Moje konto
Jak powinno wyglądać CV i co zawierać. Wzór, przykłady + 6 porad

Jak powinno wyglądać CV i co zawierać. Wzór, przykłady + 6 porad

Jak powinno wyglądać CV? Zadanie dobrego curriculum vitae to zapewnienie Ci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jeżeli otrzymujesz ich niewiele, powody mogą być dwa. Twoje doświadczenie nie jest atrakcyjne dla pracodawców albo masz nieskuteczne CV. Moja praca w dużej mierze polega na pokazaniu kandydatom elementów, które są ważne dla rekruterów i mogą interesować potencjalnych pracodawców.

 

Większość informacji, które kandydaci umieszczają w CV, jest zbędna lub przedstawiona w nieodpowiedni sposób. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy przyniosą określone korzyści biznesowe dla nowej firmy. Jeśli chcesz szybko dostać nową pracę, musisz wiedzieć jak pokazać te korzyści w swoim CV.

 

Jak powinno wyglądać CV, które przedstawi Cię, jako osobę w którą warto zainwestować?

 

Chcesz od razu przygotować profesjonalne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

jak powinno wygladac cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

 

1. Czy osiągnięcia w CV opisujesz w taki sposób...


Ciekawie opisane osiągnięcia znajdują w 1 na 10 CV. Zdecydowana większość kandydatów w ogóle nie dodaje tej sekcji do swojego doświadczenia.

 

To duży błąd. Nowoczesne CV, które liczy się w rekrutacji, eksponuje osiągnięcia kandydata. Rekruterzy i pracodawcy wolą osoby, które osiągnęły w swoim życiu zawodowym coś więcej niż zwykła praca na swoim stanowisku.

 

Zastanów się, co udało Ci się osiągnąć w pracy na danym stanowisku. Pomyśl o tym, co sprawia, że jesteś dumny z wykonanej pracy. Teraz opisz to w formie 2 zdań i daj się zapamiętać:

 

Jak powinno wyglądać CV? Zgadzam się w stu procentach z Szefem HR Google, że opis osiągnięcia wygląda najlepiej, gdy brzmi:


Osiągnąłem X, które były mierzone przez Y, poprzez zastosowanie Z.


Na przykład: Zdobyłem 2 kluczowych Klientów z branży retail, dzięki pomysłowi organizacji śniadania biznesowego. Spółka odnotowała 20% wzrost sprzedaży w skali roku.


Osoba, która ma na swoim koncie osiągnięcia i potrafi je zmierzyć, jest dla pracodawcy o wiele bardziej atrakcyjna. Dlaczego? Taki kandydat może zapewnić podobne korzyści dla nowej firmy. Skoro umiał je dostarczyć wcześniej, co powstrzyma go przed podobną aktywnością w nowej pracy? Zobacz, jak możesz opisać umiejętności w swoim curriculum vitae:

 

Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad.

 

roboty pokazują, jak powinno wyglądać cv

 


2. Jak powinno wyglądać CV? Używaj cyfr...


Jeżeli jedyne cyfry w Twoim CV są numerem telefonu to najwyższy czas na zmiany. CV profesjonalne i skuteczne musi być dopracowane. 

 

Cyfry mają magiczną moc przyciągania uwagi. Wiesz, dlaczego w sieci tak dużo artykułów zaczyna się od „5 porad na”, „6 sposobów na”, „7 na 10 osób nie wie, że…”? Przyciągają zdecydowanie więcej ludzi, ponieważ budzą ciekawość. Jeżeli inteligentnie wykorzystasz cyfry w CV, masz szanse na podobne zaciekawienie potencjalnego pracodawcy.

 

Jak to umiejętnie zrobić?

 

  • dodaj do osiągnięć procenty,
  • podaj informacje, iloma osobami w zespole zarządzałeś,
  • wskaż liczbę klientów, których pozyskałeś,
  • napisz, ilu fanów zyskał prowadzony przez Ciebie fanpage etc.

 

Pamiętaj, aby nie zdradzać sekretów poprzedniej firmy. Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz podawać jakąś informację, lepiej ją pomiń albo zamiast konkretnych liczb użyj ich zmiany w procentach. Pisałem o tym więcej, w artykule:

 

Jak napisać CV, które da Ci więcej zaproszeń na rozmowy 

 

jak powinno wyglądać cv idealne

 


3. Jak powinno wyglądać CV w sekcji Doświadczenie? Czy podawać wszystkie stanowiska?

Nie. Proste CV (wzór zobaczysz tutaj), które nie jest przeładowane niepotrzebnymi informacjami, jest najlepsze. 

 

Dodaj informacje o tych stanowiskach, które mogą Ci pomóc w otrzymaniu konkretnej pracy z ogłoszenia. Jeżeli 10 lat temu pracowałeś jako telemarketer, a teraz jesteś marketing managerem, zaznacz jedynie nazwę stanowiska i daty.

 

Nie musisz szczegółowo opisywać, czym zajmowałeś się na tym stanowisku. Z punktu widzenia rekrutacji te informacje są zbędne i odwracają uwagę od najważniejszego, czyli Twoich silnych stron i kluczowych umiejętności.


Skup się na pierwszej stronie CV i tam umieść 2 – 3 ostatnie stanowiska. Opisz je dokładnie przy użyciu konkretnych danych, sukcesów oraz mierzalnych osiągnięć. To właśnie te stanowiska są dla rekruterów najważniejsze! Jeżeli ułatwisz im pracę przy wyszukiwaniu istotnych informacji, Twoje CV będzie skuteczniejsze. Jeśli chcesz otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy, przeczytaj:

 

Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

jak powinno wyglądać cv? - bądź kreatywny

 


4. Przestań pisać ogólnikami!


Jak powinno wyglądać CV, które jest skuteczne? Nie powinno zawierać ogólników, ani niejasnych informacji. 

 

Kandydaci często mają tendencje do pisania o wewnętrznych projektach firmy, które wymieniają jedynie z nazwy. Skąd rekruter ma wiedzieć, czego dotyczył projekt?

 

Opisz krótko w nawiasie, czego dotyczył projekt i co zmienił w organizacji firmy. Jeśli zajmujesz się rekrutacjami, dodaj informacje na jakie stanowiska obsadzałeś. Przy prowadzeniu szkoleń podkreśl, czego dotyczyły i ile godzin udało Ci się przeprowadzić. Gdy Twoja nowa praca wymaga umiejętności zarządzania zespołem, dodaj informacje, ile osób było w Twoim zespole oraz w czym się specjalizowały.


Bardzo dużo ogólników i nic nieznaczących informacji zawiera sekcja „umiejętności”. To tam najczęściej znajdują się puste frazesy typu: kreatywność, umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu.

 

Czy każdy kandydat w Polsce ma dokładnie te same umiejętności, które mają inni? Opisz, co naprawdę charakteryzuje Ciebie! NiechTwój dokument będzie lepszy niż przykładowe CV.

 

Zobacz też: CV dla ucznia - do pobrania. Jak napisać pierwsze CV?

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

 

jak powinno wyglądać cv, które wniesie Cię na wyżyny

 

 

5. Wygląd nie ma znaczenia? Jak wybrać odpowiedni CV szablon?

 

Każdy powie Ci, że w CV najważniejsza jest treść. To prawda. Czy wygląd nie ma znaczenia? 

 

Ma i to duże.

 

Widziałem dziesiątki CV od kandydatów, którzy posiadali wymagane doświadczenie i kompetencje, ale ich życiorys zawodowy wręcz odpychał od dokładnego czytania. Brak odstępów, bloki tekstu, różne czcionki mogą poważnie utrudnić rekruterowi odnalezienie wymaganych informacji. Wszystko zależy od tego z jakiego programu do pisania CV korzystasz. 

 

Z drugiej strony profesjonalny i przede wszystkim czytelny projekt skutecznie podkreśli Twoje osiągnięcia i przyciągnie uwagę do najważniejszych elementów Twojego CV.  Dodatkowo pozwoli Ci się wyróżnić pośród setek kandydatów, których CV wyglądają identycznie.

 

Jak powinno wyglądać CV? Pamiętaj, że w życiorysie najważniejsza jest użyteczność. Krzykliwe kolory, grafiki i inne 'kreatywne' elementy nie są dobrym wyborem w przypadku aplikowania na większość stanowisk.  Stwórz dla siebie profesjonalny, ale elegancki i czytelny projekt. 

 

Jeśli chcesz oszczędzić czas i stworzyć atrakcyjne CV wraz z dopasowanym listem motywacyjnym, możesz wypróbować nasz kreator CV online. Aktualnie oferujemy 400 szablonów CV i listu, więc na pewno znajdziesz odpowiedni projekt na swoje stanowisko.

 

 

Stwórz CV online teraz
(wejdź tutaj)

 

 szablony cv interviewme

 

 

6. Jak powinno wyglądać CV? Czy musi się mieścić na 1 stronie?


To dosyć popularny mit. Oczywiście im krótsze i lepiej rozplanowane CV, tym lepiej się je czyta. Z drugiej strony, jeżeli masz doświadczenie, którym chcesz się pochwalić pracodawcy i może ono wpłynąć na ocenę Twojej osoby, nie rezygnuj z niego!

 

Pamiętaj, że uwaga i tak skupia się na pierwszej stronie CV, dlatego tam zamieść najważniejsze informacje:

 

 

To sekcje, które najlepiej eksponować na pierwszej stronie CV. Pamiętaj, aby nie przesadzać. Spotkałem się z kandydatami, którzy mają 2-letnie doświadczenie i 4 strony CV. Według mnie liczba stron CV większa niż 2 może pojawić się jedynie u osób, które mają bogate doświadczenie albo bardzo specyficzną pracę, która wymaga wielu certyfikatów (na przykład IT, Inżynieria, Zarządzanie Projektami).

 

Wskazówka: Nie zapomnij dodać do swojego życiorysu zgody na przetwarzanie danych osobowych (zgodnej z nowymi przepisami)! Tutaj znajdziesz jej treść: Aktualna klauzula CV (RODO) — pobierz gotowca.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jak powinno wyglądać CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Jestem ciekaw, czy o czymś zapomniałem? Dodaj komentarz i polub, mój artykuł, jeśli dowiedziałeś się czegoś ciekawego.

 
Oceń mój artykuł: jak powinno wygladac cv
Średnia: 3.88 (184 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Idealne CV - wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV (+ Przykłady)

Idealne CV - wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV (+ Przykłady)

Zobacz wzór i sprawdź, jak napisać idealne CV. W artykule znajdziesz 7 wskazówek, z których dowiesz się, jakie elementy powinno zawierać perfekcyjne CV, jak wyróżnić życiorys na tle innych kandydatów, jak stworzyć idealne CV po angielsku i jak skorzystać z kreatora online.

Jak napisać CV do pracy? Pisanie dobrego CV (wzór i porady)

Jak napisać CV do pracy? Pisanie dobrego CV (wzór i porady)

Badania pokazują, że masz tylko 6 sekund, aby zainteresować pracodawcę swoim CV. Większość kandydatów rzadko otrzymuje zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne. Dowiedz się jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi i pozwoli szybko zmienić pracę.