Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Zainteresowania w CV – 6 rad jak opisać hobby w CV [Przykłady]

CV | 2017-03-20
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Niektórzy uznają, że nie warto uzupełniać sekcji zainteresowania w CV. Ja się z tym całkowicie nie zgadzam.

 

W tym artykule pokażę Ci, jak wykorzystać swoje hobby, aby zainteresować pracodawcę i zwiększyć szansę, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Kiedy prowadzę konsultacje z kandydatami, zanim opracuję dla nich CV (zobacz tutaj), zawsze staram się ustalić, czy mają jakieś ciekawe hobby. 

 

Dlaczego?

 

Po pierwsze, osoba mająca pasje i umiejąca o nich z entuzjazmem opowiadać to prawdziwy skarb dla pracodawcy. Jeśli taki kandydat dodatkowo zainteresuje się swoją pracą, dla firmy to pracownik idealny. 

 

Po drugie niektóre ciekawe zainteresowania w CV mówią wiele o cechach charakteru niezwykle istotnych na pewnych stanowiskach (przykłady znajdziesz w tekście)

  

O zainteresowaniach w CV dobrze jest napisać, ale trzeba to zrobić umiejętnie. W tym arykule pokażę Ci jak to zrobić w 6 prostych krokach.

 

Jeśli chcesz, wypróbuj nasz kreator CV online (stwórz CV tutaj) i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 20 szablonów CV i listu. Kreator zawiera wskazówki i podpowie Ci, jak opisywać zainteresownia, umiejętności i inne sekcje. Zobacz jak, może zmienić się Twoje CV:

 

zainteresowania w CV Piotra

CV Piotra (umieszczone za zgodą) - zobacz inne szablony CV i stwórz CV tutaj 

 

1. Ciekawe zainteresowania w CV? Nie popełnij tego błędu...

 

Pamiętam kandydata, który do swoich zainteresowań w curriculum vitae, wpisał "kulturę Japonii i samurajów."

 

Zaciekawiło mnie to i postanowiłem rozwinąć temat w trakcie rozmowy. Niestety wiedza kandydata o Japonii ograniczała się do obejrzenia filmu "Kill Bill". Domyślasz się, jakie wrażenie sprawia taka osoba?

 

Jeżeli nie masz oryginalnego hobby, wpisz do CV zainteresowania, którymi naprawdę się pasjonujesz i jesteś w stanie coś o nich powiedzieć. 

 

Nie ma nic gorszego niż ubarwianie CV, które wychodzi na jaw na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie staraj się być na siłę oryginalny i nie wpisuj rzeczy, na których się nie znasz.

 

Przykłady zaintersowań do CV, które podasz mają Cię przedstawić jaką ciekawą i wartą poznania osobę. Musisz mieć dużą wiedzę na temat swojej pasji, jeśli chcesz zbudować dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

W następnym punkcie dowiesz się, jakie zainteresowania wpisać do CV, aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami. Sprawdź też, jak opisać umiejętności w CV:

 

"Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad" (czytaj)

 

ciekawe zainteresowania w CV

 

2. Zainteresowania w CV powinny potwierdzać Twoją historię...

 

Przemyśl, jakie cechy mogą być potrzebne na poszukiwanym przez Ciebie stanowisku i zastanów się, czy Twoje zainteresowania mogą je poświadczyć.

 

Potrzebujesz przykładów?

 

Jeżeli chcesz pokazać się jako teamleader, wspomnij o zainteresowaniach związanych ze sportami drużynowymi. To pokazuje, że masz zapał, chęć działania i jesteś niezłomny w osiąganiu celów. Znam wielu rekruterów, którzy bardzo poszukują tej cechy u przedstawicieli handlowych. 

 

Chcesz pracować w kreatywnej branży? Pokaż, że masz ciekawe zainteresowania, które potwierdzają Twoją kreatywność.

 

Wiesz już, o czym mówię?

 

Upewnij się, że Twoje zainteresowania wzmacniają wrażenie, które chcesz sprawić jako kandydat! 

 

Zobacz, co Twoje pasje mogą o Tobie sugerować:

 

  • sporty indywidualne – mogą wskazywać na indywidualizm i brak chęci do pracy w zespole, z drugiej strony również determinacje oraz chęć zwyciężania
  • sporty ekstremalne - mogą zwracać uwagę na skłonności do ryzyka, ale również determinacje i chęć przezwyciężania własnych słabości
  • sporty zespołowe - podkreślają zdolność pracy w zespole oraz współzawodnicstwa
  • szachy - zdolności analityczne, które są niezwykle ważne u osób pracujących na danych liczbowych

 

Potrzebujesz jeszcze więcej przykładów? Możesz zapisać się na nasz darmowy kurs pisania i wysyłania skutecznego CV. Pokażę Ci najbardziej skuteczne techniki, które pomogą Ci szybciej znaleźć pracę. Zapisz się na bezpłatny kurs online tutaj!

 

jakie zainteresowanie wpisujecie do cv

 

3. Zainteresowania w CV Przykłady

 

Film, książki, muzyka, podróże, sport, moda = banał

 

Dlaczego?

 

Film, w zainteresowaniach, podają również osoby, które nie były w kinie od roku.

 

Książki wpisują nawet Ci, którzy nie czytali nic od czasów "Dzieci z Bullerbyn"

 

Podróżami interesuje się każdy.

 

Zdumiewające, ale znaczna większość kandydatów ciągle w ten sposób opisuje swoje pasje. Według badań OMB SMG/KRC, dla 41% Polaków hobby to telewizja, a 25% w wolnym czasie śpi.

 

Zakładam, że chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, prawda? 

 

Jeśli naprawdę interesujesz się filmem, wymień kliku reżyserów.

 

Jeśli Twoją pasją są podróże, zastanów się jak je ciekawie opisać. Możesz np. napisać "wędrówki po Bieszczadach" albo "kultura Azji".


Wpisz do swojego CV zainteresowania w ciekawy i przyciągający uwagę sposób. Inaczej zginiesz w tłumie przeciętnych kandydatów. Jeżeli nie potrafisz albo nie wiesz co wpisać, pomiń tę sekcję całkowicie! 

 

Potrzebujesz więcej przykładów i wskazówek jak napisać CV, które zapewni Ci więcej ofert pracy?Przeczytaj:

 

 "Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

ciekawe zainteresowania do cv

 

4.  Czy warto dodać do CV zainteresowania zawodowe?

 

Jeśli naprawdę interesujesz się wykonywanym zawodem, zdecydowanie tak!

 

Jeśli rekruter widzi CV programisty, który hobbystycznie tworzy aplikacje albo gry komputerowe, albo chociaż sam jest zapalonym graczem, jest duża szansa, że zwróci na nie większą uwagę. Taki kandydat jest bardziej wiarygodny i spójny z profilem idealnego pracownika.

 

Inne przykładowe hobby zawodowe to:

 

  • enologia, baristyka lub też wiedza o whisky w pracy na stanowisku barmana.
  • social media albo marketing partyzancki na stanowisku związanym z marketingiem.
  • rynek walutowy Forex w pracy finansisty.

 

Jeśli posiadasz zainteresowania związane z wykonywaną pracą, zawsze wpisuj je do CV. Zobacz też, jak opisać swoje podsumowanie zawodowe, aby zainteresować pracodawcę:

 

"Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

 umieść zainteresowania na dole cv

Szablon CV Cascade - zobacz inne szablony CV i stwórz CV tutaj 

 

Przykłady zainteresowań umieść na samym dole CV.

 

5. Użyj tej rady, a zaproszenie na rozmowę masz w kieszeni...

 

Użyj tego sposobu, jeśli naprawdę zależy Ci na określonej ofercie pracy...

 

Będzie on wymagał od Ciebie umiejętności wyszukiwania informacji oraz chwili cierpliwości. Sprawdź, z kim będziesz mieć rozmowę i dowiedz się o tej osobie jak najwięcej. Sprawdź w Google, na Goldeline oraz LinkedIn. Dlaczego potrzebujesz tych informacji?

 

Ludzie lubią osoby, które są do nich podobne. Jeśli uda Ci się ustalić, kto jest odpowiedzialny rekrutacje i okaże się, że macie wspólne pasje, jest duża szansa, że łatwiej będzie Ci dostać zaproszenie na rozmowe kwalifikacyjną. 

 

Na samej rozmowie też postaraj się do nich nawiązać. Jeśli sprawisz, że Twój pracodawca polubi Cię jako osobę, automatycznie zyskasz przewagę jako potencjalny pracownik. 

 

Jeśli zaczynasz wysyłać CV, musisz wiedzieć, że pracodawcy też mogą szukać informacji o Tobie! Aktualizuj swoje profile na LinkedIn oraz Goldenline. Upewnij się, że opowiadają tę samą historię co Twoje CV i że nie ma żadnych rozbieżności. Tutaj znajdziesz więcej porad, jak sprawić, żeby Twój profil LinkedIn był widoczny i atrakcyjny dla pracodawców:

 

"14 rad jak ulepszyć profil na LinkedIn, aby dostawać oferty pracy!" (czytaj)

zainteresowania w cv - jak opisać

 

6. Czego unikać?

 

Unikaj zbyt obszernego opisywania zainteresowań w CV. Pamiętaj, że tak sekcja to tylko dodatek do Twojego doświadczenia i umiejętności. Ogranicz się do opisania dwóch lub trzech hobby. 

 

Warto zamieścić je w jednej linijce, aby nie tracić cennego miesjca na kartce.

 

Nie polecam umieszczania informacji związanych z religią, polityką lub seksem (tak, widziałem takie CV).

 

Nie warto też wpisywać kontrowersyjnych zainteresowań albo takich, które mogą się negatywnie kojarzyć (myślistwo, poker). Nigdy nie wiesz, jaka będzie reakcja osoby czytającej Twoje CV. Nie warto jej zniechęcać na samym starcie.

Pamiętaj, że prawidłowo opisane hobby w CV mogą poprawić Twój wizerunek jak ciekawego kandydata.

 

Dodatkowe wskazówki i przykłady jak opisać zainteresowania w CV oraz jak napisać i wysyłać CV, aby dostawać oferty pracy! Pobierz darmowy ebook - "24 błędy w CV, przez które nie masz pracy" (Pobierz)

 

Jeżeli chcesz wiedzieć jak napisać CV skutecznie dopasowane do ogłoszenia i częściej chodzić na rozmowy o pracę, zobacz 6 elementów, które mogę dla Ciebie ulepszyć w Twoich dokumentach

 

Jakie zainteresowania w CV jeszcze warto wpisać? Wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.0 (248 głosów)
Komentarze
Goh 2014-11-22 14:38:25

Prywatne życie jest moją 'prywatnością' i nikt nie ma prawa się w to mieszać z buciorami. Ta sekcja jest zbędna.. To, że ktoś lubi grać w koszykówkę, nie oznacza, że dobrze spisuje się w zespole; a może jeszcze lepiej, gra z 1 kolegą pod blokowym koszem w 21 - niezły team-work! Przecież to też może wchodzić w skład hobby. To że ktoś lubi czytać książki lub zbierać znaczki, nie oznacza, że osoba jest bez werwy.. Bzdura na kółkach i jazda na stereotypach.

Teraz ludzie piszą, że to tylko dodatek, taki co ma zachęcić. Poczekamy trochę, a będzie identycznie jak ze zdjęciami.. przecież nie muszisz! Nikt nawet nie ma prawa tego wymagać! ..ale jak nie dasz to przecież znaczy że coś ukrywasz.. ;) Taki "tylko dodatek", który w końcu stanie się wymogiem. Ot co.

W takim razie ja poproszę, by agencje pracy nie używały zwrotu "dla naszego klienta" oraz by w każdym ogłoszeniu stała stawka.

obserwator 2014-09-26 14:17:22

Nic już nie rozumiem - pracownik powinien być chyba przede wszystkim kompetentny na swoim stanowisku, a nie robić z siebie małpę hobbystyczną? Czy się mylę? Przeciez te wszystkie poboczne zainteresowania i tak raczej nie mają znaczenia w miejscu pracy.

Chamonra 2014-09-25 12:14:25

Uwielbiam książki. Czytam dużo i wszystko. Nie jestem w stanie "zawęzić" tego zainteresowania do autorów czy rodzajów literatury.

Jak to najlepiej ugryźć? :)

emma 2014-09-25 11:00:11

1 Nigdy nie wiadomo kto będzie przeprowadzał rozmowę.... Jeśli jestem osobą z zewnątrz i zadzwonię do firmy nikt nie udzieli mi takiej informacji!

Piotr Sosnowski 2016-01-26 18:38:27

Opisz, że to ręczne tworzenie biżuterii, a najwyżej doprecyzujesz na rozmowie.

Pi 2016-01-24 18:03:30

Chciałabym wpisać w sekcji zainteresowań "tworzenie biżuterii z modeliny". Z jednej strony wskazuje to na zdolności manualne, lecz obawiam się, czy nie zostanie to odebrane jako dziecinne. Proszę o podpowiedź.

Piotr Sosnowski 2016-01-22 17:11:52

Wolontariat może być zainteresowaniem w cv, a może być też dodatkową sekcją nazwaną np. "działalność dodatkowa" - dzięki temu pozycjonujesz się na aktywną osobę.

mat 2016-01-19 12:41:36

Witam, nie wiem jakie wpisać zainteresowania do cv, bo nie chcę wpisywać banałów, ale wydaje mi się, że jak nic nie wpiszę to wyjdę na nudziarza. Zastanawiam się czy do zainteresowań mogę wpisać wolontariat? Zajmowałem się osobami niepełnosprawnymi

Piotr Sosnowski 2016-01-18 15:39:22

Nie potrafię się do tego odnieść, bo Cię nie znam :) Wydaje mi się jednak, że możesz sprawiać wrażenie pewnej "wrażliwości" lub "delikatności" w trakcie przedstawiania swojej kandydatury. Trudno mi to stwierdzić po krótkim opisie.

NUN 2016-01-15 13:08:49

Dziękuję, też tak zrobiłam i miałam nawet 3 rozmowy kwalifikacyjne...Niestety, nie wiem co robię źle, bo na każdej słyszę, że nie widzą mnie na takim stanowisku bo jestem zbyt delikatna, cokolwiek to oznacza. Niby mówią, że jestem inteligentna, wygadana itp. Jednak ich odmowa wyrażana jest słowami(mniej więcej): Nie widzę cię na tym stanowisku fakt jesteś( opisują, moje kwalifikacje, oraz jaka jestem) jednakże jesteś zbyt delikatna. Naprawdę nie wiem dlaczego tak uważają... jestem z wyglądu zwykłą dziewczyną, której główne zainteresowania podałam powyżej, ale również interesuję się :prawem, marketingiem, medycyna(dermatologia,dietetyka), reklamą, psychologią, modą, księgowością...
Może chodzi im o charakter? Już sama nie wiem...przecież posiadam odpowiednie kwalifikacje, jestem dobra w wielu rzeczach i jak sami stwierdzili inteligentna, wygadana, mądra itp. Ech...mam nadzieję, iż ktoś mi da szanse się wykazać...
A i dziękuję jeszcze raz pomoc :) Przydała się gdyż pierwszy raz pisałam cv.
Pozdrawiam
Patrycja

Piotr Sosnowski 2016-01-12 15:53:20

Opisz zainteresowania w CV tak jak wyżej, ale krócej :) Wystarczy że dodasz
- słuchanie różnych gatunków muzyki
- rysowanie
- literatura fantastyczna

Etc.

Nie opisuj ich tak szeroko, dodaj 3-4 najważniejsze.

Powodzenia :)

NUN 2016-01-11 16:29:27

Witam, piszę swoje pierwsze cv i niestety nie wiem jak opisać swoje zainteresowania otóż : Kocham słuchać muzyki i nie ograniczam się jeśli chodzi o gatunek, również uwielbiam rysować(głównie rysunki ołówkowe, że tak ujmę*portrety,krajobraz,architektura itp.), uwielbiam czytać (gatunek fantastyka)* czytam zarówno książki jak i opowiadania vel powieści na blogach. Zarówno kocham pisać, jak mam wenę piszę(opowiadania i powieści), kiedyś prowadziłam blog, na którym umieszczałam swoje dzieła. Trochę interesuje się medycyną dział dermatologii.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Patrycja

bgd 2015-09-24 16:12:31

Współpraca, tak? :P Albo też nałogowy eskapizm, zaburzenia osobowości, oderwanie od rzeczywistości, lenistwo... :P Zależy na kogo trafi.

Scarfmonster 2015-06-18 21:27:12

A co w przypadku zainteresowań które... są, ale mam bardziej o nich wiedzę na poziomie "zrobię coś z tym dla samego siebie i nawet działa". Wpisał bym na przykład że interesuje się programowaniem, chociaż to raczej bardziej w sensie praktycznym - to znaczy gdy zajdzie potrzeba potrafię znaleźć potrzebne informacje i napisać program który robi to co chcę żeby zrobił, ale jakiejś szczególnej wiedzy o tym nie mam.

Tak samo interesuje się różnymi nowoczesnymi gadżetami i tym jak rozwija się rynek elektroniki - ale znowu raczej w sensie tego co nowego wymyślają producenci niż głębszej wiedzy o konkretnych urządzeniach.

Problem w tym że ciężko to jakoś sformułować zwięźle żeby nie brzmiało "znam się ale nie znam" lub znowu że znam się bardziej niż faktycznie.

Kwestę gier komputerowych rozwiązałem w dosyć prosty sposób - zamiast podawać gatunki które niezainteresowanemu niewiele mówią napisałem że interesują mnie szczególnie produkcje "kładące nacisk na opowiadane historie lub cechujące się nietypowym lub nowatorskim podejściem do gatunku".

Piotr Sosnowski 2015-06-15 11:32:39

Oczywiście. To także temat do ciekawej dyskusji.

Dominika 2015-06-14 13:42:10

Czy warto wpisać w cv jako zainteresowanie oneironautykę? Zajmuje się tym od kilku lat i naprawdę mnie to pasjonuje, tylko czy to nie będzie zbędne?

Piotr Sosnowski 2015-06-08 11:15:22

Dlaczego nie? :) Dodaj informacje o tym jakie regiony interesują Cię szczególnie.

Gosia 2015-06-08 10:56:26

Czy do CV można wpisać takie zainteresowanie jak : opowieści o historii regionu/ miasta i okolic ?

Tomash 2015-05-14 21:29:59

Tak myślałem, w ankietach większość Polaków jest katolikami, ale jak ktoś żyje wiarą na co dzień, od razu jest dziwnie odbierany. Chory świat, ale w sumie i to zostało w Piśmie zapowiedziane:) Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-05-14 08:34:08

Dzięki :) Unikałbym tematów jakkolwiek związanych z religią w CV.

Tomash 2015-05-13 16:20:11

Witam, na wstępie dziękuję za tego bloga, świetna robota:) Proszę o opinię czy byłoby spoko wpisanie w zainteresowaniach "studiowanie Pisma Świętego"? Dzięki i pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-05-13 07:54:53

Możesz opisać to w zaproponowany przez Ciebie sposób. Jeżeli jest przy tym hobby więcej pracy i dodatkowo organizujesz wyjazdy albo spotkania, możesz to nawet dodać w sekcji "działalność dodatkowa".

pytający 2015-05-11 14:51:18

Witam, mam pytanie jeśli moimi hobby są Airsoft którym zajmuje się od 7 lat i dowodzę w tej grupie oraz dogtrekking w którym również odniosłem sukces kilka lat temu czy bushcraft którym się zajmuje kilka lat, to czy wpisać w CV tylko AirSoft, Dogtrekking i Bushcraft, czy pokrótce opisać moje zaangażowanie w te hobby.

xyz 2015-05-10 14:41:27

a co mam wpisac jeśli jestem po technikum geodezyjnym a jedyne co robie to ćwicze, jezdze na rowerze i lubie gotowac?

Piotr Sosnowski 2015-04-20 08:14:57

Jak najbardziej. Powinieneś to dopisać do CV.

kamilos 2015-04-19 15:42:43

Jestem studentem, nigdzie nie pracowałem (poza komisją wyborczą - 2 dni). Czy do doświadczenia mogę wpisać pracę w zespole w ramach projektu prowadzonego metodyką SCRUM, który odbywa się niestety w ramach zajęć na uczelni?

Marta 2015-04-07 16:51:48

a można wpisać
Spirytualizm

Piotr Sosnowski 2015-03-30 08:01:48

To można wpisać nawet jako "działalność dodatkowa" do CV :)

Piotr Sosnowski 2015-03-30 08:01:05

Jeżeli ubiegasz się w o pracę w branży kreatywnej, dlaczego nie? :)

dobranocka 2015-03-29 03:00:00

W kręgu moich zainteresowań znajduje się Kinbaku Shibari czyli japońska sztuka wiązania liną stosowana współcześnie głównie w celach erotycznych związanych z praktykami BDSM, ale Kinbaku dla mnie jako pasjonatki fotografii to również forma sztuki i kreacji wizualnej.Czy wypada wpisywać to w cv?

Kamila 2015-03-28 19:59:07

Mam pytanie: interesują mnie książki, w szczególności te związane z tematyką adopcji dzieci przez rodziny zastępcze, ale poza tym lubię planować i organizować wyjazdy, wycieczki - szukam noclegów, planuje co w każdy dzień można robić, jakie miejsca są warte obejrzenia (dostosowuje to do zainteresowań osób, z którymi planuję wyjazd) i czytam ich historie, jednak są to działania jedynie na szczeblu rodziny i znajomych. Mogę wpisać to jako zainteresowanie?

marta 2015-03-24 04:29:47

Dziękuję za radę.

ManiacyFigurek_PL 2015-03-18 21:24:15

Hmmm. To u mnie niektóre dość nietypowe :)
----

Gry strategiczne i ekonomiczne: seria Europa Universalis / Hearts of Iron oraz tzw. „Tycoony”. Rozwijanie zdolności analitycznych, ekonomii oraz zarządzania.

Kolekcjonerstwo: figurki z serii G.I. Joe, Marvel i pokrewne, komiksy i seriale.

Piłka nożna: aktywne uprawienie dyscypliny, udział w zawodach amatorskich (liga firm, ligi
lokalne).

Niektórzy rzekną, że pkt. #2 dość infantylny, ale co poradzę :). Jakieś sugestie lub uwagi? Z góry dzięki!

Piotr Sosnowski 2015-03-18 16:19:35

Opisz może bardziej neutralne zainteresowania w CV. One nie są podstawą do oceny kandydata i są jedynie dodatkiem do curriculum vitae. Z drugiej strony to, czy ktoś po prostu polubi Cię jako osobę może wspierać Twoją kandydaturę, bo rekrutacja to także sztuka nawiązywania relacji z rekruterm. Będzie Ci trudniej jeśli on nie podziela Twoich zainteresowań wpisanych do CV.

marta 2015-03-18 02:05:46

W zainteresowaniach: Zagadnienia społeczne - feminizm, karnizm - napisać czy lepiej nie?

Piotr Sosnowski 2015-02-18 16:05:32

Jeśli aplikujesz do firmy, która korzysta z takich rozwiązań marketingowych to na pewno będzie plus.

kaska 2015-02-18 15:50:28

Witam :)
jeżeli interesuje mnie multi- level marketing czy będzie on mile widziany jako zainteresowanie ? :)

Piotr Sosnowski 2015-02-16 13:12:51

Dlaczego nie? :) Jeżeli to Twoje zainteresowanie, dodaj je w curriculum viate.

Fajter 2015-02-16 11:05:32

Jestem dziewczyna i jeżeli cwicze Kicboxing to moge to wpisac w zaintersowaniach?

Kompozyt 2015-02-07 19:37:17

Witam. Interesuje mnie dieta wegańska, prawa zwierząt oraz twórczość Leonarda da Vinci. Czy warto umieścić coś takiego obok 'normalnych' zainteresowań w CV, jeśli chcę aplikować na stanowisko związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych?

EWA 2015-02-06 13:31:07

ja uwielbiam filmy horrory i nie wiem czy coś takiego wpisać.a drugie zainteresowania to wycieczki

Piotr Sosnowski 2015-02-04 08:20:15

Sporty walki jako zainteresowanie w CV czasami mogą być nawet atutem.

Piotr Sosnowski 2015-02-04 08:19:45

Skąd takie zainteresowanie? :) Opisz, że interesujesz się amerykańską policją.

Piotr Sosnowski 2015-02-04 08:19:15

Opisz to, jako zainteresowania w cv :)

Piotr Sosnowski 2015-02-04 08:18:31

Myślę, że tak, jeśli faktycznie Cię pasjonują :) Zainteresowania w cv mają być przede wszystkim prawdziwe.

DYLEMAT 2015-02-03 19:52:22

czy do CV można wpisać zainteresowania takie jak np. jazda na rowerze, nartach czy rolkach, czy granie siatkę, piłkę nożną ? proszę o szybka odpowiedź

fff 2015-02-02 12:18:36

sport
(sztuki walki, sporty zespołowe), literatura współczesna, gry planszowe
mam pytanie czy zwłaszcza w kategorii sport nie przeszkadza, że to sztuki walki?

Krzysiek 2015-01-25 20:28:48

ok teraz tak mam rozmowe z pracodawca za kilka dni i ...moje pasje to silownia, poker, piłka nożna i tworzenie muzyki na kompie...nie wpisalem tego do cv bo nie jest to jakis wymog ale...jesli rekruter mnie zapyta o to jakie mam hobby to mam to przemilczec? bo silownia - moze sie kojarzyc że imponują mi jakieś łebki z pod ciemnej gwiazdy , poker- wiadomo że jestem hazardzistą, piłka nożna - to banał, a robienie muzyki na kompie dla niektórych może by dziecinne....z drugiej strony jakby spojrzeć mogę zostać odebrany w taki sposób że: siłownia - dba o siebie i zdrowie, jest zoorganizowany i zmotywowany do osiagniecia celu; poker - nietuzinkowe zainteresowanie, umięjętność podejmowania trudnych decyzji i godzenia się z ich konsekwencjami, a jesli chodzi o tworzenie muzyki - kreatywny i takie tam....wszystkie moje zainteresowania mogą się źle kojarzyć więc mam zmyślać że lubię książki jak przeczytałem może ze 3 w swoim życiu? no chyba nie...

kozak 2015-01-21 21:05:47

Mam pytanie, interesuję się pracą amerykańskiej policji, do tego stopnia że znam większość ich kodów radiowych, procedury działań w wielu jak nie wszystkich sytuacjach i wielee tym podobnych. Moge umiescic takie cos w CV? A jesli tak to jak to opisac?

Anna Boruch 2015-01-12 23:27:01

Można mieć pecha jak wspominałam ;) Trzymam kciuki

BJK 2015-01-12 23:17:08

mój obecny pracodawca się z punktem 2. nie zgadza co widać po ostatnich posunięciach kadrowych ;)

dunia 2015-01-12 21:09:12

Nie mam szczególnych zainteresowań - tak jak większość ludzi lubię obejrzeć dobry film, przeczytać fajną książkę czy posłuchać muzyki, ale uwielbiam też piec ciasta. Lubię znajdować nowe przepisy, wypróbowywać je, modyfikować, stwarzać własne. Czy nadaje się to do wpisania w CV? Jeżeli chodzi o książki to uwielbiam twórczość Lucy Maud Montgomery i Jane Austen. Ciągle wracam do tych książek, ale czy warto o tym wspominać? Szczególnie, że ta druga napisała raptem 7 powieści.

Anna Boruch 2015-01-12 20:56:21

Można. Zwalniać za wypowiedzeniem be powodu przy umowach czasowych też można. Można również mieć wyjątkowego pecha do pracodawców.
Ale:
1. z podejściem "i tak mnie wywalą" dużo się nie zdziała ;)
2. Pracodawcy na prawdę nie zależy na organizacji kolejnej rekrutacji, szkoleniu kolejnego pracownika i ryzykowaniu, że się nie sprawdzi. Więc szanse na przedłużenie umowy są naprawdę spore :)

Więc, warto robić to co się robi najlepiej jak się potrafi, chwalić się sukcesami wszem i wobec (bo jak sami się nie docenimy, to nikt tego nie zrobi) i wierzyć, że będzie dobrze. A jak nie będzie? Poprawić koronę i iść do przodu :D

BJK 2015-01-12 20:47:58

napisałem o nieprzedlużeniu umowy na czas określony, a najczęściej każdy z pracowników ma dwie takie: okres próbny i następnie rok czy dwa... Nieprzedłużać można bez powodu.

Anna Boruch 2015-01-11 18:29:05

CV służy przedstawieniu się z jak najlepszej strony. Nie, brak odnotowania pokera w zainteresowaniach nie może być brany za kłamstwo, czy nawet naginanie prawdy.

Wyjątek? Jeśli pracodawca zapyta wprost np."czy grywa pan w gry hazardowe" nie warto kłamać - warto natomiast zastanowić się, czy chcemy pracować dla firmy, która tak mocno wkracza w nasza prywatność.

Poza tym "kiedy zainteresowanie wypłynie w firmie", jeśli boimy się reakcji współpracowników, warto szczególnie chronić swoją prywatność. W pracy nie rozprawiać o prywatnych sprawach, unikać przyjmowania do znajomych na FB ludzi, którzy nie są naszymi znajomymi i kontrolowania tego co publikujemy jako "publiczne". To naprawdę proste.

Ps. Nie tak łatwo zwolnić pracownika "z dnia na dzień".

Anna Boruch 2015-01-11 18:17:55

Przypomniałeś mi taką sytuację:
Rekruter: A czytać pani lubi?
Ja: Owszem, bardzo lubię. Ostatnio czytam Malazańską księgę poległych.
R: O, a jaki to gatunek?
J: Mój ulubiony - fantastyka.
R: A coś z literatury pięknej czytała pani może?
J (w duchu: a fantastyka to teksty naukowe...): Owszem, zawsze z ogromnym sentymentem wracam do powieści Alexandra Dumasa.
R: Nie zupełnie o to mi chodziło. Może coś współczesnego?
...

Nadmienię, że nigdy książek ani literatury nie miałam wpisanej w zainteresowania :D

Sandra 2015-01-10 19:02:25

Dziękuję :) Nie każdy myśli o tym jako dyscyplinie sportu ...

Piotr Sosnowski 2015-01-10 13:50:47

Jasne :)

Piotr Sosnowski 2015-01-10 13:50:39

A co Cię w matematyce interesuje najbardziej?

Piotr Sosnowski 2015-01-10 13:50:27

Nie widzę przeszkód :)

Piotr Sosnowski 2015-01-10 13:50:19

Mam pomysł. Napisz proszę do mnie: piotr.sosnowski@interviewme.pl, oddam Ci jeden gościnny blog na InterviewMe. Oddaje Ci 800 słów mojego bloga, tylko do Twojej dyspozycji. Może będę w stanie nauczyć się czegoś od Ciebie? Napisz do mnie wiadomość prywatną, zapraszam :)

Fajna 2015-01-09 19:57:31

Banały jak na każdej stronie

BJK 2014-12-13 05:14:48

czy naprawdę nie masz jakiegoś tematu o którym wiesz więcej? Mam podobnie, że oglądam masę filmów, nie zapamiętując reżyserów czy aktorów drugo- czy trzecio- planowych, sporo czytam na najróżniejsze tematy, ale pewne rzeczy wiem i potrafię prowadzić dyskusję np. na tematy ekonomiczne. I to mam w CV wpisane (zwłaszcza, że faktycznie wciąga mnie świadomość jak powiązany jest ze sobą świat sznurkami makroekonomicznymi czy tematyka inwestowania)

BJK 2014-12-13 05:09:00

a czy to tak naprawdę nie oznacza kłamania/naginania faktów w CV? I też kolejna sprawa: kiedy zainteresowanie wypłynie w firmie, może się okazać, że szef faktycznie nie wykazuje zrozumienia dla pokera jako zainteresowania i mogą się pojawić jakieś szykany, np pominięcie czy przyznanie niższej premii, tworzenie złej atmosfery. W skrajnych przypadkach może dojść do nieprzedłużenia umowy o pracę. Czy nie lepiej wtedy odpaść już na etapie poszukiwania pracy, niż z dnia na dzień stać się bezrobotnym i to w sumie bez wyraźnego powodu (bo firma zatrudni kogoś na nasze miejsce, a to może rzutować na naszą przyszłą karierę, że nie przedłużono z nami umowy)

Sandra 2014-12-11 18:47:38

Czy mogę napisać pole dance w zainteresowaniach??

elvis1987 2014-11-18 23:07:18

czy wpisanie winiarstwa/domowego wyrobu wina jest dobrym pomysłem?

aga-mat 2014-10-29 16:37:06

a matematyka jak to skonkretyzować?

Piotr Sosnowski 2014-10-14 17:45:18

Jasne, dlaczego nie? :)

Piotr Sosnowski 2014-10-14 17:45:07

Totalna ściema :) Pracodawca nigdy nie odrzuca CV po zainteresowaniach, bo nie jest to kluczowy element CV, tak jak doświadczenie i umiejętności.

Piotr Sosnowski 2014-10-14 17:44:03

Nie wiedziałbym co to jest scrapbooking (bez googlowania) i pewnie o to bym zapytał :)

Piotr Sosnowski 2014-10-14 17:43:25

No lepiej aż tylu nie podawać, ale zawsze możesz wspomnieć o ulubionym gatunku albo ulubionych pisarzach, prawda?

To, że lubię słuchać muzyki nie oznacza, że powinienem przedstawić spis moich płyt, które mam w domu :)

rik11 2014-10-14 08:52:40

Ja mam wpisane w CV Taniec towarzyski , wycieczki piesze, gry planszowe, rekreacyjne wycieczki rowerowe, jazda konna.
Jjak na razie zostałem na rozmowie spytany tylko o taniec i gry planszowe. Ludzie zazwyczaj są zainteresowani szczególnie jakimi grami planszowymi, zdaje się, że nie mogą sobie wyobrazić nic ponad chiczykiem czy monopoly, a wybór jest naprawdę wielki, ich nie wiedza zazwyczaj stwarza ciekawy temat do rozmowy.
W sumie nawet mi nie przyszło mi do głowy napisać książki( bo u mnie to raczej standard) mimo, że czytam naprawdę dużo, około 2 do 3 książek tygodniowo. Czytałem w komentarzach, że podobno chcieli aby podać tytuł ostatnich książek, chciał bym zobaczyć minę tych ludzi gdybym podał bym im ostatnie 15.

Mary 2014-10-11 15:03:02

Witam, ja interesuje się rekonstrukcją historyczną. Odtwarzam pielęgniarkę amerykańską z okresu II wojny światowej. Kolekcjonuje mundury i militaria. Niedawno przeczytałam artykuł o tym, żeby nie umieszczać w cv hobby, które może zostać odebrane za zbyt kosztowne. Podobno wtedy pracodawca odrzuca takie cv, gdyż nie chce zatrudnić kogoś kto miałby zbyt duże wymagania finansowe. Ile w tym prawdy?

Lena 2014-10-02 14:33:22

scrapbooking, szycie, kultura Szwecji ;-)

Magda 2014-09-28 19:27:44

Czy "wspinaczka górska" również nadaje się do wpisania w CV?

Piotr Sosnowski 2014-09-10 18:58:03

Jeżeli organizowałeś nawet eventy, to warto nawet dodać to jako formę dodatkowej działalności w CV. Ja nie mam z tym problemu i rozumiem potrzebę dostarczania organizmowi adrenaliny. To po prostu Twoje hobby :)

Łukasz 2014-09-10 17:15:12

Moje hobby to sporty ekstremalne. Myślisz, że warto o tym pisać? Pracodawca może pomyśleć, że stawiam na szali własne życie a to z mojego punktu widzenia jest całkowicie odwrotnie - uczę się je doceniać. Sporty jakimi się zajmuję to speleologia jaskiniowa, ekstremalna eksploracja nieczynnych kopalni oraz od pięciu lat skoki na linach typu rope jump. Podróżuję hobbystycznie po całej Europie aby skakać na linach z coraz to wyższych miejsc i kolejnych, nowych obiektów. Prywatnie organizowałem wiele eventów w Polsce i na świecie, gdzie skoki oddawali nasi znajomi, którzy wcześniej nie mieli z tym nic do czynienia.

Marta 2014-09-09 18:06:29

MMO - massive multiplayer online, czyli przede wszystkim współpraca z innymi graczami, aby osiągnąć wspólne cele. Atut? Atut ;)

Piotr Sosnowski 2014-08-29 18:27:28

Lepiej nie ryzykuj. Są osoby, które nie mogą wyjść poza skojarzenie poker=hazard. Nigdy nie wiesz, kto będzie czytał Twoje CV.

Piotr Sosnowski 2014-08-29 18:26:57

Nie wiem, czym są gry MMO ale pewnie zapytałbym o nie na rozmowie kwalifikacyjnej :)

Martyna 2014-08-27 21:14:40

Fakt, że przez niedoinformowane społeczeństwo, często gracze wrzucani są "do jednego wora". Rekruterzy mogą nawet nie pokusić się o sprawdzenie czym są gry MMO i wysnucie z tego wniosków, że uczą one np. współpracy w grupie. Ciekawa jestem co o tym myśli Autor, czekam również na odpowiedź!

Marek 2014-08-19 13:59:00

Moją pasją jest poker(
texas holdem), który wciąż w naszym społeczeństwie postrzegany jest jako gra
hazardowa, w której nie ma miejsca na strategiczne/logiczne/matematyczne
myślenie. Moim zdaniem ta gra uczy wielu przydatnych w branży finansów umiejętności.
Obawiam się natomiast, że stanę się ofiarą stereotypów. Czy powinienem wspominać
o takim hobby ?

Piotr Sosnowski 2014-08-18 16:29:20

Jeżeli to są Twoje zainteresowania i umiesz je skonkretyzować, to dlaczego nie? :)

Marta 2014-08-17 21:33:19

Ja też mam pytanie, bo to, że interesują się kynologią (dzięki której w moim CV znalazł się również podpunkt z działalnością dodatkową), czy koszykówką, to dość "normalne", ale czy mogę wpisać w hobby na przykład "gry komputerowe (MMO)"? Bo to JEST moje hobby, ale czy rekruter nie potraktuje mnie wtedy niepoważnie? Mit, że gry są dla dzieci i człowiek dorosły nie powinien się czymś takim zajmować, wciąż w naszym kraju jest bardzo żywy niestety.

Anna 2014-08-15 10:07:20

A zainteresowania typu: fotografia krajobrazowa, pisarstwo, literatura kryminalna?
Czy zainteresowanie językami (chęć nauki ich), poezję i teatr można dodać do CV? I czy tak humanistyczne zainteresowania nie są widziane w sposób: 'ale nuda'?

Piotr Sosnowski 2014-08-13 21:49:03

Nie ma sprawy :)

Bełkot 2014-08-13 06:59:54

Dzięki :)

Piotr Sosnowski 2014-08-11 17:36:45

Jeżeli wpisujesz coś w CV jest zawsze szansa, że dostaniesz o to pytanie. Zarówno w kwestiach merytorycznych, jak też i tych związanych z zainteresowaniami. W moim odczuciu - jeżeli rzeczywiście fascynuje Cię rachunkowość - wpisz, że interesujesz się nią po godzinach i dodaj w jakim aspekcie.

Piotr Sosnowski 2014-08-11 17:35:24

Jeżeli uważasz, że nie masz zainteresowań to po prostu o nich nie pisz :)

Piotr Sosnowski 2014-08-11 17:35:00

Dlaczego nie? Na pewno zapytałbym o to na rozmowie :) Jeżeli to jest Twoje faktyczne hobby i chcesz się nim pochwalić - nic nie stoi na przeszkodzie.

Bełkot 2014-08-11 09:32:05

Moim hobby jest uprawa dyni (serio) - uważasz, że można wpisać to do zainteresowań? Oczywiście obok innych "poważnych" zainteresowań - prozy Marka Hłaski, reportażowej literatury wojennej, jazdy na rowerze etc.

kedke 2014-08-04 00:15:09

A co jeśli nie mam zainteresowań?:< w wolnych chwilach chodzę do kina (klika razy w miesiącu) ale nie zapamiętuję nazwisk reżyserów, ogólnie nie interesuję się kinem tylko lubię oglądać filmy. Poza tym w wolnych chwilach oglądam filmiki w internecie i czytam artykuły na masę różnych tematów (np ten). Poza tym wychodzę gdzieś ze znajomymi. I co w takim przypadku wpisać w zainteresowania? Eh.

Marcin 2014-07-27 12:22:31

W zainteresowaniach wpisałem muzyka i gatunki, które lubię, książki o muzyce i fantasy, chciałbym też wpisać rachunkowość (choć jestem absolwentem matematyki), ale lubię rachunkowość jeszcze z technikum i planuje iść na studia podyplomowe z rachunkowości. jak to będzie wyglądać? domyślam się, że rekruter zapyta o zainteresowanie rachunkowością? czy samo kontynuowanie nauki w tym kierunku jest wystarczające, żeby wpisać to w zainteresowaniach? oczywiście będę szukał pracy w księgowości :)

kam 2014-06-11 13:32:45

heh, ciekawe :) ja mam wpisane suche muzyka, filmy (ale w takim razie rozbuduję, bo to moja pasja i wiedzę muzyczną i filmową mam ogromną, chociaż nigdy nie wiedziałam, jak to zawrzeć...) oraz kultury i cywilizacje. i o ten ostatni punkt ostatnio zostałam zapytana i mogłam rozwodzić się o indiach... :D

Alicja Anna Trojan 2014-06-04 16:08:27

Ja w zainteresowaniach mam wpisane coaching i terrarystykę (własna domowa hodowla agam brodatych). Jeszcze nie miała okazji o nich opowiedzieć rekruterowi. Jednak o każdym z tych tematów mogę mówić godzinami w razie potrzeby ;)

Piotr Sosnowski 2014-06-03 21:45:45

Jeżeli rekruter pyta o zainteresowania, to znaczy że ta sekcja spełnia swoją rolę. Dodatkowo zyskujemy dobry moment, by porozmawiać o czymś, co niekoniecznie ściśle przylega do pracy. Gdy wyczuwałem, że ktoś z pasją opowiada o swoich zainteresowaniach było mi łatwiej przekonać się do tej osoby.

Rekrutacja sprawdza nie tylko doświadczenie, umiejętności, cele, czy edukację. Choć są one bardzo ważne :) Pamiętajmy, że to też test dopasowania osobowościowego do danego zespołu czy całej firmy.

Ms Hutch 2014-06-03 20:24:42

Ja w swoich zainteresowaniach mam wpisaną między innymi literaturę i coaching. O literaturę zostałam raz spytana (tzn o książkę, którą przeczytałam ostatnio+o czym była), do tego pytanie zostało zadane po angielsku. Odpowiedź rzecz jasna także po angielsku. ;)
Na innej rozmowie rekrutera zainteresował coaching i także poprosił o rozwinięcie tematu. Miałam wrażenie, że to było coś, co mnie trochę wyróżniło, choć mogłam źle odczytać reakcję. :)

Piotr Sosnowski 2014-06-03 19:16:23

Dziękuję za komentarz Ola.

Sądzę, że lepiej dodać je bezpośrednio do CV :) Większa szansa na to, że nie zniknie w gąszczu maili, ani nie zostanie przeoczone.

Oczywiście można do nich nawiązać też w trakcie samej rozmowy.

Piotr Sosnowski 2014-06-03 19:14:34

Cześć Rafał - dziękuję za Twój komentarz. Porusza bardzo ciekawy problem :)

Jeżeli hobby zabiera Ci dużo czasu po godzinach i chciałbyś tym pracodawcy się pochwalić - pomyśl o stworzeniu sekcji "działalność dodatkowa". Myślę, że dodanie tych informacji o których pisałeś jest bardzo cenne! Nie rezygnuj z nich, bo wyróżniają Cię na tle innych kandydatów.

Ta sekcja umieszczona po doświadczeniu i edukacji może być miejscem, gdzie można podobne informacje przemycić.

Piotr Sosnowski 2014-06-03 19:05:09

Dziękuję Wam wszystkim za komentarze :)

Myślę, że do podróży można dodać więcej szczegółów :) Same "podróże" kojarzą się z kandydatami, którzy lubią mieć wakacje 2 razy w roku. Dużo osób odpowiada własnie w ten sposób o swojej ostatniej "wyprawie".

Nawias po "pozdróżach" może być dobrym miejscem do umieszczenia szczegółów :)

Co do zapożyczeń anglojęzycznych - skróćmy je do minimum. Mi one nie przeszkadzają, ale znam osoby, które reagują na nie bardzo alergicznie.

TacZ ma dużo racji :)

Podobnie jest z muzyką. Dużo osób wpisuje w zainteresowaniach suche "muzyka" i przez to niechcący zlewa się z innymi.

Piotr Sosnowski 2014-06-03 18:57:53

Dziękuję za komentarz Kasia :)

Czym się w tym wolontariacie zajmujesz? Czy to ma związek z Twoim doświadczeniem zawodowym? Może warto dodać więcej szczegółów, by pokazać się z aktywnej strony?

Bierward 2014-06-03 18:10:11

Biwakowanie, wyprawy sprawnosciowe, poszukiwacz przygod. Sam przemierzam swiat pieszo, rowerem lub stopem. Swietny sposob na relaks. Co do backpackinga... Coz lubie angielski i chyba troche go nawet umiem, ale nie rozumiem jak mozna uzywac anglijezycznych slow w rozmowe po Polsku. Proponuje ksiazki. Znajomosc slow pozwala na zastapienie "niezbednych" sformuowan w obcym jezyku.

TacZ 2014-06-03 18:00:12

Podróże można podzielić ze względu:
na kierunek ( Azja, USA, Europa Zachodnia, Bałkany itp )
na sposób podróży ( pieszo, rowerem, autostopem, statkiem )
tematyka ( kultura, architektura, zwiedzanie stadionów, poznawanie nowych ludzi itp.)

myślę że same napisanie podróże jest zbyt ogólnym pojęciem, warto dodać jakiś cel, a jeśli nie masz konkretnego to warto wymienić ten o którym najłatwiej będzie Ci opowiadać.

Ola 2014-06-03 16:52:08

No to opisz to, że używasz tego sprzętu i daj znać w jakiś sposób że wiesz na czym to polega, napisz to od razu przy przesyłaniu CV. Próbuj, co Ci szkodzi?

Rafał Małek 2014-06-03 16:40:40

A jak ktoś interesuje się techniką, konstruuje różne elektroniczne gadżety gdzieś od czasów połowy podstawówki?
Pracodawcy mają ten problem, że myślą schematycznie, typu szkoła=zna się, praca=potrafi obsługiwać, więc jeśli się przeczyta daną książkę w domu bo nie ma takiego przedmiotu w szkole, albo posługuje się danym sprzętem prywatnie zamiast zawodowo, to się gubią, umysł biednego pracodawcy zawiesza się.

Przykładowo, wymaganie typu "1,5 roku doświadczenia zawodowego w posługiwaniu się sprzętem pomiarowym", a ja zawodowego nie mam, w domu mam i używam taki sprzęt gdzieś od czasów upadku komuny, gdy kończyłem podstawówkę.

mel 2014-06-03 16:40:35

Hmm, mam w zainteresowaniach w CV "podróże", bo to NAPRAWDĘ moja pasja :) Nie wiem, jak inaczej to napisać, CV powinno być zwięzłe, więc nie mogę dodać opisu. Co w takim razie zmienić? Czy zamiana "podróże" na "backpacking" nie będzie źle widziana (w sensie ohohoho to już po polsku się nie da?)? Nie mamy jednak po polsku odpowiednika tego terminu.

kasia 2014-06-03 15:45:58

fotografia cyfrowa, wolontariat, zumba

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii CV
Artykuły o podobnej tematyce