Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jak napisać list motywacyjny na staż? Zobacz 4 porady!

List motywacyjny | 2016-01-06
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Słyszałeś kiedyś opinie, że listów motywacyjnych nikt nie czyta?

 

Większość z nich jest tak napisana, że rekruter od pierwszego zdania wie, że to bezmyślna kopia wysłana do dziesiątek firm, a jedyna różnica to dane nadawcy.

 

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki, który nie tylko zostanie przeczytany, ale też przekona pracodawcę, aby Cię zaprosił na rozmowę? Zastosuj wszystkie 4 kroki, które pokażę Ci poniżej:


jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki studenckie wzór

1. List motywacyjny na staż wysyłaj zawsze!

 

Zawsze powinieneś mieć spersonalizowany i dopasowany do wymagań stanowiska list motywacyjny. Podstawowy błąd to wysyłanie tego samego listu motywacyjnego do różnych firm.

 

Stwórz listę firm, w których chciałbyś odbyć staże lub praktyki studenckie. Następnie wysyłaj list dopasowany do konkretnego stanowiska. Poświęć chwilę dłużej, a zobaczysz jak bardzo wzrośnie Twoja skuteczność.

 

Rekruter od razu pozna, czy list jest  przygotowany specjalnie na to stanowisko. Jeśli użyłeś wzoru z Internetu, jesteś skreślony. Czy Tobie chciałoby się czytać list, który nawet nie jest do Ciebie? Napisz list motywacyjny do konkretnej osoby. Tutaj dowiesz się, jak napisać list motywacyjny na praktyki studenckie lub staż, lepszy niż od 95% kandydatów. Przeczytaj:

 

"Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

 

2. Jak napisać list motywacyjny, który działa? Nie kopiuj informacji z CV
 

Aby zaoszczędzić czas kandydaci na staże lub praktyki bardzo często kopiują informacje ze swojego CV i rozszerzają ich opis w liście. List to nie jest rozbudowane CV! Jak napisać list motywacyjny, który pomoże Ci dostać zaproszenie na rozmowę? Przedstaw korzyści z zatrudnienia siebie!

 

CV powinno opisywać Twoje stanowiska oraz zakres wykonywanych obowiązków. Rolą listu motywacyjnego jest pokazanie pracodawcy korzyści, jakie odniesie, jeśli Cię zatrudni. Jak to zrobić? Podaj: cyfry, korzyści, projekty i wszystko, co uważasz za swoje osiągnięcia np.

 

  • "pisałem artykuły" zamień na "napisałem ponad 100 artykułów i z powodzeniem będę mógł pisać teksty na Państwa stronę";
  • "prowadziłem fan page na fb" zamień na "prowadziłem fan page na fb, na którym w 2 miesiące zebrałem ponad 700 fanów"
  • "chciałbym pracować w reklamie" zamień na "Pasjonuję się reklamą. W wolnym czasie śledzę opiniotwórcze blogi i jestem na bieżąco z nowymi trendami" 

 

Widziałeś kiedyś reklamę, w której firma prosi Cię, żebyś kupił ich produkt? Pewnie nie, bo takich nie ma! To Ty musisz przekonać pracodawcę, co konkretnie zyska, jeśli Cię zatrudni! Zobacz też, jak się pisze list motywacyjny w języku angielskim:

 

"List motywacyjny po angielsku. Kompendium wiedzy" (czytaj)

4. Jak opisać doświadczenie zawodowe, jeśli go praktycznie nie masz?

 

Jak napisać list motywacyjny na praktyki studenckie lub staż, jeżeli nie masz dużego doświadczenia zawodowego? Przedstaw swoją działalność w organizacjach studenckich i kołach naukowych. Opisz, czym dokładnie się zajmowałeś i jakie efekty przyniosłeś dla organizacji.

 

Masz ciekawe zainteresowanie lub uczestniczyłeś w zajęciach dodatkowe po godzinach? Dodaj je do aplikacji! Mogą okazać się bardzo pomocne w rekrutacji. Zobacz jak opisać zainteresowania w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)
 

5. CV i list motywacyjny powinny być ze sobą spójne!
 

Pamiętaj, aby Twoje CV i list motywacyjny korespondowały ze sobą. Co to oznacza? Dokumenty aplikacyjne stanowią całość. Powinny być spójne zarówno merytorycznie jak też wizualnie. Używaj tego samego formatowania, tych samych czcionek, kolorów oraz odstępów.   

Jak napisać list motywacyjny, który przyciąga uwagę i jest spójny z CV? Sprawdź nasze szablony CV i listu, jeśli chcesz oszczędzić czas i stworzyć atrakcyjną aplikację. Kreator CV i listów online pozwala stworzyć dokumenty w kilka minut. Możesz też zaimportować profil LinkedIn i stworzyć je w 30 sekund. Do każdego z 400 szablonów CV dobierzesz szablon listu motywacyjnego na papeterii nawiązującej do CV.

 

 

Stwórz profesjonalne CV teraz

(Wypróbuj kreator CV tutaj)


 

list motywacyjny na praktyki studenckie wzór

 

4. Czym możesz się wyróżnić, jako kandydat na staż?

Spróbuj zebrać maksymalnie dużo informacji o sobie, które przemawiają za zatrudnieniem Ciebie. Każdy projekt na studiach, koło naukowe, działalność po godzinach mogą pomóc ubarwić Twoją aplikację. Skup się jedynie na najważniejszych aspektach! Zastanów się, czy pisanie o pracy kelnerki lub barmana, ma wpływ na Twoją kandydaturę w firmie zajmującej się audytem, czy konsultingiem. 

 

Profesjonalne CV i list motywacyjny przemówią na Twoją korzyść. Musisz dopasować je do oferty pracy i pokazać pracodawcy jak najwięcej korzyści. Pamiętaj, że wielu innych kandydatów, z którymi będziesz konkurować, też nie posiada długiego doświadczenia zawodowego. Tutaj dowiesz się, jak napisać CV, które przekona pracodawcę, aby Cię zatrudnił:

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

Jeżeli czujesz, że sam sobie z tym nie poradzisz, możesz zlecić napisanie dokumentów nam (czytaj więcej)jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki studenckie
 

Na koniec kilka najważniejszych przykazań dla lepszego szukania praktyk i staży:

 

1. Nie bądź nastawiony roszczeniowo, ale też nie proś o pracę. Pokaż pracodawcy co zyska, jeśli Cię zatrudni.
2. Nie bądź kopią innych kandydatów. Pokaż, czym różnisz się od innych.
3. Stwórz swój profil zgodnie z naszym poradnikiem o LinkedIn
4. Buduj bazę kontaktów zawodowych biorąc udział w targach pracy i działając w organizacjach studenckich.
5. Wysyłaj perfekcyjne aplikacje!
6. I Na koniec – UWIERZ W SIEBIE!

Masz jeszcze dodatkowe rady jak napisać list motywacyjny na staż albo praktyki studenckie? Podziel się ze mną opinią w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

 
Oceń mój artykuł. Średnia: 3.6 (60 głosów)
Komentarze
Beata 2015-12-11 19:06:01

*zapisało ;)

Piotr Sosnowski 2015-06-17 07:38:12

Powodzenia :)

Magda 2015-06-17 07:20:24

Dziękuję za ten wpis :) zawsze omijam ogłoszenia, w których należy wysłać list motywacyjny - bardzo nie lubię pisać o sobie, ponieważ nie za bardzo mam się czym chwalić (według mnie ;) ), ale dzisiaj napisałam już trzy i mam nadzieję, że uda mi się zdobyć miejsce na stażu! Pozdrawiam :)

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:35:37

Dziękuję za komentarz :) Najlepiej napisać taki list tak, jakbyś miała otwartą rekrutację. Pomijasz fragment o nawiązaniu do ogłoszenia a dalej przekonujesz dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie. Dobrym elementem takiego listu jest pokazanie, że pasujesz do tej firmy z pewnych powodów - jeśli pokażesz je w liście będzie idealnie.

Aleksandra 2015-04-29 00:09:40

Panie Piotrze,

A jak napisać list spekulacyjny?
List do firmy, która nie publikuje ogłoszeń o pracę?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii List motywacyjny
Artykuły o podobnej tematyce