
Co napisać w mailu z CV? Jak zatytułować wiadomość?
Tutaj dowiesz się, co napisać w mailu z CV i zobaczysz wzór takiego listu. Podpowiemy, jak zatytułować wiadomość do pracodawcy, by zwrócić jego uwagę.
Wyobraź sobie, że spotykasz w windzie Elona Muska. Zawsze marzyłeś o pracy w SpaceX. Założyciel Tesli uśmiecha się do Ciebie i pyta, czym się zajmujesz. Macie przed sobą 30 sekund wspólnej jazdy windą. Czy w tym czasie potrafiłbyś opisać siebie tak, aby go zainteresować?
Profil zawodowy to właśnie taki elevator pitch. Te kilka zdań na początku życiorysu może zdecydować o tym, czy pracodawca przeczyta Twoje CV.
Z mojego artykułu dowiesz się:
Chcesz stworzyć wyróżniający się profil zawodowy i zwrócić na siebie uwagę pracodawcy? W 5 minut przygotujesz go w naszym kreatorze CV (tutaj).
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zajrzyj też do poradnika: Cel zawodowy w CV
Przenieśmy się na chwilę do baru.
W kącie przy stoliku widzisz samotną dziewczynę. Pytasz jej, czy możesz postawić jej drinka. Pierwszy sukces: odpowiada, że chętnie.
Przedstawiacie się sobie i słyszysz pytanie: “czym się zajmujesz?”.
W tym momencie możesz zaintrygować swoją towarzyszkę, albo wszystko zepsuć.
Większość osób w tym momencie nie będzie potrafiło interesująco opowiedzieć o sobie.
Tak samo jest z profilem zawodowym. Masz zaledwie kilka-kilkanaście sekund, żeby przyciągnąć nim uwagę pracodawcy.
Jak stworzyć profil zawodowy, żeby Twoje CV nie trafiło do szuflady?
Wskazówka: Profil zawodowy to część tzw. podsumowania zawodowego (podsumowanie zawodowe = profil zawodowy + cele zawodowe). Czasami nazywany jest również profilem osobowym lub kompetencyjnym.
Budowa podsumowania zawodowego (profil pracownika + cele):
Kim jesteś? Napisz w jednym, krótkim zdaniu, jakie masz doświadczenie zawodowe lub wykształcenie (jeśli np. jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę). Przykład: “Jestem project managerem z 4-letnim doświadczeniem w branży IT”.
Jakie są Twoje największe osiągnięcia? Jak najbardziej konkretnie opisz maksymalnie 2 z Twoich największych osiągnięć lub kluczowych cech. Przykład: “Jako sprzedawca w salonie Hondy zwiększyłem sprzedaż o 6% w skali miesiąca”.
Gdzie chcesz pracować i jaki jest Twój cel? Podkreśl jakiej pracy szukasz, wymień nazwę firmy do której aplikujesz i wskaż swój główny cel zawodowy. Pamiętaj, żeby zasugerować pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni. Przykład: “Jako główny logistyk w Optima Logistics Group chciałbym usprawnić transport ponadgabarytowy”.
Wskazówka: Wyobraź sobie, że Twój profil zawodowy ma Cię zareklamować w telewizji lub radiu. Przeczytaj go na głos znajomym i rodzinie. Oceńcie wspólnie, czy jest chwytliwy i przyciąga uwagę słuchacza.
O czym musisz pamiętać?
Wskazówka: Pamiętaj, żeby opisując swoje osiągnięcia, nie podawać danych, które mogą być tajemnicą firmową. Profil nie powinien narażać Cię na zarzut niedyskrecji. Np. opisując wzrost sprzedaży, lepiej posługiwać się procentami niż konkretnymi liczbami.
Profil zawodowy - przykłady:
DOBRZE:
Jestem managerem z 8-letnią międzynarodową praktyką w zarządzaniu IT. W Allianz pełniłem funkcję administratora IT dla krajów bałtyckich, prowadząc projekty według metodologii Prince2. W PZU chciałbym zbudować efektywny zespół specjalistów IT, który zajmie się wdrażaniem nowych systemów.
ŹLE:
Studiowałem na wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej. Mam doświadczenie w pracy z zespołem w branży IT. Cechuje mnie odpowiedzialność, kreatywność i chęć rozwoju. Mam 38 lat, jestem żonaty i mam dwójkę dzieci.
Dlaczego pierwsze podsumowanie będzie skuteczniejsze?
DOBRZE:
Mam 10-letnie doświadczenie w branży logistycznej, w tym 7-letnie w zarządzaniu operacjami magazynowania. Wiem, jak zapewniać odpowiednie funkcjonowanie magazynu o powierzchni 20 000 m2. Potrafię koordynować pracę dużych zespołów (powyżej 100 osób). W firmie JAS-FBG chciałbym zająć się optymalizacją kosztów.
ŹLE:
Jestem doświadczonym pracownikiem branży logistycznej, zajmującym się również operacjami magazynowania. Zapewniam odpowiednie funkcjonowanie magazynów i doskonale koordynuję pracę dużych zespołów. W pracy cechuje mnie dokładność, punktualność i nastawienie na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Dobrze radzę sobie w pracy pod presją czasu. Interesuję się piłką nożną, a prywatnie biorę udział w amatorskich wyścigach samochodowych.
Dlaczego pierwsze podsumowanie będzie skuteczniejsze?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą i masz skromny budżet na zatrudnianie nowych pracowników.
Postanawiasz zatrudnić osobę bez większego doświadczenia.
Na co w pierwszej kolejności zwrócisz uwagę?
Domyślam się, że sprawdzisz, czy kandydat studiował kierunek związany z Twoją branżą i czy posiada umiejętności, które mogą się przydać w firmie.
Pamiętaj, nawet jeśli jesteś studentem (i piszesz CV bez doświadczenia zawodowego), Twój profil zawodowy w CV może być atrakcyjny dla pracodawcy! Wystarczy, że skorzystasz z poniższych porad.
Co wpisać w podsumowaniu, jeśli nie masz doświadczenia?
Przykładowy profil zawodowy bez doświadczenia:
DOBRZE:
Jestem studentem III roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawuję funkcję wiceprzewodniczącego ds. finansowych w samorządzie studentów. Pasjonuję się nowymi technologiami i swoje zainteresowania chciałbym realizować w dziale marketingu Samsung.
ŹLE:
Jestem osobą ambitną, pracowitą i nastawioną na osiąganie założonych celów. Szybko się uczę i brak doświadczenia nadrabiam wielkim zaangażowaniem. Mam wiele zainteresowań - m.in. siłownia, zdrowy styl życia, podróże i nowe technologie. Obecnie studiuję w Warszawie.
Dlaczego pierwsze podsumowanie będzie skuteczniejsze?
DOBRZE:
Jestem absolwentem dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów byłem redaktorem naczelnym uczelnianego magazynu “Echo studenta”. Podczas 2-miesięcznych praktyk w “Gazecie Wrocławskiej” m.in. relacjonowałem mecze Śląska Wrocław. Na stażu w Sport.pl chciałbym pisać o wrocławskiej piłce nożnej, siatkówce, piłce ręcznej oraz boksie.
ŹLE:
Od zawsze pasjonowałem się piłką nożną, dlatego wybrałem studia dziennikarskie. Pierwsze doświadczenia w zawodzie zdobyłem podczas pracy w uczelnianej gazetce oraz na praktykach w “Gazecie Wrocławskiej”. W przyszłości chciałbym zostać dziennikarzem sportowym. Oprócz piłki nożnej interesuję się również innymi dyscyplinami sportowymi.
Dlaczego pierwsze podsumowanie będzie skuteczniejsze?
Wskazówka: W Polsce wciąż niewielu kandydatów pisze swoje podsumowanie zawodowe. W angielskim CV jest to element niezbędny! Jeśli przygotowujesz profil zawodowy po angielsku dla zagranicznego pracodawcy, pamiętaj, żeby wyjaśnić nazwy polskich firm - np. PZU (Poland's largest insurer).
Więcej o tym, jak napisać pierwsze CV, przeczytasz w naszym artykule:
Większość kandydatów wciąż nie dodaje do CV profilu i celów zawodowych.
Jeśli to zrobisz, już na wstępie zyskasz przewagę.
Ale mam dla Ciebie jeszcze jedną dobrą wiadomość.
Osoby, które dodają podsumowanie zawodowe do swojego CV, przeważnie popełniają proste błędy.
Gdyby Ci kandydaci wykorzystali wskazówki, które już poznałeś, mieliby znacznie większe szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Wiesz już, jakie informacje zawrzeć w swoim podsumowaniu zawodowym. Sprawdź teraz, czy nie popełniłeś żadnego z najczęściej popełnianych błędów.
Jakich błędów unikać tworząc profil zawodowy?
Wskazówka: Jeśli skorzystałeś z moich porad i przygotowałeś swoje podsumowanie zawodowe, zamieść je również na LinkedIn. Jak to zrobić? W edycji profilu znajdź i uzupełnij pole “Podsumowanie”.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz, żeby Twoje podsumowanie zawodowe było w pełni dopracowane? Pochwal się nim w komentarzu poniżej - wspólnie je sprawdzimy. Chętnie też podzielę się z Tobą dodatkowymi wskazówkami.
Tutaj dowiesz się, co napisać w mailu z CV i zobaczysz wzór takiego listu. Podpowiemy, jak zatytułować wiadomość do pracodawcy, by zwrócić jego uwagę.
Podsumowanie zawodowe — co wpisać w tej sekcji? Jakie cele zawodowe? Zobacz przykłady, jak wygląda osobiste podsumowanie w CV dla różnych zawodów.
Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować swoją karierę i jaki zawód wybrać, aby praca dawała Ci satysfakcję. W artykule znajdziesz również konkretne pytania, które ułatwią Ci wybranie zawodu. Dowiesz się także, czy warto wykonywać quizy oraz testy zawodowe.