Bardzo dobre CV – najlepsze CV od 12 ekspertów
Stwórz CV terazCzy istnieje przepis na dobre CV dla każdego? Taki, który gwarantuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i w rezultacie pracę? Większość kandydatów wie, że trzeba uważać na literówki, profesjonalny adres e-mail i inne podstawowe błędy w CV. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.
W tym artykule dowiesz się m.in.:
- czym dobre CV różni się od innych
- jak stworzyć swoje najlepsze CV.
Chcesz przygotować najlepsze CV? W kreatorze InterviewMe wybierz nowoczesny szablon CV i skorzystaj ze wskazówek ekspertów kariery, aby napisać dobry dokument.
Tutaj znajdziesz dobry wzór CV dla jednego z 75+ zawodów.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Zobacz też: kreator CV za darmo, dopasowany do Twoich potrzeb!
A jak wyglądają CV prawdziwych kandydatów? Poddaliśmy analizie 1,15 milionów CV napisanych w kreatorze InterviewMe i sprawdziliśmy to dla Ciebie. Oto kilka statystyk.
Statystyki o CV oparte o analizę prawdziwych życiorysów zawodowych
- 27% użytkowników InterviewMe ma w CV ponad 10 lat doświadczenia zawodowego. Kolejne 15% nie ma żadnego doświadczenia.
- CV w naszym kreatorze najczęściej piszą: praktykanci i stażyści, osoby podejmujące pracę dorywczą, sprzedawcy, kelnerzy i magazynierzy.
- 35% użytkowników InterviewMe aplikuje do prac entry-level, a 13% z nich to juniorzy.
- Najpopularniejsze szablony CV w naszym kreatorze to: Cascade (23%), Primo (15%), Diamond (9%) i Cubic (8%).
- Przygotowanie CV w programie InterviewMe trwa średnio 17 minut.
1. Dobre CV podkreśla osiągnięcia kandydata
Kandydaci często traktują CV jako zbiór wszystkich dotychczasowych miejsc pracy i obowiązków. Zarówno tych związanych z kierunkiem dalszego rozwoju, jak i tych mniej istotnych z punktu widzenia przyszłego pracodawcy w danej chwili (jak prace dorywcze czy zatrudnienie sezonowe). Kluczem do sukcesu, czyli otrzymania telefonu od rekrutera, jest spójność dokumentu.
Najlepsze CV podkreślają doświadczenie, które jest bezpośrednio powiązane ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje. W części opisującej zakres obowiązków warto wypunktować najważniejsze osiągnięcia. Dla rekrutera będzie to oznaczało podejście efektywnościowe kandydata, czyli mierzenie sukcesów podjętych działań poprzez uzyskane efekty.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jak powinno się opisywać doświadczenie zawodowe w CV? Spójrz na przykład u góry. To bardzo dobre CV, które pokazuje, jak w czytelny sposób dodawać daty, miejsca pracy i osiągnięcia w swoim życiorysie.
2. Dobre CV jest dopasowane do oferty pracy
Pracodawcy prowadzący rekrutację mają najczęściej w głowie obraz idealnego z ich punktu widzenia kandydata. Warto więc zastanowić się przed napisaniem CV, jakich informacji firma będzie poszukiwała w dokumentach aplikacyjnych kandydatów.
Częściowo odpowiedź na to pytanie znajduje się w publikowanej ofercie zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę, jakich kompetencji i uprawnień firma oczekuje od przyszłego pracownika. Podkreślenie tych kompetencji i umiejętności powinno mieć odzwierciedlenie w dobrym CV. Chociażby w postaci wytłuszczonych słów kluczowych. Często o sukcesie aplikacji stanowi kilka sekund, w czasie których pracodawca ocenia nasze CV. Niech w ciągu tej chwili znajdzie to, czego szuka.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Dobrze wyróżnioną sekcję Umiejętności w CV prezentuje powyższy wzór dobrego CV. Rekruter na pewno nie przeoczy tej części dokumentu. Chcesz mieć dobre CV? Przeczytaj: Jak dopasować CV do oferty pracy?
3. Dobre CV nie może być za długie
Zawsze najbardziej brakuje mi wypisanych kompetencji oraz szczegółowego rozpisania pełnionych obowiązków, bo przecież właśnie za to chcę zapłacić potencjalnemu kandydatowi.
Chcę wiedzieć, co tak naprawdę potrafi, a czego muszę go ewentualnie nauczyć. To pozwala mi oszacować, czy profil kandydata pasuje do danego stanowiska oraz oczekiwań klienta. Idealnie by było, gdybym wszystkie ważne informacje znalazła na pierwszej połowie pierwszej strony (tak, jak pokazuje przykład dobrego CV powyżej). Dzięki temu już po otwarciu dokumentu wiem, że mam przed sobą interesującą aplikację.
Warto również zadbać o odpowiednią szatę graficzną, niekompromitujący adres e-mail, zdjęcie oraz przejrzystość dokumentu. Pamiętajmy, że CV to nasza wizytówka, coś, co nas reprezentuje, dlatego powinno być merytoryczne oraz eleganckie, bo zastępuje pierwszy kontakt z rekruterem, a przecież wiemy, ile razy możemy zrobić pierwsze wrażenie, prawda?
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jaką długość ma dobre CV? Przeczyta ten artykuł, a dowiesz się:CV na jedną, dwie czy więcej stron A4 — ile stron musi mieć CV?
4. W dobrym CV musi się znaleźć podsumowanie zawodowe
Pierwszym krokiem do sukcesu kandydata starającego się o wymarzoną posadę jest przebrnięcie wstępny etap selekcji życiorysów. Nie oszukujmy się – proces „skanowania” CV przez rekrutera może trwać nawet tylko kilkanaście sekund.
Na początku CV warto więc umieścić tzw. podsumowanie zawodowe. W telegraficznym skrócie opisujemy tu nasze najważniejsze umiejętności i doświadczenie, które mogą przydać na danym stanowisku.
Pamiętajmy, że dobre CV jest czytelne i zwięzłe. Nie ma sensu rozpisywać się i umieszczać w nim naszego doświadczenia, które kompletnie nie pasuje do wymagań danej firmy, szczególnie jeśli nasze CV i tak jest już rozbudowane.
Estetyka też ma duże znaczenie – atrakcyjny wygląd CV od razu przyciąga wzrok rekrutera. Nie zapominajmy też o umieszczeniu zainteresowań w CV — często to właśnie oryginalne pasje sprawiają, że zostajemy zapamiętani przez pracodawcę.
I jeszcze jedna ważna rada — nie deprecjonujmy swoich umiejętności, ale też przesadnie ich nie koloryzujmy. Kłamstwo w CV prędzej czy później wyjdzie na jaw.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jak wygląda dobre CV, które w optymalny sposób prezentuje podsumowanie zawodowe? Dokładnie tak, jak przykład, który widzisz u góry.
5. Dobre CV zawiera informacje o szkoleniach i certyfikatach
Idealne CV to takie, które zawiera jak największą ilość konkretów i możliwych szczegółów. Musimy jednak pamiętać, że pracownik biurowy w firmie X może zajmować się zupełnie czym innym niż pracownik biurowy w firmie Y. Jeśli zatem posiadamy doświadczenie w wykonywaniu pewnych zadań – należy zawsze się tym pochwalić w CV. Te same szczegóły należy podać w kontekście wszystkich kolejnych części CV: Wykształcenie, Szkolenia, Informacje dodatkowe.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jeśli chcesz wpisać do CV kursy i szkolenia, spróbuj zrobić to przy pomocy powyższego szablonu CV. To zajmie Ci tylko chwilę, a będziesz mieć pewność, że wysyłasz naprawdę dobre CV.
6. W dobrym CV warto wpisać informacje dodatkowe np. wolontariat
Gdy przeglądam napływające do naszej firmy CV, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na zajęcia dodatkowe, wolontariaty, akcje charytatywne — wszystko, co Kandydat/ka wykonuję ponad „program ”. Ważne jest też wyczucie estetyki w CV i odpowiednia składnia.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Chcesz mieć dobre CV, w którym prawidłowo opiszesz swoje dodatkowe zajęcia? Przeczytaj: Jak napisać CV na praktyki? W jaki sposób umieścić wolontariat w CV?
7. Dobre CV nie ma ani krzty pustosłowia
Wyraźnie sprecyzowana ścieżka rozwoju i cel zawodowy poparty doświadczeniem – takie informacje są w CV najbardziej przydatne pracodawcy. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu CV krytycznym okiem i podkreślić te elementy, które pokazują, że nasze doświadczenie jest spójne i odpowiada wymaganiom ogłoszenia.
Warto zawrzeć krótkie zawodowe, w którym wyróżnimy najważniejsze kompetencje, kluczowe z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli to możliwe, spróbujmy dodać do zakresu obowiązków punkt „najważniejsze osiągnięcia”, w którym pochwalimy się wymiernymi rezultatami naszych działań. Unikajmy natomiast pustych słów, jak „komunikatywny”, czy „otwarty umysł”. Taki frazes dobrze jest zastąpić konkretną informacją – a konkrety to zdecydowanie coś, czego najczęściej brakuje w dokumentach aplikacyjnych.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jak widzisz, dobre CV to nie musi być długi dokument. Powyższy wzór CV udowadnia, że konkretne i czytelne Curriculum vitae prezentuje się najlepiej.
8. W dobrym CV krótko wylicz obowiązki z poprzednich stanowisk
Jako rekrutującemu w branży informatycznej najbardziej w CV kandydatów brakuje mi szczegółowych informacji o technologiach, w jakich mają doświadczenie. Kandydaci IT, którzy przesadzają ze skrótowością swoich CV, skazują ich potencjalnych czytelników na domysły. W skrajnych przypadkach brak jest w ogóle jakichkolwiek informacji o obowiązkach wykonywanych na poszczególnych stanowiskach, kariera zawodowa opisana jest jako lista kolejnych pracodawców, okresów zatrudnienia i nazw stanowisk. To zdecydowanie za mało.
Brakuje mi też często określenia poziomu znajomości poszczególnych technologii - na jakiejkolwiek skali. Często przydałoby się w CV więcej porządku i struktury, by ich treść była klarowna, czytelna i komunikatywna. No i nie można zapominać o danych kontaktowych. Wciąż zdarza mi się otrzymywać nawet najlepsze CV bez nich, co mocno utrudnia zaproszenie kandydata na spotkanie.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Powyżej widzisz dobre CV do pracy w marketingu. Jeśli chcesz przeczytać na ten temat więcej, zerknij tutaj: CV marketing — jak napisać CV specjalisty ds. marketingu.
9. W dobrym CV dane kontaktowe są widoczne dla rekrutera
Może wydawać się to niewiarygodne, ale kandydaci nadal zapominają o podaniu swoich danych kontaktowych. Adres e-mail, numer telefonu, ewentualnie adres korespondencyjny — to podstawowa informacja, którą każdy starający się o pracę powinien umieścić w CV. Nawet najlepiej przygotowane dokumenty aplikacyjne, w których kandydat zapomniał wpisać numeru telefonu do siebie, są po prostu bezużyteczne dla pracodawcy.
Idealne CV, według mnie, powinno być przede wszystkim dopasowane do firmy i stanowiska, na które kandydat aplikuje. Owszem, czasami zdarza się, że takie „zbłąkane” dokumenty aplikacyjne trafiają do działu, do którego bardziej pasują, ale zazwyczaj po prostu trafiają do niszczarki.
Kandydat, który ma doświadczenie jako handlowiec i nigdy nie miał do czynienia z programowaniem, nie powinien wysyłać swojej aplikacji na stanowisko „programista PHP”. Inaczej marnuje nie tylko czas pracodawcy lub działu zajmującego się rekrutacją – ale przede wszystkim swój. Innymi słowy — żeby trafić na rozmowę o pracę, należy dobrze wycelować swoją aplikacją.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jeśli nie wiesz, jak dobrze opisać swoje dane kontaktowe w CV, przykład powyżej pokazuje to najlepiej.
10. Dobre CV przykuwa uwagę rekrutera
Pracodawcom najbardziej brakuje dopasowania CV do oferty pracy. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki badaniom śledzenia wzroku rekruterów, psychologicznym i marketingowym wiemy dokładnie, jak nie tylko dopasować CV, co przykuć uwagę rekruterów w mgnieniu oka. Niestety wiele wzorów CV nie uwzględnia tej wiedzy.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jeśli nie masz pomysłu na to, jak napisać CV, kieruj się ofertą pracy. Jeśli chodzi o wygląd dokumentu, wypróbuj powyższy szablon. To dobre CV, które ma przejrzysty układ treści.
11. Dobre CV krótko prezentuje zainteresowania kandydata
Kiedy poszukuję handlowca, doświadczenie zawodowe kandydata ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Staram się w jego CV odnaleźć wspomniane cechy. Wbrew pozorom, najwięcej na ten temat można znaleźć w sekcji zainteresowania.
Jeżeli ktoś np. uprawia sport lub posiada pasję wymagającą zaangażowania, dużej aktywności, determinacji w działaniu, współzawodnictwa, to jest to pierwszy sygnał, że być może warto z taką osobą porozmawiać.
Kolejna rzecz to wszelkie przejawy własnej inicjatywy i chęci zrobienia czegoś więcej niż pozostali. Mam tutaj na myśli np. wolontariat, zaangażowanie w działalność społeczną, stowarzyszeń, kół zainteresowań itp.
Wpisanie w zainteresowaniach standardowego zestawu: podróże, muzyka, czytanie książek - niewiele mówi. A dla mnie to bardzo ważne. I właśnie tych informacji brakuje mi w życiorysach kandydatów.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jak dobrze opisać zainteresowania w CV? Przykład u góry pokazuje to najlepiej. Zwróć uwagę na ciekawe ikony w CV i odpowiednio uporządkowaną treść dokumentu.
12. Dobre CV musi być choć trochę kreatywne
Zacznijmy od strony wizualnej. To ważny element CV, na który rekruter zwraca uwagę, a kandydaci często o nim zapominają. Dobre CV powinno być estetyczne. Opracowane z pomysłem, eleganckie, ale też umiarem. Różne czcionki w CV, raz podkreślenia, raz pogrubienia nie są mile widziane.
Warto czymś się pozytywnie wyróżnić, ale ważne, aby było to adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej będzie wyglądało CV creative managera w agencji reklamowej, a inaczej asystentki prezesa banku. Niestety kandydaci często zapominają też o tym, że każdy lubi, jeśli traktujemy go indywidualnie. Rekruter też. Dobre CV przygotowane powinno być pod kątem danej oferty pracy, z podkreśleniem istotnego doświadczenia.
Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj.
Jeśli chcesz poeksperymentować z wyglądem swojego CV, sprawdź ten zestaw szablonów: Creative CV templates - 16 szablonów, które zachwycają
Zobacz też: Proste CV wzór
Jak napisać dobre CV?
Czas podsumować wskazówki naszych ekspertów ds. rekrutacji, bo pojawiało się w nich kilka powracających motywów. Jeśli chcesz mieć pewność, że napisałeś najlepsze CV, zostosuj te 6 zasad:
- Napisz podsumowanie zawodowe, by Twoje CV było najlepsze.
Podsumowanie zawodowe to sekcja wspólna dla wszystkich najlepszych CV. Ten dodatkowy element pozwala Ci pokazać, że nadążasz za standardami rekrutacji w 2020 roku. Poza tym, dzięki takiemu podsumowaniu i krótkiemu opisowi swoich celów zawodowych możesz łatwo spersonalizować swoje CV i pokazać, że wysyłasz je na konkretną ofertę pracy.
- Podkreśl dobrze swoje umiejętności i dokonania zawodowe.
Ponad połowa ekspertów podkreśla wagę umiejętności i osiągnięć zawodowych. Dlatego musisz umiejętnie opisać je w odpowiednich sekcjach CV, żeby od razu pokazać, że jesteś właściwym kandydatem.
- Dopasuj CV do oferty pracy i zrób to dobrze.
Kiedy, już ustalisz swoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia zawodowe, upewnij się, że będą one interesujące dla firmy, do której właśnie aplikujesz. Ponad połowa ekspertów zaznacza, że niezwykle ważne jest dopasowanie CV do konkretnej oferty pracy. Jeśli wysyłasz wszędzie to samo CV, nie dziw się, że telefon milczy.
- Przyciągnij uwagę wyglądem dokumentu, bo dobre CV musi się wyróżniać.
Warto pamiętać o estetyce CV. To ona pozwala Ci przykuć uwagę pracodawcy i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dobre CV jest eleganckie, estetyczne i przede wszystkim czytelne. Najważniejsze elementy CV, czyli Twoje osiągnięcia, wykonywane dotychczas zadania oraz umiejętności, powinny od razu rzucać się w oczy.
- Nie zapomnij o dodaniu dobrej klauzuli do CV.
Od 2018 roku obowiązuje nowy wzór klauzuli do CV wprowadzony przez RODO. Upewnij się, że wpisałeś w swoje CV poprawną formułkę.
- Nie lekceważ sekcji Zainteresowania w CV.
Cześć ekspertów podkreśla znaczenie zainteresowań kandydata. To łatwy sposób, aby wyróżnić się w gąszczu innych kandydatów. Pamiętaj jednak, że uda Ci się to tylko, jeśli nie wpisujesz tam „film, muzyka, sport, podróże”. Jeśli nie masz pomysłu, co lepszego tam wpisać, już lepiej w ogóle pominąć tę sekcję.
Zobacz też poradnik: Nowoczesne CV
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Co jeszcze warto dodać, aby upewnić się, że napisałeś dobre CV, które zainteresuje pracodawcę? Wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.