
Twoja sesja wygasła
Nie korzystałeś ze strony przez ostatnie 2 godziny. Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego niezapisane informacje zostały utracone. Kliknij odśwież, aby wznowić prace na stronie.
Czytaj więcej artykułów
ul. Pogonowskiego 18
01-564 Warszawa
Wyobraź sobie, że podczas spotkania ze znajomymi poznajesz nową osobę.
Przedstawiacie się sobie i zaczynacie rozmawiać. Po kilku chwilach pada pytanie: czym się zajmujesz?
W oczach nowego znajomego chcesz wypaść jak najlepiej. Co robisz?
W skrócie wyjaśniasz w jakiej firmie i na jakim stanowisku pracujesz. Wspominasz rozmówcy o swoim najbardziej znanym projekcie, który może kojarzyć oraz najważniejszych osiągnięciach.
W taki sam sposób powinieneś zacząć CV.
Pracodawcy podczas rekrutacji otrzymują nawet 200 życiorysów. Jeśli w swoim CV prawidłowo opiszesz cele zawodowe, łatwo wyróżnisz się na tle innych kandydatów!
Na szczęście stworzenie podsumowania zawodowego jest bardzo proste. Aby zainteresować pracodawcę, wystarczy zastosować wskazówki z tego artykułu.
Chcesz od razu przygotować CV z wyróżnionymi celami zawodowymi? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
Z tego artykułu dowiesz się:
1
Rekruterzy poświęcają na przejrzenie CV średnio… 6 sekund.
Dlatego Twój życiorys musi zainteresować pracodawcę już na pierwszy rzut oka.
Właśnie dlatego na górze CV powinno znaleźć się tzw. podsumowanie zawodowe (czyli po prostu profil + cel zawodowy), nazywane również “celami zawodowymi”.
W którym dokładnie miejscu powinieneś je umieścić? Poprawnie wpisane w CV podsumowanie możesz zobaczyć na przykładzie poniżej.
Wskazówka: Jeśli chcesz szybko i wygodnie dodać tę sekcję w kreatorze CV InterviewMe, użyj przycisku “Dodaj nową sekcję” w menu z lewej strony, a następnie wybierz “Cele zawodowe”. Nazwę sekcji możesz edytować po kliknięciu ikony ołówka (np. na “Podsumowanie zawodowe”).
W Polsce wielu kandydatów wciąż nie wie, że dołączenie do życiorysu celów zawodowych może zdecydować o tym, czy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Z tą wiedzą masz ogromną szansę wyróżnić się na ich tle!
Dopasowując podsumowanie zawodowe do oferty pracy możesz od razu pokazać pracodawcy swoje największe atuty i udowodnić, że nie wysyłasz identycznych CV masowo.
Jak zatem napisać podsumowanie z celami zawodowymi i co powinno się znaleźć w tej sekcji?
Kim jesteś? Opisz krótko czym zajmujesz się zawodowo, gdzie pracowałeś lub pracujesz, ile masz lat doświadczenia, jakie studia skończyłeś (jeśli Twoje wykształcenie jest związane z ofertą pracy lub np. jesteś studentem i nie masz doświadczenia). Przykład: Ukończyłem “Strategiczne zarządzanie sprzedażą” na Akademii Leona Koźmińskiego i od 2 lat pracuję w dziale sprzedaży Sony.
Jakie są Twoje największe osiągnięcia i kluczowe umiejętności? Wymień swoje największe sukcesy i/lub kluczowe umiejętności, które mogą być interesujące z punktu widzenia pracodawcy (maksymalnie dwa). Przykład: Moją specjalnością jest finalizowanie negocjacji i dopinanie umów. Pracując dla XYZ zwiększyłem sprzedaż o 12% w skali miesiąca.
Gdzie chcesz pracować i jaki jest Twój cel zawodowy? Napisz, jakim stanowiskiem jesteś zainteresowany i w jaki sposób chciałbyś realizować swoje cele zawodowe w nowej pracy. Warto też pokazać pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni. Przykład: Na stanowisku specjalisty ds. marketingu chciałbym usprawnić marketing automation oraz rozwijać się w zakresie content marketingu.
Wskazówka: Cele zawodowe powinny mieć maksymalnie 50 słów i zajmować w CV 4-5 linijek tekstu. Nie rozpisuj się, podaj tylko informacje kluczowe z punktu widzenia pracodawcy.
2
Wiesz już czym są cele zawodowe. Jednak jak napisać podsumowanie, które rzeczywiście zrobi wrażenie na pracodawcy?
Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym Twoje CV wyróżni Cię na tle innych kandydatów.
DOBRZE |
---|
Jestem księgową z 5-letnim doświadczeniem, pracowałam m.in. w Linklaters. Dzięki przygotowanemu przeze mnie rocznemu raportowi księgowo-kadrowemu dla firmy Logistics, koszty działu zostały obniżone o 25%. Na stanowisku Głównej Księgowej w Państwa firmie chciałabym usprawnić obsługę kadrowo-płacową klientów. |
ŹLE |
---|
Jestem doświadczoną księgową, która pracowała w wielu firmach i biurach rachunkowych. Zajmuję się m.in. obsługiwaniem klientów w zakresie księgowości oraz przygotowywaniem raportów rocznych. Uważam, że doskonale sprawdzę się w Państwa firmie, ponieważ posiadam niezbędne umiejętności i doświadczenie.
|
Dlaczego pierwsza kandydatka ma większe szanse dostać zaproszenie na rozmowę?
Powód 1. Pierwsza kandydatka napisała ile lat doświadczenia posiada i podała przykładowe nazwy firm, w których pracowała. Dzięki temu jest bardziej wiarygodna dla pracodawcy, który może szybko sprawdzić te informacje.
Powód 2. Kandydatka opisała swoje najważniejsze osiągnięcie i w ten sposób pokazała pracodawcy, że wykazuje się inicjatywą i może pomóc rozwinąć jego biznes.
Powód 3. Pierwsza kandydatka uniknęła ogólnego opisywania swoich obowiązków, które może wpisać każda księgowa. W ten sposób wyróżniła się na tle innych osób.
Powód 4. Napisała na jakim stanowisku chce pracować i w jaki sposób pomoże nowemu pracodawcy rozwinąć jego biznes.
Powód 5. Pierwsza kandydatka zastosowała przyciągające uwagę czytającego pogrubienia i procenty (25%).
Cel zawodowy powinieneś potraktować jak reklamę samego siebie w telewizji lub radiu. Przeczytaj przygotowane podsumowanie rodzinie lub znajomym i oceńcie wspólnie, czy jest chwytliwe i dobrze oddaje Twoje zawodowe atuty!
Wskazówka: Swoje podsumowanie i cele zawodowe warto zamieścić również na LinkedIn. Dzięki temu będziesz częściej wyświetlał się w wynikach wyszukiwania i otrzymasz więcej ofert od rekruterów. Jak to zrobić? W edycji profilu na LinkedIn uzupełnij pole “Podsumowanie”.
Cele zawodowe wygodnie i szybko dodasz w naszym kreatorze. Znajdziesz w nim gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV z wyróżnionym podsumowaniem zawodowym w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
3
Nie przez przypadek wcześniej kilka razy podkreślałem, że podsumowanie zawodowe powinno być dopasowane do oferty pracy.
Jeśli nawiążesz w nim do wymogów z ogłoszenia, to pokażesz rekruterowi, że nie wysyłasz identycznych CV masowo i naprawdę zależy Ci na stanowisku.
Dla pracodawcy taki kandydat jest na wagę złota.
Poniżej zobaczysz przykładowe oferty pracy z dopasowanymi do nich celami zawodowymi.
Przykładowa oferta pracy dla sprzedawcy:
Cele zawodowe sprzedawcy - wzór:
DOBRZE |
---|
Od 2 lat pracuję jako Doradca ds. Sprzedaży Samochodów w salonie Volvo. W grudniu 2017 r. pobiłem rekord sprzedaży miesięcznej. Motoryzacja jest moją pasją, a znajomość pojazdów od strony technicznej rozwijam na Politechnice Warszawskiej. Pracując jako Sprzedawca Samochodów Nowych chciałbym wnieść do Renault najwyższą jakość w obsłudze klienta.
|
Przykładowa oferta pracy dla pracownika biurowego:
Cele zawodowe pracownika biurowego - wzór:
DOBRZE |
---|
Od ponad 1,5 roku pracuję w 12-osobowym zespole jako Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta w Banku Millennium. Równocześnie studiuję zaocznie finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień wykorzystuję pakiet MS Office (ukończyłem m.in. zaawansowany kurs Excela). W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w zakresie zarządzania zespołem.
|
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które informacje są najważniejsze dla pracodawcy i jak dopasować CV do oferty pracy? Piszemy o tym w artykule: “Jak dopasować CV do oferty pracy, aby zainteresować pracodawcę? 5 porad + przykłady” (czytaj)
4
Wielu pracodawców woli zatrudnić ambitnego kandydata bez doświadczenia niż specjalistę z wysoką pensją.
Takie osoby mają motywację do nauki, są otwarte na nowe rozwiązania i bardziej lojalne wobec firmy.
Jednak jak wyróżnić się na tle innych kandydatów bez doświadczenia i pokazać pracodawcy, że powinien zatrudnić właśnie Ciebie?
Podsumowanie zawodowe dla studenta bez doświadczenia (wzór):
DOBRZE |
---|
Jestem studentem III roku zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i wiceprzewodniczącym ds. finansowych w samorządzie studenckim. Pasjonuję się tematyką z zakresu HR (jestem organizatorem cyklu uczelnianych spotkań “Twoja Kariera”). W Państw firmie chciałbym rozwijać swoje kompetencje z zarządzania zespołem (szczególnie w branży IT).
|
Więcej o tym, jak napisać CV nie mając doświadczenia, przeczytasz w naszym artykule: “Pierwsze CV studenta bez doświadczenia - 8 rad jak napisać + wzór” (czytaj).
5
Tak jak wspominałem na początku artykułu, w Polsce wiele osób wciąż nie wie, że do CV warto dodać podsumowanie zawodowe.
Za granicą jest to standard i angielskie CV bez celów zawodowych może zostać od razu odrzucone.
Pamiętaj też, że CV po angielsku powinno być jak najbardziej zwięzłe. Dlatego opisując cele zawodowe musisz podać tylko najważniejsze informacje.
Ważne: Jeśli w sekcji celów zawodowych wspominasz o polskich firmach, w których pracowałeś, koniecznie wyjaśnij czym się one zajmują i jaka jest ich pozycja na rynku - np. PZU (Poland's largest insurer). Zagraniczny pracodawca może zupełnie nie znać polskich realiów, więc zadbaj o to, aby niczego nie musiał się domyślać.
Bardziej szczegółowo o tym, jak przygotować podsumowanie zawodowe po angielsku, piszemy na naszym blogu Uptowork w artykule: “How To Write A Resume Summary: 21 Best Examples You Will See”.
Tworzysz CV z podsumowaniem zawodowym? Wpisz w komentarzu poniżej, jak opisałeś swój cel zawodowy w CV, a powiem Ci, czy jest przyciągający. Polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.
Wojtek Martyński
W InterviewMe jestem content managerem i dbam o to, aby nasze artykuły były coraz bardziej pomocne dla czytelników. Pasjonuję się piłką nożną i astronomią, a w wolnym czasie podróżuję.