Moje konto
Rodzaje CV - struktura i elementy różnych typów CV. Który wybrać?

Rodzaje CV - struktura i elementy różnych typów CV. Który wybrać?

Masz przejrzystą ścieżkę kariery, pracę zmieniasz rzadko, a w Twoich wyborach zawodowych widać konsekwencję?

 

Często skaczesz po stanowiskach, zmieniasz branże i masz luki w zatrudnieniu?

 

A może szukasz pracy w zawodzie, w którym liczy się przede wszystkim wykształcenie, a nie doświadczenie czy umiejętności?

 

Rodzaj CV, który wybierzesz, powinien być zależny właśnie od tego, jakim typem pracownika jesteś i czego oczekuje pracodawca.

 

Za chwilę pomogę Ci zdecydować, który typ życiorysu będzie dla Ciebie idealny!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje CV
 • jaka jest struktura poszczególnych rodzajów CV i który powinieneś wybrać
 • jakie elementy powinno zawierać CV.

 

Chcesz od razu przygotować profesjonalne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia i przykłady do wpisania. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

rodzaje cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Jakie są rodzaje CV? Poznaj ich strukturę i sprawdź, który wybrać

 

Może się wydawać, że CV to prosty dokument, który zawsze wygląda tak samo.

 

Takie myślenie to błąd!

 

Każdy kandydat powinien wybrać strukturę i rodzaj CV, które są najbardziej dopasowane do jego doświadczenia, kwalifikacji i wymagań w ofercie pracy.

 

Poniżej poznasz rodzaje CV, ich strukturę, zalety oraz wady. Dzięki temu wybierzesz format życiorysu, który do Ciebie pasuje.

 

CV nowoczesne / profesjonalne

 

Jest to najbardziej wskazany rodzaj CV, który zawiera „nowoczesne” elementy takie jak podsumowanie zawodowe oraz linki do portali społecznościowych (np. LinkedIn). W nowoczesnym CV skupiasz się przede wszystkim na doświadczeniu zawodowym i osiągnięciach. Ten rodzaj życiorysu powinien być przygotowany w profesjonalnym szablonie CV (a nie np. w Wordzie) i wysłany formacie PDF.

 

Zalety:

 • przyciąga wzrok rekrutera (m.in. dzięki podsumowaniu zawodowemu)
 • skupia się na kluczowych doświadczeniach i osiągnięciach
 • wygląda bardzo profesjonalnie

 

Wady:

 • nie jest wskazany dla osób bez doświadczenia zawodowego

 

Więcej o tym, jak napisać nowoczesne CV, przeczytasz w poradniku: Nowoczesne CV — wzory, szablony i 9 porad jak napisać dobre CV.

 

CV chronologiczne

 

Niekiedy ta nazwa jest stosowana zamiennie z określeniem „nowoczesne CV” lub „profesjonalne CV”. I rzeczywiście, chronologiczne CV może (a nawet powinno) zawierać te same elementy. Jedyna różnica polega na tym, że w dużo większym stopniu skupiasz się na tym, aby opisać doświadczenie i edukację w odwróconej chronologii. Co to znaczy? Na górze CV opisujesz swoje bieżące lub ostatnie stanowiska, a następnie coraz bardziej cofasz się w przeszłość.

 

Zalety:

 • przejrzyście pokazuje ścieżkę kariery
 • zawiera wszystkie „nowoczesne” elementy i strukturę
 • wygląda profesjonalnie

 

Wady:

 • nie jest wskazany dla osób, które mają luki w zatrudnieniu lub bardzo często zmieniają pracę

 

Więcej o tym, jak napisać chronologiczne CV, przeczytasz w poradniku: CV chronologiczne — wzór. Kiedy warto zachować chronologię w CV?

 

CV funkcjonalne

 

Ten rodzaj CV pozwala skupić się na określonych umiejętnościach i kwalifikacjach, a nie doświadczeniu zawodowym czy też edukacji. CV funkcjonalne w pewnym sensie dopasowujesz do swoich kompetencji oraz konkretnej oferty pracy. Historia zatrudnienia jest w nim mało istotna.

 

Zalety:

 • pozwala ukryć luki w zatrudnieniu
 • pomaga wyróżnić umiejętności kluczowe z punktu widzenia pracodawcy
 • pozwala wyróżnić się kandydatom bez doświadczenia

 

Wady:

 • sugeruje rekruterowi, że kandydat ma coś do ukrycia
 • uwidacznia brak doświadczenia zawodowego

 

Więcej o tym, jak napisać funkcjonalne CV, przeczytasz w poradniku: CV funkcjonalne — kiedy warto je wybrać + 7 porad jak napisać.

 

CV mieszane / łączone

 

Jest to po prostu połączenie CV chronologicznego/nowoczesnego z CV funkcjonalnym. Skupiasz się w nim także na doświadczeniu zawodowym, ale nie musisz martwić się o porządek chronologiczny. Przykładowo, na górze CV możesz opisać swoje stanowisko i obowiązki sprzed 2 lat, które pasują do wymagań w ofercie pracy, następnie opisać kierunkowe wykształcenie oraz umiejętności, a na koniec mniej istotne miejsca pracy (także bieżące). Jest to więc rodzaj CV, który w 100% dopasowujesz do swojego profilu, stanowiska oraz oferty.

 

Zalety:

 • zawiera wszystkie „nowoczesne” elementy CV
 • pozwala w pełni dopasować CV do profilu kandydata i oferty pracy
 • skupia się na najważniejszych z punktu widzenia rekrutera informacjach

 

Wady:

 • sugeruje rekruterowi, że kandydat ma coś do ukrycia

 

CV kreatywne

 

Tworząc CV kreatywne możesz popuścić wodze fantazji. Standardowy życiorys może zastąpić np. infografika, a kartkę papieru... karton na mleko. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości. Chodzi przede wszystkim o to, aby zademonstrować swoją kreatywność i dopasować formę CV do branży.

 

Zalety:

 • od razu przyciąga uwagę rekrutera
 • pozwala pokazać swoją kreatywność i zdolności artystyczne

 

Wady:

 • nie sprawdza się w klasycznych branżach takich jak prawo, finanse czy administracji
 • warstwa artystyczna może przesłonić merytoryczną treść CV

 

Więcej o tym, jak stworzyć kreatywne CV, przeczytasz w poradniku: Kreatywne CV — jak zrobić ciekawe CV? Oryginalne szablony i wzory.

 

CV klasyczne

 

Jest to przestarzały rodzaj CV, który skupia się przede wszystkim na edukacji, a dopiero w dalszej kolejności na doświadczeniu i umiejętnościach. Obecnie odchodzi się od klasycznych CV i wybiera bardziej nowoczesne wzory. Ten rodzaj życiorysu możesz zastosować tylko w sytuacji, gdy nie masz doświadczenia zawodowego, natomiast Twoje wykształcenie jest bardzo istotne z punktu widzenia pracodawcy.

 

Plusy:

 • pozwala wyróżnić wykształcenie

 

Minusy:

 • uniemożliwia wyróżnienie doświadczenia i umiejętności
 • przestarzały wzór, który może zniechęcić pracodawcę

 

Więcej o tym, jak stworzyć klasyczne CV, przeczytasz w poradniku: CV klasyczne — co to jest i jak je napisać?

 

Jednym z rodzajów CV, o którym musisz wiedzieć, jest również europass CV. To dokument, który może być przydatny, gdy aplikujesz do pracy za granicą.

 

Wymienione rodzaje CV łatwo stworzysz w naszym kreatorze. Znajdziesz tam szablony do wypełnienia i bez problemu zmienisz kolejność poszczególnych sekcji. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne wzory, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Najważniejsze elementy CV

 

Jak już wiesz, w zależności od rodzaju CV jego układ i struktura może się różnić.

 

Istnieje jednak pula obowiązkowych elementów, które powinno zawierać dobre CV. Poniżej znajdziesz ich listę.

 

1. Imię i nazwisko

 

Najlepiej, żeby znalazło się na samej górze formularza CV i odróżniało się od treści dokumentu. Dzięki temu łatwiej będzie Cię zapamiętać.

 

2. Nazwa obecnego stanowiska / zawodu kandydata

 

Pod imieniem i nazwiskiem warto podać nazwę stanowiska, na którym obecnie pracujesz. Jeśli jesteś bezrobotny lub obecna praca nie jest związana z Twoim wykształceniem, podaj swój wyuczony zawód (jeśli jest on związany z interesującym Cię ogłoszeniem).

 

3. Dane kontaktowe

 

Może Cię to zdziwić, ale niektórzy kandydaci zapominają podać danych kontaktowych. Absolutne minimum to profesjonalny adres e-mail (powinien składać się z imienia i nazwiska) oraz numer telefonu. Więcej dowiesz się z artykułu: Dane personalne w CV — jak wpisać dane osobowe w CV?

 

4. Podsumowanie zawodowe

 

Jest to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, kwalifikacji, osiągnięć i wykształcenia na samej górze CV. Tutaj zobaczysz, jak stworzyć ten element: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać.

 

5. Opis doświadczenia zawodowego

 

Większość pracodawców największą uwagę przywiązuje do doświadczenia zawodowego kandydata. Jak je interesująco opisać? Zajrzyj do poradnika: Doświadczenie zawodowe w CV — jak opisać? Przykłady i 4 rady eksperta.

 

6. Lista umiejętności

 

Opis umiejętności w CV jest szczególnie ważnym elementem, jeśli kandydat nie posiada dużego doświadczenia. Pamiętaj, że kompetencje dzielimy na twarde, specjalistyczne oraz miękkie. Więcej dowiesz się z artykułu: Umiejętności miękkie i twarde — lista z przykładami. Jak je wpisać w CV?

 

7. Opis wykształcenia

 

W niektórych zawodach określone wykształcenie jest bardzo istotne, a nawet niezbędne. Jednak w CV nie warto zbytnio rozpisywać się na temat edukacji. Wyjaśniamy to w poradniku: Wykształcenie w CV — jak wpisać poziom edukacji.

 

8. Opis zainteresowań

 

Niektórym wydaje się, że do CV nie warto wpisywać zainteresowań. To błąd! Opis Twoich hobby może być świetną okazją, aby pokazać pracodawcy, że praca jest jednocześnie Twoją pasją. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Zainteresowania w CV — 6 rad jak opisać hobby w CV (Przykłady).

 

9. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

Tworząc CV, nie można zapomnieć o dodaniu do niego aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Tutaj znajdziesz jej treść (także po angielsku): Jak brzmi nowa klauzula do CV zgodna z RODO?

 

Teraz wiesz już jak napisać CV. Pamiętaj, że od tego, na jaki wzór CV się zdecydujesz, będzie wiele zależało. 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Przeczytaj też: Cechy charakteru do CV: jakie wpisać i jak to zrobić? [15 cech]

 

Wciąż nie wiesz, który rodzaj CV wybrać? Opisz swoje wątpliwości w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: rodzaje elementy cv
Średnia: 4.6 (10 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły