Moje konto
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad)

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad)

Co byś odpowiedział, gdybym zapytała Cię:  

 

Jak według Ciebie ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Bardzo możliwe, że użyłbyś poniższych sformułowań:

 

"elegancko"

"strój biznesowy"

"stonowane kolory"

 

To byłaby poprawna odpowiedź. Jednak niewystarczająca!

 

Jeśli wpisałeś w wyszukiwarkę "jak się ubrać na rozmowę kwalifkacyjną", chcesz wiedzieć więcej niż reszta kandydatów!

 

W tym kompendium wiedzy dowiesz się:

 

 • jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od pracy, o którą się starasz
 • co mówi o Tobie Twój strój na rozmowę kwalifikacyjną
 • na co w Twoim ubiorze zwraca uwagę pracodawca
 • jak dzięki strojowi zdobyć przewagę nad innymi kandydatami.

 

Darmowy ebook: Chcesz wiedzieć, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przygotuj odpowiedzi na: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz)Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększysz swoje szanse na pracę.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Najważniejsza zasada.

 

Uważasz, że strój nie powinien być brany pod uwagę gdy szukasz pracy? Przecież to Twoje kompetencje i umiejętności mają znaczenie.

 

Z jednej strony to prawda. Najważniejsze dla rekrutera są Twoje osiągnięcia i doświadczenie. Z drugiej jednak na pewno znasz powiedzenie: "Jak Cię widzą, tak Cię piszą". Musisz wiedzieć, że pracodawca myśli właśnie w ten sposób!

 

Nie trać swoich szans na pracę z powodu nieodpowiedniego stroju. Jeśli chcesz dobrze wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej, pamiętaj o najważniejszej zasadzie:

 

Lepiej być ubranym zbyt elegancko niż zbyt "na luzie".

 

Czy wiesz, że wg. badań rekruter ocenia Cię podświadomie już po pierwszych 10 sekundach? Pamiętaj o tym, nie tylko gdy ubierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, ale także gdy piszesz CV!

 

Pracodawca dobrze oceni Twoje CV już w pierwszych sekundach jeśli Twoje CV będzie:

 

Jeśli wybierzesz taki wzór CV istnieje duża szansa, że zaczniesz dostawać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

 

Zobacz CV po lewej i CV z naszego kreatora CV (stwórz CV teraz) po prawej stronie. Zwróć uwagę, że szablon po prawej stronie jest czytelny.

 

Dzięki temu, bardziej zachęca pracodawcę do zapoznania się z informacjami w CV i zwiększa Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Szablon CV Modern - zobacz inne szablony CV i stwórz CV (tutaj)

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Jeśli umiesz korzystać z programów graficznych użyj darmowych szablonów CV do pobrania. Jeżeli wolisz, możesz skorzystać z naszego kreatora CV (stwórz CV teraz)w którym napiszesz CV w kilka minut.

 

W kolejnych akapitach dowiesz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną niezależnie od sytuacji i pory roku.

 

2. Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną jeśli jesteś kobietą?

 

Zanim zaczniesz myśleć o ubraniu, pomyśl, na jakie stanowisko aplikujesz.

 

Następnie dowiedz się, jaka jest kultura firmy. Jeśli idziesz na rozmowę o pracę do znanej korporacji, Twoje zadanie jest łatwe. Zazwyczaj panują tam sztywne zasady dotyczące ubioru, czyli tzw. "strój biznesowy".

 

Zobacz poniżej najważniejsze elementy stroju biznesowego (rozmowa kwalifikacyjna ubiór):

 

 • kostium 

 

To odpowiednik męskiego garnituru. Składa się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału. Zwróć uwagę, żeby miał stonowany kolor i klasyczny krój. Wybierz kostium, jeśli ubiegasz się o wysokie stanowisko, np. dyrektorskie. W takim stroju pokażesz pracodawcy, że jesteś profesjonalna i zdecydowana.

 

Uwaga: Jeśli starasz się o stanowisko kreatywne np. dyrektora artystycznego, możesz pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji i wybrać kostium w mniej klasycznym kolorze lub o nietypowym kroju.

 

 • garsonka

 

To spódnica i marynarka uszyte z tego samego materiału. Zestaw będzie wyglądał elegancko, jeżeli spódnica będzie sięgać Ci lekko powyżej kolan. Krótsza może wpływać negatywnie na Twój obraz w oczach pracodawcy. Najbezpieczniejszy krój to spódnica ołówkowa. 

 

Garsonka, tak samo jak kostium, podkreśli Twój profesjonalizm. Jest dobrym wyborem na wysokie stanowiska oraz do banku.

 

 • koszula

 

Koszulę załóż do klasycznych spodni lub spódnicy. Jeśli starasz się o pracę w biurze, w takim zestawie będziesz wyglądać schludnie i odpowiednio.

 

Koszula musi być idealnie skrojona, nie powinna nigdzie odstawać ani się marszczyć. Pod żadnym pozorem nie zakładaj koszuli, która jest za mała i nie leży prosto na piersiach!

 

Musisz pamiętać, że nawet najlepsza koszula nigdy nie będzie wyglądać tak profesjonalnie jak założona na nią marynarka. Dlatego jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko na wyższym szczeblu, nie wybieraj tego wariantu.

 

Uwaga: Zrezygnuj z koszuli we wzory. Nie będziesz wyglądać w niej tak profesjonalnie i schludnie jak w koszuli jednolitego materiału.

 

 • buty i rajstopy

 

Twoje buty powinny być eleganckie, zakrywać palce u stóp i być na średniowysokim obcasie. Rajstopy powinny być zbliżone kolorem do Twojego ciała i jak najmniej się wyróżniać. Niedozwolone są wzory.

 

Jeśli zastanawiasz się, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura lub do banku, strój biznesowy to najlepsza opcja.

 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

 

Co zrobić jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do start-upu?

 

W ogłoszeniu o pracę przeczytałaś, że w firmie panuje luźny styl ubierania się?

 

Przygotuj się na to, że Twój pracodawca przywita Cię w dżinsach i trampkach.

 

Pamiętaj, że to nie oznacza, że na rozmowę kwalifikacyjną możesz przyjść w stroju nieformalnym. Cały czas obowiązuje Cię elegancki ubiór. W ten sposób pokażesz szacunek pracodawcy. Niezależnie od tego, jakim jest luzakiem z pewnością doceni, że stosownie się ubrałaś. Będzie wiedział, że zależy Ci na pracy.

 

Na rozmowę w startupie możesz przyjść w stroju codziennym tylko, jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczy to w zaproszeniu. 

 

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną - pamiętaj o tej zasadzie:

 

Niezależnie czy zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura, banku czy startupu, Twój strój powinien być komfortowy. Jeśli będzie Ci niewygodnie, ciężko będzie Ci się skupić na rozmowie z pracodawcą.

 

Chcesz jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?  Zobacz najczęstsze pytania rekrutacyjne i rady, jak na nie odpowiedzieć:

 

"4 pytania rekrutacyjne i rady, jak na nie odpowiedzieć." (czytaj)

 

3. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - mężczyzna.

 

Wszedłeś na tę stronę, bo chciałeś dowiedzieć się, czym możesz zastąpić garnitur na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Jeśli w zaproszeniu na rozmowę nie ma informacji o stroju nieformalnym, garnitur jest najlepszą opcją.

 

Poniżej zobacz wskazówki, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura jeśli jesteś mężczyzną. Dzięki nim, zwiększysz swoje szanse na pracę:

 

 • garnitur

 

Chcesz wyglądać naprawdę profesjonalnie na rozmowie o pracę? Elegancki garnitur to jedyny wybór dla mężczyzny. Upewnij się, że nie jest wygnieciony ani zmechacony. Postaw na stonowany, ciemny kolor i klasyczny krój. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niezależnie od sytuacji wyglądasz dobrze.

 

Uwaga: Gdy stoisz, Twoja marynarka powinna być zapięta na jeden guzik. Możesz go rozpiąć tylko wtedy, gdy siedzisz.

 

strój na rozmowę kwalifikacyjną

 

 • koszula

 

Nie może być ani za duża, ani za mała. Za duża koszula wygląda jak worek. Z kolei za mała rozchodzi się na boki i wygląda nieestetycznie. Najlepiej postaw na biały kolor, szczególnie, jeśli starasz się o wyższe stanowisko.

 

 • krawat

 

Jeżeli starasz się o kierownicze stanowisko, nie pomijaj krawata. Dopełnia on profesjonalny wizerunek mężczyzny. Pamiętaj, że krawat powinien być ciemniejszy od koszuli i nigdy nie powinien mieć dużych wzorów. We wzorzystym krawacie nie będziesz wyglądać elegancko nawet, jeśli Twój garnitur będzie z najlepszej wełny.

 

 • buty

 

Słyszałeś kiedyś określenie, że eleganckiego mężczyznę poznaje się po butach? Dopasuj buty do garnituru, i pamiętaj, żeby je wypastować.

 

 • skarpetki

 

Skarpetki to największy grzech wielu polskich mężczyzn i obiekt żartów w Internecie. Nigdy nie zakładaj skarpetek, które nie są dopasowane kolorem do stroju. Jeśli zakładasz czarny garnitur i buty, szare skarpetki to jeden z najgorszych błędów.

 

Na dodatek pracodawca może pomyśleć, że skoro nie wiesz, jakie skarpetki założyć do eleganckiego stroju, to może również nie będziesz umiał się zachować na eleganckim lunchu z kontrahentami?

 

rozmowa kwalifikacyjna ubiór

 

 • biżuteria

 

Chcesz wyglądać profesjonalnie? Z biżuterii powinieneś mieć tylko obrączkę, zegarek i spinki do mankietów. Naszyjnik i bransoleta nie pasują do stroju biznesowego mężczyzny, więc zostaw je w domu. Jeśli nosisz kolczyki, wyjmij je na rozmowę kwalifikacyjną do biura.

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w startupie?

 

Nie musisz wyglądać aż tak oficjalnie jak na rozmowę w korporacji. Jeśli starasz się o pracę w startupie możesz zrezygnować z krawata. Załóż jednak koszulę i marynarkę. Jeśli chcesz, możesz założyć jaśniejszą marynarkę, w stylu tzw. "casual".

 

Jesteśmy startupem, ale gdy szukaliśmy nowych pracowników zawsze zwracaliśmy uwagę na to, czy elegancko się ubrali!

 

Dlatego pokaż pracodawcy swoim strojem, że zależy Ci na pracy.

 

Chcesz, żeby pracodawca naprawdę czuł, że chcesz pracować w jego firmie? Zobacz, jakich pytań nie powinieneś zadawać na rozmowie kwalifkacyjnej:

 

"Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. 7 pytań, których nie powinieneś zadawać." (czytaj)

 

ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

 

4. Chcesz wiedzieć, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą i latem?

 

Wiesz już, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby wyglądać profesjonalnie.

 

Być może zastanawiasz się, co ubrać, jeśli za oknem termometr pokazuje -20 lub 30 stopni Celsjusza?

 

Zwróć uwagę na słowo "za oknem"! 

 

Niezależnie od pory roku, na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa.

 

W Internecie znajdziesz wiele porad, jak dostosować strój na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od pogody.

 

To Twoja decyzja, czy wejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną w zimowych kozakach do kolan, czy zmienisz buty w toalecie na eleganckie pantofle.

 

Jak wiesz z początku artykułu, istnieje wiele błędów, które możesz popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego nie warto popełniać dodatkowych gaf związanych ze strojem.

 

Chcesz poznać najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj ten artykuł:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 7 błędów, które popełniasz" (czytaj)

  

Zobacz najczęstsze błędy w ubiorze, które popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej zimą:

 

 • kozaki lub męskie buty zimowe zamiast pantofli

 

Buty to jeden z najważniejszych elementów stroju. Kozaki założone na rajstopy i do tego spódnica o długości do kolana wyglądają nieprofesjonalnie. Na dodatek jeśli na chodnikach leży śnieg, Twoje buty mogą ubrudzić się od soli.

 

 • grube rajstopy do spódnicy

 

Na dworze -30 stopni, więc na rozmowę kwalifikacyjną zakładasz bawełniane rajstopy? To błąd tak wielki jak mróz za oknem! Według Agnieszki Martyny, stylistki i szkoleniowca z dziedziny dress code'u, wizerunku i autoprezentacji, rajstopy powinny być prawie niewidoczne. Idealna grubość to 6 den.

 

Oczywiście nie musisz przyjeżdżać na rozmowę tramwajem w cieniutkich rajstopach. Postaw na eleganckie spodnie. Kobiety ubrane w kostium są postrzegane jako zdecydowane i konsekwentne. Nie dość, że będzie Ci ciepło to jeszcze sprawisz wrażenie osoby profesjonalnej.

 

 • sweter

 

Boisz się, że w pomieszczeniu będzie Ci zimno i z tego powodu trudno będzie Ci się skupić na rozmowie? W żadnym wypadku nie zakładaj swetra. Zamiast ogrzewać się pulowerem, pod koszulę włóż dyskretną podkoszulkę. Będzie Ci cieplej i jednocześnie zachowasz profesjonalny wygląd.

 

rozmowa kwalifikacyjna jak się ubrać

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

 

Za oknem leje się skwar, a każdy kto może chowa się w domu lub idzie na plażę?

 

Tylko Ty musisz jakoś dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną w tym upale...

 

Zobacz rady, dzięki którym będziesz wyglądać profesjonalnie nawet w upalne lato:

 

1. Jak dostosować makijaż?

 

Elegancka kobieta ma na sobie dyskretny makijaż niezależnie od pogody. Musisz jednak pamiętać, że przy 35 stopniach w cieniu nawet najlepszy podkład zważy Ci się na twarzy. Dlatego zrezygnuj z fluidu i użyj jedynie pudru do zmatowienia twarzy, szczególnie przed wejściem na rozmowę.

 

Jeśli jesteś mężczyzną, rozważ przypudrowanie twarzy przed rozmową kwalifikacyjną latem. Będziesz wyglądał zdecydowanie bardziej męsko z matową cerą niż błyszczącą od potu!

 

2. Jakie ubrania założyć?

 

Upewnij się, że wybrane przez Ciebie ubrania są z naturalnych materiałów. Lepiej przepuszczają powietrze, dlatego się w nich nie zagotujesz. To wpłynie na Twoje dobre samopoczucie, a dzięki temu będziesz swobodniej odpowiadał na pytania pracodawcy.

 

Pamiętaj, że ubrania muszą w dalszym ciągu wyglądać profesjonalnie i elegancko, mimo, że są z lnu bądź bawełny.

 

3. Czy masz letnią koszulę?

 

Przetestuj swoje koszule i zobacz, która najlepiej sprawuje się w upały. Na części materiałów i kolorów bardziej widać pot, a na innych mniej.

 

Zanim pójdziesz na rozmowę, wypróbuj koszule w innym dniu. Dzięki temu, będziesz czuć się pewniej gdy będziesz ubierać się na rozmowę. Jeśli wybierzesz sprawdzoną koszulę, nie spocisz się. Nieestetyczne plamy potu nie rozproszą pracodawcy i pozwolą mu skupić się na tym, co mówisz.

 

Możesz zastosować powyższe rady, aby wyglądać i czuć się lepiej na rozmowie kwalifikacyjnej latem.

 

Przeczytaj poniżej, czego nie możesz zrobić nawet w największy upał:

 

 • koszula z krótkimi rękawami

 

To dobry ubiór na sobotni grill u znajomych. Pamiętaj, że koszula z krótkimi rękawami to nie jest elegancki strój. Mimo upału, koszula musi mieć długi rękaw.

 

 • odsłonięte ramiona

 

Pewnie wiesz, że zwiewna sukienka z wyciętymi plecami lub dużym dekoltem nie jest odpowiednia na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zapominaj również, że nawet gładka i odprasowana koszula z odsłoniętymi ramionami nie jest elegancka i nie nadaje się na spotkanie z pracodawcą.

 

 • sandały

 

To absolutny zakaz. Niezależnie od temperatury Twoje stopy muszą być zakryte, a buty eleganckie.

 

 • brak rajstop 

 

W Internecie możesz znaleźć opinie, że rajstopy w 30-stopniowym upale wyglądają głupio. To nieprawda. Wg zasad savoir-vivre, rajstopy są elementem eleganckiego stroju. Nigdy nie przychodź na rozmowę z pracodawcą z gołymi nogami.

 

Błędy, które możesz popełnić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie ograniczają się tylko do stroju! Zobacz, co robią kandydaci, którzy nie dostają pracy po rozmowie kwalifikacyjnej:

 

"5 typów kandydatów, którzy nie dostają pracy po rozmowie kwalifikacyjnej." (czytaj)

 

jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę

 

5. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego?

 

Szukasz pracy w sklepie odzieżowym i nie wiesz, w co się ubrać?

 

To zależy, o jakie stanowisko się starasz.

 

Jeśli to rozmowa o stanowisko kierownika nie zwracaj uwagi na styl ubrań, jakie sprzedaje się w sklepie. Ubierz się w strój oficjalny nawet, jeśli wiesz, że do pracy będziesz chodzić "na luzie".

 

Strój podkreśla profesjonalizm i doświadczenie. Pracodawca łatwiej zaufa, że sprawdzisz się na stanowisku managerskim jeśli ubierzesz strój oficjalny.

 

Jeżeli chcesz pracować jako sprzedawca, możesz ubrać się bardziej "na luzie". Nie musisz zakładać garsonki ani kostiumu.

 

Na przykład:

 

Jeśli szukasz pracy w sklepie z odzieżą dla młodych i modnych kobiet, dobrym wyborem będzie koszula z ciekawym wzorem i spódnica. Jesteś mężczyzną? Załóż koszulę i spodnie w stylu smart casual. 

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego tzw. "sieciówki"?

 

Zwróć uwagę, jak ubrani są sprzedawcy w sklepie, w którym chcesz pracować. Część sieciówek ubiera swoich sprzedawców w takie same stroje. W drugiej części, każdy chodzi w prywatnym ubraniu.

 

Jeśli idziesz na rozmowę do sklepu, w którym sprzedawcy noszą swoje ubrania, pokaż swój styl. To również na jego podstawie pracodawca będzie decydował czy Cię zatrudnić.

 

Na rozmowę w sklepie, w którym pracownicy chodzą w firmowym ubiorze wybierz bardziej stonowany strój.

 

Zastanawiasz się, co ubrać jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu sportowego?

 

Załóż koszulę zamiast T-shirta lub polówki. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie oficjalne. Styl sportowy zostaw na spotkania z przyjaciółmi.

 

rozmowa kwalifikacyjna strój

 

Teraz już wiesz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną niezależnie od płci, pogody i wykonywanej pracy.

 

Oczywiście, że najważniejsze w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest to, co powiesz, a nie jak wyglądasz. Jeśli jednak szukasz pracy, w której będziesz mieć kontakt z klientem, nieodpowiedni strój może sprawić, że nie dostaniesz pracy!

 

Darmowy ebook: Chcesz wiedzieć, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przygotuj odpowiedzi na: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz)Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększysz swoje szanse na pracę.

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji o spotkaniu z pracodawcą?  Zobacz komendium wiedzy o pytaniach na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

"Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - kompendium wiedzy" (czytaj)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A Ty? W co się ubierasz na rozmowę kwalifikacyjną? Czy zgadzasz się, garsonka i garnitur to dobry strój na rozmowę? Podziel się opinią w komentarzu. 

Oceń mój artykuł: jak sie ubrac na rozmowe kwalifikacyjna
Średnia: 3.65 (283 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Kamila Okulska
Kamila Okulska jest ekspertką kariery w InterviewMe. Odpowiada za treści związane z pisaniem CV, listów motywacyjnych i szukaniem pracy.
Linkedin

Podobne artykuły