Moje konto
Cover Letter - co to jest? Jak napisać? (Przykłady zwrotów)

Cover Letter - co to jest? Jak napisać? (Przykłady zwrotów)

Tutaj znajdziesz przykład cover letter, zasady którymi musisz się kierować, przydatne zwroty i kreator cover letter z przetłumaczonymi szablonami.

Cover letter  to angielska nazwa listu motywacyjnego. Dokumenty te różnią się nie tylko językiem, w którym je piszesz, ale również niektórymi elementami. Przykładowo, cover letter nie powinien zawierać zdjęcia kandydata. Z kolei w przeciwieństwie do polskich listów, bardzo często dodaje się do niego postscriptum.

 

O jakich jeszcze różnicach powinieneś wiedzieć i jaką strukturę powinien mieć cover letter?

 

W tym artykule znajdziesz:

 • przykład cover letter, który pomoże Ci napisać perfekcyjny dokument
 • zasady, którymi musisz się kierować pisząc cover letter
 • przydatne zwroty do cover letter
 • kreator online z przetłumaczonymi szablonami, w którym przygotujesz profesjonalny cover letter.

 

Chcesz napisać cover letter? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list teraz

 

1. Cover letter — wzór

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Dear Ms. Smith / Dear Mr. Smith / Dear Hiring Manager / To Whom It May Concern,

 

As a lifelong enthusiast of football, I was thrilled to see your posting for the position of Social Media Manager in your company. I believe I can help you grow your business, because I have extensive experience in increasing sales through Facebook, Instagram and TikTok.

 

In my current company I manage social profiles, run AdWords campaigns, and prepare content of press releases. I was able to increase Facebook product sales by 15%.

 

Other professional successes include:

 • built a 50,000 followers database on TikTok
 • effective management of an AdWords advertising campaign with a budget of $50,000 (sales increased by 10%)

 

I am passionate about football, so working in a company selling football equipment would be a pleasure for me. I believe that I can spread this enthusiasm to colleagues and clients.

 

Can we schedule a meeting to discuss my experience, qualifications, and ways I can help your company grow?

 

Kind regards,

[Twoje imię i nazwisko]

 

P.S. I would also like to introduce to you my idea on how to create and develop your channel on TikTok.

 

Zajrzyj również do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny po angielsku

 

Chcesz zobaczyć więcej wzorów listów motywacyjnych? Przejdź do: List motywacyjny - wzór i 50+ przykładowych listów do pracy

 

2. Jak napisać cover letter, aby zainteresować pracodawcę?

 

Eksperci podkreślają, że Twój cover letter musi być przede wszystkim dopasowany do konkretnej oferty pracy i stanowiska. Pokaż w nim więc, że spełniasz wszystkie wymagania pracodawcy. 

 

Pamiętaj, że rekruterzy najczęściej odrzucają dokumenty, po których widać, że zostały przygotowane masowo na wiele stanowisk i do wielu firm.

 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

 

Cover letter — jak zacząć?

 

Na samej górze cover letter powinny znaleźć się data i miejsce sporządzenia dokumentu oraz Twoje dane. Musisz wpisać swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Nazwa obecnego stanowiska czy też link do profilu LinkedIn są opcjonalne.

 

Jak podpowiadają doradcy z Uniwersytetu Yale, zawsze staraj się zaadresować cover letter do konkretnej osoby, np. HR managera. Podaj jego imię i nazwisko, stanowisko oraz dane firmy, do której aplikujesz.

 

Następnie użyj zwrotu grzecznościowego, dopasowanego do adresata. Oto przykładowe zwroty grzecznościowe do rozpoczęcia cover letter:

 • Dear Ms. Jones (kiedy zwracasz się do kobiety)
 • Dear Mr. Jones (kiedy zwracasz się do mężczyzny)
 • Dear Hiring Manager (kiedy znasz tylko stanowisko adresata)
 • To Whom It May Concern (kiedy nie jesteś w stanie ustalić danych adresata)

Wskazówka: Pamiętaj, że w cover letter, który chcesz wysłać do zagranicznego pracodawcy, nie powinieneś dodawać swojego zdjęcia. Zachodnie firmy chronią się w ten sposób przed zarzutami o dyskryminację.

Treść cover letter — o czym pisać?

 

W pierwszym akapicie cover letter powinieneś wyjaśnić, dlaczego zainteresowała Cię konkretna oferta pracy i zainteresować pracodawcę istotnymi z jego punktu widzenia umiejętnościami, doświadczeniem czy też osiągnięciami.

 

W dalszej części cover letter szerzej opisz swoje doświadczenie, kompetencje oraz osiągnięcia. Pokaż pracodawcy, w jaki sposób Twoje kwalifikacje przełożą się na codzienne obowiązki i w jaki sposób możesz usprawnić działanie jego firmy.

 

Następnie dokładniej wyjaśnij pracodawcy, dlaczego wybrałeś właśnie tę ofertę pracy i dlaczego uważasz, że dane stanowisko jest stworzone dla Ciebie.

Wskazówka: Twój cover letter powinien być krótki. Co to znaczy? Powinieneś zmieścić się maksymalnie na 1 stronie A4! Pracodawcy nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów.

Jak zakończyć cover letter?

 

W ostatnim akapicie cover letter powinieneś wyrazić gotowość do osobistego spotkania (czyli rozmowy kwalifikacyjnej) i odpowiedzenia na pytania pracodawcy.

 

Cover letter zakończ odpowiednim zwrotem grzecznościowym i podpisem. Oto zwroty, które możesz wykorzystać:

 • Best regards,
 • Kind regards,
 • Sincerely,
 • Thank you for your consideration,

 

W cover letter warto dodać również postscriptum na samym dole dokumentu. Jest to sprytny sposób na to, aby pracodawca Cię zapamiętał i wszystkie dobre listy motywacyjne w USA taki dodatek mają. W postscriptum możesz np. wspomnieć o sposobie na rozwinięcie konkretnego procesu w firmie i wyrazić gotowość opowiedzenia o tym podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Chcesz napisać cover letter po polsku? Zajrzyj do poradnika: Jak napisać list motywacyjny

 

Stawiasz dopiero pierwsze kroki na rynku pracy? Sprawdź: List motywacyjny bez doświadczenia - wzór i porady

 

3. Jak wygodnie i szybko stworzyć profesjonalny cover letter?

 

Zdecydowanie najlepszym sposobem na przygotowanie cover letter jest skorzystanie z kreatora online.

 

Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się formatowaniem dokumentu, a Twój cover letter będzie estetyczny i spełni oczekiwania pracodawcy.

 

Co zyskasz, korzystając z kreatora listu motywacyjnego online?

 

 1. 18 szablonów cover letter (cover letter templates) w 400 wersjach kolorystycznych.

 

Kreator InterviewMe pozwoli Ci stworzyć unikalny cover letter, dopasowany do stanowiska, o które się ubiegasz i Twoich kwalifikacji. Możesz wybrać bardziej stonowany szablon lub popisać się kreatywnością.

 

 1. Szablon cover letter w języku angielskim.

 

Kreator przetłumaczy za Ciebie szablon cover letter. Nie musisz się więc martwić, jak powinny brzmieć po angielsku poszczególne nagłówki. To znacznie ułatwi Ci pisanie dokumentu i pozwoli uniknąć błędów w tłumaczeniu.

 

 1. Możliwość pobrania cover letter w PDF.

 

Gotowy cover letter możesz od razu pobrać w formacie PDF. Jest to najbardziej profesjonalna i najbezpieczniejsza wersja dokumentu. Dzięki temu masz pewność, że cover letter wyświetli się u pracodawcy poprawnie i nikt nie wprowadzi w nim żadnych zmian.

 

Oprócz tych korzyści, w kreatorze znajdziesz również praktyczne podpowiedzi, eksperckie porady i wskazówki, jak wypełnić poszczególne pola.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Sprawdź też: Kiedy niezbędna jest klauzula CV po angielsku?

 

Piszesz cover letter i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: cover letter
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły