Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? 7 przykładów

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-03-20
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie przygotuj swoje pytania dla pracodawcy. Pamiętaj, że to nie tylko pracodawca wybiera pracownika, ale przede wszystkim Ty masz być zadowolony z wyboru firmy.

 

Trafne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwolą Ci się przekonać, czy naprawdę chcesz w danej firmie pracować. Dodatkowo zaprezentujesz się jako zmotywowany kandydat, któremu naprawdę zależy na pracy.

 

O ile dobre pytania działają na Twoją korzyść, nietrafione pytanie może zaprzepaścić Twoją szansę. Zobacz 7 pytań, których lepiej nie zadawać, jeśli chcesz zdobyć pracę.

 

pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jakich-nie-zadawac


1. Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?

Gdy słyszę to pytanie, wiem, że prawdopodobnie kandydat nie przygotował się odpowiednio do rozmowy.  Jeżeli doskonale nie wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz, czym zajmuje się dana firma i jakie będą Twoje obowiązki, rekruter też nie będzie na 100% pewien do tego, czy powinien Cię zatrudnić.

 

Nieprzygotowanie się do rozmowy jest niewybaczalny błędem. Zobacz odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

2. Czy mogę pracować równolegle w innej firmie?

Pierwsza rozmowa na pewno nie jest dobrym momentem, aby zapytać, czy możesz pracować po godzinach, albo równolegle w innej firmie. Niektóre stanowiska w ogóle nie pozwalają na taką formę zaangażowania, ze względu na duży nakład obowiązków. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska i tego, co będziesz robił w pracy głównej i dodatkowej.

 

Co do zasady, postaraj się unikać pytań, w których traktujesz siebie, jak osobę już przyjętą. Na pierwszym spotkaniu nie pytaj też o elastyczny czas pracy.

3. Kiedy mogę wziąć wolne?

Postaraj się najpierw udowodnić swoją wartość, a dopiero później przejść do kwestii, które sam chcesz ugrać! Rozmowa kwalifikacyjna nie jest dobrym momentem na poruszanie spraw kadrowych. Dlaczego? Ponieważ ich nie dotyczy?

 

Jeżeli zadajesz to pytanie, możesz wywołać wrażenie bycia osobą roszczeniową, a takie osoby są źle odbierane na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak nie zawsze! Jeśli jesteś na zaawansowanym etapie rekrutacji i planujesz w międzyczasie (albo przed zatrudnieniem w nowym miejscu) urlop,  poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Unikniesz niedogodności terminowych i sam odpoczniesz pełniej, gdy nie będziesz się musiał niczym martwić.


4. Czy pracujecie po godzinach?

Nikt nie lubi nadgodzin. Najlepiej wyrabiać się ze wszystkimi zadaniami w 8 godzinach pracy, ale czasami najzwyczajniej jest to niemożliwe. Oczywiście, że może to być dla Ciebie ważny aspekt, bo masz rodzinę, pasję, czy cokolwiek innego, co lubisz robić po pracy. Zostaw jednak to pytanie na później albo sprawdź dzięki innym źródłom, jak wygląda kultura organizacji w firmie, do której aplikujesz (opinie w Internecie, opinie byłych pracowników etc.). Zobacz, ile godzin średnio pracują Polacy.

5. Jak mi poszło? Niestety tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto unikać.

Wiem, że ważne jest dla Ciebie to, w jaki sposób odbiera Cię rekruter i czy masz szansę na zatrudnienie. Można jednak je zadać bardziej kreatywnie. Zostaw je na dalsze etapy rekrutacji. Pierwsza rozmowa nie jest dobrym momentem na takie pytanie, ponieważ rekruter może nie mieć porównania z innymi kandydatami, czy zwyczajnie jeszcze nie przemyślał wszystkiego, co mu przekazałeś.
 

rozmowa-kwalifikacyjna-pytania-ktorych-nie-zadawac


6. Czego nie lubicie u pracowników?

Po takim pytaniu można odnieść wrażenie, że chcesz się przekonać, że nie wymienię jednej z Twoich wad. Kilka razy zdarzyło się, że kiedy moja odpowiedź nie dotyczyła jego cech, kandydat odetchnął z ulgą. Czasami wygląda to zabawnie :) Jak chcesz podpytać o profil kandydatów – skup się na plusach pracowników.

 

Na przykład: „Proszę mi opowiedzieć o tym, co cechuje najlepszego pracownika działu, do którego aplikuję. Dlaczego osiąga on sukcesy?” Lepiej znaleźć u siebie plus, niż wykreślić minus, prawda?

7. Nie zadajesz żadnego pytania

Jeśli nie pytasz, tracisz cenne źródło informacji, jakim jest rekruter! Rozmowa to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o firmie, branży czy samym sobie. Wykorzystaj ją i stwórz listę pytań, jakie powinieneś zadać. Szczegóły zatrudnienia, wyzwania, możliwości rozwoju to które powinny Cię interesować, jeśli jesteś zmotywowany do pracy!

 

Stresujesz się przed rozmową kwalifikacyjną, a chcesz wypaść idealnie i otrzymać pracę? Zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić w ramach:

 

"Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej" (czytaj więcej)


Jakie jeszcze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto zadać, żeby pokazać zainteresowanie stanowiskiem? Dodaj swoją opinię w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (110 głosów)
Komentarze
Piotr Stanek 2015-12-02 10:21:54

Ewentualnie zadałbym mu pytanie, czy jego przełożony nie może mi odpowiedzieć na te pytania. Choć po tej sytuacji to szkoda czasu na taką firmę.

Piotr Stanek 2015-12-02 10:20:22

To cenna informacja. Zdarza się, że dane stanowisko firmy jest popularne w powtarzalności ofert pracy. Aczkolwiek tak jak Piotr poniżej napisał, trzeba je dobrze zadać. Nie zaszkodzi też małe śledztwo.

MN 2015-08-16 12:39:34

No, to pytanie też mnie zdenerwowało w pewnej państwowej instytucji...trochę dziwne pytanie, ale zawsze odpowiadam, wymieniając wszystkie superlatywy jakie znalazłem o danej firmie na jej stronie www. A w myślach sobie powtarzam, matko, no przecież tym się zajmuję i chcecie takiego człowieka zatrudnić...!

Workcited 2015-03-05 11:33:28

Ja w zasadzie pytam o wszystko co przyjdzie mi do głowy. Nie zapytam "Czym zajmuje się Państwa firma" bo wcześniej rzecz jasna to sprawdzę. Na rozmowie przydaje się rozum i dobre maniery. Wydaje mi się, że paradoksalnie złapanie kontaktu i lepsze poznanie się jest łatwiejsze jeśli tematy, które poruszamy są albo niestandardowe albo wręcz potencjalnie konfliktowe. Nie widzę szczególnego powodu w niezadawaniu konkretnych pytań, jeśli tylko oczekiwania wobec drugiej strony są pozytywne i prowadzą do szczerej dyskusji. Innymi słowy : pytaj o to, co Cię interesuje ale rób to taktownie - najlepiej w przypadku niewygodnych pytań - tłumacząc dlaczego je zadajesz.

Piotr Sosnowski 2015-02-13 10:52:27

Wszystko zależy od Twojego tonu i intencji. To pytanie można zadać w inny sposób: czy rekrutacja związana jest z rozwojem działu? Albo coś podobnego, na pewno zmiękczysz przekaz a dostaniesz te same informacje.

Piotr Sosnowski 2015-02-13 10:46:24

Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz :)

Nie twierdzę, że wszystkie z tych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej są nietrafione. Jestem zdania, że można pytać o wszystko ale inteligentnie. Jeżeli chodzi o pytania na rozmowie zadawane przez kandydata, bardzo ważny jest ton w jakim je zadajemy oraz szerszy kontekst. Te, które przytoczyłem wyżej bardzo często są zadawane niepoprawnie i w złych momentach, a informacje które powinny przekazać można zdobyć w skuteczniejszy sposób, który pokaże nas jako ciekawszych kandydatów.

"Wartość" w kontekście mojej wypowiedzi, dotyczyła oczywiście wartości pracy, jaką możesz świadczyć dla pracodawcy :)

Pzdr.

Pracownik to nie wasal 2015-02-13 08:08:54

Nie powiedziałbym, że te pytania są absolutnie nietrafione.

Zadawanie trudnych lub niewygodnych pytań już na rozmowie kwalifikacyjnej buduje odpowiednie relacje w przyszłej pracy. Czasem na rozmowach przekornie zadaję jedno z "głupich" pytań, bo jeżeli istnieją pytania, których nienależy zadawać i rekruter da mi wyraźnie to do zrozumienia - daje mi też to pewien obraz firmy i atmosfery pracy o którą się "staram".

Co do pytań, to:

1. Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?
Nierzadko biznes jest bardziej skomplikowany niż to co prezentuje się na stronach internetowych i w źle przygotowanych briefach rekrutacyjnych - dodałbym do pytania: "Z Państwa strony internetowej wydaje się że robią Państwo to, ale czym właściwie zajmuje się Państwa firma"
Pytanie jak najbardziej zasadne!

2. Czy mogę pracować równolegle w innej firmie?
Zależy od branży. Zapytałbym się raczej o procent etatu, ale jeżeli posiadam już pracę albo własną działalność, która może konfliktować to pytanie powinno paść. Wiele firm zabezpiecza się w umowach przed "konkurencyjną działalnością", więc szkoda tracić czas (aplikanta i rekrutera) jeżeli taki zapis w umowie jest nienegocjowalny.

3. Kiedy mogę wziąć wolne?

"...Postaraj się najpierw udowodnić swoją wartość, ..." <- Nie jest celem rozmowy kwalifikacyjnej udowadnianie wartości!

4. Czy pracujecie po godzinach?

"Zostaw jednak to pytanie na później albo sprawdź dzięki innym źródłom,
jak wygląda kultura organizacji w firmie, do której aplikujesz (opinie w
Internecie, opinie byłych pracowników etc.)..." <- Dlaczego, skoro można tę informację uzyskać "z pierwszej ręki"?! W internecie te informacje zwykle są koloryzowane w jedną albo drugą (byli pracownicy będą opisywać zwykle w złym świetle byłą pracę, a marketingowcy w superlatywach. Dlaczego nie skonfrontować tego bezpośrednio na miejscu?!

5. Jak mi poszło?

Tego pytania nie zadałbym, bo pokazuje o małej pewności siebie - zresztą po rozmowie kwalifikacyjnej zwykle wiem jak mi poszło (większość rekruterów mową ciała zwykle to zdradza, zresztą jeżeli rekruter nie zadaje szczegółowych pytań to zwykle nie jest zainteresowany).

Absolvent 2015-02-12 19:12:31

Dziękuję za komentarz. Ale czy pytanie o powód ponownej rekrutacji jest stosowne? Ponieważ spotkałem się z różnymi opiniami...

Piotr Sosnowski 2015-02-12 18:32:11

Jak w każdym zawodzie są rekruterzy, którzy są profesjonalistami i tacy, którzy nigdy nimi nie będą. Jeżeli na rozmowie kwalifikacyjnej nie możesz dostać odpowiedzi na interesujące Cię pytania to znaczy, że firma nie musi kierować się dobrem i rozwojem pracowników, skoro nie dba o kandydatów.

Pamiętaj, że w trakcie rekrutacji, Ty też dokonujesz wyboru. Firmy, dla której będziesz świadczyć swoją pracę. Jeżeli coś Ci nie odpowiada, nie pracuj tam (jeśli nie musisz).

Absolvent 2015-02-12 18:18:45

Dzień dobry! Ostatnio byłem na rozmowie kwalifikacyjnej, w trakcie której zadałem takie pytania: "czy jest to jedyne tego typu stanowisko w Państwa firmie, czy pracuje się w większym zespole?"; "Czy korzystamy z bazy firm, czy samodzielnie wyszukujemy potencjalnych klientów"; oraz "zauważyłem, że Państwo rekrutowaliście już w listopadzie na to stanowisko, czy mógłbym wiedzieć, jaki jest powód ponownej rekrutacji?". Na pierwsze dwa pytania "rekruter" odburknął, że to nie ma nic wspólnego z tym stanowiskiem, że nie powinno mnie to interesować i że takie informacje to on może przekazać pracownikowi, a nie kandydatowi. Pytał również, czy prowadzę tu jakieś śledztwo, czy przyszedłem na rozmowę o pracę. Na trzecie już się wkurzył porządnie, był zły że... sprawdzałem jego firmę w internecie przed rozmową kwalifikacyjną! Odparł, że nie zamierza mi zdradzać szczegółów technik rekrutacyjnych w jego firmie i że co mnie to obchodzi. Wstałem, powiedziałem, że nie jestem zainteresowany współpracą i wyszedłem. Czy miałby Pan jakieś uwagi co do zachowania mojego lub "rekrutera"?

Piotr Sosnowski 2015-02-12 14:21:59

Pytania o dress code są jak najbardziej na miejscu :)

Co do pytania o język, nie lepiej jest prezentować siebie, jako osobę pewną swoich umiejętności językowych? Zadając to pytanie sugerujemy, że to nie jest nasza mocna strona.

Według mnie, jeśli to będzie powodem negatywnej decycji, rekruter powinien przekazać taką informacje, nawet bez Twojego pytania.

Kasiao 2015-02-12 14:08:04

mam to samo pytanie odnosnie obcego jezyka

Ptysia 2014-11-09 14:56:28

Czy pytanie o obowiązujący na danym stanowisku dress code jest nie na miejscu ? Jeśli chodzi o pkt. 5, czy zadanie pytania "Jak mi poszło?" po kilkuminutowej rozmowie w obcym języku również jest niemile widziane ? Nawet w formie "Czy uważa Pan/Pani że moja znajomość języka jest wystarczająca na tym stanowisku" ?

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:35:14

Kompletnie nie rozumiem pytania, jeżeli je przeformułujesz, chętnie na nie odpowiem :) Chcesz dowiedzieć się o idealnego pracownika? Czy o wady stanowiska?

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:33:58

Spróbuję kiedyś stworzyć taką listę :) Dziękuję za komentarz.

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:33:33

Myślę, że po prostu nie trafił dobrze ze swoim pytaniem. Inaczej by zabrzmiało jeżeli porozmawiałby o Twojej dyskrecji i tym czy kiedyś musiałaś wykorzystać ją w swojej pracy.

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:32:49

Oczywiście, że warto ustalić (i to szybko) ile można zarabiać. Jestem za totalną transparentnością zarobków i w moich rekrutacjach staram się o nich mówić od razu.

Piotr Sosnowski 2014-09-16 21:30:42

Pierwsza dwa są ok, ale to o procent budżetu zadałbym mniej konkretnie: czy mają Państwo budżet przeznaczony na szkolenia? Jakich szkoleń mogę się dzięki niemu spodziewać?

Nikt nie będzie mówił o wynikach, procentach dopóki nie będzie miał pewności, że Cię zatrudni :) Sam fakt prośby o takie informacje jest jak najbardziej szczytny tylko można zmienić ich formę.

Sanguineus 2014-09-15 14:35:10

Ja lubię zadawać pytania typu: "Czym Państwa firma wyróżnia się na tle innych z branży?", "Jaki procent budżetu firma przeznacza na szkolenia pracowników?", "Jaki był zysk firmy w ostatnim roku w stosunku do przychodów?", "Jak duża jest rotacja pracowników w zespole/departamencie/firmie?". Zazwyczaj trudno jest uzyskać odpowiedzi...

Gość 2014-09-14 18:28:58

A może warto się spytać o to, co jest kluczowe w pracy - czyli ile będę zarabiał. Wkurzające jest to, że w Polsce dopiero o zarobkach człowiek dowiaduje się na spotkaniu przed podpisaniem umowy i najczęściej jest to pensja ok. 80% dolnych widełek, o jakich rozmawiało się z HR na początku rekrutacji. Może artykuł na temat tego, jakie powinno się zadać na rozmowie? Np. jaki budżet jest przewidziany na nasze stanowisko, jaka forma zatrudnienia (zlecenie, umowa o pracę)?

kika 2014-09-12 12:22:58

A mi ostatnio rekruter zadał takie pytanie "czy ma Pani długi język" uważam, że takie pytanie nie powinno paść ze strony firmy, a na pewno nie w takiej formie oczywiście było to stanowisko gdzie wymagana jest ochrona danych osobowych, ale takie pytanie mnie zaskoczyło.

Stay Creative 2014-09-11 12:33:32

Proponuję stworzyć również taką listę dla drugiej strony biurka :) Pytań, których nie powinien zadawać Rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej, a na pierwszym miejscu sugeruję:

Dlaczego chce Pan pracować AKURAT w naszej firmie? :)

Izabela 2014-09-11 09:22:07

skoro nie powinnam pytać czego pracodawca nie lubi u pracownika a na każdej rozmowie słyszę hity typu jaki jest mój idealny przełożony i wymienić swoje wady, mogę zadać takie pytania? jak opiszą idealnego pracownika i wady stanowiska na które aplikuję?

