Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Rozmowa kwalifikacyjna - 5 rzeczy, które powinieneś zrobić po jej zakończeniu

Rozmowa kwalifikacyjna | 2016-05-24
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Myślisz, że rozmowa kwalifikacyjna to koniec procesu rekrutacji i pracodawca wie o Tobie już wszystko? Nie ma nic bardziej mylnego. 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, w którym powinieneś odrobić pracę domową i użyć kolejnych argumentów przemawiających za zatrudnieniem Ciebie. Przeanalizuj też całą rozmowę tak, by na kolejnych wypadać jeszcze lepiej. Zobacz 5 rzeczy, które powinieneś zrobić po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej. 90% kandydatów o nich zapomina!

rozmowa-kwalifikacyjna-jak-znalezc-prace

 

1. Mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną

W bardzo dobrym tonie jest podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną osobom, z którymi się spotkałeś. Potraktuj wysyłanie wiadomości, jako kolejny element rekrutacji. Pozwoli Ci to podkreślić umiejętnie swoje plusy lub dodać ważną informacje. Wysłanie wiadomości pokazuje Twoje zainteresowanie ofertą i osobami, które z Tobą rozmawiały. Gdy dostaję podziękowania za rozmowę od kandydatów zawsze odbieram je pozytywnie. Masz kilka akapitów uwagi rekrutera. Co chcesz mu przekazać? Podkreśl swoją motywację, wróć do oferty zatrudnienia i podaj informacje o oczekiwaniu na wyniki rekrutacji. Ten mail wyślij nie później niż 24h po rozmowie.

2. Analiza pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Co oprócz pracy może Ci dać udział w rekrutacji? Wiedzę o sobie, o branży, firmie i przede wszystkim lepsze przygotowanie do szukania pracy. Im więcej rozmów przechodzisz, tym lepiej na nich wypadasz. To proste - praktyka czyni mistrza. W tej praktyce musi być element analizy. Sprawdź, jakie pytania Ci zadano, póki jeszcze większość z nich pamiętasz. Zastanów się nad tymi, które sprawiły Ci trudność. Dlaczego były trudne? Jak z nich wybrnąłeś? Zrób listę takich pytań - pomogą Ci one być Asem w kolejnych rekrutacjach! Sprawdź moją listę odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, wiem jak Ci pomóc - napisz do mnie.

3. Co pracodawca oferuje Tobie?

Pamiętaj, że rekrutacja powinna być procesem dwustronnym. Nie tylko pracodawca szuka dobrego pracownika, ale również Ty szukasz dobrej pracy. Oprócz oceny samego siebie spróbuj też ocenić pracodawcę. Po rozmowie musisz być przekonany, że chcesz pracować na danym stanowisku. Dzięki temu unikniesz też częstych zmian pracy. Po rozmowie zastanów się nad odpowiedziami na pytania:

- Czy rozpoczęcie tej pracy jest dla mnie ruchem perspektywicznym?
- Czy jestem zadowolony z zarobków?
- Czy forma współpracy mi odpowiada?
- Czy stanowisko oferuje mi rozwój umiejętności?
- Czy mogę liczyć na awans?
- Czy ludzie z firmy wywołują we mnie pozytywne uczucia?
- Czy w pełni rozumiem, czym się będę zajmował?
- Czy zakres obowiązków pokrywa się z moimi celami zawodowymi?
- Czy stanowisko wydaje mi się ekscytujące?


I na sam koniec bardzo ważne pytanie:
- Czy mogę szukać innych, ciekawszych ofert?

Jeżeli po przenalizowaniu informacji od pracodawcy oferta wydaje Ci się interesująca i wszystko podpowiada Ci, że warto być zatrudnionym - to dobry znak. Planując swoją karierę i podejmując przemyślane kroki zyskujesz bardzo dużo!

rozmowa-kwalifikacyjna-co-robic-po

 


