Moje konto
Kłamanie w CV, praca na czarno, nieukończone studia. Czy wpisywać?

Kłamanie w CV, praca na czarno, nieukończone studia. Czy wpisywać?

Aż 81% pracodawców i rekruterów zetknęło się z kandydatami, którzy kłamali w swoich CV.

 

To wynik raportu “Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy” przygotowanego przez IBBC Group.

 

Jednocześnie prawie 79% pracodawców weryfikuje, lub zamierza szczegółowo weryfikować, informacje zawarte w CV.

 

Wniosek? Koloryzowanie w CV jest bardzo ryzykowne.

 

Zdecydowana większość pracodawców jest uczulona na tego typu próby przekłamania rzeczywistości.

 

Wielu kandydatów wciąż myśli jednak, że jeśli “wszyscy kłamią” i wyolbrzymiają swoje umiejętności, to “szczere” CV nie zrobi wrażenia na pracodawcy.

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakich kłamstw unikać w CV i jak opisać “wstydliwe” kwestie, aby rekruter nie czuł się oszukany, a jednocześnie Twój życiorys nie był “gorszy” od innych dokumentów.

 

Chcesz przygotować profesjonalne i wiarygodne CV oraz list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Kiedy nakłamałeś w CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jakie mogą być konsekwencje kłamania w CV
 • jakie kłamstwa najczęściej pojawiają się w CV
 • jak opisać w CV nieukończone studia, aby rekruter nie pomyślał, że oszukujesz
 • czy w CV można wpisać pracę na czarno

 

 

1

Kłamstwo w CV - czym grozi, jakie mogą być konsekwencje?

 

Osoba, która nakłamie w CV, musi przede wszystkim liczyć się z tym, że… nie dostanie pracy. Lub szybko ją straci.

 

Ze raportu HR Polska wynika, że 95% pracodawców demaskowało kłamstwa kandydatów już podczas procesu rekrutacji.

 

Osoba “przyłapana na gorącym uczynku” od razu traci wiarygodność i zaufanie rekrutera.

 

Wielu kandydatów zastanawia się, czy kłamstwo w CV to przestępstwo.

 

W niektórych przypadkach tak!

 

Jeśli np. kandydat wpisze do CV umiejętności, których nie posiada, popełnia wykroczenie.

 

Jeśli jednak dołączy do życiorysu sfałszowane dokumenty, potwierdzające np. ukończenie studiów lub szkoleń, wtedy popełnia przestępstwo!

 

Za to ostatnie grozi sankcja grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat!

 

Jeśli kłamstwo lub fałszerstwo w CV wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu pracownika, pracodawca może również zażądać zwrotu wypłaconej pensji.

 

Jednak jest to zdecydowanie najgorszy scenariusz. Dlaczego jeszcze nie warto kłamać w CV?

 

Czym grozi kłamanie w CV?

 

 1. Rekruter szybko zweryfikuje kłamstwa. W większości przypadków kłamstwa dotyczące kluczowych umiejętności lub doświadczenia szybko wychodzą na jaw. Doświadczony rekruter dobrze wie, jakie pytania zadać, aby zweryfikować informacje z CV. Przez drobne kłamstwo możesz stracić szansę na wymarzoną pracę!

 

 1. Szybko stracisz pracę. Jeśli dzięki podkoloryzowaniu CV udałoby Ci się zdobyć pracę, bardzo szybko możesz ją stracić. Szczególnie jeśli kłamstwa dotyczyły najważniejszych umiejętności. Pracodawca szybko zauważy, że nie radzisz sobie z podstawowymi obowiązkami.

 

 1. Zepsujesz sobie opinię. Jeśli pracodawca zorientuje się, że skłamałeś w CV, może zrobić Ci “czarny PR”. W efekcie możesz mieć problemy ze znalezieniem pracy w branży. Pamiętaj również, że pracodawcy czasami kontaktują się z poprzednimi przełożonymi kandydata, aby zweryfikować informacje z CV czy rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 1. Narazisz się na duży stres. Nawet jeśli pracodawca nie wykryje oszustwa podczas rekrutacji lub w pierwszych miesiącach współpracy, to narazisz się na ciągły stres. Będziesz musiał włożyć dużo pracy w “nadgonienie” innych pracowników i wciąż będziesz się obawiał, że kłamstwa z procesu rekrutacji wyjdą na jaw.

 

 1. Narazisz się na konflikt z przełożonym i współpracownikami. Nikt nie lubi pracować z osobami, które np. bez przerwy proszą o pomoc lub nie radzą sobie z podstawowymi obowiązkami, które miały być dla nich pestką. Współpracownicy szybko zauważą, kiedy nakłamałeś w CV.

 

Zastanawiasz się, o co może zapytać Cię rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej? Najczęstsze pytania i wskazówki, jak na nie odpowiadać, znajdziesz w artykule: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i najlepsze odpowiedzi. Przykłady (czytaj)

 

2

Najczęstsze kłamstwa w CV

 

Drobne kłamstwa w CV są bardzo częste, ale łatwe do zweryfikowania.

 

Rekruterzy codziennie zadający pytania o karierę wiedzą, kiedy ktoś kłamie.

 

Poza tym skuteczny wywiad kompetencyjny pozwala im zobaczyć, czy opisane doświadczenie jest prawdziwe.

 

Kłamstwo wymaga tęgiej pamięci i idealnego opanowania w stresie. Doświadczony rekruter zazwyczaj jest w stanie łatwo rozpoznać, czy kandydat stara się podkoloryzować swoje doświadczenie.

 

Z jakimi kłamstwami w CV rekruterzy spotykają się najczęściej?

 

 1. Zawyżony poziom znajomości języka obcego. To najpopularniejsze i zarazem najprostsze do zweryfikowania kłamstwo. Jeżeli nie znasz danego języka biegle - po prostu określ swój prawdziwy poziom lub nie wpisuj go wcale. Nigdy nie wiesz, czy część rozmowy kwalifikacyjnej nie zostanie przeprowadzona w języku, który wpisałeś jako swój atut.

 

 1. Przekłamany zakres obowiązków z poprzedniej pracy. “W mojej pracy zarządzałem ludźmi, miałem kompetencje zbliżone do dyrektorskich i realizowałem najważniejsze projekty” - kłamstwo w zakresie obowiązków daje kandydatowi złudne poczucie wyjątkowości. Jak weryfikuje się te informacje? Skuteczny wywiad kompetencyjny pomaga rekruterom zobaczyć, czy Twoje doświadczenie “papierowe” pokrywa się z realnym. Mało kto jest w stanie w przekonujący sposób opowiadać o zmyślonych doświadczeniach zawodowych.

 

 1. Zmyślone wykształcenie i kursy. Wpisywanie nieukończonych studiów, kłamstwa dotyczące tytułów naukowych, przebytych kursów czy certyfikatów można zweryfikować poprzez sprawdzenie odpowiednich zaświadczeń. Pamiętaj, że w pewnym momencie pracodawca może chcieć Cię sprawdzić, a dodawanie do CV sfałszowanych dokumentów to przestępstwo! Bądź gotowy na przedstawienie swoich dyplomów. W kolejnym rozdziale dowiesz się, jak w CV poprawnie opisać przerwane lub nieukończone studia (np. bez napisanej pracy magisterskiej).

 

 1. Wpisywanie umiejętności, których kandydat nie posiada. Jeśli np. wpiszesz w CV niezgodnie z prawdą zaawansowaną znajomość Excela, może to zostać zweryfikowane już przy pierwszym zadaniu rekrutacyjnym. Wiele osób bez zastanowienia “chwali” się również umiejętnościami miękkimi. Jeśli nie potrafisz potwierdzić ich konkretnym przykładem, informacje w stylu “odporność na stres” lub “charyzma” będa wyglądały jak drobne kłamstwo.

 

 1. Wydłużanie okresu pracy lub ukrywanie luk w zatrudnieniu. "Jak napisać CV, które da Ci pracę? Wydłuż swoje doświadczenie". Ta zasada stoi za jednym z najczęstszych kłamstw. Wielu kandydatów ma tendencję do wydłużania okresu zatrudnienia w nadziei, że zostaną odebrani jako bardziej doświadczeni i kompetentni. Niektórzy próbują także tuszować luki w zatrudnieniu lub częste zmiany pracy. To kłamstwo można zweryfikować poprzez sprawdzenie świadectwa pracy lub innego dokumentu (np. umowy o pracę). Rekruterzy telefonują też (za Twoją zgodą) do współpracowników i poprzednich pracodawców.

 

 1. Zmyślone zainteresowania. Nawet nie wiesz, jak wiele osób kłamie w tej kwestii! Kiedy rekruter w zainteresowaniach zobaczy, że masz podobne pasje do niego, prawie na pewno Cię o nie zapyta. Może być to np. “luźniejsze” pytanie na zakończenie rozmowy. Jeśli nie będziesz miał nic do powiedzenia, pozostawisz po sobie złe wrażenie.

 

Lepiej napisać proste CV z prawdziwymi informacjami, niż skłamać i potem plątać się w odpowiedziach.

 

Brak jednej z kilku wymaganych umiejętności niekoniecznie przekreśli Cię jako kandydata. Kłamstwo niemal zawsze!

 

Uwaga: Twoje szanse na powodzenie w rekrutacji może również przekreślić brak klauzuli w CV. Jeśli aplikujesz do zagranicznej firmy z siedzibą w Polsce, będzie Ci potrzebna klauzula o przetwarzaniu danych do CV po angielsku

 

Pomyśl jak napisać CV w sposób, który uwypukli Twoje sukcesy oraz dokonania i dopasuj je do ogłoszenia, na które aplikujesz. W 5 minut zrobisz to w naszym kreatorze (tutaj).

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

3

Nieukończone studia w CV - jak opisać przerwaną naukę?

 

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto wpisywać przerwane studia w CV?

 

Odpowiedź brzmi: tak.

 

Oczywiście nie powinieneś kłamać. Nie możesz napisać np. że uzyskałeś tytuł magistra.

 

Czy pracodawca sprawdza wykształcenie? Trudno powiedzieć, ale jeśli to zrobi, to kłamstwem w CV przekreślisz swoje szanse na zdobycie tej pracy lub jakiejkolwiek innej.

 

Nie musisz jednak wpisywać np. “Przerwane studia” przy opisie uczelni i kierunku.

 

Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter poruszy temat studiów, wyjaśnij, że np. przerwałeś naukę po drugim roku lub nie napisałeś magisterki.

 

Na wszelki wypadek możesz np. wziąć ze sobą indeks, aby mieć jakikolwiek dowód na to, że rzeczywiście studiowałeś.

 

Uwaga: Jeśli w ofercie pracy w wymaganiach wpisane jest np. co najmniej tytuł licencjata na konkretnym kierunku, to jeśli go nie posiadasz, nie powinieneś wysyłać CV z nieukończonymi studiami.

 

Jak zatem poprawnie wpisać w CV nieukończone studia?

 

Po prostu podaj okres, w którym studiowałeś, nazwę uczelni i kierunku.

 

Przykład opisu przerwanych studiów:

 

10.2015 - 06.2017 Uniwersytet Warszawski - Wydział Zarządzania

Kierunek: Zarządzanie i marketing

 

Więcej o tym, jak poprawnie opisać edukację w CV, dowiesz się z naszego artykułu: Wykształcenie w CV - jak wpisać poziom edukacji. 5 porad + Przykłady

 

Nadal studiujesz, ale już szukasz pracy? Zobacz: Pierwsze CV studenta - wzór i porady. Jeśli zaś jesteś uczniem, przejdź do: CV ucznia do pobrania - wzór.

 

4

Czy pracę na czarno można wpisać w CV?

 

Pamiętaj, że w CV opisujesz doświadczenie, które realnie zdobyłeś.

 

Podczas pracy bez umowy i “na czarno” również gromadzisz doświadczenie zawodowe.

 

Problem pojawia się, gdy kandydat wpisuje w CV obowiązki, których nie wykonywał i stanowiska, na których w rzeczywistości nie pracował.

 

Kiedy rekruter poruszy temat pracy, którą wykonywałeś “na czarno”, możesz od razu zaznaczyć, że pracowałeś bez umowy, ale możesz szczegółowo opisać wszystkie obowiązki i przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje umiejętności.

 

Doświadczony rekruter z łatwością zweryfikuje, czy rzeczywiście pracowałeś na danym stanowisku.

 

Jak prawidłowo opisać w CV doświadczenie zdobyte w pracy “na czarno”?

 

Po prostu podaj okres, w którym pracowałeś, miejsce pracy, stanowisko i wykonywane obowiązki oraz ewentualne osiągnięcia.

 

Przykład opisu pracy “na czarno” w CV:

 

06.2017 - 08.2017 Bar “Rybitwa”

Stanowisko: Kelner

 

Główne obowiązki:

 

 • obsługiwanie gości (z polski i zagranicy)
 • dbanie o dobry wizerunek restauracji
 • przygotowywanie drinków

 

Dodatkowe obowiązki:

 

 • dbanie o czystość kuchni
 • przyjmowanie towarów od dostawców

 

Chcesz zobaczyć więcej przykładów? Przejdź tutaj: Wzory CV dla różnych zawodów

 

DARMOWY EBOOK: Pisanie CV bywa trudne. Dlatego musisz upewnić się, że w Twoim dokumencie nie ma błędów. Najczęstsze słabe strony CV polskich kandydatów opisaliśmy w naszym bezpłatnym ebooku: "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Jak interesująco opisać swoje doświadczenie zawodowe? Więcej skutecznych wskazówek znajdziesz w artykule: "Doświadczenie zawodowe w CV: jak opisać? Przykłady i 4 rady eksperta" (czytaj)

 

Na koniec coś, co może Cię zainteresować, czyli: Rozmowa kwalifikacyjna – 8 najczęstszych kłamstw rekruterów

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wciąż zastanawiasz się, jak opisać w CV swoje doświadczenie lub edukację, aby rekruter nie pomyślał, że kłamiesz? Wpisz pytanie w komentarzu. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: jak napisac cv 5 klamstw
Średnia: 3.95 (100 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły