Moje konto
24 błędy w CV, przez które nie dostaniesz pracy. Sprawdź, czego unikać

24 błędy w CV, przez które nie dostaniesz pracy. Sprawdź, czego unikać

 

Większość kandydatów sądzi, że wie jak napisać CV. Dlaczego zatem znalezienie pracy zajmuje im tyle czasu?

 

Czy zdarza Ci się zastanawiać:

 

Dlaczego wysyłam tak wiele CV, ale tak rzadko chodzę na rozmowy kwalifikacyjne?  Przecież posiadam wymagane doświadczenie i umiejętności? 

 

Często na te pytania jest bardzo prosta odpowiedź. Nawet jeśli wiesz, jak napisać profesjonalne CV, korzystasz pewnie TYLKO z pierwszych wskazówek opisanych w tym artykule....

 

Często to ostatnie  rady, które Ci tutaj pokażę, wyróżnią Twoje CV na tyle, abyś otrzymał zaproszenie na rozmowę. Skąd to wiem?

 

Codziennie przeglądam dziesiątki CV od kandydatów. Nawet najlepsi rzadko wiedzą, jak napisać CV, a następnie skutecznie je wysyłać, aby pracodawca ZAWSZE zwrócił na nie uwagę.

 

Idealnie napisane i profesjonalne CV wraz z list motywacyjnym spełniają 3 funkcje:

 

Po pierwsze, są spersonalizowane i przykuwają uwagę pracodawcy od pierwszych sekund.

 

Po drugie, są napisane tak, że zostaną przeczytane w całości (to najtrudniejszy element).

 

Po trzecie, DOKŁADNIE odpowiadają na WSZYSTKIE potrzeby pracodawcy. 

 

Jeśli wiesz, jak napisać CV i list motywacyjny w ten sposób, otrzymujesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Dlatego napisaliśmy ten przewodnik. Znajdziesz w nim 24 wskazówki, jak napisać CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę o pracę.

 

Wskazówki, które tu znajdziesz, podzieliliśmy na 2 poziomy: 

 

 1. podstawowy (punkty 1-14) - tu znajdziesz podstawowe błędy, które dyskwalifikują Twoje CV,
 2. średniozaawansowany (punkty 15-24) - tu dowiesz się, jak napisać profesjonalne CV,
 3. zaawansowany.

 

Jeśli któraś porada jest dla Ciebie oczywista, przejdź dalej. Upewnij się jednak, że ostatecznie wykorzystujesz wszystkie z nich.

 

Chcesz od razu przygotować profesjonalne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

jak napisać profesjonalne CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz


Jak napisać dobre CV? Poziom podstawowy.

 

jak napisać cv przykłady

 

1. W jakim formacie wysyłać CV? Pdf. czy doc.?

 

W jakim formacie wysyłać CV? W .pdf czy .doc? Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu wyraźnie nie prosi o plik .doc wyślij CV w pliku .pdf. Dlaczego?

 

Pdf to profesjonalny format, który zapobiega zmianom w wyglądzie i treści pliku.

 

Dzięki temu masz pewność, że pracodawca zobaczy Twoje CV dokładnie w takiej formie, jaką mu wyślesz.

 

Pliki .doc mogą wyświetlać się różnie w zależności od komputera i wersji oprogramowania. Czasami może to wpłynąć bardzo niekorzystnie na wygląd Twojego CV. Zdjęcie nachodzące na treść i utrata formatowania to częste skutki wysyłania CV w .doc. 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: CV wzór .doc - szablony CV w Wordzie.

 

Nasz kreator CV (stwórz CV teraz) pozwala na zapisanie życiorysu i listu motywacyjnego tylko w pliku .pdf. Część szablonów CV, które oferujemy, zawiera elementy graficzne i chcieliśmy się upewnić, że CV użytkownika zawsze będzie wyglądać idealnie. Tutaj widzisz szablon CV Cubic:

 

cv kreator - szablon Cubic

 

Jeśli chcesz samodzielnie utworzyć CV w .pdf z pliku. doc, skorzystaj z tego narzędzia - PDF Creator. Pamiętaj, że nie jest to jednak kreator CV darmowy

 

Dodatkowa treść: Pobierz artykuł w formie bezpłatnego ebooka, który zawiera 2 dodatkowe rady, jak wysyłać CV i list, aby otrzymywać więcej odpowiedzi. Pobierz darmowy ebook tutaj!

 

2. Te informacje podajesz zupełnie niepotrzebnie…


Idealne CV zawiera tylko informacje przydatne pracodawcy.

 

Każdy zbędny szczegół odciąga uwagę od ważnych informacji, które mogą zdecydować o Twoim zaproszeniu na rozmowę.

 

Co warto usunąć z CV?


Miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, obywatelstwo, stan cywilny to zbędne informacje. Zrezygnuj z nich, a zyskasz cenne miejsce w CV (zobacz nasz wzór CV do pobrania). Dla pracodawcy te szczegóły nie stanowią żadnej korzyści.

 

Nowoczesne CV powinno eksponować najważniejsze fakty. Nie odciągaj od nich uwagi rekrutera dodając niepotrzebne informacje. 


Widziałem też CV zawierające informacje o liczbie posiadanych dzieci albo dwa adresy: jeden - korespondencyjny, drugi - zameldowania. Zdecydowanie warto wykreślić te informacje. Co jeszcze warto usunąć z curriculum vitae? Przeczytaj ten artykuł: Curriculum vitae – 9 rzeczy, które powinieneś usunąć.

3. Stały błąd CV... i łatwy sposób, jak się z nim uporać.


Błędy językowe potrafią zrobić naprawdę złe wrażenie. Każdy wie, aby na nie uważać, ale wciąż część kandydatów wysyła CV z literówkami.


Upewnij się, że Twoje CV jest czytelne, poprawnie napisane i pozbawione błędów. Jak to zrobić najłatwiej?


Możesz dać je do przeczytania drugiej osobie.


Skorzystaj z tego bezpłatnego narzędzia do sprawdzania błędów, aby napisać profesjonalne CV.

 

pisanie cv

 

Drugi, poważny błąd, to brak aktualnej klauzuli przetwarzania danych osobowych. Bez niej rekruter się do Ciebie nie odezwie!

 

Sprawdź: Klauzula CV — zmień na nową (RODO)


4. Jaki adres email dodać do CV?


To jeden z podstawowych błędów. Chyba każdy artykuł o pisaniu CV przestrzega o podawaniu nieprofesjonalnego adresu email. 

 

Zdziwisz się pewnie, ale...

 

Na każdą rekrutację przychodzi co najmniej kilka aplikacji, których autorzy koniecznie chcą rozbawić pracodawcę.


Ksywka z liceum lub pieszczotliwy pseudonim mogą nadawać się do korespondencji z bliskimi znajomymi, ale nigdy nie wysyłaj profesjonalnej korespondencji z takiego adresu. Ten drobny błąd sprawia, że już na starcie wyglądasz niepoważnie.


Pamiętaj, aby na potrzeby rekrutacji i innych formalnych kwestii posługiwać się profesjonalnym adresem np. imię.nazwisko@domena.pl.


Jaka jest najlepsza skrzynka? Osobiście korzystam z poczty Gmail, ale dla rekrutera nie ma znaczenia, czy wysyłasz maila ze skrzynki na Onet, o2, czy Wirtualnej Polsce.


Upewnij się tylko, że adres brzmi poważnie i neutralnie. Domena @buziaczek.pl jest już oklepanym przekładem, z jakiego adresu nie należy korzystać.

 

napisz cv

 

Czy są jeszcze jakieś inne możliwości?


Część osób uważa, że adres typu kontakt@imienazwisko.pl albo imie@nazwisko.pl wygląda bardziej profesjonalnie niż konto na jednym z darmowych serwisów pocztowych. 

 

W tym celu musisz wykupić jednak własną domenę. Wiążę się to z dodatkowymi kosztami, a czasami z koniecznością samodzielnego uruchomienia takiej poczty.

 

Jeśli uda Ci się kupić domenę z własnym nazwiskiem i końcówką .com, najprostszym sposobem aktywacji poczty będzie Gmail dla firm.

 

Jeśli chcesz mieć własną stronę o sobie, ale nie posiadasz umiejętności w CV, które pozwolą Ci ją uruchomiać, odwiedź serwis about.me. Możesz tu stworzyć profesjonalny profil, dodać cel zawodowy w CV, portfolio albo link do pełnego CV.

 

Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV (stwórz CV tutaj), CV i list motywacyjny możesz opcjonalnie udostępnić osobom z zewnątrz w postaci linka np. https://cv.interviewme.pl/psosnowski (tutaj zobaczysz moje CV).

 

Po wejściu na podany adres pracodawca wyświetli Twoje CV w postaci strony www i będzie mógł je pobrać, jeśli aplikacja go zainteresuje.

 

Ty natomiast otrzymasz dostęp do statystyk pokazujących, ile razy Twoje CV zostało wyświetlone, a ile pobrane.

 

Przeczytaj: Przewodnik po tym, jak napisać proste CV

 

5. Co mówi o Tobie Twoje zdjęcie w CV?


Czy warto dodawać zdjęcie do CV? Zdania na ten temat są podzielone.


Dobrze dobrane zdjęcie może Ci pomóc otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nieodpowiednie zdjęcie może natomiast całkowicie przekreślić Twoje szanse.


Sam zawsze polecam dodanie profesjonalnego zdjęcia do CV, na którym kandydat wygląda na otwartą i sympatyczną osobę. Standardowe zdjęcie powinno być wykonane na jasnym tle i w biznesowym stroju. Jeżeli dodasz do niego delikatny uśmiech, będzie idealnie.

 

Czasami możesz pozwolić sobie na mniej formalne ujęcia, ale zdjęcie zawsze powinno być stylistycznie dobrane do stanowiska.

 

zdjęcie do CV

 

Format nie musi być koniecznie „legitymacyjny”. Dobrze widziane są również biznesowe zdjęcia szerzej ukazujące sylwetkę.


Kolejnym argumentem przemawiającym za dodaniem zdjęcia jest element personalizacji CV. Dzięki niemu Twoje CV będzie na pewno łatwiejsze do zapamiętania.


Karygodnym błędem jest dodawanie zdjęć z wakacji, samodzielne amatorskie wycinanie ze zdjęcia innych elementów i osób, wstawianie nieostrych i nieaktualnych zdjęć.


Niektórzy kandydaci decydują się na profesjonalną sesję zdjęciową. W tym przypadku należy liczyć się z kosztami nawet ok. 200-400 złotych.


Ważne: Zwróć uwagę na rozmiar pliku ze zdjęciem. Jeśli będzie zbyt duży, możesz zapchać rekruterowi skrzynkę. Te czasem mają ograniczenia rozmiaru maili, które można pobierać. Czasami nawet do 5mb.

 

Nawet jeśli Twój e-mail dojdzie, nikt nie lubi pobierać przesadnie dużych plików. CV nie powinno przekraczać 500kb. Potrzebujesz więcej rad, jak napisać CV i dobrać do niego zdjęcie? Przeczytaj: Zdjęcie do CV - 4 rady jak je dobrać i czego unikać.

 

6. Nie zwracasz uwagi na ten szczegół... a szkoda!


Wbrew pozorom czcionka, której użyjesz, jest niezwykle ważna. Dlaczego?


Średnio, w czasie pierwszej selekcji, na jednym CV rekruter spędza kilka lub najwyżej kilkanaście sekund.

 

Masz tylko krótką chwilę, aby przykuć jego uwagę na dłużej. Niektóre czcionki nie nadają się idealnie do czytania na komputerze. Jeśli ich użyjesz, treść Twojego CV nie będzie optymalnie widoczna. Przykład?


Zdziwisz się, ale najbardziej popularna czcionka – Times New Roman  wcale nie zapewnia optymalnej czytelności.

 

Co zatem wybrać?

 

Użyj czcionek Arial, Tahoma, Calibri (obecny standard w nowych systemach Windows i pakietach Office) albo Verdany. Ta ostatnia jest używana do katalogów IKEI. Według badań wyżej wymienione czcionki zapewniają najlepszą czytelność.

 

czcionka do cv

 

Czego użyć jeśli chcesz się wyróżnić?

 

Osobiście uważam, że jedną z ładniejszych, bardziej czytelnych i profesjonalnie wyglądających czcionek jest Helvetica. Niewielu kandydatów z niej korzysta, ponieważ wymaga dodatkowego zainstalowania.


Dobrze dobrana czcionka to szczegół. Jednak ten szczegół może naprawdę poprawić czytelność Twoich dokumentów, nadać im profesjonalnego wyglądu oraz wyróżnić Twoje CV na tle innych.


Czego unikać?

 

Za wszelką cenę zrezygnuj z mało popularnych czcionek. Jeśli nie wysyłasz wzoru CV w PDF, pracodawca może zobaczyć na ekranie dziwne znaki. Unikaj też czcionek imitujących ręczny charakter pisma, starodawny styl oraz oczywiście Comic Sans.


Cokolwiek wybierasz, pamiętaj, że czcionka musi być profesjonalna i czytelna.


Jaki rozmiar czcionki dobrać do CV?

 

Dopasuj rozmiar tak, aby równo rozmieścić CV na kartce. Trzymaj się rozmiaru między 10-12.


7. Czy formatujesz CV w ten sposób?


Wiesz już, że...

 

Profesjonalne CV zapewnia największą czytelność i przykuwa uwagę do ważnych informacji.

 

Korzystaj umiejętnie z formatowania. Możesz użyć nieznacznie większego rozmiaru czcionki jeśli chcesz podkreślić nazwy sekcji, firm albo stanowisk.


Niektóre elementy warto pogrubić i wypunktować. Czasami można też użyć koloru.


Nigdy nie korzystaj z różnych czcionek i upewnij się, że Twoje CV jest poprawne i spójnie sformatowane.

 

jak napisać cv wzór

 

8. Czy warto wysyłać kreatywne CV?


Czy „kreatywne CV” pomoże Ci dostać pracę? Z reguły nie.


Jeśli zastanawiasz się, czy wysyłać niestandardowe CV, odpowiedz sobie na pytanie, co Twój projekt może powiedzieć pracodawcy o Tobie i przede wszystkim, czy pracodawca poszukuje tego u kandydatów.


W większości przypadków skuteczne CV jest przede wszystkim przejrzyste, umiejętnie podkreśla Twoje silne strony i skutecznie odpowiada na potrzeby pracodawcy. Wtedy wszelki przerost formy nad treścią może Ci jedynie zaszkodzić.

 

Jeżeli uważasz, że kreatywne CV zagwarantuje Ci zaproszenie na rozmowę - jesteś w błędzie. Najważniejsze są umiejętności interpersonalne, umiejętności twarde orazi doświadczenie!


W przypadku niektórych branż, zwłaszcza tych kreatywnych, niestandardowe CV może pomóc pokazać Twój potencjał znacznie lepiej niż wpisanie „kreatywności” do listy posiadanych cech.

 

Pamiętaj jednak, że wysyłanie niestandardowego CV jest dość ryzykowane i powinno zostać dobrze przemyślane. Wiele też zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Wzór CV sprzątaczki, CV pedagoga, czy CV managera to zupełnie inne dokumenty niż np. przykładowe CV studenta. Tylko w tym drugim przypadku warto zaszaleć z formą CV.

 

Zastanawiasz się, czy wysyłać kreatywne CV? Przeczytaj ten artykuł: Kreatywne CV - kiedy wysyłać i jak je stworzyć.

9. Od czego zacząć pisanie profesjonalnego CV?


Od czego zacząć CV? Od edukacji czy doświadczenia? Od ostatniej pozycji, czy tej najwcześniejszej? Tak naprawdę od żadnego tych elementów.


Idealne CV warto zacząć od określenia swojego celu i silnych stron, ale o tym za chwilę.


Kiedy opisujesz swoje doświadczenie i edukację, koniecznie pamiętaj o zasadzie odwróconej chronologii (stąd właśnie pochodzi nazwa: CV chronologiczne). Twoje ostatnie doświadczenia powinny być wyżej na CV.

 

Pamiętaj: 

 

To Twoje ostatnie 2 stanowiska są dla pracodawcy najbardziej istotne, a nie obowiązki, które wypełniałeś wiele lat temu.


10. Profesjonalne CV zawiera konkretne daty.


Czasami kandydaci stosują w CV tylko lata, pomijając miesiące, czy dni. Spotkałem się z taką metodologią używaną przez niektóre agencje rekrutacyjne.

 

Uważam to za błąd. Dlaczego?


Im mniej wątpliwości zostawisz pracodawcy, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę.

 

Jeśli piszesz, że pracowałeś w firmie X w roku 2014, to pracowałeś tam przez 1 czy 12 miesięcy? Jeżeli "tuszujesz" miesiące, to może podrasowałeś też umiejętności lub osiągnięcia?


Cześć rekruterów nie będzie się zastanawiać ani poświęcać czasu na poznanie odpowiedzi i po prostu odrzuci Twoją aplikację. 

 

Dobre CV nie pozostawia miejsca na domysły i nie ukrywa ważnych informacji.

 

cv jak napisać


11. Jak poprawnie opisać sekcję edukacja / wykształcenie w CV?


Ta sekcja jest najważniejsza dla osób z krótkim doświadczeniem. Im dłuższy jest Twój staż pracy, tym mniej informacji powinno znaleźć się w sekcji "edukacja".


Jeśli skończyłeś studia, zrezygnuj z wpisywania liceum i technikum (to ostatnie warto wpisać tylko wtedy, jeśli jest Ci przydatne z punktu widzenia stanowiska, o które się starasz). Tutaj znajdziesz więcej porad, jak napisać pierwsze CV.


Z reguły nie warto też podawać szczegółów takich jak specjalizacja, tytułu pracy dyplomowej itp. Jedyny wyjątek to silny związek pracy dyplomowej z wykonywanymi obowiązkami albo CV badacza, naukowca lub osoby z branży edukacyjnej.


Ostatnio pracowałem nad CV specjalisty z ponad 10-letnim doświadczeniem, który nalegał, aby w CV zostawić nazwę jego liceum oraz fakt, że chodził do klasy z rozszerzonym profilem językowym...


12. Które języki wpisać do CV i jak je opisać?


Jeśli aplikujesz do polskiej firmy i jesteś Polakiem, nie wpisuj w CV języka polskiego. To przecież oczywiste, że posługujesz się nim biegle.


Nie wpisuj też języków, których nie znasz w stopniu co najmniej średnio-zaawansowanym. Jaka może być dla kogoś korzyść, że 3 lata temu chodziłeś na podstawowy kurs hiszpańskiego, ale nie potrafisz mówić w tym języku?


Jeśli w CV deklarujesz znajomość języka, oceń, w jakim stopniu się nim posługujesz. W tym celu użyj międzynarodowej skali znajomości języków obcych (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

 

Warto dodać informację o zdanych oraz znanych certyfikatach, jeśli je posiadasz. Certyfikaty znajomości języka branżowego będą rozpoznawalne jedynie dla rekruterów z danej branży.

 

przykładowe cv


13. Klauzula do CV - czy jej brak dyskwalifikuje moje CV?


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych powinna być umieszczona w stopce lub na końcu dokumentu.

 

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na kartce, możesz użyć mniejszej czcionki, aby ale zawsze dodaj klauzulę w takiej formie, jaka jest wymagana w ofercie pracy. Bez tego zapisu twoje dokumenty mogą nie zostać rozpatrzone.

 

Niektóre firmy proszą o dodanie swojej nazwy jako podmiotu mogącego przetwarzać Twoje dane w celu rekrutacji. Wtedy Twoje dokumenty mogą zostać wykorzystane w różnych procesach rekrutacyjnych.

 

Standardowa treść klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych powinna brzmieć:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)

 

Jeśli aplikujesz do polskiej firmy, która wymaga angielskich dokumentów, przetłumaczona treść klauzuli brzmi:


I hereby authorize you to process my personal data included in my job application for the needs of the recruitment process in accordance with the Personal Data Protection Act dated 29.08.1997 (uniform text: Journal of Laws of the Republic of Poland 2002 No 101, item 926 with further amendments)

 

Korzystasz z naszego kreatora CV (wypróbuj tutaj)? Klauzula znajduje się domyślnie w stopce dokumentu. Jeśli chcesz ją umieścić w innym miejscu CV albo zmienić jej treść, wystarczy wejść do menu "Opcje".

 

Kreator automatycznie tłumaczy klauzulę o poufności na wybrany język.

 

Jeśli aplikujesz do zagranicznej firmy, w ogóle nie dołączaj klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Obowiązuje ona w tej postaci tylko w Polsce. 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

324225tfewd


14. Czy kłamiesz w CV? Połowa kandydatów kłamie w tych sekcjach...


Z przeprowadzonych badań wynika, że niemal połowa kandydatów kłamie w CV! Czy to się opłaca?

 

Rekruterzy doskonale o tym wiedzą. Wiedzą też, jak sprawdzić prawdziwość informacji zamieszczonych w życiorysie. Jeśli zostaniesz przyłapany na mówieniu nieprawdy, Twoje CV trafi do kosza.

 

W których miejscach CV kandydaci kłamią najczęściej?

 

Najpopularniejszym, a i zarazem najłatwiejszym do zweryfikowania kłamstwem jest znajomość języków obcych.

 

Nawet 80% kandydatów próbuje zawyżać swoje umiejętności językowe.

 

Jeśli do danej rekrutacji wymagany jest język obcy, możesz być pewien, że jego znajomość zostanie dokładnie sprawdzona. Nie wpisuj do CV biegłego angielskiego, jeśli znasz ten język na tyle, aby porozumiewać się na wakacjach.

 

Około 50% kandydatów deklaruje znajomość programów, których w rzeczywistości nie zna zbyt dobrze.

 

Standardem jest sztuczne wydłużanie dat zatrudnienia.

 

Częstym kłamstwem jest również przypisywanie sobie sukcesów innych lub wyolbrzymianie osiągnięć zawodowych. Doświadczony rekruter często będzie w stanie zweryfikować takie informacje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Niektórzy kandydaci podają referencje do zaprzyjaźnionych osób. Czasami zdarzają się kandydaci, którzy kłamią w kwestii swojego wykształcenia.

 

Ufff...dotarłeś aż tutaj? :)

 

Właśnie przeczytałeś 2500 słów o podstawach pisania CV. Najciekawsze wskazówki znajdziesz w następnej sekcji oraz dodatkowym artykule.

 

Bonus: Pobierz ten artykuł w formie bezpłatnego ebooka, który zawiera 2 dodatkowe rady, jak wysyłać CV i list motywacyjny, aby otrzymywać więcej odpowiedzi. Pobierz darmowy ebook tutaj!

 

Jak napisać profesjonalne CV? - poziom średniozaawansowany

 

napisz profesjonalne cv

 

15. Twoje CV jest za długie, ponieważ zamieszczasz te informacje...


Wiesz już, że idealne CV:

 

 1. od pierwszej chwili przykuwa uwagę do ważnych informacji i zachęca do dalszego czytania
 2. skutecznie opisuje Twoje osiągnięcia, umiejętności i doświadczenie podając konkrety
 3. jest dopasowane do oferty pracy i odpowiada na wszystkie wymagania w niej opisane

 

Teraz czas... wykreślić wszystkie zbędne elementy.


I tu pojawia się olbrzymi problem dla większości kandydatów...

 

Nie można przecież wykreślić tego ważnego szkolenia z 2002 roku albo ominąć dokładnego opisu stanowiska sprzed 7 lat.


Można, a nawet trzeba!

 

Każda informacja, która nie jest ważna dla głównego przekazu Twojego CV powinna zostać usunięta. Im więcej zbędnych rzeczy dodasz, tym mniejsza szansa, że ważne elementy zostaną zauważone.


Zastanów się, jaki jest profil kandydata idealnego i jakie posiada cechy, umiejętności oraz doświadczenie. W tej analizie pomoże Ci ogłoszenie, które jest kopalnią wiedzy o profilu kandydata.

 

Usuń z CV wszystkie elementy, które nie opowiadają tej historii. Wszystkie!


16. Czy te informacje są aktualne?


Przeczytaj ponownie punkt powyżej i przemyśl, które nieaktualne informacje możesz wykreślić ze swojego CV.

 

Zastanów się:


Czy warto wpisywać szkolenie sprzedażowe sprzed kilku lat skoro od tamtej pory nie zajmujesz się sprzedażą?


Czy stare szkolenie z prowadzenia prezentacji jest ważne dla pracodawcy, skoro aktualnie aplikujesz na stanowisko, gdzie nie będziesz ich prowadzić?


Czy warto zamieszczać znajomość programowania w technologii, która już od pewnego czasu nie jest rozwijana?


Tymczasem duża część kandydatów nadal wychodzi z założenia, że im więcej informacji wpiszą do CV, tym są bardziej atrakcyjni dla pracodawcy.

 

Czy naprawdę? Powtórzę raz jeszcze jedną z głównych wskazówek, jak napisać profesjonalne CV:

 

Im więcej informacji wpiszesz, tym mniejsza szansa, że najważniejsze elementy Twojego CV zostaną zauważone.

 

17. Te informacje zamieściłeś na końcu curriculum vitae...


Niektórzy kandydaci zamieszczają najważniejsze informacje na końcu swojego CV. 

Jakie to informacje?

 

Wszelkie kluczowe umiejętności i osiągnięcia powinny być maksymalnie widoczne i koniecznie znajdować się na pierwszej stronie.


Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę? Nie chowaj listy umiejętności oraz znajomości języków lub programów na samym końcu CV pod długim opisem przebiegu doświadczenia.


Warto zacząć profesjonalne CV od opisania podsumowania zawodowego, które będzie zachętą dla rekrutera, aby przeczytał całe CV.


Dobrą praktyką jest również skupienie się na dwóch ostatnich stanowiskach. Tutaj dobrze jest poprawnie opisać swoje obowiązki i osiągnięcia.

 

Kolejne stanowiska nie są już tak ważne. Skróć ich opis, aby zyskać cenne miejsce na kartce.


Możesz też skorzystać z szablonu, który pozwoli Ci umieścić umiejętności z boku kartki, zamiast na dole. Dzięki temu łatwo przykujesz uwagę pracodawcy do istotnego elementu. Zobacz jak "Umiejętności" wyglądają na jednym z szablonów z naszego kreatora CV (wypróbuj tu).

 

kreator cv - cascade

 

Jak widzisz, celowo umieściliśmy je po lewej stronie, aby od razu rzucały się w oczy. Zobacz inne szablony CV tutaj.

 

18. Czy ukrywasz luki w życiorysie?


Niektórzy kandydaci próbują ukryć przerwy w zatrudnieniu (np. długi okres poszukiwania pracy, urlop macierzyński) poprzez podanie niedokładnych dat rozpoczęcia lub zakończenia pracy.

 

W rezultacie start pracy w grudniu 2014 na takim CV ma z założenia wyglądać jak cały rok, a nie zaledwie jeden miesiąc.

 

Jeśli próbujesz w ten sposób zawyżać daty zatrudnienia, licz się z tym, że niemal każdy rekruter zorientuje się, że próbujesz coś ukryć.

 

Nawet jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę, przygotuj się na ogień pytań. Jeśli okaże się, że sztucznie wydłużałeś daty zatrudnienia na swoją korzyść, sprawisz wrażenie osoby nieszczerej.

 

Przerwy w życiorysie należy umiejętnie opisać i być przygotowanym na ich wyjaśnienie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Przeczytaj też: Wzór życiorysu - Przykłady jak napisać życiorys do pracy.

 

 

19. To jak nazwiesz plik może Ci pomóc...


To oczywiście szczegół, ale możesz go wykorzystać, żeby dodatkowo spersonalizować swoje CV i sprawić, że zostaniesz lepiej zapamiętany.


Jak najlepiej nazwać pliki z CV i listem motywacyjnym? Podaj w nazwie swoje imię i nazwisko oraz nazwę firmy np.


Jan_kowalski_CV_FirmaX
Jan_kowalski_LM_FirmaX


Uważaj, aby zawsze zmienić nazwę, kiedy wysyłasz CV do nowej firmy.

 

jak napisać pierwsze cv

 

20. Jak napisać CV po angielsku, aby nie zawierało błędów?

 

Tutaj znajdziesz nasz przewodnik, który pokaże Ci, jak napisać CV po angielsku. 


Powyższy artykuł wyjaśni Ci, jak bardzo formalne standardy pisania listu motywacyjnego i CV po angielsku różnią się od tych, których trzymamy się w Polsce. Do tego dochodzą liczne błędy w tłumaczeniu popełniane przez kandydatów.

 

Jak za pomocą równoważników zdań opisać przebieg swojego doświadczenia, aby zachować dokładnie taki sam sens w języku obcym? Tłumaczenie dokumentów rekrutacyjnych często przerasta zdolności językowe kandydatów.

 

O ile polski rekruter często będzie w stanie domyślić się, co kandydat miał na myśli, obcokrajowiec czytający niezdarnie przetłumaczone CV szybko się pogubi.

 

Przez to Twoje dokumenty mogą zostać odrzucone albo w najlepszym przypadku deklarowana biegła znajomość języka obcego okaże się nieprawdziwa.

 

Potrzebujesz wskazówek jak napisać CV i list motywacyjny po angielsku? Chcesz uniknąć częstych błędów w tłumaczeniu? Przeczytaj poniższy przewodnik:

 

"Tłumaczenie CV - 9 błędów w Twoim CV po angielsku" (czytaj)

 

21. Dlaczego warto dodać profesjonalne social media do CV?

 

Fakt:


Ponad 80% rekruterów przyznaje, że przegląda zawodowe profile osób biorących udział w danej rekrutacji.

 

Co możesz zrobić?

 

Ułatw im pracę i dołącz linki świadczące o Twojej profesjonalnej obecności w sieci: Goldenline albo LinkedIn będą na pewno mile widziane.


Warto posiadać profesjonalnie opisany i pełen rekomendacji oraz referencji profil. To na pewno pomoże zbudować dobre pierwsze wrażenie. Tutaj zobacz, jak stworzyć taki profil na LinkedIn:

 

"LinkedIn, na który zwróci uwagę rekruter – zobacz 6 porad!" (czytaj)

jak napisać cv i profil linkedin

 

Co jeszcze warto dodać do CV?

 

Wszystko, co może pozytywnie świadczyć o Twojej aktywności zawodowej. Piszesz bloga o tematyce związanej z poszukiwanym stanowiskiem? Dodaj go! Jesteś grafikiem albo fotografem? Koniecznie umieść swoje portfolio. Wykorzystaj możliwość dodania sekcji "Działalność dodatkowa", a zostaniesz odebrany jako aktywny i rozwijający się kandydat.


Uwaga: Koniecznie upewnij się, że nie ma żadnych rozbieżności między tym, co napisałeś w swoim CV, a informacjami, które można znaleźć o Tobie w sieci.

 

Porównaj daty zatrudnienia, przebyte kursy, zakres obowiązków etc.

 

Przeczytaj też: Data urodzenia w CV i inne dane personalne - jak je wpisać i czy w ogóle są potrzebne?

 

22. Czy wiesz, co można znaleźć na Twój temat w Google?


Zanim zaczniesz rozsyłać CV, koniecznie wpisz swoje imię i nazwisko w Google. Użyj cudzysłowu, aby zawęzić wyniki wyszukiwania np. „Jan Nowak”.


Sprawdź, czy nie znajdziesz informacji, które mogą szkodzić Twojemu wizerunkowi jako kandydata.


Zablokuj dostęp dla osób z zewnątrz do swoich prywatnych profili społecznościowych albo chociaż upewnij się, że pracodawca nie znajdzie na Twój temat informacji, które mogą szkodzić Twojemu wizerunkowi, jako dobrego kandydata.

 

Zdjęcia z imprez, kontrowersyjne zachowania, poglądy religijne i polityczne zdecydowanie lepiej zachować dla swoich znajomych.


Znasz aplikację Manage Your Likes?  Dzięki niej szybko sprawdzisz profile, które polubiłeś na Facebooku. Chyba nie muszę dodawać, że jeśli posiadasz otwarty profil na FB, profile o nazwach „Beka z Gimbów”, albo „Szlachta nie pracuje” nie powinny znaleźć się na liście obserwowanych przez Ciebie profili.

 

kreator cv - najlepszy w Google

 

23. Wielu kandydatów nie docenia tej sekcji w CV... nie popełniaj ich błędu.


Czy warto opisać zainteresowania w CV? Moim zdaniem tak. Dlaczego?


Kandydat, który ma swoje zainteresowania i potrafi o nich z pasją opowiadać, ma często tendencje do bycia lepszym pracownikiem. Takie osoby starają się szukać stanowisk, na których będą mogły oraz chciały się rozwijać.


Dla pracodawcy pracownik, który lubi swoją pracę i chce ją wykonywać lepiej, jest najlepszym wyborem.


Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto umieścić swoje zainteresowania w CV…


Niektóre hobby mogą świadczyć o posiadaniu przez Ciebie cech pożądanych na danym stanowisku. Potrzebujesz przykładów?

 

 • sporty indywidualne – mogą wskazywać na mniejszą chęć do pracy w zespole oraz indywidualizm, z drugiej strony również mogą świadczyć o determinacji, a także chęci zwyciężania
 • sporty ekstremalne – czasem świadczą o skłonności do ryzyka, ale również wskazują na determinację oraz chęci przezwyciężania własnych słabości
 • sporty zespołowe – mogą sugerować zdolność pracy w zespole oraz współzawodnictwa.

 

Czego unikać za wszelką cenę?


Przede wszystkim banałów. Wpisz „książki, muzyka, kino”, a zginiesz w tłumie innych kandydatów.

 

Jak ciekawie pisać o powszechnych zainteresowaniach?

 

Możesz podać ulubionych reżyserów, autorów, albo opisać kierunki swoich podróży.


Pamiętaj, aby nie kłamać w kwestii zainteresowań w CV!

 

Pomyśl co się stanie, jeśli trafisz na pytanie zgłębiające temat, na którym tak naprawdę w ogóle się nie znasz.


Nie warto też wpisywać zainteresowań, które mogą zostać uznane za kontrowersyjne np. strzelectwo albo poker. Nigdy nie wiesz, jaki stosunek do takich kwestii będzie miała osoba czytająca Twoje CV.


Idealne rozwiązanie? 

 

Użyj swoich zainteresowań, aby pokazać, że jesteś ciekawą i wartą bliższego poznania osobą.

 

Jeśli wiesz, kto prowadzi rekrutację, może uda Ci się również trafić na wspólne zainteresowanie z tą osobą?

 

Spróbuj znaleźć wszystkie dostępne informacje w Google i na profilach społecznościowych. Będzie to na pewno dobry punkt do nawiązania ciekawej rozmowy i zyskania kilku dodatkowych punktów.

 

Potrzebujesz więcej wskazówek, jak opisać zainteresowania w CV? Przeczytaj nasz przewodnik:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

zainteresowania w cv

 

24. Czy to prawda, że listów motywacyjnych nikt nie czyta?


To powszechnie utarte przekonanie wśród kandydatów. Jak jest naprawdę?


Nikt nie czyta listów napisanych ze wzoru znalezionego w internecie oraz tych samych listów wysyłanych na różne stanowiska.

 

Prawdą jest również to, że list motywacyjny jest czytany w drugiej kolejności za CV. Jeśli Twoje CV nie zainteresuje pracodawcy, list motywacyjny nie pomoże.


Kiedy prowadziłem rekrutację i CV mnie zainteresowało, zawsze otwierałem list motywacyjny. To, czy list był napisany specjalnie pod daną ofertę, widać od razu. Jeśli ktoś się pofatygował i napisał spersonalizowany i wartościowy list, zawsze poświęcałem czas, aby zobaczyć, co kandydat wskazuje w swojej motywacji.


List motywacyjny to idealne miejsce, żeby zyskać dodatkowe punkty w czasie rekrutacji. Jak?


Dobre CV pokazuje pracodawcy Twoje umiejętności i doświadczenie. Dobry list motywacyjny powinien pokazać mu, jak je wykorzystasz, aby przynieść pracodawcy konkretne zyski.


Wbrew nazwie dobry list motywacyjny nie powinien skupiać się jedynie na Twojej motywacji do pracy…


Zdecydowanie lepiej jest skupić się na pracodawcy i tym, co masz mu do zaoferowania. Napisz list w ten sposób, a żaden pracodawca, któremu zależy na dobrych pracownikach go nie zignoruje.


Wybierz 2-3 osiągnięcia oraz kluczowe umiejętności, a następnie pokaż pracodawcy, jak możesz je wykorzystać na nowym miejscu pracy.


To zawsze działa!


Potrzebujesz więcej porad, jak napisać taki list? Przeczytaj ten artykuł:

 

"Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę? Wzór, przykłady i 8 rad." (czytaj)


Uwaga: Jeśli oferta wymaga od Ciebie napisania listu, a Ty jednak tego nie robisz, na starcie tracisz punkty. Rekruter od razu wie, że CV wysyłasz masowo na większość ogłoszeń znalezionych w internecie.

 

Dam Ci przykład:

 

Ostatnio prowadziliśmy 2 rekrutacje do InterviewMe. Na każdą z nich otrzymaliśmy około 250 aplikacji. Co ciekawe, chociaż bardzo wyraźnie zaznaczyliśmy, że list motywacyjny jest jednym z ważniejszych wymagań, prawie połowa kandydatów go nie załączyła.

 

Domyśl się, ilu z tych kandydatów zaprosiliśmy na rozmowę...

 

0!


Co zrobić jeśli oferta pracy wymaga od Ciebie napisania listu, a Ty tego nie robisz, aby oszczędzić czas?

 

Lepiej oszczędź go jeszcze więcej i w ogóle na nią nie aplikuj. Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęć na napisaniu listu do innej firmy, w której naprawdę chciałbyś pracować.

 

Zamiast wysyłać tzw. "uniwersalne CV i list motywacyjny" do 100 firm, wybierz 10 najlepszych ofert pracy, a następnie idealnie dopasuj dokumenty do każdej z nich.

 

Gwarantuję Ci, że otrzymasz więcej zaproszeń na rozmowy.

 

Jak to zrobić?

 

O tym przeczytasz w ostatniej części tego artykułu...

 

Właśnie skończyłeś czytać drugą część przewodnika.

 

Powyższe rady pozwolą Ci stworzyć profesjonalne CV. Jeśli poprawnie wykorzystałeś wszystkie rady, Twoje CV będzie w gronie 15-20% tych najlepszych (jeśli oczywiście posiadasz wymagane doświadczenie i umiejętności).

 

To jednak nadal za mało, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną...

 

Aby tego dokonać, musisz być lepszy niż 90%, a czasami nawet 95% kandydatów. Poniższy artykuł pomoże Ci napisać właśnie takie CV:

 

"Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę?" (czytaj)

 

 

Dodatkowa treść: Pobierz ten artykuł w formie bezpłatnego ebooka, który zawiera 2 dodatkowe rady, jak wysyłać CV i list motywacyjny, aby otrzymywać więcej odpowiedzi. Pobierz darmowy ebook tutaj! 

 


Gratulacje!!!


Jeśli jeszcze tu jesteś, właśnie przeczytałeś ponad 4000 słów na temat, jak napisać CV doskonałe.


Jeśli poprawnie wykonasz powyższe kroki i posiadasz wymagane doświadczenie i umiejętności, wystarczy poczekać na zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne. 


Profesjonalne CV powinno zapewnić Ci 25-35% skuteczności.

 

Jeśli prawidłowo zastosujesz wszystkie opisane tutaj kroki i wysyłasz CV w odpowiedni sposób na odpowiednie oferty, też powinieneś uzyskać podobną skuteczność.


Niestety z doświadczenia wiem, że część porad okazuje się trudna do wprowadzenia. Zwłaszcza jeśli piszemy CV dla siebie i wszystkie informacje wydają nam się ważne. 

 

Często omijamy też informacje ważne dla pracodawcy, albo piszemy o nich w sposób, których nie przykuwa jego uwagi.


Pozwól, że przypomnę Ci 3 najważniejsze wskazówki jak pisać CV doskonałe:

 

 1. Przyciągnij uwagę pracodawcy od pierwszych sekund i upewnij się, że Twoje CV zostanie przeczytane w całości.
 2. Zrezygnuj z każdej informacji, która nie jest wartościowa z punktu widzenia danej oferty.
 3. Odpowiedz na wszystkie wymagania z oferty pracy i pokaż, że potrafisz nawet więcej.
 4. Sprawdź na naszym blogu, jak wygląda wzor CV i postaraj się mu dorównać, pisząc swój dokument.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jestem ciekaw, która rada okazała się dla Ciebie najbardziej przydatna? Masz swoje sposoby, jak pisać CV lepsze niż większość kandydatów? Wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: jak napisac cv przewodnik
Średnia: 4.23 (162 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Zasady pisania CV - 8 najważniejszych zasad poprawnego pisania CV

Zasady pisania CV - 8 najważniejszych zasad poprawnego pisania CV

Poznaj 8 najważniejszych zasad pisania dobrego CV, dzięki którym wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Sprawdź, o czym i w jaki sposób napisać w swoim CV, aby zainteresować pracodawcę i jaką czcionkę wybrać. W artykule znajdziesz również zasady pisania CV po angielsku i niemiecku.