4. Wyniki rekrutacji

Postaraj się uzyskać jasną odpowiedź, kiedy otrzymasz wyniki rekrutacji. Jeżeli rekruter określi datę odpowiedzi, wspomnij o niej w mailu, o którym pisałem w punkcie 1. Gdy rekruter otrzyma potwierdzenie tych ustaleń mailowo, będziesz miał większą szansę na odpowiedź. Nawet gdyby miała być negatywna! Tu zobaczysz, o co pytać rekruterów. Jeżeli ma minąć określony czas - poczekaj i gdy nie będzie kontaktu ze strony pracodawcy weź sprawy we własne ręce. Nie kontaktuj się, jeżeli nie minął jeszcze tydzień roboczy od rozmowy. Podobnie - lepiej nie kontaktować się w tej sprawie w poniedziałki. To dzień, w którym w wypowiedziach przeważa słowo “nie” a tego akurat nie chcesz usłyszeć :)


A Ty wysyłasz podziękowania po rozmowie? Co jeszcze warto zrobić po spotkaniu? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.

P.S. Będzie mi też bardzo miło, jeśli napiszesz do mnie na LinkedIn lub Google+ :)

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (91 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-26 18:29:45

Dzięki za miłe słowa :) Mail po rozmowie kwalifikacyjnej możesz też wysłać do 1 adresata - połowiczne rozwiązanie ale lepsze niż żadne. Chyba że sprawdzisz LinkedIn firmy i ustalisz po profilach kto był drugą osobą.

Abrakadabra 2016-01-26 13:38:00

Cześć, chciałbym napisać maila z podziekowaniami, na spotkaniu rozmawiałem z dwoma osobami. Znam nazwisko jednej, drugiej już nie - nie mam pamięci do nazwisk, taka przypadłość. Co polecasz w tej sytuacji? Ps. Dzięki za artykuły, zawsze dodają mi odwagi przez rozmowami ;-)

Piotr Sosnowski 2016-01-18 15:36:00

Dziękuję za wszystkie miłe słowa :)

Możesz napisać do obu osób, a do znajomej napisać tak jak zawsze się komunikujecie. Powodzenia :)

Paweł 2016-01-15 08:07:13

Dziś mam rozmowę kwalifikacyjną, jednak osoby na niej będące to jedna z
HR a druga to znajoma mi osoba z którą pracuję od roku na jednym piętrze
a nawet w chwili obecnej wspomagam zespół którym ta osoba kieruje.
Zastanawiam
się jak w takim przypadku podejść do tematu wysłania maila po.
Kierownikowi który rekrutuje do siebie do zespołu mogę podać tak na
prawdę rękę i powiedzieć "Jurek, dziękuję za rozmowę"
Sytuacja jest o
tyle niestandardowa że to że wspomagam zespół nie znaczy że mam jakieś
przywileje - także biorę udział w standardowej rekrutacji
Myślisz, że wystarczy napisać maila do rekrutera z HR?

PS. przy okazji to dzięki za wszystkie wpisy, pozwalają one dobrze przygotować się do procesu rekrutacji. Koledze któremu podesłałem link do Twojego bloga udało się zmienić pracę :)

Piotr Sosnowski 2016-01-13 13:32:54

Przecież możesz zapytać w trakcie rozmowy telefonicznej z kim będzie rekrutacja albo na kogo się powołać po przyjściu do firmy :) Jeżeli nie chcesz pisać maila z podziękowaniem - nie pisz, nie musisz wykorzystywać tych porad :)

benek 2016-01-13 13:24:24

ja wiem kim jest ta osoba: kobietą z hr/szefem/itp
i skąd mam niby wiedzieć kto będzie moim rozmówcą przed rozmową? tzn zwykle to jest ta sama osoba, która dzwoni, ale nie zawsze tak jest
A poza tym nadal mail o treści: "dziękuje za rozmowę rekrutacyjną" jest dziwny i brzmi jak jednoznaczna próba podlizywania się. Szczególnie jak komuś się wyśle ma jego prywatny profil na jakimś portalu.

Piotr Sosnowski 2016-01-13 08:28:10

Trudno rozmawiać z kimś jeżeli nie wiesz kim jest. Ustal to na początku rozmowy i zapisz sobie dane osoby. Jeżeli idziesz na rekrutacje do firmy, warto wiedzieć kto będzie Twoim rozmówcą, więc można to ustalić już przed procesem.

benek 2016-01-12 22:33:19

raz sie chyba spotkałem z wizytówką, ale nie pamietam czy to była taka konkretna osobowa czy taka ogólnie firmy
a jak ta osoba nie ma profilu na goldenline? a poza tym to trzeba znać jej nazwisko

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:49:59

Podziękowanie nie jest niczym sztucznym. Rekruterzy zazwyczaj mają wizytówki, które dają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej a jeżeli nie mają możesz napisać przez LinkedIn/Goldenline.

benek 2016-01-12 13:57:57

Ale czy takie podziekowanie za rozmowę nie wygląda jakoś sztucznie?
Poza tym jak niby to zrobić? To trzeba by mieć maila do osoby, która prowadziła rekrurację, a zwykle sie tego nie ma.

Piotr Sosnowski 2015-11-12 10:55:10

Cześć.

Oczywiście - masz prawo do takich informacji zwrotnych. Warto zrobić to sprytnie i dyplomatycznie :) Tutaj więcej szczegółów na ten temat: https://interviewme.pl/blog/dl...

Ola 2015-11-10 16:39:55

A czy po otrzymaniu negatywnego wyniku rekrutacji po rozmowie kwalfikacyjnej ( e-mail) wypada zapytać o przyczyny odmowy? Biorę pod uwagę kilka czynników, ale nie wiem co zadecydowało o odmownej odpowiedzi i nad czym szczególnie powinnam pracować i chciałabym rozwiać moje wątpliwości. Ponieważ dosyć prawdopodobne jest to, że będę starać się jeszcze kiedyś o inne stanowisko w tej firmie, nie chciałabym robić złego wrażenia. Jak rekruterzy odbierają takie pytania?

Olga 2014-08-26 17:20:43

Rzeczywiście trafna uwaga. Nigdy do tej pory nie dziękowałam za rozmowę i poświęcony mi czas - tylko w przypadku gdy po zastanowieniu stwierdzałam, że ofert jednak nie jest dla mnie.
Zastanawia mnie tylko spójność tekstu. W nagłówku piszesz "... 5 rzeczy..." a w tekście wypisujesz 4 punkty... :P

Ola 2014-06-26 08:22:58

Mam taki zwyczaj, że na zakończenie każdej rozmowy kwalifikacyjnej żegnam się z każdą osobą poprzez uściśniecie dłoni i podziękowaniu za zaproszenie na rozmowę i oswięcony czas. Sama to opracowałam i przyznam się, że robi wrażenie na rekrutujacych, ale niestety nie uadało mi się zmienić pracy.

Piotr Sosnowski 2014-06-03 21:38:33

Dziękuję - bardzo mi miło :)

Jeżeli przychodzą Ci na myśl tematy, które według Ciebie powinienem poruszać częściej - będzie mi miło się zainspirować!

Ms Hutch 2014-06-03 20:18:11

Jak najbardziej! Nie tylko w tym poście. Każdy jest naprawdę warty uwagi zarówno dla osób, które dopiero zaczynają "przygodę" z rozmowami o pracę, ale także dla wyjadaczy. :)

Piotr Sosnowski 2014-06-03 13:56:59

Cieszę się, jeżeli mogłem pomóc :)

Czy masz już za sobą pierwszą wysyłkę CV?

Piotr Sosnowski 2014-06-03 13:56:12

Dziękuję za komentarz :)

Mam nadzieję, że porady pomogą w szukaniu pracy!

Czy inne też są warte uwagi?

Karolina 2014-06-03 13:23:12

Niestety ja też nigdy nie dziękowałam za rozmowę;/ Obecnie poszukuję pracy, więc ta strona spadła mi z nieba! :)

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki:)

Ms Hutch 2014-06-02 21:31:17

Też nigdy nie dziękowałam za rozmowę :)

Piotr Sosnowski 2014-06-02 18:19:30

Dziękuję za komentarz :)

Podziękowania za rozmowę oprócz podsumowania robią bardzo dobre wrażenie na osobach prowadzących rekrutacje. Polecam!

Czy masz okazję by spróbować wysłać je w najbliższym czasie?

Angie 2014-06-02 18:02:02

Do tej pory nie wysyłałam podziękowań za rozmowę - to bardzo cenna rada! Dziękuję :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce