Moje konto
Tłumaczenie CV na angielski - porady, zwroty + 9 najczęstszych błędów

Tłumaczenie CV na angielski - porady, zwroty + 9 najczęstszych błędów

Większość kandydatów wpisuje w CV “zaawansowaną” lub “biegłą” znajomość języka angielskiego.

 

Jednak podczas tłumaczenia CV na angielski robią proste błędy, stosują polski szyk zdania czy też kalki językowe.

 

CV od takich kandydatów pracodawcy od razu odrzucają. Dlaczego? Ponieważ jest to sygnał ostrzegawczy, że autor życiorysu mija się z prawdą.

 

Taka osoba nie budzi zaufania, nawet jeśli jest świetnym specjalistą.

 

Z tego artykułu dowiesz się, o czym pamiętać i jakich błędów unikać podczas samodzielnego tłumaczenia CV na angielski. Dzięki tym wskazówkom zrobisz dobre wrażenie na pracodawcy i od razu zyskasz przewagę nad innymi kandydatami.

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Chcesz przygotować CV po angielsku i szukasz wzoru życiorysu w tym języku? W naszym kreatorze znajdziesz przetłumaczone na angielski szablony do uzupełnienia i stworzysz CV w 5 minut (tutaj).

 

tłumaczenie CV 1

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • o czym musisz pamiętać tłumacząc CV na język angielski
 • jakich błędów unikać przy tłumaczeniu CV na angielski, aby pozytywnie wyróżnić się na tle innych kandydatów
 • jak szybko przygotować przetłumaczone CV online

 

1

Tłumaczenie CV na angielski - o czym pamiętać?

 

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć o jednej rzeczy - osoba, dla której angielski jest językiem ojczystym, prawdopodobnie szybko zorientuje się, że Twoje curriculum vitae zostało przetłumaczone z polskiego. Bez względu na to, czy piszesz CV po angielsku, CV po francusku czy CV po rosyjsku, tłumaczenie to po prostu zły pomysł. 

 

Trzeba stworzyć życiorys w języku angielkim od podstaw. Jeśli zastosujesz się do opisanych poniżej wskazówek, Twój formularz CV spełni wszystkie najważniejsze standardy życiorysu po angielsku. I będzie wyglądał profesjonalnie nawet dla Anglika czy Amerykanina.

 

Poniżej znajdziesz 6 najskuteczniejszych porad i sztuczek, z których w codziennej pracy korzystają zawodowi tłumacze.

 

Jak przetłumaczyć CV na angielski?

 

1. Pamiętaj o podstawowych różnicach między angielskim i polskim CV

 

Chociaż cel pisania CV po polsku i angielsku jest ten sam, to musisz pamiętać o kilku kluczowych różnicach. W innym przypadku Twój życiorys może zostać od razu odrzucony!

 

O czym pamiętać, jeśli tłumaczysz CV dla anglojęzycznego pracodawcy?

 

 • Nie umieszczaj w nim zdjęcia, stanu cywilnego, czy też daty urodzenia. W ten sposób zagraniczni pracodawcy chronią się przed zarzutami o dyskryminację.
 • W Polsce często wyróżniamy poprzedniego pracodawcę, w Anglii lepiej pogrubić nazwę ostatniego stanowiska.
 • Bądź zwięzły, dwie strony to absolutne maksimum (najlepiej zmieścić swoje CV na jednej kartce A4). Nigdy nie wykraczaj poza ten limit.
 • Nie pisz na dokumencie “CV”, to zbędny element, który zajmuje cenne miejsce.
 • Na początku CV powinieneś umieścić profil zawodowy. W Polsce to mało znany element, który wyróżnia życiorys, ale za granicą jest on wymagany. Sprawdź, jak przygotować profil zawodowy (tutaj).
 • Pamiętaj, aby krótko wyjaśnić, czym zajmują się firmy, w których pracowałeś. Dla zagranicznego pracodawcy, mogą być one całkowicie anonimowe. Przykład: PZU (Poland's largest insurer).
 • Jeśli wysyłasz CV do firmy za granicą, nie musisz dodawać klauzuli o ochronie danych osobowych.

 

Nie wiesz od czego zacząć tłumaczenie CV i szukasz inspiracji? W naszym międzynarodowym serwisie Zety znajdziesz porady, przykłady i wzory CV po angielsku dla wszystkich popularnych zawodów (tutaj).

 

2. Zainspiruj się innymi ofertami pracy

 

Nie wymyślaj tego, co Brytyjczyk już zrobił lepiej. Zamiast tłumaczyć słowo po słowie skomplikowane zwroty i wyrażenia branżowe, znajdź kilkanaście ofert pracy na podobne stanowiska.

 

Z reguły znajdziesz w nich większość słownictwa niezbędnego do opisania nie tylko swoich obowiązków, ale również umiejętności (także umiejętności interpersonalnych) i cech przydatnych na danym stanowisku.

 

W ten sposób oszczędzisz czas, a oryginalne fragmenty tekstu sprawią, że tłumaczenie CV będzie brzmieć naturalnie.

 

Oczywiście nie możesz kopiować całej treści ogłoszenia 1:1. Wybierz tylko te fragmenty, które pasują do Twojego doświadczenia i interesującej Cię oferty.

 

3. Sprawdź w Google, czy to co napisałeś, ma sens

 

Chcesz się upewnić, że dana fraza funkcjonuje w języku angielskim? Wpisz ją w cudzysłowie w Google. Przykład: wyszukaj „increasing sales for 20%” (zwiększenie sprzedaży o 20%).

 

W moim przypadku Google nie znalazło takiego sformułowania. Są spore szanse, że to nie był trafiony wybór. Często wyszukiwarka sama zasugeruje alternatywną wersję tłumaczenia.

 

Jeśli nie jesteś pewien pojedynczego elementu, zastąp go gwiazdką. Przykład: wpisz „Dealing * difficult customers”. Okaże się, że najczęściej zwracaną przez Google frazą jest „Dealing with difficult customers”.

 

Ostatni krok to sprawdzenie, czy wyniki wyszukiwania pochodzą z wiarygodnych stron, a nie np. z forum turystycznego z Chin. W internecie znajdziesz wszystko. Zanim użyjesz znalezionego wyrażenia, sprawdź, czy wyniki pochodzą z rzetelnych anglojęzycznych stron, a wybrana fraza pada w odpowiednim kontekście.

 

4. Wykorzystaj specjalistyczną wiedzę tłumaczy (za darmo)

 

Wpisz polską lub obcojęzyczną frazę w cudzysłowie i dodaj słowo proz. Przykład: „księga przychodów i rozchodów” proz.

 

Proz.com to specjalistyczne forum dla tłumaczy. Dodając fragment “proz” do zapytania w Google, masz duże szanse na to, że odnajdziesz interesującą Cię frazę.

 

Pamiętaj, że to forum dla ekspertów, więc raczej nie znajdziesz tu podstawowego słownictwa, kompletnego CV po angielsku, ani dłuższych zwrotów. Uda Ci się raczej wyszukać specjalistyczne i pojedyncze frazy, które sprawiły trudność jakiemuś tłumaczowi.

 

Chcesz uzyskać profesjonalną podpowiedź tłumacza za darmo? Zarejestruj się na opisanym forum i zadaj własne pytanie. Z tego rozwiązania korzystaj jednak w ostateczności. Dlaczego? Jeśli nie jesteś użytkownikiem forum lub profesjonalnym tłumaczem, możesz wyjść na kogoś, kto na forum ekonomicznym pyta o... kurs dolara. Upewnij się więc, że:

 

 • nikt nie zadał Twojego pytania wcześniej
 • pytasz o zwrot specjalistyczny, a nie podstawową frazę, którą możesz znaleźć w słowniku
 • Twoje zapytanie jest konkretne i precyzyjne (nie wpisuj całych zdań)

 

5. Przetłumacz na angielski także list motywacyjny

 

List motywacyjny po angielsku (tzw. cover letter) ma zupełnie inny układ niż po polsku. Jeśli chcesz wykorzystać nasz kreator CV i listów motywacyjnych, przede wszystkim ustaw w nim język angielski (więcej dowiesz się o tym na końcu tego artykułu). Aplikacja automatycznie dopasuje ustawienia do standardów anglojęzycznych.

 

W kreatorze możesz wybrać jeden z 18 szablonów CV i dopasować do niego list motywacyjny.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak przetłumaczyć list motywacyjny na angielski, zobaczyć jego wzór i poznać przydatne zwroty? Zajrzyj do naszego artykułu: “List motywacyjny po angielsku [Cover Letter]. Wzór, przykłady, zwroty” (czytaj)

 

6. Upewnij się, czy przetłumaczyłeś CV poprawnie

 

Na koniec najcenniejsza rada, jaką mogę Ci dać. Jeśli nie spędziłeś kilku lat za granicą, nie pracujesz jako tłumacz i naprawdę doskonale nie posługujesz się angielskim, upewnij się, że Twoje tłumaczenie sprawdzi osoba z doskonałą znajomością języka. I niech to nie będzie znajomy, który zdał FCE.

 

Nawet jeśli skorzystałeś z pomocy profesjonalnego, polskiego tłumacza, dokup dodatkowo weryfikację native speakera. Zapłacisz kilkadziesiąt złotych więcej, ale profesjonalne CV jest z pewnością tego warte.

 

Jeśli nie możesz skorzystać z pomocy native speakera lub profesjonalnego tłumacza, ratunkiem mogą być darmowe narzędzia, takie jak:

 

 • Grammarly - ta wtyczka sprawdzi poprawność tekstu Twojego przetłumaczonego CV i zasugeruje konieczne zmiany.
 • Writefull - dzięki tej aplikacji sprawdzisz, czy użyte przez Ciebie sformułowanie jest poprawne i powszechnie stosowane.
 • LanguageTool - to kolejne narzędzie korektorskie, które pomoże Ci wykryć błędy stylistyczne, gramatyczne i ortograficzne.

 

7. Zadbaj o klauzulę dotyczącą danych osobowych w CV

 

W swoim CV nie zapomnij zawrzeć aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

 

Zobacz nasz artykuł: Nowa klauzula CV — sprawdź jaka jest aktualna klauzula CV po angielsku

 

Jeszcze więcej porad i przykładów jak przetłumaczyć CV na angielski znajdziesz w naszym artykule: “Jak napisać CV po angielsku? 12 kroków, przykłady, wzór, zwroty“ (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Tłumaczenie CV na angielski - najczęstsze błędy

 

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałem CV przetłumaczone na angielski bezbłędnie. Jak to możliwe?

 

Angielskim posługuje się większość osób szukających pracy w tym języku lub tych, które aplikują do firm, gdzie angielski jest wymagany. Jednak praktycznie nikt nie posługuje się nim z biegłością pozwalającą na napisanie idealnego CV.

 

Duża część błędów w tłumaczeniu CV na angielski wynika z różnic między naszymi językami. Co ciekawe, niektóre błędne sformułowania są zrozumiałe dla innego Polaka czytającego angielskie CV, jednak niemożliwe do rozszyfrowania dla rodowitego Brytyjczyka czy Amerykanina.

 

A zatem jakich błędów unikać podczas tłumaczenia CV z polskiego na angielski?

 

Najczęstsze błędy popełniane przy tłumaczeniu CV na język angielski (i jak ich uniknąć):

 

1. Niewłaściwe stosowanie przyimków

 

Podczas tłumaczenia CV na angielski przyimki pojawiają się tam, gdzie być ich nie powinno. Brakuje ich tam, gdzie są niezbędne. Nierzadko je przekręcamy, stosując uproszczenia wynikające z nauki angielskiego na podstawowym poziomie.

 

Skoro “na” to po angielsku “on”, a więc “zaproszenie na konferencję” kandydat przetłumaczy na “invitation on a conference”.

 

Niestety, nie do końca tak to działa.

 

To, co sprawdza się w przypadku określania położenia przedmiotów (czyli “na stole”, “w pokoju”) niekoniecznie będzie pasowało w zwrotach bardziej metaforycznych (“czekać na wypłatę”, “w wyniku sprzedaży”).

 

Upewnij się, że masz dobry słownik zawierający przykłady zastosowania danego zwrotu w obcym języku (Google Translate i większość polskich odpada) i sprawdź dokładnie, jakiego przyimka użyć w danym kontekście. Szukaj całych zwrotów - nie tylko samego przyimka.

 

Źle użyty przyimek zmieni “advise”, czyli “radzić”, na “informować”. Błędnie użyty zwrot z autorespondera “I am out of work” oznacza, że adresat jest bezrobotny, zamiast informować, że przebywa on poza biurem. Upewnij się, że Twoje tłumaczenie CV nie zawiera takich błędów.

 

Przyimki w tłumaczeniu CV z polskiego na angielski - jak uniknąć błędów?

 

 • w tym / następnym / przyszłym roku nie wymagają przyimka “in” - mówimy this / next / last year
 • knowledge of law (błąd popełniany przez większość to: knowledge from law)
 • wzrost / spadek czegoś - increase / drop in (błąd to: increase of)
 • discuss” nie występuje z “about” - mówimy discuss a problem
 • graduate in marketing (błąd to: graduate from marketing)
 • I contacted my manager (błąd to: I contacted with my manager)

 

2. Polski szyk zdania w angielskim CV

 

Angielski ma bardzo uporządkowany i różny od polskiego szyk zdania. Z reguły jest to: podmiot + (orzeczenie + dopełnienie).

 

Wiele zdań nie da się przetłumaczyć przy zachowaniu polskiego szyku. Zwłaszcza, jeśli chodzi o równoważniki zdania, których tak często używamy w CV.

 

Warto pamiętać, że okoliczniki czasu (takie zwroty jak “w środę”, “w 2009 r.”, “wczoraj”, “niedawno”) w języku angielskim stawia się na początku lub na końcu zdania! “I was born in Warsaw in 1981” zamiast “I was born in 1981 in Warsaw”.

 

3. Błędnie stosowane małe i wielkie litery oraz przecinki

 

Dni tygodnia, miesiące i przymiotniki utworzone od poszczególnych krajów piszemy wielką literą, np. English, Monday, April. Sami widzicie jak podejrzanie wygląda znajomość angielskiego określona jako “english - advanced”.

 

Zaimki z kolei piszemy po angielsku małą literą. Nie ma popularnej w Polsce konwencji grzecznościowego pisania “you” wielką literą.

 

Angielski ma też zupełnie inny system interpunkcji. W polskim zawsze przed “że” stawiamy przecinek. W języku angielskim postawienie przecinka przed “that” byłoby błędem.

 

4. Rzeczowniki niepoliczalne

 

Pamiętacie to z liceum? One nadal istnieją i nadal nie mają liczby mnogiej. A skoro tak, to orzeczenie też musi być w liczbie pojedynczej - “money is” zamiast “money are”.

 

Warto pamiętać, że po angielsku “dane” występują tylko w liczbie mnogiej. Dlatego mówimy “data are collected”. Chcesz “policzyć” informacje? Musisz ratować się wersją opisową: “This is a valuable piece/item of information”.

 

5. “5 thousands złotys” zamiast “PLN 5 thousand” czyli liczebniki i waluty

 

Pamiętaj, że oznaczenie waluty w języku angielskim zawsze jest przed liczbą.

 

Jeśli chcesz podać ułamek dziesiętny, użyj kropki a nie przecinka, czyli “5.5” zamiast “5,5”. Przecinek pojawia się dopiero w tysiącach i milionach - np. “47,352” lub “5,000,000”. Pamiętaj, że liczebniki nie mają liczby mnogiej.

 

6. “Civil status” jako “stan cywilny”, “actually” jako “aktualnie” czyli kalki językowe

 

Sprawdź dokładnie, czy dane sformułowanie jest używane w języku angielskim w tym samym znaczeniu. Jeśli nie jesteś tego pewien, poszukaj przykładów jego użycia na wiarygodnych anglojęzycznych stronach.

 

7. “A”, “an”, “the” czy nic? Rodzajniki a tłumaczenie CV

 

Rodzajniki to prawdziwe wyzwanie, które wymaga najwyższej biegłości językowej.

 

Czasami rzeczywiście zależą od kontekstu i nie mają wielkiego znaczenia. “Czasem zły rodzajnik wygląda jednak jak poważny gramatyczny błąd, a nawet zmienia znaczenie zdania. Zasady ich stosowania są bardzo trudne do przyswojenia przez Polaków, gdyż rodzajniki nie występują w języku polskim” - wyjaśnia Wojciech Makowski, tłumacz języka angielskiego.

 

Poprawność zastosowania rodzajników warto sprawdzić np. z profesjonalnym tłumaczem lub native speakerem.

 

8. Dodawanie do CV “zakazanych” elementów

 

Za granicą dodawanie do CV niektórych danych osobowych jest poważnym błędem i może skutkować odrzuceniem podania już przy pierwszej weryfikacji.

 

Pracodawcy zabezpieczają się w ten sposób przed zarzutami o dyskryminację. Upewnij się, że w tłumaczonym CV nie dodajesz płci, obywatelstwa i zdjęcia. Dane osobowe warto ograniczyć do imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych.

 

Ważne: Usuń wszelkie polskie znaki z imienia oraz nazw własnych (firmy, ulice itp.). Nigdy nie próbuj tłumaczyć swojego imienia. Jeśli w dowodzie masz Andrzej, trzymaj się tej wersji w CV i nie zmieniaj jej na Andrew.

 

9. Brak naturalności językowej

 

Pewne sformułowania brzmią lepiej w danym kontekście. “Przygotowywanie umów” brzmi lepiej, kiedy jest przetłumaczone jako “drafting agreements”, a nie ”'preparation of agreements”.

 

Często pozornie dobre i oczywiste tłumaczenie okazuje się błędne, niezdarne lub kompletnie niezrozumiałe dla angielskiego odbiorcy.

 

Dlatego jeśli myślisz poważnie o pracy za granicą lub aplikujesz w języku angielskim, poproś o sprawdzenie przetłumaczonego CV oraz listu motywacyjnego osobę, dla której angielski jest pierwszym językiem. Lub po prostu skorzystaj z usług profesjonalnego tłumacza.

 

Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Przykłady najczęstszych pytań rekrutacyjnych oraz najlepszych odpowiedzi w języku angielskim znajdziesz w artykule: “Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - pytania i odpowiedzi” (czytaj)

 

3

Jak szybko stworzyć przetłumaczone CV online?

 

Już wiesz, jak przetłumaczyć CV na angielski i chcesz szybko wygenerować profesjonalny dokument? Powinieneś skorzystać z kreatora CV online!

 

Znajdziesz w nim przetłumaczone na angielski szablony CV, które możesz szybko uzupełnić, dowolnie modyfikować i pobrać jako PDF.

 

Pamiętaj, że kreator nie tłumaczy całej treści CV, lecz nazwy poszczególnych sekcji, nagłówki etc.

 

Co zyskasz korzystając z kreatora CV po angielsku?

 

 • nawet 18 przetłumaczonych szablonów do wypełnienia w 400 wersjach kolorystycznych
 • możliwość dowolnego modyfikowania sekcji w swoim CV
 • pewność, że Twoje CV zawsze będzie profesjonalnie sformatowane
 • możliwość pobrania wzoru CV w PDF
 • praktyczne wskazówki i przykłady
 • kreator listu motywacyjnego

 

 

Pamiętaj, aby po przejściu na kreator, zmienić język na angielski w lewym górnym rogu.

 

A to nie wszystko! Jeśli szukasz wskazówek i przykładów w języku angielskim, możesz skorzystać z międzynarodowej wersji naszego kreatora - Zety.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Jestem ciekawy, co Tobie sprawia największe trudności przy tłumaczeniu CV na angielski. Zostaw swój komentarz poniżej, a my postaramy Ci się pomóc!

Oceń mój artykuł: tlumaczenie cv 8 bledow
Średnia: 3.95 (108 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły