

Tutaj dowiesz się, czym jest zdjęcie biznesowe, jak je wykonać i czy można to zrobić samodzielnie. Sprawdzisz też ceny zdjęć biznesowych u fotografów.
Zdjęcie biznesowe to profesjonalna fotografia, która ma pokazać Twoją markę i kojarzyć się z branżą, którą reprezentujesz. Taki portret musi mieć odpowiednią jakość i spełniać konkretne wymogi.
Czy możesz takie zdjęcie biznesowe wykonać w warunkach domowych? To zależy. Najważniejsze, by wiedzieć, czym charakteryzuje się tego typu fotografia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zdjęcie biznesowe to nie tylko portret pracownika danej firmy. To też fotografie przedstawiające biznes od wewnątrz, w tym np. pomieszczenia biurowe czy zespoły przy pracy. Dzisiaj wrażenie, jakie robi się w internecie, social mediach i całej sferze publicznej ma bardzo duże znaczenie.
Skupmy się jednak na portrecie biznesowym. Jak dowodzą badania, decyzję o tym, czy dana osoba jest godna zaufania, podejmujemy na podstawie samych tylko rysów twarzy już w czasie pierwszych 100 milisekund. Jeśli chcesz robić dobre wrażenie np. na osobach przeglądających Twój profil na LinkedIn, musisz zawrzeć tam profesjonalną fotografię biznesową.
Zobacz też: CV bez zdjęcia — wzór klasyczny do wypełnienia i pobrania
Profesjonalne zdjęcie biznesowe ma swoje charakterystyczne cechy. Spójrz na tę fotografię:
Źródło: Biznes zdjęcie utworzone przez katemangostar - pl.freepik.com
Kobieta na zdjęciu sfotografowana jest na neutralnym tle. Można wyobrazić sobie, że jest to wnętrze biurowca — w każdym razie nie ma tu śladów prywatnej przestrzeni. I tak właśnie powinno to wyglądać na zdjęciu biznesowym.
Osoba pozująca do zdjęcia biznesowego powinna być wyjęta ze swojego naturalnego, domowego środowiska i prezentować swoją sylwetkę jedynie w kontekście zawodowym. Zapomnij przez chwilę o popularności home office, bo w przypadku fotografii biznesowej warto ten trend pominąć.
Przejdźmy do kolejnej kwestii, jaką jest ubiór.
Kobieta ze zdjęcia zamieszczonego powyżej ma na sobie żakiet, a pod nim bluzkę — obie części garderoby w stonowanych kolorach. Inne warianty ubioru charakterystyczne dla fotografii biznesowej to np. elegancka koszula lub ewentualnie prosta sukienka.
Tak naprawdę nie trudno jest wyczuć, który strój pasuje do fotografii biznesowej, a który nie. I chociaż wcale nie ubieramy się już na co dzień do pracy w żakiety (chyba że wymaga tego Twoje stanowisko), to do zdjęcia biznesowego musisz założyć coś, w czym będziesz wyglądała profesjonalnie.
Pozostałe elementy wyglądu jak makijaż czy fryzura są równie istotne co ubiór. Warto zadbać o neutralny makijaż, a włosy starannie uczesać. Oczywiście — bez przesady. To nie jest kampania prezydencka. Najważniejsze to wyglądać elegancko i zachować prostotę.
Teraz pora na przykład męskiego zdjęcia biznesowego:
Źródło: Ali Morshedlou / unsplash.com
Podobnie jak w przypadku poprzedniej fotografii, tło odgrywa duże znaczenie. Najważniejsze, żeby nie było rozpraszające. Wiele zdjęć biznesowych w ogóle nie ma tła i to też jest całkowicie w porządku. Istotny jest również odpowiedni ubiór, dzięki któremu osoba fotografowana wygląda profesjonalnie.
Na zdjęciu biznesowym nie musi być widoczna cała sylwetka. Równie dobry będzie sam portret, ale najlepiej uchwycić modela od pasa w górę. Warto pamiętać o lekkim uśmiechu — nawet Logan Roy postarałby się o przyjemny wyraz twarzy, pozując do zdjęcia biznesowego. Dobre wrażenie jest najważniejsze.
Wykonanie biznesowej sesji zdjęciowej u profesjonalnego fotografa może kosztować od 150 do nawet 800 zł. Wszystko zależy od tego, czy zamawiasz fotografa do biura lub domu, czy raczej sam decydujesz się odwiedzić go w studio.
Druga kwestia to liczba zdjęć — możesz wybrać np. jedno i wtedy cena będzie niewielka, ale skoro już decydujesz się na sesję zdjęciową, dobrze mieć z niej więcej fotografii. Trzecia kwestia to usługi dodatkowe, np. makijaż. Niektóre studia oferują pomoc wizażysty w przygotowaniu klienta do zdjęć.
Zobacz też: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, żeby zdobyć pracę?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zdjęcia biznesowe z reguły wykonuje się u profesjonalnych fotografów, ale to nie znaczy, że nie można uzyskać zadowalającego efektu, robiąc zdjęcie w domu. Jeśli chcesz spróbować, zastosuj się do tych rad:
1. Przygotuj odpowiednie oświetlenie.
Przede wszystkim upewnij się, że w pomieszczeniu, w którym planujesz robić zdjęcie, zgaszone są górne światła (oczywiście w ciągu dnia). Takie oświetlenie twarzy powoduje, że na zdjęciu wyjdziesz z podkrążonymi oczami. Oświetlenie dolne daje równie złe efekty.
Jeśli chcesz zrobić dobry portret biznesowy, ustaw światło z boku lub z przodu twarzy. Najlepiej, jeśli w ogóle zrezygnujesz ze sztucznego oświetlenia. W słoneczny dzień najłatwiej jest fotografować postaci ludzkie wewnątrz pomieszczeń.
2. Zadbaj o dobre tło.
Dobre tło nie musi oznaczać białej ściany (chociaż nie ma w tym nic złego). Chodzi o to, by zdjęcie przedstawiało Cię w środowisku zawodowym, np. w biurze, gabinecie itd.
3. „Zrekrutuj” swojego fotografa.
Zdjęcie biznesowe nie może być zrobione jak selfie. Zapytaj znajomych lub znajomych znajomych, czy jest wśród nich ktoś, kto interesuje się robieniem zdjęć i dysponuje dobrym aparatem. Korzystanie ze smartfona to naprawdę ostateczność.
4. Odpowiednio się ubierz.
Wybierz formalne, neutralne ubranie w jednolitym kolorze. Unikaj mocnego makijażu, odważnych kolorów i rozpraszającej biżuterii.
5. Zrób tak wiele ujęć, ile dasz radę.
W taki sposób będzie Ci łatwiej wybrać naprawdę dobre zdjęcie. Spróbuj fotografować się w pełnym uśmiechu, półuśmiechu, z rękami splecionymi lub swobodnymi. Postaraj się też:
Pamiętaj też o tym, że obróbka zdjęcia w profesjonalnym programie graficznym może bardzo poprawić jakość fotografii. A zdjęcie biznesowe powinno być naprawdę dopracowane.
Zobacz też: CV ze zdjęciem czy bez? Najważniejsze zasady
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Dowiedz się, jakie zdjęcie dodać do CV, jak je zrobić (czy może być to np. selfie) i czy w ogóle dodawanie zdjęcia w CV jest w Polsce obowiązkiem.
Tutaj dowiesz się, jak powinno wyglądać i co zawierać CV, zobaczysz wzory życiorysu zawodowego, a także poznasz praktyczne wskazówki na temat pisania CV.
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.