić, czy wyjazd na Erasmusa jest tak świetny, jak o nim mówią. Ubiegasz się o zgodę na udział w programie?

 

Zanim zaczniesz się pakować, przygotuj niezbędne dokumenty. To nic trudnego, same formalności. Problem może stanowić ewentualnie list motywacyjny na Erasmus. Niewiele wiadomo o tym, jak powinien wyglądać.

 

W tym artykule wyjaśniamy:

  • jak napisać list motywacyjny na Erasmusa
  • jak wygląda przykładowy list motywacyjny na Erasmusa
  • w jaki sposób zacząć i zakończyć list motywacyjny na Erasmusa.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

1. Co napisać w liście motywacyjnym na projekt Erasmus?

 

List motywacyjny na Erasmusa to swojego rodzaju podanie i prośba skierowana do komisji podejmującej decyzje o tym, kto zakwalifikuje się do programu. Jest sporo osób, które chcą wyjechać (w 2018 na Erasmus wyjechało aż 57 523 polskich studentów), więc trzeba udowodnić, że to właśnie Ty wyniesiesz z wyjazdu studenckiego najwięcej.

 

Jasne — wszyscy kandydaci napiszą o tym, jak Erasmus pozwala poszerzać horyzonty i szkolić język, ale wiesz co? Warto o tym wspomnieć, bo przecież właśnie dla tych powodów program Erasmus został stworzony. 

 

Treść listu motywacyjnego na Erasmus zależy w dużej mierze od tego, jaki kierunek studiujesz. Jeśli jest to np. medycyna, będziesz chciał pokazać komisji, że zależy Ci na poznaniu warunków i sposobu pracy młodych lekarzy w innym kraju. Jeśli są to kierunki humanistyczne — na pewno masz przed sobą szansę poznania innych sposobów podejścia np. do analizy teksu.

 

Od Ciebie zależy, jaką wartość ma dla Ciebie ten wyjazd. W każdym razie — gdyby to nie było dla komisji istotne, gdyby liczyły się tylko wyniki naukowe studenta, nikt nie prosiłby o przysłanie listu motywacyjnego na Erasmus. 

 

Tak więc—

 

Masz dużą szansę na wyjazd. Musisz tylko dobrze umotywować chęć wzięcia udziału w programie. Właśnie o nich napisz w liście motywacyjnym.

 

Może chcesz zobaczyć wzór innego ważnego dla studenta dokumentu? Przeczytaj: Jak napisać podanie o staż lub praktyki studenckie?

 

2. Jak napisać list motywacyjny Erasmus?

 

Zacznij standardowo — dokładnie tak, jakbyś pisał list motywacyjny do pracy.  W lewym górnym rogu umieść swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz kierunek i rok studiów. 

 

W prawym rogu dokumentu zapisz dane adresata. W Twoim przypadku będzie to KomisjaKwalifikacyjna Programu Erasmus wydziału, na którym studiujesz. Sprawdź, gdzie na stronie uczelni możesz znaleźć informacje o wyjeździe na Erasmus. Poniżej masz kilka przykładów. 

 

List motywacyjny do programu Erasmus — struktura i treść

 

Zadbaj o to, by list motywacyjny na Erasmusa rozpoczynał się odpowiednim zwrotem grzecznościowym. Może użyć tych sformułowań: 

 

  • Droga Komisjo Programu Erasmus,
  • Szanowni Państwo,

 

Gdy formalności masz już za sobą, jedyne, z czym musisz się zmierzyć to odpowiednia argumentacja. Zanim jednak zaczniesz podawać powody, dla których ten wyjazd jest dla Ciebie ważny, musisz trochę o sobie opowiedzieć, np. tak:

 

Ubiegam się o program Erasmus w roku akademickim 2019-2020. Obecnie studiuję stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku rozpocząłem trzeci semestr nauki. 

 

Teraz pora zabawić się we własnego adwokata i w przekonująco uzasadnić chęć wyjazdu na Erasmusa. Tylko żeby to nie był przypadkiem adwokat diabła. Komisja nie chce słuchać o tym, jak bardzo potrzebujesz nowych przyjaciół i zmiany środowiska.

 

Musisz znaleźć argumenty, które stoją za tym, że program Erasmus w jakiś sposób wpłynie na Twój rozwój naukowy lub będzie korzystny na przyszłej kariery. Warto także opowiedzieć krótko o powodach, dla których wybierasz akurat konkretny kraj, miasto czy uniwersytet. 

 

Możesz też opisać swoje kompetencje. Myśl o tym tak, jak byś wypisywał umiejętności w CV.

 

Przejrzyj dokładnie ofertę dydaktyczną wybranej uczelni. Sprawdź, co oferuje ona studentom i co szczególnie interesuje właśnie Ciebie. Możesz wspomnieć o projektach, profesorach, sposobach nauczania i wielu innych aspektach życia naukowego, które wydają Ci się atrakcyjne. 

 

Jak zakończyć list motywacyjny na Erasmus? 

 

W zakończeniu listu motywacyjnego na wyjazd Erasmus trzeba tylko podsumować najważniejsze fragmenty z całej treści dokumentu i jeszcze raz wyrazić nadzieję na możliwość wyjazdu. Oczywiście istotny jest również odpowiedni zwrot grzecznościowy. Oto przykład.

 

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Z wyrazami szacunku,

[Imię i nazwisko]

 

 

 

Po studiach, gdy już zdobędziesz pracę, też planujesz podróżować? Jeśli tak, to musisz przeczytać ten artykuł: Jak zdobyć pracę w raju na ziemi? Pomysły i historie z życia wzięte.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. List motywacyjny Erasmus — wzór

 

Mamy dla Ciebie jeszcze przykład listu motywacyjnego na Erasmusa. Zwróć uwagę na to, jak rozkładają się w tym wzorze akapity. Ty również unikaj ciągłych bloków tekstu, bo takie treści są po prostu mniej czytelne. Zwłaszcza dla członka komisji, który przeczytał już dziś wiele takich dokumentów. 

 

Wzór listu motywacyjnego na Erasmusa

 

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Telefon

Stosunki międzynarodowe

Studia stacjonarne I stopnia

Drugi rok 

 

 

Komisja Kwalifikacyjna Programu Erasmus Instytutu Nauk Politycznych UWSzanowni Państwo,

 

ubiegam się o udział w programie Erasmus w roku akademickim 2019-2020. Obecnie studiuję stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku rozpocząłem trzeci semestr nauki. 

 

Byłbym bardzo wdzięczny za możliwość spędzenia semestru na University of Leeds, objętym programem Erasmus. Uczelnia oferuje kursy związane z historią myśli politycznej Wielkiej Brytanii (a zwłacza The Conservative Party Since 1945 oraz The Labour Party Since 1945), która leży w centrum mojego zainteresowania. Mam nadzieję, że czas spędzony na tej uczelni pomoże mi poprawić znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, skorzystać ze zbiorów bibliotek oraz poznać wzorce komunikowania się w krajach anglojęzycznych. Wszystko to jest moim zdaniem kluczowe w karierze politologa. 

 

Jestem aktywnym studentem, który bierze czynny udział w życiu uczelni. Należą do koła naukowego Ars Politica, brałem również udział w organizacji konferencji naukowej na moim wydziale. 

 

Głęboko wierzę, że umiem dobrze wykorzystać każdą szansę, którą dają mi studia na najbardziej uznanej polskich uczelni. Najbliższe 4 lata nauki traktuję jako przygotowanie do przyszłej kariery politologa i mam nadzieję wejść w życie zawodowe z doświadczeniem, zapałem i ciekawością świata. Udział w programie Erasmus pomoże mi osiągnąć takie nastawienie.

 

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Z wyrazami szacunku,

[Imię i nazwisko]

 

Na koniec — sprawdź dokładnie, czy wśród wymagań na wybrany wyjazd z programu Erasmus nie ma przypadkiem listu motywacyjnego po angielsku. Jeśli tak, możesz użyć naszego kreatora listu motywacyjnego, który pomoże Ci sprawnie przygotować dokument w obcym języku. 

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jak już wyjedziesz na zagraniczny wyjazd typu Erasmus, sprawdź na wszelki wypadek: Jak brzmi klauzula CV po angielsku i czy trzeba ją dodawać do CV?

 

Masz doświadczenie z ubieganiem się o wyjazd na Erasmus? Pisałeś list motywacyjny? Podziel się z nami swoją historią na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: list motywacyjny erasmus
Średnia: 4.5 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły