

Tutaj dowiesz się, czym jest proces rekrutacji i jakie są jego cele, jakie są najważniejsze etapy rekrutacji, a także ile trwa proces rekrutacyjny.
Teoretycznie, zatrudnienie nowego pracownika nie jest wielką filozofią. Wystarczy opublikować ofertę pracy, spotkać się z chętnymi i wybrać najlepszego kandydata.
Jednak znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, który będzie dobrze dopasowany do wartości firmy oraz zespołu, a jednocześnie nie odejdzie przy pierwszej sposobności, to już większe wyzwanie.
Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie profesjonalnego procesu rekrutacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Proces rekrutacji polega na zgromadzeniu odpowiedniej liczby kandydatów na dane stanowisko, ich selekcji, a następnie wybraniu najodpowiedniejszej osoby do pracy. Zazwyczaj jest to proces wieloetapowy, co umożliwia dokładne sprawdzenie kwalifikacji aplikujących.
Proces rekrutacji może prowadzić właściciel, prezes firmy, pracownicy działu HR lub Kadr, czy też kierownicy poszczególnych działów, do których rekrutowani są pracownicy.
Celem procesu rekrutacji jest przede wszystkim znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i likwidacja wakatów.
Proces rekrutacji pracowników dzielimy na:
Jakie dokładnie są etapy rekrutacji? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.
Może Cię również zainteresować: Assessment center — co to jest i jakie są przykładowe zadania?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oczywiście procesy rekrutacyjne mogą się różnić. Każda firma sama decyduje o tym, w jaki sposób znajdzie nowych pracowników. Jednak warto trzymać się sprawdzonych schematów rekrutacji, dzięki którym łatwiej zatrudnić odpowiednie osoby.
Jak może wyglądać profesjonalny proces rekrutacji? Etapy rekrutacji przedstawiliśmy to poniżej.
Na samym początku procesu rekrutacji należy dokładnie przeanalizować, jakiego pracownika firma poszukuje i jakie kwalifikacje będą niezbędne na danym stanowisku. Na tej podstawie można później przygotować ofertę pracy. Powinien się w niej znaleźć opis firmy i stanowiska, oczekiwania wobec kandydatów i korzyści, jakie pracodawca może zaoferować nowemu pracownikowi. Po publikacji ogłoszenia o pracę, rozpoczyna się zbieranie aplikacji od kandydatów.
Zajrzyj również tutaj: Oferta pracy — jak przygotować profesjonalne i skuteczne ogłoszenie
Na tym etapie osoba lub osoby prowadzące proces rekrutacji selekcjonują nadesłane dokumenty aplikacyjne. Przede wszystkim weryfikują, czy dany kandydat posiada wymagane kompetencje. Coraz częściej proces ten jest zautomatyzowany. Jak zdradzają eksperci z Columbia University, aż 90% firm z listy Fortune 500 korzysta z systemów ATS. Te programy komputerowe sprawdzają dokumenty aplikacyjne pod kątem występowania słów kluczowych pokrywających się z ofertą pracy. Na tym etapie procesu rekrutacyjnego wyłaniani są kandydaci, z którymi firma się skontaktuje.
Zajrzyj również tutaj: Jak napisać CV oraz Co napisać w mailu z CV?
Osoby prowadzące rekrutację zazywczaj kontaktują się z wybranymi kandydatami mailowo lub telefonicznie w celu dodatkowej weryfikacji i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Wskazana jest rozmowa przez telefon, która daje więcej możliwości niż wymiana maili. Często na tym etapie rekrutacji kandydat otrzymuje zadanie do wykonania, a od jakości jego realizacji zależy to, czy zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Zajrzyj również tutaj: Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Na tym etapie pracodawca spotyka się z wybranymi kandydatami — osobiście lub np. przez połączenie wideo. Zazwyczaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat odpowiada na pytania pracodawcy i opowiada szerzej o swoich kwalifikacjach, doświadczeniu oraz motywacji. Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna obejmuje spotkanie jedynie z przyszłym przełożonym lub pracownikiem działu HR. Jednak czasami kandydata poznają także inni przedstawiciele firmy — np. właściciel czy też przyszli współpracownicy. Ten etap rekrutacji może również obejmować testy kompetencji (np. językowe) i inne dodatkowe zadania. Zazwyczaj przewidziany jest również czas na pytania od samego kandydata. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wybranie najlepszego, najlepiej dopasowanego do firmy pracownika.
Zajrzyj również tutaj: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — przykłady pytań i odpowiedzi
Jeśli pracodawca nie zrobił tego wcześniej, to po wybraniu kandydata (lub kandydatów), następuje weryfikacja dokumentów takich jak dyplom ukończenia studiów, certyfikat językowy, dyplomy za ukończone kursy czy też badań lekarskich wymaganych do pracy na danym stanowisku.
Zajrzyj również tutaj: Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV
Po wybraniu osoby, którą pracodawca chce zatrudnić, kandydaci powinni otrzymać informację zwrotną. Po pierwsze, zwycięski kandydat powinien zostać poinformowany o pozytywnym rezultacie procesu rekrutacji. Po drugie — informację o zakończonej rekrutacji powinni otrzymać również pozostali kandydaci. Warto poinformować ich również, dlaczego na stanowisko została wybrana inna osoba.
Zajrzyj również tutaj: Jak zapytać o wynik rekrutacji? Ile czasu czekać na odpowiedź?
Po wybraniu kandydata, pracodawca składa mu ofertę pracy. Jest to ostatni moment na negocjację warunków umowy — np. dotyczących wysokości pensji czy też zakresu obowiązków.
Zajrzyj również tutaj: Jak wynegocjować dobre wynagrodzenie?
Efektem profesjonalnego i skutecznego procesu rekrutacji powinno być podpisanie umowy z nowym pracownikiem.
Doradcy z Iowa State University dodają, że o sukcesie procesu rekrutacyjnego decyduje również tzw. onboarding, który ma miejsce już po podpisaniu umowy. Chodzi o wprowadzenie nowego pracownika w jego obowiązki, zadbanie o bezproblemową integrację z zespołem czy też zapoznanie z wartościami i celami firmy. W onboardingu chodzi więc o to, aby pracownik dobrze czuł się w nowym miejscu pracy, szybko zaczął realizować swoje obowiązki, a przede wszystkim — pozostał w firmie na dłużej.
Ile trwa proces rekrutacji? Oczywiście zależy to od firmy, rodzaju stanowiska czy też liczby chętnych do pracy w danej branży.
Zazwyczaj na przeprowadzenie pełnej rekrutacji, uwzględniającej wcześniej opisane etapy, potrzeba kilku tygodni. Oczywiście zdarza się, że proces rekrutacyjny trwa krócej lub znacznie dłużej — np. kilka miesięcy.
Może Cię również zainteresować:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Brałeś lub bierzesz udział w procesie rekrutacji? Podziel się swoimi doświadczeniami i obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
12 ekspertów HR zdradza, jak napisać dobre CV, dzięki któremu szybciej dostaniesz pracę. Czy istnieje sposób na najlepsze CV? Okazuje się, że tak.
Ciągle czujesz stres, napięcie i nerwowość, a na dodatek nie możesz spać? Zobacz 5 skutecznych wskazówek, jak radzić sobie ze stresem w pracy i życiu prywatnym.
Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych przepisach RODO w rekrutacji i w pracy. Poznaj swoje prawa do ochrony danych osobowych i dowiedz się jak je kontrolować.