Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Rozmowa kwalifikacyjna: Pytania i najlepsze odpowiedzi (Przykłady)

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-03-20
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Czy wiesz, że najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej można przewidzieć?

 

W tym artykule pokażę Ci pytania, które najprawdopodobniej pojawią się na Twojej rozmowie. Pokażę Ci też coś więcej...

 

Dowiesz się, dlaczego rekruter zadaje konkretne pytanie i zobaczysz, jak odpowiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

 

30% HR managerów przyznaje, że kandydaci słabo odpowiadają na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Jeśli chcesz otrzymywać więcej odpowiedzi od pracodawców upewnij się też, że wysyłasz CV, które podkreśla Twoje umiejętności i osiągnięcia.

 

Dlaczego Grzegorz zaczął dostawać kilka razy więcej ofert pracy, kiedy zmieniliśmy jego CV? Dowiesz się na bezpłatnym kursie - Jak dostawać 8x więcej ofert pracy (zapisz się)

 

Zobacz, jak zmieniliśmy jego CV w naszym kreatorze (stwórz profesjonalne CV tutaj):

 

przykład CV Grzegorza

CV Grzegorza (zamieszczone za zgodą) - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj 

 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 8

 

1. Co wiesz o naszej firmie? – to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej pada niemal zawsze!

 

Dlaczego pada to pytanie? Ciągle zdarzają się kandydaci, którzy nie zadają sobie trudu, żeby sprawdzić podstawowe informacje o firmie i wybranym stanowisku. Równie dobrze można sobie oszczędzić dodatkowego wysiłku i w ogóle nie iść na rozmowę. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma i jakie będą Twoje obowiązki, znacznie obniżasz swoje szanse na otrzymanie pracy. Odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne często sprawia kandydatom wiele problemów. Przygotowanie się do niego jest banalnie proste. Wystarczy poświęcić chwilę przed spotkaniem, aby zobaczyć, czym zajmuje się firma i co możesz w niej osiągnąć. Poświeć chwilę więcej, a zaskoczysz rekrutera i zyskasz dodatkowe punkty.

 

Jak odpowiedzieć? Idealny kandydat wie, czym zajmuje się firma i jest świadomy, co sam będzie mógł zaoferować. Pomyśl, o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, ile możesz zaoferować, jeśli zostaniesz zatrudniony. Pokaż, jak możesz pomóc firmie.

 

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Upewnij się, że nie popełniasz tych błędów:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 7 błędów przez które nie dostajesz pracy" (czytaj)

 

2. Dlaczego chcesz zmienić pracę? Dlaczego chce Pan u nas pracować?

 

Dlaczego pada to pytanie? W komentarzach na blogu często pytacie, czemu służą te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy każdy z Was chce zmienić pracę tylko po to, aby mieć pieniądze niezbędne dla utrzymania się i życia na godnym poziomie? Czy zawsze odchodzisz z pracy tylko, dlatego, że nie dogadujesz się z przełożonymi? Pracodawca szuka osoby, która lubi swoją pracę i chce się rozwijać w tym kierunku. Wiadomo, że zaangażowany pracownik będzie wykonywać swoją pracę znacznie lepiej niż ten, dla którego jedyną motywacją są pieniądze.

 

Jak odpowiedzieć? Możesz odpowiedzieć, że potrzebujesz awansu, a poprzednia firma mimo świetnej atmosfery, na razie nie może Ci go zaoferować. Możesz też odpowiedzieć, że potrzebujesz więcej obowiązków w danym zakresie. Nie mów o kulisach odejścia z poprzedniej pracy i nie narzekaj na dawnych pracodawców. Skup się tylko na pozytywach!

 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 3

 

"5 oznak, że nie jesteś na profesjonalnej rozmowie kwalifikacyjnej" (czytaj)

 

3. Co motywuje Cię do pracy?

 

Dlaczego pada to pytanie? Rekruterzy lubią rozmawiać z osobami, w które warto zainwestować. Zatrudnienie nowego pracownika musi opłacać się firmie, dlatego tak ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego.

 

Jak odpowiedzieć? Pokaż, że potrafisz wykonywać zadania z zadowoleniem i entuzjazmem. Możesz wspomnieć, że motywują Cię ambitne zadania. Może motywować Cię sukces i uznanie przy realizowanych projektach. Cokolwiek zdecydujesz się odpowiedzieć, upewnij się, że jest to spójne z resztą Twojej wypowiedzi.

 

Miałem kiedyś spotkanie z kandydatem, który powiedział, że najważniejsze jest dla niego zadowolenie klienta. Chwilę później, w czasie odpowiedzi na kolejne pytanie wspominał, że nie lubi odpowiadać na dużą ilość pytań mailowych pochodzących od klientów.

 

Czy pieniądze są skuteczną motywacją do pracy? Niektórzy rekruterzy unikają zadawania tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Odpowiednie wynagrodzenie jest istotne, bo pomaga Ci czuć się bezpiecznie i realizować swoje pasje. Możesz subtelnie podkreślić, że satysfakcjonujące wynagrodzenie jest dla Ciebie również ważne. Wtedy będzie Ci łatwiej negocjować stawkę, jeśli otrzymasz ofertę pracy. 

 

4. Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi?

 

Dlaczego pada to pytanie? W każdej pracy zdarzają się momenty trudniejsze. Wartościowi pracownicy potrafią współpracować nawet wtedy, gdy ich zdanie różni się od ich przełożonych. Rekruterzy badają, jaki masz stosunek do autorytetów i czy potrafisz pracować dla osiągnięcia celów firmy, a nie tylko własnych.


Jak odpowiedzieć? Nie wspominaj, że Twój szef był niekompetentny. O wiele lepiej wypadniesz, jeśli podasz przykład na to, jak mimo różnicy zdań udało Wam się wypracować nowe rozwiązanie. Pokaż, jak pokonujesz trudności, zamiast skupiać się na nich!

 

"Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku? Przygotuj się" (czytaj)

 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 1

 

5. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Jaka jest Twoja wymarzona praca?

 

Dlaczego pada to pytanie? Dla rekrutera to jeden z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy jesteś odpowiednim i zaangażowanym kandydatem. Zauważ, że tak naprawdę pośrednio odpowiadasz na pytanie, czy będziesz zadowolonym pracownikiem na danym stanowisku. Wyobraź sobie, jakie wrażenie robi kandydatka na stanowisko asystentki, która wspomina, że uwielbia kreatywne zadania i nie znosi tzw. pracy papierkowej.

 

Jak odpowiedzieć? Niewielu kandydatów potrafi określić, co chciałoby osiągnąć w życiu zawodowym. Czy kiedykolwiek tworzyłeś listę pracodawców oraz stanowisk, na których chciałbyś pracować? Przemyśl, co sprawia Ci największą satysfakcję zawodową. Kiedy szukamy pracy, często godzimy się na propozycje dalekie od ideału. Warto jednak wiedzieć, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pracować. W długiej perspektywie zawsze należy do takiej pracy dążyć. Tutaj pisałem jak zdobyć wymarzoną pracę, zamiast czekać, aż pojawi się ogłoszenie na portalach pracy.

 

6. Jakie masz cele zawodowe? Co chcesz robić za następne 5 lat? To pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, na które prawie nikt nie odpowiada dobrze!

 

Dlaczego pada to pytanie? Rekruter sprawdza, czy nie skaczesz z jednej pracy do drugiej, oraz czy nie podejmujesz pochopnych decyzji.

 

Jak odpowiedzieć? Pomyśl o swoim życiu zawodowym jak o drodze, która prowadzi Cię do pracy idealnej. Jeżeli zaczynasz pracę z wizją końca, możesz wytrwale dążyć do celu i będziesz bardziej zmotywowany. Stwórz plan swojego rozwoju. Jeżeli masz już mapę kariery, możesz opowiedzieć o niej nawiązując do stanowiska. 

 

"5 rad jak napisać maila po rozmowie, aby zwiększyć swoje szansę na dostanie pracy" (czytaj)

 

cv grzegorza

CV Grzegorza (zamieszczone za zgodą) - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj 

 

7. Proszę opowiedzieć coś o sobie.

 

Dlaczego pada to pytanie? „To głupie pytanie na rozmowie o pracę, które rekruterzy zadają, kiedy nie wiedzą, o co w danym momencie zapytać”. Czy na pewno? Powinieneś umieć opowiedzieć o sobie w kilku treściwych zdaniach. Kandydaci świadomi własnej wartości potrafią to zrobić i zainteresować innych swoją osobą.


Jak odpowiedzieć? Streść swoje dokonania w kilku zdaniach. Pokaż, co firma zyska zatrudniając Cię. Zastanów się nad swoimi najmocniejszymi cechami charakteru i tym, jak one pomagały Ci w pracy. Na koniec wspomnij, czym się interesujesz i jakie masz pasje. Przećwicz odpowiedź na to pytanie z kimś znajomym i poproś o szczerą opinię dotycząca tego, jak się prezentujesz.

 

8. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Jakie są Twoje słabe / silne strony?

 

Dlaczego pada to pytanie? Pytanie pokazuje, czy jesteś świadomy swoich silnych stron i czy potrafisz je efektywnie wykorzystywać. Z drugiej pokazujesz też, że znasz swoje słabe strony i pracujesz nad nimi.

 

Jak odpowiedzieć? Nie ma pracowników idealnych. Każdy ma swoje silne i słabe strony. Powinieneś umieć opowiedzieć zarówno o jednych, jak i drugich. Jeśli opowiadasz o zaletach, koniecznie przytocz przykłady zachowań i osiągnięć, które potwierdzają daną cechę. Nigdy nie podawaj przykładu cechy, której nie jesteś w stanie poprzeć przykładem. Czy wiesz, jak żenująco brzmi kandydat, który opowiada o sobie, że jest „kreatywny, łatwo przystosowuje się do zmian i efektywnie pracuje pod presją czasu”, a następnie nie potrafi podać jednego przykładu sytuacji, w której wykazał się kreatywnością?

 

Najważniejsza rada odnośnie do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczy wad. Jeśli o nich opowiadasz, postaraj się pokazać, że je znasz i nad nimi pracujesz. Ostatnio miałem spotkanie z kandydatem, którego wadą było odkładnie rzeczy na później. Pokazał, że był świadomy swojej słabej strony i opowiedział, jak z nią walczy.

 

Jeżeli jakaś wada uniemożliwia Ci pracę na danym stanowisku, lepiej o niej nie wspominaj, jeśli chcesz dostać pracę.

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 8 kłamstw, jakie usłyszysz od rekrutera" (czytaj)

 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 2

 

9. Największe osiągnięcie zawodowe? Przykład pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które sprawdza, czy znasz swoją wartość.

 

Dlaczego pada to pytanie? Jestem pod wrażeniem kandydatów, którzy potrafią opowiedzieć o osiągnięciach, z których są dumni. Pamiętaj, że mówienie o faktach nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów.

 

Jak odpowiedzieć? Koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na to pytanie. Poprzyj je konkretnymi przykładami. Najlepiej, jeśli Twój sukces i doświadczenie mogą się okazać przydatne na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. Wspomnij o: nagrodach pracowniczych, usprawnieniach, awansach, pieniądzach zarobionych dla firmy, pozyskanych klientach, przeprowadzonych kampaniach oraz wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle.

 

10. Z kim lubisz pracować? Czy skutecznie pracujesz w zespole?

 

Dlaczego pada to pytanie? Takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzają, czy dobrze wpasujesz się do nowego zespołu. W zależności od nowej pozycji będziesz musiał objąć rolę lidera, członka zespołu albo sprawnego egzekutora, który sam wyznacza i osiąga własne cele.

 

Jak odpowiedzieć? Zastanów się, jaką rolę będziesz odgrywał w firmie i swoją odpowiedź poprzyj przekonującymi przykładami z dotychczasowego doświadczenia. Jeżeli Twoje przyszłe stanowisko wymaga od Ciebie zaangażowania w pracę z innymi pracownikami, nie wspominaj, że lubisz wykonywać zadania samodzielnie.

 

5 rzeczy, które powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli chcesz dostać pracę" (czytaj)

 

najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 6

 

11. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

 

Dlaczego pada to pytanie? Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz być niemal pewien. To chyba oczywiste, dlaczego pada. Pracodawca musi ustalić, czy zgodzisz się pracować, za proponowaną stawkę i czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca. Lepiej przygotuj się do odpowiedzi na to pytanie.

 

Jak odpowiedzieć? Niewielu kandydatów umie mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach finansowych. Pytania o zarobki na rozmowach kwalifikacyjnych często wiążą się z niezręczną atmosferą i zawstydzeniem kandydata. Temu pytaniu postanowiłem poświęcić osobny artykuł. Chcesz się dowiedzieć jak odpowiedzieć na to pytanie, aby zapewnić sobie maksymalny poziom wynagrodzenia? Przeczytaj mój artykuł o tym, jak odpowiadać na pytanie o wynagrodzenie. 

 

12. Gdzie jeszcze aplikujesz? W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział.

 

Dlaczego pada to pytanie? To dość podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter nie jest ciekawy, do jakich firm wysyłałeś CV. Zadaje to pytanie, aby sprawdzić, jakiego typu stanowisk szukasz i jakim jesteś kandydatem. Można skrupulatnie budować wrażenie konsekwentnego pracownika, aby następnie zrujnować ten wizerunek odpowiedzią, która pokaże, że desperacko szukasz pracy na stanowisku, które chociaż trochę odpowiada Twojemu doświadczeniu.

 

Jak odpowiedzieć? Najlepiej, jeśli szczerze powiesz, gdzie jeszcze aplikujesz. Chyba że wysyłasz CV wszędzie. Wtedy lepiej opowiedzieć o stanowiskach, jakich szukasz w danej branży. Pokaż, że Twoja metoda szukania pracy nie jest dziełem przypadku i że masz na siebie pomysł, który konsekwentnie realizujesz.

 

najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej 7

 

13. Co odróżnia Cię od innych kandydatów?

 

Dlaczego pada to pytanie? Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, czy jesteś świadomy swojej wartości rynkowej. Odpowiadając na nie, możesz pokazać swoją znajomość rynku i specyfiki pracy na danym stanowisku. Jeżeli jesteś przekonany o swojej wartości, odpowiedź na to pytanie pójdzie Ci na pewno dobrze.

 

Jak odpowiedzieć? Do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie przygotuj się wcześniej. Zastanów się, jakie unikalne atuty posiadasz i zamiast je wyliczać, opisz na konkretnych przykładach. Postaraj się, aby Twoje przewagi nawiązywały do wymagań na danym stanowisku. Unikaj nic nieznaczących przymiotników: „kreatywny, kontaktowy, łatwo radzący sobie ze stresem” - taki jest prawie każdy pracownik w Polsce, przynajmniej we własnym mniemaniu. Wszyscy z nich jednak nie dostają pracy prawda? Zastanów się, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko. Podaj 2-3 argumenty i każdy z nich poprzyj konkretnym przykładem.

 

Czeka Cię rozmowa kwalifkacyjna i chcesz, abym pomógł Ci się do niej przygotować? Sprawdź:

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej z profesjonalnym rekruterem (czytaj)

 

Jakie jeszcze najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny się tu znaleźć? Dodaj swoje, a chętnie podpowiem Ci, jak na nie odpowiedzieć.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.7 (690 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-24 09:33:34

Nie musisz pokazywać tego w CV, jeżeli masz jeszcze jakieś inne doświadczenia. Jeśli już wpisałeś, powiedz że firma nie zdecydowała się przedłużyć z Tobą współpracy. To się zdarza.

Mateusz 2016-01-23 08:30:35

Witam,
A co mogę odpowiedzieć na pytanie - dlaczego u poprzedniego pracodawcy pracowałem tylko 3 msc ?. (Nie odszedłem z własnej woli, tylko nie przedłużono ze mną umowy po okresie próbnym.)

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:57:43

Dobrze jest... uważać :) Jeżeli jedyne informacje o firmie to KRS, nie wróży to dobrze w kontekście stabilności pracy i perspektyw. Oczywiście możesz zerknąć do KRS i sprawdzić, czym zajmuje się firmą.

Ola 2016-01-09 20:37:20

WItam,

CO zrobić kiedy firma która zaprosiła nas na rozmowę, nie posiada strony i ciężko jest znaleźć informację na jej temat? czy ok w stosunku do pracodawcy jest wyciągać informacje z krajowego rejestru sądowego?

Piotr Sosnowski 2016-01-09 12:34:53

Na prawdę nie miałaś w pracy nic co, by Ci się podobało? Praca analityczna albo administracyjna może mieć momenty, które dają satysfakcje i spełnienie. Nigdy nie realizowałaś jakieś skomplikowanego projektu, który wymagał poświęcenia?

Na pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej - z kim lubisz pracować odpowiedź rekomenduję tutaj: https://interviewme.pl/blog/py...

Marika 2016-01-06 21:40:59

Witam,
ja mam problem z pytaniem " co lubiłaś w swojej pracy" może Panu wydać sie to banalne, ale moja poprzednia wieloletnia to raporty przypisy inkasa systemy itp itd nudy ale ludzie i atmosfera była wspaniała, niestety został z centralizowany a ja w następnym tyg mam rozmowę pierwszą od 13 lat, jestem młoda ale z wieloletnim doświadczeniem, chcę dobrze wypaść i przeraża mnie brak doświadczenia w rozmowach kwalifikacyjnych drugie banalne pytanie aplikuje na stanowiska gdzie praca jest indywidualna odp ponoszę ja ale będę częścią dużej korporacji jak odp na pytanie Z KIM LUBISZ PRACOWAĆ

Aleksandra Stachecka 2015-12-30 11:38:15

Witaj,

1. Zastanów się nad tym, jakie są Twoje atuty, najważniejsze cechy, które wyróżniają Cię spośród innych. Może umiesz dzielić się wiedzą? To zdecydowanie przydaje się w każdym zespole. Może jesteś osobą, która potrafi słuchać i zawsze jest nastawiona na poszukiwanie rozwiązań? To też przydaje się np. wtedy, gdy zespół staje przed wyzwaniem i zaczyna skupiać się na problemie zamiast na rozwiązaniach. Powiedz o tym, co rzeczywiście jest Twoim zasobem - przy tym pytaniu (tak, jak przy każdym na rozmowie) nie warto kłamać.

2. Powiedz nawet o małym sukcesie, który miał jakiś wpływ na funkcjonowanie firmy lub na pracę zespołu. Nie zawsze trzeba szukać wielkich osiągnięć. Czasem np. lepsze zorganizowanie pracy może być już korzystne dla biznesu.

ccc 2015-12-29 20:27:55

Witam,
Oferta pracy: Koordynator Logistki.Jak odpowiedziec na pytania:
1. Co moge wniesc do zespolu , z ktorym mialabym pracowac?
2 Co odpowiedziec, gdy ma sie motywacje i ambicje do wykonywania roznych wyzwan w pracy, ale tak naprawde jeszcze nie mialam okazji z niczym waznym dla firmy sie zmierzyc, i nie mam sie zabardzo jakimi osiagnieciami pochwalic, jak wtedy odpowiedziec na takie pytanie( motywacje i checi mam ogromne, by sie rozwijac)
Jezeli chodzi o moja sytuacje, to ta rozmowa bedzie dla mnie mozliwoscia awansu z pracownika fizycznego. W firmie pracuje juz prawie 2 lata.
Prosze o porady.
Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-11-30 08:27:52

Unikaj mówienia o byłym pracodawcy negatywnie, podkreśl to co opisałaś w komentarzu - "firma docelowo szukała osoby z innymi kwalifikacjami, dlatego musiałam zakończyć z nią współpracę".

Co do "skakania" - jeżeli umiejętnie opiszesz powody swoich decyzji zawodowych pracodawcy i dasz do zrozumienia, że interesuję Cię stabilny rozwój, jest szansa na to, że zdobędziesz zaufanie. Dużo zależy od doboru słów, Twojego nastawienia i tego, jakie masz plany na najbliższą przyszłość.

Magda 2015-11-26 18:51:12

Jak odpowiadać na pytania dot. ostatniego pracodawcy, gdy nie ma się o nim dobrego zdania? Do tego dochodzi krótki okres zatrudnienia - jedynie 4 miesiące. Docelowo szukali osoby z innymi kwalifikacjami, a mnie zatrudnili na tzw. przeczekanie. Jestem odbierana teraz jak "skoczek". Sama poszukuję pracy w branży HR, więc wiem jak takie krótkie okresy zatrudnienia są postrzegane.

Piotr Sosnowski 2015-11-15 19:46:16

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej bada to w jaki sposób nadajesz priorytety swoim zadaniom. Czy masz swój autorski sposób na to, jak określać wagę zadań oraz możliwość ich wykonania? Jeżeli tak - opowiedz o tym. Jest sporo modeli, które mogą pomóc w zarządzaniu takimi zadaniami. Oto jeden z nich: https://gettime.biz/pl/szkolen...

Kasia 2015-11-13 18:25:08

Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć, jak należałoby odpowiedzieć na pytanie : "Proszę opisz, jak byś zachował/-a się w sytuacji, kiedy byłoby wiele zadań do wykonania tego samego dnia, jednak wiedziałbyś/-abyś, że wykonanie ich wszystkich nie jest możliwe" ?

Natka 2015-10-16 18:35:46

Witam,

W przyszłym tygodniu idę na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko Asystenta Technologa do jednej z firm automotive. Jakich pytań technicznych mogę się spodziewać ? Do głównych zadań na tym stanowisku należą:
wykonywanie wycen produktu końcowego i serwisowego, przygotowywanie dokumentacji technicznej, opracowywanie dokumentacji technicznej nowych wyrobów, poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych. Dodam, że jestem osoba bez doświadczenia. Z góry dziekuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,

Piotr Sosnowski 2015-08-25 12:51:16

To skomplikowana sytuacja. Nie potrafię Ci jednoznacznie doradzić, bo nie znam szczegółów. Wydaje mi się jednak, że prawda może być łatwa do zweryfikowania u Kierownika Regionalnego, więc może lepiej postawić na szczerość?

KR 2015-08-24 19:44:29

Witam,
Jestem w trakcie poszukiwania pracy. U ostatniego pracodawcy zajmowałam stanowisko zastępcy kierownika sklepu. Poinformowałam kierownika regionalnego o tym, że mój kierownik sklepu okrada firmę na dosyć spore kwoty. Oczywiście na wszystko przedstawiłam stosowne dokumenty. Kierownik sklepu został zwolniony, a kilka dni później również ja. Co mam mówić na rozmowach, kiedy zapytają mnie o powód zwolnienia? Pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-08-24 08:43:53

Pokaż pozytywne strony zatrudnienia Cię. Oczywiście, możesz też wskazać na rozmowie kwalifikacyjnej, że stanowisko na które aplikujesz da Ci interesujące możliwości rozwoju. Nie skupiaj się na zamknięciu działalności, a bardziej na tym, co możesz zaoferować firmie. Powodzenia!

Piotr Sosnowski 2015-08-24 08:41:26

Dziękuję za Twój wpis :) To pozytywny problem. Jeżeli masz różne oferty - to świadczy tylko dobrze o kandydaturze. Aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy, dobrze jest na rozmowie kwalifikacyjnej powiedzieć, że oczekujesz na decyzję z innej firmy. Wtedy osoby prowadzące rekrutacje są świadome tego, że jeżeli będzie ona satysfakcjonująca - przyjmiesz ją. W momencie przyjęcia innej oferty dobrze jest poinformować dział HR drugiej firmy i podziękować za rekrutację. Przez to unikniesz krępujących sytuacji i odmawiania, gdy przygotowano dla Ciebie stanowisko.

kkk 2015-08-23 20:34:19

Witam :)
Mam pytanie jak odpowiedzieć na

"Dlaczego chcesz zmienić pracę? Dlaczego chcesz u nas pracować?" , w sytuacji kiedy przestałam prowadzić swoją działalność (Miałam sklep internetowy, przestałam go prowadzić bo pojawiła się kwestia opłacalności i nielojalności partnera, z którym go prowadziłam...) i aplikuje na stanowisko etatowe?

abcdee 2015-08-21 10:21:42

Pytanie trochę z innej beczki.

Dostałam propozycję pracy w pewnej firmie X, którą przyjęłam. Następnie pojawiła się ciekawsza oferta i również dostałam ofertę współpracy z Y. I choć już miałam podpisywać umowę z X, wybrałam firmę Y i grzecznie odmówiłam podpisania umowy z X.

Czy mogłam tą sytuację trochę lepiej rozegrać? Chodzi mi to, że trochę mi głupio, że przygotowano umowę dla mnie a ja w ostatniej chwili odmówiłam. Wiem, że to ja wybieram firmę itd, ale czy taka odmowa może jakoś rzutować negatywnie dla mnie w przyszłości? Dziękuję za radę.

Piotr Sosnowski 2015-08-20 08:48:55

Dziękuję za wiadomość.

Nie znam aż tak dobrze czeskiego prawa pracy, natomiast w Polsce takie
pytania nie są dozwolone. Wydaje mi się, że firmy poważnie podchodzące do
pracowników, nie różnicują ich na podstawie statusu rodzinnego. Możliwe, że ta
firma bardzo mocno stawia na osoby, które potrafią się zaangażować czasowo –
stąd te pytania. Jeżeli czuje Pani dyskomfort, lepiej nie podejmować takiej
pracy, bo może to wpływać na Pani sytuację rodzinną, a wtedy nigdy nie będzie
Pani zadowolona ze stanowiska.

Aleksandra Pawłowska, nasz Konsultant Kariery napisała na ten temat ciekawy
wpis, może się Pani przyda w ocenie: www.posukcesnaszpilkach.pl/201...

mmb 2015-08-19 13:33:28

Wzięłam udział w rozmowie kwalifikacyjnej, która miała miejsce w Pradze i była prowadzona w języku czeskim (biuro podróży)

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej wypytywano mnie o rodzeństwo, rodziców, co robią, gdzie pracują, czy nie będę tęsknić za rodziną jeśli się przeprowadzę do Pragi itd. I w zasadzie nie dowiedziałam się niczego więcej na temat obowiązków w firmie czy zarobków.

Co więcej, Pani na koniec stwierdziła, że na zdjęciu w CV wyglądam na bardziej pewną siebie.
Miałam tez do uzupełnienia formularz, będący powtórzeniem treści z CV i LM. Dwie rubryki dotyczyły ilości posiadanych dzieci, stanu cywilnego i zarobków na poprzednim stanowisku pracy.

Co mam sądzić o wiarygodności takiej firmy? Nie ukrywam, że bardzo zależało mi na tej pracy, ale po tej "rozmowie kwalifikacyjnej" mam mieszane uczucia.
Czy takie pytania są dopuszczalne? Wydaje mi się, że nie..

Proszę o opinię

piotrek 2015-08-06 10:07:46

jesli chodzi o to zatrudnianie swiezakow bo im bardziej zalezy to wlasnie takim prawem kierowala sie moja poprzednia firma w ktorej pracowalem. Kierownictwo wymienialo pracownikow co kilka miesiecy bo wtedy taki nowy stara sie, robi wszystko co mu kaza a jak juz troche popracuje i zacznie sobie uswiadamiac ze jest wykorzystywany i ze pensja nieadekwatna do pracy to go zwalniaja i biora nowego. niestety ale jest duzo takich pracodawcow:/

Piotr Sosnowski 2015-08-03 08:32:40

Opowiedziałbym o tym zaznaczając, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego zmieniła się koncepcja na Twoje stanowisko i niestety musieliście się rozstać. W drugiej części odpowiedzi skupiłbym się na tym, co chcesz dalej robić i dlaczego aplikujesz akurat do tej firmy. Powodzenia :)

Iwona 2015-08-02 12:55:33

a jak wybrnąć z pytania dotyczącego motywacji do zmiany pracy? dostałam wypowiedzenie wracając z rocznego macierzyńskiego, zmieniła mi się kierowniczka, przyszła z zewnątrz (nie znała mnie) i zatrudniła na moje miejsce swoją koleżankę. Na wypowiedzeniu mam redukcja etatu

Andrzej Zieliński 2015-07-31 18:11:27

Świetna odpowiedź. Zawsze warto odpowiadać pod wymagania danego stanowiska i pod to konkretne stanowisko. Bo pracodawca sam już w samej ofercie pracy pokazuje co go interesuje, a nawet jakie problemy chciałby mieć rozwiązane.

Co można by jeszcze dodać, to np. "Że od ukończonych studiów ciągle poszukiwałaś swojej drogi, i to co byś pragnęła w życiu robić i dopiero teraz wiesz, że Twoim celem jest rozwój w branży finansowej, że to jest coś na czym Ci zależy"

Normalne jest, że ludzie zmieniają profesję, a dzięki powiedzeniu, że znalazłaś swój cel i coś co byś chciała robić przez najbliższe lata. Dla rekrutera może to oznaczać, że wiesz czego chcesz od swojej przyszłości. To już jest duży plus, bo wiele osób nie wie, co by chciała robić za rok, dwa, itd.

Kiedyś słyszałem, że osoby w Danii średnio zmieniają całkowicie swoją profesję co 5 lat. Także zdarzają się takie sytuacje i nie ma w tym nic złego, choć tak jak wspomniała Pani Aleksandra trzeba sprawdzić jakie dokładnie firma ma wymagania pod konkretne stanowisko.

Piotr Sosnowski 2015-07-28 11:11:30

Wtedy wystarczy, że zatelefonujesz do rekruterów i powiedz im, że dostałaś właśnie lepszą ofertę. Jeżeli oni nie ustalili w trakcie rekrutacji jak wygląda Twoja dostępność i gdzie jeszcze szukasz pracy, nie mogą być zaskoczeni tym, że w międzyczasie coś się zmieni w Twojej sytuacji zawodowej. Ważne, aby grać w otwarte karty i gdy dostaniesz ofertę, którą chcesz przyjąć, poinformować o tym innych rekruterów z którymi współpracowałaś. Dbanie o dobre relacje z HRowcami zawsze popłaca, bo nigdy nie wiadomo, kiedy spotkacie się ponownie.

Piotr Sosnowski 2015-07-28 11:09:17

Dziękuję za Twój komentarz. To dobre pytanie. Według mnie możesz odpowiedzieć szczerze, że rozstaliście się (nie musisz używać stwierdzenia "zostałem zwolniony") z poprzednim pracodawcą ze względu na budżet/restrukturyzację/inną wizję stanowiska etc. Najbezpieczniejszy powód, to zawsze brak pieniędzy lub budżetu - o ile faktycznie to było powodem. Pracodawca zawsze może to zweryfikować poprzez sprawdzenie referencji więc kłamstwo w tym pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej będzie miało bardzo krótkie nogi.

hhhhh 2015-07-28 10:06:53

Podbijam pytanie Magdy, mam podobne pytanie.

magda 2015-07-27 09:31:59

W zestawieniu pytań pojawia się popularne pyt. dotyczące motywacji do zmiany pracy, ja natomiast chciałabym zapytać co w przypadku kiedy zostaliśmy zwolnieni? Nie jest to powód do chwalenia się na rozmowie, ale z CV dość łatwo to wyczytać. Nie pracuję np od dwóch miesięcy - jeżeli panie o to pytanie jak wybrnąć? do tej pory odpowiadam zgodnie z prawdą - dział został zlikwidowany. Ale może można jakoś "sprytnie" przedstawić temat? A jeżeli pracodawca zacznie drążyć - czy odpowiedzieć, że likwidacja działu wynikała z kłopotów finansowych poprzedniego pracodawcy?

I jeszcze druga kwestia - szukam pracy w zupełnie innych branżach niż dotychczas pracowałam, moja branża jest dość specyficzna - ciasna i coraz mniej perspektywiczna - czy właśnie taka odpowiedź będzie dobrze widziana?

Magda 2015-07-23 10:54:31

Odnośnie pytania 12. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie padło, więc nie miałam możliwości poinformować rekruterów, że staram się o pracę na podobnym stanowisku, ale przyznam się szczerze na lepszych dla mnie warunkach. Co zrobić, jeśli jednak zdarzy się tak, że zadzwonią do mnie z bardziej korzystną ofertą z innej firmy? Co powiedzieć, żeby nie wyjść na niepoważnego człowieka?
Pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-06-18 12:25:18

Oczywiście, możesz zadzwonić i poprosić o przypomnienie godności rekrutera i czy na niego masz się powołać np. na recepcji.

JK 2015-06-18 10:53:29

Witam. Mam pytanie dotyczące spotkania rekrutacyjnego mianowicie co zrobić jeśli zapomniało się nazwiska rekrutera, czy lepszym rozwiązaniem jest zadzwonienie na podany przez pracodawcę numer telefonu przed spotkaniem i zapytanie się wprost o godność rekrutera, czy może lepiej rozwiązać to w inny sposób (w moim przypadku ubiegam się o pracę na stacji paliw). Dziękuje za odpowiedź.

KatWin 2015-06-12 09:03:46

Pytanie o to czy znasz kogoś w tej firmie może być niejako badaniem tego, czy pracownicy firmy są z niej na tyle zadowoleni, że ją polecają więc działają na jej korzyść albo czy będzie ktoś, kto pomoże Ci odnaleźć się w firmie i zapewnić dodatkowe wsparcie.
Pytanie o dane tej osoby moim zdaniem nie do końca jest odpowiednie, bardziej adekwatne byłoby np. pytanie o dział w jakim ta osoba pracuje.

Aleksandra Stachecka 2015-06-03 16:24:21

Na tej stronie są również testy techniczne, proszę przejrzeć całą listę narzędzi:

http://www.shlpolska.pl/lista-...

Przykładowo: "Seria Myślenie Techniczne (W skład serii wchodzą testy badające różne zdolności techniczne, między innymi rozumienie pisemnych instrukcji, szacowanie wyników obliczeń, rozumienie zasad mechaniki, wykrywanie usterek, rozumienie diagramów, wyobraźnia przestrzenna.)"

Tutaj przykład testu zdolności analitycznych (werbalny, numeryczny i logiczny) u konkurencji SHL:

http://www.talentq.com.pl/prod...

Niestety wydaje mi się, że za darmo ciężko będzie znaleźć testy o tak bardzo specyficznym zakresie.

bowtoleper 2015-06-03 15:34:04

Dziękuje za odpowiedź. Niestety na podanej przez Panią stronie nie ma przykładowych testów do interesującego mnie działu technicznego, a dostępne są jedynie test rozumowania werbalnego czy kwestionariusze osobowości. Być może zna Pani inne strony?

Aleksandra Stachecka 2015-06-03 12:49:26

Większość korporacji korzysta z testów na tej stronie:

http://www.shlpolska.pl/

Aleksandra Stachecka 2015-06-03 12:44:17

Dziękujemy za Twój komentarz :).

W przypadku zmiany branży kluczową kwestią jest motywacja. Jak rozumiem studia humanistyczne nie były dobrym wyborem, bo tak na prawdę masz bardziej ścisły umysł.

Twoja odpowiedź powinna zależeć od stanowiska, na które aplikujesz. Sprawdź, jakie dokładnie firma ma wymagania, czy posiadasz umiejętności opisane w ogłoszeniu, czy świetnie sprawdzisz się w podstawowym zakresie obowiązków na tym konkretnym wakacie.

Jeśli tak, spróbuj na tym oprzeć odpowiedź.

Skoro pasjonują Cię finanse i znasz się na rzeczy, wykształcenie nie powinno być przeszkodą. Wyeksponuj swoją motywację, umiejętności kierunkowe i znajomość branży.

Aleksandra Stachecka 2015-06-03 12:35:18

Mówienie jasno o swojej sytuacji jest zawsze na plus.

Można to jednak zrobić w taki sposób, by równocześnie nie narzekać na byłego pracodawcę :).

Kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada wspomniane przez Ciebie pytanie można odpowiedzieć na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, jaka jest realna sytuacja.

Jeśli np. odszedłeś, bo w firmie nie ma ścieżki rozwoju w zakresie, który Cię interesuje, jak najbardziej możesz o tym wspomnieć, przykładowo:

"Współpraca z byłym pracodawcą układała się pomyślnie, ale ja chcę się rozwijać i to właśnie w Państwa firmie widzę duże możliwości rozwoju".

Najlepiej stosować zasadę i wilk syty i owca cała :).

bowtoleper 2015-06-03 12:24:34

Jak przygotować się na testy sprawdzające zdolności analityczne zdobyte podczas studiów (dotyczy stanowiska mechatronika) w dużej korporacji? Jest to dział techniczny związany z utrzymaniem ruchu. Studia trwały 5 lat zatem ciężko stwierdzić czego można się spodziewać, a wiadomo, że rekruter nie poda obszaru tematycznego. Macie jakieś sugestie?

świeży pracownik 2015-06-03 11:40:39

Dokładnie tak, odpowiedziałem odwrotnie jak sugerujecie ale wtedy nie wiedziałem aby tak nie odpowiadać na te pytania. Po prostu byłem sobą i jasno wytłumaczyłem dlaczego odszedłem z tamtej firmy. Poza tym jeżeli mówimy jasno o tym jak wyglądała nasza sytuacja to czy nie jest to na nasz plus? Jasno określamy, że chcemy się dokształcać, być docenionym pracownikiem a to chyba powinno zależeć naszemu pracodawcy. Po co mu przykładowy robol który odbębni 8 godzin i jeszcze będzie narzekać?
Uważam, że dobry pracownik to taki który jest zadowolony i z pracy i z zarobków. Na rozmowach powinniśmy uważać aby nie mówić, że szukamy pracy ze względu na zarobki ale to przecież oczywiste dlaczego zmieniamy. Mamy więcej pieniędzy, mniej zmartwień a co za tym idzie większe chęć pracy w danym zakładzie i ogólnie.
Mnie do odejścia z pracy zmusiły dwa powody. Główny powód to zarobki i brak poszanowania ze strony zarządu a druga to zmiana miejsca zamieszkania. Na rozmowie odwróciłem kota ogonem :) i powiedziałem najpierw zmiana zamieszkania no i zarobków ale głównie to miejsca zamieszkania. Nie wiem czy na rozmowach przekonuje taka odpowiedź skoro rekruterzy wiedzą o co dokładnie chodzi ale u mnie podziałało.
Mam jeszcze pytanie, jak odpowiadać na pytanie: dlaczego Pan(i) odeszła z poprzedniej firmy?

oliwka 2015-06-03 11:02:58

W najbliższym czasie wybieram się na rozmowę o pracę, na której bardzo mi zależy. Studiowałam kierunek nie związany z tą pracą, ponieważ skończyłam studia humanistyczne, a ubiegam się o pracę w finansach, jest to duża międzynarodowa korporacja. Wiem, że padnie pytanie, bo pytało we wcześniejszych etapach dlaczego skoro skończyłam studia humanistyczne i przez 3 lata pracowałam w zawodzie teraz chcę zmienić pracę. Szczerze to moje główne powody są takie, że nie czułam się dobrze w swoim zawodzie i uważam że studia które skończyłam to nie był najlepszy wybór i po prostu nie byłam zbyt dobra, nie czułam się komfortowo wykonując ten zawód. Wiem, że do korporacji finansowych są przyjmowane również osoby po studiach humanistycznych, zarobki w tej firmie są dobre, praca raczej pewna, stabilna, dodatkowo w tej samej firmie pracuje moja siostra. Ale nie sądzę żeby taka odpowiedź spodobała się osobie rekrutującej. W takim razie co powiedzieć? Dlaczego taka zmiana, czemu nagle finanse? Jak ich przekonać, że na prawdę mi zależy?

Aleksandra Stachecka 2015-06-02 10:43:58

Zazwyczaj pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadawane są w konkretnym celu.

Pierwsze pytanie: "Dlaczego chcesz zmienić pracę?" ma sprawdzić jaka jest motywacja do zmiany (pozytywna - czyli chęć rozwoju, czy też negatywna - ucieczka od problemów w obecnej pracy).

Drugie pytanie: "Gdzie widzisz się za 5 lat" ma na celu poznać zamiary potencjalnego pracownika - czy chce on "wycisnąć" z pracodawcy jak najwięcej i uciec po 1-2 latach, czy też chce na dłużej pozostać w ramach organizacji, a przez to bardziej przysłużyć się do jej wzrostu.

Jak rozumiem, odpowiedziałeś odwrotnie niż sugerujemy i to podziałało na tego konkretnego rekrutera. Niestety nie ma gwarancji na to, że mówienie źle o byłym pracodawcy i brak konkretnych pomysłów na rozwój zawsze się sprawdzi.

Dlatego bezpieczniej jest odpowiadać na te pytania bazując właśnie na motywacji pozytywnej: chęć rozwoju w ramach struktury wybranej firmy.

Macie jakieś inne przykłady ryzykownych odpowiedzi, które przyniosły sukces?

świeży pracownik 2015-06-02 08:49:40

Miałem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną na której padały pytania: "dlaczego chce pan zmienić pracę", "gdzie widzę się za 5 lat" i odpowiadając: "chciałbym podnosić swoje kwalifikacje" pani zapytała co mam dokładnie na myśli. Na pierwsze pytanie odpowiedziałem wprost i prawdę, że obecna sytuacja jest fatalna w mojej firmie. Brak podwyżek, brak docenienie od strony zarządu oraz obowiązki nieadekwatne do zarobków. Odnośnie drugiego to moja odpowiedź była prosta. Ciężko powiedzieć gdzie widzę się za 5 lat bo nie znam Państwa firmy, nie wiem jakie są możliwości awansu, czy prowadzą Państwo szkolenia. Pracę dostałem także nie do końca zgodzę się z niektórymi sugestiami :)

Piotr Sosnowski 2015-05-26 08:53:55

Nie mam pojęcia :) Może chodziło o to, czy ktoś Cię do tej pracy polecał?

danon 2015-05-25 22:17:46

Mialam pytanie ma rozmowie o prace w firmie czy znam kogos w tej firmie i jesli tak to kogo znam. Jaki cel mialo takie pytanie?

Piotr Sosnowski 2015-05-19 07:54:23

Dziękuję za Twój wpis :) Nie musisz Pani adresu w CV. To nie jest obowiązkowe. Jeżeli chce Pani podać adres tymczasowy w miejscu szukania pracy - może to być prostsze. Te dane mogą przydać się pracodawcy tylko wtedy gdy np. będzie Pani chciał wysłać list intencyjny.

Myślę też, że Twoje zamieszkanie nie jest tym, co sprawia, że pracodawcy Cię nie zatrudniają. To o wiele mniej istotna sprawa niż umiejętności, doświadczenie i motywacja.

Mik 2015-05-18 19:38:05

Ja też mam taki problem. Proszę o odpowiedź.

san85 2015-05-11 15:44:23

Mieszkam obecnie w małej miejscowości (podawanej w adresie do korespondencji). O pracę tu ciężko, dlatego szukam jej w dużym mieście (oddalonym o 100 km). Oczywistym jest dla mnie, że jeśli dostanę pracę, to się przeprowadzę. Jestem w stanie z dnia na dzień się przenieść, nic mnie tam nie trzyma, to dla mnie żaden problem. Ale odnoszę wrażenie, że dla pracodawców to spora niedogodność.
Byłam ostatnio na kilku rozmowach kwalifikacyjnych i ciągle słyszę to samo pytanie. W różnej formie zadawane, ale sens jest taki: "Mieszka pani w mieście X, więc jak pani sobie wyobraża pracę w mieście Y". I jak na to odpowiedzieć? Zawszę wtedy tłumaczę, że jestem świadoma, że dostanie pracy wiąże się, ze zmianą miejsca zamieszkania i nie jest to dla mnie problem. Mówię (zgodnie z prawdą), że mam tam rodzinę u której planuję zamieszkać. Nie potrzebuję, więc czasu na przeprowadzkę i szukanie mieszkania, co mogłoby opóźnić podjęcie pracy. Innymi słowy jestem dla nich dyspozycyjna od zaraz.
Mimo to, czasami odnoszę wrażenie, że na starcie zostaję skreślona, jako osoba nie stąd. Raz nawet wprost zostałam zapytana, czy zdaję sobie sprawę, o pracę w jakim mieście się staram. (A przecież nie jestem głupia i wiem, jaki adres pisałam na kopercie z dokumentami aplikacyjnymi, czy gdzie przyjechałam na rozmowę).
Już zaczynam się zastanawiać, czy nie zacząć najzwyklej kłamać w temacie zamieszkania. Czy nie podawać adresu zamieszkania w danym mieście (bo i tak pracodawcy kontaktują się najczęściej ze mną e-mailem lub telefonicznie, a nie tradycyjną pocztą).

Piotr Sosnowski 2015-05-05 10:37:03

Jeżeli to pytanie o oczekiwania finansowe, można śmiało i otwarcie o nich mówić. Co do systemów prowizyjnych - uważałbym, bo to pytanie może postawić nas w roli osoby niedyskretnej.

Rafael 2015-05-04 16:11:34

Dzięki za info :) to jeszcze jedno co mnie dręczy. jak reagować na pytania o zarobki w poprzednich firmach (podstawy, prowizje itd.)? czy jest to podchwytliwe pytanie i nie powinno się ich ujawniać, bo to swego rodzaju informacja poufna większości firm, przez co pytający sprawdza naszą zdolność dochowania tajemnicy, czy może rekruter pyta o to, by ocenić czy jego firma jest w stanie zaoferować podobne/wyższe zarobki? POZDRAWIAM :)

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:23:40

Na pytanie "Czego oczekuje Pan od pracodawcy" dobrze jest odpowiadać szczerze. Jeżeli interesuje Cię rozwój osobisty, możliwości awansu i zdobywania nowych kompetencji - warto to zaznaczyć w tej odpowiedzi. Jeżeli pracodawca zareaguje tak jak opisałeś to poniżej, zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu i niepotrzebnego stresu :)

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:22:25

Cieszę się, jeśli te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej były mniejszym zaskoczeniem :)

Rafael 2015-05-02 00:31:49

Ja również zacznę od tego, że artykuł jest jak najbardziej pomocny. Z tego co teraz przychodzi mi do głowy to np. pytanie: "Czego oczekuje pan od pracodawcy?" i nigdy za bardzo nie wiem jak mam na nie odpowiedzieć, bo wiem, że jest podchwytliwe. w sumie, to chyba żeby na nie poprawnie odpowiedzieć trzeba znać standardy firmy, to w jakim zakresie firma wspiera pracowników itp. dzięki temu możemy swoją odpowiedzią wpasować się w to co firma oferuje swoim pracownikom i wyjść na idealnego kandydata. lecz przed rozpoczęciem pracy (nie mając kogoś znajomego, kto już tam pracuje/pracował) trudno jest jednak dobrze odpowiedzieć, a raczej nie wystarczy wymienić tego co firma ujawniła w ofercie.

I jeszcze pewna anegdota. Jakiś czas temu będąc w pewnej firmie, która ogólnie robiła dobre wrażenie, była z mojej branży, dosyć znana itd., w trakcie rozmowy padło pytanie "Co pana motywuje do pracy?". W mojej odpowiedzi oczywiście podkreśliłem "chęć rozwoju zawodowego", na co usłyszałem, że: "Na tym stanowisku pan się nie rozwinie". trochę mnie zamurowało i dalej nie wiedziałem już co mam powiedzieć. zaskoczyło mnie to, bo pracodawcy oferujący nawet bardzo proste stanowiska raczej w ten sposób nie reklamują swoich ofert, tylko wskazują na możliwość rozwoju i właściwie wszędzie można nauczyć się czegoś nowego choć w różnym stopniu. Pracy tam oczywiście nie dostałem, ale może to i lepiej ;)

Monika.monisia 2015-04-24 14:01:21

Jak dla mnie dobrą odpowiedzią jest coś kreatywnego. Wyciągnięcie wszystkich zalet że skoku, niw wspominając o minusach. Np. Przezwyciężysz swój wewnętrzny strach, skoki uwalnia wszystkie negatywne emocje dzięki czemu po przełamaniu słabości będziesz się czuł wyjątkowo. Dodatkowo będzie to coś co będziesz wspominał z uśmiech na ustach.

Ania 2015-04-15 16:40:02

Bardzo pomocny artykuł. Na mojej rozmowie rekrutacyjnej pojawiły się aż 4 pytania z tej listy oprócz kilku innych, która dotyczyły już mojego cv. Pracy co prawda nie dostałam, ale przez małe doświadczenie. Jeśli chodzi o pytania to dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wg tego artykułu i ćwiczeniu odpowiedzi nie były one zaskoczeniem, a i stres był mniejszy :).

Piotr Sosnowski 2015-04-14 07:16:24

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej opisywałem tutaj: http://kariera.forbes.pl/5-naj...

Ania 2015-04-13 18:22:00

Panie Piotrze,
nie wiem co odpowiedzieć na pytanie "Proszę opowiedzieć coś o sobie" - nie mam doświadczenia zawodowego, nie bardzo wiem jak mogłabym się "zareklamować". Proszę o radę:)

Piotr Sosnowski 2015-04-01 08:46:19

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które sprawdza kompetencje sprzedażowe i perswazyjne. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, którą mógłbym zasugerować.

Sylwia 2015-03-30 20:22:32

pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej: jak przekonasz mnie żebym skoczył na bangee?

Piotr Sosnowski 2015-02-20 09:51:23

Dzięki :) Miło mi. Także podoba mi się Wasza praca :) Jak macie ochotę napisać kiedyś coś wspólnie, proszę o wiadomość: piotr.sosnowski@interviewme.pl

Workcited 2015-02-20 09:01:59

Don't mess with Texas ! :) My się interesujemy raczej dynamiką rozwoju zespołów ale przy okazji naprawdę dużo rekrutujemy stąd przemyślenia takie a nie inne - absolutnie nie zabieram Ci więc racji. Robisz Piotrze fantastyczną robotę i oby tak dalej.

Workcited 2015-02-10 21:58:06

Doświadczenie i wiedza są ważne. Ale ważniejsze są interfejsy styku - komunikacja, eksploracja, umiejętność dzielenia się z innymi tym co uważasz za dobre. W teorii systemów 95% wyniku systemu pochodzi z interakcji między elementami a tylko 5% z indywidualnego wkładu. Dlatego to nad czym musimy pracować to nasze relacje z otoczeniem - droga, którą wiedza i doświadczenie wędrują. Tam powstaje realna wartość dla organizacji i pracowników.

Workcited 2015-02-10 21:53:40

Bo rozmowa o pracę powinna pokazać obu stronom, czy chcą ze sobą współpracować i czy ta współpraca obu stronom przyniesie spodziewane korzyści. Rozmowa rekrutacyjna nie powinna być testem, bo niby po co? Jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej ze współpracy - podejdź szczerze do swoich potencjalnych kandydatów. Twój pracodawca pokazał klasę.

Piotr Sosnowski 2015-02-01 22:07:43

Cała przyjemność po mojej stronie :) Czy te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pomogły Ci w zdobyciu pracy?

geoAsia 2015-01-20 18:36:09

Moja rozmowa była niecodzienna - była to po prostu pogawędka. Nie było takich pytań. Pan z którym rozmawiałam opowiadał o tym co miałabym robić, potem o tym czy jestem w stanie się nauczyć tego i tego, o językach jakie znam. Na koniec powiedział ile mi może dać w okresie próbnym oraz, że po tym okresie porozmawiamy o podwyżce. Po takiej luźnej i przyjemnej rozmowie dostałam pracę (branża - logistyka). Bez wykształcenia kierunkowego i z małym doświadczeniem - usłyszałam, że w tej firmie zatrudniają Świeżaków, bo im bardziej zależy.

Pozdrawiam i dziękuję za wiele wpisów, które pomogły mi w pisaniu CV itp.

Ola 2015-01-16 11:26:35

Miałam taki zestaw pytań kiedyś na rozmowie. Niestety kilkoma byłam zaskoczona i nie zaprezentowałam się odpowiednio. Bardzo się cieszę, że zostały tutaj omówione.

Piotr Sosnowski 2015-01-11 11:53:59

Dziękuję za miłe słowa :) Postaram się stale dodawać interesujące artykuły i treści.

Oczywiście, firmy które pracują z danymi osobowymi mają bardzo rygorystyczne przepisy wewnętrzne dotyczące dokumentów. Poważne i szanujące się firmy przestrzegają ich, a pracownicy wiedzą jaka jest waga dbania o informacje poufne. Przykład z Pani wpisu pokazuje, że jednak sporo osób firm i osób jednak tego nie rozumie...

Czy miała Pani jakieś interesujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Będzie mi miło jeśli się Pani podzieli :)

Kaja 2015-01-10 22:27:39

Szanowny Pani Piotrze - bardzo lubię Pański blog, i stronę, mnie osobiście niezwykle pomogła przy ostatniej rozmowie - właśnie czekam na wyniki. Ale natknęłam się na taką oto historię ( w linku) która mnie osobiście przeraziła - pracuje pan w firmie zajmującej się rekrutacją, i aż ciśnie się na usta pytanie czy pracownicy nie mają jakiś wytycznych pt "nie wynosimy dokumentów z pracy"? Przecież to dane osobowe...
Pozdrawiam!

http://krainapiora.blogspot.co...

Piotr Sosnowski 2015-01-09 15:40:18

Nie mów o upartości, tylko podkreśl, że wytrwale dążysz do celu. Jeśli jesteś faktycznie uparty, pracuj nad tym, aby jednak nie być i umieć podążać za słusznymi sugestiami innych. Nie musisz mówić o upartości na rozmowie.

Kandydaci mają problemy z podaniem oczekiwań, bo po prostu nie przygotowują się do takiej rozmowy. To główny powód. Ale masz rację, o wiele lepiej rekrutuje się, gdy w ogłoszeniu są widełki.

Piotr Sosnowski 2015-01-09 15:37:34

Ty się HRem interesujesz, ja w nim pracuję :) Uwierz, że dużo firm zadaje te pytania, albo inne, zbliżone do nich. Pomagam codziennie wielu kandydatom w otrzymaniu wymarzonej pracy i po każdej rekrutacji wiem, jakie pytania otrzymywali. Ten wpis to nie jest moja wyobraźnia :) Dzięki za opinie.

Wojtek 2015-01-05 09:37:34

Ja uwazam ze powazne firmy wcale nie zadaja takich pytan - interesuje się troche tematem HR i wiele firm interesuje tylko doświadczenie i wiedza - przynajmniej u mnie w firmie (http://pracolinia.pl) wiekszosc pracodawców nie zadaje zbędnych pytań :)

Artek_ 2014-12-29 13:14:38

Do 8: Jak odpowiedzieć, jeżeli moją największą wadą jest upartość? Niby nie jest to coś rzadkiego, ale jak ja się uprę to nie rusza mnie ani rozmowa z prezesem ani wizja utraty pracy, to trochę komplikuje sprawę. Do 11: dlaczego większość rekruterów przyznaje otwarcie, że lepiej im się rekrutuje, jeżeli są widełki, po czym się dziwią, że kandydat ma problem z podaniem swoich oczekiwań?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce