Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

10 rad jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-04-10
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Sukces budujesz w dużej mierze jeszcze przed samym spotkaniem. Poczujesz się o wiele lepiej, jeśli odpowiednio przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej  wcześniej. Trema i stres mijają, jeśli oswoisz się z poszczególnymi etapami rekrutacji. Tutaj sprawdzisz, jak przygotować się do odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Co zabrać ze sobą, aby czuć się pewnie i zrobić dobre wrażenie? Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

1. Muzyka przed rozmową kwalifikacyjną

 

Odpowiedni nastrój pomaga wypaść dobrze na rozmowie o pracę. Przegraj do swojego telefonu albo odtwarzacza pozytywnie nastrajającą Cię muzykę. Stres minie szybciej, jeśli posłuchasz swoich ulubionych wykonawców w drodze albo przed samą rozmową.

 

Chcesz poznać więcej metod na pozbycie się stresu? Zobacz 11 prostych sposobów, jak radzić sobie ze stresem (czytaj).

 

2. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Weź kopie CV

 

Rekruter powinien mieć Twoje CV w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Weź na wszelki wypadek kopię curriculum vitae ze sobą. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Znam historie kandydata, który w windzie spotkał swojego znajomego, który pracuje w innym dziale firmy, do którego nie było otwartej rekrutacji. Dzięki temu, że miał swoje CV od razu mógł je zostawić tej osobie.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

3. Notatnik i długopis

 

Chcesz wiedzieć jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Na spotkaniu mogą paść ważne informacje, dotyczące warunków zatrudnienia albo kolejnych etapów rekrutacji. Zrobisz o wiele bardziej profesjonalne wrażenie, jeżeli mógł zanotować najważniejsze ustalenia spotkania. Warto zabrać ze sobą stylkowy notatnik i długopis zamiast prosić rekrutera o długopis i kartę papieru.  

 

4. Odpowiedni strój to podstawa 

 

Ubierz się formalnie, ale wygodnie. Twój komfort nie powinien być zakłócany przez zbyt małe spodnie, niewygodną sukienkę czy za ciasny kołnierzyk. Przygotuj wszystkie ubrania dzień wcześniej. Tutaj znajdziesz porady dotyczące dress code, które pokażą Ci jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

 

5. Zadbaj o referencje

 

Referencje powinny być zaznaczone w skróconej formie w CV. Zrobisz dobre wrażenie, jeśli będziesz mieć opinie swoich byłych pracodawców ze sobą. Możesz w odpowiednim momencie zacytować fragment opinii o Tobie, która potwierdzi umiejętność, o którą właśnie pyta rekruter.

 

6. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przygotować pytania!

 

Jeżeli nie zadajesz pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, to tak jakby nie zależało Ci na tym stanowisku. Stwórz listę informacji, które chciałbyś zadać rekruterowi. Sprawdź przykładowe pytania, jakie możesz zadać. Pamiętaj, że w trakcie rozmowy Ty także wybierasz swojego przyszłego pracodawcę. Powinieneś mieć pewność, że podejmujesz słuszną decyzję. Dodatkowo przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? 

 

7. Wyłączony telefon

 

Twój telefon w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej powinien być wyciszony. Powinieneś skupić się na tym, aby pokazać jak najlepiej swoje umiejętności. Dzwoniący telefon może skutecznie wybić Cię z rytmu.

 

Czy wiesz, jak wypaść dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej? 

 

8. Zabierz wszystko, o co wcześniej poprosi Cię pracodawca

 

Może się okazać, że zostaniesz poproszony o przygotowanie prezentacji, tekstu, fragmentu swojego portfolio. Jeśli nie przygotujesz odpowiedniego powierzonego zadania, praktycznie przekreślasz swoje szanse, aby dostać pracę. Jedna z podstawowych zasad jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej: nie odkładaj zadania rekrutacyjnego na ostatnią chwilę.

 

9. Wiara w siebie

 

Skoro dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to Twoje doświadczenie i umiejętności są atrakcyjne dla pracodawcy! Mimo to, większość kandydatów zapomina o tym, by zabrać wiarę w siebie na spotkanie. Rozmowa jest dla Ciebie szansą na lepsze stanowisko. Musisz uwierzyć, że możesz zdobyć nową pracę. Daj z siebie wszystko i uwierz w swoje możliwości.

 

10. Twoje osiągnięcia

 

Wynotuj przed rozmową kwalifikacyjną najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Zastanów się chwilę, z czego jesteś dumny i co sprawiło, że inni lubili z Tobą pracować. Takie konkretne Pozytywne nastawienie pomaga Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Czy masz swoje sposoby na to, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Co jeszcze warto zabrać ze sobą? Czy zdarzyło Ci się, że rekruter nie miał ze sobą Twojego CV?

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (156 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-05-20 09:03:55

Dlaczego akurat 3-5? :)

Pato 2015-05-20 08:57:40

Kilka razy spotkałem się na rozmowach kwalifikacyjnych o wymienienie swoich 3-5 negatywnych cech... nie będąc przygotowany do tego pytania mogłem wymienić może ze dwie.

Piotr Sosnowski 2015-03-27 09:38:16

Dokładnie Moy! Dzięki za komentarz :) Zgadzam się z nim w stu procentach. Aby wiedzieć jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba poznać siebie. Dobry nastrój zawsze na plus.

Moy 2015-03-27 09:31:04

Dzięki. Warto według mnie przed samą rozmową dla odstresowania, wprowadzać się w pozytywny nastrój, myśląc o swoich zaletach i osiągnięciach. Można to zrobić idąc na rozmowę, bądź czekając na nią. Dobre nastawienie i pozbycie się stresu to podstawa. I szczerość. Należy liczyć się z tym, że osoba rekrutująca rozmawiała w swojej karierze z wieloma ludźmi i łatwo wyczuje, jeśli próbujemy ściemniać. A jeśli tego nie zrobi, to jako przyszły pracodawca bardzo szybko, już po zatrudnieniu, wychwyci to, co na rozmowie wymyśliliśmy.

Piotr Sosnowski 2015-03-02 13:57:05

Dziękuję za Twój komentarz.

Jeśli masz wrażenie nieprofesjonalnie prowadzonej rozmowy, lepiej zastanowić się, czy ten pracodawca jest idealnym. W rekrutacji to także kandydat wybiera przyszłego pracodawcę, więc warto mieć pewność, że będzie to owocna współpraca.

Żaneta 2015-03-02 13:49:00

Zdarzyła mi się sytuacja podczas, której rekruter nie miał przy sobie mojego CV. Również nie posiadałam przy sobie zapasowego egzemplarza.

Mimo wszystko nie żałuję - rozmowa była bardzo nieprzyjemna. Rekruter sprawiał wrażenie osoby nieprzygotowanej, która w życiu nie miała przed oczami mojego CV. Generalnie, zostałam potraktowana bardzo nieprofesjonalnie - od początku rozmowy Pan z którym rozmawiałam wyraził swoją niechęć do osób młodych - "ponieważ nie chce się nam pracować", a powątpiewał w znajomość wymaganych programów (mimo zaprezentowania portfolio oraz poprawnych odpowiedzi na pytania techniczne). Warto również wspomnieć, że owa praca wymagała sporego zaangażowania (więcej niż 8 godzin dziennie), a pensja oscylowała ok. najniższej krajowej. O umowie o pracę również można było zapomnieć, warunki na których otrzymywałabym pensję określone były nic nie mówiącym słowem "system premiowy" (brak podanej podstawy).

Dlatego, nie żałuję że nie zabrałam wtedy ze sobą kopii CV oraz nie dostałam się na tamto stanowisko. Teraz jestem zatrudniona na odpowiadających mi warunkach i zadowolona z miejsca pracy.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce