Moje konto
Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Maciej jest rekruterem w dużej korporacji. Jego firma właśnie poszukuje kandydatów na staż.

 

W ciągu dwóch dni od zamieszczenia oferty Maciej otrzymał ponad 100 CV oraz listów motywacyjnych - głównie od studentów.

 

Po przejrzeniu wszystkich CV, wyselekcjonował 20 najlepszych kandydatów.

 

Na rozmowę kwalifikacyjną może zaprosić 10 osób.

 

Kogo wybierze? Kandydatów z wyróżniającymi się listami motywacyjnymi.

 

Osoby, które wysłały “uniwersalne” listy na podstawie tego samego darmowego wzoru z internetu i powieliły informacje z CV, od razu odpadną.

 

W jaki sposób napisać list motywacyjny dla stażysty, aby zwrócić uwagę rekrutera?

 

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto stworzyć list motywacyjny, jak go skonstruować i co zrobić, aby zainteresować pracodawcę. Nawet jeśli nie masz doświadczenia!

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • jak powinien wyglądać list motywacyjny na praktyki/staż (poznasz jego konstrukcję i zobaczysz wzór)
 • jak napisać list motywacyjny, który przekona do Ciebie pracodawcę
 • jak opisać doświadczenie w liście motywacyjnym na praktyki/staż studencki (nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie)

 

Szukasz płatnego stażu? Dobrze trafiłeś! Obecnie poszukujemy stażystów do InterviewMe oraz Zety.

 

Podczas naszego stażu:

 

 • zrobimy z Ciebie mistrza marketingu internetowego
 • będziesz realizował własne, samodzielne projekty
 • zyskasz umiejętności, które po stażu pozwolą Ci dołączyć do naszego zespołu!

 

InterviewMe jest największym w Polsce blogiem dla osób poszukujących pracy. Z kolei Zety to nasza szybko rosnąca międzynarodowa marka. Z serwisów korzysta już ponad 3 mln klientów i czytelników miesięcznie!

 

Jaki jest nasz cel? Chcemy zbudować największy na świecie serwis związany z karierą oraz narzędzie łączące kandydatów z pracodawcami.

 

Brzmi dobrze? Zgłoś się na płatny staż i dołącz do nas (tutaj)!

 

Staż w InterviewMe

Dowiedz się więcej o stażu w InterviewMe oraz Zety i wyślij zgłoszenie!

 

1

Kiedy warto wysłać list motywacyjny na staż / praktyki?

 

Zawsze.

 

Zwłaszcza jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczył w ofercie, że list motywacyjny w sprawie stażu jest wymagany. Jeśli go nie wyślesz, Twoje zgłoszenie od razu zostanie odrzucone.

 

To może być krótki list motywacyjny. Nie musisz pisać długich elaboratów.

 

Widzisz, prawda jest taka, że nikomu nie chce się pisać listów motywacyjnych na staż. “Bez przesady!” myślą pozostali kandydaci.

 

Ale nie Ty.

 

W końcu czytasz ten poradnik, prawda? Twoja intuicja podpowiada Ci, że dobry list motywacyjny na praktyki pomoże Ci w pełni przedstawić się od najlepszej strony.

 

Twoja intuicja ma rację.

 

Doskonały list motywacyjny na praktyki zawodowe, który zaraz napiszesz doda Ci skrzydeł jak RedBull.

 

Dzięki takiemu listowi pokażesz pracodawcy, że:

 

 • konkurencja wysiada
 • staż u niego jest Twoim priorytetem
 • a zajmie Ci to nie więcej niż pół strony

 

Bezpłatny ebook! Dodatkowe przykłady i wskazówki, a także pomysły jak zacząć i jak zakończyć list motywacyjny, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną - Jak zacząć i zakończyć list motywacyjny, aby dostawać więcej ofert pracy [Wzory i Przykłady]

 

Jeśli jesteś zainteresowany praktykami na studiach, przeczytaj ten artykuł: Staż studencki — jak go zdobyć? Czy bezpłatny staż się opłaca?

 

2

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na praktyki lub staż (Wzór)

 

 

Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym na staż/praktyki?

 

 • zwrot grzecznościowy
 • informacja o tym, na jaki rodzaj stażu/praktyk aplikujesz
 • dowody, że masz odpowiednią wiedzę lub doświadczenie
 • konkretne powody dlaczego jesteś najlepszą osobą na te praktyki
 • informacja o gotowości do spotkania
 • podpis

 

Przykładowy wzór listu motywacyjnego na staż lub praktyki:

 

Szanowny Panie [nazwisko] / Szanowna Pani [nazwisko] / Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na staż/praktyki [rodzaj stażu/praktyk] w Państwa firmie.

 

Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w moim kierunku studiów [nazwa kierunku], dodatkowej działalności [rodzaj działalności] oraz pracy na takich stanowiskach jak [jeśli masz doświadczenie zawodowe - nazwa stanowiska lub stanowisk].

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się podczas stażu/praktyk [nazwa stażu/praktyk]?

 

 1. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego: Podczas studiów [nazwa kierunku i uczelni] udało mi się zgromadzić wiedzę [opisz wiedzę, która będzie przydatna z punktu widzenia pracodawcy]. Dodatkowo działając jako [podaj swoją rolę np. w organizacji studenckiej], udało mi się zorganizować [podaj przykład aktywności, która nawiązuje do treści oferty stażu/praktyk]. Jestem pewien, że to doświadczenie mógłbym wykorzystać na stażu/praktykach w [nazwa firmy].

 

Jeśli masz doświadczenie zawodowe: Na stanowisku [wpisz nazwę] udało mi się [opisz swoje osiągnięcie, którym aktualny pracodawca będzie zainteresowany. Pamiętaj, aby używać liczb i konkretów, które zwrócą jego uwagę]. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć na stażu/praktykach w [nazwa firmy].

 

 1. Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić ulepszyć dla danego pracodawcy]. Tę umiejętność wykorzystałem już wcześniej [wpisz dokonanie, które potwierdzi Twoją umiejętność].

 

 1. Zależy mi na rozwijaniu się w obszarze [wpisz swoją specjalizację]. Widać to w licznych [szkoleniach, konferencjach, kursach – informacje, które potwierdzą Twoje zainteresowanie].

 

 1. Dodatkowo, moje zainteresowania [rodzaj zainteresowań związanych z ofertą pracy] sprawią, że udział w stażu/praktykach będzie dla mnie przyjemnością.

 

Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swojej wiedzy i umiejętnościach.

 

Z poważaniem

[imię i nazwisko]

 

UWAGA: Nie kopiuj treści 1:1. Na podstawie tego wzoru listu motywacyjnego na staż, stwórz własny list. Dopasuj go do oferty pracy. Powołaj się na swoją wiedzę, doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia i wykształcenie.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak napisać list motywacyjny na staż/praktyki, który zwróci uwagę pracodawcy? (8 wskazówek + przykład)

 

Wróćmy na chwilę do rekrutera Maćka.

 

Właśnie przegląda listy motywacyjne, aby wybrać najlepszych kandydatów i zaprosić ich na rozmowę.

 

Większość podań została przygotowana na podstawie tego samego darmowego wzoru z internetu. Nie są też dopasowane do oferty pracy i powielają informacje z CV.

 

W takiej sytuacji kandydat na staż z dobrze przygotowanym listem motywacyjnym od razu zainteresowałby Maćka.

 

Co zrobić, aby Twój list wyróżnił się na tle innych kandydatów?

 

Jak napisać list motywacyjny, który zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na staż lub praktyki? (9 wskazówek)

 

 1. Zaadresuj list do konkretnej osoby z firmy, w której chcesz odbyć staż lub praktyki. Taka personalizacja to wciąż rzadkość. Pokażesz, że nie wysyłasz listów masowo i zależy Ci na tej konkretnej ofercie. Jeśli w ogłoszeniu jest podany np. e-mail odbiorcy, użyj Google, Goldenline czy też LinkedIn i ustal, do kogo piszesz. Możesz nawet zadzwonić do firmy i o to zapytać!

 

 1. Nie powielaj informacji z CV. Spójrz na to tak: CV to lista specyfikacji technicznych. Pracodawca jej potrzebuje, żeby podjąć decyzję. List motywacyjny na praktyki/staż ilustruje jak teoria wygląda w praktyce.

 

 1. Dopasuj treść listu do oferty pracy. Skup się na konkretnych umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniach, których wymaga stanowisko, a Ty je posiadasz.

 

 1. Zasugeruj pracodawcy w jaki sposób możesz wykorzystać swoją wiedzę i pomóc jego firmie. Wymyśl i opisz 3 powody dlaczego warto przyjąć na staż/praktyki właśnie Ciebie.

 

 1. Jeśli np. dostrzegasz konkretny problem, z którym zmaga się firma, w której chcesz odbyć staż/praktyki, zaproponuj konkretne rozwiązanie. Zrobi to duże wrażenie na pracodawcy!

 

 1. Opisując swoje doświadczenia i osiągnięcia wykorzystuj liczby i konkretne informacje (np. nazwy nagród i wyróżnień). Unikaj trudnych do zweryfikowania ogólników. W ten sposób przyciągniesz wzrok pracodawcy i uwiarygodnisz swoje dokonania. Jak to robić? Zobacz przykłady:

 

"Pisałem artykuły." zamień na "Napisałem ponad 100 artykułów i z powodzeniem będę mógł pisać teksty na Państwa stronę."

 

"Prowadziłem fanpage na FB." zamień na "Prowadziłem fanpage na Facebooku, na którym w 2 miesiące zebrałem ponad 1000 fanów."

 

"Chciałbym pracować w reklamie" zamień na "Pasjonuję się reklamą. W wolnym czasie śledzę opiniotwórcze blogi takie jak X, Y, Z i jestem na bieżąco z nowymi trendami."

 

 1. Zadbaj o wygląd swojego listu motywacyjnego na staż lub praktyki. Unikaj błędów ortograficznych i literówek, zastosuj czytelną czcionkę, która nie będzie męczyć wzroku rekrutera. Pogrub najważniejsze informacje, aby zwrócić na nie uwagę czytającego. Jeśli chcesz przyciągnąć wzrok pracodawcy, użyj oryginalnego szablonu i dopasuj go wyglądem do CV. W 5 minut zrobisz to w naszym kreatorze CV i listu motywacyjnego (tutaj).

 

 1. Przewagę nad innymi kandydatami możesz zyskać nawet dzięki… odpowiedniej nazwie pliku z listem motywacyjnym na staż. Podaj w niej np. swoje imię i nazwisko, rodzaj stażu oraz nazwę firmy (imie_nazwisko_staz_firma.pdf). W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nie wysyłasz tego samego listu masowo.

 

 1. Wyślij CV i list motywacyjny z “neutralnego”, zawodowego adresu e-mail (np. imię.nazwisko@gmail.com). Unikaj “śmiesznych” adresów, które mogą zrobić złe wrażenie na pracodawcy.

 

Jak tworzenie takiego listu motywacyjnego na staż wygląda w praktyce? Poniżej zobaczysz przykład prawdziwej oferty stażu i dopasowany do niej list.

 

Przykładowa oferta stażu w dziale HR - wymagania:


List motywacyjny na praktyki

 

Przykładowy wzór listu motywacyjnego dla studenta na staż w dziale HR:

 

Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na staż w dziale HR w Państwa firmie.

 

Jestem studentem V roku socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie stale rozwijam swoje zainteresowania w tematyce HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Dodatkowo w ramach współpracy regularnie piszę artykuły dla serwisu o psychologii - psychologiadlakazdego.pl. Moje teksty czyta co miesiąc ponad 1000 internautów.

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się podczas stażu w dziale HR?

 

 1. Będę mógł w praktyce wykorzystać wiedzę, którą zdobyłem na studiach socjologicznych, a dzięki przygotowywaniu artykułów dla serwisu psychologiadlakazdego.pl, stale rozwijam się w dziedzinie psychologii. Dodatkowo, jako członek samorządu, zorganizowałem spotkanie z przedstawicielami działu HR dużej korporacji, podczas którego poznaliśmy realia współczesnej rekrutacji.

 

 1. Posługuję się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym (C1), co potwierdza uzyskany przeze mnie certyfikat CAE. Język angielski wykorzystywałem już w pracy w call center jednego z banków. Doskonale znam również pakiet MS Office, który wykorzystuję na co dzień przygotowując artykuły, a także badania i prezentacje na studia. W dziale HR Państwa firmy chciałbym wykorzystać także znajomość technik badań socjologicznych.

 

 1. Chcę dalej rozwijać się w obszarze HR, co potwierdza m.in. ukończony przeze mnie kurs “Zarządzanie Projektami HR” zorganizowany przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Podczas szkolenia poznałem m.in. najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa pracy.

 

Chciałbym podkreślić, że jestem dyspozycyjny w pełnym wymiarze czasu. Moja działalność w samorządzie dowodzi, że łatwo nawiązuję kontakty i buduję relacje.

 

Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swojej wiedzy i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

Jan Kowalski

 

Pamętaj o tym, że poza listem motywacyjnym, rekruter może również wymagać podania o praktyki. Podobnie jak w przypadku podania o pracę musisz w nim uzasadnić swoją prośbę o przyjęcie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować profesjonalny list motywacyjny do pracy? Przeczytaj artykuł: “Jak napisać list motywacyjny do pracy? 8 rad, przykłady i wzory" (czytaj)

 

4

Jak opisać w liście motywacyjnym doświadczenie nawet jeśli go nie masz?

 

W internecie krążą dowcipy o firmach, które poszukują studentów np. z “15-letnim doświadczeniem w zawodzie”.

 

Na szczęście aplikując na staż lub praktyki studenckie z założenia nie musisz mieć doświadczenia.

 

Jednak nawet jeśli jesteś studentem i nigdy nie pracowałeś “w zawodzie”, możesz opisać swoje doświadczenie związane z ofertą stażu lub praktyk. Jak to zrobić? 

 

Spodób ten można również wykorzystać w CV bez doświadczenia.

 

List motywacyjny studenta - jak opisać doświadczenie zawodowe, jeśli go nie masz?

 

Sposób 1. Przedstaw swoją działalność w organizacjach studenckich i kołach naukowych. Opisz, czym dokładnie się zajmowałeś i jakie efekty przyniosłeś organizacji.

 

Sposób 2. Opisz odbyte kursy i szkolenia oraz uzyskane certyfikaty, związane z tematyką stażu. Jeśli np. ubiegasz się o praktyki w dziale marketingu, odbyty internetowy kurs content marketingu będzie dla pracodawcy dużym plusem.

 

Sposób 3. Jeśli masz zainteresowania związane z ofertą stażu, koniecznie o nich napisz. Pracodawcy uwielbiają osoby, dla których praca jest jednocześnie pasją. Kandydat, który będzie realizował się podczas praktyk jest cenniejszy od osoby, dla której będzie to tylko kolejny wpis do CV.

 

Sposób 4. Masz na koncie prace dorywcze, np. jako kelner? Dla pracodawcy z innej branży prawdopodobnie nie będzie to interesujące. Możesz jednak dopasować swoje doświadczenie do oferty pracy. Jeśli np. pracodawca wymaga dobrej znajomości angielskiego, możesz wspomnieć, że w pracy w restauracji często używałeś tego języka w kontaktach z klientami.

 

Nie zapomnij również o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Więcej dowiesz się tutaj: List motywacyjny — aktualna klauzula

 

Musisz przygotować list motywacyjny na staż lub praktykę w języku angielskim? Pomogą Ci nasze porady w artykule: “List motywacyjny po angielsku [Cover Letter]. Wzór, przykłady, zwroty” (czytaj)

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Przeczytaj też: List motywacyjny gotowy do wysłania - wzór [Wypełnij i pobierz]

 

Wciąż masz problemy z napisaniem listu motywacyjnego na staż lub praktyki? Zostaw swoje pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: jak napisac list motywacyjny na staz
Średnia: 3.71 (183 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Zobacz 15 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki, który zainteresuje pracodawcę. Wykorzystaj wzór oraz przykłady i stwórz list, który pomoże Ci dostać się na staż. W artykule znajdziesz także wskazówki jak opisać doświadczenie, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie.