Moje konto
Co napisać o sobie w CV? Przykłady sekcji "O mnie" w CV

Co napisać o sobie w CV? Przykłady sekcji "O mnie" w CV

Nie wiesz, jak wypełnić sekcję "O mnie" w CV? Przeczytaj ten poradnik. Pokażemy krok po kroku, co napisać o sobie w CV i gdzie te treści umieścić.

Czy trzeba napisać coś o sobie w CV? Oczywiście, że tak. Poza suchymi danymi typu doświadczenie czy edukacja warto stworzyć sekcję O mnie w CV, ponieważ obecnie taka rubryka to już standard w każdym profesjonalnym życiorysie. 

 

Jeśli nie wiesz, co dokładnie o sobie napisać, jak i w którym miejscu CV, przeczytaj nasz krótki przewodnik. Poczuj się jak autor, który patrzy na tylną okładkę swojej książki, by znaleźć tam informację o sobie. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co musisz napisać o sobie w CV
 • jak długa powinna być sekcja O mnie w CV
 • które informacje w tej rubryce są istotne, a które zbędne.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. „Parę słów o mnie w CV”, czyli jakie dane podawać w życiorysie?

 

Na samej górze CV zawsze podaje się dane osobowe i kontaktowe. Co tam o sobie napisać? Przede wszystkim trzeba w tym miejscu podać swoje imię i nazwisko. Najlepiej użyj do tego większej czcionki i wyróżnij ją (np. pogrub) tak, żeby odróżnić nagłówek od reszty dokumentu. 

 

Co dalej?

 

Dane osobowe w CV to dosłownie kilka najważniejszych informacji. Pod nazwiskiem podaj swoje stanowisko (to, o które się ubiegasz), numer telefonu i adres e-mail. Te wszystkie dane muszą być dobrze widoczne, by rekruter miał je pod ręką

 

Jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. Jeśli masz profil na LinkedIn, koniecznie umieścić do niego link w miejscu, w którym wpisałeś swoje dane. Rekruter doceni Twoje profesjonalne podejście do rozwoju swojej kariery oraz chęć poszerzania znajomości zawodowych. 

 

Czego nie pisać o sobie w CV w sekcji O mnie?

 

Na pewno musisz zrezygnować z pisania w CV o:

 • stanie cywilnym
 • miejscu zamieszkania
 • narodowości.

 

Stan cywilny w CV to całkowicie zbędna informacja, bo nie jest w ogóle związana z Twoją wartością na rynku pracy. Podawanie dokładnego adresu w CV jest równie bezcelowe. Jeśli aplikujesz do firmy, której siedziba mieści się w innym mieście niż to, w którym mieszkasz, możesz napisać o chęci przeprowadzenia się w mailu z CV lub w liście motywacyjnym

 

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób napisać profesjonalne CV i co w nim zamieścić? Przeczytaj: Jak napisać CV do pracy — wszystko o pisaniu CV

 

2. Sekcja ‘O mnie’ w CV — co w niej napisać? Jak dużo pisać o sobie? 

 

Sekcja o mnie ma swoją nazwę, której używają rekruterzy i pracodawcy. To podsumowanie zawodowe w CV. Chodzi o kilka zdań o sobie, które umieszczasz na gorze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi. 

 

Podsumowanie zawodowe to bardzo praktyczna część życiorysu. Tobie pozwala się przedstawić i pochwalić, a rekruterowi umożliwia pierwszą ocenę kandydatury. Co napisać w sekcji O mnie, czyli w Podsumowaniu zawodowym

 

Sekcja O mnie w CV — co zawiera?

 

Podsumowanie zawodowe, czyli fragment CV, który opisuje sylwetkę kandydata, zawiera:

 

 1. Jedno zdanie, które charakteryzuje kandydata. Powinno nie tylko informować o wykonywanej profesji, lecz także o cesze osobowości (np. Jestem energicznym kelnerem z 5-letnim doświadczeniem w zawodzie).
 2. Krótki opis najważniejszego osiągnięcia. Chodzi o to, abyś napisał o sobie w samych superlatywach, ale w taki sposób, by naprawdę przekonać rekrutera. Najlepiej to zrobić, dodając liczby lub procenty (np. Na poprzednim stanowisku udało mi się zwiększyć sprzedaż o 25%).
 3. Wyjaśnienie powodów aplikowania. Sekcja „o mnie” Twojego CV powinna zakończyć się zapowiedzią celów zawodowych. Trzeba przy tym wyjaśnić, jak Twoje plany rozwoju wiążą się ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. 

 

A oto przykład sekcji ‘O mnie’ w całości:

 

O mnie w CV — przykład

 

Jestem energicznym sprzedawcą z 5-letnim doświadczeniem jako handlowiec. Lubię stawiać sobie wysokie wymagania.Na poprzednim stanowisku udało mi się zwiększyć sprzedaż o 25%. W przyszłości chcę pracować jako przedstawiciel handlowy w branży medycznej. Wiem, że jestem do tego świetnie przygotowany, a praca dla Państwa pozwoli mi to udowodnić. 

 

Nie pisz o sobie zbyt dużo. Podsumowanie zawodowe powinno zawierać maksymalnie 50 słów i ok. 3 — zdania. Możesz pisać w pierwszej osobie liczby pojedynczej, a pomożesz przedstawić się z dalszej perspektywy, używając 3. osoby. Pamiętaj tylko o tych zasadach:

 

 1. Bądź zwięzły. Podkreślę to jeszcze raz — nie rozpisuj się za dużo na swój temat. Jeśli czujesz, że wiesz jak przekonać do siebie rekrutera, dłuższy opis możesz umieścić w liście motywacyjnym. 
 2. Bądź szczery. Pisząc o sobie w CV, można popaść niechcący w samozachwyt lub delikatnie naginać rzeczywistość. Unikaj tego. Kłamstwo w CV zawsze wyjdzie na jaw. 
 3. Dopasuj CV do oferty pracy. Umiejętności, doświadczenie, osiągnięcia i mocne strony, które zdecydujesz się umieścić w sekcji „o mnie” w CV, powinny odnosić się do słów kluczowych używanych przez pracodawcę w opisie stanowiska.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Co jeszcze musisz napisać o sobie w CV?

 

Teraz pora na sekcje, które zawierają bardziej formalne informacje na Twój temat. W każdej z nich zdradzasz szczegóły ze swojego życia zawodowego, dlatego przypomnimy, co powinieneś tam o sobie napisać. 

 

Na początek — doświadczenie zawodowe w CV, czyli rubryka, która będzie bardzo interesowała rekrutera. Dzięki niej zorientuje się, jakie prace wykonywałeś w przeszłości. Jednym słowem — pozna Twoje kwalifikacje. 

 

W tej sekcji napisz nie tyle o sobie, ile o swoich obowiązkach. Wymień je w punktach, jeden pod drugim. Poniżej dodaj minisekcję Osiągnięcia w CV i tutaj już pełnym zdaniem wspomnij o swoim sukcesie zawodowym, który osiągnąłeś na poprzednim stanowisku. 

 

Teraz pora opisać umiejętności w CV. W tej sekcji piszesz, co umiesz i jakie masz cechy charakteru. Dla ułatwienia sprawy podziel ten fragment dokumentu na umiejętności twarde i miękkie

 

O swojej edukacji piszesz w sekcji Wykształcenie w CV. Nie musisz wymieniać wszystkich szkół. Wystarczy, że rekruter będzie wiedział o tej, którą ukończyłeś ostatnio i jaki zdobyłeś dyplom. 

 

Na koniec — zainteresowania w CV. Tutaj musisz napisać o sobie zarówno w kontekście zawodowym, jak i prywatnym. Najlepiej zresztą, jeśli wymieniając hobby, odniesiesz się do tego, w jaki sposób konkretna aktywność wiąże się z Twoimi obowiązkami zawodowymi. 

 

Jeśli czujesz, że chcesz przekazać rekruterowi więcej informacji na swój temat, masz szansę zrobić to w liście motywacyjnym. Tutaj możesz pozwolić się na więcej fragmentów narracyjnych. W CV nie ma na to za wiele miejsca. 

 

A teraz coś bardzo ważnego, czyli klauzula CV. Powinieneś ją umieścić w dokumencie, aby Twoje dane mogły być przetwarzane w procesie rekrutacji. 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Może Cię również zainteresować:

 

Masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania? Dodaj komentarz na forum poniżej artykułu, a my chętnie odpowiemy.

Oceń mój artykuł: cv o mnie
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły