Moje konto
List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub stanowiska - wzór

List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub stanowiska - wzór

Zobacz wzór listu motywacyjnego bez ogłoszenia o pracę i dowiedz się, jak skutecznie napisać taki dokument (także bez konkretnego stanowiska).

Napisanie zwykłego listu motywacyjnego jest dosyć proste.

 

Wystarczy dopasować dokument do wymagań w ofercie pracy.

 

Problem pojawia się wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi rekrutacji i nie wiesz, jakie są jego wymagania. 

 

Lub gdy nie interesuje Cię konkretne stanowisko i chcesz stworzyć bardziej uniwersalny dokument.

 

Jak to zrobić?

 

W artykule znajdziesz:

 • wzór listu motywacyjnego bez ogłoszenia o pracę
 • porady, jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia lub konkretnego stanowiska, aby zainteresować pracodawcę
 • wskazówki jak najlepiej zacząć i zakończyć list motywacyjny bez ogłoszenia lub konkretnego stanowiska.

 

Chcesz od razu napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do wypełnienia, przykłady oraz wskazówki. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

1. List motywacyjny bez ogłoszenia — wzór

 

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. dyrektor firmy)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

od dawna marzyłem o tym, aby pracować w Państwa firmie na stanowisku przedstawiciela handlowego. Dlatego pomimo tego, że obecnie nie prowadzą Państwo procesu rekrutacyjnego, chciałbym zgłosić swoją kandydaturę.

 

Dlaczego uważam, że sprawdziłbym się na stanowisku przedstawiciela handlowego i warto dać mi szansę?

 

Od ponad 1,5 roku pracuję jako sprzedawca, więc zdobyłem już niezbędne doświadczenie i mogę pochwalić się konkretnymi sukcesami sprzedażowymi. Jestem pewien, że w Państwa firmie znacząco poprawiłbym obecne wyniki.

 

Mam wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne i potrafię podtrzymać bardzo dobre relacje z klientami. Wierzę, że ze mną na pokładzie, nie musieliby Państwo martwić się o przedłużenie współpracy z najważniejszymi klientami.

 

Jestem osobą otwartą i życzliwą, dlatego wierzę, że z łatwością odnajdę się w Państwa zespole. Uważam, że wartości Państwa firmy w 100% oddają moje podejście do zawodu oraz charakter.

 

Mam wielką nadzieję, że w najbliższej przyszłości dadzą mi Państwo szansę na osobiste spotkanie, abym mógł szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

[Twoje imię i nazwisko]

 

Jeśli nie wiesz jak napisać list motywacyjny, posłuż się powyższym wzorem. 

 

Dopiero zaczynasz karierę zawodową i musisz napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Zajrzyj do naszego poradnika: List motywacyjny bez doświadczenia - jak napisać? Wzór i przykłady.

 

2. Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub konkretnego stanowiska?

 

Przede wszystkim pamiętaj, że list motywacyjny bez ogłoszenia lub bez konkretnego stanowiska nie różni się znacząco od zwykłego listu motywacyjnego.

 

Wymaga jednak nieco więcej wysiłku, ponieważ nie możesz bazować na konkretnych wymaganiach pracodawcy, które zostały opisane w ofercie.

 

Jak zacząć list motywacyjny bez ogłoszenia?

 

Na górze Twojego listu motywacyjnego powinny się znaleźć:

 • Twoje dane osobowe oraz kontaktowe
 • dane osobowe adresata listu motywacyjnego oraz nazwa i adres firmy
 • zwrot grzecznościowy, np. Szanowny Panie lub Szanowni Państwo (jeśli nie wiesz, do kogo wysyłasz list)
 • krótki wstęp z wyjaśnieniem, dlaczego aplikujesz do danej firmy.

 

W przypadku listu motywacyjnego bez ogłoszenia lub bez stanowiska ten krótki wstęp może jednak stanowić problem.

 

Wystarczy jednak wyjaśnić w nim, dlaczego pomimo braku ogłoszenia, zdecydowałeś się aplikować do firmy.

 

Możesz napisać np. o tym, że od dawna marzyłeś o pracy w tej branży, imponuje Ci działalność firmy lub czujesz, że świetnie sprawdziłbyś się na danym stanowisku.

 

A o czym pisać w treści listu?

 

Nie trać czasu — skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do wypełnienia, przykłady oraz wskazówki. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Jak napisać skuteczny list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub bez konkretnego stanowiska?

 

 1. Dokładnie przeanalizuj oferty pracy innych firm.

 

Jeśli piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę, ale na konkretne stanowisko, w pierwszej kolejności przejrzyj oferty innych firm i sprawdź, jakie mają one wymagania wobec kandydatów. Dzięki temu będziesz wiedział, o jakich kwalifikacjach wspomnieć w pierwszej kolejności w swoim dokumencie. Dopasowanie listu motywacyjnego do wymagań pracodawcy jest absolutnie kluczowe.

 

 1. Dokładnie przeanalizuj oferty pracy Twojej wymarzonej firmy na inne stanowiska.

 

Jest to szczególnie ważne, jeśli piszesz list motywacyjny bez konkretnego stanowiska. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie ogólne wymagania wobec kandydatów ma pracodawca, z którym chcesz współpracować. Postaraj się pokazać, że idealnie pasujesz do wartości, którymi kieruje się firma.

 

 1. Zapoznaj się z działalnością firmy, w której chcesz pracować.

 

Dokładnie przeczytaj zakładkę „O nas” lub „O firmie”, zapoznaj się z informacjami o zespole i działalnością pracodawcy. Pozwoli Ci to poznać najważniejsze wartości oraz cele firmy. Postaraj się nawiązać do nich w swoim liście motywacyjnym.

 

 1. Pokaż pracodawcy, w jaki sposób mu pomożesz.

 

Skup się na tym, w jaki sposób Twoje doświadczenie, wiedza, umiejętności i kwalifikacje przełożą się na sukces firmy. Dobry list motywacyjny powinien pokazać pracodawcy, jak wiele straci, jeśli nie da Ci szansy.

 

 1. Nie kopiuj informacji z CV.

 

Jak podkreśla Forbes, w liście motywacyjnym nie powinno się przepisywać informacji z curriculum vitae. Postaraj się je rozbudować. Opisz konkretne przykłady sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje umiejętności i pokaż, dlaczego tak bardzo zależy Ci na pracy u tego pracodawcy.

 

 1. Zadbaj o wygląd dokumentu.

 

Oprócz treści bardzo ważny jest również wygląd listu motywacyjnego. Literówki, błędy ortograficzne i blok tekstu mogą od razu przekreślić Twoje szanse. Zadbaj o estetyczny szablon, czytelną czcionkę i odstępy pomiędzy poszczególnymi sekcjami. Taki profesjonalny list motywacyjny łatwo stworzysz w kreatorze online.

Wskazówka: Chcesz napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę po angielsku? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym znajdziesz niezbędne wskazówki: List motywacyjny po angielsku [Cover Letter]. Wzór, przykłady, zwroty.

 

Jak zakończyć list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub konkretnego stanowiska?

 

Na koniec listu motywacyjnego powinieneś wyrazić chęć osobistego spotkania, czyli po prostu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Nie zapomnij również o zwrocie grzecznościowym oraz podpisie (nie musi być odręczny, jeśli list motywacyjny wysyłasz pocztą elektroniczną).

 

Jeśli wiesz, jak napisać maila z CV i listem motywacyjnym, możesz spokojnie aplikować na wybraną ofertę pracy.

 

Na końcu możesz również dodać zgodę na przetwarzanie danych do listu motywacyjnego. Nie musisz tego robić, jeśli pamiętałeś o klauzuli CV.

 

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien być zwięzły i zmieścić się na 1 stronie A4. Jak stworzyć taki dokument? Zajrzyj do naszego poradnika: Krótki list motywacyjny (także po angielsku) — wzór jak napisać.

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Przeczytaj też: List motywacyjny gotowy do wysłania - wzór [Wypełnij i pobierz]

 

Piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub konkretnego stanowiska i masz dodatkowe pytania? Wpisz je w komentarzu pod artykułem, chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: list motywacyjny bez ogloszenia
Średnia: 3.83 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Zobacz 15 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki, który zainteresuje pracodawcę. Wykorzystaj wzór oraz przykłady i stwórz list, który pomoże Ci dostać się na staż. W artykule znajdziesz także wskazówki jak opisać doświadczenie, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie.

List motywacyjny do urzędu / na stanowisko referenta - wzór

List motywacyjny do urzędu / na stanowisko referenta - wzór

+10 porad jak napisać list motywacyjny do urzędu, który zainteresuje pracodawcę (także bez doświadczenia). W artykule znajdziesz wzory oraz przykłady dla urzędnika / referenta. Możesz też wykorzystać gotowe szablony i w 5 minut przygotować własny list motywacyjny w kreatorze online.