Krótki list motywacyjny (także po angielsku) - wzór jak napisać
Stwórz list motywacyjny terazDługi list motywacyjny wcale nie zwiększa Twoich szans na zdobycie pracyWielostronicowe dokumenty przeważnie lądują w szufladzie. Rekruterzy po prostu nie mają czasu ich czytać.Super! Napisanie krótkiego listu motywacyjnego jest znacznie łatwiejsze!
Podobnie myśli wielu kandydatów. Jednak tylko garstka potrafi stworzyć zwięzły dokument, który zainteresuje pracodawcę.
W tym artykule:
- przeczytasz, jak napisać krótki list motywacyjny, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną
- zobaczysz wzór i przykładową treść takiego zwięzłego listu
- sprawdzisz, o czym musisz pamiętać pisząc krótki list motywacyjny po angielsku
Krótki list motywacyjny możesz od razu napisać w naszym kreatorze. Wybierz szablon listu motywacyjnego i szybko wypełnij go z pomocą wskazówek od ekspertów kariery.
Zobacz też profesjonalny wzór listu motywacyjnego dla Twojego zawodu.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Krótki list motywacyjny - jak napisać, aby zainteresować pracodawcę?
Zdziwiłbyś się, gdybyś zobaczył, jakie listy motywacyjne otrzymują pracodawcy. Wiele z nich jest fatalnie sformatowana, nie zawiera podstawowych danych kontaktowych czy też po prostu zwrotów grzecznościowych.
Rekruterzy rzadko czytają takie dokumenty, ponieważ od razu widzą, że kandydatowi nie zależy na stanowisku. Dla Ciebie to… dobra informacja. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad i od razu zwrócisz uwagę pracodawcy na swój list motywacyjny (zarówno krótki jak i nieco dłuższy).
Jakie elementy muszą znaleźć się w krótkim liście motywacyjnym?
- Twoje dane kontaktowe i dane pracodawcy
- aktualna data i miejscowość
- zwrot grzecznościowy
- informacja, o jakie stanowisko się ubiegasz
- wyjaśnienie, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na stanowisko i jak pomożesz pracodawcy
- zapewnienie o gotowości do osobistego spotkania
- podpis (elektroniczny lub własnoręczny)
Oczywiście, nawet w krótkim liście motywacyjnym najważniejsza jest treść. Nie wystarczy go dobrze skonstruować. Dlatego musisz poznać sposoby na ciekawe opisanie swoich umiejętności, doświadczenia i zainteresowań. Tylko w ten sposób wyróżnisz się z tłumu!
Sposoby na krótki list motywacyjny, który zrobi wrażenie na pracodawcy:
Sposób 1.Podaj niezbędne dane kontaktowe. W krótkim liście motywacyjnym powinno znaleźć się Twoje imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego i biznesowy adres e-mail (składający się z imienia i nazwiska oraz w zaufanej domenie - np. imie.nazwisko@gmail.com). Możesz też podać swój adres korespondencyjny oraz link do uaktualnionego profilu na LinkedIn.
Sposób 2.Zaadresuj list do konkretnej osoby. Sprawdź, kto odpowiada za rekrutację. Jeśli w ofercie nie ma tej informacji, zajrzyj na stronę firmową lub LinkedIn. Możesz też skontaktować się z działem HR - w ten sposób dodatkowo pokażesz, że zależy Ci na stanowisku. W liście wpisz imię i nazwisko adresata, jego stanowisko i dane korespondencyjne firmy.
Sposób 3. Nie kopiuj informacji z CV. Jeśli w liście motywacyjnym wpiszesz te same informacje co w życiorysie, dla pracodawcy nie będzie miał on większej wartości. Postaraj się je rozbudować, poprzeć przykładami, opisać konkretne sytuacje ze swojej kariery zawodowej.
Sposób 4. Pokaż, jak możesz pomóc pracodawcy. Staraj się opisywać tylko konkretne umiejętności i doświadczenia, które będziesz mógł wykorzystać w pracy na nowym stanowisku. Możesz zaproponować np. 3 pomysły na usprawnienie lub rozwinięcie działalności firmy.
Sposób 5. Dopasuj list do oferty pracy. Jeszcze raz zajrzyj do ogłoszenia, które Cię interesuje. Sprawdź, które wymagania pracodawca umieścił w pierwszej kolejności. Odnieś się do nich w swoim liście motywacyjnym. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz identycznych dokumentów masowo.
Sposób 6. Wyraź chęć osobistego spotkania. Zapewnij pracodawcę, że jesteś gotowy spotkać się z nim osobiście i opowiedzieć więcej o swoich atutach.
Sposób 7. Zadbaj o to, aby Twój list był czytelny i przejrzysty. Pracodawcy i rekruterzy codziennie przeglądają setki dokumentów. Postaraj się, aby Twój krótki list motywacyjny nie męczył wzroku i łatwo było w nim odnaleźć najważniejsze informacje. Stosuj odstępy między wierszami, punktory, pogrubienia i wyraźne czcionki. Unikaj literówek, błędów stylistycznych i bloków tekstu.
Ile miejsca powinien zajmować zwięzły, krótki list motywacyjny? Maksymalnie 1 kartkę A4. Najlepiej zmieścić się na 3/4 strony. Pamiętaj, że pracodawcy rzadko mają czas, aby przeglądać kilkustronicowe dokumenty.
Oczywiście nie należy przesadzać. Bardzo krótki list motywacyjny z jednym akapitem tekstu raczej nie przypadnie rekruterowi do gustu.
Jeśli już teraz chcesz stworzyć list, gotowe wzory do wykorzystania znajdziesz w naszym kreatorze. Stwórz list motywacyjny w 5 minut (tutaj).
Zobacz inne wzory, stwórz krótki list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj
Krótki list motywacyjny - wzór i przykładowa treść
Już wiesz, z jakich elementów składa się krótki list motywacyjny o pracę. Poznałeś też sposoby na wyróżnienie się na tle innych kandydatów. Poniżej możesz zobaczyć treść przykładowego krótkiego listu motywacyjnego. Zauważ, że nasz przykład jest dopasowany do konkretnej oferty pracy. Jeśli zależy Ci na stanowisku, powinieneś w podobny sposób nawiązać do interesującego Cię ogłoszenia.
Przykładowa oferta pracy dla przedstawiciela handlowego:
Krótki list motywacyjny - wzór dopasowany do oferty:
Szanowny Panie,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko przedstawiciela handlowego w Państwa firmie.
Od ponad 5 lat pracuję w branży finansowej (ubezpieczenia i leasingi). W pracy lubię kontakt z drugim człowiekiem, dlatego obsługa klienta oraz utrzymywanie relacji biznesowych od zawsze były moją najsilniejszą stroną.
Dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku przedstawiciela handlowego?
1. Przede wszystkim mam na koncie wiele udanych negocjacji i podpisanych umów - zarówno z klientami, jak i partnerami biznesowymi. W moim portfolio są takie firmy jak Pekao SA, T-Mobile czy też PZU.
2. Jestem samodzielnym pracownikiem, który w pełni skupia się na swoich zadaniach. Podczas mojej kariery zawodowej wielokrotnie pracowałem w terenie i zdalnie, dzięki czemu nauczyłem się świetnie zarządzać swoim czasem.
3. Od 2 lat mieszkam i pracuję na obszarze, w którym prowadzą Państwo swoją działalność. Dlatego doskonale poznałem lokalny rynek - zarówno od strony relacji z klientem jak i miejscowymi firmami.
Za mój dodatkowy atut uważam pasję do motoryzacji. Dzięki niej będę mógł zarazić moim entuzjazmem zarówno klientów jak i współpracowników.
Liczę na to, że będą Państwo chcieli spotkać się ze mną osobiście, aby poznać więcej szczegółów z mojej kariery zawodowej.
Z poważaniem,
[imię i nazwisko]
Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się, jak przygotować interesujący list motywacyjny? Nie martw się, dowiesz się tego z artykułu: List motywacyjny bez doświadczenia - jak napisać? Wzór i przykłady.
3. O czym pamiętać, pisząc krótki list motywacyjny po angielsku?
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! To, że szukasz informacji o krótkim liście motywacyjnym po angielsku, od razu daje Ci przewagę nad innymi kandydatami. Dlaczego?
Wielu z Twoich konkurentów nie wie, że zagraniczni pracodawcy preferują zwięzłe listy motywacyjne (w tłumaczeniu Cover Letter). Przygotowując wielostronicowe dokumenty, inni kandydaci tracą więc szansę na posadę. Aby zyskać jeszcze większą przewagę, musisz wiedzieć, jak konstruuje się taki krótki list motywacyjny po angielsku. O czym powinieneś pamiętać?
Krótki list motywacyjny po angielsku - najważniejsze zasady pisania:
- Swoje dane umieść w lewym górnym rogu dokumentu. Pod nimi powinna znaleźć się data, a następnie dane adresata.
- Dobierz odpowiednią formę zwrotu grzecznościowego. Jeśli piszesz do mężczyzny i znasz jego nazwisko użyj Dear Mr Smith. W przypadku kobiety zastosuj Dear Ms Smith. Obecnie Dear John i Dear Jane też są mile widziane, zwł. w Stanach Zjednoczonych. Jeśli wiesz, że piszesz do mężczyzny, ale nie znasz jego nazwiska - Dear Sir (w przypadku kobiety Dear Madam). Jeśli nie znasz adresata, napisz Dear Hiring Manager albo Dear Hiring Team.
- We wstępie wyjaśnij, dlaczego piszesz list, jak trafiłeś na ofertę pracy i dlaczego interesuje Cię konkretne stanowisko.
- W rozwinięciu, tak jak w polskiej wersji, podaj argumenty, dlaczego warto Cię zatrudnić. Opisz swoje umiejętności i doświadczenie, dopasowując list do oferty pracy.
- W zakończeniu wyraź chęć spotkania i jeszcze raz podkreśl, dlaczego interesuje Cię dane stanowisko.
- Zwrot grzecznościowy na zakończenie listu. Jeśli znasz nazwisko adresata, użyj zwrotu Yours sincerely. Jeśli piszesz list do firmy i nie znasz nazwiska adresata, użyj Yours faithfully.
- Podpisz się imieniem i nazwiskiem. Może być to elektroniczny podpis, jeśli swój list motywacyjny wysyłasz mailem.
Teraz masz już list motywacyjny gotowy do wysłania. Pamiętaj, że przygotowując krótki list motywacyjny po angielsku w naszym kreatorze, możesz zmienić język szablonu. Dzięki temu nie będziesz musiał tłumaczyć nazw sekcji i kategorii!
Nie zapomnij również o formułce na końcudokumentu: Klauzula do listu motywacyjnego
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Mogą Cię zainteresować także poradniki:
Wciąż zastanawiasz się, jak skrócić swój list motywacyjny? Opisz swoje wątpliwości w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.