Moje konto
Referencje dla pracownika / opinia o pracowniku i praktykancie - wzór

Referencje dla pracownika / opinia o pracowniku i praktykancie - wzór

Twój były lub obecny pracownik, który odchodzi z firmy, właśnie poprosił Cię o napisanie referencji lub opinii.

 

Z jednej strony chcesz mu pomóc, z drugiej nie masz czasu na przygotowywanie tego typu dokumentów.

 

Chcesz napisać list referencyjny jak najszybciej, ale masz pustkę w głowie.

 

Na szczęście napisanie rekomendacji lub opinii jest proste i zajmie Ci dosłownie moment. Wystarczy, że zastosujesz porady z tego artykułu i wykorzystasz nasz wzór referencji dla pracownika.

 

W tym artykule:

 

 • dowiesz się, czym różnią się referencje od opinii o pracowniku
 • zobaczysz jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika
 • znajdziesz wzór listu referencyjnego i przykład takiej rekomendacji
 • sprawdzisz jak napisać opinię o praktykancie lub stażyście
 • dowiesz się, o czym pamiętać pisząc referencje po angielsku

 

Chcesz zbudować zespół złożony z najlepszych specjalistów? Stwórz profil pracodawcy (tutaj), który pomoże im łatwiej znaleźć Cię w sieci i aplikować bezpośrednio na stanowisko, które chcesz obsadzić.

 

Referencje pracodawcy

Stwórz profil pracodawcy i pokaż się najlepszym kandydatom (tutaj)

 

Jesteś pracownikiem, otrzymałeś referencje i szukasz informacji o tym, jak wykorzystać je w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: “Referencje w CV - co to? Jak wpisać referencje od pracodawcy w CV” (czytaj)

 

1

Referencje i opinia o pracowniku - czym się różnią?

 

Obecnie funkcjonuje kilka określeń dla dokumentu, w którym przełożony wystawia ocenę byłemu pracownikowi i poleca go kolejnemu pracodawcy.

 

Najczęściej mówi się o referencjach, rzadziej liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłem pracownikowi i poleca go innym firmom.

 

Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna. Jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć się o byłym pracowniku w superlatywach, zazwyczaj opinii po prostu się nie wystawia.

 

Opinia o pracowniku może być również poufna. Były podwładny nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.

 

Oprócz tych różnic, format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.

 

Pamiętaj, że przygotowanie listu referencyjnego lub opinii o pracowniku nie jest wymogiem wynikającym z kodeksu pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawiać.

 

Darmowy ebook: Potrzebujesz referencji na potrzeby nowej posady? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

 

2

Jak napisać referencje lub opinię o pracowniku?

 

Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:

 

 • miejscowość i data wystawienia
 • imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny
 • nagłówek (np. “Referencje” lub “Opinia”)
 • imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje
 • podstawowe informacje o pracowniku: nazwa firmy, w której pracował, jego stanowisko i okres współpracy
 • informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, główne zadania, zdobyte umiejętności)
 • opis największych osiągnięć i sukcesów (te informacje opisuje się w referencjach, nie są one niezbędne w opinii)
 • charakterystyka pracownika, ocena jego predyspozycji i opinia podsumowująca
 • powód odejścia z firmy (zwyczajowo wpisuje się go w przypadku, jeśli przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. Chęć rozwoju w innej branży)
 • zachęta do zatrudnienia pracownika (ten element wpisuje się tylko w liście referencyjnym)
 • zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument
 • dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (adres firmowy, telefon oraz e-mail)

 

Jeśli miałeś bardzo dobre relacje z pracownikiem i zależy Ci na tym, aby Twoje referencje mu pomogły, postaraj się je spersonalizować w jak największym stopniu.

 

Oczywiście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru listu referencyjnego, jednak warto opisać w nim umiejętności i cechy pracownika, które rzeczywiście bardzo ceniłeś, podać przykłady i sytuacje, w których Ci zaimponował.

 

Staraj się precyzyjnie opisać zakres obowiązków i powierzone pracownikowi zadania. Unikaj ogólnikowych określeń takich jak “dobrze wykonywał swoje obowiązki”. Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV - taki list polecający będzie miał bardzo małą wartość.

 

Pisząc referencje dla pracownika nie powinieneś przesadzać z superlatywami i zachować umiar w pochwałach. Rekomendacje powinny być obiektywne i wyważone. Przesadne wychwalanie pracownika sprawi, że list polecający nie będzie wiarygodny i może wzbudzić podejrzenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku pisania opinii o pracowniku, która ma umożliwiać rzetelną ocenę kandydata.

 

List referencyjny lub opinia o pracowniku powinna zmieścić się na jednej kartce A4. Dokument najlepiej przygotować na papierze firmowym w kilku egzemplarzach.

 

Wskazówka: Jeśli zupełnie nie masz czasu na przygotowanie rekomendacji lub opinii, zapytaj pracownika jakie doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia są dla niego najważniejsze i chce je wyróżnić. Oczywiście powinieneś zweryfikować te informacje, aby nie podpisywać się pod przekłamanym listem polecającym. Pamiętaj, że jakość referencji wpływa także na wizerunek i wiarygodność pracodawcy.

 

3

Referencje dla pracownika - wzór oraz przykład jak napisać opinię

 

Już wiesz, jakie elementy powinien zawierać list rekomendacyjny oraz opinia o pracowniku i jak napisać profesjonalną, wiarygodną rekomendację.

 

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci szybkie stworzenie dokumentu, przygotowaliśmy dla Ciebie wzór do wypełnienia oraz przykład opinii o pracowniku. Znajdziesz je poniżej.

 

Opinia o pracowniku / Referencje dla pracownika - wzór:

 

referencje wzór

 

Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj

 

Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór):

 

Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę.

 

Do jego głównych obowiązków należało planowanie i wdrażanie kampanii e-mail marketingowych, obsługa kanałów social media oraz zarządzanie treściami reklamowymi na naszym blogu.

 

Podczas pracy Pan Tomasz Kowalski opanował w stopniu zaawansowanym m.in. obsługę takich narzędzi jak Vero oraz MailChimp. Bardzo rozwinął również znajomość Photoshopa, w którym przygotowywał grafiki reklamowe m.in. na Facebooka oraz Instagrama.

 

Pan Tomasz Kowalski wyróżniał się przede wszystkim zaangażowaniem, umiejętnością szybkiego rozwiązywania problemów oraz nawiązywania przyjacielskich relacji z klientami i współpracownikami.

 

Za jego największe sukcesy uważam nawiązanie współpracy z takimi firmami jak T-Mobile oraz Allianz, a także poprawę konwersji naszego newslettera o 25%.

 

Jestem pewien, że Pan Tomasz Kowalski będzie cennym pracownikiem i doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, tak jak sprawdził się podczas pracy w naszej firmie.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4

Opinia o praktykancie lub stażyście - jak napisać?

 

Referencje i opinie wystawia się nie tylko byłym pracownikom, ale również praktykantom, stażystom i wolontariuszom.

 

Niekiedy przygotowują je swoim byłym studentom także promotorzy czy też opiekunowie kół naukowych.

 

Pisząc opinię o praktykancie, stażyście lub studencie możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Wystarczy że dopasujesz go do swojej funkcji i zadań, które realizował Twój podopieczny.

 

Opinia o praktykancie / stażyście - jak ją napisać?

 

 1. Przede wszystkim skup się na umiejętnościach, które opanował praktykant lub stażysta. Dla osoby bez doświadczenia zawodowego potwierdzenie zdobytych kompetencji będzie bardzo cenne.

 

 1. Opisz tzw. umiejętności miękkie, którymi wykazał się praktykant. Czy dobrze odnajdywał się w pracy w zespole? Jak radził sobie z konstruktywną krytyką? Tego typu informacje są bardzo istotne dla przyszłego pracodawcy.

 

 1. Napisz, czy praktykant jest otwarty na naukę, doskonalenie kompetencji i stosowanie nowych rozwiązań. Elastyczność i chęć rozwoju to bardzo ważne pozytywne cechy charakteru i osobowości z punktu widzenia pracodawcy.

 

 1. Wymień najważniejsze osiągnięcia stażysty. Pokaż w jaki sposób praktykant się wyróżnił i jakie zadania wykraczające poza podstawowe obowiązki zrealizował.

 

 1. Wyraź swoją opinię i wystaw ogólną ocenę praktykantowi. Podsumuj najsilniejsze atuty stażysty i wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzi się w pracy.

 

Zobacz też: Nagroda jubileuszowa w budżetówce — co mówi Kodeks pracy?

 

5

Referencje dla pracownika po angielsku - o czym pamiętać?

 

Poniżej znajdziesz porady, jak napisać referencje dla pracownika po angielsku. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie wymogi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem po angielsku: “How to Write a Reference Letter”.

 

Przygotowujesz list referencyjny dla pracownika po angielsku? Musisz pamiętać, że różni się on nieco od polskiej wersji referencji.

 

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować rekomendacje po angielsku.

 

W lewym górnym rogu listu polegającego powinieneś wpisać swoje dane kontaktowe oraz dane kontaktowe firmy, do której piszesz.

 

Jeśli piszesz referencje do konkretnej osoby, rozpocznij od imiennego powitania - np. Dear Dr. Smith lub Dear Mr. Jones. Jeśli tworzysz uniwersalny dokument i nie wiesz, kto będzie go czytał, napisz po prostu: To Whom It May Concern.

 

W pierwszym akapicie referencji po angielsku wyjaśnij skąd i jak długo znasz polecaną osobę oraz dlaczego to właśnie Ty możesz wystawić rekomendację.

 

Następnie, tak jak w polskiej wersji listu referencyjnego, powinieneś opisać umiejętności i kwalifikacje kandydata. Wyjaśnij dlaczego według Ciebie sprawdzi się on w nowym miejscu pracy. Pamiętaj o podaniu konkretnych przykładów.

 

W przedostatnim akapicie referencji powinno znaleźć się podsumowanie, w którym krótko wyjaśniasz dlaczego rekomendujesz właśnie tę osobę. Użyj takich sformułowań jak highly recommend czy też recommend without reservation.

 

W zakończeniu listu referencyjnego wyraź gotowość do bezpośredniego przekazania dodatkowych informacji. Tutaj wpisz swój numer telefonu oraz adres e-mail.

 

Jak podpisać referencje dla pracownika po angielsku? Zastosuj ten wzór:

 

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

Stanowisko, nazwa firmy

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać referencje dla pracownika? Dodaj swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: referencje dla pracownika opinia o pracowniku wzor
Średnia: 3.88 (77 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły