Moje konto
Resume: co to jest? Czym się różni od CV? Które wybrać

Resume: co to jest? Czym się różni od CV? Które wybrać

CV a resume — czym różnią się te dwa dokumenty? Czy chodzi tylko o nazewnictwo? Sprawdź, gdzie na świecie wysyła się CV, a gdzie resume.

W niektórych krajach CV i resume to to samo, w innych to całkiem odmienne dokumenty. 

 

Jeśli nie chcesz popełnić gafy podczas aplikowania o pracę, jesteś w dobrym miejscu. Czym jest CV, a czym resume? Jak te dwa typy dokumentów się od siebie różnią? Właśnie o tym będzie ten artykuł.

 

Dowiesz się również:

 • w których miejscach na świecie wysyła się CV, a w których resume
 • co odróżnia CV od resume
 • z jakich sekcji składają się CV i resume.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno CV, jak i resume stworzysz bez problemu z naszym kreatorze CV. Sprawdź, jak to działa.

 

1. Czym jest CV a czym resume?

 

CV i resume to dokumenty, które składa się podczas aplikowania o pracę. Jeśli aplikujesz do pracy w Europie, będziesz posługiwał się określeniem CV, jeśli w Ameryce Północnej — napiszesz resume

 

Między tymi dwoma dokumentami występują subtelne różnice. Oto one. 

 

CV

 

CV to dokument, który składasz, gdy aplikujesz na dane stanowisko. Musi on być dostosowany do oferty pracy. Powinien zawierać najważniejsze informacje na temat przebiegu Twojej kariery i doświadczenia zawodowego, a także edukacji. Wysyłasz go do rekrutera drogą mailową.

 

CV ma długość maksymalnie dwóch stron. Dlaczego? Dlatego, że takiej wielkości dokumentu życzą sobie rekruterzy. Jeśli CV ma więcej niż dwie strony, osoba rekrutująca czuje się zniechęcona do jego lektury. Przede wszystkim z tego, powodu, że ma czasu na czytanie zbyt obszernych dokumentów. 

 

Dwie strony CV to wcale nie tak mało. Nie musisz więc na siłę skracać treści swojego dokumentu. Jeśli Twoja historia zawodowa napisała dłuższy scenariusz, możesz kombinować z formatem CV w taki sposób, by zmieściło się na dwóch stronach. 

 

W polskich realiach przyjęło się, że dodajemy zdjęcie do CV. Co nie znaczy, że zrobisz błąd, nie zamieszczając swojej fotografii w aplikacji do pracy. Wiele zależy od rodzaju stanowiska, kultury firmy i tego, jak zaprojektujesz design CV. Zdjęcia w CV unikaj natomiast, wysyłając CV do pracy w Anglii

 

 A co absolutnie musi znaleźć się w CV?

 

Profesjonalne CV zawiera następujące sekcje: 

 

Oczywiście trzeba również pamiętać o tym, że warto zadbać również o takie elementy CV jak: 

Wskazówka: Nie podajemy w CV stanu cywilnego, ponieważ ta informacja jest zupełnie zbędna. W dzisiejszych czasach, gdy pierwsza tura rekrutacji odbywa się online, nie trzeba też podpisywać CV

Oto przykład klasycznego CV:

 

 

Takie zasady dotyczące pisania CV obowiązują w Europie. Trochę inaczej sprawa wygląda w USA. To już za chwilę, ale najpierw — żeby nic Ci się nie pomyliło — zobacz, czym jest resume

 

Resume 

 

Resume, zapisywane też jako résumé, ma taką samą funkcję jak CV. Jest wysyłane w odpowiedzi na ofertę pracy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Résumé to zwięzły dokument, najczęściej mieści się na jednej stronie, ale wielu rekruterów przyznaje, że dwustronny dokument jest ok. Dobre resume powinno podkreślać Twoje osiągnięcia i wkład, jaki wniosłeś w poprzedniej pracy. 

 

W resume dużą role odgrywają umiejętności, przydatne w pracy na stanowisku, o które się ubiegasz, dlatego warto w odpowiedni sposób je wyróżnić. Tu przy okazji trzeba dodać, że resume nie ma zawsze kolejności chronologicznej. Nie musi również obejmować całej Twojej kariery i jest dokumentem, który można w dużym stopniu dostosować.

 

A co ze zdjęciem? W resume nie dodajemy fotografii. Rekruterzy w USA wiedzą, że unikanie jakiejkolwiek dyskryminacji czy to ze względu na płeć, czy kolor skóry jest najlepszym rozwiązaniem. W każdym razie— 

 

Jeśli natrafisz w Internecie na anglojęzyczną ofertę, w której prosi się o wysłanie resume, będzie trzeba stworzyć zwięzły dokument, który wygląda tak, jak poniższy przykład. 

 

 

A oto jak wygląda zawartość resume:

 • Contact Information
 • Resume Summary or Resume Objective
 • Work Experience
 • Education
 • Skills
 • Additional Sections (Awards, Courses, Publications, Certificates, Conferences, etc.)

 

Jeśli aplikujesz do firmy zagranicznej, która działa w Polsce, będziesz musiał wysłać CV, a nie resume. Przeczytaj: English CV, czyli jak napisać CV po angielsku 

 

2. Resume vs CV — różnice

 

Różnica pomiędzy CV a resume leży głównie nazewnictwie i długości dokumentu. W Australii i Afryce Południowej CV i resume to synonimy. Zupełnie na odwrót jest w Stanach Zjednoczonych (tutaj każdy z tych dwóch dokumentów ma inne cechy). Z kolei w Wielkiej Brytanii używa się wyłącznie nazwy CV. 

 

Amerykanie używają obu nazw — resume i CV — na określenie dokumentu aplikacyjnego do pracy. Co prawda resume jest odpowiednikiem naszego CV i najbardziej powszechną formą curriculum vitae, ale określenie CV jest również używane. 

 

Różnice między CV a resume w USA

 

Zacznijmy od pierwszej różnicy, czyli od długości dokumentu. W USA obowiązuje zasada, że CV nie ma właściwie limitu długości, natomiast resume musi się ograniczać do jednej — dwóch stron. Jednym słowem — resume to zwięzły dokument, który przedstawia w skrócie historię zawodową kandydata i wyróżnia jego mocne strony. 

 

Druga różnica pomiędzy CV a resume w Stanach Zjednoczonych dotyczy przeznaczenia dokumentu. Resume służy do aplikowania do pracy w każdej właściwie branży. CV w Ameryce oznacza dokument wysyłany na potrzeby rekrutacji akademickich i naukowych. Przypomina bardziej polski życiorys naukowy niż tradycyjne CV

 

Główne różnice pomiędzy CV a resume w Ameryce

 

Resume:

 • krótkie
 • bez sztywnego formatu (można zmieniać kolejność sekcji)
 • dynamiczne
 • wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę

 

CV:

 • długie
 • obejmuje całą karierę akademicką / naukową
 • statyczne
 • wysyłane podczas aplikacji na stanowiska w branży naukowej i uniwersyteckiej (w tym aplikacji o grant)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo - wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Zajrzyj również do tych poradników:

 

Masz jeszcze jakieś pytania związane z CV i resume? Dodaj komentarz na forum poniżej. Chętnie odpowiemy!

Oceń mój artykuł: cv resume
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły