Moje konto
Bardzo dobre CV - przepis na najlepsze CV od 24 ekspertów (Zobacz)

Bardzo dobre CV - przepis na najlepsze CV od 24 ekspertów (Zobacz)

Czy istnieje przepis na dobre CV dla każdego, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne i w rezultacie pracę?


Na ten temat napisano do tej pory niezliczone artykuły i poradniki. Sami pisaliśmy już wcześniej artykuł o tym, jak napisać CV, które zapewni Ci pracę (tutaj).

 

Większość kandydatów już wie, aby uważać na literówki, profesjonalny adres email i inne podstawowe błędy. Jednak nadal często okazuję się, że wysyłamy swoje najlepsze CV na ofertę pracy i chociaż posiadamy wymagane doświadczenie i umiejętności, telefon nigdy nie dzwoni...

 

Co poszło nie tak?


Jest też druga strona problemu. Pracodawcy na każdą ofertę pracy dostają dziesiątki lub setki aplikacji. Mimo to niejednokrotnie mają problem ze znalezieniem dobrego pracownika. W procesie selekcji odpadają zapewne odpowiedni kandydaci, którzy nie potrafili napisać skutecznego CV i listu motywacyjnego.


Co jest przyczyną tego problemu?


Zapytaliśmy 24 ekspertów o opinie, czego w CV kandydatów brakuje im najbardziej.


Okazuje się, że jest prosty przepis, aby stworzyć dobre CV. Jeśli zastosujesz się do tych rad, Twoje CV będzie znacznie bardziej atrakcyjnej dla pracodawcy i pozwoli Ci szybciej znaleźć pracę.


Zapraszamy do lektury, wyciągnięcia własnych wniosków oraz do krótkiego podsumowania na dole artykułu.

 

Szukasz pracy? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Bardzo dobre CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

 

Agnieszka Napora, specjalistka ds. HR Goldenline

 

Kandydaci często traktują CV jako zbiór wszystkich dotychczasowych miejsc pracy i obowiązków. Zarówno tych związanych z kierunkiem dalszego rozwoju, jak i tych mniej istotnych z punktu widzenia przyszłego pracodawcy w danej chwili - jak prace dorywcze czy zatrudnienie sezonowe. Kluczem do sukcesu, czyli otrzymania telefonu od rekrutera, jest spójność dokumentu.

 

Najlepsze CV podreślają doświadczenie, które jest bezpośrednio powiązane ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje. W części opisującej zakres obowiązków, warto wypunktować najważniejsze osiągnięcia. Dla rekrutera będzie to oznaczało podejście efektywnościowe kandydata, czyli mierzenie sukcesów podjętych działań poprzez uzyskane efekty.

 

Przemysław Laskowski, startkariery.pl


Pracodawcy prowadzący rekrutację mają najczęściej w głowie obraz idealnego z ich punktu widzenia kandydata. Warto więc zastanowić się przed napisaniem CV, jakich informacji firma będzie poszukiwała w dokumentach aplikacyjnych kandydatów.

 

Częściowo odpowiedź na to pytanie znajduje się w publikowanej ofercie zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę, jakich kompetencji i uprawnień firma oczekuje od przyszłego pracownika. I podkreślenie tych kompetencji i umiejętności powinno mieć odzwierciedlenie w dobrym CV. Chociażby w postaci wytłuszczonych słów kluczowych - często o sukcesie aplikacji stanowi kilka sekund, przez które pracodawca ocenia nasze CV - niech w ciągu tej chwili znajdzie to, czego szuka.

 

dobre CV które działa

 

Aleksandra Dzierżek, redaktor działu praca w Forsal

 

Pierwszym krokiem do sukcesu kandydata starającego się o wymarzoną posadę jest przebrnięcie jego CV przez wstępny etap selekcji życiorysów. Nie oszukujmy się – proces „skanowania” CV przez rekrutera może trwać nawet tylko kilkanaście sekund. Na początku CV warto więc umieścić tzw. podsumowanie zawodowe. W telegraficznym skrócie opisujemy tu nasze najważniejsze umiejętności i doświadczenie, które mogą przydać na danym stanowisku. Pamiętajmy, że dobre CV jest czytelne i zwięzłe.

 

Nie ma sensu rozpisywać się i umieszczać w nim naszego doświadczenia, które kompletnie nie pasuje do wymagań danej firmy, szczególnie jeśli nasze CV i tak jest już rozbudowane.

 

Estetyka też ma duże znaczenie – atrakcyjny wygląd CV od razu przyciąga wzrok rekrutera.

 

Nie zapominajmy też o naszych zainteresowaniach – często to właśnie oryginalne pasje sprawiają, że zostajemy zapamiętani przez pracodawcę.

 

I jeszcze jedna ważna rada – nie deprecjonujmy swoich umiejętności, ale też przesadnie ich nie koloryzujmy. Kłamstwo w CV prędzej czy później wyjdzie na jaw.

 

Kamila Czarnomska, konsultant kariery i autorka bloga treningkariery.pl


Zawsze najbardziej brakuje mi wypisanych kompetencji oraz szczegółowego rozpisania pełnionych obowiązków, bo przecież właśnie za to chcę zapłacić potencjalnemu kandydatowi. Chcę wiedzieć co tak naprawdę potrafi, a czego muszę go ewentualnie nauczyć. To pozwala mi oszacować czy profil kandydata pasuje do danego stanowiska oraz oczekiwań klienta. Idealnie by było, gdybym wszystkie ważne informacje znalazła na pierwszej połowie pierwszej strony. Dzięki temu już po otwarciu dokumentu wiem, że mam przed sobą interesującą aplikację.

 

Warto również zadbać o odpowiednią szatę graficzną, niekompromitujący adres email, zdjęcie oraz przejrzystość dokumentu. Pamiętajmy, że CV to nasza wizytówka, coś co nas reprezentuje, dlatego powinno być merytoryczne oraz eleganckie, bo zastępuje pierwszy kontakt z rekruterem, a przecież wiemy ile razy możemy zrobić pierwsze wrażenie, prawda?

 

checklista dobrego cV

 

Michał Zaborek z HR ma znaczenie radzi jak napisać dobre CV

 

Z jakością CV jest coraz lepiej – spotykam coraz więcej przejrzystych i spójnych CV, które dobrze się czyta. To, na co warto zwrócić uwagę, to sprofilowanie CV pod obszar działania firmy, do której aplikujemy. Wielu kandydatów ma za sobą bardzo bogate doświadczenia, nie tylko na polu zawodowym. Zamiast wielostronicowego CV wystarczy 1-2 stronne, które uwypukla kluczowe dla danego pracodawcy doświadczenia, edukację, zrealizowane projekty i cechy kandydata.


Co do drugiego pytania, to po części odpowiedziałem powyżej, natomiast warto pamiętać, że to nie dobre CV zapewnia zaproszenie na rozmowę, a to, co kandydat zrobił, robi i chce robić – zatem przeszłe doświadczenia, bieżące kompetencje i przyszłe aspiracje. CV może tylko w sposób bardziej przekonujący je przedstawić, natomiast nie będzie w stanie zastąpić w/w zagadnień.

 

Agnieszka Chmielowiec, kierownik firmy Strategie Rozwoju


Gdy przeglądam napływające do naszej firmy CV w pierwszej kolejności zwracam uwagę na zajęcia dodatkowe, wolontariaty, akcje charytatywne - wszystko, co Kandydat/ka wykonuję ponad "program". Ważne jest też wyczucie estetyki w CV, zwracam uwagę na składnię oraz wyjustowany tekst.


Najważniejszy i decydujący jest jednak kontakt osobisty. Bardzo mało Ludzi dziś wychodzi z intencji troski o…drugą stronę. Rekomenduję, aby zapytać swojego potencjalnego pracodawcę z czym ma wyzwanie, jak można pomóc w rozwoju Firmy - oczywiście, ważne jest, aby zadbać o siebie, ale warto wyjść z wyłącznie własnego egoizmu i wejść w sytuację drugiej strony (po partnersku, zgodnie z zasadą win-win). 

 

 

pomysł na dobre CV

 

Angelika Śniegocka, dyrektor personalny i coach kariery w OdZeraDoManagera.pl

 

Pracodawca szuka w dobrym CV przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, czy kandydat potencjalnie może spełnić oczekiwania pracodawcy. Jak wiadomo czas to pieniądz, więc rekrutujący nie jest w stanie spotkać się z każdym. Im mniej trzeba się domyślać czytając Twoje CV, tym masz większą szansę przejść wstępną selekcję aplikacji. Dlatego rady, by pisać spersonalizowane CV pod konkretną ofertę pracy mają głęboki sens.


Aby przejść pozytywnie proces selekcji CV wejdź w buty przyszłego szefa. Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę (oczekiwania wobec kandydatów wymienione są zwykle w kolejności ich ważności) i zadaj sobie pytania – gdybyś Ty sam szukał takiej osoby do pracy, na jakie pytania chciałbyś uzyskać odpowiedź? I napisz to.


Oprócz tego, że pracujesz, to jeszcze żyjesz i zdobywasz doświadczenie, które może być przydatne dla pracodawcy (np. organizowanie akcji charytatywnej czy bycie kapitanem drużyny piłkarskiej). To uchyla rąbka tajemnicy, jakim człowiekiem jesteś i dużo mówi o Twoim potencjale.

 

Ewa Żurowska z KarieraPlus.pl o tym, jak pisać dobre CV

 

Niezwykle ważnym elementem CV, który jest pomocny w interpretacji aplikacji kandydata jest podsumowanie zawodowe. To skrócony profil osoby poszukującej pracy, w którym precyzuje ona obszar zainteresowań i określa swój cel zawodowy. Szczególnie przydatne jest to w sytuacji, gdy doświadczenie kandydata jest niewielkie. Warto wtedy opisać swoje mocne strony i uargumentować ich przydatność na oferowanym stanowisku.


Oprócz standardowych informacji, które osoba poszukująca pracy zamieszcza w CV, powinny się w nim znaleźć także informacje na temat dotychczasowych osiągnięć… oczywiście zawodowych. Każde wyróżnienie, certyfikat, zdobyta nagroda, czy chociażby pozytywna relacja w mediach na temat projektu czy inicjatywy, w którą zaangażowany jest kandydat, to dodatkowy punkt w ocenie rekrutera. 

 

nie każdy wie jak napisać dobre CV

 

Artur Rak Trener sprzedaży, coach, autor bloga o sprzedaży - jak pisać dobre CV dla przedstawiciela handlowego

 

Lubię, kiedy kandydaci piszą krótkie podsumowanie swojej kariery i określają cel na przyszłość. Wystarczy trzy zdania, by zaciekawić przyszłego pracodawcę. Ostatnio dość modne stało się skalowanie swoich kompetencji w wydzielonej rubryce. To pokazuje mi, czy kandydat jest świadomy swoich mocnych i słabych cech. Te kompetencje powinny się odnosić do umieszczonych w ogłoszeniu wymagań.

 

Przy każdym miejscu pracy warto opisać, za co byłem odpowiedzialny i czego nowego się nauczyłem. Dobre CV wspomina o sukcesach. np. po dwóch miesiącach trudnych negocjacji udało mi się podpisać największy kontrakt w historii firmy.

 

Jeśli ktoś w ogóle nie ma doświadczenia w sprzedaży, to warto pomyśleć o kompetencjach i aktywnościach związanych z kontaktem z drugim człowiekiem.

 

Aneta Dziadkowiec, HR Manager Jobs Plus

 

Wyraźnie sprecyzowana ścieżka rozwoju i cel zawodowy poparty doświadczeniem – takie informacje są w CV najbardziej przydatne pracodawcy. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu CV krytycznym okiem i podkreślić te elementy, które pokazują, że nasze doświadczenie jest spójne i odpowiada wymaganiom ogłoszenia.

 

Warto zawrzeć krótkie zawodowe, w którym wyróżnimy najważniejsze kompetencje, kluczowe z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli to możliwe, spróbujmy dodać do zakresu obowiązków punkt „najważniejsze osiągnięcia”, w którym pochwalimy się wymiernymi rezultatami naszych działań. Unikajmy natomiast pustych słów, jak „komunikatywny”, czy „otwarty umysł”. Taki frazes dobrze jest zastąpić konkretną informacją – a konkrety to zdecydowanie coś, czego najczęściej brakuje w dokumentach aplikacyjnych.

 podlej kwiatki i napisz dobre CV

 

Anna Sawczuk, doradca kariery i biznesu, Twoja Kariera Okiem Doradcy Zawodowego 

 

Jeszcze nie spotkałam człowieka, który by osiągnięć nie miał, za to niewiele osób ma je wpisane w CV. A szkoda, bo to dzięki nim czytający wyobraża sobie kandydata w działaniu.

 

Osiągnięcia* to jest coś, co już się stało, do czego przyłożyłeś rękę, np. coś zostało przez Ciebie zorganizowane. Zadaj sobie pytania:

 

  • Z czego jestem dumna?
  • Kiedy sobie dobrze poradziłam?
  • Czy mam: dyplomy, nagrody, referencje?
  • Za co dostawałem pochwały i premie?
  • Co zorganizowałam, sama lub w zespole?
  • W czym brałem udział?

 

i na nie odpowiedz! A potem wybierz kilka, które zrobią wrażenie na  czytającym Twoje CV.

 

Paweł Zdziech, rekruter IT i manager rekrutacji w firmie 7N. Prowadzi bloga rekrutacyjnego i radzi, jak pisać dobre CV dla branży IT

 

Jako rekrutującemu w branży informatycznej najbardziej w CV kandydatów brakuje mi szczegółowych informacji o technologiach, w jakich mają doświadczenie. Kandydaci IT, którzy przesadzają ze skrótowością swoich CV, skazują ich potencjalnych czytelników na domysły. W skrajnych przypadkach brak jest w ogóle jakichkolwiek informacji o obowiązkach wykonywanych na poszczególnych stanowiskach, kariera zawodowa opisana jest jako lista kolejnych pracodawców, okresów zatrudnienia i nazw stanowisk. To zdecydowanie za mało.

 

Brakuje mi też często określenia poziomu znajomości poszczególnych technologii - na jakiejkolwiek skali. Często przydałoby się w CV więcej porządku i struktury, by ich treść była klarowna, czytelna i komunikatywna. No i nie można zapominać o danych kontaktowych. Wciąż zdarza mi się otrzymywać nawet najlepsze CV bez nich, co mocno utrudnia zaproszenie kandydata na spotkanie.

 

sprawdź, jak napisać dobre CV 

Ewa Neuman, Jobs.pl

 

Może wydawać się to niewiarygodne, ale kandydaci nadal zapominają o danych kontaktowych do siebie. Adres e-mail, numer telefonu, ewentualnie adres korespondencyjny - to podstawowa informacja, którą każdy starający się o pracę powinien umieścić w CV. Nawet najlepiej przygotowane dokumenty aplikacyjne, w których kandydat zapomniał wpisać numeru telefonu do siebie, są po prostu bezużyteczne dla pracodawcy.

 

Idealne CV, według mnie, powinno być przede wszystkim dopasowane do firmy i stanowiska, na które kandydat aplikuje. Owszem, czasami zdarza się, że takie „zbłąkane” dokumenty aplikacyjne trafiają do działu, do którego bardziej pasują – ale zazwyczaj po prostu trafiają do niszczarki. 

 

Kandydat, który ma doświadczenie jako handlowiec i nigdy nie miał do czynienia z programowaniem, nie powinien wysyłać swojej aplikacji na stanowisko „programista PHP”. Inaczej marnuje nie tylko czas pracodawcy lub działu zajmującego się rekrutacją – ale przede wszystkim swój.

 

Innymi słowy – żeby trafić na rozmowę o pracę, należy dobrze wycelować swoją aplikacją.

 

Iza Wojtaszek, CV na wymiar

 

Pracodawcom najbardziej brakuje dopasowania CV do ich potrzeb. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki badaniom śledzenia wzroku rekruterów, psychologicznym i marketingowym wiemy dokładnie jak nie tylko dopasować CV, co przykuć uwagę rekruterów w mgnieniu oka. Niestety wiele wzorów CV nie uwzględnia tej wiedzy.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Agnieszka Musiał-Terlecka, Business Development Manager, Grupa LinguaJob.pl - Językowy Serwis Pracy

 

Jakie błędy najczęściej popełniają przyszli pracownicy? Wśród często występujących w CV można wymienić: mało czytelny układ życiorysu, nieprofesjonalne zdjęcie lub jego brak, zbyt długie CV, niepoprawny styl, za mało lub za dużo mało istotnych informacji w CV, nieaktualny numer kontaktowy i oczywiście najpopularniejsze literówki oraz błędy gramatyczne i ortograficzne, a także niestety kłamstwa bądź nieścisłości dotyczące umiejętności, wykształcenia czy doświadczenia, które są jednocześnie jednymi z najgorszych popełnianych przez kandydatów.

1. Określ swój cel w poszukiwaniu pracy przed napisaniem CV. Po określeniu stanowiska, na jakie chcesz aplikować czy branży, w której chcesz pracować łatwiej będzie napisać CV, które odpowie na potrzeby potencjalnych pracodawców.


2. Pomyśl o CV jako narzędziu marketingowym. Myśl o sobie jako produkcie, a pracodawcach jako klientach, których musisz zachęcić do zakupu. Twoje CV to broszurka reklamowa, w której musisz zawrzeć najważniejsze informacje: jakie są Twoje zalety, co pracodawca zyska zatrudniając właśnie Ciebie.

 

napisz dobre cv  

Paweł Rusek, z serwisu MediaCV

 

Kandydaci powinni pamiętać, że rekruter nie ma zbyt wiele czasu na wgłębienie się w każde nadesłane CV. Właśnie dlatego, tak ważne jest, by jego wygląd przykuł uwagę osoby czytającej. Zachowanie odpowiedniej chronologii, brak błędów ortograficznych to podstawa. Niestety często zdarza się, że kandydaci o tym zapominają.

 

Istotną kwestią jest brak umiejętności dobrego opisania swoich nabytych umiejętności. W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada umiejętność obsługi komputera. Dlatego lepiej poświęcić trochę czasu i pomyśleć nad tym, które z posiadanych umiejętności będą przydatne na danym stanowisku pracy i o nich w swoim CV napisać w pierwszej kolejności.

 

Urszula Hryszkiewicz, kierownik projektów rekrutacji i oceny w serwisie pracy PracaTobie.pl

 

Idealne CV, to takie, które zawiera jak największą ilość konkretów i możliwych szczegółów. W ramach posiadanego doświadczenia zawodowego, najistotniejsze są: daty rozpoczęcia i zakończenia każdej pracy z dokładnością do pełnego miesiąca, nazwa Pracodawcy, pełna nazwa stanowiska pracy i to, czego najczęściej brakuje w CV: zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku.

 

Musimy pamiętać, że Pracownik Biurowy w firmie X może zajmować się zupełnie czym innym niż Pracownik Biurowy w firmie Y. Jeśli zatem posiadamy doświadczenie w wykonywaniu pewnych zadań – należy zawsze się tym pochwalić w CV. Te same szczegóły należy podać w kontekście wszystkich kolejnych części CV: Wykształcenie, Szkolenia, Informacje dodatkowe.

 

dobre CV według 24 ekspertów 

Artur Kuć, autor salesguru.pl - wszystko o sprzedaży, bo wszystko jest sprzedażą - jak napisać dobre CV dla sprzedawcy?

 

Z obserwacji widzę, że dobrego handlowca charakteryzuje kilka kluczowych cech: empatia, nastawienie na wygraną, aktywność i konsekwencja. Przy czym nastawienie na wygraną należy interpretować jako swego rodzaju motywację wewnętrzną, pragnienie zwycięstwa. Niekoniecznie dla premii czy nagrody. Najczęściej takiej osobie wystarcza sam fakt wygranej.

 

Kiedy poszukuję handlowca, doświadczenie zawodowe kandydata ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Staram się w jego CV odnaleźć wspomniane cechy. Wbrew pozorom, najwięcej na ten temat można znaleźć w sekcji zainteresowania.

 

Jeżeli ktoś np. uprawia sport lub posiada pasję wymagającą zaangażowania, dużej aktywności, determinacji w działaniu, współzawodnictwa, to jest to pierwszy sygnał, że być może warto z taką osobą porozmawiać.

 

Kolejna rzecz to wszelkie przejawy własnej inicjatywy i chęci zrobienia czegoś więcej niż pozostali. Mam tutaj na myśli np. wolontariat, zaangażowanie w działalność społeczną, stowarzyszeń, kół zainteresowań itp.

 

Wpisanie w zainteresowaniach standardowego zestawu: podróże, muzyka, czytanie książek - niewiele mówi. A dla mnie to bardzo ważne. I właśnie tych informacji brakuje mi w życiorysach kandydatów. 

 

Violetta Rymszewicz – rekruter, trener, doradca rozwoju kariery, analityk rynku pracy. Prowadzi serwis o rynku pracy, rekrutacjach i planowaniu kariery.

 

Odpowiedź może zaskoczyć - rekruterom w CV najbardziej brakuje konkretów. Ogromna większość nadsyłanych aplikacji jest po prostu przegadana i pozbawiona treści.

 

Brakuje solidnego opisania zakresów obowiązków na stanowiskach i poprawnie zdefiniowanych kompetencji zawodowych. Bardzo często brakuje informacji (lub są źle opisane) o poziomach znajomości języków obcych.

 

Mało kto wie lub pamięta, że opis musi być zgodny z klasyfikacją Rady Europy oraz o tym, że należy szczegółowo określić poziom i dodać właściwy certyfikat sprawdzający.

 

Kandydaci zapominają również o opisaniu kompetencji w zakresie IT.

 

Jednak najpoważniejszy w skutkach jest brak profilowania. CV nieprofilowane to takie, które mimo pozornej obszerności nie mówi,  kim w sensie zawodowym jest kandydat. Jaki ma zawód? Jakie doświadczenie i kompetencje? Czy odpowiada profilowi poszukiwanego pracownika?

 

Ten ostatni brak w CV praktycznie dyskwalifikuje kandydata na starcie.

 zobacz jak napisać dobre cv

 

Marta Barszczewska, happyhr.pl

 

Stworzenie dobrego CV to gra z zasadami. Najważniejsza z nich to zasada 3xK, czyli: Konsekwencja, Konkret, Korzyść.

 

Konsekwencja. Niejednolite czcionki, brak reguły w prezentowaniu doświadczeń zawodowych, miszmasz w formie i treści – to największe grzechy kandydatów. Jeśli Twoje CV przypomina łamigłówkę do rozwiązania – rekruter prawdopodobnie nie podejmie wyzwania. Dobre CV powinno być spójne, klarowne i konsekwentne.

 

Konkret. Pokaż procenty, cyfry, twarde dane – to zbuduje Twoją wiarygodność. Pracodawca poszukuje skutecznego handlowca? Napisz w CV, ilu klientów pozyskałeś w ostatnim kwartale.

 

Korzyść. Mów do pracodawcy korzyściami. Przedstawiaj swoje sukcesy, zrealizowane cele, projekty które doprowadziły Cię awansu. Dopasuj treść CV do konkretnej rekrutacji. Czerp z treści ogłoszenia, używając tych samych słów, których pracodawca użył w ofercie pracy.

 

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współwłaścicielka portalu www.mamopracuj.pl

 

Jeśli uwzględnimy to, czego brakuje w CV to otrzymamy prawie idealne CV. Prawie, gdyż rekrutacja to proces składający się z wielu elementów i CV jest tylko jednym z wielu.

 

Zacznijmy od strony wizualnej. To ważny element naszego CV, na który rekruter zwraca uwagę, a kandydaci często o nim zapominają. Dobre CV powinno być estetyczne. Opracowane z pomysłem, eleganckie, ale też umiarem. Różne czcionki, raz podkreślenia, raz pogrubienia nie są mile widziane.

 

Warto czymś się pozytywnie wyróżnić, ale ważne aby było to adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej będzie wyglądało CV creative managera w agencji reklamowej a inaczej asystentki prezesa banku. Niestety kandydaci często zapominają też o tym, że każdy lubi, jeśli traktujemy go indywidualnie. Rekruter też. Dobre CV przygotowane powinno być pod kątem danej oferty pracy, z podkreśleniem istotnego doświadczenia.

 

pszczoły wiedzą, jak napisać dobre cv 

Ewa Karpińska-Bryke, Członek Zarządu w firmie doradczo-szkoleniowej Profes

 

W otrzymywanych CV zdecydowanie najbardziej brakuje mi twardych dowodów na temat deklarowanych przez kandydatów kompetencji. Wszystkie aplikacje pełne są tego typu deklaracji, lecz trudno je zweryfikować. Aby to zrobić doszukujemy się referencji (kontaktów do osób, które mogą zaświadczyć o poziomie umiejętności danego kandydata), certyfikatów czy raportów z wynikami badań kompetencji.

 

Dzięki temu mam szansę dowiedzieć się dużo więcej o danym kandydacie, niż to wynika z przedstawionego przez daną osobę CV, a co za tym idzie mieć większą pewność właściwego wyboru. W procesie rekrutacji – ale także przy budowaniu ścieżek rozwoju i wielu innych procesach dotyczących rozwoju pracowników – wspieramy się narzędziem weryfikującym kompetencje, takim jak np. e-peers.

 

Anna Tabisz, autorka książki p.t. „Praca dla Absolwenta” 

 

Według mnie bardzo ważna jest analiza ogłoszenia o pracę, na które się odpowiada. Dobre CV ma być odpowiedzią na to ogłoszenie. Owszem, często ten sam plik, można wysłać w odpowiedzi na wiele ofert, ale to musi być świadomy wybór.

 

Zazwyczaj doradzam kandydatom, by przed wysłaniem życiorysu do pracodawcy zawsze przeczytali swój dokument, a następnie wprowadzili poprawki, które sprawią, że będą atrakcyjniejsi właśnie dla tego pracodawcy. Warto mieć na komputerze jedną wersję dokumentu, w której zawrzemy dokładnie wszystkie informacje na nasz temat. To powinna być wersja wyjściowa, którą należy „dopasować” do wymagań postawionych w ogłoszeniu, na które odpowiadamy.

 dobry pomysł na dobre CV

 

Hanna Piotrowska, portal pracy adzuna.pl

 

Pisząc CV, które zapewni nam zaproszenie na rozmowę, należy pamiętać o przejrzystości zawartych informacji. Doświadczenie powinno być opisane w sposób zwięzły, konkretny i precyzyjny. Zdania opisowe warto zastąpić imiesłowami (np. „przygotowywanie raportów” zamiast „przygotowywałem raporty”), liczbami, procentami.

 

Jeżeli mamy niespójną ścieżkę kariery lub pracujemy w branży kreatywnej, skupienie się na umiejętnościach może mieć większy sens niż tradycyjny układ „data – firma – obowiązki”. Przykładowo, ubiegając się o stanowisko tłumacza zamiast przedstawienia wszystkich wykonanych przez nas tłumaczeń chronologicznie, doświadczenie możemy podzielić na tłumaczenia z zakresu poszczególnych dziedzin. Osobie rekrutującej łatwiej będzie zrozumieć nasz profil i zakres specjalizacji, gdy doświadczenie podzielimy na tłumaczenia ekonomiczne, prawnicze, informatyczne.

 

Mariusz Bzdęga, właściciel bloga Manifest HR.

 

Jak napisać dobre CV? Temat powraca jak bumerang. Powstało naprawdę dużo książek, artykułów i wpisów na blogach odpowiadających na to nurtujące kandydatów pytanie. A pomimo tego nadal około 30% analizowanych przeze mnie aplikacji zawiera podstawowe błędy.

 

Na przykład w historii przebiegu kariery zawodowej często brakuje mi informacji o zakresie obowiązków. Niektórzy kandydaci ograniczają się jedynie do zamieszczania nazwy pracodawcy, okresu zatrudnienia i nazwy stanowiska pracy. To błąd. Dzięki informacją o zakresie obowiązków mogę dowiedzieć się czym zajmował się kandydat na swoim stanowisku pracy. A to dla mnie bardzo istotna informacja.

 

 

Jak napisać dobre CV? 

 

Żeby napisać dobre wystarczy przestrzegać tych 6 zasad: 

 

1. Podkreśl umiejętności i swoje dokonania zawodowe.

 

Ponad połowa ekspertów podkreśla wagę umiejętności i osiągnięć zawodowych. Dowiedz się, jak je opisać, aby pokazać, że jesteś właściwym kandydatem. Przeczytaj: "Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad" (czytaj)

2. Dopasuj CV do oferty pracy

 

Kiedy, już ustalisz swoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia zawodowe, upewnij się, że będą one interesujące w przypadku oferty, na którą właśnie aplikujesz. Ponad połowa ekspertów zaznacza, że niezwykle ważne jest dopasowanie CV do każdej oferty pracy. Jeśli wysyłasz wszędzie to samo CV, nie dziw się, że telefon milczy. Dowiedz się, jak napisać CV dopasowane do oferty pracy: "Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

3. Dobre CV przyciąga uwagę i wyróżnia się wyglądem

 

Warto pamiętać o estetyce CV. To ona pozwala Ci przykuć uwagę pracodawcy i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dobre CV jest eleganckie, estetyczny i przede wszystkim czytelne. Najważniejsze elementy, czyli osiągnięcia i umiejętności, powinny od razu rzucać się w oczy. Użyj szablonu CV, który prawidłowo je eksponuje (na górze lub po lewej stronie).

 

4. Nie zapomnij o dodaniu klauzuli do CV.

 

Od 2018 roku obowiązuje nowy wzór klauzuli do CV wprowadzony przez RODO. Upewnij się, że wspiałeś poprawną formułkę. 

 

5. Dodaj podsumowanie zawodowe.

 

Warto dodać, sekcję podsumowanie zawodowe. To dodatkowy element, który pozwala Ci spersonalizować CV i pokazać, że wysyłasz je na konkretną ofertę pracy. Jak napisać tę sekcję w CV, aby zainteresować pracodawcę? Przeczytaj ten artykuł: "Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

6. Nie lekceważ sekcji „ Zainteresowania w CV” 

 

Cześć ekspertów podkreśla znaczenie zainteresowań kandydata. To łatwy sposób, aby się wyróżnić wśród innych. Oczywiście, jeśli nie wpisujesz tam „film, muzyka, sport, podróże”. Wtedy już lepiej pominąć tę sekcję. Zobacz, jak warto pisać o zainteresowaniach w CV: "Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

Zwróć uwagę na szablon CV Cascade poniżej (dostępny w naszym kreatorze tutaj). Sekcja umiejętności jest w jego najbardziej widocznym miejscu. Tak samo podsumowanie zawodowe. To idealny sposób, aby szybko pokazać pracodawcy korzyści, które mu oferujesz. Zobacz też inne szablony w kreatorze CV:

 

 

Napisz profesjonalne CV w 5 minut

wejdź tutaj

 

 

profesjonalny szablon CV

 

 

Sprawdź też koniecznie: Czy CV się podpisuje?

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Co jeszcze warto dodać, aby upewnić się, że napisaliśmy dobre CV, które zainteresuję pracodawcę? Wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

 
Oceń mój artykuł: dobre cv wedlug 24 ekspertow
Średnia: 3.88 (56 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły