Moje konto
Referencje od pracodawcy - co to? Jak wpisać je w CV?

Referencje od pracodawcy - co to? Jak wpisać je w CV?

Referencje to jedna z metod weryfikacji i selekcji kandydatów do pracy. Jeśli poprzedni pracodawca wystawia Ci referencje, rekomenduje Cię tym samym jako pracownika i potwierdza, że masz kwalifikacje opisane w CV. Opinia o kandydacie ma znaczenie w procesie rekrutacji.

 

Czy referencje w CV pomagają otrzymać pracę?

 

Kiedy pomagam Wam opracowywać dokumenty, często pytacie mnie o referencje w CV. Czy warto je dodawać? Jeśli tak, to od kogo? A może tylko wypunktować? Pokażę Ci, co zrobić z referencjami, jak i od kogo je zdobywać oraz jak napisać dobre CV, które przyciągnie uwagę rekrutera i zapewni Ci zaproszenie na rozmową kwalifikacyjną.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak napisać referencje dla pracownika, lub po prostu szukasz ich wzoru do pobrania, przejdź do naszego artykułu: "Referencje dla pracownika / opinia o pracowniku: wzór, 5 rad jak napisać" (czytaj)

 

 Jeśli korzysztasz z naszego kreatora CV i chcesz zmieścić referencje, użyj opcji "Dodaj nową sekcję". Oprócz danych kontatkowych możesz wpisać opinię danej osoby na Twój temat. Wszystko automatycznie sformatuje się na wybranym przez Ciebie szablonie. Stwórz CV w 5 minut (tutaj).

 

referencje do CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Czy warto zdobywać referencje?

 

Prędzej, czy później na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o kontakty do osób mogących wystawić Ci opinie. Czy referencje w formie pisemnej są tak samo ważne, jak kiedyś? W moim odczuciu coraz mniej… Najczęściej piszą je sami kandydaci i dają do podpisania swoim przełożonym. Teraz o wiele większą rolę odgrywają kontakty dla rekruterów, które Ci sami będą mogli zweryfikować.

 

Jak napisać dobre CV? Podaj kontakt to osób, z którymi współpracowałeś i które będą chciały Ci pomóc, kiedy zadzwoni do nich rekruter!

 

2. Czyje referencje w CV są najważniejsze?

 

Dodanie sekcji referencje sprawi, że Twoje CV nabierze wiarygodności. Podając osoby, z którymi można się skontaktować, dajesz do zrozumienia, że nic nie ukrywasz. Jeżeli chcesz zamieścić referencje CV – umieść tam kontakty do osób, z którymi ściśle współpracowałeś. Najlepiej, jeśli będą to Twoi bezpośredni przełożeni. Oni wiedzą najwięcej o tym, jak pracujesz i czym dokładnie się zajmowałeś.

 

W aktualnym miejscu pracy możesz nie mieć tego komfortu. Twoi przełożeni nie powinni wiedzieć, że szukasz pracy. Pomyśl o pracodawcach z wcześniejszych etapów. Na drugim miejscu postaw kontakty do współpracowników. Jeżeli współpracowałeś z klientami, oni też mogą być cennym źródłem informacji. Pamiętaj, aby te osoby uprzedzić, zanim podasz ich dane kontaktowe.

 

UWAGA: Jednym z ważniejszych elementów CV jest klauzula o ochronie danych osobowych. Żeby wiedzieć co musi zawierać ten dopisek, przeczytaj: Jaka klauzula w CV obowiązuje po RODO?

 

3. Jak napisać dobre CV z referencjami?

 

Pracując, jako rekruter często otrzymuje „CV-paczkę”, czyli CV i list wysyłane hurtowo do wszystkich pracodawców oraz referencje w formie skanów. Czy to dobre rozwiązanie? W moim odczuciu nie przedstawia ono Ciebie, jako wyróżniającego się kandydata. Zamiast załączać do CV referencje papierowe, stwórz w CV punkt, w którym wymienisz kontakty do osób mogących powiedzieć więcej o Twoim stylu pracy. Gdzie można umieścić takie informacje?

 

Polecam kolejność merytoryczną CV – Doświadczenie, Edukacja, Kluczowe umiejętności, Języki, Referencje, Szkolenia (i inne), Zainteresowania. Przesunięcie referencji w CV wyżej pozwoli Ci zyskać uwagę rekrutera. Stajesz się bardziej wiarygodnym kandydatem, a rekruter szybciej znajdzie przydatne kontakty.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4. Czy dodawać wszystkie?

 

Oczywiście nie. Skup się na osobach, z którymi współpracowałeś najściślej – one będą mogły powiedzieć najwięcej o Tobie, jako pracowniku. Najlepiej wyglądają referencje w CV, które opiszesz stanowiskami tych osób. Największe znaczenie mają referencje od prezesa, managera, bezpośredniego przełożonego, kluczowego klienta, partnera biznesowego czy członka zespołu projektowego, z którym współpracowałeś.

 

5. Referencje na LinkedIn

 

Założyłeś już profil na LinkedIn? Jeśli nie, zrób to jak najszybciej. Według badań ponad połowa rekruterów używa tego medium społecznościowego w celu wyszukiwania kandydatów  

 

Odpowiednio zbudowany i prowadzony profil pozwoli Ci biernie pozyskiwać oferty pracy od rekruterów. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić:


"LinkedIn, na który zwróci uwagę rekruter – zobacz 6 porad!" (czytaj)

Jedną z cech widocznego i wiarygodnego profilu, są referencje od współpracowników, przełożonych i partnerów biznesowych. Oprócz rekomendacji w postaci opinii, dodatkowo możesz zbierać potwierdzenia swoich umiejętności. Dlaczego to takie istotne? Poprawnie uzupełniony, bogaty w słowa klucze oraz pełen rekomendacji profil jest znacznie bardziej wiarygodny i przekonujący do rekrutera.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Zajrzyj także do poradnika: List motywacyjny - wzór i porady

 

Czy umieszczasz w swoim CV referencje? Masz swoje sposoby jak napisać dobre CV? Podziel się ze mną opinią w komentarzu.

Oceń mój artykuł: jak napisac cv z referencjami 4 porady
Średnia: 3.58 (124 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły