Moje konto
Cel zawodowy w CV [Podsumowanie zawodowe] — Przykłady

Cel zawodowy w CV [Podsumowanie zawodowe] — Przykłady

Wyobraź sobie, że podczas spotkania ze znajomymi poznajesz nową osobę.

 

Przedstawiacie się sobie i zaczynacie rozmawiać. Po kilku chwilach pada pytanie: czym się zajmujesz?

 

W oczach nowego znajomego chcesz wypaść jak najlepiej. Co robisz?

 

W skrócie wyjaśniasz w jakiej firmie i na jakim stanowisku pracujesz. Wspominasz rozmówcy o swoim najbardziej znanym projekcie, który może kojarzyć oraz najważniejszych osiągnięciach.

 

W taki sam sposób powinieneś zacząć CV.

 

Pracodawcy podczas rekrutacji otrzymują nawet 200 życiorysów. Jeśli w swoim CV prawidłowo opiszesz cele zawodowe, łatwo wyróżnisz się na tle innych kandydatów!

 

Na szczęście stworzenie podsumowania zawodowego jest bardzo proste. Aby zainteresować pracodawcę, wystarczy zastosować wskazówki z tego artykułu.

 

Chcesz od razu przygotować CV z wyróżnionymi celami zawodowymi? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

cele zawodowe

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • Czym są cele i podsumowanie zawodowe i w którym miejscu CV je umieścić.
 • Jak opisać cel zawodowy, aby zainteresować pracodawcę (wzór).
 • Jak napisać podsumowanie zawodowe dopasowane do oferty pracy (przykłady celu zawodowego dla różnych profesji).
 • Jak opisać cele zawodowe, jeśli nie masz doświadczenia (np. jesteś studentem).
 • O czym pamiętać pisząc podsumowanie zawodowe po angielsku.

 

1

Do czego dążysz w pracy? Cele zawodowe - co to jest i w którym miejscu CV je umieścić?

 

Rekruterzy poświęcają na przejrzenie CV średnio… 6 sekund.

 

Dlatego Twój życiorys musi zainteresować pracodawcę już na pierwszy rzut oka.

 

Właśnie dlatego na górze CV powinno znaleźć się tzw. podsumowanie zawodowe (czyli po prostu profil + cel zawodowy), nazywane również “celami zawodowymi”.

 

W którym dokładnie miejscu powinieneś je umieścić? Poprawnie wpisane w CV podsumowanie możesz zobaczyć na przykładzie poniżej.


cel zawodowy

Wskazówka: Jeśli chcesz szybko i wygodnie dodać tę sekcję w kreatorze CV InterviewMe, użyj przycisku “Dodaj nową sekcję” w menu z lewej strony, a następnie wybierz “Cele zawodowe”. Nazwę sekcji możesz edytować po kliknięciu ikony ołówka (np. na “Podsumowanie zawodowe”).

 

W Polsce wielu kandydatów wciąż nie wie, że dołączenie do życiorysu celów zawodowych może zdecydować o tym, czy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Ale jeśli przejrzysz wzory CV w Internecie, zauważysz, że wcale nie jest takich dokumentów mało.  

 

Dopasowując podsumowanie zawodowe do oferty pracy możesz od razu pokazać pracodawcy swoje największe atuty i udowodnić, że nie wysyłasz identycznych CV masowo. Masz też ogromną szansę wyróżnić się na tle innych kandydatów!

 

Zatem jak napisać CV z celami zawodowymi lub podsumowaniem zawodowym?  Co powinno się znaleźć w tej sekcji?

 

O czym napisać w podsumowaniu zawodowym?

 

Kim jesteś? Opisz krótko czym zajmujesz się zawodowo, gdzie pracowałeś lub pracujesz, ile masz lat doświadczenia, jakie studia skończyłeś (jeśli Twoje wykształcenie jest związane z ofertą pracy lub np. jesteś studentem i nie masz doświadczenia). Przykład: Ukończyłem “Strategiczne zarządzanie sprzedażą” na Akademii Leona Koźmińskiego i od 2 lat pracuję w dziale sprzedaży Sony.

 

Jakie są Twoje największe osiągnięcia i kluczowe umiejętności? Wymień swoje największe sukcesy i/lub kluczowe umiejętności, które mogą być interesujące z punktu widzenia pracodawcy (maksymalnie dwa). Przykład: Moją specjalnością jest finalizowanie negocjacji i dopinanie umów. Pracując dla XYZ zwiększyłem sprzedaż o 12% w skali miesiąca.

 

Gdzie chcesz pracować i jaki jest Twój cel zawodowy? Napisz, jakim stanowiskiem jesteś zainteresowany, w jaki sposób chciałbyś realizować swoje cele zawodowe i do czego dążysz w pracy. Warto też pokazać pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni. Przykład: Na stanowisku specjalisty ds. marketingu chciałbym usprawnić marketing automation oraz rozwijać się w zakresie content marketingu.

 

Cele zawodowe — przykłady dla różnych branż:

 

Aby dodatkowo ułatwić Ci stworzenie celu zawodowego, przygtowałem dla Ciebie więcej przykladów, którymi możesz się zainspirować.

 

Kierowca: Jestem kierowcą zawodowym z 5-letnim doświadczeniem. Dotychczas obsługiwałem trasy międzynarodowe w krajach europejskich, a także pracowałem w komunikacji podmiejskiej. Zależy mi na tym, aby rozwijać swoje kompetencje jako kierowca autobusu.

 

Sprzedawca: Jestem sprzedawcą z 4-letnim doświadczeniem w pracy w sektorze farmaceutycznym. Specjalizuję się w aktywnym pozyskiwaniu klientów i realizacji celów sprzedażowych. Szukam pracy w firmie, w której będę mógł kontynuować swój rozwój w branży.

 

Księgowa: Jestem samodzielną księgową z ponad 6-letnim doświadczeniem w biurze rachunkowym. Zapewniam kompleksową obsługę przedsiębiorców w obszarze księgowym i administracyjnym. Jestem zainteresowana rozwojem na stanowisku Głównej Księgowej.

 

Programista: Jestem doświadczonym programistą, którego zainteresowania zmierzają od kilku lat w stronę technicznego SEO. Moje doświadczenie to zarówno praca dla dużych korporacji, jak i dwóch małych startupów. Chciałbym pracować w Google i rozwijać się zawodowo w dwóch równoległych kierunkach: SEO i programowania.

 

Nauczyciel: Jestem magistrem pedagogiki z 3-letnim doświadczeniem na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w poznańskiej szkole podstawowej wprowadziłem autorski program nauki alfabetu. Jestem zainteresowany stanowiskiem w Państwa placówce, ponieważ pozwoli mi ono rozwijać zainteresowania związane z metodą Montessori.

 

Wskazówka: Cele zawodowe powinny zajmować w CV 4-5 linijek tekstu. Nie rozpisuj się, podaj tylko informacje kluczowe z punktu widzenia pracodawcy.

 

Przeczytaj też: CV dla ucznia - do pobrania w różnych formatach.

 

2

Jak napisać podsumowanie zawodowe, aby zainteresować pracodawcę

 

Wiesz już czym są cele zawodowe. Wiesz, że powinno je zawierać nowoczesne CV. Jednak jak napisać podsumowanie, które rzeczywiście zrobi wrażenie na pracodawcy?

 

Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym Twoje CV wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

 

Uniwersalne cele zawodowe. Jak opisać cele zawodowe w CV, aby zainteresować pracodawcę?

 

 1. Dostosuj podsumowanie zawodowe do oferty pracy. Opisz te doświadczenia, osiągnięcia i umiejętności w CV, które nawiązują do najważniejszych wymogów w ogłoszeniu. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz CV masowo i naprawdę zależy Ci na stanowisku (zobacz nasz wzór CV do pobrania).
 2. Bądź konkretny, unikaj ogólników, które może wpisać każdy kandydat (np. Jestem pracowity). Używaj liczb, procentów nazw firm w których pracowałeś. Dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny dla pracodawcy.
 3. Pokaż pracodawcy, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami firmy i jak sprawisz, że wspólnie go zrealizujecie.
 4. Nie podawaj danych, które mogą być tajemnicą firmową Twojego poprzedniego lub obecnego pracodawcy.
 5. Stosuj pogrubienia dla najważniejszych informacji, osiągnięć czy też nazw firm. W ten sposób przyciągniesz wzrok czytającego.
 6. W podsumowaniu zawodowym NIE wpisuj znanych cytatów lub swojego motta.
 7. Uważaj na literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne. Nie używaj długich, rozbudowanych i skomplikowanych zdań.
 8. Nie nadużywaj słów wartościujących, takich jak np. najlepszy kandydat, wyjątkowe sukcesy zawodowe.

 

Porównanie dobrego i złego przykładu podsumowania zawodowego (wzór):

DOBRZE

Jestem księgową z 5-letnim doświadczeniem, pracowałam m.in. w Linklaters. Dzięki przygotowanemu przeze mnie rocznemu raportowi księgowo-kadrowemu dla firmy Logistics, koszty działu zostały obniżone o 25%. Na stanowisku Głównej Księgowej w Państwa firmie chciałabym usprawnić obsługę kadrowo-płacową klientów.

ŹLE

Jestem doświadczoną księgową, która pracowała w wielu firmach i biurach rachunkowych. Zajmuję się m.in. obsługiwaniem klientów w zakresie księgowości oraz przygotowywaniem raportów rocznych. Uważam, że doskonale sprawdzę się w Państwa firmie, ponieważ posiadam niezbędne umiejętności i doświadczenie.

Dlaczego pierwsza kandydatka ma większe szanse dostać zaproszenie na rozmowę?

 

Powód 1. Pierwsza kandydatka napisała ile lat doświadczenia posiada i podała przykładowe nazwy firm, w których pracowała. Dzięki temu jest bardziej wiarygodna dla pracodawcy, który może szybko sprawdzić te informacje.

 

Powód 2. Kandydatka opisała swoje najważniejsze osiągnięcie i w ten sposób pokazała pracodawcy, że wykazuje się inicjatywą i może pomóc rozwinąć jego biznes.

 

Powód 3. Pierwsza kandydatka uniknęła ogólnego opisywania swoich obowiązków, które może wpisać każda księgowa. W ten sposób wyróżniła się na tle innych osób.

 

Powód 4. Napisała na jakim stanowisku chce pracować i w jaki sposób pomoże nowemu pracodawcy rozwinąć jego biznes.

 

Powód 5. Pierwsza kandydatka zastosowała przyciągające uwagę czytającego pogrubienia i procenty (25%).

 

Cel zawodowy powinieneś potraktować jak reklamę samego siebie w telewizji lub radiu. Przeczytaj przygotowane podsumowanie rodzinie lub znajomym i oceńcie wspólnie, czy jest chwytliwe i dobrze oddaje Twoje zawodowe atuty!

 

Wskazówka: Swoje podsumowanie i cele zawodowe warto zamieścić również na LinkedIn. Dzięki temu będziesz częściej wyświetlał się w wynikach wyszukiwania i otrzymasz więcej ofert od rekruterów. Jak to zrobić? W edycji profilu na LinkedIn uzupełnij pole “Podsumowanie”.

 

Cele zawodowe wygodnie i szybko dodasz w naszym kreatorze. Znajdziesz w nim gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV z wyróżnionym podsumowaniem zawodowym w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

3

Cele zawodowe - przykłady dopasowane do ofert pracy

 

Nie przez przypadek wcześniej kilka razy podkreślałem, że podsumowanie zawodowe powinno być dopasowane do oferty pracy.

 

Jeśli nawiążesz w nim do wymogów z ogłoszenia, to pokażesz rekruterowi, że nie wysyłasz identycznych CV masowo i naprawdę zależy Ci na stanowisku.

 

Dla pracodawcy taki kandydat jest na wagę złota.

 

Poniżej zobaczysz przykładowe oferty pracy z dopasowanymi do nich celami zawodowymi.

 

Przykładowa oferta pracy dla sprzedawcy:


cel zawodowy sprzedawca

 

Cele zawodowe sprzedawcy - wzór:

DOBRZE

Od 2 lat pracuję jako Doradca ds. Sprzedaży Samochodów w salonie Volvo. W grudniu 2017 r. pobiłem rekord sprzedaży miesięcznej. Motoryzacja jest moją pasją, a znajomość pojazdów od strony technicznej rozwijam na Politechnice Warszawskiej. Pracując jako Sprzedawca Samochodów Nowych chciałbym wnieść do Renault najwyższą jakość w obsłudze klienta.

Przykładowa oferta pracy dla pracownika biurowego:


cel zawodowy pracownik biurowy

 

Cele zawodowe pracownika biurowego - wzór:

DOBRZE

Od ponad 1,5 roku pracuję w 12-osobowym zespole jako Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta w Banku Millennium. Równocześnie studiuję zaocznie finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień wykorzystuję pakiet MS Office (ukończyłem m.in. zaawansowany kurs Excela). W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w zakresie zarządzania zespołem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które informacje są najważniejsze dla pracodawcy i jak dopasować CV do oferty pracy? Piszemy o tym w artykule: “Jak dopasować CV do oferty pracy, aby zainteresować pracodawcę? 5 porad + przykłady” (czytaj)

 

4

Cele zawodowe bez doświadczenia - co napisać?

 

Wielu pracodawców woli zatrudnić ambitnego kandydata bez doświadczenia niż specjalistę z wysoką pensją.

 

Takie osoby mają motywację do nauki, są otwarte na nowe rozwiązania i bardziej lojalne wobec firmy.

 

Jednak jak wyróżnić się na tle innych kandydatów bez doświadczenia i pokazać pracodawcy, że powinien zatrudnić właśnie Ciebie?

 

Jak opisać cel zawodowy jeśli nie masz doświadczenia:

 

 1. Napisz na jakim kierunku i uczelni studiujesz lub studiowałeś. Jest to kluczowa informacja, jeśli Twoje wykształcenie jest powiązane z branżą, w której chcesz pracować.
 2. Wymień swoje sukcesy i dodatkowe aktywności studenckie (np. działalność w samorządzie studenckim czy też uczestnictwo w kołach naukowych).
 3. Masz na koncie praktyki studenckie lub wolontariat? Napisz gdzie je odbywałeś i jakie były Twoje obowiązki.
 4. Wspomnij o zainteresowaniach związanych z branżą i ofertą pracy.
 5. Wyjaśnij pracodawcy, co możesz wnieść do firmy i w jaki sposób pomożesz rozwinąć jego biznes.

 

Podsumowanie zawodowe dla studenta bez doświadczenia (wzór):

DOBRZE

Jestem studentem III roku zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i wiceprzewodniczącym ds. finansowych w samorządzie studenckim. Pasjonuję się tematyką z zakresu HR (jestem organizatorem cyklu uczelnianych spotkań “Twoja Kariera”). W Państw firmie chciałbym rozwijać swoje kompetencje z zarządzania zespołem (szczególnie w branży IT).

Więcej o tym, jak napisać CV nie mając doświadczenia, przeczytasz w naszych artykułach: “Pierwsze CV studenta" oraz CV bez doświadczenia.

 

5

Cele i podsumowanie zawodowe po angielsku - o czym pamiętać?

 

Tak jak wspominałem na początku artykułu, w Polsce wiele osób wciąż nie wie, że do CV warto dodać podsumowanie zawodowe.

 

Za granicą jest to standard i angielskie CV bez celów zawodowych może zostać od razu odrzucone.

 

Pamiętaj też, że CV po angielsku powinno być jak najbardziej zwięzłe. Dlatego opisując cele zawodowe musisz podać tylko najważniejsze informacje.

 

Ważne: Jeśli w sekcji celów zawodowych wspominasz o polskich firmach, w których pracowałeś, koniecznie wyjaśnij czym się one zajmują i jaka jest ich pozycja na rynku - np. PZU (Poland's largest insurer). Zagraniczny pracodawca może zupełnie nie znać polskich realiów, więc zadbaj o to, aby niczego nie musiał się domyślać.

 

Nie zapomnij również o formalnościach: Jak napisać klauzulę do CV, aby była aktualna?

 

Bardziej szczegółowo o tym, jak przygotować podsumowanie zawodowe po angielsku, piszemy na naszym blogu Zety w artykule: “How To Write A Resume Summary: 21 Best Examples You Will See”.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Tworzysz CV z podsumowaniem zawodowym? Wpisz w komentarzu poniżej, jak opisałeś swój cel zawodowy w CV, a powiem Ci, czy jest przyciągający. Polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: jak napisac cv z celami zawodowymi
Średnia: 3.85 (461 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Podanie o pracę: sprzątaczka (+ CV i list motywacyjny) - Wzór

Podanie o pracę: sprzątaczka (+ CV i list motywacyjny) - Wzór

Dowiedz się, jak od razu zainteresować pracodawcę listem motywacyjnym oraz CV sprzątaczki. W artykule znajdziesz wskazówki jak opisać doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i zainteresowania. Sprawdzisz także, jak napisać CV sprzątaczki po angielsku, aby się wyróżnić.