Moje konto
Jak powinno wyglądać CV i co zawierać - 8 wzorów i przykłady

Jak powinno wyglądać CV i co zawierać - 8 wzorów i przykłady

Tutaj dowiesz się, jak powinno wyglądać i co zawierać CV, zobaczysz wzory życiorysu zawodowego, a także poznasz praktyczne wskazówki na temat pisania CV.

Jak powinno wyglądać CV? Zadanie dobrego curriculum vitae to zapewnienie Ci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jeżeli otrzymujesz ich niewiele, powody mogą być dwa. Twoje doświadczenie nie jest atrakcyjne dla pracodawców, albo masz źle skonstruowane CV.

 

A to częsty problem. Większość informacji, które kandydaci umieszczają w CV, jest zbędna lub przedstawiona w nieodpowiedni sposób. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy przyniosą określone korzyści biznesowe dla nowej firmy. Jeśli chcesz szybko dostać nową pracę, musisz wiedzieć, jak pokazać te korzyści w swoim CV i przedstawić się jako osoba, w którą warto zainwestować.

 

W tym artykule znajdziesz:

 • 8+ wzorów, dzięki którym dowiesz się, jak powinno wyglądać CV
 • wskazówki, co powinny zawierać sekcje CV z opisem doświadczenia, osiągnięć i umiejętności, aby zainteresować pracodawcę
 • listę informacji, które powinny znaleźć się na pierwszej stronie CV
 • kreator CV, w którym stworzysz CV online i pobierzesz je w formacie PDF.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz 8+ wzorów

 

Każdy powie Ci, że w CV najważniejsza jest treść. To prawda. Ale czy to znaczy, że wygląd CV w ogóle nie ma znaczenia? 

 

Ma i to duże.

 

Widziałem dziesiątki CV od kandydatów, którzy posiadali wymagane doświadczenie i kompetencje, ale ich życiorys zawodowy wręcz odpychał. Brak odstępów, bloki tekstu i różne czcionki mogą poważnie utrudnić rekruterowi odnalezienie wymaganych informacji. Wszystko zależy od tego, z jakiego programu do pisania CV korzystasz. 

 

Profesjonalne i przede wszystkim czytelne curriculum vitae skutecznie podkreśli Twoje osiągnięcia i przyciągnie uwagę do najważniejszych sekcji. Dodatkowo pozwoli Ci się wyróżnić pośród setek kandydatów, których CV wyglądają identycznie.

 

Jak powinno wyglądać CV? Pamiętaj, że w życiorysie najważniejsza jest użyteczność. Krzykliwe kolory, grafiki i inne kreatywne elementy nie są dobrym wyborem w przypadku aplikowania na większość stanowisk. Stwórz dla siebie profesjonalny, ale elegancki i czytelny dokument.

 

Jeśli chcesz oszczędzić czas i stworzyć atrakcyjne CV wraz z dopasowanym listem motywacyjnym, możesz wypróbować nasz kreator CV online. Aktualnie oferujemy ponad 18 szablonów CV i listu motywacyjnego w 400 wersjach kolorystycznych, więc na pewno znajdziesz odpowiedni szablon na swoje stanowisko.

 

Poniżej znajdziesz przykładowe 8 wzorów z naszego kreatora CV online. Każdy z szablonów możesz wypełnić i pobrać w formacie PDF.

 

1. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Valera

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Szablon CV, który wyróżnia się oryginalnymi nagłówkami. Sprawdzi się np. w CV ucznia.

 

2. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Primo

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Oryginalny CV szablon z wykorzystaniem osi czasu. Skierowany do osób, które tworzą CV chronologiczne.

 

3. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Influx

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Wzór CV z jedną kolumną tekstu oraz wyraźnym nagłówkiem z danymi osobowymi i kontaktowymi.

 

4. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Initials

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Prosty szablon CV, wzbogacony o przyciągające wzrok symbole oraz graficzne oznaczenie poziomu umiejętności. Skierowany m.in. do osób piszących CV studenta.

 

5. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Concept

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Szablon CV z rzucającą się w oczy osią czasu oraz symbolami przy nagłówkach. Możesz go zastosować np. w CV managera.

 

6. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Cascade

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Profesjonalny i nowoczesny szablon CV. Dobrze sprawdzi się np. w CV logistyka.

 

7. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Iconic

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Prosty, przejrzysty wzór CV wzbogacony o przyciągające wzrok ikonki. Możesz go zastosować np. w CV pielęgniarki.

 

8. Jak powinno wyglądać CV? Zobacz szablon Minimo

 

 

Wybierz ten szablon i stwórz CV tutaj

 

Minimalistyczny, klasyczne CV, które dobrze sprawdzi się np. w CV budowlańca lub CV sprzątaczki.

 

Zajrzyj także do naszego zestawienia: Wzór CV — przykładowe CV do pracy

 

2. CV powinno zawierać skuteczny opis osiągnięć

 

Ciekawie zaprezentowane osiągnięcia znajdują się w 1 na 10 CV. Zdecydowana większość kandydatów w ogóle nie dodaje tej sekcji do swojego opisu doświadczenia w CV.

 

To duży błąd. Nowoczesne CV, które liczy się w rekrutacji, eksponuje osiągnięcia kandydata. Rekruterzy i pracodawcy wolą osoby, które osiągnęły w swoim życiu zawodowym coś więcej ponad codzienne wykonywanie obowiązków na swoim stanowisku.

 

Zastanów się, co udało Ci się osiągnąć w pracy. Pomyśl o tym, co sprawia, że jesteś dumny z dotychczasowej kariery zawodowej.

 

Jak powinien wyglądać opis osiągnięć w CV? Zgadzam się w pełni z szefem HR Google, że opis osiągnięcia wygląda najlepiej, gdy brzmi następująco: Osiągnąłem X, które były mierzone przez Y, poprzez zastosowanie Z.

 

Przykład: Zdobyłem 2 kluczowych klientów z branży retail, dzięki pomysłowi organizacji śniadania biznesowego. Spółka odnotowała 20-procentowy wzrost sprzedaży w skali roku.

 

Osoba która ma na swoim koncie osiągnięcia i potrafi je zmierzyć, jest dla pracodawcy o wiele bardziej atrakcyjna. Dlaczego? Taki kandydat może zapewnić podobne korzyści dla nowej firmy. Skoro umiał je dostarczyć wcześniej, co powstrzyma go przed podobną aktywnością w nowej pracy?

 

Więcej dowiesz się z poradnika: Osiągnięcia w CV — jakie sukcesy wpisać?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Jak powinno wyglądać CV? Stosuj cyfry!

 

Jeżeli jedyne cyfry w Twoim CV to numer telefonu, to najwyższy czas na zmiany. Profesjonalne CV, aby było skuteczne, musi być dopracowane. 

 

Cyfry mają magiczną moc przyciągania uwagi. Wiesz, dlaczego w sieci tak dużo artykułów zaczyna się od „5 porad na”, „6 sposobów na”, „7 na 10 osób nie wie, że…”? Przyciągają zdecydowanie więcej ludzi, ponieważ budzą ciekawość. Jeżeli inteligentnie wykorzystasz cyfry w CV, masz szansę podobnie zaciekawić potencjalnego pracodawcę.

 

Jak użyć liczb w CV? Przykłady:

 • dodaj do osiągnięć procenty
 • podaj informację, iloma osobami w zespole zarządzałeś
 • wskaż liczbę klientów, których pozyskałeś
 • napisz, ilu fanów zyskał prowadzony przez Ciebie fanpage

 

Pamiętaj jednak, aby przy okazji przypadkiem nie zdradzić sekretów poprzedniej firmy. Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz podawać jakąś informację, lepiej ją pomiń albo zamiast konkretnych liczb użyj procentów.

 

Więcej dowiesz się z artykułu: Jak napisać CV do pracy

 

4. Jak powinna wyglądać sekcja doświadczenie w CV?

 

Czy powinieneś podawać wszystkie stanowiska? Nie. Proste CV, które nie jest przeładowane niepotrzebnymi informacjami, jest najlepsze. 

 

Dodaj informacje o tych stanowiskach, które mogą Ci pomóc w otrzymaniu konkretnej pracy z ogłoszenia. Jeżeli 10 lat temu pracowałeś jako telemarketer, a teraz jesteś marketing managerem, wystarczy tylko wspomnieć o stanowisku z przeszłości (nazwa firmy i stanowiska oraz okres współpracy).

 

Nie musisz szczegółowo opisywać, czym zajmowałeś się 10 lat temu. Z punktu widzenia rekrutera te informacje są zbędne i odwracają uwagę od najważniejszego, czyli Twoich silnych stron i kluczowych umiejętności.

 

Skup się na pierwszej stronie CV i tam umieść 2–3 ostatnie stanowiska. Opisz je dokładnie przy użyciu konkretnych danych, sukcesów oraz mierzalnych osiągnięć. To właśnie te stanowiska są dla rekruterów najważniejsze! Jeżeli ułatwisz im pracę przy wyszukiwaniu istotnych informacji, Twoje CV będzie skuteczniejsze.

 

Zajrzyj także do poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy

 

5. CV powinno zawierać konkretne informacje. Nie pisz ogólnikami!

 

Jak powinno wyglądać CV, które jest skuteczne? Nie powinno zawierać ogólników, ani niejasnych informacji. 

 

Kandydaci często mają tendencje do pisania o wewnętrznych projektach firmy, które wymieniają jedynie z nazwy. Skąd rekruter ma wiedzieć, czego dany projekt dotyczył?

 

Krótko opisz (np. w nawiasie), czym dokładnie się zajmowałeś i jak Twoja praca wpłynęła na firmę. 

 

Jeśli zajmujesz się rekrutacjami, dodaj informację, jakie stanowiska obsadzałeś. Przy prowadzeniu szkoleń podkreśl, czego dotyczyły i ile godzin danych szkoleń udało Ci się przeprowadzić. Gdy Twoja nowa praca wymaga umiejętności zarządzania zespołem, wpisz w CV, ile osób było w Twoim zespole oraz w czym się specjalizowały.

 

W sekcji „umiejętności” kandydaci często umieszczają ogólnikowe informacje. To tam najczęściej znajdują się puste frazesy typu: kreatywność, umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu. Unikaj tego.

 

Poza tym — czy każdy kandydat w Polsce ma dokładnie te same umiejętności? Nie! Dlatego w swoim CV opisz te kompetencje twarde i miękkie, które charakteryzują właśnie Ciebie! Niech Twój dokument będzie lepszy niż typowe CV.

 

Zajrzyj także do poradnika: Jak opisać umiejętności w CV

 

6. Czy CV musi zmieścić się na 1 stronie?

 

Im krótsze i lepiej rozplanowane CV, tym lepiej się je czyta. Z drugiej strony, jeżeli masz wieloletnie doświadczenie związane z ofertą pracy i może ono zadziałać na Twoją korzyść — nie rezygnuj z opisywania go w CV!

 

Pamiętaj jednak, że uwaga rekrutera i tak skupi się na pierwszej stronie CV. Dlatego to właśnie tam zamieść najważniejsze informacje.

 

CV powinno zawierać:

 

 • dane osobowe i kontaktowe (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail)
 • podsumowanie i cele zawodowe
 • dwa ostatnie stanowiska pracy, zakres obowiązków i osiągnięcia
 • umiejętności specjalistyczne oraz kompetencje miękkie
 • wykształcenie, kursy, certyfikaty itp.

 

To sekcje, które najlepiej eksponować na pierwszej stronie CV. Pamiętaj, aby nie przesadzać. Spotkałem się z kandydatami, którzy mają 2-letnie doświadczenie i 4 strony CV. To błąd! 

 

CV dłuższe niż 1 strona może być skuteczne jedynie u osób, które mają bogate doświadczenie albo bardzo specyficzną pracę, która np. wymaga wielu certyfikatów (przykładowo w CV programisty lub CV inżyniera).

Wskazówka: Nie zapomnij dodać do swojego życiorysu zgody na przetwarzanie danych osobowych (zgodnej z nowymi przepisami)! Tutaj znajdziesz jej treść: Aktualna klauzula CV (RODO) — pobierz gotowca.

Może Cię także zainteresować: Co napisać o sobie w CV?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wciąż zastanawiasz się, jak powinno wyglądać CV i co zawierać? Możesz zadać swoje pytania w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: jak powinno wygladac cv
Średnia: 3.88 (190 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły