
Czym są cechy charakteru i osobości (pozytywne i negatywne)?
W tym artykule dowiesz się, jakie są dobre i złe cechy charakteru oraz czym różnią się one od cech osobowości. Podpowiemy Ci także, jak wpisać je do CV (również po angielsku).
Dowiedz się, jakie atuty wpisać do CV i jak skutecznie wyróżnić swoje mocne strony. Sprawdź, na które atuty w CV pracodawcy zwracają największą uwagę.
Zadaniem CV jest wyróżnienie Twoich atutów i najmocniejszych stron. Pracodawca musi od razu zobaczyć, że spełniasz jego wymagania i w jakiś sposób przewyższasz innych kandydatów.
Atuty w CV to nie tylko odpowiednie doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. Jest wiele innych elementów CV, które mogą pokazać Twoje mocne strony.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz wyróżnić swoje atuty w CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz nowoczesne szablony do uzupełnienia, dzięki którym zaprezentujesz swoje najmocniejsze strony. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Podczas tworzenia CV musisz przede wszystkim pamiętać o tym, aby skupiać się na zaletach, które będą najbardziej interesujące dla pracodawcy.
Aby to zrobić, wystarczy dokładnie przeczytać ofertę pracy i dopasować do niej swoje CV. W pierwszej kolejności opisz te atuty i mocne strony, które w największym stopniu wiążą się z wymaganiami w ogłoszeniu. Na znaczenie tej metody zwracają uwagę m.in. eksperci Uniwersytetu Oksfordzkiego — według nich każde CV powinno być dopasowane do konkretnego stanowiska.
Chcesz napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika: Nowoczesne CV na 2020 rok — wzór i wskazówki
Jeśli posiadasz już doświadczenie zawodowe związane z wymaganiami w ofercie pracy, będzie to dla pracodawców Twój największy atut. Dlaczego?
Przede wszystkim jest to dowód na to, że swoje umiejętności i kwalifikacje wykorzystujesz w praktyce, wykonując codzienne obowiązki. Poza tym oznacza to, że potrafisz funkcjonować w zespole, czy też sprawnie komunikować się z przełożonymi.
Zresztą to oczywiste, że przeglądając np. CV stolarza, rekruter oczekuje kilkuletniego doświadczenia w produkcji mebli, zwłaszcza jeśli takie wymaganie umieszczono w ofercie pracy. Z kolei w pracy listonosza będzie istotne np. dobre zarządzanie czasem.
W CV pochwal się również swoimi osiągnięciami. Nie muszą być to bardzo spektakularne sukcesy. Wystarczy pokazać, że wyróżniasz się wynikami lub realizujesz projekty wykraczające poza normalne obowiązki.
Dzięki temu dasz sygnał pracodawcy, że nie jesteś przeciętnym kandydatem i wykazujesz się własną inicjatywą.
Więcej o tym, jak opisać swoją karierę i obowiązki, przeczytasz w artykule: Doświadczenie zawodowe w CV — co wpisać? Przykłady. Zajrzyj również do poradnika: Osiągnięcia zawodowe w CV. Jakie sukcesy wpisać?
To kolejny atut w CV, który powinien być wyróżniony na pierwszej stronie dokumentu. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz karierę lub zmieniasz zawód i piszesz CV studenta lub CV bez doświadczenia.
W pierwszej kolejności powinieneś opisać kompetencje twarde. Chodzi np. o znajomość języków obcych, obsługi programów komputerowych, specjalistyczną wiedzę etc. Pokaż pracodawcy, że posiadasz wszystkie umiejętności, których szuka u kandydata (pamiętaj tylko, aby nie koloryzować rzeczywistości i nie kłamać w CV).
Obecnie coraz ważniejszym atutem w CV są także tzw. umiejętności miękkie. Jest to związane m.in. z automatyzacją pracy i rozwojem sztucznej inteligencji. Poza tym pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że pracownik nie wykorzysta umiejętności specjalistycznych, jeśli np. nie będzie umieć komunikować się z zespołem.
Eksperci Uniwersytetu Harvarda wśród kompetencji miękkich, które będą kluczowe na rynku pracy, wymieniają m.in.:
W tym poradniku dowiesz się, jak stworzyć skuteczny opis kompetencji twardych: Jakie umiejętności wpisać w CV. Zajrzyj także do artykułu: Umiejętności miękkie i twarde w CV — przykłady i wskazówki.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chociaż obecnie opis wykształcenia nie jest kluczowym elementem życiorysu zawodowego, to osiągnięcia edukacyjne mogą być Twoim dodatkowym atutem w CV.
Jak zawsze pamiętaj o tym, aby opis edukacji dopasować do wymagań w ofercie pracy. Pokaż pracodawcy, że zdobyłeś niezbędną na stanowisku wiedzę i cały czas starasz się rozwijać.
Nie musisz się zbytnio rozpisywać. W przypadku opisu wykształcenia wystarczy podanie:
Jeśli chodzi o kursy, szkolenia i certyfikaty w CV, to powinieneś podać ich nazwy, rok ich ukończenia / uzyskania oraz organizatora.
Więcej o tym, jak przygotować ciekawą sekcję z opisem edukacji, przeczytasz w poradniku: Wykształcenie w CV — jak je opisać?
Pamiętaj, że w przypadku dokumentów aplikacyjnych oprócz ich treści, liczy się również wygląd. Nawet jeśli chcesz stworzyć CV za darmo, musisz wybrać dokument, który będzie prezentował się profesjonalnie.
Rekruterzy otrzymują codziennie nawet ponad 100 CV. Jeśli przygotujesz nieczytelny dokument, np. w formie bloku tekstu, pracodawca może nawet do niego nie zajrzeć!
Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twoich kluczowych doświadczeń, kompetencji, kwalifikacji, osiągnięć i celów zawodowych, który dodaje się na samej górze CV. W ten sposób od razu pokażesz pracodawcy swoje mocne strony.
Wszystkie informacje, które mogą być interesujące dla pracodawcy, powinieneś zmieścić na pierwszej stronie CV. Rekruterzy zazwyczaj nie mają czasu, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty.
Jak już wspomniałem, blok tekstu nie jest czytelny. Dobre CV powinno być podzielone na wyraźne sekcje z nagłówkami, oddzielone wolną przestrzenią. Używaj pogrubień, punktów i punktorów. Uważaj na literówki i błędy ortograficzne.
Wielu kandydatów przygotowuje CV na podstawie identycznych, darmowych wzorów CV w Word. Jeśli chcesz zyskać nad nimi przewagę, użyj bardziej oryginalnego szablonu. Nowoczesne wzory do uzupełnienia, np. taki jak na przykładzie poniżej, znajdziesz w kreatorze CV.
Wskazówka: Nie zapomnij, aby na samym dole CV dodać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej treść znajdziesz w artykule: Aktualna klauzula do CV zgodna z nowymi przepisami RODO.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Przeczytaj też: Cechy charakteru do CV - które i jak wpisać [Lista 15 cech].
Zajrzyj również do poradnika: Jak napisać CV
Piszesz CV i wciąż zastanawiasz się, jak najskuteczniej wyróżnić w CV swoje atuty i mocne strony? Zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
W tym artykule dowiesz się, jakie są dobre i złe cechy charakteru oraz czym różnią się one od cech osobowości. Podpowiemy Ci także, jak wpisać je do CV (również po angielsku).
Tutaj znajdziesz 18 formularzy CV do wypełnienia online i pobrania w PDF. Skorzystaj z kreatora i stwórz CV, które pomoże Ci zdobyć pracę marzeń.
Pobierz darmowy wzór doc listu motywacyjnego oraz inne szablony Word listów motywacyjnych (m.in. bez doświadczenia, na praktyki i do urzędu).