
Zainteresowania w CV - przykłady. Jak ciekawie opisać hobby?
Jakie mogą być zainteresowania w CV? Zobacz naszą listę, która przedstawia przykłady hobby. Opisz swoje zainteresowania ciekawie, by zainteresować rekrutera.
Czy jesteś jednym z tych kandydatów, którzy dokładnie opisują wykształcenie w CV?
Pamiętaj, że dla pracodawcy część Twojej edukacji jest nieważna! Aż 24% pracodawców uważa, że kandydaci po studiach nie są dobrze przygotowani do pracy.
Rekrutera bardziej interesują Twoje osiągnięcia, sukcesy i umiejętności.
W tym artykule dowiesz się:
Najważniejsze w sekcji wykształcenie jest to, gdzie ją umieścisz.
Nie wpisuj wykształcenia na samej górze CV. Pracodawca, gdy otwiera Twoje CV, szuka w nim informacji o Twoich umiejętnościach i sukcesach zawodowych. Jeśli umieścisz edukację na samej górze CV, utrudnisz mu znalezienie tych informacji.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Mogą Cię zainteresować również poradniki:
Popatrz na CV po prawej stronie. Co widzisz na nim jako pierwsze? Przypatrz się dokładnie i poszukaj sekcji wykształcenie.
Nie znajdziesz edukacji na tej stronie CV. Doświadczenie Grzegorza jest tak bogate, że zajęło całą pierwszą stronę. Edukacja znajduje się dopiero na drugiej stronie CV! Zwróć uwagę, że szablon CV przykuwa wzrok do:
czyli informacji, których szuka pracodawca.
Popatrz teraz na CV po lewej stronie. Pierwszą połowę strony zajmują:
A teraz zobacz, jak na CV patrzy pracodawca:
Czerwony oznacza, że pracodawca patrzył na dane miejsce w CV przez dłuższą chwilę. Żółty i fioletowy oznaczają szybsze przeglądanie. Na białe pola pracodawca nie zwrócił uwagi!
Istnieje duża szansa, że to właśnie dlatego CV Grzegorza nie dawało mu zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Pracodawca nie znalazł w nim przydatnych informacji w ciągu 6 sekund, które średnio przeznacza na przejrzenie jednego CV.
Teraz już wiesz, dlaczego zmniejszasz szanse na pracę, jeśli wpiszesz wykształcenie w złe miejsce w CV. Zobacz w następnym punkcie, co wpisać w edukację, aby CV było skuteczne.
DARMOWY EBOOK: Zanim poprawisz sekcję wykształcenie, upewnij się, że w Twoim CV nie ma podstawowych błędów. Zobacz najgorsze błędy w CV w bezpłatnym ebooku - "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)
Podaj tylko najważniejsze informacje i nie wnikaj w szczegóły.
Upewnij się, że w Twojej sekcji wykształcenie, nie ma poniższych informacji:
Źle:
Dobrze:
Teraz zobacz, jak wygląda sekcja wykształcenie w CV w praktyce:
Źle:
2008.10 - 2011.06 - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk Ekonomicznych, kierunek Logistyka, specjalność Logistyka i technologia transportu wewnętrznego i magazynowania, studia stacjonarne I stopnia (licencjackie)
Dobrze:
2008.10 - 2011.06 - SGGW w Warszawie, Logistyka, licencjat
Zwróć uwagę, że krótszy opis:
Zanim zaczniesz uzuepłniać swoje CV, sprawdź jakie mamy w Polsce stopnie wykształcenia.
Przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie o pracę. Zobacz, jakich kwalifikacji poszukuje pracodawca. Jeśli Twój drugi kierunek studiów jest powiązany ze stanowiskiem,o które się starasz, wpisz go do CV (zobacz nasz wzór CV do pobrania). Jest duża szansa, że zwiększą Twoje szanse na pracę.
Zobacz przykład:
Studiowałeś zarządzanie, ale chcesz zmienić branżę i pracować w marketingu. Skończyłeś studia podyplomowe zarówno z turystyki, jak i marketingu.
W CV wpisz studia magisterskie z zarządzania i podyplomowe z marketingu. Pomiń turystykę. Jeśli jednak szukasz pracy w dziale marketingu biura podróży, koniecznie dodaj informację o studiach podyplomowych z turystyki!
Jeżelu opiszesz wykształcenie w ten sposób, pokażesz pracodawcy, że jesteś odpowiednim kandydatem do pracy. Jednocześnie, nie tracisz cennego miejsca w CV na opis edukacji, która jest nieistotna z punktu widzenia pracodawcy (zobacz też szablon curriculum vitae).
Zaoszczędzone miejsce przeznacz na opis swoich osiągnięć, sukcesów lub umiejętności.
Rada: Jeśli w ogłoszeniu jest informacja, że preferowani są absolwenci konkretnych kierunków, a Ty ukończyłeś wskazany kierunek, koniecznie wpisz go w CV. Możesz dodać dokładniejszy opis studiów. To jeden z przypadków, gdy dłuższy opis studiów może Ci pomóc.
CV powinno być proste. Dlatego nie dodawaj do CV średniej ze studiów, chyba że szukasz pierwszej pracy i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, praktyk ani staży. Jeśli jednak udało Ci się odbyć staż w Twoim zawodzie, opisz dokładnie swoje obowiązki i sukcesy w roli stażysty.
Twoje stażowe osiągnięcia to dla pracodawcy dużo ważniejsza informacja niż Twoja średnia. Jeśli pokażesz, że mimo krótkiego doświadczenia masz za sobą pierwsze sukcesy zawodowe, znacznie zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
W tym artykule dowiesz się jak opisać osiągnięcia w CV, aby zwiększyć swoje szanse na pracę:
To zależy od stanowiska, o które się starasz. Najczęściej nie powinno się wpisywać tematów prac licencjackiej ani magisterskiej.
Wyjątek: Wpisz temat pracy, jeśli jest powiązany ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
Np. studiowałeś fizjoterapię i szukasz zatrudnienia w klubie fitness. Temat Twojej pracy to: "Styl życia a zespoły bólowe kręgosłupa".
Napisz tytuł pracy w CV fizjoterapeuty. Pokaże pracodawcy, że nie tylko chcesz dostać pracę jako fizjoterapeuta i masz wiedzę z tej dziedziny, ale też interesujesz się zdrowym stylem życia.
Jeśli Twój temat to: "Wczesna fizjoterapia oddechowa u niemowląt po korekcjach wad wrodzonych serca", nie wpisuj go do CV. Nie jest powiązany z pracą, o którą się starasz. Jeśli jednak szukasz pracy w Centrum Zdrowia Dziecka, wpisz drugi temat.
Nie dodawaj tematu pracy dyplomowej, gdy masz wiele lat doświadczenia zawodowego. Sukcesy i osiągnięcia są dla pracodawcy ważniejsze niż temat pracy magisterskiej sprzed kilku lat.
Sprawdź: CV naukowe — jak napisać życiorys na studia?
Jeżeli w czasie studiów wyjechałeś na stypendium zagraniczne, koniecznie dodaj tę informację do CV.
Zobacz, co informacja o studiach za granicą pokazuje pracodawcy:
Dzięki temu zwiększysz swoją przewagę nad kandydatami, którzy nie mogą pochwalić się studiami lub praktykami za granicą.
Podobnie możesz postąpić, jeśli w ogłoszeniu o pracę nie wymaga się żadnego konkretnego wykształcenia (może tak być np. w przypadku pracy listonosza). W takiej sytuacji skup się na tym, by nak najlepiej opisać swoje cechy charakteru i umiejętności.
Chcesz wiedzieć, co jeszcze wpisać w wykształceniu i stworzyć CV, które da Ci pracę? Zobacz artykuł:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wiesz już gdzie dodać i co wpisać w doświadczenie w CV.
Zobacz, jak opisać daty edukacji w CV:
2011.10 - 2013.06 - Politechnika Warszawska, Logistyka, magister
2008.10 - 2011.06 - SGGW w Warszawie, Logistyka, licencjat
Daty zawsze podawaj w kolejności odwrotnie chronologicznej. Paradoksalnie tak właśnie tworzy się CV chronologiczne, w którym na samym dole sekcji umieszcza się pierwsze doświadczenie zawodowe.
Zamiast daty ukończenia, wpisz informację, że jesteś w trakcie edukacji. Możesz dopisać przewidywaną datę zakończenia studiów.
Informacja "w trakcie" może być istotna dla pracodawcy, który przyjmuje Cię na staż.
Jeśli napiszesz, że jesteś w trakcie studiów i dodasz datę planowanego zakończenia, pracodawca będzie wiedział, kiedy możesz dołączyć do pracy na cały etat.
Jeśli studiujesz zaocznie albo wieczorowo, dodaj informacje o trybie studiów. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, na jaką część etatu może Cię zaangażować w pracę.
To częsty problem osób, które nie zdążyły obronić się w terminie. Jeśli skończyłeś zajęcia w czerwcu 2013, a pracę obroniłeś w styczniu 2014, wpisz datę 06.2013.
Jeśli w ogóle nie obroniłeś pracy, nie dodawaj tytułu naukowego do CV. Wpisz lata i kierunek studiów.
Zobacz, jak napisać pierwsze CV, gdy brak Ci doświadczenia w tym artykule:
W Twojej karierze był urlop dziekański lub gap year?
Jeśli jesteś na początku kariery, wpisz tę informację do wykształcenia w CV. Informacja o gap year jest bardziej zachęcająca dla pracodawcy niż studia licencjackie, których skończenie zajęło Ci np. 6 lat.
Jeśli dobrze opiszesz gap year czy wyjazd do pracy za granicę, możesz zyskać przewagę nad innymi kandydatami.
np. Pracodawca w międzynarodowej organizacji ma do wyboru 2 kandydatów o podobnych kompetencjach.
Chętniej zatrudni osobę, która mieszkała za granicą. Będzie miał większą pewność, że odnajdziesz się w międzynarodowym środowisku pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak nietypowe informacje w wykształceniu w CV mogą zwiększyć Twoje szanse na pracę? Zobacz artykuł naszego eksperta kariery Aleksandry Bończewskiej: "5 doświadczeń, które warto wpisać do CV".
Zrobiłeś doktorat, bo Twój profesor mówił, że zostaniesz wybitnym pracownikiem naukowym? Życie potoczyło się jednak inaczej i szukasz pracy poza uczelnią?
Uważaj, co wpisujesz w wykształceniu w CV.
Musisz wiedzieć, że ponadprzeciętne wykształcenie nie zawsze daje przewagę nad innymi kandydatami. Studia doktoranckie to ciężka praca, ale pomiń informację o doktoracie w CV, jeśli szukasz pierwszej pracy w biznesie.
Dlaczego informacja o np. doktoracie w wykształceniu w CV może Ci zaszkodzić, gdy zaczynasz karierę w biznesie?
Pracodawca może obawiać się, że:
Dlatego, jeśli nie chcesz zmniejszyć swoich szans na pracę, pomiń informacje o ponadprzeciętnym wykształceniu w CV.
Teraz wiesz już wszystko o skutecznej sekcji wykształcenie w CV. Jeśli opiszesz ją według wskazówek z tego artykułu, przykujesz uwagę pracodawcy do najistotniejszych informacji w CV i zwiększysz swoje szanse na pracę.
Jednakże, nawet świetne CV może nie zostać w ogóle przetworzone przez rekrutera.
Wiesz dlaczego?
CV musi zawierać aktualną klauzulę dot. przetwarzania danych osobowych.
Sprawdź: Jak napisać klauzulę RODO do CV (aktualna wersja)?
To nie wszystko.
Chcesz szybko i skutecznie stworzyć CV? Zobacz gotowe wzory CV dla 22 stanowisk:
DARMOWY EBOOK: Dobrze opisane wykształcenie w CV nie da Ci zaproszenia na rozmowę, jeśli w Twoim CV są podstawowe błędy. Zobacz najgorsze błędy w CV w bezpłatnym ebooku - "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zgadzasz się, że edukacja w CV powinna być jak najkrótsza i nie rozpraszać pracodawcy? A może uważasz, że nie po to kształciłeś się kilkanaście lat, żeby nie wpisać tego do CV? Daj znać, co myślisz w komentarzu!
Jakie mogą być zainteresowania w CV? Zobacz naszą listę, która przedstawia przykłady hobby. Opisz swoje zainteresowania ciekawie, by zainteresować rekrutera.
Życiorys naukowy jest niezbędny w rekrutacji na studia doktoranckie, do pracy na uczelni i w staraniach o grant. Oto przykłady i wskazówki jak napisać CV naukowe.
Zobacz, jak napisać skuteczne CV dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. W tym artykule znajdziesz opis każdej sekcji dokumentu. Dowiesz się też, jak stworzyć list motywacyjny.