Piotr Sosnowski 2014-09-10 19:02:09

W sumie to wolno Ci zadać każde pytanie, jakie chcesz :) Jesteś wolnym człowiekiem i sam najlepiej wiesz jak sprawić, by być szczęśliwym. Pokazuję tu listę pytań, które nie są dobrym pomysłem na początkowych etapach rekrutacji. Na wiele z nich można znaleźć też odpowiedzi dobrze przygotowując się do rozmowy.

Piotr Sosnowski 2014-09-10 18:59:16

Tak, ale jest różnica między pytaniem czym się zajmuje firma (sugeruje nieprzygotowanie do rozmowy) a pytaniem o to jak wygląda stanowisko w szczegółach. Prawda?

lalalala 2014-09-10 17:07:00

Jeśli chodzi o pytanie nr 1, to nie rozumiem dlaczego jest złe, ponieważ w wielu przypadkach pracodawcy nie określą szczegółów i specyfiki danego stanowiska lub uczynią to bardzo ogólnikowo. Niektórzy pracodawcy mają też widocznie coś do ukrycia, skoro można się dowiedzieć o szczegółach dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Zatem w takim przypadku - kto nie pyta, ten jest frajerem, bo idzie w ciemno :P

koner 2014-08-24 10:45:35

Nie rozumiem dlaczego 4. pytania nie wolno mi zadac na rozmowie. Bardzo czesto zdarza sie, ze pracodawca specjalnie nie mowi o pewnych rzeczach zeby potem po prostu Cie wykorzystac. Moze to tez zalezy od posady i dzialki jaka sie zajmujesz, ale ja jesli rozwazam propozycje od 4 firm to chce znac odpowiedzi na wszystkie pytania i nie bardzo interesuje mnie co o mnie pomysla - oczywiscie bez przesady, nie wyjechalbym z pytaniem 5., bo po prostu nie wypada, latwiej zadac pytanie "Co dalej? Jakie sa kolejne etapy rekrutacji?", bo w zaleznosci od tego jak rekruter na nie odpowie wiesz czy poszlo dobrze czy zle.

Piotr Sosnowski 2014-05-15 17:54:11

W moim odczuciu nietrafione pytania często wynikają ze stresu i nieprzygotowania do samej rozmowy. Gdy wiesz o co chcesz zapytać, w jakiej formie i kiedy - podobne do nich nie pojawiają się.

Przykładowo - w pytaniu o urlopy nie ma nic złego, gdy dowiadujesz się o nie na dalszych etapach rekrutacji. Gdy ktoś zadaje je przy pierwszym spotkaniu w momencie, gdy może podpytać o firmę/specyfikę pracy/rozwój - sprawia to, że odbiór jest taki, a nie inny.

Które z pytań wydają Ci się niewiarygodne :)

maniak 2014-05-15 17:39:52

w 5 z tych 7 aż mi się nie chce wierzyć, albo trzeba być strasznie butnym albo nie do końca dojrzałym do podjęcia jakiejkolwiek pracy

Piotr Sosnowski 2014-05-15 15:59:38

Dziękuję - bardzo nam miło, że możemy Ci pomóc.

Daj znać, czy dobrze pracuje Ci się z Kreatorem CV i koniecznie napisz w prywatnej wiadomości, jak idzie szukanie pracy :)

Powodzenia!

Michał 2014-05-15 15:53:48

Ciesze sie że mój pomysł się spodobał ;) Czekam na kolejny wpis!

Swoją drogą blog świetny! Mam zamiar w najbliższym czasie skorzystać z kreatora zarówno CV jak i listu :)

Piotr Sosnowski 2014-05-15 15:49:00

Dziękuję za Twój komentarz Michał,

W takim razie - to będzie jeden z naszych najnowszych wpisów na blogu. Inspiracje od użytkowników ponad wszystko :)

Michał 2014-05-15 15:18:20

Fajnie byłoby zobaczyć listę pytań któe wypada albo i należy zadać na rozmowie kwalifikacyjnej :) 7 powinno wystarczyć! :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce