Moje konto
List motywacyjny bez doświadczenia — jak napisać? [Wzór]

List motywacyjny bez doświadczenia — jak napisać? [Wzór]

Za chwilę pomogę Ci napisać skuteczny list motywacyjny dla osoby bez doświadczenia zawodowego.

 

Jednak najpierw spróbuj postawić się na miejscu rekrutera, który otrzymał od kandydatów ponad 100 listów motywacyjnych.

 

Na stanowisku nie jest wymagane doświadczenie, więc dokumenty opisują wykształcenie, umiejętności i zainteresowania kandydatów.

 

Niestety większość listów powstała na podstawie identycznego, darmowego wzoru z internetu.

 

Czy byłbyś w stanie przeczytać 100 takich dokumentów od deski do deski? Jest to oczywiście wykonalne, ale żaden pracodawca nie ma na to czasu i ochoty.

 

W tym artykule pokażę Ci, na jakich informacjach się skupić, aby wyróżnić swój list motywacyjny w tej nieczytelnej masie i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

list motywacyjny bez doświadczenia na danym stanowisku

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

W tym artykule:

 

 • dowiesz się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
 • znajdziesz wzór listu motywacyjnego do pierwszej pracy
 • poznasz skuteczne sposoby na przyciągnięcie uwagi pracodawcy
 • zobaczysz przykłady, które możesz wpisać do listu motywacyjnego jeśli nie masz doświadczenia

 

1

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

 

Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się, czy w ogóle warto przygotowywać list motywacyjny (po angielsku cover letter)?

 

Zdecydowanie tak!

 

Nawet jeżeli byłaby to Twoja pierwsza praca, w liście motywacyjnym możesz pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku. Lepiej podkreślisz także swoje najważniejsze umiejętności oraz osiągnięcia edukacyjne.

 

Zapewne zastanawiasz się, jakie informacje powinny znaleźć się w liście motywacyjnym.

 

Bezpłatny ebook! Dodatkowe przykłady i wskazówki, a także pomysły jak zacząć i jak zakończyć list motywacyjny, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną - Jak zacząć i zakończyć list motywacyjny, aby dostawać więcej ofert pracy [Wzory i Przykłady]

 

 

Oto elementy, które musisz umieścić w liście motywacyjnym jeśli nie masz doświadczenia:

 

 • data, Twoje dane kontaktowe oraz dane pracodawcy
 • zwrot grzecznościowy
 • informacja o tym, jakie stanowisko Cię interesuje
 • dowody na to, że Twoje wykształcenie, umiejętności lub zainteresowania gwarantują, że sprawdzisz się stanowisku
 • sugestie, w jaki sposób pomożesz pracodawcy usprawniać i rozwijać jego biznes
 • wyrażenie gotowości do spotkania
 • podpis
 • klauzula do listu motywacyjnego ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych

 

Najtrudniej jest zacząć, szczególnie jeśli np. jest to Twój pierwszy list motywacyjny.

 

Dlatego przygotowałem dla Ciebie przykładowy list motywacyjny, który możesz wykorzystać. Pamiętaj jednak, aby nie kopiować go 1:1, lecz dopasować do swoich umiejętności i konkretnej oferty pracy (o tym jak to zrobić, dowiesz się więcej w kolejnym paragrafie).

 

List motywacyjny bez doświadczenia - wzór:

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.

 

Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w moim kierunku studiów [nazwa kierunku] i dodatkowej działalności [rodzaj działalności].

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na stanowisku [nazwa stanowiska]?

 

 1. Podczas studiów [nazwa kierunku i uczelni] udało mi się zgromadzić wiedzę [opisz wiedzę, która będzie przydatna z punktu widzenia pracodawcy]. Dodatkowo działając jako [podaj swoją rolę np. w organizacji studenckiej], udało mi się zorganizować [podaj przykład aktywności, która nawiązuje do oferty pracy]. Jestem pewien, że to doświadczenie mógłbym wykorzystać w [nazwa firmy].

 

 1. Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić ulepszyć dla danego pracodawcy]. Tę umiejętność wykorzystałem już wcześniej [wpisz dokonanie, które potwierdzi Twoją umiejętność].

 

 1. Zależy mi na rozwijaniu się w obszarze [wpisz swoją specjalizację]. Widać to w licznych [szkoleniach, konferencjach, kursach – informacje, które potwierdzą Twoje zainteresowanie].

 

 1. Dodatkowo, moje zainteresowania [rodzaj zainteresowań związanych z ofertą pracy] sprawią, że pracę będę wykonywał z wielką przyjemnością i zaangażowaniem.

 

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby dokładniej opowiedzieć o swojej wiedzy i umiejętnościach.

 

Z poważaniem

[imię i nazwisko]

 

Na podstawie tego wzoru znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego.

 

W następnym paragrafie znajdziesz wskazówki, jak zainteresować pracodawcę, aby zaprosił na rozmowę właśnie Ciebie!

 

Na razie nie szukasz pracy lecz stażu (np. studenckiego)? Porady jak przygotować list motywacyjny na praktyki znajdziesz w naszym artykule: “List motywacyjny na staż lub praktyki - jak napisać? Wzór + Przykłady” (czytaj)

 

2

Jak wyróżnić swój list motywacyjny nie mając doświadczenia?

 

Gdybyś zobaczył listy motywacyjne innych kandydatów, mógłbyś się zdziwić.

 

Brak danych kontaktowych, informacje nawiązujące do innych ofert czy też literówki w nazwie firmy, w której kandydat chce pracować - dla rekruterów to chleb powszedni.

 

Na szczęście dla Ciebie to dobra informacja!

 

Na tle takich listów motywacyjnych łatwo będzie Ci się wyróżnić. Wystarczy, że zastosujesz poniższe porady.

 

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, aby zainteresować pracodawcę?

 

 1. Opisując swoje dane kontaktowe podaj imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mail. Unikaj “śmiesznych”, prywatnych maili. Profesjonalny adres e-mail powinien mieć formę: imię.nazwisko@zaufanadomena.pl. Możesz też podać URL swojego profilu na LinkedIn (jeśli jest on profesjonalnie przygotowany i aktualny).

 

 1. Sprawdź, do kogo piszesz. Jeśli w ofercie pracy nie ma informacji, kto odpowiada za rekrutację, możesz np. zadzwonić do działu HR i dopytać się o szczegóły. Dzięki temu Twój list będzie bardziej spersonalizowany i pokażesz, że zależy Ci na stanowisku.

 

 1. Dopasuj list motywacyjny do oferty pracy. Dokładnie przejrzyj wymagania z ogłoszenia i skup się na informacjach, które będą najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy. W ten sposób pokażesz, że jesteś idealnym kandydatem i nie wysyłasz identycznych listów masowo.

 

 1. Nie kopiuj informacji z CV. Przepisywanie życiorysu nie ma sensu. W liście motywacyjnym powinieneś rozbudować informacje z CV. Wyjaśnij, dlaczego poszczególne umiejętności przydadzą Ci się w pracy.

 

 1. Pisz konkretnie, unikaj ogólników, które może wpisać każdy kandydat (np. Jestem pracowity). Skup się na faktach i najważniejszych umiejętnościach, które będą interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli możesz pochwalić się liczbami lub osiągnięciami - koniecznie o nich napisz (np. 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym). Warto też opisać np. działalność w organizacjach studenckich, odbyte kursy i szkolenia.

 

 1. Pokaż pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc firmie. Chcesz pozytywnie zaskoczyć pracodawcę? Zaproponuj konkretne usprawnienie lub rozwiązanie jakiegoś problemu.

 

 1. Zadbaj o to, aby Twój list był czytelny. Unikaj dużych bloków tekstu, które zmęczą wzrok czytającego, stosuj akapity, punkty i pogrubienia. Sprawdź, czy w tekście nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych oraz literówek.

 

Jak te porady zastosować w praktyce? Poniżej znajdziesz przykład listu motywacyjnego dla sprzedawcy bez doświadczenia.

 

Przykładowa oferta pracy dla sprzedawcy:


list motywacyjny sprzedawca bez doświadczenia

 

List motywacyjny - sprzedawca bez doświadczenia (przykład):

 

Szanowny Panie,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko sprzedawcy w Państwa firmie.

 

Od zawsze interesuje się tematyką sprzedaży i ekonomii, dlatego obecnie studiuję Handel i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ponadto jestem członkiem koła naukowego “Sprzedaż dla początkujących”.

 

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na stanowisku sprzedawcy?

 

 1. Podczas studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym zgromadziłem podstawową wiedzę z zakresu sprzedaży i handlu. Obecnie zależy mi na zdobyciu praktycznych umiejętności i rozwijaniu się w zawodzie sprzedawcy. Mam wielką motywację i gwarantuję pełne zaangażowanie podczas pracy.

 

 1. Wyróżniam się wysoką kulturą osobistą i łatwo nawiązuję kontakty. Nie mam też problemu z pracą w zespole - dowodzi tego wolontariat podczas corocznych zbiórek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 1. Sprawnie obsługuję komputer (zarówno PC jak i Mac), a pakiet Office nie ma przede mną tajemnic (ukończyłem m.in. zaawansowany kurs Excel).

 

 1. Jestem pasjonatem motoryzacji i będę potrafił zarazić entuzjazmem zarówno współpracowników jak i klientów.

 

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby zaprezentować moją wiedzę oraz najważniejsze umiejętności, które wykorzystam na stanowisku sprzedawcy.

 

Z poważaniem

[imię i nazwisko]

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Przykłady do wpisania w liście motywacyjnym bez doświadczenia

 

Wciąż zastanawiasz się, jakie informacje warto wpisać do listu motywacyjnego jeśli nie masz doświadczenia?

 

Poniżej znajdziesz przykłady, które zainspirują Cię do stworzenia profesjonalnego listu motywacyjnego.

 

List motywacyjny bez doświadczenia na danym stanowisku - przykłady do wpisania:

 

Jestem dobrze zorganizowany i odpowiedzialny, staram się zawsze dotrzymywać terminów.

 

Jestem osobą uczciwą i szczerą, dzięki temu w pracy będę unikał konfliktów i nieporozumień.

 

Jestem życzliwy i otwarty na ludzi, dlatego z łatwością nawiązuje nowe kontakty i podtrzymuje przyjacielskie relacje zarówno ze współpracownikami jak i klientami.

 

Lubię pracę zespołową, więc nie będę miał problemów z odnalezieniem się w zespole sprzedawców.

 

Jestem dyspozycyjny i mogę od razu zacząć pracę. System trzyzmianowy nie stanowi dla mnie problemu. Jestem również gotowy na wyjazdy zagraniczne.

 

Posiadam prawo jazdy kategorii B. Jeżdżę odpowiedzialnie, o czym świadczy m.in. brak mandatów. Zawsze staram się dbać o przewożony towar.

 

Bardzo dobrze radzę sobie z obsługą komputera (korzystam z takich programów jak Word, Excel, PowerPoint, Google Docs czy też Gimp).

 

Jestem samodzielny i potrafię sam znajdować rozwiązania nawet bardzo skomplikowanych problemów.

 

Pasjonuję się nowymi technologiami, dlatego praca na stanowisku doradcy klienta w salonie Samsunga będzie sprawiała mi dużą przyjemność i satysfakcję.

 

Samodzielnie rozwijam swoje umiejętności w montowaniu wideo (Adobe Premiere Pro), więc doskonale odnajdę się na stanowisku młodszego montażysty.

 

Sport jest moją pasją i cały czas rozwijam się zawodowo (obecnie jestem w trakcie kursu trenerskiego 2. stopnia), dlatego sprawdzę się jako trener fitness w Państwa firmie.

 

Jako nauczyciel matematyki przede wszystkim starałbym się zarazić uczniów moim entuzjazmem i pokazać im, w jaki sposób będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości.

 

Tak jak wspominałem wcześniej, pamiętaj, aby zawsze dopasowywać swój list motywacyjny do oferty pracy. Wysyłanie masowo identycznych dokumentów mija się z celem!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zacząć i zakończyć list motywacyjny? Skuteczne przykłady znajdziesz w naszym artykule: “List motywacyjny - wzór. Jak zacząć, jak zakończyć i przykład, który dał pracę!” (czytaj)

 

Przy okazji pisania listu motywacyjnego i tworzenia CV, jedna rzecz jest szczególnie istotna: zgoda na przetwarzanie danych osobowych wzór — klauzula CV z omówieniem

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Mogą Cię zainteresować także poradniki:

 

Wciąż masz wątpliwości, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Zostaw poniżej swój komentarz z pytaniem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: list motywacyjny bez doswiadczenia
Średnia: 4.04 (48 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Zobacz 15 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki, który zainteresuje pracodawcę. Wykorzystaj wzór oraz przykłady i stwórz list, który pomoże Ci dostać się na staż. W artykule znajdziesz także wskazówki jak opisać doświadczenie, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie.