Moje konto
CV format: jak sformatować CV, żeby wyglądało lepiej niż inne?

CV format: jak sformatować CV, żeby wyglądało lepiej niż inne?

Niewielu kandydatów wie, jaki CV format wybrać. Ty nie będziesz jednym z nich. Zobacz, jak najlepiej i najszybciej sformatować swoje CV.

Zmęczyły Cię próby formatowania CV samodzielnie? Bez obaw. Za chwilę opanujemy sytuację i w kilka minut stworzymy najlepszy CV format.

 

Odpowiednio sformatowane CV sprawia profesjonalne wrażenie. 

 

Właśnie tego oczekują pracodawcy — porządnego dokumentu, który przejrzyście prezentuje historię zawodową kandydata. Czego oczekujesz Ty? Oczywiście — zainteresowania rekrutera i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Popracuj nad formatem CV, a łatwiej będzie osiągnąć ten cel. 

 

Co musisz wiedzieć?

 

CV format zależy od wielu czynników: rozplanowania sekcji, rozmiaru czcionki, odstępów między wierszami, wielkości interlinii. 

 

W tym artykule:

 • opiszemy, co wpływa na idealny CV format
 • podpowiemy, jaki format CV wybrać
 • pokażemy wprost, co zrobić, by dobrze sformatować CV.

 

Chcesz od razu napisać CV oraz list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Nie masz czasu czytać? Wejdź do kreatora CV, a narzędzie samo zadba o odpowiedni format Twojego CV i ustawi wszystkie parametry. 

  

1. Jak sformatować swoje CV? 

 

Od razu przejdźmy do konkretów. Spisaliśmy wszystkie parametry, które wpływają na to, że nowoczesne CV ma odpowiedni format, jest uporządkowane i wygląda świetnie, bez względu na to, w jakim programie będzie przez rekrutera otwierane.

 

Jeśli siedzisz teraz przed komputerem, kursor mruga, a Ty nie wiesz, jak napisać CV, by potem nie wstydzić się tego, jak wygląda, oto kilka wartościowych wskazówek. Zastosuj się do nich, a na pewno efekt będzie bardzo dobry. Oto podstawy formatowania CV. 

 

Format CV — 10 wskazówek, jak sformatować CV

 

 1. Ustaw równe marginesy ze wszystkich 4 stron (najlepiej w rozmiarze ok.2 cm).
 2. Użyj w CV czcionki wielkości 11 lub 12pt.
 3. Zadbaj o to, by odpowiednio wyróżnić nagłówek oraz dane osobowe w CV.
 4. Podziel swój dokument na sekcje główne: podsumowanie zawodowe, doświadczenie w CV, edukacja w CV, umiejętności w CV.
 5. Używaj punktorów, opisując umiejętności i doświadczenie.
 6. Zachowaj spójne formatowanie w całym dokumencie (np. wszędzie zapisuj datę w ten sam sposób).
 7. Ustaw pojedyncze odstępy między wierszami. Możesz zastosować również interlinię w rozmiarze 1,1 do 1,5. Dodatkowa przestrzeń między wierszami sprawia, że ​​tekst nie jest zbyt gęsty, a zatem łatwiejszy do odczytania. Pamiętaj jednak, żeby w całym dokumencie interlinia była taka sama. 
 8. Wyjustuj tekst. CV, które projektujemy w InterviewMe, są bardzo czytelne między innymi dzięki wyjustowaniu treści. 
 9. Dodaj dodatkowe spacje przed i po każdym nagłówku sekcji. 

 

Jeśli masz już gotowy szablon swojego CV, postaraj się sformatować dokument według powyższych wytycznych. Nic jeszcze nie napisałeś? Tym lepiej! Możesz podjąć wszystkie decyzje dotyczące formatowania przed rozpoczęciem pisania. 

 

Tak będzie Ci łatwiej wszystko zaplanować. Na przykład ustawienie marginesów od razu stworzy strukturę, dzięki której będziesz mógł kontrolować długość swojego CV. Następnie możesz dostosować rozmiar i styl czcionki do potrzeb treści.

 

Co jeszcze musisz wiedzieć o formatowaniu CV?

 

Poza zupełnie technicznymi kwestiami, a więc rodzajem czcionki, szerokością interlinii itp., są jeszcze dwie rzeczy, które wpływają na format CV. Po pierwsze — kwestia kolorów. Eksperci radzą, by zawsze dostosowywać CV do kultury firmy, do której aplikujesz. 

Using color depends on the company and culture. If it’s a creative company doing something that catches the reader's eye could demonstrate your creative spirit and help you stand out, but if it’s a more traditional organization stick to the basic colors.
Zachary Peikondyrektor w firmie konsultingowej Korn Ferry 

Jeśli aplikujesz do pracy w branży kreatywnej, creative CV będzie pasowało idealnie. Jeśli startujesz na stanowisko w miejscu, które jest bardziej konserwatywne (np. piszesz CV do banku), trzymaj fantazję na wodzy i postaw na stonowany i klasyczny format CV

 

CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Nasz kreator CV przygotowuje dokumentu w taki sposób, by bez problemu były skanowane przez system ATS. Jeśli nie wiesz, jak sam stworzyć takie CV, zaufaj naszemu narzędziu. 

 

2. Wybierz dla siebie CV format — 5 przykładów 

 

Teraz pokażemy Ci 5 różnych formatów CV. Różnią się od siebie stylem, kolorami i układem treści. Zabaw się przez chwilę w rekrutera i sam zdecyduj, który dokument robi na Tobie najlepsze wrażenie. Potem po prostu użyj wybranego formatu dla swojego CV. 

 

Oto przykładowe CV, które reprezentują różne formaty. 

 

Artystyczny CV format

 

 

Jeśli aplikujesz do pracy w branży kreatywnej, przyda Ci się CV, które ma nieco bardziej artystyczną formę niż tradycyjny życiorys. Tutaj np. dodaliśmy pionową linię, która w ciekawy sposób porządku dokument, a w szczególności daty w sekcjach doświadczenie w CV i edukacja w CV

 

Przejrzysty format CV

 

 

Ten format CV został zaprojektowany w taki sposób, by podkreślić kolorem prawą kolumnę dokumentu. Jak widzisz, zapisaliśmy tam dane osobowe i umiejętności w CV. Dzięki temu rekruter ma łatwy dostęp do informacji, których potrzebuje, aby wstępnie ocenić kandydata. 

 

CV format dla profesjonalisty

 

 

 

Jeśli dodajesz zdjęcie do CV, musisz szczególnie przyłożyć się formatowania dokumentu. To dlatego, że ten element wpływa na rozmieszczenie treści i może powodować trudności w formatowaniu poszczególnych sekcji. CV bez zdjęcia zwyczajnie łatwiej zaplanować. 

 

No, chyba że skorzystasz z kreatora CV. W takim przypadku narzędzie samo zajmie się odpowiednim uporządkowaniem tekstu. 

 

Format CV, który eksponuje najważniejsze informacje

 

 

 

Ten CV format zawiera ciekawe elementy graficzne, które wyglądają trochę jak zakładki 3D. Widzisz, co mam na myśli? Każda istotna sekcja jest tym sposobem dobrze wyróżniona. Co najważniejsze — w powyższym dokumencie w oczy rzuca się klauzula CV, czyli konieczny element każdego CV. 

 

Zastanawiasz się, jaki format CV zadowoli pracodawcę, na którego ofertę pracy aplikujesz? Przeczytaj ten artykuł: Jak dopasować CV do oferty pracy, by było zgodne z wymaganiami? 

 

3. Który format CV jest najlepszy dla Ciebie?

 

Istnieje kilka różnych sposobów formatowania CV. Jedną z pierwszych decyzji, którą powinieneś podjąć, jest wybór rodzaju CV. Możesz postawić na:

 

Każdy z tych formatów CV jest odpowiedni dla różnych kandydatów, w zależności od historii zatrudnienia i tego, co chcemy uwypuklić w curriculum vitae. Jaki format CV jest dobry dla Ciebie? Taki, który najkorzystniej prezentuje Twoją historię zatrudnienia.

 

Musisz stać się na chwilę specjalistą od własnego marketingu i rozważyć, co chciałbyś uwypuklić. 

 • Może chcesz postawić na wysoko rozwinięte i różnorodne umiejętności? 
 • Może wolisz pokazać, że Twoja ścieżka kariery przebiega jednolicie i nie masz przerw w zatrudnieniu? 
 • A może wolisz eksperymentować z formatem CV i zaprojektować indywidualny dokument, który podkreśla to, z czego jesteś najbardziej dumny?

 

Poniższa tabela pomoże Ci dobrać odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Bez względu na to, co wybierzesz, Twój cel jest jeden — dostarczyć dobre CV, którye pozwoli pracodawcom szybko przekonać się, dlaczego najlepiej pasujesz do danego stanowiska.

 

Chronologiczny format CV

Funkcjonalny format CV

Mieszany format CV

Ten format CV jest najczęściej wybierany przez kandydatów do pracy. To przykład klasycznego CV.

Kładzie nacisk na umiejętności bardziej niż na historię zatrudnienia. 

Łączy cechy chronologicznego i funkcjonalnego formatu CV, tworząc wszechstronny dokument.

Przedstawia historię Twojego zatrudnienia w odwrotnej kolejności chronologicznej — ostatnie miejsce pracy znajduje się na górze.

Jest odpowiedni dla osób, które miały duże przerwy w zatrudnieniu.

W równym stopniu podkreśli Twoje umiejętności, jak i regularną historię zatrudnienia.

Ten format CV jest preferowany przez rekruterów, ponieważ z łatwością skanuje się w systemie ATS.Niestety taki format CV nie jest skanowany przez systemy ATS.

Jest odpowiedni dla osób poszukujących pierwszej pracy, w tym studentów i osób, którzy chcą się przekwalifikować. Systemy ATS potrafią go skanować.

Jest idealny dla osób, które chcą pokazać rozwój kariery i regularną historię zatrudnienia. 

Może być wykorzystywany przez osoby, które przez wiele lat wykonywały pracę o podobnych charakterze i chcą uniknąć wymieniania tych samych obowiązków kilkukrotnie.

Pozwala kandydatom na zaprezentowanie różnorodnych doświadczeń zawodowych w jednym dokumencie.

 

Masz mętlik w głowie? Chcesz stworzyć CV, które nie będzie skomplikowanie ani dla Ciebie, ani dla rekrutera? Przeczytaj: Jak napisać proste CV — prosty wzór CV dla każdego.

 

4. W jakim formacie zapisać swoje CV?

 

No właśnie. To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów: w jakim formacie zapisać CV, by wyświetlało się rekruterowi dobrze bez względu na to, w jakim programie zostanie otwarte? 

 

Odpowiedź jest jednoznaczna.

 

Zawsze zapisuj CV w PDF. To da Ci pewność, że dokument nie straci formatowania. Nie chcesz przecież, żeby misternie zaprojektowany życiorys stracił na wartości. Jeśli zapisz CV w formacie Word, możesz zniweczyć swoje starania o idealny format CV. 

 

CV w formacie PDF wygląda bardziej profesjonalnie. Musisz unikać formatów, które dają odwrotne wrażenie, takich jak JPG or PNG, PSD, INDD czy AI. Jeśli rekruter nie używa któregoś z programu graficznych, po prostu nie będzie mógł nawet otworzyć Twojego dokumentu. 

 

Jak sformatować CV, aby preszło skanowanie ATS?

 

Twój dokument będzie z pewnością skanowany przez system ATS. Możesz się zdziwić, ale korzysta z niego ponad 62% polskich pracodawców. To oznacza, że dokument musi być dostosowany do wymogów tego narzędzia. Oto jak sformatować CV, by mogło być skanowane przez ATS:

 

 1. Umieść dane kontaktowe na górze CV.
 2. Unikaj wymyślnej grafiki.
 3. Zapisz swoje CV w formacie PDF.
 4. Skopiuj całą zawartość swojego CV. Wklej je do edytora tekstu TXT (takiego jak Notatnik). Jeśli tekst w edytorze nie jest zaszyfrowany, Twoje CV będzie zrozumiałe dla systemu ATS.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Teraz wiesz już wszystko w temacie CV format. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, w jaki sposób sformatować swoje CV, dodaj pytanie na forum poniżej artykułu. Chętnie pomożemy!

Oceń mój artykuł: cv format
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły