

Tutaj dowiesz się, czym są kwalifikacje zawodowe (definicja i przykłady), jakie kwalifikacje wyróżnia się w Polsce i jak wpisać je do CV.
Kwalifikacje zawodowe, obok doświadczenia, to najważniejszy atut na współczesnym rynku pracy. Pracodawcy szukają samodzielnych i wykwalifikowanych pracowników, którzy od razu będą mogli zająć się swoimi obowiązkami oraz osiąganiem firmowych celów.
Dlatego szukając pracy, musisz wiedzieć, jakie kwalifikacje wyróżnić i w jaki sposób to zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Kwalifikacje zawodowe, które nazywa się również kompetencjami zawodowymi lub kompetencjami twardymi, to zestaw umiejętności i wiedzy, niezbędny do wykonywania danego zawodu. Zazwyczaj potwierdzają je ukończone szkolenia i kursy, wykształcenie kierunkowe, zdobyte dyplomy, certyfikaty oraz innego rodzaju zaświadczenia. Kwalifikacje może jednak potwierdzać również praktyka zawodowa.
Do kwalifikacji zawodowych mogą dodatkowo zaliczać się kompetencje miękkie czy też zdolności interpersonalne i społeczne niezbędne do pracy w danym zawodzie.
Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od stanowiska i branży za kwalifikacje zawodowe będzie można uznać kompetencje różnego typu. Przykładowo, dla programisty kluczowa będzie znajomość języków programowania, a dla sprzedawcy — umiejętności negocjacyjne.
Można więc w skrócie stwierdzić, że kwalifikacje zawodowe to zestaw umiejętności, predyspozycji i uprawnień, które umożliwiają pracę w danym zawodzie.
Zajrzyj również do naszego poradnika: Kompetencje miękkie i twarde — przykłady, czym się różnią, jak je rozwijać
Niekiedy przez określenie „kwalifikacje zawodowe” rozumie się klasyfikację stworzoną w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Wskazano w nim obszary kształcenia, do których przypisane są poszczególne zawody (pogrupowane pod względem wspólnych lub zbliżonych kwalifikacji wymaganych do realizacji zadań zawodowych). W ramach danego obszaru kształcenia możliwa jest konsolidacja zasobów edukacyjnych i kadrowych w centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego, umożliwiająca racjonalne wykorzystanie potencjału szkół i placówek oświatowych.
Przy uwzględnieniu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wyodrębniono następujące obszary kształcenia:
Aktualizowaną na bieżąco listę kwalifikacji zawodowych można znaleźć na stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.
Z ZRK można dowiedzieć się, jakie konkretne wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać daną kwalifikację (ujętą w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji), oraz jakie instytucje mają uprawnienia do ich nadawania. W rejestrze uwzględnione są tzw. kwalifikacje pełne, czyli te, które nadawane są w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego, a także cząstkowe, w skład których wchodzą kwalifikacje ze szkolnictwa zawodowego, nadawane po ukończeniu studiów podyplomowych, uregulowane czy też rynkowe.
Może Cię także zainteresować: Lista zawodów w Polsce (spis alfabetyczny)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Kompetencje i kwalifikacje zawodowe to jedna z najważniejszych sekcji CV. Musi ona znaleźć się na pierwszej stronie CV, obok opisu doświadczenia oraz podsumowania zawodowego.
Jak podkreślają eksperci z University of Arizona, Twoje CV (a więc także opis kwalifikacji zawodowych) musi być dopasowane do oferty pracy i stanowiska. Rekruterzy poświęcają średnio 6–10 sekund na przeglądanie aplikacji i nie mają czasu na interpretowanie Twoich kompetencji. Postaraj się więc skupić na tych kwalifikacjach, które są kluczowe z punktu widzenia pracodawcy.
Opis kwalifikacji zawodowych najlepiej podzielić na kompetencje twarde oraz miękkie. Warto także wskazać poziomy zaawansowania poszczególnych kwalifikacji — np. język angielski (poziom B2).
Staraj się być konkretny i szczegółowy. W CV nie warto wpisywać kwalifikacji takich jak „pracowitość”. Taką informację może podać każdy kandydat, a pracodawca nie jest w stanie jej zweryfikować.
Jak wygląda to w praktyce? Poniżej zobaczysz przykład opisu kwalifikacji zawodowych w CV.
Kompetencje twarde
Kompetencje miękkie
Kursy, szkolenia i certyfikaty
Wykształcenie
2010–2015 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kierunek: Logistyka
Uzyskany tytuł magistra
Profesjonalny, wyróżniony na 1. stronie CV opis kwalifikacji zawodowych, wygodnie stworzysz w naszym kreatorze CV.
Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Umiejętności w CV
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Przygotowujesz opis swoich kwalifikacji zawodowych w CV i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Tutaj dowiesz się, jak i gdzie wpisać wykształcenie w CV, zobaczysz przykłady opisu edukacji, a także sprawdzisz, jakie rodzaje wykształcenia wyróżniamy.
Kursy, certyfikaty i prawo jazdy w CV są ważne. Tylko musisz wiedzieć, jak je opisać i w której sekcji dokumentu umieścić. Ten poradnik wszystko wyjaśni.
Sukcesy zawodowe oraz osiągnięcia w CV. Dowiedz się, jak opisać sukcesy zawodowe i jakie osiągnięcia wpisać w CV. Zobacz przykładowe zasługi w CV.