Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady, co i jak wpisać
Stwórz CV terazOpis doświadczenia w CV to kluczowa sprawa. Chciałbyś powierzyć swoje dziecko niedoświadczonej opiekunce? Albo remont mieszkania ekipie, która nigdy wcześniej się tym nie zajmowała? Domyślam się, że nie.
Podobnie myślą pracodawcy i dlatego chcą wiedzieć jak najwięcej o doświadczeniu zawodowym kandydata. Za chwilę zobaczysz przykłady prawidłowego opisu przebiegu pracy zawodowej w CV.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak opisać w CV doświadczenie zawodowe
- gdzie i w jakiej kolejności umieścić w CV opis doświadczenia
- jak wygląda przykładowy opis doświadczenia w CV.
Chcesz od razu przejść do sekcji opisującej doświadczenie w CV? Przejrzyj nasze szablony CV, wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada i uzupełnij go treścią.
Znajdź gotowy wzór CV, dopasowany do stanowiska, na które aplikujesz.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Przeanalizowaliśmy dla Ciebie 1,15 miliona CV, które powstały w kreatorze InterviewMe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zobacz, jak wygląda sekcja z doświadczeniem w prawdziwych życiorysach do pracy.
Statystyki na temat doświadczenia zawodowego w CV
- 15% naszych użytkowników nie żadnego doświadczenia zawodowego.
- 27% naszych użytkowników ma ponad 10 lat doświadczenia.
- Mniej niż połowa naszych użytkowników wpisała do CV więcej niż jedno miejsce pracy.
- Co czwarty użytkownik kreatora InterviewMe wpisał do CV tylko jedną pozycję w sekcji z doświadczeniem.
1. Doświadczenie w CV — gdzie je wpisać?
Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych (a często najważniejsza) sekcja Twojego CV. Czym jest? Najprościej mówiąc, to zwięzłe przedstawuebue przebiegu Twojej kariery zawodowej. Musi zawierać opis Twoich obowiązków na dotychczasowych stanowiskach.
Niezależnie od tego, czy piszesz CV dla pomocy kuchennej, studenta czy managera. Dlatego musi się ona znaleźć na górze dokumentu, od razu pod podsumowaniem z celami zawodowymi.
Dlaczego dla pracodawców opis doświadczenia w CV jest tak ważny? Ponieważ Twoje poprzednie stanowiska i zakres obowiązków są dowodem na to, że potrafisz wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. A także nie masz problemu z pracą w zespole czy też wykonywaniem poleceń przełożonych.
W skrócie: Twoje doświadczenie zawodowe pokaże pracodawcy, że spełniasz wymagania z oferty pracy i łatwo odnajdziesz się na nowym stanowisku.
Nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego? Przeczytaj nasze artykuły o tym, jak napisać pierwsze CV, CV ucznia oraz CV bez doświadczenia.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Doświadczenie w CV / przebieg pracy zawodowej — co wpisać?
Przede wszystkim musisz pamiętać o jednej kluczowej zasadzie — opis doświadczenia w CV (podobnie jak pozostała część dokumentu) musi być dopasowany do wymagań pracodawcy.
Eksperci z Uniwersytetu w Virginii zdradzają, że rekruterzy zazwyczaj poświęcają 6–10 sekund na przejrzenie CV. W tak krótkim czasie musisz więc pokazać, że jesteś idealnym kandydatem. Dlatego Twój opis doświadczenia zawodowego powinien być dowodem na to, że spełniasz większość (lub wszystkie) oczekiwań zamieszczonych w ogłoszeniu.
Jak opisać doświadczenie w CV?
- Wyróżnij tę sekcję wyraźnym nagłówkiem „Doświadczenie zawodowe”. Dzięki temu pracodawca od razu zwróci uwagę na ten element dokumentu.
- Wylicz nazwy firm, w których pracowałeś lub obecnie pracujesz.
- Dodaj okresy zatrudnienia, koniecznie miesiąc i rok ich rozpoczęcia oraz zakończenia.
- Podaj nazwy stanowisk, które zajmowałeś.
- W punktach opisz zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach (możesz je podzielić np. na główne i dodatkowe obowiązki)
- Spróbuj wypisać swoje osiągnięcia zawodowe na danym stanowisku.
Wskazówka: Dlaczego w CV nie wystarczy podać tylko lat współpracy z firmą? Ponieważ rekruter może pomyśleć, że chcesz ukryć krótki okres zatrudnienia, np. od grudnia 2020 r. do marca 2021 r. (wpisując 2020–2021). Dlatego zawsze podawaj także miesiące — dzięki temu pracodawca niczego nie będzie musiał się domyślać i dokładnie wyliczy długość Twojego doświadczenia. Jeśli wciąż pracujesz w danej firmie, to po prostu zastosuj określenie „obecnie” — np. 10.2019–obecnie.
Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy?
To zależy od tego, jak bogate masz doświadczenie i czy jest ono związane z interesującą Cię ofertą pracy.
Jeśli np. szukasz pracy jako logistyk, to pracodawcy nie będzie interesowało, że 10 lat temu pracowałeś jako kelner w restauracji. Jednak jeśli przez ostatnie 10 lat zajmowałeś się logistyką w 3 różnych firmach, to zdecydowanie powinieneś je opisać w CV. Pamiętaj jednak, aby najwięcej miejsca poświęcić ostatniemu/obecnemu stanowisku lub temu, które ma zdecydowanie najwięcej wspólnego z wymaganiami w ogłoszeniu.
Doświadczenie zawodowe w CV — kolejność wpisywania stanowisk
Wiele osób zastanawia się, w jakiej kolejności wpisać do CV poprzednie stanowiska. Zdecydowanie najlepiej jest stosować tzw. CV chronologiczne z odwróconą chronologią. Chodzi o wpisanie obecnego/ostatniego stanowiska na samej górze curriculum vitae, a dopiero później dawniejszych miejsc pracy.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanowisko z przeszłości jest zdecydowanie bliższe pozycji, o którą obecnie się ubiegasz. Wtedy możesz podzielić sekcję doświadczenia na „Doświadczenie branżowe” oraz „Pozostałe stanowiska” i zrezygnować ze stosowania odwróconej chronologii.
Tworząc opis doświadczenia w CV, staraj się być jak najbardziej szczegółowy, aby pracodawca nie musiał się niczego domyślać. Na przykład zamiast „zarządzanie zespołem”, lepiej wpisać „zarządzanie 10-osobowym zespołem przedstawicieli handlowych”. Unikaj ogólników, które wpisuje większość kandydatów.
W sekcji doświadczenia zawodowego powinieneś również pochwalić się swoimi osiągnięciami. To właśnie one wyróżnią Cię na tle kandydatów, którzy nie mogą pochwalić się żadnymi sukcesami. Nie muszą być to osiągnięcia na miarę Nagrody Nobla. Możesz np. wspomnieć, że ograniczyłeś koszty firmy o 10% lub pozyskałeś dla niej kluczowego klienta.
Pamiętaj też, że w sekcji z doświadczeniem warto wpisać też praktyki studenckie, staż czy też wolontariat. Doradcy z Michigan State University przekonują, że jest to świetny sposób dla mniej doświadczonych kandydatów, aby udowodnić pracodawcy, że posiadają wymagane kompetencje.
Jak te wszystkie wskazówki zastosować w praktyce? Zobaczysz to na przykładach w kolejnym rozdziale.
Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać CV? Wzór i najważniejsze wskazówki.
3. CV doświadczenie zawodowe — przykłady
Chociaż Twój opis doświadczenia w CV powinien być dostosowany do Twoich kwalifikacji oraz oferty pracy, to powinieneś stosować określone reguły, które sprawią, że sekcja ta będzie przejrzysta i czytelna.
Poniżej zobaczysz przykłady opisu doświadczenia w CV, na podstawie których możesz przygotować własny życiorys zawodowy.
Przykład doświadczenia w CV sprzedawcy
10.2019–obecnie Firma XYZ
Stanowisko: Sprzedawca
Główne obowiązki:
- kontakt bezpośredni i telefoniczny z klientami z Polski i zagranicy
- przygotowywanie i prezentacja ofert sprzedażowych
- obsługa posprzedażowa
- aktywne wyszukiwanie nowych klientów
Osiągnięcia:
- zwiększenie sprzedaży telefonicznej o 15%
Dodatkowe obowiązki:
- analiza działań konkurencji
- współpraca z działem marketingu przy kampaniach reklamowych
Przykład doświadczenia w CV pracownika biurowego (z małym doświadczeniem)
10.2019–02.2020 Firma XYZ
Stanowisko: Praktykant w dziale marketingu
Zakres obowiązków:
- publikacja materiałów w kanałach social media (Facebook, Instagram, TikTok)
- pomoc przy analizie wyników kampanii reklamowych
- przygotowywanie materiałów prasowych
- przygotowywanie prezentacji (PowerPoint)
Osiągnięcia:
- uczestnictwo w przygotowywaniu kampanii reklamowej dla jednego z kluczowych klientów
Jak widzisz, przygotowując opis doświadczenia, należy stosować wyraźne nagłówki, pogrubienia (bold), a także punktory czy też punkty. Dzięki temu pracodawca szybko znajdzie najważniejsze informacje, a Twoje CV będzie schludne i bardzo przejrzyste.
Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać proste CV?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://career.virginia.edu/Students/Prepare/Resumes
- https://www.canr.msu.edu/news/the_importance_of_incorporating_volunteer_experience_into_your_resume
Najczęściej zadawane pytania
Jak opisać zakres obowiązków w CV?
Zakres obowiązków należy opisać w CV w formie podpunktów i bardzo szczegółowo wymienić zadania wykonywane na danym stanowisku.Warto poświęcić tej sekcji dużo miejsca, bo na doświadczenie kandydata rekruterzy zwracają większą uwagę, niż np. na wykształcenie w CV.
Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?
Nie musisz wpisywać do CV doświadczenia, które nie jest w żaden sposób związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Nie warto też wpisywać do CV pracy, którą wykonywało się 20 lat temu (chyba, że ma ona duże znaczenie dla Twojej kariery). Ty najlepiej wiesz, co napisać o sobie w CV. Pamiętaj, by stworzyć spójny obraz swojej kandydatury i nie przeciążyć dokumentu zbędnymi informacjami.
Jak opisać doświadczenie w CV?
Wymień konkretne daty pracy oraz nazwę firmy, a także stanowisko, które zajmowałeś. Poniżej wylicz wszystkie wykonywane przez Ciebie obowiązki. Jeśli nie masz dużego stażu zawodowego lub jeszcze nie udało Ci się nigdy podjąć zatrudnienia, opisz swoje zalety oraz motywację do pracy w liście motywacyjnym bez doświadczenia.
Jak napisać w CV, że nadal się pracuje?
Opisując w CV swoje ostatnie miejsce pracy (gdzie wciąż jesteś zatrudniony), podaj dokładną datę (miesiąc i rok) rozpoczęcia, postaw myślnik i dopisz „do teraz”. Na pewno znajdziesz w internecie wzory CV, które pokazują, jak taki zapis powinien wyglądać.
Jak wpisać w CV kilka stanowisk w tej samej firmie?
Chociaż istnieją konkretne zasady dotyczące tego, jak powinno wyglądać CV, to rzadko wspomina się o sytuacji, gdy kandydat pracował na kilku stanowiskach w tej samej firmie. Jeśli awansowałeś wewnątrz firmy i chcesz zobrazować ten rozwój zawodowy w CV, podaj nazwy stanowisk oraz daty ich piastowania, oraz wypisz wykonywane przez siebie obowiązki. Te informacje umieść pod nagłówkiem tej samej firmy.
Chcesz opisać w CV swoje doświadczenie zawodowe i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!