
Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Nie wiesz, jak wypełnić sekcję "O mnie" w CV? Przeczytaj ten poradnik. Pokażemy krok po kroku, co napisać o sobie w CV i gdzie te treści umieścić.
Czy trzeba napisać coś o sobie w CV? Oczywiście, że tak. Poza suchymi danymi typu doświadczenie czy edukacja warto stworzyć sekcję O mnie w CV, ponieważ obecnie taka rubryka to już standard w każdym profesjonalnym życiorysie.
Jeśli nie wiesz, co dokładnie o sobie napisać, jak i w którym miejscu CV, przeczytaj nasz krótki przewodnik. Poczuj się jak autor, który patrzy na tylną okładkę swojej książki, by znaleźć tam informację o sobie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Na samej górze CV zawsze podaje się dane osobowe i kontaktowe. Co tam o sobie napisać? Przede wszystkim trzeba w tym miejscu podać swoje imię i nazwisko. Najlepiej użyj do tego większej czcionki i wyróżnij ją (np. pogrub) tak, żeby odróżnić nagłówek od reszty dokumentu.
Co dalej?
Dane osobowe w CV to dosłownie kilka najważniejszych informacji. Pod nazwiskiem podaj swoje stanowisko (to, o które się ubiegasz), numer telefonu i adres e-mail. Te wszystkie dane muszą być dobrze widoczne, by rekruter miał je pod ręką.
Jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. Jeśli masz profil na LinkedIn, koniecznie umieścić do niego link w miejscu, w którym wpisałeś swoje dane. Rekruter doceni Twoje profesjonalne podejście do rozwoju swojej kariery oraz chęć poszerzania znajomości zawodowych.
Na pewno musisz zrezygnować z pisania w CV o:
Stan cywilny w CV to całkowicie zbędna informacja, bo nie jest w ogóle związana z Twoją wartością na rynku pracy. Podawanie dokładnego adresu w CV jest równie bezcelowe. Jeśli aplikujesz do firmy, której siedziba mieści się w innym mieście niż to, w którym mieszkasz, możesz napisać o chęci przeprowadzenia się w mailu z CV lub w liście motywacyjnym.
Chcesz wiedzieć, w jaki sposób napisać profesjonalne CV i co w nim zamieścić? Przeczytaj: Jak napisać CV do pracy — wszystko o pisaniu CV
Sekcja o mnie ma swoją nazwę, której używają rekruterzy i pracodawcy. To podsumowanie zawodowe w CV. Chodzi o kilka zdań o sobie, które umieszczasz na gorze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi.
Podsumowanie zawodowe to bardzo praktyczna część życiorysu. Tobie pozwala się przedstawić i pochwalić, a rekruterowi umożliwia pierwszą ocenę kandydatury. Co napisać w sekcji O mnie, czyli w Podsumowaniu zawodowym?
Podsumowanie zawodowe, czyli fragment CV, który opisuje sylwetkę kandydata, zawiera:
A oto przykład sekcji ‘O mnie’ w całości:
Jestem energicznym sprzedawcą z 5-letnim doświadczeniem jako handlowiec. Lubię stawiać sobie wysokie wymagania.Na poprzednim stanowisku udało mi się zwiększyć sprzedaż o 25%. W przyszłości chcę pracować jako przedstawiciel handlowy w branży medycznej. Wiem, że jestem do tego świetnie przygotowany, a praca dla Państwa pozwoli mi to udowodnić.
Nie pisz o sobie zbyt dużo. Podsumowanie zawodowe powinno zawierać maksymalnie 50 słów i ok. 3 — zdania. Możesz pisać w pierwszej osobie liczby pojedynczej, a pomożesz przedstawić się z dalszej perspektywy, używając 3. osoby. Pamiętaj tylko o tych zasadach:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Teraz pora na sekcje, które zawierają bardziej formalne informacje na Twój temat. W każdej z nich zdradzasz szczegóły ze swojego życia zawodowego, dlatego przypomnimy, co powinieneś tam o sobie napisać.
Na początek — doświadczenie zawodowe w CV, czyli rubryka, która będzie bardzo interesowała rekrutera. Dzięki niej zorientuje się, jakie prace wykonywałeś w przeszłości. Jednym słowem — pozna Twoje kwalifikacje.
W tej sekcji napisz nie tyle o sobie, ile o swoich obowiązkach. Wymień je w punktach, jeden pod drugim. Poniżej dodaj minisekcję Osiągnięcia w CV i tutaj już pełnym zdaniem wspomnij o swoim sukcesie zawodowym, który osiągnąłeś na poprzednim stanowisku.
Teraz pora opisać umiejętności w CV. W tej sekcji piszesz, co umiesz i jakie masz cechy charakteru. Dla ułatwienia sprawy podziel ten fragment dokumentu na umiejętności twarde i miękkie.
O swojej edukacji piszesz w sekcji Wykształcenie w CV. Nie musisz wymieniać wszystkich szkół. Wystarczy, że rekruter będzie wiedział o tej, którą ukończyłeś ostatnio i jaki zdobyłeś dyplom.
Na koniec — zainteresowania w CV. Tutaj musisz napisać o sobie zarówno w kontekście zawodowym, jak i prywatnym. Najlepiej zresztą, jeśli wymieniając hobby, odniesiesz się do tego, w jaki sposób konkretna aktywność wiąże się z Twoimi obowiązkami zawodowymi.
Jeśli czujesz, że chcesz przekazać rekruterowi więcej informacji na swój temat, masz szansę zrobić to w liście motywacyjnym. Tutaj możesz pozwolić się na więcej fragmentów narracyjnych. W CV nie ma na to za wiele miejsca.
A teraz coś bardzo ważnego, czyli klauzula CV. Powinieneś ją umieścić w dokumencie, aby Twoje dane mogły być przetwarzane w procesie rekrutacji.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.
Może Cię również zainteresować:
Masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania? Dodaj komentarz na forum poniżej artykułu, a my chętnie odpowiemy.
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Tutaj znajdziesz 15 darmowych szablonów CV w doc, które możesz edytować w programie Word. Zobaczysz też, jak stworzyć skuteczne CV jeszcze szybciej.
Zainspiruj się ciekawymi szablonami creative CV. Sprawdź, co eksperci radzą osobom, które używają creative CV w rekrutacji.