Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Zdjęcie do CV - 4 rady jak je wybrać i czego unikać (Przykłady)

CV | 2017-04-15
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Zdjęcie w CV może Ci pomóc lub zaszkodzić w poszukiwaniu pracy.

 

Profesjonalny rekruter nie powinien kierować się wyglądem kandydata do pracy. Ale jak jest naprawdę?

 

Pracodawca, jak każdy człowiek część decyzji podejmuje pod wpływem emocji. Dlatego nie da się zaprzeczyć, że odpowiednio dobrane zdjęcie może wpływać na jego decyzję o zaproszeniu Cię na rozmowę.

 

Nie wierzysz?

Zobacz przykład CV Grzegorza. CV po lewej to jego stary dokument. CV po prawej stworzyliśmy dla niego w naszym kreatorze (stwórz swoje CV w 5 minut):

 

jak powinno wyglądać zdjęcie do cv

 Jeden z szablonów CV z kreatora - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj

 

Które CV na pierwszy rzut oka wydaje Ci się bardziej profesjonalne?

 

Jeśli to CV po prawej to jesteś w większości. Oczywiście CV różni się układem, wyglądem oraz przede wszystkim treścią, którą przygotowaliśmy dla Grzegorza w ramach konsultacji. Jednak nie zmienia to jednej rzeczy. 

 

Zdjęcie i wygląd CV po prawej robi dobre pierwsze wrażenie. W przypadku wielu osób to pierwsze wrażenie może mieć wpływ (choć nie powinno) na decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Według badań profile na LinkedIn z zamieszczonym zdjęciem mają 11x więcej wyświetleń niż te bez zdjęcia. 

 

Zdjęcie możesz i powinieneś wykorzystać na swoją korzyść. W tym artykule pokażę Ci, jak.

 

Czy zawsze musisz dodawać zdjęcie do cv?

 

Zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV. Pamiętaj, że to Twoja decyzja czy dodasz je do aplikacji. Jeśli szukasz pracy za granicą, upewnij się, że w danym kraju dodawanie zdjęcia do aplikacji jest dobrze widziane.

 

Zdjęcia w CV są powszechne dla większości europejskich rekrutacji. Jeśli chcesz znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych albo Australii, nie dodawaj do CV zdjęcia.

 

Dlaczego warto dodać zdjęcie w cv?

 

Odpowiednie zdjęcie może pomóc budować profesjonalny wizerunek i podkreślić cechy charakteru, które mogą przydać Ci się w pracy. Twój portret biznesowy nie jest dla rekrutera tak istotny, jak doświadczenie i umiejętności. Może natomiast pomóc Ci zaprezentować się jako kandydat pasujący do danego miejsca pracy.

 

Przykłady?

 

Jeżeli aplikujesz do pracy, w której będziesz miał kontakt z klientem to dobieranie smutnego czarno-białego zdjęcia do CV nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli Twoja przyszła praca będzie wymagała od Ciebie powagi i spokoju (np. analityk), nie wysyłaj CV z nieformalnym zdjęciem, na którym masz rozpuszczone włosy.

 

jakie zdjęcie dodać do CV

CV Dominiki na z szablonie z kreatora CV - stwórz profesjonalne CV w 5 minut tutaj 

 

Czy warto zainwestować w fotografię biznesową?

 

Jeśli masz możliwość zainwestowania w swój wizerunek, warto umówić się na profesjonalną sesję zdjęciową. Zyskasz pewność, że wyglądasz profesjonalnie, a Twoje zdjęcie do CV będzie wysokiej jakości.

 

Jeżeli nie chcesz wydawać dużej kwoty na portret biznesowy, popytaj wśród znajomych. Może ktoś z nich interesuje się fotografią i będzie w stanie Ci pomóc.

 

Czy obowiązują wymogi formalne dotyczące zdjęcia?

 

Wymiary zdjęcia w CV także nie są określone, ale pamiętaj, by Twoja twarz była na nim wyraźna. Nie ma znaczenia, po której stronie umieścisz zdjęcie w CV. Najważniejsze, aby dobrze komponowało się z treścią. 

 

W naszym kreatorze CV online masz możliwość wybrania szablonów CV ze zdjęciem po prawej lub lewej stronie. 

 

wybierz szablon CV ze zdjęciem

Przykładowe szablony CV - zobacz inne szablony tutaj 

 

Nieprofesjonalne zdjęcie w CV. Typowe błędy:

 

1. Zdjęcie słabej jakości

 

Zadbaj, aby na Twoim portrecie nie było pikseli. Nie ma nic gorszego niż niewyraźne lub rozmazane zdjęcie. Postaraj się, aby Twoja twarz i oczy były dokładnie widoczne.

 

Unikaj zdjęć, na których widać Twoją całą sylwetkę, ale twarz jest prawie niewidoczna. Wysoka jakość zdjęcia i dobrze dobrane kolory Twojego ubioru mogą ożywić CV.

 

2. Masz zbyt poważne zdjęcie

 

Wiele osób ma zdjęcie do CV, na którym wygląda zbyt poważnie lub nawet smutno.  Jeżeli dodamy do tego jeszcze czarno białe tło, możesz zostać odebrany jako osoba ponura. Lekki uśmiech znacznie ociepli Twój wizerunek. Tutaj sprawdzisz, jaki kolor ubrania wybrać w przypadku zdjęcia do CV.

 

3. Wyciąłeś znajomych ze zdjęcia

 

Brzmi dziwnie, ale naprawdę widywałem zdjęcia, na których wcześniej były też inne osoby, ale zostały z niego amatorsko wycięte. Moim faworytem było zdjęcie, na którym na ramieniu kandydata spoczywała czyjaś ręka. Na zdjęciu do CV powinieneś być sam.

 

4. Zdjęcie glamour

 

Zdjęcia z 'dziubkami' lub w wyzywającym stroju to bardzo zły pomysł. Zdjęcia glamour oraz artystyczne zostaw do swojego prywatnego albumu.

 

W wielu krajach zdjęcie w CV jest niepożądane, bo pracodawcy boją się podejrzeń o dyskryminowanie pracowników. Czy warto dodać zdjęcie do CV? Wypowiedz się poniżej i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.9 (255 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-12-27 17:10:23

Według mnie to kwestia drugorzędna. Okulary nie są niezbędnym elementem zdjęcia biznesowego.

www.mojenozyczki.blogspot.com 2015-12-25 20:34:14

Chciałabym wysłać cv i zastanawiam się czy ważne czy mam okulary czy nie. Bez okularów nie mam żadnego odpowiedniego zdjęcia, a w okularach mam kilka. Jednak od jakiegoś czasu nie chodzę w okularach... powinnam mieć zdjęcie w okularach czy bez ?

Piotr Sosnowski 2015-11-12 11:59:53

Nie lepiej po prostu szybko zrobić nowe zdjęcie do CV? :)

Michalina Iwanicka 2015-11-06 14:48:58

może głupie pytanie ale nie wiem co robić, znalazłam ogłoszenie pracy gdzie potrzebują cv ze zdjęciem, no dobra mam cv mam na nim zdjęcie ale aktualnie mam krótkie włosy a na zdjęciu mam długie. Moje pytanie odnosi się czy wysyłać bez zdjęcia czy w mailu dodać jaka jest prawda ?

Piotr Sosnowski 2015-08-10 08:49:55

Trudne pytanie. Wszystko zależy od pracy, do której chce aplikować osoba z kolorowymi włosami. Jeżeli to praca kreatywna, w której liczy się indywidualizm i własny styl - zdjęcie w CV jak najbardziej może odzwierciedlać rzeczywistość. Jeżeli miałaby to być rekrutacja np. prawnika albo analityka finansowego, nawet jeżeli w CV nie będzie tego zdjęcia, to trudno będzie ukryć kolor włosów na rozmowie :)

Oizdar 2015-08-06 21:50:21

Zastanawia mnie jak odbierane są osoby, które mają szalony kolor na
głowie (niebieski, zielony itp.). Czy jeśli ma się zdjęcie z włosami o
naturalnym kolorze to lepiej je dodać do CV niż nowsze z zwariowanym
kolorem? Może lepiej dodać w takim przypadku czarno białe zdjęcie?
Kobiety w tej kwestii mają zezwolenie? Co jeśli mężczyzna ma kolorowe włosy?

Jakub J.J. Woźniak 2015-05-26 09:52:06

Polecam się :)

Piotr Sosnowski 2015-05-26 09:27:37

Dziękuję za Twój komentarz :) Bardzo cenna wiedza! Jeżeli będziemy tworzyli kolejne wpisy związane ze zdjęciami, z chęcią zasięgnę u Ciebie informacji dotyczących tych rozwiązań i badań.

Jakub J.J. Woźniak 2015-05-26 08:59:41

Szanowny Panie Piotrze,

Artykuł bardzo pomocny.

Choć z paroma tezami mógłbym polemizować :)

"Nie ma znaczenia, po której stronie umieścisz zdjęcie w CV."

Pewne badania przeprowadzone przez badaczki z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wykazały, że w kulturach, które czytają od lewej do prawej (a więc naszej także) zdjęcia powinny być umieszczone w zależności od tego, co chcemy podkreślić.

Np. produkty kojarzące się z historią, tradycją, są lepiej przymowane, gdy ich zdjęcia są umieszczone po lewej. Z kolei produkty nowoczesne, obiecujące efekty po upływie jakiegoś czasu, są oceniane wyżej, gdy są po prawej.

Sądzę, że podobnie może być w przypadku zdjęć zamieszczonych w CV.

Kandydaci starsi, z dużym doświadczeniem - aby podkreślić jego wagę - mogą umieszczać zdjęcia po lewej. Z kolei młodszym kandydatom, którzy nie mogą się jeszcze pochwalić wielkim dorobkiem, można zasugerować, by umieszczali swoje zdjęcia po prawej stronie CV - by kojarzyć się z przyszłością i obietnicą.

Ogólnie zdjęcia mają tak wiele parametrów, którymi można manipulować, że komentarz to zdecydowanie za mało, by się wypowiedzieć :)

Np. kontrast zdjęcia potrafi zmieniać oceny, ile ktoś na zdjęciu liczy sobie lat. Większy kontrast = młodsze oblicze. Mniejszy - starsze. Jeśli ktoś młody kandyduje na stanowisko, na którym pracodawca widziałby raczej kogoś wiekowego - warto nieco obniżyć kontrast zdjęcia.

Podobnie kadrowanie.

Jeśli umieścimy tylko swoją facjatę - będziemy uznawani za inteligentniejszych, niż w sytuacji, gdy zdjęcie obejmie także resztę naszego ciała. Gdy startujemy na np. sprzedawcę i jesteśmy w miarę atrakcyjni fizycznie - możemy pokusić się o zdjęcie obejmujące większość naszego ciała. Ale jeśli startujemy na księgowego - pokażmy tylko twarz, bo tam liczy się inteligencja.

Jeśli ktoś byłby tym tematem bardziej zainteresowany - polecam 3-częściowy cykl swoich artykułów (z mojego bloga) na temat "Jak wybrać zdjęcie profilowe, które robi świetne wrażenie".

Tam podsumowałem i opisałem wyniki wielu badań i obserwacji na temat tego, jak dobierać zdjęcia i jakie efekty to powoduje.

(mam nadzieję, że nie będzie to uznane za reklamę :)

http://www.jakub-wozniak.pl/ja...

http://www.jakub-wozniak.pl/ja...

http://www.jakub-wozniak.pl/ja...

Łączę pozdrowienia,
J.

Piotr Sosnowski 2015-04-01 08:47:16

Według mnie zdjęcie do CV powinno być najprostsze z możliwych, ale zarazem eleganckie i poważne w tej prostocie. Lepiej zrobić je bez pędzla.

Ewela 2015-03-30 11:49:53

Jeżeli mam pracować z dziećmi mogę załączyć zdjęcie z pędzlem w ręku ? Czy będzie to niestosowne ?

Piotr Sosnowski 2015-03-25 11:47:14

Wszystko zależy od stanowiska. Jeżeli Twoje nowe miejsce pracy jest kreatywne, nie ma kontaktu z klientami ani bardzo oficjalnych ram, zdjęcie do CV może odpowiadać stylowi pracy.

Majster 2015-03-25 11:11:50

Duże ma znaczenie, czy na zdjęciu jesteśmy w zaroście, czy może powinniśmy być ogoleni?

Piotr Sosnowski 2015-02-25 09:52:11

Dziękuję za ten komentarz :) Napisz jak wyniki Twojego zdjęcia do CV.

Rado 2015-02-24 15:47:15

dlatego musisz często robić i wysłać CV :D

Ptysia 2014-11-26 11:25:41

Natrafiłam ostatnio na taką usługę https://www.photofeeler.com (mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jako reklama). Można tam wrzucić zdjęcie i zdobyć feedback jak jest ono postrzegane przez innych. Aby otrzymać takie info za darmo, musimy tylko ocenić kilka zdjęć innych osób (co również daje nam pewien pogląd jeśli musimy się zastanowić jak byśmy określili osobę na zdjęciu). Moim zdaniem ciekawa sprawa, aktualnie czekam na wyniki i pewnie skończy się na wymianie zdjęcia w CV.

Piotr Sosnowski 2014-10-25 18:17:21

Jeśli nie chcesz umieszczać zdjęcia w CV, nie musisz tego robić :)

Widziałem mnóstwo CV, w których nie było zdjęcia a były umiejętności i doświadczenie, których szukałem. To jest najważniejsze. Zdjęcie do CV to dodatek, tak jak szablon. Może je ożywić i umiejętnie podkreślić kandydaturę.

M_lena 2014-10-24 19:42:25

Jakoś nie jestem przekonana do zamieszczania fotografii w CV. Ono ma mówić za mnie - to, jak wyglądam, nie powinno mieć wpływu na decyzję rekrutera. nigdy w żadnym ze swoich CV nie umieszczałam fotografii. Ale być może zależy to od branży.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:54:07

Potwierdzam :) Niektórzy kandydaci mają ogromną fantazję.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:53:50

Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji, w której "pojechanie" może być odbierane jako plus, to w takim zdjęciu nie ma nic złego. Jeśli chcesz być prawnikiem albo finansistą, lepiej je zmienić. Najlepiej dopasować zdjęcie do rekrutacji.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:52:59

Nie ma żadnych wytycznych, co do wymiarów. Ważne, by zdjęcie do CV nie było ani za duże ani za małe w stosunku do innych elementów w CV. Zasada złotego środka powinna być spełniona także tutaj :) Dziękuję za Twój komentarz.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:52:11

Cześć. Dziękuję za Twój komentarz.

Ta pozycja nie musi oznaczać niczego. W odczytywaniu mowy ciała bardzo ważna jest tzw. "konstelacja" czyli pewne zespoły zachowań, które występują razem i nie dotyczą tylko jednego aspektu mowy ciała. To, że ktoś ma założone ręce może świadczyć o zamknięciu, ale nie musi też świadczyć o niczym. Faktycznie lepiej się jej wystrzegać w trakcie spotkań biznesowych, bo w połączeniu z innymi gestami może robić złe wrażenie.

Poza tym zdjęcie biznesowe to nie rozmowa. Według mnie to standardowa pozycja do zdjęcia i faktycznie sporo osób z niej korzysta. Nie widzę w tym nic złego i można mieć takie zdjęcie do CV.

duzy 2014-10-22 08:38:43

Witam, może zapytam tutaj, bo mnie ta kwestia nurtuje :) Ostatnio przeglądałem zdjęcia znajomych na linkedinie i zauważyłem, że wiele z nich ma zdjęcie ze skrzyżowanymi rękami :) W google, przy zapytaniu "business portrait" pierwsze wyniki również zawierają zdjęcia ludzi, którzy mają założone na siebie ręce. Czy wie Pan dlaczego? Przecież to jest pozycja świadcząca o zamknięciu się na innych, co chyba nie jest mile widziane.

Blowerka 2014-10-21 14:23:52

Ktoś tu czyta w moich myślach, zdjęcie do CV dodawałam zawsze, natomiast mam problem z jego rozmiarem, czy wymiary powinny być takie jak tradycyjnego zdjęcia do dokumentów czyli 3,5x4,5 ? Trafić na dobrego fotografa, to jest wyzwanie, ja na szczęście zwykle jestem zadowolona z efektu i nie umiem się nie uśmiechać :).

lookash 2014-10-21 13:13:03

A jak wygląda sprawa, z bardziej "pojechanymi" zdjęciami? Pracuje jako grafik i fotograf, więc branża bardziej kreatywna niż inne. Co Pan sądzi o takiej fotografii w CV? https://www.dropbox.com/s/0ogt...

Monika 2014-10-21 12:44:35

O tak, jakie to ciekawe zdjęcia już widywałam. Kiedyś pomagałam w rekrutacji na stanowisko sekretarki i cv jakie nam nadesłano moglibyśmy z powodzeniem odesłać do agencji towarzyskich. Pojawiały się zdjęcia w bikini, w wyzywającym stroju z klubu czy z ręką na głowie i klasycznym dziubkiem :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii CV
Artykuły o podobnej tematyce