Staż studencki - jak go zdobyć? Czy bezpłatny staż się opłaca?
Stwórz CV terazWpis gościnny serwisu: Kariera na Start
Wakacyjne stażowanie ma wiele zalet. Pierwsze zarobione pieniądze, bezcenne doświadczenie, a nawet możliwość zdobycia ciekawej pracy na dłużej.
Jednak nie zawsze tak jest. Brak inicjatywy, zaangażowania czy zwykła niechęć mogą zmienić czas pełen szans i możliwości w miesiące bezpłatnej i bezsensownej pracy.
Szukasz stażu? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Pamiętaj: staż studencki to inwestycja.
Nie jesteś darmową siłą roboczą. Twoja obecność wymaga nakładu ze strony pracodawcy. Czas pracowników, którzy pomogą Ci zdobyć doświadczenie, możliwość uczestnictwa w ważnych projektach to realne korzyści, jakie zyskujesz.
Mimo, iż część pracodawców stosuje promowany dziś postulat finansowego wynagradzania stażystów, ta uczciwa praktyka nie jest jeszcze standardem na polskim rynku. Pamiętaj więc, że firma inwestuje w Ciebie także poprzez czas i wiedzę - szczególnie jeśli zdecydowałeś się na bezpłatny staż.
2. Planuj i oczekuj!
Po co Ci staż? Czego chcesz się na uczyć, w czym się sprawdzić? Przygotuj sobie odpowiedzi na te pytania i dobrze zaplanuj swój staż. Wraz z mentorem zaplanuj obowiązki, jakie będziesz wykonywać i zagadnienia, z którymi chcesz się zapoznać. Tylko takie planowe podejście pozwoli Ci najefektywniej wzbogacić swoją wiedzę.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Bądź cierpliwy!
Kiedy już wiesz, jakich efektów oczekujesz, daj sobie czas.
Abyś mógł wykorzystać zdobytą w pierwszych tygodniach wiedzę i zacząć samodzielnie wykonywać powierzane Ci obowiązki staż powinien być zaplanowany minimum na trzy miesiące. Krótszy staż zwykle ogranicza się jedynie do zapoznania się z funkcjonowaniem firmy i wykonywaniem drobnych prac na doraźne polecenie opiekuna i nie wzbogaca znacząco Twoich kompetencji.
4. Pozwól się oceniać!
Staż jest czasem, w którym z wieloma zadaniami zetkniesz się po raz pierwszy, a co za tym idzie – możesz popełniać błędy. Ważne jest, by przyjąć uwagi czy wskazówki i traktować je jak bezcenną naukę. Tak właśnie zdobywa się cenne doświadczenie.
5. Pytaj!
Ludzie, z którymi pracujesz to bezcenna skarbnica wiedzy. Kiedy czegoś nie wiesz bądź nie rozumiesz, pytaj. Dobrze postawione pytania będą świadczyć o Twoim zaangażowaniu, a także pomogą Ci wykonywać stawiane przed Tobą zadania lepiej.
Jak znaleźć ciekawy staż studencki?
Szukanie dobrego stażu na własną rękę nie zawsze przynosi efekty. Nie ma uniwersalnego kryterium wyboru firmy, która zapewni warunki sprzyjające zdobywaniu doświadczenia. (Pamiętaj jednak, żeby przygotować sobie zawczasu podanie o praktyki).
Jak zatem wybrać?
Zaufaj profesjonalistom. Istnieje wiele instytucji organizujących programy stażowe, dzięki którym łatwiej jest znaleźć wymarzony staż, który będzie czasem nauki i zdobywania doświadczeń, a nie przysłowiowego parzenia kawy.
Jednym z nich jest program „Kariera na start”, którego zespół dba o to, by organizowane w ramach programu staże były płatne, a stażysta był otoczony opieką mentora, który otworzy przed nim drogi rozwoju. Jeśli więc szukasz płatnego stażu w sprawdzonej firmie, zostaw swoje CV na Kariera na Start. Odezwiemy się, kiedy znajdziemy coś idealnego dla Ciebie.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wpis gościnny serwisu: Kariera na Start
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.