Moje konto
Zdjęcie do CV: jakie zdjęcie w CV, czy w CV musi być zdjęcie?

Zdjęcie do CV: jakie zdjęcie w CV, czy w CV musi być zdjęcie?

Czy w CV musi być zdjęcie?

 

W skrócie: nie, w CV nie musisz umieszczać zdjęcia. Z prawnego punktu widzenia, pracodawca nie może tego od Ciebie wymagać i nie może odrzucić Twojej kandydatury, jeśli wyślesz życiorys bez fotografii. Pamiętaj jednak, że rekruterowi jest dużo łatwiej zapamiętać CV ze zdjęciem. Poza tym fotografia sprawia, że suche fakty z dokumenty zyskują bardziej "ludzki" wydźwięk. 

 

Pamiętaj jednak, że zdjęcie w CV może Ci pomóc lub zaszkodzić w poszukiwaniu pracy.

 

Jak dobrać zdjęcie, które zadziała na Twoją korzyść?

 

W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym wybierzesz fotografię, która najskuteczniej podkreśli Twoje atuty i szybko wstawisz zdjęcie do CV.

 

Chcesz w 5 minut przygotować CV ze zdjęciem? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe szablony CV do wypełnienia i wygodnie wstawisz w nich swoją fotografię. Stwórz CV ze zdjęciem w 5 minut tutaj.

 

zdjęcie do CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV ze zdjęciem i pobierz w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z tego artykuł dowiesz się m.in.:

 

 • czy w CV musi być zdjęcie
 • jakie zdjęcie do CV wybrać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy
 • jak w 5 minut przygotować online profesjonalne CV ze zdjęciem
 • jak zrobić zdjęcie do CV
 • czy selfie w CV może się udać
 • jakich błędów unikać, aby zdjęcie w CV zwiększyło Twoje szanse na zdobycie pracy

 

1

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie wybrać do CV?

 

Być może zastanawiasz się, czy warto dodać zdjęcie do CV.

 

Profesjonalny rekruter nie powinien kierować się wyglądem kandydata do pracy. Ale jak jest naprawdę?

 

Jak już wspomnieliśmy, nie jest to obowiązek, jednak zdjęcie w CV może Ci pomóc budować profesjonalny wizerunek i podkreślić cechy charakteru, które przydadzą się w pracy.

 

Przykłady?

 

Jeżeli aplikujesz do pracy, w której będziesz miał kontakt z klientem, to dobieranie “smutnego”, czarno-białego zdjęcia, nie jest najlepszym pomysłem.

 

Z kolei jeśli Twoja przyszła praca będzie wymagała od Ciebie powagi i spokoju, nie wysyłaj CV z nieformalnym zdjęciem, na którym np. masz rozpuszczone włosy.

 

Według badań profile na LinkedIn z dodanym zdjęciem mają aż 11 razy więcej wyświetleń niż te bez zdjęcia!

 

Warto też wziąć pod uwagę, że po rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy łatwiej będzie skojarzyć kandydata z dokumentem, w którym znajduje się zdjęcie, nawet jeśli przygotował proste CV.

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twoje pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

 

Jakie powinno być zdjęcie do CV?

 

 1. Przede wszystkim zadbaj o to, aby fotografia była wyraźna, Twoja twarz nie powinna być rozmazana czy też nieoświetlona.

 

 1. Nie ma wymogów co do rozmiaru zdjęcia w CV. Ważne, żeby dobrze komponowało się ono z całym dokumentem. Oczywiście fotografia nie może zajmować np. 1/3 kartki lub być bardzo mała.

 

 1. Chcesz wykonać zdjęcie do CV i zastanawiasz się, jak się ubrać? Zależy to przede wszystkim od charakteru pracy. Jeśli np. jesteś prawnikiem i zależy Ci na profesjonalnym wizerunku oraz wzbudzeniu zaufania, powinieneś mieć na sobie garnitur. Jeśli np. jesteś programistą lub grafikiem i nie będziesz miał kontaktu z klientem, wystarczy zwykła koszula. Na zdjęciach dobrze wychodzą ubrania w kolorze szarym, grafitowym, błękitnym i granatowym (pamiętaj, by nie łączyć ze sobą więcej niż 3 kolorów). Ubiór powinien być jednolity (bez kratki itp.). Unikaj też odpiętych guzików i odsłoniętych ramion.

 

 1. Kobiety często zastanawiają się, czy na zdjęciu do CV mogą mieć rozpuszczone włosy. W przypadku stanowisk gdzie wymagana jest powaga i spokój, lepszym rozwiązaniem będzie związanie włosów. W przypadku mężczyzn, w zawodach w których ważny jest kontakt z klientem, skuteczniejsza będzie fotografia bez gęstego zarostu na twarzy.

 

 1. Jeśli masz wadę wzroku i na co dzień korzystasz z okularów, bez obaw możesz zrobić w nich zdjęcie do CV. Złym pomysłem będzie z kolei fotografia w okularach przeciwsłonecznych.

 

 1. Jakie tło powinno mieć zdjęcie w CV? Najłatwiej będzie Ci uniknąć błędu jeśli zdecydujesz się na jasne, jednolite tło (np. białe). Jeśli jednak masz dostęp do profesjonalnego fotografa, możesz postawić na sesję w plenerze.

 

 1. W CV lepiej zdecydować się na jak najbardziej naturalne zdjęcie en face (czyli pokazujące Twoją twarz od przodu). Pamiętaj, że “ponure” fotografie paszportowe lub te z dowodu osobistego zazwyczaj nie robią dobrego wrażenia w życiorysie.

 

 1. Do CV możesz dodać zarówno zdjęcie samej twarzy i ramion, jak również większej części sylwetki (np. od pasa w górę). Unikaj jednak fotografii “od stóp do głów”.

 

Wskazówka: Jeśli masz do wyboru kilka zdjęć i zastanawiasz się, jakie wrażenie zrobią one na odbiorcy, możesz skorzystać z narzędzia photofeeler. Dzięki niemu dowiesz się, jak będziesz postrzegany, czy Twoja fotografia budzi zaufanie i pokazuje pewność siebie.

 

Chcesz stworzyć skuteczny profil na LinkedIn? Z tego artykułu dowiesz się m.in. jak dobrać profesjonalne zdjęcie profilowe: “LinkedIn - 14 rad jak stworzyć i prowadzić profil, aby dostawać oferty pracy” (czytaj)

2

Jak wstawić zdjęcie do CV? W którym miejscu je wkleić?

 

Kandydatom często najwięcej problemów sprawia… wstawienie zdjęcia do CV.

 

Programy takie jak Word nie ułatwiają tego zadania i po kilkudziesięciu minutach poprawek oraz formatowania dokumentu, CV dalej wygląda niezbyt schludnie.

 

Na szczęście zdjęcie możesz wkleić do CV online za pomocą kilku kliknięć na komputerze lub smartfonie.

 

W jaki sposób? Wystarczy, że skorzystasz z naszego kreatora CV (tutaj). Po przejściu do edycji dokumentu będziesz mógł szybko wstawić fotografię.

 

zdjecie do cv

 

Po dodaniu swojego zdjęcia możesz je łatwo wykadrować, powiększyć czy też obrócić.

 

zdjecie do cv

 

Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić wyborem odpowiedniego miejsca dla zdjęcia w CV. Do wyboru masz 18 CV szablonów, które możesz dowolnie modyfikować.

 

Twoja fotografia zostanie automatycznie wkomponowana w dokument. Formularz CV będzie wyglądał schludnie i profesjonalnie.

 

To najszybszy sposób na zrobienie CV ze zdjęciem!

 

Więcej wskazówek, dzięki którym stworzysz nowoczesne CV, znajdziesz w artykule: “Nowoczesne CV – 7 rad, jak odświeżyć CV, aby dostać pracę” (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak zrobić profesjonalne zdjęcie do CV? Czy warto wykonać je samemu?

 

Wiele osób decyduje się wykonanie zdjęcia do CV samemu we własnym domu.

 

Zdarza się, że są to po prostu… selfie wykonane telefonem.

 

Takie zdjęcia wyglądają mało profesjonalnie i mogą być sygnałem dla pracodawcy, że nie przyłożyłeś się do przygotowania CV (dlatego warto skorzystać ze wzoru CV do pobrania).

 

Jeśli masz możliwość zainwestowania w swój wizerunek, warto umówić się na biznesową sesję zdjęciową. Będziesz miał pewność, że wyglądasz profesjonalnie, a Twoje zdjęcie do CV będzie wysokiej jakości.

 

Jeżeli nie chcesz wydawać dużej kwoty na zdjęcie biznesowe, popytaj wśród znajomych. Może ktoś z nich zajmuje się fotografią i będzie w stanie Ci pomóc. Wystarczy, że opublikujesz takie “ogłoszenie” na tablicy Facebooka.

 

Pamiętaj - jeśli nie jesteś w stanie wykonać dobrego zdjęcia, nie warto dodawać go do CV na siłę. W takiej sytuacji możesz stworzyć życiorys bez fotografii.

 

Porada: Format zdjęcia do CV jest identyczny jak format zdjęcia legitymacyjnego, czyli częściowo powinno być widać Twój profil.

 

Nie masz wersji elektronicznej fotografii i zastanawiasz się, jak zeskanować zdjęcie do CV? Do tego celu możesz użyć zwykłego, domowego skanera. Pamiętaj jednak, aby ustawić wysoką rozdzielczość skanowania (dzięki temu fotografia będzie miała lepszą jakość). Zdjęcie zapisz na komputerze w formacie PNG lub JPG.

 

Chcesz stworzyć w pełni profesjonalne CV? W tym artykule znajdziesz 10 skutecznych porad, dzięki którym zainteresujesz pracodawcę: “Profesjonalne CV - 10 porad, które zapewnią Ci pracę + Przykłady” (czytaj)

 

4

Czy CV zawsze musi mieć zdjęcie?

 

CV bez zdjęcia jest jak najbardziej dopuszczalne. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, czy dodasz swoje zdjęcie do CV.

 

Wyjątkiem są rekrutacje, w których wyraźnie zaznaczono, że do życiorysu należy dołączyć fotografię (np. CV hostessy). W takiej sytuacji CV bez zdjęcia prawdopodobnie pozbawi Cię szansy na zdobycie pracy.

 

Bardziej uważać musisz jeśli szukasz pracy za granicą. Chociaż zdjęcia w CV to standard w większości europejskich rekrutacji, są też wyjątki!

 

Pracodawcy w większości krajów Europy Zachodniej, m.in. Wielkiej Brytanii, chcąc uniknąć posądzenia o dyskryminację przeważnie od razu odrzucają CV z dodaną fotografią.

 

Podobnie jest w państwach spoza Europy takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i Australia.

 

Przed wysłaniem CV do pracodawcy z innego kraju upewnij się, że w danym Państwie dodawanie zdjęcia do życiorysu jest dobrze widziane.

 

Piszesz CV po angielsku? Z tego artykułu dowiesz się, o czym nie możesz zapomnieć i poznasz przydatne zwroty: “Jak napisać CV po angielsku? 12 kroków, przykłady, wzór, zwroty” (czytaj)

 

5

Najczęstsze błędy w zdjęciach do CV. Czego powinieneś unikać?

 

Zdjęcie w CV może czasami zadziałać na Twoją niekorzyść.

 

Wielu kandydatów popełnia proste błędy, które mogą źle wpłynąć na odbiór całego CV.

 

Czego zatem unikać przy wyborze zdjęcia do CV?

 

5 błędów w zdjęciach do CV, które zniechęcą pracodawcę

 

1. Selfie w CV

 

Tzw. selfie już od dawna królują w social media, dlatego niektórzy kandydaci nie widzą nic dziwnego w dodaniu tego typu zdjęcia do CV. Jest to duży błąd. W tego typu dokumentach zdjęcie powinno być w jak największym stopniu profesjonalne. Unikaj selfie robionych smartfonem, “dziubków”, nie mówiąc o filtrach ze Snapchata!

 

2. Zbyt poważne lub wesołe zdjęcie

 

Dodanie do CV czarno-białego zdjęcia, na którym masz grobową minę, nie jest dobrym pomysłem. Taka fotografia nie budzi pozytywnych skojarzeń. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Fotografia na której wybuchasz śmiechem, nie wygląda profesjonalnie. Postaraj się, aby Twoje zdjęcie było jak najbardziej naturalne. Wystarczy delikatny uśmiech.

 

3. Słaba jakość fotografii

 

Pamiętaj, że dodawanie do CV zdjęcia, na którym jesteś nierozpoznawalny, mija się z celem. Fotografia powinna być wyraźna i dobrze doświetlona. Nie warto również wybierać zdjęcia, na którym widać Twoją sylwetkę, ale twarz jest niewidoczna.

 

4. Zdjęcie z wyciętymi znajomymi

 

W CV fatalnie wyglądają zdjęcia z imprez czy też wakacji, na których amatorsko wycięto pozostałych uczestników zabawy. Na fotografii do CV powinieneś być sam. Jeśli w swoim archiwum nie masz takiego zdjęcia, lepiej w ogóle zrezygnować z dodawania go do życiorysu.

 

5. Zdjęcie “glamour”

 

Zdjęcia w wyzywającym stroju, z ekskluzywnej imprezy lub artystycznej sesji lepiej zachować w prywatnej kolekcji. Takie fotografie nie budują profesjonalnego wizerunku i mogą być źle odebrane.

 

Kolejny błąd, jaki możesz popełnić, to brak aktualnej klauzuli przetwarzania danych osobowych w Twoim CV. Sprawdź nową klauzulę CV (RODO).

 

W tym artykule poznasz również inne błędy, których powinieneś unikać pisząc CV: “24 błędy w Twoim CV, przez które nie dostajesz pracy” (czytaj)

 

Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać CV

  

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Zastanawiasz się nad wyborem zdjęcia do CV i masz dodatkowe pytania? Wpisz je w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: zdjecie do cv
Średnia: 3.8 (716 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Kłamanie w CV: co ryzykujesz? Co z pracą na czarno?

Kłamanie w CV: co ryzykujesz? Co z pracą na czarno?

Sprawdź, jakie kłamstwa w CV są najczęstsze, co grozi za kłamanie w CV i czy jest to przestępstwo. W artykule znajdziesz również wskazówki, jak opisać w CV nieukończone studia oraz pracę "na czarno" i bez umowy.