

Tutaj dowiesz się, czym są kompetencje zawodowe (definicja), jakie są rodzaje kompetencji zawodowych (podział i przykłady) oraz jak wpisać je do CV.
Chcesz odnaleźć się na współczesnym rynku pracy? Marzysz o ciekawym stanowisku i dobrej pensji?
Same chęci niestety nie wystarczą. Musisz dysponować konkretnymi kompetencjami zawodowymi i potrafić je zaprezentować potencjalnemu pracodawcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Kompetencje zawodowe to zestaw umiejętności twardych i miękkich, wiedzy, cech charakteru oraz innego rodzaju zdolności psychospołecznych, który umożliwia realizowanie zadań w danym zawodzie lub na konkretnym stanowisku.
W ramach kompetencji zawodowych można wyróżnić kwalifikacje zawodowe, które obejmują przede wszystkim wiedzę oraz umiejętności twarde. Podział ten jest jednak umowny i zarówno kompetencje, jak i kwalifikacje zawodowe można traktować na równi, jako pełen zestaw umiejętności niezbędnych do wykonywania danej pracy.
Konkretne przykłady, które pomogą Ci zrozumieć ten podział, znajdziesz w kolejnym rozdziale.
Zajrzyj także do poradnika: Cechy charakteru i osobowości — czym się różnią?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oczywiście każdy zawód jest inny, podobnie jak wymagania wobec kandydatów. W niektórych przypadkach istotniejsze będą kompetencje twarde, w innych — umiejętności miękkie lub określone cechy charakteru.
Poniżej znajdziesz przykłady kompetencji zawodowych z poszczególnych kategorii.
Zastanawiasz się, na jakie cechy kandydatów zwracają uwagę pracodawcy? Szczegółowo piszemy o tym w naszych artykułach: Cechy dobrego pracownika oraz Cechy dobrego kierownika
Zajrzyj także do poradnika: Kompetencje miękkie i twarde — różnice i przykłady
Kompetencje zawodowe, obok opisu doświadczenia oraz podsumowania zawodowego, to najważniejsza sekcja curriculum vitae. W związku z tym musi się znaleźć na 1. stronie CV. Jeśli masz problem ze stworzeniem dokumentu, spróbuj skorzystać z darmowego kreatora CV.
Jak podkreślają eksperci z University of Arizona, bardzo ważne jest, aby Twoje CV (w tym opis kompetencji zawodowych) było dopasowane do oferty pracy oraz stanowiska, które Cię interesuje. Skup się więc na tych umiejętnościach, które są najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy i pojawiają się w wymaganiach w ogłoszeniu.
Z kolei doradcy z Uniwersytet w Waszyngtonie podpowiadają, aby w CV wyróżnić kompetencje zawodowe, które możesz „przenieść” z jednej pracy do drugiej (po ang. transferable skills) — np. znajomość języka obcego.
Opisując swoje umiejętności zawodowe, bądź konkretny i szczegółowy. Rekruter nie powinien się niczego domyślać. Podaj nazwy programów, które obsługujesz. Wpisz poziomy ich znajomości. Staraj się unikać ogólnikowych informacji, których pracodawca nie może zweryfikować.
Jak wygląda to w praktyce? Zobacz przykład poniżej.
Kompetencje twarde:
Kompetencje miękkie:
Taką sekcję kompetencji zawodowych wyróżnioną na 1. stronie CV wygodnie i szybko stworzysz w naszym kreatorze CV.
Dodatkowe informacje znajdziesz w naszym artykule: Umiejętności w CV — jakie wpisać? Jak zainteresować pracodawcę?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz wpisać w CV swoje kompetencje zawodowe i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Zobacz, jak opisać zainteresowania w CV, unikając formułki „książki, muzyka, film”. Tutaj znajdziesz przykłady i porady, jak ciekawie opisać hobby w CV.
Kursy, certyfikaty i prawo jazdy w CV są ważne. Tylko musisz wiedzieć, jak je opisać i w której sekcji dokumentu umieścić. Ten poradnik wszystko wyjaśni.
Dowiedz się, jak napisać CV magazyniera. Zobacz wzór CV, który pomoże Ci dostać pracę w magazynie — też na stanowisku operatora wózka widłowego.