Moje konto
Pytania na rozmowie o pracę, których nie zadawać rekruterom

Pytania na rozmowie o pracę, których nie zadawać rekruterom

Przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie przygotuj swoje pytania dla pracodawcy.

 

Pamiętaj, że to nie tylko pracodawca wybiera pracownika, ale przede wszystkim Ty masz być zadowolony z wyboru firmy.

 

Trafne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwolą Ci się przekonać, czy naprawdę chcesz w danej firmie pracować. Dodatkowo zaprezentujesz się jako zmotywowany kandydat, któremu naprawdę zależy na pracy.

 

O ile dobre pytania działają na Twoją korzyść, nietrafione pytanie może zaprzepaścić Twoją szansę. 

 

Zobacz 7 pytań, których lepiej nie zadawać, jeśli chcesz zdobyć pracę.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?

Gdy słyszę to pytanie, wiem, że prawdopodobnie kandydat nie przygotował się odpowiednio do rozmowy.  Jeżeli doskonale nie wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz, czym zajmuje się dana firma i jakie będą Twoje obowiązki, rekruter też nie będzie na 100% pewien do tego, czy powinien Cię zatrudnić.

 

Nieprzygotowanie się do rozmowy jest niewybaczalny błędem. Zobacz odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

2. Czy mogę pracować równolegle w innej firmie?

Pierwsza rozmowa na pewno nie jest dobrym momentem, aby zapytać, czy możesz pracować po godzinach, albo równolegle w innej firmie. Niektóre stanowiska w ogóle nie pozwalają na taką formę zaangażowania, ze względu na duży nakład obowiązków. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska i tego, co będziesz robił w pracy głównej i dodatkowej.

 

Co do zasady, postaraj się unikać pytań, w których traktujesz siebie, jak osobę już przyjętą. Na pierwszym spotkaniu nie pytaj też o elastyczny czas pracy.

3. Kiedy mogę wziąć wolne?

Postaraj się najpierw udowodnić swoją wartość, a dopiero później przejść do kwestii, które sam chcesz ugrać! Rozmowa kwalifikacyjna nie jest dobrym momentem na poruszanie spraw kadrowych. Dlaczego? Ponieważ ich nie dotyczy?

 

Jeżeli zadajesz to pytanie, możesz wywołać wrażenie bycia osobą roszczeniową, a takie osoby są źle odbierane na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak nie zawsze! Jeśli jesteś na zaawansowanym etapie rekrutacji i planujesz w międzyczasie (albo przed zatrudnieniem w nowym miejscu) urlop pracowniczy, poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Unikniesz niedogodności terminowych i sam odpoczniesz pełniej, gdy nie będziesz się musiał niczym martwić.


4. Czy pracujecie po godzinach?

Nikt nie lubi nadgodzin. Najlepiej wyrabiać się ze wszystkimi zadaniami w 8 godzinach pracy, ale czasami najzwyczajniej jest to niemożliwe. Oczywiście, że może to być dla Ciebie ważny aspekt, bo masz rodzinę, pasję, czy cokolwiek innego, co lubisz robić po pracy. Zostaw jednak to pytanie na później albo sprawdź dzięki innym źródłom, jak wygląda kultura organizacji w firmie, do której aplikujesz (opinie w Internecie, opinie byłych pracowników etc.). Zobacz, ile godzin średnio pracują Polacy.

5. Jak mi poszło? Niestety tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto unikać.

Wiem, że ważne jest dla Ciebie to, w jaki sposób odbiera Cię rekruter i czy masz szansę na zatrudnienie. Można jednak je zadać bardziej kreatywnie. Zostaw je na dalsze etapy rekrutacji. Pierwsza rozmowa nie jest dobrym momentem na takie pytanie, ponieważ rekruter może nie mieć porównania z innymi kandydatami, czy zwyczajnie jeszcze nie przemyślał wszystkiego, co mu przekazałeś.
 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

6. Czego nie lubicie u pracowników?

Po takim pytaniu można odnieść wrażenie, że chcesz się przekonać, że nie wymienię jednej z Twoich wad. Kilka razy zdarzyło się, że kiedy moja odpowiedź nie dotyczyła jego cech, kandydat odetchnął z ulgą. Czasami wygląda to zabawnie :) Jak chcesz podpytać o profil kandydatów – skup się na plusach pracowników.

 

Na przykład: „Proszę mi opowiedzieć o tym, co cechuje najlepszego pracownika działu, do którego aplikuję. Dlaczego osiąga on sukcesy?” Lepiej znaleźć u siebie plus, niż wykreślić minus, prawda?

7. Nie zadajesz żadnego pytania

Jeśli nie pytasz, tracisz cenne źródło informacji, jakim jest rekruter! Rozmowa to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o firmie, branży czy samym sobie. Wykorzystaj ją i stwórz listę pytań, jakie powinieneś zadać. Szczegóły zatrudnienia, wyzwania, możliwości rozwoju to które powinny Cię interesować, jeśli jesteś zmotywowany do pracy!

  

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcecj na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jakie jeszcze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto zadać, żeby pokazać zainteresowanie stanowiskiem? Dodaj swoją opinię w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: pytania na rozmowie kwalifikacyjnej jakich nie zadawac
Średnia: 3.83 (487 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły