Stan cywilny — 10 rodzajów. Czy wpisywać do CV?
Stwórz CV terazSingielka, mężatka, kawaler, wdowiec, a nawet rozwódka! Takie informacje pracodawcy znajdują w CV. Zastanawiasz się, czy podawać stan cywilny w CV?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy informacja o stanie cywilnym może pomóc Ci dostać pracę
- czy warto podać stan cywilny w CV
- kto nie powinien podawać stanu cywilnego w CV.
Chcesz od razu napisać CV? Wybierz szablon do CV, który najbardziej Ci odpowiada, uzupełnij go i gotowe!
Wybierz wzór CV do pracy na wybranym stanowisku.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Może Cię zainteresować także poradnik: Kwestionariusz osobowy dla pracownika
Sprawdziliśmy 1,15 milionów CV użytkowników InterviewMe, napisanych w ciągu ostatniego roku. Oto kilka wniosków.
Statystyki o CV oparte o analizę prawdziwych życiorysów zawodowych
- 27% użytkowników InterviewMe ma ponad 10 lat doświadczenia zawodowego. Kolejne 15% nie ma żadnego doświadczenia.
- CV w naszym kreatorze najczęściej piszą: praktykanci i stażyści, osoby podejmujące pracę dorywczą, sprzedawcy, kelnerzy i magazynierzy.
- 35% użytkowników InterviewMe aplikuje do prac entry-level, a 13% z nich to juniorzy.
- Najpopularniejsze szablony CV w naszym kreatorze to: Cascade (23%), Primo (15%), Diamond (9%) i Cubic (8%).
- Przygotowanie CV w programie InterviewMe trwa średnio 17 minut.
1. Dlaczego nie musisz podawać stanu cywilnego w CV?
Według polskiego prawa rekruter nie może zapytać Cię o stan cywilny. Nie jest to informacja istotna z punktu widzenia rekrutacji. Pracodawca ma obowiązek w równy sposób traktować pracowników m.in. w zakresie nawiązania stosunku pracy. Gwarantuje Ci to art. 18.3, par. 1 kodeksu pracy.
Art. 183a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Oznacza to, że pracodawca nie może wymagać od Ciebie podawania powyższych informacji w CV. Dodatkowo nie może uzależniać Twojego przejścia do kolejnego etapu rekrutacji od Twojego stanu cywilnego!
W takim razie, dlaczego tak wielu kandydatów "chwali" się swoim stanem cywilnym w CV? Główna przyczyna to niewiedza. W Polsce wiele osób myśli, że stan cywilny to niezbędny element w CV.
RADA: Lepiej opisz w CV swoje osiągnięcia i umiejętności, które przyciągną uwagę pracodawcy do Twojego CV.
Twoja prawdziwa wartość to umiejętności i osiągnięcia. Podkreśl te elementy w CV, zamiast liczyć na to, że Twój stan cywilny przekona pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę.
Zobacz poniżej, jak osiągnięcia i sukcesy w CV wpływają na pracodawcę:
Szablon CV Modern - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj
W CV po lewej stronie Marta wypisała tylko zakres obowiązków. Jej CV kompletnie nie wyróżnia się spośród CV innych kandydatów.
Teraz popatrz na CV po prawej stronie. Pod każdym opisem zakresu obowiązków znajduje się sekcja "Osiągnięcia".
Jeśli dodasz "Osiągnięcia" do swojego CV, pracodawca zyskuje przekonanie, że jesteś skutecznym pracownikiem i przynosisz zysk firmie. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Zobacz artykuł, w którym dowiesz się, jak opisać osiągnięcia w CV, żeby zwiększyć szanse na pracę: Jak powinno wyglądać CV, abyś dostał pracę?
2. Czy podanie stanu cywilnego w CV zmniejszy Twoje szanse na pracę?
Stan cywilny w CV może Ci zaszkodzić lub pomóc ze względu na utarte, negatywne stereotypy, związane głównie z posiadaniem dzieci. Nie powinno tak oczywiście być, ale nie wszyscy pracodawcy stosują się do przepisów i norm społecznych. Pamiętaj jednak, że w CV najważniejsze są Twoje kompetencje i kwalifikacje, a nie prywatne życie.
Uwaga: poniższe twierdzenia to utarte schematy, których my nie popieramy ani nie stosujemy.
Żonaty/zamężna
Stereotyp 1: "Żonaty mężczyzna to ustatkowany i godny zaufania człowiek, a więc odpowiedzialny pracownik." np.:
Jeśli masz 30 lat, jesteś mężczyzną i masz dzieci, stan cywilny w cv może Ci pomóc. Pokazuje pracodawcy, że ważna dla Ciebie jest rodzina, a więc stabilizacja. Istnieje większa szansa, że dłużej zostaniesz w firmie, bo Twoje decyzje odnośnie zmiany pracy nie będą zależeć tylko od Twojego "widzimisię", ale od dobra Twojej rodziny.
Stereotyp 2: "Zamężna kobieta ciągle bierze wolne, bo ma zebranie w szkole u dziecka, albo dziecko jest chore." np.:
Jeśli masz 28 lat i wpiszesz do CV, że jesteś mężatką, może to spowodować u pracodawcy myśl, że ledwo przyjdziesz do pracy, a już zajdziesz w ciążę. Informacja o stanie cywilnym w CV zmniejsza Twoje szanse na zatrudnienie.
W powyższym przypadku stereotyp 1 może działać korzystnie, stereotyp 2 - bardzo negatywnie.
Panna/kawaler
Stereotyp 1: "Kobieta, która jest panną, jest wydajnym pracownikiem. Z chęcią poświęci się karierze, firmie i nadgodzinom. Nie ma dzieci jak mężatka, więc nie musi wybiec punkt 17 z pracy, żeby zdążyć po dziecko przed zamknięciem przedszkola."
Stereotyp 2: "Kandydat do pracy ma około 30 lat i jest kawalerem? Co prawda to powszechne, że ślub bierze się coraz później, ale czy kandydat jest na pewno odpowiedzialnym człowiekiem i pracownikiem, a nie Piotrusiem Panem?"
W przypadku stanu cywilnego "panna/kawaler" w lepszej pozycji jest kobieta.
Stereotypy dotyczące stanu cywilnego są bezwzględne. Miałam koleżankę, która jako jedyna w całej firmie nie miała umowy o pracę, tylko kontrakt B2B dlatego ... że jako jedyna kobieta miała podwójne nazwisko. Szefowa bała się, że zamężna koleżanka szybko zajdzie w ciążę i zniknie z firmy.
Czy wpisywać stan cywilny do CV po angielsku?
Nie podawaj informacji o stanie cywilnym w CV po angielsku. To szczególnie istotne, gdy wysyłasz CV do angielskiego pracodawcy. W Anglii istnieje prawo, które zakazuje dyskryminowania kandydatów do pracy ze względu na m.in. stan cywilny.
Jeśli dodasz go do CV, Twoje CV może odpaść z rekrutacji z powodów formalnych. Pracodawca będzie się po prostu bał oskarżenia o dyskryminację.
Dlaczego stereotypy, które wynikają ze stanu cywilnego w CV, są bez sensu? Singielka w każdej chwili może zajść w nieplanowaną ciążę. Żonaty mężczyzna może w każdej chwili się rozwieść!
Pamiętaj, że pracodawca nie może pytać Cię o Twoje życie prywatne, nawet jeśli w Twoim CV jest podany stan cywilny. Jeśli jednak wpisujesz informację o swoim statusie w CV, pokazujesz gotowość i otwartość do rozmowy na ten temat. Dlatego lepiej uniknij niekomfortowej sytuacji i nie zamieszczaj w CV informacji o Twoim życiu prywatnym.
3. Co jeszcze może pomyśleć pracodawca, gdy zobaczy stan cywilny w CV?
Spójrz na CV Jana po prawej stronie. Zobacz, co zajmuje najwięcej miejsca w prawej kolumnie:
Szablon CV Cubic - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj
To sekcja umiejętności w CV. Znajduje się na niej aż 6 pozycji. Dane osobowe to tylko 3 pozycje. To jeden z powodów, dla których CV Piotra jest tak skuteczne.
Jeśli wpiszesz w CV za dużo danych personalnych, pracodawca może pomyśleć, że po prostu nie masz czym zapełnić pustego w CV. Brak Ci ciekawych informacji o umiejętnościach, znajomości programów i języków.
Czy wpisywać do CV posiadanie dzieci?
Jeśli szukasz pracy w Polsce lub w krajach anglojęzycznych, nie wpisuj informacji o dzieciach do cv. Jeśli szukasz pracy w Niemczech, możesz dodać tę informację do cv.
Teraz już wiesz, że stan cywilny w cv jest zupełnie zbędny z punktu widzenia rekrutacji. Pomiń go w CV i wykorzystaj odzyskane miejsce na opisanie ważnej umiejętności, która zwiększy Twoje szanse na pracę.
Bez względu na Twój stan cywilny, nie zapomnij o formalnościach w swoim CV: Sprawdź, jak wpisać klauzulę RODO do CV.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Sprawdź także, jak opisać w CV swoją edukację: Wykształcenie w CV
Czy w swoim CV wpisujesz stan cywilny? Czy Twoim zdaniem pracodawcy kierują się stereotypami przy zatrudnianiu pracowników? Daj znać, co myślisz w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.