Prawo jazdy w CV - jak i gdzie wpisać kursy i certyfikaty?
Stwórz CV terazW życiorysie zawodowym oczywiście najważniejsze są Twoje doświadczenie i umiejętności. Nie znaczy to jednak, że nie można podać w nim różnych dodatkowych informacji. Do CV na pewno warto wpisać prawo jazdy, a także kursy, szkolenia i certyfikaty.
Jednak w mojej opinii tego typu informacje warto wpisać do CV tylko wtedy, gdy pasują do danej oferty pracy. Do pracy w banku podawanie prawa jazdy w CV nie zawsze będzie potrzebne, a zaawansowany kurs Excela niekoniecznie przyda się nauczycielowi angielskiego. Na szczęście tutaj znajdziesz wskazówki, poparte moim wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu i redagowaniu CV oraz opiniami ekspertów.
Z mojego artykułu dowiesz się:
- jak wpisać do CV szkolenia, kursy i certyfikaty
- gdzie wpisać kursy i certyfikaty do CV
- jakie są najbardziej wartościowe kursy
- gdzie wpisać do CV prawo jazdy.
Nie wiesz, jak wpisać kursy i szkolenia do CV? Wybierz dla siebie szablon CV, wpisz nazwy swoich certyfikatów, daty oraz instytucje, które je wydały, a nasz kreator CV sam zajmie się formatowaniem dokumentu.
Zobacz wzory CV dla różnych stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Jakie kursy i szkolenia najczęściej pojawiają się w naszych życiorysach? Żeby się tego dowiedzieć, poddaliśmy analizie 1,15 miliona CV stworzonych w kreatorze InterviewMe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Oto najciekawsze statystyki.
Statystyki o kursach i certyfikatach w CV
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 umiejętności.
- 3 najpopularniejsze szkolenia i certyfikaty w CV naszych użytkowników to: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy zawodowe i certyfikat upoważniający do pracy w zawodzie oraz certyfikaty VCA, DNV i SCC.
- Najpopularniejsze umiejętności specjalistyczne w CV naszych użytkowników to prawo jazdy oraz obsługa komputera i pakietu MS Office.
- 7% naszych użytkowników nie podaje żadnych umiejętności w CV.
1. Prawo jazdy w CV
Wpisywanie prawa jazdy do CV nie zawsze jest koniecznie. Oczywiście obowiązkowo musisz podać tę informację, gdy aplikujesz do pracy związanej z prowadzeniem samochodu lub innego pojazdu (np. przygotowujesz CV kierowcy).
Oczywiście, gdy w ofercie wśród wymaganych umiejętności znajdzie się prawo jazdy, również nie zapomnij wpisać go do CV. Z moich obserwacji wynika, że w wielu innych sytuacjach także warto podać w CV, że potrafisz prowadzić samochód — może to być dla pracodawcy atut, bo np. będziesz mógł dojeżdżać do klientów lub prowadzić służbowy samochód. Pamiętaj jednak, żeby zawsze w pierwszej kolejności skupić się na wymaganiach z oferty pracy.
Gdzie wpisać w CV prawo jazdy?
Moim zdaniem prawo jazdy w CV najlepiej podać w sekcji z umiejętnościami (jeśli dzielisz ją na kompetencje miękkie i twarde, to prowadzenie samochodu zalicza się do tej drugiej grupy) lub Dodatkowych informacjach.
Oto moja propozycja dodania prawa jazdy w CV, wpisanego w sekcji Umiejętności:
Umiejętności
Prawo jazdy kategorii, B, C, C + E
Umiejętność usuwania usterek w terenie
Obsługa tachografów różnych typów
Umiejętność wypełniania dokumentów przejazdowych
Wytrzymałość na trud monotonnej długiej jazdy autostradowej
Dobra orientacja w sieci autostrad (także w Niemczech)
Znajomość przepisów ruchu drogowego w państwach europejskich
Język niemiecki — B2
Gdy przyszły pracodawca wymaga prawa jazdy, np. do pracy w policji, możesz również napisać o nim w podsumowaniu zawodowym — tak aby od razu zobaczył, że spełniasz to kryterium, np.:
Podsumowanie zawodowe
Odpowiedzialny kierowca tira (uprawnienia B, C i C+E) z komunikatywną znajomością języka niemieckiego. Obsługuję zarówno trasy krajowe, jak i międzynarodowe (głównie w Niemczech). Mam szeroką wiedzę techniczną z zakresu motoryzacji i uczciwie raportuję czas pracy.
Jak wpisać w CV prawo jazdy?
Wpisując do CV prawo jazdy, koniecznie podaj kategorię dokumentu — zwłaszcza gdy jesteś wyspecjalizowanym kierowcą, a na stanowisko, na które aplikujesz, potrzebne są konkretne uprawnienia. Pod tym linkiem znajdziesz dokładną rozpiskę kategorii.
Możesz również podać informację, że Twoje prawo jazdy jest czynne — to znaczy, że regularnie prowadzisz samochód, a dokument nie kurzy się w portfelu. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób co prawda ma uprawnienia, ale od lat z nich nie korzysta, więc i ich umiejętności nie są duże. Dlatego ten dopisek w CV może być istotny.
Jeśli aplikujesz na stanowisko kierowcy lub inne, gdzie prowadzenie samochodu to podstawowy obowiązek, możesz również wpisać, że nie masz na koncie punktów karnych i kolizji — ale tylko wtedy, gdy jest to prawda.
Zobacz na moim przykładzie, jak wpisać do CV prawo jazdy:
DOBRZE |
---|
prawo jazdy kategorii B |
ŹLE |
---|
Kurs na prawo jazdy - 1992 rok |
Zobacz też: Jak napisać CV do pracy w 2024 roku? Wzór i porady eksperta.
2. Kursy i certyfikaty w CV — gdzie i jak je wpisać?
Jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe i nie wiesz, czym zaimponować rekruterowi, kursy i certyfikaty mogą zmniejszyć tę lukę. Moi znajomi rekruterzy podkreślają, że są to cenne informacje w CV. Tylko nie pokazuj pracodawcy wszystkich certyfikatów, które zdobyłeś w życiu. Liczą się tylko te związane z Twoją branżą.
Wybierz certyfikat lub kurs, który:
- odnosi się do stanowiska, na które aplikujesz
- pokazuje Twoją dodatkową umiejętność lub imponujące hobby
- podkreśla fakt, że rozwijasz się w swojej dziedzinie.
Wysyłasz CV do restauracji — kurs barmański w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów wpisz obowiązkowo.
Jesteś sekretarką, przeszłaś kurs języka migowego i umieszczasz go w CV? Nawet jeśli nie wykorzystasz tych umiejętności w pracy, rekruter pomyśli: Wow.
Jesteś copywriterem-freelancerem i starasz się o stałą posadę? Kurs SEO 2023: Od Podstaw do Pozycjonera Stron WWW będzie strzałem w dziesiątkę.
Uwierz mi — jeden wartościowy kurs w CV jest lepszy niż kilka zupełnie przypadkowych. Wiem, że żal Ci certyfikatu z niemieckiego, który zrobiłeś w liceum. Chciałbyś podkreślić, że mówisz po niemiecku, ale czy pamiętasz jeszcze coś poza ein zwei polizei?
Gdzie wpisać kursy w CV?
Kursy w CV powinny znaleźć się w oddzielnej sekcji zatytułowanej „Kursy i szkolenia”, najlepiej tuż pod opisem wykształcenia albo w sekcji CV z umiejętnościami. Moja kolejna wskazówka jest taka, być dodał datę ukończenia kursu, jego pełną nazwę, a także jednostkę organizującą szkolenie (np. Udemy). To będzie wyglądać bardziej wiarygodnie i da się zweryfikować.
Certyfikaty w CV — przykłady
Przede wszystkim nie podawaj dziennej daty ukończenia kursu. Liczy się rok zdobycia certyfikatu, który pozwala rekruterowi ocenić, jak świeża jest Twoja wiedza. Umieść w CV pełną nazwę certyfikatu. Pamiętaj, że możesz również dołączyć certyfikat do swojej aplikacji.
Jak powinno się zapisać w CV certyfikat językowy? Najlepiej, jeśli będzie prezentował się tak:
Zanim zdecydujesz się zamieścić w CV certyfikat językowy, najpierw:
- sprawdź, czy certyfikat się nie przedawnił
- zastanów się, czy nadal posiadasz umiejętności nabyte na kursie
- odpowiedz sobie na pytanie „Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?” w języku, którym chwalisz się w CV.
Tutaj ważna uwaga ode mnie. Poziom znajomości języka musi być bardzo dobrze widoczny w Twoim CV. Dlatego zaplanuj na to osobną sekcję. Pamiętaj też, że kłamstwo w CV ma bardzo krótkie nogi. Jeśli zawyżysz swoje umiejętności językowe, z pewnością zostanie do odkryte podczas rozmowy o pracę, bo rekruter może niespodziewanie zacząć rozmowę z Tobą w tym języku.
Zobacz też: „Do czego dążysz w pracy?”: przykłady odpowiedzi (też do CV)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Najbardziej wartościowe kursy, które warto wpisać do CV
Jaki kurs będzie najbardziej wartościowy dla Twojego CV? Łatwo to wyczuć. Wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie: „Czy tę umiejętność będę wykorzystywać w pracy?”. Jeśli nie, to w mojej opinii nie ma sensu zaśmiecać CV dodatkową informacją. Chyba że umiesz coś, czym chcesz się pochwalić.
Uwielbiasz nurkować i mógłbyś o tym opowiadać godzinami? Świetnie. Jeśli taki kurs wymieniony w CV zainspiruje rekrutera do zadania dodatkowego pytania, rozmowa kwalifikacyjna może nabrać rumieńców i stać się mniej formalna!
Jakie kursy warto zrobić w 2024 roku?
Zgodnie z moją wiedzą oraz wskazówkami innych ekspertów, wartościowe kursy to takie, dzięki którym zdobędziesz umiejętności wymagane i cenione przez pracodawców. Według portalu LinkedIn są to: umiejętność zarządzania ludźmi, sprawne komunikowanie się, współpraca i zarządzanie czasem. Wśród umiejętności twardych liczą się m.in. cloud computing, analiza statystyczna, UI design, prezentowanie danych i SEO/SEM marketing.
Te i inne umiejętności można zdobyć podczas kursów organizowanych stacjonarnie, np. na uniwersytetach, politechnikach i szkołach wyższych (dyplom ukończenia studiów nie jest wymagany) oraz na kursach online na platformach, takich jak:
- Udemy (strona i kursy dostępne po polsku)
- LinkedIn Learning (również po polsku)
- edX
- Coursera
- Khan Academy
- Polski Uniwersytet Wirtualny — kursy kończą się certyfikatem Uniwersytetu Humanistycznego w Łodzi.
Jeśli pracujesz w IT, na pewno wiesz, że kursy doszkalające to standard w branży, która tak szybko się rozwija.
Zresztą jak przewiduje Cloudforum, certyfikaty będą coraz bardziej cenione przez pracodawców zatrudniających w sektorze IT. Portal wymienia, które z kursów liczą się najbardziej:
- Certified in the Governance of Enterprise IT (CGEIT)
- AWS Certified Solutions Architect — Associate
- AWS Certified Developer — Associate
- Project Management Professional (PMP)
- Certified Information Systems Security Professional (CISSP)
- Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC)
- Certified Information Security Manager (CISM)
- Certified ScrumMaster
- Certified Ethical Hacker (CEH)
- VMware Certified Professional — Data Centre Virtualization.
Kursy te dostępne są stacjonarnie oraz online.
Jakie kursy warto zrobić, jeśli jesteś studentem?
Jesteś studentem? Nie możesz pochwalić się jeszcze doświadczeniem zawodowym, ale chcesz dorobić pomiędzy zajęciami? Łatwiej znajdziesz zajęcie, wpisując do CV:
- kurs barmański
- kurs kelnerski
- kurs opiekunki do dziecka
- kurs na animatora czasu wolnego
- kurs ratownika wodnego
- kurs fryzjerski
- kurs groomerski.
Wskazówka: Nie wpisuj do CV szkolenia BHP, kursów językowych niepopartych certyfikatem, krótkich szkoleń wewnątrzfirmowych i przede wszystkim czegokolwiek, co jest kontrowersyjne (np. kursu masażu gorącymi kamieniami) i może wpływać na ocenę Ciebie jako kandydata).
Bywają sytuacje, w których konkretny kurs może stać się najjaśniejszym punktem CV. Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić umiejętności zdobyte podczas kursu, możesz pochwalić się nimi w liście motywacyjnym. Ten dokument stanowi uzupełnienie CV i warto go dodać do swojej aplikacji.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zobacz też: Najlepsze kursy online z certyfikatem za darmo
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.