List motywacyjny po niemiecku - napisz „Bewerbung” [Wzór]
Stwórz list motywacyjny terazW większości krajów list motywacyjny to tylko dodatek. Ale nie w Niemczech! Dla niemieckiego pracodawcy list motywacyjny jest równie ważny jak CV. Dlatego trzeba o ten dokument zadbać i dopracować go w najmniejszych szczegółach.
Niemcy mają bardzo specyficzną kulturę pracy i związany z nią zestaw oczekiwań dotyczących pisania dokumentów aplikacyjnych. To oznacza, że trzeba się do nich dostosować, by przejść pomyślnie rekrutację.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak napisać list motywacyjny po niemiecku
- co powinno się znaleźć w niemieckim liście motywacyjnym
- jakie zwroty stosować w liście motywacyjnym po niemiecku.
Przejrzyj nasze szablony listów motywacyjnych. Znajdziesz tam bardzo profesjonalne, eleganckie dokumenty, które świetnie sprawdzą się w rekrutacji do niemieckiej firmy.
Sprawdź wzory listów motywacyjnych dla różnych zawodów.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
A jak wyglądają prawdziwe dokumenty aplikacyjne kandydatów do pracy w Polsce? Żeby to sprawdzić, przeanalizowaliśmy 115 000 listów motywacyjnych i ponad milion CV napisanych w kreatorze InterviewMe. Oto najważniejsze wnioski.
Statystyki o listach motywacyjnych
- Listy motywacyjne najczęściej piszą praktykanci i stażyści oraz osoby pracujące dorywczo.
- Najpopularniejszym szablonem listu motywacyjnego w kreatorze InterviewMe jest Cascade.
- Najpopularniejsze umiejętności w CV Polaków to: praca zespołowa, komunikatywność, prawo jazdy, obsługa komputera oraz kreatywność i pomysłowość.
1. Zaplanuj strukturę listu motywacyjnego po niemiecku
Zanim niczym Trans-Europe Express rozpędzisz się z pisaniem listu motywacyjnego po niemiecku, zaplanuj strukturę swojego dokumentu. Trochę Cię w tym wyręczę. Poniżej zamieszczam małą ściągę, z której możesz korzystać.
Struktura listu motywacyjnego po niemiecku:
- Nagłówek z danymi kontaktowymi nadawcy
- Miejscowość i data
- Imię i nazwisko adresata listu
- Tytuł listu z nazwą stanowiska, o które się ubiegasz
- Zwrot grzecznościowy do nadawcy
- Rozwinięcie listu motywacyjnego
- Zwrot grzecznościowy na zakończenie listu motywacyjnego
- Załączniki (jeśli są wymagane)
I jeszcze jedno: list motywacyjny po niemiecku nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Bez względu na to, jak dużo masz do zakomunikowania przyszłemu pracodawcy, postaraj się skrócić swój dokument do 3-4 akapitów.
Jak to zrobić, by list motywacyjny nie był zbyt rozwlekły? Przeczytaj: Krótki list motywacyjny — jak go napisać?
2. Umieść dane osobowe na górze listu motywacyjnego po niemiecku
Listo motywacyjny po niemiecku, podobnie jak każdy wzór listu motywacyjnego, który zobaczysz w Internecie, rozpoczyna się od pewnych formalnych kwestii. Są to dane autora dokumentu i adresata, którym w tym przypadku jest rekruter lub bezpośrednio pracodawca.
Teraz—
Jak odpowiednio zapisać wszystko, by niemiecki pracodawca miał wrażenie, że znasz obowiązujące standardy? Oto eins, zwei, drei… 3 kroki:
- W prawym górnym rogu listu wpisz swoje imię i nazwisko, adres, e-mail i numer telefonu. Poniżej po lewej stronie dodaj dane pracodawcy (nazwę firmy, dział, imię i nazwisko oraz adres firmy).
- Po prawej stronie umieść datę w formacie DD.MM.RRRR.
- Poniżej umieść nagłówek: Bewerbung als [Twoje stanowisko].
Jeśli chodzi o nagłówek w liście motywacyjnym po niemiecku, to będzie on wyglądał np. tak:
- Bewerbung als Manager (Aplikacja na stanowisko menadżera)
- Bewerbung als Lehrer (Aplikacja na stanowisko nauczyciela)
- Bewerbung als Verkäufer (Aplikacja na stanowisko sprzedawcy)
Wiele listów motywacyjnych po niemiecku zawiera nagłówek rozbudowany o konkretne informacje z oferty pracy, np.:
- Bewerbung als Lehrer mit den Fächren Matematik und English (Aplikacja na stanowisko nauczyciela przedmiotów: matematyka i język angielski)
Pamiętaj, że im precyzyjniej określisz stanowisko, o które się ubiegasz, tym lepiej wypadniesz w oczach rekrutera. Będzie widział, że nie wysłałeś wszędzie tego samego zgłoszenia, ale dopasowałeś dokument do oferty pracy.
Jeśli wysyłasz swój list motywacyjny po niemiecku, by zakwalifikować się do programu Erasmus, przeczytaj ten artykuł: List motywacyjny na Erasmus — wzór jak napisać [+ wskazówki].
3. Niemiecki list motywacyjny rozpocznij od zwrotu grzecznościowego
Zanim zaczniemy, muszę Ci koniecznie jeszcze raz przypomnieć o tym, że niemiecki list motywacyjny jest bardzo istotny dla niemieckiego pracodawcy. Właściwie na równi z CV. Badania pokazują, że aż 39% rekruterów zignorowałoby aplikację do pracy bez listu motywacyjnego.
To jest naprawdę über ważne, by odpowiednio przygotować swoją aplikację — zarówno CV po niemiecku, jak i list motywacyjny w tym języku. Istotne są małe szczegóły, które spowodują, że zaskoczysz rekrutera swoim dobrym przygotowaniem. Co w takim razie robić dalej?
Zacznij przyjętą formułą grzecznościową:
- Sehr geehrte Frau [Name] — Szanowna Pani
- Sehr geehrter Herr [Name] — Szanowny Panie
Jeśli nie znasz imienia i nazwiska osoby, która będzie czytać Twój list, napisz:
- Sehr geehrte Damen und Herren — Szanowni Państwo
W pierwszym akapicie możesz nawiązać do swojego wcześniejszego kontaktu z rekruterem — na przykład pierwszej rozmowy o pracę przez telefon lub rekomendacji. Jeśli nie miałeś wcześniej takich kontaktów, odnieś się po prostu do ogłoszenia o pracę.
Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie? Wciąż możesz stworzyć ciekawy i profesjonalny list motywacyjny. Przeczytaj: Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?
4. Zaplanuj dobrze każdy akapit listu motywacyjnego po niemiecku
Aby Twój list był skuteczny i zachęcił niemieckiego pracodawcę do czytania, podziel dokument na trzy akapity. W taki sposób treść będzie dużo czytelniejsza.
W akapicie pierwszym napisz, dlaczego starasz się o pracę właśnie w tej firmie. Możesz np. wspomnieć o renomie firmy albo o tym, że słyszałeś o niej dobre opinie.
W kolejnej części (akapit drugi) skup się na opisaniu, dlaczego starasz się o pracę na tym konkretnym stanowisku i dlaczego Ci na nim zależy.
Ostatnia część (akapit trzeci) jest najważniejsza. W tym miejscu postaraj się przekonać pracodawcę, żeby zatrudnił właśnie Ciebie. Jak to zrobić? Odpowiedz na pytania potencjalnego pracodawcy:
- Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko? (Warum bist du ein geeigneter Kandidat für diesen Posten?)
Ich habe 12 Jahre Erfahrung in der Planung internationaler Veranstaltungen. — Mam 12 lat doświadczenia w planowaniu wydarzeń międzynarodowych. - Co wyróżnia Cię wśród konkurencji? (Wodurch zeichnest du dich inmitten deiner Konkurrenten aus?)
Ich habe viele Jahre im Ausland gearbeitet. Ich bin imstande, in einem multikulturellen Team zu arbeiten. — Przez wiele lat pracowałem za granicą. Jestem w stanie pracować w wielokulturowym zespole. - Podaj 2-3 argumenty, które potwierdzą Twoje umiejętności i/lub doświadczenie. (Gib 2-3 Argumente an, die von deinen Fähigkeiten und/oder Erfahrungen zeugen.)
Ich habe ein Team von 20 Event-Planern gemanaged. — Zarządzałem zespołem 20 event menedżerów.
Ich habe Veranstaltungen in der Allianz Arena in Łódź organisiert, an denen 10-15 Tausend Leute teilgenommen haben. — Organizowałem wydarzenia w Atlas Arena w Łodzi, w których wzięło udział 10-15 tysięcy osób.
Potrzebujesz więcej porad, jakich argumentów użyć w liście motywacyjnym, aby dostać zaproszenie na rozmowę? Przeczytaj ten artykuł: Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę? Wzór, przykłady i 8 rad.
Wiesz, że w naszym kreatorze listu motywacyjnego możesz stworzyć dokument w wielu językach, również po niemiecku? Zobacz sam!
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
5. Zakończ list motywacyjny po niemiecku w uprzejmy sposób
Poprawnie zakończyć list motywacyjny to sztuka. Zanim się podpiszesz, nawiąż krótko do możliwości spotkania z rekruterem na rozmowie o pracę. Pokaż, że Twój list motywacyjny po niemiecku to nie tylko formalność, ale próba nawiązania dialogu z osobą odpowiedzialną za zatrudnienie.
Jest jeszcze coś—
W niemieckim ogłoszeniu o pracę możesz być poproszony o podanie oczekiwań finansowych. Wpisz je w zakończeniu listu motywacyjnego.
Zobacz przykład:
- Meine Gehaltsvorstellungen liegen im Bereich von 25.000€ p.a. — Moje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia wynoszą 25 000 euro rocznie.
Wspomnij również o tym, że masz nadzieję na możliwość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Ich freue mich auf eine persönliche Einladung zu einem Gespräch. — Cieszę się na osobiste spotkanie z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Poinformuj pracodawcę o tym, kiedy możesz zacząć pracę, np.:
- Ein optimaler Eintrittstermin wäre für mich der 01.08.2020. — Optymalna data rozpoczęcia pracy to dla mnie to 01.08.2020.
List motywacyjny po niemiecku zakończ zwrotem grzecznościowym:
- Mit freundlichen Grüßen,
[imię i nazwisko]
Nie zapomnij również o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Jej treść znajdziesz tutaj: List motywacyjny — wzór klauzuli. Nie musisz jej dodawać, jeśli pamiętałeś o klauzuli CV.
List motywacyjny po niemiecku — dodatkowe dokumenty
Niemiecki pracodawca może wymagać, byś dostarczył mu również następujące dokumenty:
- kopie świadectwa maturalnego i dyplom uniwersytecki
- dowody ukończonych kursów
- referencje od poprzednich pracodawców.
Tak przygotowany zestaw nazywa się Vollständige Bewerbung, czyli pełna aplikacja.
Teraz jesteś już przygotowany, by wysłać niemiecki list motywacyjny. Pamiętaj, żeby gotowy list motywacyjny zapisać w formacie PDF (również CV w PDF to najlepsze rozwiązanie). Będziesz miał pewność, że po drodze nie zepsuje się tak mozolnie tworzony porządek dokumentu.
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zainteresuje Cię także:
- Podanie o pracę
- Jak napisać maila z CV i listem motywacyjnym
- List motywacyjny do urzędu
- Podanie o praktyki
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Najczęściej zadawane pytania
Jak napisać list motywacyjny do pracy w Niemczech?
Jeśli wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny, poradzisz sobie z pisaniem tego dokumentu po niemiecku. Należy pamiętać o odpowiednim zwrocie grzecznościowym i prawidłowym zaadresowaniu listu. Ten dokument nie może być dłuższy niż jedna strona.
Jak zakończyć list motywacyjny w języku niemieckim?
Zakończenie listu motywacyjnego — zarówno po polsku, jak i po niemiecku — powinno zawierać zwrot grzecznościowy. Najlepiej użyć wyrażenia „Z wyrazami szacunku”, którego niedosłowny niemiecki odpowiednik brzmi Mit freundlichen Grüßen.
Jak nazywa się list motywacyjny po niemiecku?
List motywacyjny po niemiecku to Bewerbung. Jeśli szukasz w internecie dokumentu, który pokaże Ci, jak wygląda wzór ogólny listu motywacyjnego w języku niemieckim, to powinieneś wpisać w wyszukiwarkę właśnie słowo Bewerbung.
Jakie są typowe zwroty w liście motywacyjnym po niemiecku?
Typowe zwroty w liście motywacyjnym po niemiecku to np.: Sehr geehrte Frau,
Sehr geehrter Herr, Sehr geehrte Damen und Herren, Ich arbeite seit X Jahren für…in Deutschland sind. Bez względu na to, czy piszesz list motywacyjny przedszkolanki, czy list motywacyjny sprzedawcy (w języku niemieckim), wymienione zwroty są obowiązkowe.
Gdzie znajdę gotowy list motywacyjny po niemiecku?
Chcąc stworzyć dobry list motywacyjny, powinieneś wykorzystać profesjonalny wzór takiego dokumentu. Niemiecki odpowiednik listu motywacyjnego znajdziesz np. w tym artykule. Musisz wykorzystać zarówno przedstawione tu przykłady oraz wyrażenia, jak i swoją własną znajomość języka Goethego.
Masz jeszcze jakieś pytania na temat pisania listu motywacyjnego po niemiecku? A może sam tworzyłeś taki dokument i chcesz podzielić się z nami swoim doświadczeniem? Daj znać w komentarzu poniżej artykułu.