Moje konto
Doświadczenie zawodowe w CV - co wpisać? Przykłady i 4 porady

Doświadczenie zawodowe w CV - co wpisać? Przykłady i 4 porady

Czy chciałbyś powierzyć swoje dziecko niedoświadczonej opiekunce? Albo remont mieszkania ekipie, która nigdy wcześniej się tym nie zajmowała? Domyślam się, że nie.

 

Podobnie myślą pracodawcy. Zazwyczaj preferują kandydatów z doświadczeniem, którzy już pokazali w innej firmie, że potrafią wykorzystać swoje kwalifikacje i nie mają problemu z codziennym wykonywaniem obowiązków.

 

Właśnie dlatego opis doświadczenia w CV jest tak ważny.

 

W tym artykule znajdziesz:

 

 • wyjaśnienie, gdzie w CV wpisać doświadczenie zawodowe
 • wskazówki, jak skutecznie opisać zakres obowiązków w CV
 • przykłady opisu doświadczenia w CV, które spełnią wymagania pracodawców.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

Doświadczenie w CV
Doświadczenie w CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Doświadczenie w CV — gdzie je wpisać?

 

Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych (a często najważniejsza) sekcja Twojego CV. Dlatego musi się ona znaleźć na górze dokumentu, od razu pod podsumowaniem z celami zawodowymi.

 

Jest to szczególnie istotne, gdy Twoje doświadczenie, poprzednie stanowiska i zakres obowiązków są związane z wymaganiami w ofercie pracy, branżą czy też wartościami firmy.

 

Dlaczego dla pracodawców opis doświadczenia w CV jest tak ważny? Ponieważ Twoje poprzednie stanowiska i zakres obowiązków są dowodem na to, że potrafisz wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. A także nie masz problemu z pracą w zespole czy też wykonywaniem poleceń przełożonych.

 

W skrócie: Twoje doświadczenie zawodowe świadczy o tym, że łatwo odnajdziesz się w nowej pracy.

 

Jednak jak przedstawić swoje poprzednie stanowiska, aby zainteresować pracodawcę? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.

 

Nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego? Zajrzyj do naszych poradników: 

 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak opisać doświadczenie w CV?

 

Przede wszystkim musisz pamiętać o jednej, kluczowej zasadzie — opis doświadczenia w CV (podobnie jak pozostała część dokumentu) musi być dopasowany do wymagań pracodawcy.

 

Eksperci z University of Arizona zdradzają, że rekruterzy zazwyczaj poświęcają 6–10 sekund na przejrzenie CV. W tak krótkim czasie musisz więc pokazać, że jesteś idealnym kandydatem. Dlatego Twój opis doświadczenia zawodowego powinien być dowodem na to, że spełniasz większość (lub wszystkie) oczekiwań zamieszczonych w ogłoszeniu.

 

Sekcję CV z doświadczeniem zawodowym powinien wyróżniać wyraźny nagłówek „Doświadczenie zawodowe”. Dzięki temu pracodawca od razu zwróci uwagę na ten element dokumentu.

 

Doświadczenie w CV powinno zawierać:

 

 • nazwy firm, w których pracowałeś lub obecnie pracujesz
 • okresy współpracy (zawierające miesiąc i rok ich rozpoczęcia oraz zakończenia)
 • nazwy stanowisk
 • zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach (możesz zastosować podział np. na główne i dodatkowe obowiązki)
 • osiągnięcia.

Wskazówka: Dlaczego w CV nie wystarczy podać tylko lat współpracy z firmą? Ponieważ rekruter może pomyśleć, że chcesz ukryć krótki okres zatrudnienia, np. od grudnia 2020 r. do marca 2021 r. (wpisując 2020–2021). Dlatego zawsze podawaj także miesiące — dzięki temu pracodawca niczego nie będzie musiał się domyślać i dokładnie wyliczy długość Twojego doświadczenia. Jeśli wciąż pracujesz w danej firmie, to po prostu zastosuj określenie „obecnie” — np. 10.2019–obecnie.

Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy? 

 

To zależy od tego, jak bogate masz doświadczenie i czy jest ono związane z interesującą Cię ofertą pracy.

 

Jeśli np. szukasz pracy jako logistyk, to pracodawcy nie będzie interesowało, że 10 lat temu pracowałeś jako kelner w restauracji. Jednak jeśli przez ostatnie 10 lat zajmowałeś się logistyką w 3 różnych firmach, to zdecydowanie powinieneś je opisać w CV. Pamiętaj jednak, aby najwięcej miejsca poświęcić ostatniemu/obecnemu stanowisku lub temu, które ma zdecydowanie najwięcej wspólnego z wymaganiami w ogłoszeniu.

 

CV doświadczenie — kolejność wpisywania stanowisk

 

Wiele osób zastanawia się, w jakiej kolejności wpisać do CV poprzednie stanowiska. Zdecydowanie najlepiej jest stosować tzw. CV chronologiczne z odwróconą chronologią. Chodzi o wpisanie obecnego/ostatniego stanowiska na samej górze curriculum vitae, a dopiero później dawniejszych miejsc pracy.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanowisko z przeszłości jest zdecydowanie bliższe pozycji, o którą obecnie się ubiegasz. Wtedy możesz podzielić sekcję doświadczenia na „Doświadczenie branżowe” oraz „Pozostałe stanowiska” i zrezygnować ze stosowania odwróconej chronologii.

 

Tworząc opis doświadczenia w CV staraj się być jak najbardziej szczegółowy, aby pracodawca nie musiał się niczego domyślać. Zamiast „zarządzanie zespołem” lepiej napisać „zarządzanie 10-osobowym zespołem przedstawicieli handlowych”. Unikaj ogólników, które wpisuje większość kandydatów.

 

W sekcji doświadczenia zawodowego powinieneś również pochwalić się swoimi osiągnięciami. To właśnie one wyróżnią Cię na tle kandydatów, którzy nie mogą pochwalić się sukcesami. Nie muszą być to osiągnięcia na miarę Nagrody Nobla. Możesz np. wspomnieć, że ograniczyłeś koszty firmy o 10% lub pozyskałeś dla niej kluczowego klienta. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika Osiągnięcia w CV.

 

Pamiętaj też, że w sekcji doświadczenia warto wpisać też praktyki studenckie, staż czy też wolontariat. Doradcy z Michigan State University przekonują, że jest to świetny sposób dla mniej doświadczonych kandydatów, aby udowodnić pracodawcy, że posiadają wymagane kompetencje. Szczegółowo piszemy o tym w artykule Praktyki, staż i wolontariat w CV.

 

Jak te wszystkie wskazówki zastosować w praktyce? Zobaczysz to na przykładasz w kolejnym rozdziale.

 

Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać CV? Wzór i najważniejsze wskazówki

 

3. Doświadczenie zawodowe w CV — przykłady

 

Chociaż Twój opis doświadczenia w CV powinien być dostosowany do Twoich kwalifikacji oraz oferty pracy, to powinieneś stosować określone reguły, które sprawią, że sekcja ta będzie przejrzysta i czytelna.

 

Poniżej zobaczysz przykłady opisu doświadczenia w CV, na podstawie których możesz przygotować własny życiorys zawodowy.

 

Doświadczenie w CV sprzedawcy

 

10.2019–obecnie Firma XYZ

Stanowisko: Sprzedawca

 

Główne obowiązki:

 • kontakt bezpośredni i telefoniczny z klientami z Polski i zagranicy
 • przygotowywanie i prezentacja ofert sprzedażowych
 • obsługa posprzedażowa
 • aktywne wyszukiwanie nowych klientów

 

Osiągnięcia:

 • zwiększenie sprzedaży telefonicznej o 15%

 

Dodatkowe obowiązki:

 • analiza działań konkurencji
 • współpraca z działem marketingu przy kampaniach reklamowych

 

Doświadczenie w CV pracownika biurowego (z małym doświadczeniem)

 

10.2019–02.2020 Firma XYZ

Stanowisko: Praktykant w dziale marketingu

 

Zakres obowiązków:

 • publikacja materiałów w kanałach social media (Facebook, Instagram, TikTok)
 • pomoc przy analizie wyników kampanii reklamowych
 • przygotowywanie materiałów prasowych
 • przygotowywanie prezentacji (PowerPoint)

 

Osiągnięcia:

 • uczestnictwo w przygotowywaniu kampanii reklamowej dla jednego z kluczowych klientów

 

Jak widzisz, przygotowując opis doświadczenia, należy stosować wyraźne nagłówki, pogrubienia (bold), a także punktory czy też punkty. Dzięki temu pracodawca szybko znajdzie najważniejsze informacje, a Twoje CV będzie schludne i bardzo przejrzyste.

 

Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać proste CV

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz opisać w CV swoje doświadczenie zawodowe i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: doswiadczenie w cv zakres obowiazkow
Średnia: 4.11 (62 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły