

Czasy, kiedy wyższe wykształcenie znacząco ułatwiało znalezienie dobrej pracy, niestety minęły. Obecnie, bardziej niż teoretyczna wiedza, liczą się korzyści, które możesz przynieść pracodawcy.
Jednak poprawny opis wykształcenia w CV, może stanowić dodatkowy atut, który wzmocni Twój życiorys zawodowy.
W tym artykule znajdziesz:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Część osób szukając pracy popełnia podstawowy błąd — umieszcza opis wykształcenia na samej górze CV. Jednak obecnie pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na umiejętności, doświadczenie oraz osiągnięcia kandydatów.
Dlatego nawet jeśli przygotowujesz CV bez doświadczenia lub CV studenta, w pierwszej kolejności lepiej opisać swoje umiejętności miękkie i twarde, a także wolontariaty, praktyki i staże.
Kolejność informacji w CV powinna być następująca:
Opis wykształcenia w CV powinien być krótki i zwięzły. Jakie informacje powinny się w nim znaleźć?
Najważniejsze elementy opisu wykształcenia w CV:
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoje wykształcenie jest ściśle związane z ofertą pracy, stanowiskiem lub zawodem, które Cię interesują. Wtedy możesz dodatkowo wpisać np. tytuł swojej pracy dyplomowej lub średnią ocen za studia (oczywiście jeśli jest się czym pochwalić).
Jeśli wpisujesz w CV kilka kierunków/uczelni, to na górze powinna się znaleźć ostatnia lub obecna szkoła. Następnie opisz dawniejsze stopnie edukacji. Jest to tak zwana odwrócona chronologia w CV.
Ponadto, w CV możesz opisać również dodatkową działalność studencką — np. w kołach naukowych lub samorządzie studenckim. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i ambitną.
A jakich informacji związanych z edukacją nie umieszczać w nowoczesnym CV?
W CV możesz pominąć:
Nie ma również konieczności podawania pełnej nazwy uczelni (wystarczy skrót SGGW zamiast Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Pozwoli Ci to zaoszczędzić cenne miejsce w CV.
Wiele osób zastanawia się też, czy w CV wpisywać przerwane lub nieukończone studia. Oczywiście możesz to zrobić. W takiej sytuacji podaj po prostu nazwę szkoły i kierunku studiów oraz okres nauki (bez podawania uzyskanego tytułu). Nie musisz dodawać informacji, że studia zostały przerwane lub nieukończone.
Pamiętaj jednak, że jeśli w ofercie pracy pojawi się wymóg określonego wykształcenia, którego nie posiadasz, nie możesz w ten sposób wprowadzać pracodawcy w błąd. W takiej sytuacji nie powinieneś wysyłać swojej aplikacji.
Kłamanie w CV to bardzo zły pomysł — podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter szybko wyłapie te kłamstwa.
Jak wszystkie te wskazówki zastosować w praktyce? Zobaczysz to na przykładach w kolejnym rozdziale.
Może Cię także zainteresować: CV dla ucznia — wzór i wskazówki (m.in. dla licealisty)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady opisu wykształcenia w CV dla różnych sytuacji. Pamiętaj, aby sekcja ta (podobnie jak reszta CV), zawsze była w jak największym stopniu dopasowana do wymagań w ofercie pracy, stanowiska i branży.
2010–2015 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Ekonomia
Uzyskany tytuł magistra
2010–obecnie Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Ekonomia
2010–2015 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Ekonomia
Uzyskany tytuł magistra (średnia ocen za studia 4,7)
Tytuł pracy dyplomowej: „Analiza płynności, sprawności działania, rentowności i wspomagania finansowego przedsiębiorstw”
2010–2015 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Ekonomia
Uzyskany tytuł magistra
Dodatkowa działalność: pełnienie funkcji przewodniczącego samorządu
10.2010–06.2012 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Ekonomia
2010–2015 Zespół Szkół nr 4 w Warszawie
Zawód: Technik żywienia i usług gastronomicznych
Uzyskane kwalifikacje: HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań, HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych
W opisie wykształcenia warto wyróżniać najważniejsze informacje poprzez pogrubienie tekstu (bold). W ten sposób przyciągniesz wzrok pracodawcy do najważniejszych informacji.
Zobacz, jak może wyglądać opis Twojego wykształcenia w CV stworzonym w naszym kreatorze:
Chcesz opisać wykształcenie w CV po angielsku? Praktyczne wskazówki, wzór oraz angielskie zwroty do curriculum vitae znajdziesz tutaj: CV po angielsku.
Może Cię również zainteresować: Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV — jak i gdzie wpisać?
Poziomy i rodzaje wykształcenia w Polsce są uregulowane ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (art. 20) oraz ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 77).
Jak już wcześniej wspominaliśmy, w CV nie musisz wpisywać, że np. „posiadasz wykształcenie wyższe licencjackie”. Wiedza o rodzajach wykształcenia przyda Ci się jednak podczas szukania pracy — będziesz miał bowiem pewność, czy spełniasz wymagania pracodawcy w zakresie poziomu edukacji.
Może Cię także zainteresować: Wykształcenie wyższe (magisterskie, licencjat, niepełne) — wszystko, co musisz wiedzieć
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz wpisać swoje wykształcenie do CV i wciąż masz jakieś wątpliwości? Swoje pytania możesz zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Najbardziej rozbudowany przewodnik, który pokaże Ci krok po kroku jak napisać CV doskonałe i jak je wysyłać, aby otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Cała wiedza w jednym miejscu. Przeczytaj cały poradnik teraz.
Dobierz wzór CV do swojego stanowiska. Zobacz przykłady CV dla 48 zawodów. Sprawdź, jak napisać CV, które zapewni Ci pracę. Pokazujemy wzory CV skuteczne w 2022 roku.
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.