Referencje w CV od pracodawcy – co to? Jak je wpisać?
Stwórz CV terazReferencje to jedna z metod weryfikacji i selekcji kandydatów do pracy. Jeśli poprzedni pracodawca wystawia Ci referencje do CV, rekomenduje Cię tym samym jako pracownika i potwierdza, że masz kwalifikacje opisane w życiorysie. Opinia o kandydacie ma znaczenie w procesie rekrutacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy warto dodawać referencje w CV
- od kogo uzyskać referencje i jak to zrobić
- jak zamieścić w CV referencje, by były wiarygodne.
Jeśli chcesz od razu napisać CV z referencjami, skorzystaj z naszego kreatora CV. Wybierz szablon do CV, a narzędzie samo dopasuje do niego sekcję z referencjami.
Wybierz wzór CV do pracy na wybranym stanowisku.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Uważnie zbadaliśmy 1,15 milionów CV napisanych w kreatorze InterviewMe w ciągu ostatniego roku. Oto kilka statystyk.
Statystyki o CV oparte o analizę prawdziwych życiorysów zawodowych
- 27% użytkowników InterviewMe ma ponad 10 lat doświadczenia zawodowego. Kolejne 15% nie ma żadnego doświadczenia.
- CV w naszym kreatorze najczęściej piszą: praktykanci i stażyści, osoby podejmujące pracę dorywczą, sprzedawcy, kelnerzy i magazynierzy.
- 35% użytkowników InterviewMe aplikuje do prac entry-level, a 13% z nich to juniorzy.
- Najpopularniejsze szablony CV w naszym kreatorze to: Cascade (23%), Primo (15%), Diamond (9%) i Cubic (8%).
- Przygotowanie CV w programie InterviewMe trwa średnio 17 minut.
1. Co to są referencje?
Referencje to nazwiska i dane kontaktowe osób, które Cię znają lub — w przypadku sfery zawodowej — osób, z którymi pracowałeś. Dzięki nim Twój potencjalny pracodawca może zweryfikować, czy wpisałeś w CV nazwy firm, w których byłeś naprawdę zatrudniony oraz czy byłeś dobrym pracownikiem.
Referencje mogą mieć również formę pisemną. Wtedy musisz załączyć do swojej aplikacji (w mailu z CV) pliki z treściami stworzonymi przez Twoich byłych współpracowników lub (tak najlepiej) szefów. A więc rekruter może skorzystać w toku rekrutacji zarówno z referencji telefonicznych, jak i pisemnych.
Zobacz też: Portfolio — co to? Jak zrobić (online)? Przykłady i wzory
2. Czy warto zdobywać referencje do CV?
Warto, bo prędzej czy później na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o kontakty do osób mogących wystawić Ci opinię. Referencje w formie pisemnej są dziś mniej ważne. Najczęściej piszą je sami kandydaci. O wiele ważniejsze będzie dla rekrutera, jeśli podasz mu adresy mailowe lub numery telefonów do swoich byłych pracodawców i współpracowników.
3. Czyje referencje w CV są najważniejsze?
Dodanie sekcji referencje sprawi, że Twoje CV nabierze wiarygodności. Podając osoby, z którymi można się skontaktować, dajesz do zrozumienia, że nic nie ukrywasz. Jeżeli chcesz zamieścić referencje CV – umieść tam kontakty do osób, z którymi ściśle współpracowałeś. Najlepiej, jeśli będą to Twoi bezpośredni przełożeni. Oni wiedzą najwięcej o tym, jak pracujesz i czym dokładnie się zajmowałeś.
W aktualnym miejscu pracy możesz nie mieć tego komfortu. Twoi przełożeni nie powinni wiedzieć, że szukasz pracy. Pomyśl o pracodawcach z wcześniejszych etapów. Na drugim miejscu postaw kontakty do współpracowników. Jeżeli współpracowałeś z klientami, oni też mogą być cennym źródłem informacji. Pamiętaj, aby te osoby uprzedzić, zanim podasz ich dane kontaktowe.
UWAGA: Jednym z ważniejszych elementów CV jest klauzula o ochronie danych osobowych, zgodna z nowymi przepisami RODO. Jeśli jej zabraknie, to nawet świetne CV z najlepszymi referencjami trafi do kosza!
4. Jak napisać dobre CV z referencjami?
Pracując jako rekruter, często otrzymuję „CV-paczkę”, czyli CV i list motywacyjny wysyłane hurtowo do wszystkich pracodawców oraz referencje w formie skanów. Czy to dobre rozwiązanie? W moim odczuciu nie przedstawia ono Ciebie jako wyróżniającego się kandydata.
Zamiast załączać referencje papierowe, stwórz w CV punkt, w którym wymienisz kontakty do osób mogących powiedzieć więcej o Twoim stylu pracy. Gdzie można umieścić takie informacje? Polecam kolejność merytoryczną:
- Doświadczenie,
- Edukacja w CV
- Umiejętności w CV
- Języki obce w CV
- Referencje
- Kursy i Szkolenia w CV
- Zainteresowania.
Przesunięcie referencji w CV wyżej pozwoli Ci zyskać uwagę rekrutera. Stajesz się bardziej wiarygodnym kandydatem, a rekruter szybciej znajdzie przydatne kontakty. To istotne, ponieważ według badań rekruterzy spędzają zaledwie kilka sekund na pierwszym przeczytaniu Twojego CV!
Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV i chcesz zmieścić referencje, użyj opcji „Dodaj nową sekcję”. Oprócz danych kontaktowych możesz wpisać opinię danej osoby na Twój temat.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
5. Czy dodawać wszystkie referencje do CV?
Oczywiście nie. Skup się na osobach, z którymi współpracowałeś najściślej – one będą mogły powiedzieć najwięcej o Tobie jako pracowniku. Najlepiej wyglądają referencje w CV, które opiszesz stanowiskami tych osób. Największe znaczenie mają referencje od prezesa, managera, bezpośredniego przełożonego, kluczowego klienta, partnera biznesowego czy członka zespołu projektowego, z którym współpracowałeś.
6. Jak działają referencje na LinkedIn?
Założyłeś już konto na LinkedIn? Jeśli nie, zrób to jak najszybciej. Według badań ponad połowa rekruterów używa tego medium społecznościowego w celu wyszukiwania kandydatów. Odpowiednio zbudowany i prowadzony profil pozwoli Ci biernie pozyskiwać oferty pracy od rekruterów.
Jedną z cech widocznego i wiarygodnego profilu na LinkedIn są referencje od współpracowników, przełożonych i partnerów biznesowych. Oprócz rekomendacji w postaci opinii dodatkowo możesz zbierać potwierdzenia swoich umiejętności. Dlaczego to takie istotne? Poprawnie uzupełniony, bogaty w słowa klucze oraz pełen rekomendacji profil jest znacznie bardziej wiarygodny i przekonujący do rekrutera.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zajrzyj także do poradnika: List motywacyjny - wzór i porady
Czy umieszczasz w swoim CV referencje? Masz swoje sposoby, jak napisać dobre CV? Podziel się ze mną opinią w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.