Moje konto
Podanie o praktyki zawodowe i studenckie [Wzór do pobrania za darmo]

Podanie o praktyki zawodowe i studenckie [Wzór do pobrania za darmo]

Zobacz, jak wygląda podanie o praktyki. Pobierz wzór podania o praktyki studenckie, zawodowe i praktyki w szpitalu. Dowiedz się, jak wypełnić dokument.

To już najwyższa pora, by odbyć praktyki.

 

Szczególnie, jeśli chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie po studiach lub po prostu marzysz o tym, by poznać od środka firmę, którą bardzo cenisz.

 

Wiadomo, że nie zawsze udaje się dostać pracę w wymarzonym miejscu, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia. 

 

Na szczęście w czasie praktyk możesz się wykazać, a nawet dostać propozycję zatrudnienia. 

 

Potrzebujesz tylko jednego—

 

Podania o praktyki. Dobrze napisanego, atrakcyjnego dokumentu, który sprawi, że świat zawodowy stanie przed Tobą otworem. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda podanie o praktyki 
  • co zawrzeć w podaniu o praktyki w szpitalu
  • czym charakteryzuje się podanie o praktyki studenckie.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Jak napisać podanie o praktyki?

 

No dobrze, wszyscy wiemy, że bezpłatne praktyki to temat kontrowersyjny. Aż 43% z nas uważa, że to jawne wykorzystywanie finansowe pracowników. 

 

Ale—

 

Po pierwsze nie wszystkie praktyki są bezpłatne, a po drugie, często nie ma lepszego sposobu, by zdobyć pierwsze solidne doświadczenie zawodowe. 

 

Spróbuj, może Ci się uda i koniec końców będziesz bardzo zadowolony. 

 

Zacznij oczywiście od podania o praktyki. 

 

Jak je napisać?

 

Poniżej znajdziesz kilka darmowych wzorów podania o praktyki do pobrania i wypełnienia.

 

Najpierw jednak kilka wskazówek:

 

Do kogo skierować podanie o praktyki? 

 

Jeśli nie wiesz, kto jest odbiorcą podania o praktyki, przejrzyj dokładnie profil LinkedIn firmy, do której będziesz składał takie podanie. Tam znajdziesz rekrutera lub bezpośrednio szefa działu, w którym chcesz praktykować. 

 

Może oczywiście zdarzyć się tak, że piszesz swoje podanie w odpowiedzi na konkretne ogłoszenia o naborze praktykantów. Wtedy na pewno będą tam zamieszczone dane odbiorcy. 

 

Pamiętaj, że zawsze musisz wskazać adresata swojego podania. Wymień jego imię i nazwisko, a także stanowisko, jakie zajmuje. 

 

Trzeba również dodać nazwę firmy oraz jej adres, żeby nie było żadnych wątpliwości, że to właśnie do tej firmy próbujesz się dostać na praktyki. 

Wskazówka: Nie zapomnij o stosowaniu form grzecznościowych na początku treści podania. Najlepiej użyć zwrotu Szanowna Pani/Szanowny Panie

Jakie informacje zawrzeć w podaniu o praktyki?

 

Podanie o praktyki ma wiele wspólnego z listem motywacyjnym. Tak samo musisz udowodnić, że jesteś kimś, kto ma odpowiednią motywację i podstawy, by ubiegać się o pracę w konkretnej firmie. 

 

Będzie Ci o tyle trudniej, że nie masz doświadczenia, ale właśnie takie osoby pracodawcy chcą zatrudniać jako praktykantów. 

 

Od czego zacząć pisanie podania o praktyki?

 

Zacznij od uprzejmej prośby o przyjęcie na praktyki i napisz, jaką masz motywację. Wspomnij krótko o tym, w czym się specjalizujesz, jaką masz wiedzę i czy wcześniej odbywałeś jakieś praktyki. 

 

Podanie zakończ grzecznie i uprzejmie (najlepiej używając zwrotu Z poważaniem umieszczonego tuż nad Twoim podpisem). Możesz również wyrazić nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Twojej prośby o przyjęcie na praktyki. 

Wskazówka: Podanie o praktyki czasem wcale nie jest wymagane. W wielu wypadkach wystarczy po prostu napisać CV. Jeśli jeszcze się uczysz, dołącz do swojego podania CV studenta, które szczegółowo przedstawi Twoje kompetencje. Taki dokument pozwoli też rekruterowi bliżej przyjrzeć się Twojemu wykształceniu i specjalizacji.

 

Jak wygląda podanie o praktyki studenckie? 

 

Trochę inaczej wygląda podanie o praktyki studenckie. To dlatego, że odbycie praktyk jest często konieczne, by zaliczyć przedmiot lub kolejny rok studiów. 

 

Wzór podania o praktyki studenckie poza prośbą o przyjęcie na praktyki i Twoim uzasadnieniem musi też zawierać miejsce na opinię opiekuna praktyk, która zostanie wydana już po zakończonych praktykach. 

 

W miejscu, gdzie zwykle umieszcza się dane kontaktowe, warto również dodać rok studiów i numer indeksu. 

 

Pierwsze doświadczenie zawodowe masz już za sobą i szukasz pracy? Zobacz ten artykuł: Podanie o pracę: wzór DOC, jak napisać [+ bez doświadczenia].

 

Chcesz napisać swój pierwszy list motywacyjny? Próbujesz stworzyć atrakcyjne podanie o praktyki studenckie z prawidłowym uzasadnieniem? Przeczytaj: List motywacyjny na staż — jak napisać, by wyróżnić się spośród innych?

 

2

Podanie o praktyki zawodowe — wzór z przykładem uzasadnienia


podanie o praktyki zawodowe

 

Wzór podania o praktyki zawodowe do pobrania i wypełniania:

 

…….……………………..

(miejscowość i data)

………………..…………….…………….

(dane praktykanta) 

..…...………………………………….…..

(dane pracodawcy)PODANIE O PRZYJĘCIE NA PRAKTYKIZwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktykę zawodową w firmie [nazwa firmy].

 

Mimo braku doświadczenia wiem, że sprawdzę się u Państwa jako pracownik działu marketingu. Mam kierunkowe wykształcenie i szeroką wiedzę teoretyczną, którą chciałbym wykorzystać w praktyce. 

 

Gwarantuję pełne zaangażowanie oraz dążenie do rozwoju zarówno własnego, jak i firmy. W załączniku przesyłam Curriculum Vitae. Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie podania.Z wyrazami szacunku,

………………………………

(podpis praktykanta)
Załączniki:

  1. Curriculum Vitae

 

Pobierz podanie o praktyki zawodowe w formacie PDF za darmo. 

 

O tym, jak znaleźć praktyki, dowiesz się z tego artykułu: Praktyki studenckie — jak i gdzie ich szukać? 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Podanie o przyjęcie na praktyki studenckie — wzór zawierający opinię opiekuna praktyk


podanie o praktyki studenckie

Wzór podania o praktyki studenckie do pobrania i wypełnienia

 

‘…….……………………..

(miejscowość i data)

………………..…………….…………….

(imię i nazwisko praktykanta) 

 

…….……………………..

(Wydział/Kierunek) 

 

…….……………………..

(Rok studiów/Numer albumu)
…………………………………

(Dane pracodawcy)
PODANIE O ODBYCIE PRAKTYK STUDENCKICHProszę o odbycie praktyk zawodowych w ………………………………………...………………....……………………………………………………………………… Prośbę swoją motywuję ......................……………………………………………...…………..………………………………………………………..................................………...................................................................................................................……………………………………………………………………………………...........
………………………………

data i podpis studenta Opinia opiekuna praktyk ……………………......…………………………………….……………………………….................................................…………………........

 

Pobierz podanie o praktyki studenckie w formacie PDF i DOC za darmo. 

 

Praktyki są bardzo istotną częścią życiorysu zawodowego — nie zapomnij wspomnieć o nich w curriculum vitae. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: Jak wpisać praktyki do CV + jak napisać CV na praktyki. 

 

4

Podanie o praktyki studenckie w szpitalu

 

Studenci medycyny odbywają praktyki w szpitalu. 

 

Poprzedza je zawsze złożenie podania w wybranej placówce, oczywiście takiej, która jest otwarta na praktykantów i posiada oddział Twojej specjalizacji.

 

W takim dokumencie trzeba zawrzeć takie standardowe informacje, jak miejscowość, data, dane potencjalnego praktykanta oraz nazwę szpitala wraz z adresem.

 

Dalej trzeba poprosić o możliwość odbycia praktyk, podając nazwę swojego kierunku i uczelni. Oczywiście nie może zabraknąć także wskazania konkretnych terminów.

 

Co jeszcze?

 

Zanim złożysz podanie o praktyki w szpitalu, musisz postarać się o skierowanie wraz z programem praktyk, opracowane przez jednostkę kierującą. Taki dokument trzeba dołączyć do podania.

 

Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda przykładowe podanie o przyjęcie na praktyki studenckie w szpitalu, ale możesz być pewien, że szpital, do którego się zgłosisz, będzie miał własny formularz podania o praktyki. 

 

Wzór podania o praktyki studenckie w szpitalu

 

…….……………………..

(miejscowość i data)

………………..…………….…………….

(dane praktykanta) 
Do Dyrektora Szpitala [nazwa szpitala i miasto]

 

 

Podanie o wyrażenie zgody na odbycie praktyk studenckich w Szpitalu [nazwa szpitala i miasto] Zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwość odbycia praktyk studenckich w ……………………………………………......……………………………………… (nazwa oddziału) Szpitala …………………………….. (nazwa szpitala i miasto) w terminie od …………….................(proponowany termin odbywania praktyk). 

 

Jestem studentem/studentką……......……………………………(nazwa uczelni) ……………..............….roku na kierunku………....................………………… na wydziale………………………………......................................……………………
Z poważaniem,

…….……………………..

(podpis praktykanta)

 

Teraz wiesz już jak napisać podanie o przyjęcie na praktyki. Mam dla Ciebie jeszcze tylko jedną ważną wskazówkę. 

 

Gdy już Twoje podanie będzie gotowe, na samym dole strony, mniejszą czcionką dodaj aktualną klauzulę o ochronie danych osobowych. Wtedy upewnisz się, że niczego Twojemu dokumentowi nie brakuje i bez przeszkód będziesz brany pod uwagę w rekrutacji na praktyki. 

 

Może Cię także zainteresować:

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli masz doświadczenie z odbywaniem praktyk lub staraniem się o przyjęcie na praktyki, podziel się nim w komentarzu na forum pod artykułem.

Oceń mój artykuł: podanie o praktyki
Średnia: 4.86 (7 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Referencje dla pracownika / opinia o pracowniku i praktykancie - wzór

Referencje dla pracownika / opinia o pracowniku i praktykancie - wzór

Dowiedz się, jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika, zobacz wzór oraz przykład listu referencyjnego i sprawdź, czym różnią się one od opinii o pracowniku. W artykule znajdziesz także wskazówki jak napisać list polecający dla praktykanta i stażysty oraz rekomendacje po angielsku.