
Uścisk dłoni — kto pierwszy podaje rękę w sytuacji zawodowej?
Jak się przywitać na rozmowie kwalifikacyjnej, by zostać zapamiętanym? Kto pierwszy podaje rękę? Zobacz, jak uścisk dłoni pomaga w sytuacjach zawodowych.
Wiele osób męczy się w nudnej, słabo płatnej pracy, która nie sprawia im radości ani satysfakcji.
Dlaczego?
Ponieważ nie mają pomysłu na to, w jaki sposób zmienić branżę lub przekwalifikować się na inny zawód.
Wydaje im się, że przebranżowienie wymaga ogromnego nakładu sił, a pracodawców i tak zniechęci brak doświadczenia na konkretnym stanowisku.
Na szczęście ten czarny scenariusz nie musi się sprawdzić.
W tym artykule pokażę Ci, jak skutecznie się przebranżowić i w jaki sposób pokazać pracodawcy, że nie jesteś gorszy od kandydatów, którzy pracują w zawodzie od wielu lat.
Zmieniasz branżę lub zawód i chcesz przygotować nowe CV oraz list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z tego artykułu dowiesz się:
1
Od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie?
Twoja praca nudzi Cię i frustruje?
Nie widzisz dla siebie perspektyw zawodowych?
Mogą być to objawy przepracowania, a nawet wypalenia zawodowego…
Jeśli jednak ten stan się przedłuża i nie pomógł Ci np. dłuższy urlop, ograniczenie stresu lub poprawa work-life balance, może to oznaczać, że potrzebujesz radykalnej zmiany w karierze zawodowej.
Jakie sygnały powinny dać Ci do myślenia?
Jeśli część z powyższych punktów Cię dotyczy, powinieneś poważnie pomyśleć o zmianie zawodu lub branży.
W kolejnym rozdziale dowiesz się, jak się przygotować do przekwalifikowania i “bezpiecznie” przeprowadzić ten proces.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i sposobach walki z wypaleniem zawodowym? Zajrzyj do naszego artykułu: “Wypalenie zawodowe - objawy i przyczyny. Jak zapobiegać i zwalczać?” (czytaj)
2
Czy wiesz, jaki najgorszy błąd popełniają osoby, które chcą zmienić zawód lub branżę?
Bez odpowiedniego przygotowania rzucają obecnę pracę i rozpoczynają poszukiwania nowego “powołania”.
Aby uniknąć dodatkowego stresu i skutecznie się przebranżowić, musisz odpowiednio przeprowadzić cały proces.
Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym szybciej zmienisz zawód.
O zmianie zawodu myślą często kobiety, które urodziły dziecko i ich prespektywa zmienia się na tyle, że chcą sprawdzić się w pracy o innym charakterze. Warto zastanowić się nad tym chwilę po złożeniu wniosku o urlop macierzyński.
Masz na oku kilka firm? Nie wybieraj pracodawcy w ciemno! Dowiedz się o nim więcej, sprawdź opinie pracowników i aktualne oferty pracy (tutaj).
Dowiedz się, gdzie szukać pracy i zobacz jak rekrutują polskie firmy (tutaj)
3
Kandydaci, którzy pracują od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, mają problem z akceptacją faktu, że przy przebranżowieniu zaczynają prawie od zera.
Jeśli jednak chcesz zmienić zawód po 30., 40., a nawet 50. roku życia, musisz przygotować się na rywalizację z młodszymi, ale bardziej doświadczonymi lub kierunkowo wykształconymi kandydatami.
Nie trzeba się jednak załamywać.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w całym procesie.
Zdecydowałeś się na zmianę pracy, stresuje Cię jednak perspektywa rozmowy z szefem i nie wiesz, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie? Zajrzyj do naszego artykułu: "Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? 20 porad" (czytaj)
4
Wiele osób pyta nas, w jaki sposób przygotować CV oraz list motywacyjny, jeśli zmieniają branżę i nie mają doświadczenia w nowym zawodzie.
Rzeczywiście, w momencie przekwalifikowania kandydaci z większym doświadczeniem będą mieli nad Tobą przewagę.
Jednak istnieją sposoby, dzięki którym ukryjesz tę kwestię i podkreślisz swoje atuty.
1. Dopasuj dokumenty do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te umiejętności, doświadczenia zawodowe, kursy czy ukończone studia, które w jakikolwiek sposób nawiązują do wymagań w ogłoszeniu. Przykład: szukasz pracy jako project manager w branży IT, więc wspomnij o tym, że pracowałeś jako menedżer w finansach. Więcej o tym, jak dopasować CV do oferty pracy przeczytasz w artykule: "Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady)".
2. Przygotuj tzw. CV funkcjonalne. Czym różni się ten rodzaj życiorysu od standardowych CV? W wersji funkcjonalnej skupiasz się przede wszystkim na opisie umiejętności, kwalifikacji, kursów czy też wykształcenia. W ten sposób możesz ukryć luki w zatrudnieniu lub brak doświadczenia w branży czy zawodzie. Wszystkiego o pisaniu CV funkcjonalnego dowiesz się z artykułu: "CV funkcjonalne - kiedy warto je wybrać + 7 rad jak napisać (Wzór i Przykłady)".
3. W liście motywacyjnym napisz, co zyska pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie. Przy przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu trudno pochwalić się zrealizowanymi projektami w danej gałęzi biznesu. Dlatego Twój list motywacyjny może zawierać 3 propozycje usprawnień, które wprowadzisz w nowej firmie. Wyjaśnij np. jak dzięki swoim umiejętnościom zwiększysz sprzedaż, ograniczysz koszty, przyspieszysz określone procesy etc. Sprawdź, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę.
4. Stwórz perfekcyjne podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów wciąż nie dodaje tego elementu do swojego CV, dlatego możesz od razu zyskać nad nimi przewagę. Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć, który umieszcza się na samej górze CV. Dzięki niemu możesz od razu zainteresować pracodawcę - nie będzie musiał nawet wczytywać się w treść całego życiorysu. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać idealne podsumowanie zawodowe: "Cele zawodowe i podsumowanie w CV - wzór jak napisać (+ Przykłady)”.
5. Stwórz CV i list motywacyjny, który przyciągnie wzrok rekrutera. Większość kandydatów wysyła identyczne CV, przygotowane w Wordzie na podstawie darmowych wzorów z internetu. Takie dokumenty zlewają się w nieczytelną masę. Jak wyróżnić swoje CV na ich tle? W naszym kreatorze znajdziesz 18 oryginalnych szablonów do uzupełnienia w 400 wersjach kolorystycznych! Łatwo wyróżnisz również swoje kluczowe umiejętności.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jesteś w trakcie przebranżowienia lub zmieniasz zawód? Może interesuje Cię przebranżowienie na programistę? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej!
Jak się przywitać na rozmowie kwalifikacyjnej, by zostać zapamiętanym? Kto pierwszy podaje rękę? Zobacz, jak uścisk dłoni pomaga w sytuacjach zawodowych.
Porady jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy. Dowiedz się, jak się ubrać i zachowywać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i współpracownikach oraz pokonać stres. 🤔 Ponad 20 wskazówek i porady dla osób, które mają przed sobą pierwszy dzień w korporacji lub wracają po urlopie.
Co to jest MultiSport? Dowiedz się wszystkiego o karcie MultiSport — od logowania, po korzystanie z karnetu. Zobacz, jak zdobyć inne benefity na kartę, np. bilety do kina.