Moje konto
CV na praktyki (np. studenckie) + Jak wpisać wolontariat w CV

CV na praktyki (np. studenckie) + Jak wpisać wolontariat w CV

Niektórzy lekceważą wartość praktyk, stażów i wolontariatów.

 

To duży błąd!

 

Te formy (zazwyczaj bezpłatnej) pracy to doskonała okazja, aby postawić pierwsze kroki na wymarzonej ścieżce kariery.

 

Jest to również jasny sygnał dla pracodawcy, że jesteś aktywny zawodowo, chcesz się rozwijać i zdobyłeś pierwsze praktyczne doświadczenia oraz umiejętności.

 

Właśnie dlatego warto przyłożyć się do opisu odbytych praktyk lub tworzenia CV na staż.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy praktyki studenckie i zawodowe, staż oraz wolontariat wpisuje się do CV
  • gdzie i jak wpisać je do CV
  • jak napisać skuteczne CV na praktyki lub staż.

 

Chcesz przygotować CV na praktyki/staż lub wpisać do CV wolontariat? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia oraz przykłady do wpisania. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

praktyki w CV 10

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Czy praktyki studenckie i zawodowe, staż lub wolontariat wpisuje się do CV?

 

Odpowiedź jest jasna: zdecydowanie tak!

 

Zwłaszcza w sytuacji, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego w „normalnej” pracy.

 

Praktyki, staż lub wolontariat to zazwyczaj pierwsze „poważne” zajęcie i informacja o nim będzie niezwykle istotna dla potencjalnego pracodawcy.

 

Opis praktyk czy stażu będzie szczególnie istotny, jeśli były one w jakimś stopniu związane z ofertą pracy, która Cię interesuje.

 

W ten sposób możesz pokazać pracodawcy, że miałeś już styczność z zadaniami, które będziesz realizował w pracy.

 

Nie wiesz jak znaleźć praktyki lub staż? Zajrzyj do naszego poradnika: Staż i praktyki zawodowe — jak je znaleźć i załatwić (Porady eksperta).

 

2

Jak wpisać staż, wolontariat lub praktyki w CV? Gdzie je umieścić?

 

Zastanawiasz się, w którym miejscu w CV wpisać staż, praktyki lub wolontariat?

 

To zależy…

 

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w zawodzie, opis praktyk powinien znaleźć się w sekcji Doświadczenie na górze CV. Szczególnie, jeśli były one w jakimś stopniu związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

 

Na przykładzie poniżej zobaczysz, jak możesz to zrobić.


cv na praktyki

Takie CV możesz stworzyć i pobrać w PDF (tutaj).

 

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli już masz doświadczenie w zawodzie, a praktyki, staż lub wolontariat nie były związane z wymaganiami w ofercie pracy.

 

W tym przypadku możesz umieścić je w CV znacznie niżej (pod opisem doświadczenia) i zbytnio się nie rozpisywać.

 

Jak opisać wolontariat, staż lub praktyki w CV?

 

W pierwszej kolejności powinieneś zajrzeć do oferty pracy.

 

Przeczytaj dokładnie wymagania i zastanów się, czy wykonywałeś związane z nimi obowiązki podczas praktyk lub wolontariatu.

 

Jeśli tak, to właśnie te zadania opisz na początku.

 

Unikaj również ogólnych informacji, bądź bardziej szczegółowy. Zamiast „pracowałem przy komputerze” napisz „na co dzień obsługiwałem takie programy, jak Excel oraz PowerPoint”.

 

Warto również pochwalić się największymi osiągnięciami. Nie musi być to nic wielkiego — przykład: „brałem udział w zespołowym projekcie, dzięki któremu sprzedaż wzrosła o 5%”.

 

Zadbaj także o wygląd opisu. Stosuj pogrubienia i punktory, unikaj dużych bloków tekstu, literówek czy błędów ortograficznych.

 

Jak powinno to wyglądać w praktyce?

 

Przykładowy opis praktyk w CV:

DOBRZE:

09.2018–12.2018 Firma XYZ

Stanowisko: Praktykant

 

Główne obowiązki:

 

  • przygotowywanie raportów sprzedażowych (Excel i PowerPoint)
  • uzupełnianie i analizowanie danych (Excel)
  • udział w spotkaniach z klientami (także w języku angielskim).

 

Osiągnięcia:

 

  • byłem członkiem 5-osobowego zespołu, któremu udało się pozyskać dla firmy wartościowego klienta.

 

Dodatkowe obowiązki:

 

  • udział w szkoleniach dla sprzedawców
  • publikowanie postów na firmowym Facebooku.

 

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że opis praktyk, stażu lub wolontariatu praktycznie nie różni się niczym od opisu stanowiska w zwykłej pracy.

 

Dla pracodawcy kluczowe jest to, jakie obowiązki wykonywałeś i jakie umiejętności zdobyłeś — a nie forma Twojego zatrudnienia.

 

Wciąż zastanawiasz się, jaką ścieżkę kariery wybrać? Pomoże Ci w tym nasz poradnik: Jaki zawód wybrać? 20 porad, jak wybrać pracę, która do Ciebie pasuje.

 

Takie CV na praktyki lub staż łatwo stworzysz w naszym kreatorze. Znajdziesz tam szablony do uzupełnienia, wskazówki i przykłady do wykorzystania. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak napisać CV na praktyki lub staż?

 

Najważniejsza informacja jest taka, że CV na praktyki tak naprawdę niczym nie różni się od zwyczajnego CV do pracy.

 

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, po prostu w większym stopniu musisz skupić się w CV na umiejętnościach i motywacji do pracy.

 

Dlatego w pierwszej kolejności zajrzyj do naszych poradników, w których wyjaśniamy, jak napisać CV nie mając doświadczenia: Pierwsze CV studentaCV bez doświadczenia, a także CV dla ucznia.

 

Każdą sekcję perfekcyjnego CV szczegółowo opisujemy w poradniku: Idealne CV — wzór i 7 porad jak napisać CV.

 

Jeśli chcesz również stworzyć skuteczny list motywacyjny, koniecznie zajrzyj do artykułu: List motywacyjny na staż lub praktyki — jak napisać? Wzór i przykłady.

 

Pamiętaj również o tym, by przygotować podanie o praktyki

 

Dodatkowo poniżej przygotowałem dla Ciebie niezbędne wskazówki oraz informacje, jakie elementy powinny znaleźć się w Twoim CV na praktyki lub staż.

 

CV na praktyki i staż — o czym musisz wiedzieć?

 

1. Dopasuj swoje CV do oferty praktyk lub stażu.

 

W swoim CV w pierwszej kolejności opisz te doświadczenia, umiejętności lub osiągnięcia naukowe, które w największym stopniu nawiązują do oferty praktyk. Jeśli np. chcesz dostać się na staż w mediach, warto wspomnieć, że pisałeś artykuły na bloga związanego z Twoim hobby. Jeśli z kolei interesują Cię praktyki związane z programowaniem, koniecznie wspomnij o kursach online, które ukończyłeś. Więcej dowiesz się z poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić?

 

2. Pamiętaj, aby dodać do CV tzw. podsumowanie zawodowe.

 

Ten element pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów, którzy nigdy o nim nie słyszeli. Podsumowanie to krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, osiągnięć i celów zawodowych, który umieszcza się na samej górze CV. Przykład:

 

Jestem studentem II roku ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie dodatkowo pomagam przy organizacji koła naukowego o inwestowaniu. Doskonale posługuję się językiem angielskim (poziom C2), dlatego marzy mi się praca w finansach w międzynarodowym środowisku. Wierzę, że praktyki w Państwa firmie będą początkiem tej drogi.

 

Więcej przykładów i wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać.

 

3. Zastosuj w CV określoną kolejność sekcji.

 

Obecnie w CV najlepiej zastosować następującą kolejność sekcji (od góry): podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie, zainteresowania. Pamiętaj jednak, że w zależności od tego, jakie masz kwalifikacje, możesz je modyfikować. Jeśli np. nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, a Twoja edukacja i odbyte kursy są związane z ofertą praktyk, powinieneś opisać te elementy na pierwszym miejscu. W takim przypadku skuteczne może być tzw. CV funkcjonalne. Tutaj dowiesz się, jak je napisać: CV funkcjonalne — kiedy warto je wybrać + 7 rad jak napisać. Wzór i przykłady.

 

4. Postaraj się zmieścić na 1 stronie CV.

 

Nie ma sensu pisać wielostronicowego życiorysu — pracodawca i tak nie będzie miał czasu, aby go przeczytać. Rekruterzy zazwyczaj tylko rzucają okiem na 1. stronę CV w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: CV na jedną, dwie czy więcej stron A4 — ile stron musi mieć CV w 2020?

 

5. Dodaj do CV aktualną klauzulę.

 

Pamiętaj, że w CV musi znaleźć się zgoda na przetwarzanie danych osobowych, zgodna z aktualnymi przepisami RODO. Jej treść znajdziesz w artykule: Klauzula do CV — aktualna treść (także po angielsku) i praktyczne wskazówki.

 

6. Zadbaj o wygląd dokumentu.

 

Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką. Musisz zadbać o to, aby nie było w nim błędów — np. ortograficznych. Życiorys powinien być także dobrze sformatowany, przejrzysty i po prostu wyglądać estetycznie.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wskazówka: Nie masz jeszcze 18 lat, ale chciałbyś zacząć pracować? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule: Praca dla nieletnich — 15 pomysłów, jak pracować w wieku 13–17 lat.

 

Wciąż masz wątpliwości, jak przygotować skuteczne CV na praktyki lub staż? Wpisz swoje pytania w komentarzu poniżej, chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: cv praktyki staz wolontariat
Średnia: 4.93 (15 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Work-life balance — co to? Definicja po polsku i przykłady

Work-life balance — co to? Definicja po polsku i przykłady

Z artykułu dowiesz się, co to jest work life balance, poznasz jego definicję i przykłady oraz korzyści, które ze sobą niesie (dla pracodawcy i pracownika). Sprawdzisz, jak work-life balance ma się w Polsce i jak firmy stosują jego zasady. Dowiesz się także, jak samemu wyćwiczyć tzw. WLB.