Moje konto
Częste zmiany i krótkie okresy pracy w CV - jak opisać?

Częste zmiany i krótkie okresy pracy w CV - jak opisać?

Stabilny przebieg zatrudnienia nie jest częsty u osób w wieku 25-35.

 

Wielokrotnie pytacie, co zrobić, gdy często zmieniacie swoją pracę. Czy częste zmiany pracodawców mogą być korzyścią? Jak znaleźć pracę, gdy nie mamy stabilnego przebiegu zatrudnienia?

 

Nawet jeśli w Twoim CV masz kilku pracodawców z rocznym zatrudnieniem, to nie koniec świata. W końcu masz do zaoferowania inne korzyści wynikające z Twojego doświadczenia. Prawda?

 

Pokażę Ci, co zrobić, by nie zniechęcać do siebie pracodawcy mimo wielu zmian w życiorysie.
 

Chcesz szybko przygotować CV i list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Częsta zmiana pracy

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 


1. Dlaczego często zmieniamy pracę?

Młode osoby często zmieniają miejsce pracy, ponieważ nie mają pomysłu na siebie. Niektórzy pracują na tzw. śmieciówkach i często są zmuszone składać wypowiedzenie umowy zlecenia. Część poszukuje pracy idealnej, nie wiedząc, że taka nie istnieje. W każdej  pracy są plusy i minusy. Jeśli szukasz ideału, będziesz musiał go stworzyć sam, zakładając swój biznes. Osobom kreatywnym też trudno jest wytrwać na jednym stanowisku – dlatego stale poszukują. Poszukiwania kiedyś powinny jednak mieć swój koniec. Warto wcześnie zacząć się specjalizować w ramach jednej gałęzi/stanowiska. Oczywiście, nie jest to możliwe bez wcześniejszych prób pracy w różnych miejscach – warto to zaznaczyć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Twoje zmiany nie powinny być dziełem przypadku. Zobacz jak pokonać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o zmiany zatrudnienia pojawi się na pewno!

2. Częsta zmiana pracy – czy to zawsze wada?

Częste zmiany pracy sprawiają, że u rekrutera, który skanuje Twoje CV, pojawia się kontrolna lampka. Dlaczego? Zatrudnienie osoby, która często zmienia pracę, wiąże się z dużymi kosztami. Dobry specjalista od HR pracuje też na zysk swojej firmy. Tracąc pieniądze na rekrutację, szkolenie i motywowanie takiej osoby, traci też jego firma i on sam w oczach swoich zwierzchników. Potrzebujesz perfekcyjnej aplikacji, by pokazać plusy zmian w Twoim życiorysie. Jakie to korzyści? Postaw na łatwość adaptacji, umiejętność szybkiej nauki, znajomość różnych środowisk pracy, a także znajomość konkurencji. 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.


3. Stwórz cele zawodowe w oparciu o Twoje doświadczenie

Twoje CV musi pokazywać, że masz plan na swoją karierę. Spróbuj ułożyć doświadczenie w sposób, który pokaże, że mimo zmian wytrwale dążysz do celu. Można pracować w kilku miejscach i zdobywać cenne doświadczenia, które prowadzą Cię do zamierzonego celu. Zobacz tutaj, jak wyznaczać cele zawodowe. Jeśli masz jasno określony cel, pokaż go na początku swojego CV. Odwróć nim uwagę od dat! Dobrym pomysłem jest dodanie przed samym doświadczeniem sekcji związanej z celami zawodowymi. Opisz tam krótko, co umiesz, jakie masz osiągnięcia i jak widzisz siebie za kilka lat. Cele zawodowe powinny wyróżniać się także w Twoim liście motywacyjnym. List może być znakomitym narzędziem dla nieprzekonanego rekrutera, więc nie rezygnuj z niego! Nigdy!

 

 4. Jak uniknąć częstych zmian pracy w CV?

Co zrobić, by unikać skakania z pracy do pracy? Przede wszystkim nastaw się na rozwój w ramach jednej firmy. Jeśli nie jesteś jej pewien, przemyśl dobrze swoje zatrudnienie. Inaczej, prędzej czy później, znowu pojawi się problem kolejnych zmian. Ciekawą regułą, która na pewno może Ci pomóc w przezwyciężeniu nawyku zmian pracy, jest reguła 2 lat. Załóż, że chcesz przepracować w firmie, do której aplikujesz, co najmniej dwa lata. To optymalny czas, by dobrze poznać firmę, zaznajomić się z każdym aspektem pracy, a przede wszystkim móc powiedzieć, że nauczyłeś się czegoś nowego. Zobacz pułapki kariery, jakie mogą Cię spotkać w międzyczasie. Gdy dostaniesz pracę, znajdź fascynujący cel do spełnienia i staraj się go realizować. Pamiętaj, że każda praca to wzloty i upadki. Nie przy każdym upadku powinieneś nastawiać się na zmianę pracy. Z doświadczenia wiem, że porażki dużo uczą. Kluczem do sukcesu jest je przetrwać i umiejętnie wykorzystać.
 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jak odbierasz ludzi, którzy często zmieniają pracę? Co można zrobić, aby uniknąć częstych zmian pracy? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu! Będzie mi też bardzo miło, jeśli napiszesz do mnie na LinkedIn.

Oceń mój artykuł: zmiana pracy 4 rady jak znalezc prace
Średnia: 3.64 (167 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Kłamanie w CV: co ryzykujesz? Co z pracą na czarno?

Kłamanie w CV: co ryzykujesz? Co z pracą na czarno?

Sprawdź, jakie kłamstwa w CV są najczęstsze, co grozi za kłamanie w CV i czy jest to przestępstwo. W artykule znajdziesz również wskazówki, jak opisać w CV nieukończone studia oraz pracę "na czarno" i bez umowy.

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.

Zmiana pracy - kiedy i jak zrobić to bez stresu? A urlop?

Zmiana pracy - kiedy i jak zrobić to bez stresu? A urlop?

Dowiedz się, jakie sygnały oznaczają, że warto zmienić pracę i jak to zrobić, aby uniknąć nadmiernego stresu i znaleźć lepsze stanowisko (ponad 20 porad). Z artykułu dowiesz się także, co stanie się z niewykorzystanym urlopem i czy przy zmianie pracodawcy dostaniesz kredyt.